Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

19.07.2016
wtorek

Najpierw zwolnić – potem płacić

19 lipca 2016, wtorek,

Nie przeszkadza mi, że władza podnosi sobie i swoim następcom wynagrodzenia. Przekonuje mnie, że za marnych kilka tysięcy trudno znaleźć dobrych fachowców na odpowiedzialne stanowiska, choć kiedy ta banalna myśl znalazła się w (podsłuchanej i nielegalnie nagranej) rozmowie Elżbiety Bieńkowskiej – prawica nie zostawiła na niej suchej nitki.

Podwyżka – tak, ale komu? Wiele stanowisk w rządzie obsadzonych jest beznadziejnie i na ich miejsce powinni przyjść ludzie bardziej kompetentni, którym należą się większe pieniądze. Ale obecnym ministrom – nieudacznikom – większe pieniądze się nie należą.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, co drugą wypowiedź ma chybioną. Ostatnio, w związku ze stanowiskiem uczestników Powstania Warszawskiego, którzy nie życzą sobie apelu smoleńskiego w obchodach 1 sierpnia, minister Gliński powiedział: „Środowiska powstańcze (są) pod opieką jednej opcji”. W pierwszej chwili sądziłem, że wicepremier ma na myśli opcję PiS, bo przecież Lech Kaczyński, Muzeum Powstania itp. Tymczasem jest odwrotnie: „Miasto jest w rękach opcji, której stosunek do Smoleńska widzieliśmy na Krakowskim przedmieściu. Jak gaszono znicze, jak pozwalano hordom troglodytów atakować ludzi, którzy się tam zbierali”. Zdaniem profesora Glińskiego apel smoleński powinien być odczytywany we wszystkich „ważnych momentach polskich” upamiętniających ważne rocznice, takie jak Powstanie czy Czerwiec ’56.

Wicepremier Morawiecki powinien dostać podwyżkę za to, że porównał wybór pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton do wyboru między dżumą z cholerą. Ciekawe, czy w rządzie USA znajdzie się ktoś, kto np. powie, że wybór pomiędzy Kornelem a Mateuszem to wybór pomiędzy odrą a szkarlatyną.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zasługuje na podwyżkę, bo bardzo się stara. Najpierw wytrzasnął jakiegoś komendanta głównego policji, który dał popis głupoty, pokazując z odrazą gabinet swojego poprzednika, urządzony rzekomo z wielkim przepychem, bo był tam m.in. prysznic i bidet! Wszystko to ku zgorszeniu obecnego tam wiceministra Zielińskiego (także kandydat do podwyżki). Jeszcze à propos polskiego szefa MSW Błaszczaka: jeszcze nie wyschły łzy rodzin ofiar zamachu w Nicei, jeszcze nie było pogrzebu, a polski minister kpił sobie z „malowania kwiatków kolorowymi kredkami”, z łez włoskiej szefowej dyplomacji UE, Federiki Mogherini, z rzekomego multi-kulti.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska absolutnie zasłużyła na więcej pieniędzy. Będzie ich potrzebowała na korepetycje z historii. (Wśród tysięcy nauczycieli z byłego gimnazjów na pewno nie zabraknie chętnych). To, co polska minister opowiadała o zbrodni w Jedwabnem i o pogromie kieleckim, przynosi wstyd Polsce. Absolutnie zasłużyła na podwyżkę i… zwolnienie. Niestety, ani premier Szydło, ani prezes Kaczyński nie odcięli się od tych bzdur.

Wysoką podwyżkę powinien otrzymać Antoni Macierewicz, minister obrony, za bardzo taktowny i oryginalny pomysł odczytywania apelu smoleńskiego na wszystkich uroczystościach z udziałem Wojska Polskiego (premier Szydło zachwycona tym pomysłem). Prawo i Sprawiedliwość w tym przypadku traktuje wojsko jak swoją własność, orkiestra ma grać tak, żeby bez przerwy jątrzyć, dosypywać soli do smoleńskiej rany. A powstańcy? Cóż, to nie nasza opcja.

Podsumowując: jestem za podwyżką dla osób pełniących ważne stanowiska państwowe, może wtedy znajdą się lepsi kandydaci od obecnie urzędujących.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 318

Dodaj komentarz »
 1. Wbrew pesymistycznym prognozom i pomimo propagandy, Polacy swoim starym zwyczajem zorganizuja pospolite ruszenie i wyeliminuj te „elity” na dlugi czas. Polak ma sporo cierpliwosci, ale nie da sobie bruzdzic na dluzsza mete.

 2. Jestem za! Podwyżką.
  Ale po całkowitej wymianie obecnego gabinetu ministrów (zwłaszcza).
  Tyle że ławeczka, jak to w PIS, króciutka i chyba coraz krótsza, bo rozczarowanych przybywa.
  Jeszcze są tacy, którzy dbają o tzw. twarz.
  Czy warto za i tak nachalnie demonstrowaną lojalność wobec wodza i partii, dorzucać po kilka tysiaków?
  Co na to suweren, któremu podnosi się podatki, by pokryć wydatki na „suwerena” skorumpowanego za 500+ ?

 3. Było 500+ dla suwerena jest 5000+ dla kukiełek Jarka. Zaczęło się parę wpadek w rządzie to trzeba kupić przychylność za jakieś „piniondze”. Jak można tak się zeszmacić za parę srebrników?!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @mag

  Uwazaj, co mówisz. Pamiętaj, ze kiedy te bandę będziemy przeganiać, trzeba im będzie wypłacić odprawy kilkumiesięczne!

 6. @Kalina
  swieta racja

 7. Cieszą mnie podwyżki dla działaczy aparatu władzy, będą mniejsze kolejki przed kasami „Biedronki”, gdzie kupują normalni ludzie. Niestety będzie to zysk tylko dla Warszawiaków – chyba, iż prowincja się doczeka, że lokalni działacze z grupy TKM dostaną tez jakieś ochłapy.
  Dziwi mnie racjonalne zdanie @Kaliny o odprawach., ale nie przewidziała geniuszu prezesa – przydzieli im lepsze fuchy, gdy już przehulają sowite odprawy!
  Leninowsko wiecznie żywe jest szczere wyznanie najbardziej inteligentnego przedstawiciela władzy w randze ministra, które usłyszałem w chwilach trudności ekonomicznych: „Rząd się wyżywi”! Umowny „rząd” wyżywi się i teraz… i w przyszłości!

 8. Egalitaryzm nigdy nie był mocną stroną styropianu…..
  Zmierzamy do UE zaczynając od pensji- dla aparatu władzy…
  Potem, przyjdzie kolej dla aparatu przymusu.
  Podwyżki dla całej reszty są oczywiście też przewidziane.
  W ramach bliżej nieokreślonej „Świetlanej przyszłości”…..

 9. Podwyżki muszą być.

  Przecież nikt nie będzie świnią i nikt nie będzie z siebie robił publicznie durna za darmo. Polityka to ciężka świńska robota i jakaś rekompensata musi być.

  Panie Passent. Tam u was w Warszawie to jednak Azja jak w Ankarze. Nie macie już nic innego niż POPiS-owa żulia do zaoferowania? Niedługo trzeba będzie płacić wyborcom duże pieniądze, by zechcieli udać się do urny i zatwierdzali takie badziewie.

 10. Podobno Pierwsze Damy mają dostawać pokaźne pensje i to dożywotnio oraz wstecz. W sumie nie mam nic przeciwko, bo Pierwsze Damy mają tam jakąś funkcję, ale interesuje mnie formalna strona tej sprawy. Czy bycie Pierwszą Damą to publiczny urząd albo miejsce pracy? Jest jakaś umowa, zakres obowiązków i odpowiedzialności? Może jakaś przysięga? Jak tak, to chętnie szczegółów bym się dowiedział. Jak nie, to niby na jakiej podstawie jakaś pensja i to ze środków publicznych?

  Swoją drogą jak Pierwsza Dama ma dostawać 13-15 tys złotych miesięcznie do końca życia, to chyba nie będzie wygórowanym żądaniem, aby każdy wyborca za oddanie głosu otrzymywał taką samą sumę jednorazowo. Dobra zmiana powinna dotyczyć wszystkich. Już mówiłem kiedyś, że za programem 500+ na każde dziecko musi przyjść program 1500+ do 5000+ na każdego dorosłego.

  Upominajcie się ludzie i walczcie ile wlezie. Tak okazja nie zdarza się często. A jak nie dadzą wam „dobrej zmiany” to bierzcie siekiery, widły, pały i nauczcie tę arogancką władzę rezonu i zasady, że obietnice, zwłaszcza dobrej zmiany muszą być bezwzględnie dotrzymywane.

 11. Chciałem kilka słów nie na temat, aby może przynajmniej tym razem wyprzedzić Ministra Błaszczaka.
  Chodzi mi o zamach w pociągu regionalnym w Niemczech jadącym do Würzburga.
  Zamachu dokonał 17 letni Afgańczyk , który przybył do Niemiec przed dwoma laty, otrzymał azyl i jako nieletni znajdował się ostatnio w rodzinie zastępczej. W jego pokoju znaleziono chorągiew państwa islamskiego, IS i wszystko wskazuje na to, że był to islamski zamach terorystyczny .
  Najbardziej poszkodowanymi w tym zamachu są turyści, rodzina z Hong Kongu: ojciec matka, córka i jej narzeczony, dwojgu z nich zagraża śmierć .
  Multikulti, jak powiedziałby Błaszczak.

 12. Pozniej trzeba pójsc „tropem”

  …Emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając projekt noweli „ustawy dezubekizacyjnej”. …

  i wprowadzic „ustawe dez-pis-zacyjna”

 13. Kalina
  19 lipca o godz. 11:39
  A czym szanowna Pani ma zamiar ich przeganiac?
  Tym kosturem, ktorym Pani na codzien sie podpiera?
  Przeciez uzycie kostura do celow nie zwiazanych z pierwotnym przeznaczeniem
  grozi utrata rownowagi a to przeciez ogromne ryzyko.
  Prosze wziac pod uwage, ze w Pani wieku kazda utrata rownowagi grozi ciezkimi
  uszkodzeniami przezartego przez osteoporoze szkieletu.
  A jesli, nie daj Boze, doszloby do uszkodzenia skorodowanej przez osteoporoze czaszki, to co wtedy z przezartym demencja mozgiem?
  Strach pomyslec.

 14. Antonius
  Godzina 12:00
  Serdecznie Pozdrawiam , miło ,że pojawiłeś się .
  ps .
  Nad morzem bez zmian ,czekam na ten wielki projekt Morski PiS .
  Gróbarczyk minister ,niedawno na antenie Regionalnej TV zapowiedział budowę od 2017 r. 3 okrętów podwodnych w stoczni …Remontowej GRYFIA – Po co ? Może do ewakuacji Elity Pisu . ,bo przecież na jeziorze pt” Bałtyk ” znaczenie zerowe .
  Mija 100 lat kiedy Niemcy budowali na ” Wulkanie ” największe statki pasażerskie świata ( też Najszybsze na Atlantyku ) a w 1945 roku pozostawili nawet kadłub Lotniskowca przy nabrzeżu .Wiec odbudowa stoczni możliwa ,bo i 6 promów morskich mamy budować. Kibicuje !
  Gróbarczyk ,jak mówi to wyłazi ” Szydło ” braku kompetencji w sprawach morskich .Podwyżka uposażenia ( Popieram !) być może uruchomi skrywane możliwości intelektualne ministra .

 15. A pamietacie, Johnie, jak razem z Resortem rozkradlismy FOZZ?
  Poltora miliarda zielonej kapusty.
  A pamietacie jak dolewalismy wody do paliwa? Co dwudziesta cysterna w kraju jezdzila dla nas a szmal z tego byl taki, ze az wloscy mafiozi kiwali z uznaniem glowami.
  A wszystko to bylo mozliwe tylko dlatego, ze preziem byl nasz agent ‚Alek’, blizej znany jako Kwasniewski.
  Gdzie tam tym dzisiejszym pislamistycznym oficjelom do nas – Resortu, oraz do was – John, nadajacy naszym dzialaniom propagandowa oprawe. Od czasow Lenina nie zaniedbywalismy organizatorskiej roli prasy i cieszymy sie bardzo, ze dopomagaliscie nam w tym przez cala swoja dziennikarska kariere.
  Pamietacie, John, starego Sekule (Ireneusza)? Przy nim nawet ten prezydent Gdanska to maly, skromny zlodziej kieszonkowy. A pamietacie, jak sami przyznalismy sobie podwyzki tworzac spolki skarbu panstwa i zasiadajac na prezesowskich fotelach? A pamietacie jak sie uwlaszczalismy? Jak rabowalismy narodowy majatek, przejmowalismy co smaczniejsze kaski narodowej gospodarki, jak przy pomocy naszych dzisiejszych finansowych patronow otwieralismy banki, tworzylismy grupy kontroli finansow a Jolanta K. prala brudne pieniadze na swoich balach charytatywnych?
  Gdzie ten swiat Sekuly, Skubiszewskiego, Geremka, Kuronia i Kwasniewskiego? Gdzie sie to wszystko podzialo? Przepadlo przy ostatnich wyborach. Przeminelo z POwskim wiatrem (bo na pierdy tez mowi sie ‚wiatry’).

  Ale my jeszcze warkniemy Johnie.
  Glowa do gory.
  Wasz,

  Oficer Prowadzacy.

 16. wiesiek59

  „Egalitaryzm nigdy nie był mocną stroną styropianu…..”

  Celne spostrzeżenie.

  Tak zwany „styropian” często się uskarża na udręki, które musiał znosić w PRL – wskazując na policję polityczną (sb).

  A mnie, gdy obserwuję ich współczesne poczucie elitaryzmu, zastanawia jak bardzo musiała ich męczyć w tamtych latach wymuszona okolicznościami politycznymi konieczność obcowania z robotnikami czy chłopami.
  Jak oni się musieli męczyć w tym towarzystwie od co najmniej 76 do 89?

 17. Ja również uważam, że powinna być stosowana w dalszym ciągu stara styropianowa praktyka : po odpaleniu haraczu dla pracowników mediów każdy kradnie ile uważa za słuszne.

 18. Co do czytania na wszystkich możliwych rocznicach państwowych , nazwisk wszystkich ofiar zamachu smoleńskiego, to zastanawiam się , czy nie można by tutaj znaleźdź jakiegoś kompromisu ?
  Czy to zawsze muszą być wszyscy , kiedy wiemy , że sam zamach miał przecież całkiem inny i konkretny cel ?

 19. Zasłużyli serwilizmem ,głu[potą, niekompetencją ,a co najważniejsze wiernością wodzowi.Za zesz,macanie się ,od zarania miernoty, brały kaseę. I nie ma się czemu dziwić.

 20. Rozumiem, że Pierwsza Dama nie może być nadal nauczycielką niemieckiego, choć lubi to zajęcie i podobno młodzież też była zadowolona. Ma obowiązki reprezentacyjne, bo Duduś jeździ jednak nie tylko na narty i musi mu towarzyszyć.
  W przeciwieństwie jednak do poprzednich Pierwszych Dam ona nic kompletnie nie robi, milczy jak zaklęta królewna, poza prezentacją rozmaitych ubiorów na rozmaite okazje.
  Zresztą jak na modelkę w średnim wieku, jest OK, ale czy to jednak nie ciut za mało?
  Aha, zapomniałam że czasem spotyka sie łaskawie z jakimiś dziećmi i rozdaje im cukierki.
  Może pensja prezydentowej po raz pierwszy specjalnie dla niej zatwierdzona ją zmotywuje, bo baranom ministrom i ministerkom z PIS nic nie pomoże. Żadna podwyżka.

 21. Bar Norte
  19 lipca o godz. 13:20

  Trudy walki osładzały im chętne panienki i gorzoła pierwszego sortu z Pewexu…..

  A na poważnie.
  Romantycznych idealistów zastąpili pragmatyczni wazeliniarze i cyniczni gracze.
  Kwalifikacje do zajmowania państwowych posad, zastąpiono wiernością i czołobitnością.
  To kryterium decydowało i decyduje o awansie w hierarchii.
  Polska jest na dorobku, więc muszą się pojawić dorobkiewicze.
  Awans do Goldman&Sachs, czy EIBOR, dotyczyć może jedynie nielicznych, jako nagrody za popieranie interesów.
  Reszta musi sie zadowolić innymi, mniej intratnymi posadami.

 22. System nominacji na wysokie stanowiska państwowe został skonstruowany tak, że żaden państwowiec się nie prześliźnie……
  Sieć selekcyjna jest zbyt gęsta.
  To samo z dostępem do „ucha wodza”.
  Nie ma szans kompetentny, bo mógłby zagrozić osobistej pozycji zausznika selekcjonującego.

  Ten wzorzec niespecjalnie odbiega od wschodniego modelu zarządzania.
  Cóż, leżymy na skrzyżowaniu kultur…..

 23. ”Ten wzorzec niespecjalnie odbiega od wschodniego modelu zarządzania.”
  Chodzi Ci o turecką politykę kadrową? Nasi się dopiero uczą.

 24. Bar Norte
  19 lipca, g.13:20
  W szczególności musiała zmęczyć ta konieczność obcowania z robotnikami, chłopami oraz chyba nawet inteligencją pracującą, Zbigniewa Romaszewskiego.
  Już jako senator III RP (a czemuś nie wybrał go suweren na kolejną kadencję) zażyczył sobie całkiem niemałego odszkodowania za bycie w opozycji.
  Już nie pamiętam, czy je otrzymał, bo wziął i umarł dość nieoczekiwanie.

 25. Levar
  19 lipca o godz. 13:06
  Znam to z praktyki – sygnał, że utraciło się równowagę dociera do twego umysłu, gdy już leżysz i za późno już na jakakolwiek reakcje obronną.
  Pozostaje tylko nadzieja, że kości mocne …..

 26. może wtedy znajdą się lepsi kandydaci od obecnie urzędujących

  Hm. Znajdą się, tylko Dziadosław nie dopuści. Przecież chodzi o jednomyślny przekaz jedynie słusznej wadzy – a taka Zalewska czy Gliński są na usługi i to w podskokach. Lepsi kandydaci będą mieli lepszy pomyślunek (a nawet, bój się Boga, Marcinkiewicz, niezależny), co jest nie do pomyślenia dla prezesunia. Ruki pa szwam i za to ta podwyżka. Takie 5000+ za lojalność.

 27. ”Już nie pamiętam, czy je otrzymał, bo wziął i umarł dość nieoczekiwanie.”
  Dostał 240 ts. nie za ”bycie w opozycji” tylko za 2 lata więzienia, umarł po roku.

 28. Nikt nie podjął zagadnienia zależności pomiędzy długością życia a klasą społeczną w debacie na temat podwyższenia wieku emerytalnego, aby ‚oszczędzić’ na ubezpieczeniach społecznych. Oszczędzanie na ubezpieczeniach społecznych oznacza uniknięcie podwyższenia podatków dla bogaczy, wtedy nie trzeba dopłacać do ubezpieczeń społecznych z budżetu państwa, co oczywiście musiałoby prowadzić do podwyżek podatków nie tylko dla biednych, ale także dla bogatych (…).
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132736,co-sie-dzieje-w-usa-18-07-2016
  =============

  Czy CHCEMY, by nasi politycy żyli dłużej?

 29. mag

  Warto w kontekście podanego przez ciebie przykładu przywołać definicję elitaryzmu:

  „Elitaryzm (elityzm) − pogląd, zgodnie z którym niektóre jednostki czy grupy są bardziej wartościowe od innych (ze względu na swoje urodzenie, umiejętności, wiedzę, majątek) i z tego powodu powinny zajmować uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie (należeć do elit). Elitaryzm stoi w opozycji do egalitaryzmu i pluralizmu, często też przeciwstawia się koncepcjom demokratycznym.

  Elitaryzm jest poglądem politycznym i etycznym, a nie twierdzeniem co do rzeczywistej roli elit.”

 30. Mazurek i Gliński to moi „ulubieńcy”. Szczękościsku dostaję na widok.

 31. Nie bardzo rozumiem przesłanie dzisiejszego felietonu. W jednym miejscu Autor pisze, że „obecnym ministrom – nieudacznikom – większe pieniądze się nie należą”, by za chwilę napisać, że „wysoką podwyżkę powinien otrzymać Antoni Macierewicz”. Być może Autorowi chodziło o Tomasza Siemoniaka i po prostu się przejęzyczył.

  Siemoniakowi podwyżka – do wypłaty wstecz – absolutnie się należy, choćby za to, że nie dał się nielegalnie podsłuchać i dzielnie wziął na klatę pijackie insynuacje podsłuchanego Kalisza o jakiejś korupcji, w którą on, Siemoniak, mógł być zamieszany. A przecież nie był. Ewa Kopacz z kolei powinna otrzymać reatroaktywnie wysoką podwyżkę za przekopanie i przesianie ziemi na głębokości jednego metra w miejscu katastrofy smoleńskiej. Nie można też zapominać o ministrze Nowaku, któremu przysługuje jeśli nie podwyżka, to przynajmniej wysokie odszkodowanie za straty moralne z powodu tego nieszczęsnego zegarka i przetrzepania żony przez skarbówkę. Donaldowi Tuskowi na szczęście podwyżkę za podwyższony wiek emerytalny i dogadanie się z Putinem zapewniła już Unia Europejska. Co nie znaczy, że wicepremier Morawiecki nie powinien pomyśleć o przyznaniu mu z polskiej kasy jakiejś premii za siedmioletni całokształt. Ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania na stanowiskach nielegalnie podsłuchanych ministrów i utorowania w ten sposób PiS-owi drogi do władzy. Nie sposób tu wymienić wszystkich udacznych ministrów PO i PSL, którym też się coś należy od polskiego państwa na otarcie łez po stracie stołków. Ale trudno im poskąpić hurtowo dobrej rady: Jeśli nie chcecie Panowie i Panie, żeby Wam podwyżki przechodziły koło nosa, to nie przegrywajcie wyborów. A przede wszystkim nie dawajcie sobie więcej wmawiać latami przez usłużnych dziennikarzy, że jesteście na kursie i na ścieżce.

 32. Taka kwestia mi sie nasuwa….

  Polski system partyjny po każdych wyborach uwłaszcza się na Państwie, czyszcząc do poziomu sprzątaczki etaty zależne od włądzy, bądź będące w gestii podmiotów zależnych.
  Od czasów SLD stało się to tradycją niejako.
  Pewność zatrudnienia i relatywnie wysokie pensje, mają magnetyczną siłę, w dobie powszechnej niepewności.
  Nie jest też tajemnicą, nieformalne opodatkowanie pensji na rzecz „dobrodziejów” partyjnych, sięgające kilkunastu procent dochodów netto.

  Podwyżki mają się zamknąć kwotą 20 milionów rocznie.
  W sumie, niewiele.
  Ale, 2-3 miliony z tego w kasie partyjnej, to spora kwota na ekstra wydatki.

 33. Może Ziobro zaapeluje o nie przyjmowanie 5000+ i przeznaczenie ich na cele charytatywne.

  A ministry posłuchają, i nie będzie problemu. He, he, he …

 34. Wszystkie ministry i posły pełną swoje urzędy w zasadzie nielegalnie, bo byli ze złamaniem Konstytucji niedemokratycznie „wybrani”.

  Jak kiedyś polscy obywatele odzyskają kontrolę nad własnym krajem, to w procesie dekomunizacji i denazyfikacji kraju wszystkie te partyjne gnidy powinny oddać każdą złotówkę wziętą z budżetu państwa wraz z zaległymi odsetkami za ostatnie 20 lat.

 35. Czy prezes przyznał tym rządowym celebrytom podwyżkę aby nie powtórzyli tureckiego zamachu stanu? Można sobie wyobrażić taki scenariusz . Prezes wraca z wakacji w Sulejówku, a tu rządowe, luksusowe bryki dygnitarzy styropianowych, zatarasowały most na Wiśle i rozpoczyna się zamach stanu. Władzę przejmuje na kilka godzin szef KOD-u , ustępując jednak po manifestacji wiernych, którzy wyszli na ulice po zakończonej właśnie porannej mszy. …. Ciąg dalszy tego zamachowego matrixu napisze samo życie.

 36. ”Jak kiedyś polscy obywatele odzyskają kontrolę nad własnym krajem, to w procesie dekomunizacji i denazyfikacji kraju wszystkie te partyjne gnidy powinny oddać każdą złotówkę wziętą z budżetu państwa wraz z zaległymi odsetkami za ostatnie 20 lat.”

  Ja proponuję niezmiennie od wielu lat tą samą procedurę: powszechna desolidaryzacja. Polega na tym, że trzeba znaleźć niewinnego (może być niewinna) która zadaje oskarżonemu jedno pytanie ”Czy walczyłeś za wolną i niepodległa Polskę?” a po twierdzącej odpowiedzi powie sakramentalne ”To ku.wa nie trzeba było ukraść. 10 lat ciężkich robót” po czym można przystąpić do próby wytłumaczenia skazanemu sens wyroku. ”10 lat to rozumiem, ale co to jest ”robota” wysoki Sądzie”?

 37. Módlcie się, a będzie wam dane.

  Ojczyznę, dojną, racz nam wrócić Panie.

 38. Indoor prawdziwy
  OK. Uściśliłeś.Romaszewski dostał odszkodowanie za 2 lata w więzieniu.
  Inni też siedzieli i to znacznie dłużej, np. prof. Karol Modzelewski czy Jacek Kuroń. Michnik też se nieźle posiedział, nieżyjący już Józef Szaniawski także, chyba Pinior też.
  Ludzie z rożnych zresztą bajek politycznych , bo ich losy potoczyły się potem różnie.
  Ale nie przypominam sobie, by ktoś – poza Romaszewskim – żądał zadośćuczynienia finansowego. W każdym razie ktoś o tak znanym nazwisku.
  Wywołało to zresztą falę oburzenia tzw. szeregowych, choć nierzadko zasłużonych i klepiących biedę poststyropianowców, zwłaszcza spoza „Warszawki”. Tymczasem senator Romaszewski był oburzony że mu „odebrano” służbowe auto i w ogóle brakuje mu na „godne życie”, czy jakoś tak, gdy przestał być senatorem.
  Bez komentarza.

 39. @ Indoor prawdziwy

  Solidaruchy to dzieci komuny. Są sformatowani przez komunę, myślą w kategoriach „centralizmu demokratycznego”, czyli w kategoriach dyktatury sitw partyjnych i są przekonani, że teraz im się Polska jako prywatny folwark należy. Klasyczne TKM.

  Przy czym ja uważam, że dekomunizacja i denazyfikacja powinna dotyczyć zasad, prawa i instytucji państwa, a nie ludzi i ich życiorysów.

 40. Proponuje jeszcze nakazac w kosciolach podczas kazdej mszy sw. wyglaszac apel smolenski. Do tego umiscic go w pacierzu, zeby byl zawsze wypowiadany przez modlacych sie.

 41. ”Ale nie przypominam sobie, by ktoś – poza Romaszewskim – żądał zadośćuczynienia finansowego”
  Z tego co wiem wystąpił Czuma zażądał 700.000 dostał 25.000 zł. Podejrzewam, że z tytułu więzienia za PRL sądy zasądziły w kilku(nanastu) tysiącach sprawach mniejsze lub większe odszkodowania. Było to w pewnym momencie dosyć popularne.

 42. ”Proponuje jeszcze nakazac w kosciolach podczas kazdej mszy sw. wyglaszac apel smolenski.”
  A co z tym gościem który żądał (bodajże) 10 melonów za to że najpierw go ochrzczono wbrew jego woli (gdy był niemowlakiem) po czym go straszyli ogniem piekielnym przez 27 lat?

 43. Kiedys z ust jakiegoś prominentnego polityka padło sakramentalne stwierdzenie.

  Nie chodzi o to JAKA będzie Polska, tylko CZYJA.

  I od 27 lat wszystko obraca się moim zdaniem wokół tego „prozaicznego” problemu.

 44. Ciekawe, czy kot pana prezesa tez dostal podwyzke. Im wiecej wyddza na siebie tym szybciej finanse panstwa padna…

 45. @sprint
  19 lipca o godz. 15:24

  Doskonały pomysł. I frekwencja by spadła od razu…

 46. Dzień dobry. Witaj Antoniusie. Gdzie ty się podziewałeś? Byłam zaniepokojona twoją nieobecnością. Ja też tylko czytałam wpisy Gospodarza, bo prawie same trollowe wpisy. Ale jest nadzieja, bo wracają znowu „wybywszy, antytrolowcy”.
  Antoniusie, mylisz się co do klientów Biedronki. Dalej będą robili zakupy ci podwyżkowicze obecnie nam panujący. Sądzę, że ich zakupy będą raczej wieksze niż dotychczas. Pozdrawiam, Margit.

 47. Pierwszym roszczeniowcem o ile pamiętam był niejaki Słowik.
  Parys sam wypłacał sobie premie z jakiejś fundacji.

  Przy zaniku dotacji z różnych NGO finansowanych przez CIA, ciężko związać koniec z końcem
  „za te polskie dwa tysiące”…..

  Kraj którego wartość majątku obliczano na 550 miliardów $- obliczenia Kieżuna, przejęto za 200 milionów dotacji dla opozycji.
  A potem, ruszono na zakupy.
  Ustawa sejmowa chodziła ponoć po 3 miliony, a gwarantowała wieloletni monopol, czy wpływy finansowe wielokrotnie większe.

  Włosi ostatnio sprzedali 10% akcji banku za 3,3 miliarda.
  Za cały bank zapłacili swego czasu 4,5 miliarda.
  Kokosowe interesy można robić było ze styropianem…..

 48. Indoor prawdziwy
  To i tak nieźle, że nie „cierpieli za miliony”.

 49. Brawo, @sprint; w sprawie „Apelu Smoleńskiego” jest to najmądrzejsza i najlepsza rada. Pozdrawiam całe blogowisko. Gospodarza już nieraz pozdrawiałam, ale znowu dziękuję za wytrwałość mimo strolowania ostatnio blogu. Zyczę nieustającej siły do pisania felietonów i podtrzymania „życia” blogowego. Margit.

 50. ”To i tak nieźle, że nie „cierpieli za miliony”.”
  Generalnie ja byłbym za ustawą regulującą finansowego zadośćuczynienia za wyroki i odsiadki, internowania itd. Sprawa byłaby czysta.
  Gorzej, że krzywdę można człowiekowi robić niekoniecznie wyrokiem lub więzieniem, ja znam takich.

 51. Indoor prawdziwy
  Twój pomysł jest dość utopijny, bo jak wycenić różne wyroki, odsiadki, internowania albo złośliwe i uporczywe odmawianie paszportu (znam kilka rówieśnych małżeństw, które sie rozpadły, bo mąż lub żona azylanci ze stanu wojennego nie mogli sprowadzić swoich najbliższych).? Obligatoryjnie po równo zrekompensować różnego kalibru krzywdy materialnie?
  Poza tym, jak to w życiu, im dalej od wojny (każdej), tym kombatantów przybywa. Zawsze mogą się znaleźć jacyś „świadkowie” w razie braku dokumentów albo ich niedostatecznej wagi.

 52. snakeinweb
  19 lipca o godz. 15:20
  Czy wymienione poniżej dzieci komuny zostały także przez nią sformatowane? kto został to się ostał. Z pewnością TY zostałeś sformatowany i pozostałeś głupi jak byłeś. Na wszelki wypadek stuknij się pajacu w głowę.
  Renesans Polski Ludowej. Okres świetności i złoty wiek jej kultury.
  Ukazało się wielkie dzieło o nas, o Polsce Ludowej, o fundamencie jej istnienia, o ludziach i wielkich postaciach. Nigdy w historii takich nie było i już nigdy nie będzie.
  http://www.gandalf.com.pl/b/oni-odbudowali-i-rozwijali-polske/
  Poszczególne eseje poświęcone są wybitnym uczonym (Aleksander Gieysztor, Bohdan Suchodolski), filozofom (Tadeusz Kotarbiński, Władysław Tatarkiewicz) ekonomistom (Czesław Bobrowski, Edward Drożniak, Michał Kalecki, Adam Krzyżanowski, Oskar Lange, Edward
  Lipiński, Stanisław Raczkowski, Kazimierz Secomski, Edward Taylor), socjologom (Julian Hochfeld, Jan Szczepański), teoretykom i praktykom różnych dziedzin gospodarki i techniki (Cezary Ambroziak, Jerzy Doerffer, Leopold Gluck, Janusz Groszkowski, Juliusz Poniatowski, Jan Wyżykowski), polityki międzynarodowej (Adam Rapacki).
  Można dodać do nich setki lub tysiące poetów, pisarzy, artystów, naukowców, inżynierów, budowniczych, publicystów z Rakowskim, Passentem i KTT na czele. Możemy być dumni i musimy żałować po stracie.

 53. mag
  19 lipca o godz. 16:31
  Tobie powinni zwrócić milion za szkody moralne, czyli za te paluchy w V.

 54. Jak już nie Prezes, to przynajmniej jego poddani pokazują jakieś ludzkie uczucia.
  Chciwość może nie jest najszlachetniejszym ludzkim uczuciem, ale przynajmniej bardziej zrozumiała , jak to czym kieruje się Prezes w swoich działaniach .

 55. @ Giez

  Komuna to była obskurna totalitarna dyktatura o charakterze terrorystycznym depczącym systemowo i masowo elementarne prawa człowieka.

  Gloryfikowanie zbrodniczych systemów totalitarnych nazizmu i komunizmu nie tylko jest na granicy prawa, ale jest przede wszystkim objawem wyjątkowego skundlenia duszy i umysłu, tego co takie systemy gloryfikuje. Tacy ludzie nie są godni, by im podawać rękę i z takimi rozmawiać.

 56. snakeinweb
  19 lipca o godz. 17:26
  To że masz skundloną duszę i rozum to wyraźnie widać. I że jesteś zdeptany także widać. Nie musisz już udowadniać.

 57. @ Giez

  Spadaj naziolu/bolszewiku (niepotrzebne skreślić)

 58. A zabawa trwa dalej w najlepsze, aż wszystko to nagle pieprznie.
  http://trybuna.eu/po-szczycie-nato-o-co-toczy-sie-gra/

 59. „Rosjanie dalej kochają swojego Putina” i to mimo pogarszającej się sytuacji materialnej.
  Czemu biedny?
  bo głupi
  A czemu głupi ?
  Bo biedny.
  Czy Rosjanom uda się kiedyś wymknąć z tej pułapki ?
  Wszystko zależy od tego, czy uda im się wyzwolić z ślepej miłości do Putina .
  Ale w końcu kocha się za nic i miłość jest ślepa.

 60. @ Bywalec 2

  Narody mają różne preferencje.

  Niektóre wolą być biedne, byle ich państwo było silne i bogate.

  Niektóre chcą być bogate, a państwo jest im obojętne, i może być dziadowskie i słabe.

  Są też takie co dbają równie starannie o bogactwo własne i państwo.

  Są też takie, którym wszystko zwisa i jest im obojętne.

  Ruscy należą chyba do tej pierwszej kategorii. Klepią swoją biedę, ale państwo szanują i o nie dbają. No i tak masowo, milionami, jak na przykład Polacy, ze swojego państwa do państw trzeciej kategorii nie uciekają.

 61. Warszawski komunikat NATO z dnia 9 lipca stanowi w rzeczywistości akt agresji przeciwko Rosji. http://www.globalresearch.ca/conspiracy-by-nato-leaders-to-commit-acts-of-aggression-against-russia-warsaw-communique/5536471

 62. Jakoś nie podejrzewam, by Rosjanie zamienili czasy Putina na Jelcyna……
  Lepszy przewidywalny nawet zamordysta, niż demokrata pozwalający rozkraść kraj.

  Media niszowe spekulują, czy wiadoma ambasada nie maczała paluszków w Tureckich Przypadkach…..
  Na niwie dyplomatycznej jest dość ostro.
  A pan Gulen jednoznacznie został oceniony jako ktos pokroju Sorosa, zawiadujący siatką CIA w wielu krajach świata, pod przykrywką szkół i instytucji dobroczynnych.

  Naszym szanownym obrońcom demokracji, pryncypiów,, praw człowieka i innych bzdetów, radziłbym zwrócić uwagę na reakcję rządów krajów zachodnich na wydarzenia w Turcji.
  Nie jest dla nich istotne kto i jak rządzi, byle był prozachodni i realizował uzgodnione interesy.
  Takie same działania wewnętrzne w odniesieniu do podobnych, spotykały sie z oburzenie i potępieniem naszych hipokrytów.
  Pod warunkiem oczywiście, że zachodziły w krajach niezależnych bądź należących do przeciwników ekonomiczno- politycznych.

  Stać z boku i na zimno wyciągać wnioski- moja rada…….

 63. Rządy Jelcyna były olbrzymim nieporozumieniem w Rosji.
  Próba wprowadzenia demokracji w Rosji zakończyła się chaosem, anarchią i rozkradaniem majątku narodowego.
  W tym przypadku nie ulega wątpliwości , że demokracja sterowana jest właściwszym i lepszym systemem politycznym dla Rosji , jak demokracja Jelcyna.
  Dobre, jest ale wrogiem lepszego . Cytowanie Jelcyna jako jedynej alternatywy do Putina , może rzeczywiście wywołać wrażenie bezalternatywności jego rządów, bezwzględu na pogarszająca się sytuację materialną jego poddanych.

 64. @Giez
  Spadaj Gzie do swojego Raju i Putina, którego kochasz jak rodowity Rosjanin, albo nawet bardziej.
  Co ty jeszcze robisz w tej okropnej Polsce, odkąd przestała być peerelem (choć ostatnio kroi się nam PRL- bis)?
  Spadaj więc razem ze swoimi „brudnymi paluchami”, które klikając nikogo nie oszczędzą, jeśli choć trochę ci się przeciwstawi. Podlewasz żółcią i strzykasz jadem nie tylko na tym blogu.
  Żal mi cię, bo tak agresywnie i wręcz samobójczo (dla własnego wizerunku) zachowują się ludzie z jakiegoś powodu głęboko nieszczęśliwi, targani jakąś obsesją, ale moja cierpliwość do twoich bredni już się wyczerpała.
  Bye, bye

 65. Giez
  19 lipca o godz. 17:59

  Przyznam, że zaskoczyła mnie ta analiza.
  TRAFNOŚCIĄ.
  Takiego scenariusza nie brałem pod uwagę, a jest on jak najbardziej sensowny i realny.
  A co najgorsze, LOGICZNY.

  Jedyne co nas obecnie ratuje przed wprowadzeniem w życie koncepcji Brzezińskiego, to takie nieprzewidywalne czynniki jak Brexit, prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.
  Tego scenariusz nie przewidywał.

 66. Bar Norte
  19 lipca o godz. 13:20
  jak bardzo musiała ich męczyć w tamtych latach wymuszona okolicznościami politycznymi konieczność obcowania z robotnikami czy chłopami.
  Jak oni się musieli męczyć w tym towarzystwie od co najmniej 76 do 89?
  …………………………………………………………………………..
  Fakt. Dowód:”spieprzaj dziadu”.

 67. zezem

  ”spieprzaj dziadu”

  Tak, to jedna z pierwszych głośnych bo publicznie wyrażonych opinii o swej elitarności. Pamietam, że wtedy była odebrana przez społeczeństwo jako coś żenującego.

  Ale potem hamulce puściły i deklaracji w tym duchu było wiecej.
  A ostatnio mają one charakter wręcz masowy.
  Czy raczej klasowy.

 68. Tutaj do okładki zapowiadanego numeru „Polityki”
  https://www.youtube.com/watch?v=x2w_G2TpkWU

 69. Bywalec 2
  19 lipca o godz. 18:36

  Rzadko analizowaną formą władzy oprócz tych podstawowych
  -demokracji
  -autokracji
  -merytokracji
  jest hybryda demokracji atrapowej z dyktaturą wojskową.
  A występuje ona w kilkunastu co najmniej krajach świata.
  Turcja, Egipt, Chiny, Birma, to klasyczne przykłady tego, że armijny kompleks gospodarczy w gestii generałów, ma spore ogólnokrajowe znaczenie.
  Rozbicie tego kompleksu, przejęcie jego zysków, monopoli, to gratka dla cywilnych polityków.
  POTĘŻNA KASA!!!

  Wpływy polityczne wojska, czy firm zbrojeniowych, wydobywczych, bankowych konglomeratów, są faktem.
  Trzeba z tym żyć…..

 70. No, no,
  wiesiu59 i jasny giez w jednym stoją domu!
  Nie wiem jak zrównoważony, chłodny wręcz i poprawny językowo wiesiek może podziwiać trafne jakoby analizy polityczne gza i nie zauważać jego chorobliwej wręcz rusofilii oraz chamstwa serwowanego oponentom. Kogoś nazwał ch… innemu wciskał „skundloną duszę”.
  A że gwałt sie gwałtem odciska, to i on czasem zbiera burzę.

 71. Wyszło szydło z worka

  Same zaklęcia pani p/o premier, że „potrafimy rządzić lepiej”, biskupie i parafialne modlitwy w intencji rządu, projekty prezesa „dla Polski” – po prostu nie wystarczą, trzeba urzędnikom dobrze płacić i wymagać. Peowska wicepremier Bieńkowska miała rację, okazuje się. Tym bardziej, że kompetentni pisowscy urzędnicy – uwaga: oksymoron – są wyposzczeni.

  Okazało się jednak, że pieniądze na prezydencką obietnicę obniżenia wieku emerytalnego trudno jest znaleźć. B. prezes NBP jest ostro przeciw, ekonomiści są przeciw, za to prezes jest za i naciska panią z broszką w klapie, wszak słowo się rzekło, PiS obiecał, mówią, że dotrzyma przed następnymi wyborami, aby koszty odsuną dalej w przyszłość.

  Po trzecie, gospodarka Polski nie „jest w ruinie”, nie była, bo peowska polityka wyprowadziła ją z kryzysowego wirażu na pełnym gazie, zatrudnienie i płace rosną, eksport robuchany, konsumpcja szaleje – a jeszcze Pisowski palacz węgiel w nią sypie w postaci 500+ na kredyt i bez sensu.

  Bo okazało się po czwarte, że 500+ nie jest dla rozwoju, nie jest inwestycją w nic poza poparciem ludności biorącej dla partii PiS. Nie wpłynie na dzietność, jak rządowe szacunki z sufity przewidują, jeśli zwiększy dzietność, to koszt jednostkowy będzie rekordem wszech czasów. Peowskie metody jednak były najsensowniejsze, należało nieco forsy dosypać, która po latach kryzysu wreszcie jest.

  Po piąte, okazło się, że niską kwotę wolną od podatku i regresywnych danin (PIT i składki) najlepiej rozwiązać metodą proponowaną przez PO. Tyle że PiS nie ma już na to forsy, musi podnieść podatki.

  Po szóste, plan Morawieckiego, d. IP, nie wygląda na nic więcej jak przysłowiowa „kamieni kupa”, tyle że w PowerPoint’cie, a nie przy ośmiorniczkch.

  Po siódme, straszenie PiSem okazało się tym różnić od samego PiSu, że było bardziej przewidywalne i mnie straszne. Bo w którą stronę polityka gospodarcza pójdzie pod kierownictwem prezesa? Tego nawet agencje ratingowe nie potrafią przewidzieć. Na razie jadą na paliwie tego co rząd robi, a dokładniej, czego nie robi. A nie zachcianek politycznych prezesa. „Damy radę” – ładny tytuł opowiastki dla dzieci. Bo jeśli komedia z dorosłych sarmatów to „Damy i huzary”, zacytuję – „póki dobrze, póty miłość”.

 72. Poczucie elitaryzmu a kwestia ustalania wysokości wynagrodzeń.

  Redaktor Pasent pominął w felietonie część establishmentu politycznego, który najprawdopodobniej sam przegłosuje sobie podwyżki na tej sesji Sejmu.
  Chodzi o posłów.

  Z tym, że ta grupa już wcześniej zadecydowała (marszałek Kuchciński) o zwiększeniu rozmaitych składników swych bezpośrednich i pośrednich apanaży.

  W połowie maja każdy z posłów każdy dostał 2000 złotych więcej na remonty i dodatkowe wyposażenie biur poselskich.
  W kwietniu zwiększono im ryczałt na prowadzenie biur w terenie – z 12 150 zł do 13 200 zł (podwyżka 1050 zł miesięcznie).
  Niedawno też każdy klub parlamentarny w Sejmie dostał po 5 proc. więcej na pokrycie kosztów funkcjonowania każdego posła. Również o 5 proc. wzrosły limity wydatków na benzynę do sejmowych samochodów, używanych przez kluby poselskie.

  Ale nie w podwyżkach rzecz, nie zamierzam problemu ich zasadności podnosić.
  Bardziej mnie interesuje argumentacja posłów indagowanych na tę okoliczność.

  Posłowie stosowali dwa argumenty uzasadniające potrzebę podniesienia swych mozliwości fiansowych:

  1) „godnościowy” – zarabiają mniej aniżeli ich koledzy z Zachodniej Europy w związku z czym czują się przy nich jak przysłowiowe dziady. Tę myśl pozwolił sobie wyrazić nieco oględniej np marszałek Terlecki.
  2) „socjalny” – wzrost kosztów utrzymania. To akurat bolało wszystkich indagowanych.

  Lecz najlepsze jest to, że ci sami posłowie w trakcie dyskusji nad podwyżką wysokości płacy minimalnej w kraju stosowali już argument ekonomiczny wskazując na kryterium „wydajności pracy”.
  Zresztą z tego powodu (ich zdaniem „za niska wydajność”) część posłów (Kukiz, Nowoczesna) głosowała przeciw tej podwyżce.

  Jak widać posłowie przy wycenie płacy minimalnej pominęli kryteria „godnościowe” i „socjalne” którymi kierowali się przy wycenie pracy własnej. Nawet im do głowy nie wpadło by się zastanawiać nad „wydajnością” swej pracy.
  Dodać należy, że argumentacja „godnościowa” czy „socjalna” za podwyższeniem minimalnych wynagrodzeń dla grup innych aniżeli oni sami przez nich uznawana jest za „tani populizm”.

  Wybrańcy tym samym dali dowód na to, że stosują zupełnie odmienną miarę w stosunku do określania wysokości swych uposażeń aniżeli zarobków reszty obywateli.

  Jest to też doskonały dowód na ich poczucie elitaryzmu czyli przekonanie o własnej wyjątkowości a co za tym idzie przeświadczenie, że w odniesieniu do nich (elita) stosować się powinno zupełnie inne reguły postępowania i inne kryteria.

 73. „W jednym stoją domu …”

  Domu im. Rodziny Matysiaków? Eh, takich widzę tu wielu, o wiele więcej niż dwóch.

  Czy rusofilia, z przerzutami na sinofilię, o BRICS-ofilii nie wspominając, na prawdę jest chorobą?
  Hm, a czy aby uleczalną?

 74. mag
  19 lipca o godz. 19:59

  Postaraj się przeczytać ze zrozumieniem, implikacje STRATEGICZNE zmiany układu sił w regionie.
  Mnie przekonują argumenty, zasadność działań.

  NATO pcha się tam, gdzie nikt go nie prosi.
  Zmieniając równowagę regionalną sił.
  A to zwykle kończy się wojną.
  Przy największych stratach – tubylców oczywiście.
  Podać ci przykłady?

  Jedyną rozsądną opcją jest koncepcja Kissingera na emeryturze.
  Państwo pozablokowe i neutralne.
  Zmiana statusu, powoduje zmianę priorytetów.

 75. Indoor prawdziwy
  19 lipca o godz. 7:07
  „Według mnie taniej będzie izolować Anne Applebaum.”

  Anne Applebaum już o tym pomyślała i samoobsługowo się wyizolowała z co najmniej połowy polskiego społeczeństwa swoimi opiniami na jego temat. Ale jest w dobrym towarzystwie. Nazwisk chyba nie trzeba wymieniać.

 76. Ps.

  Leci właśnie ciekawe spotkanie na Polsat news 2
  Interesujący goście, ze spotkania w Białowieży i rozpadu ZSRR.
  Zaproszeni sygnatariusze wspominają…..

 77. @wiesiek59
  ZAWSZE czytam ze zrozumieniem, co nie znaczy że przyznaję ci rację, wiesiu, a zwłaszcza twojemu kumplowi jasnemu gzowi.
  Czy to tak trudno zrozumieć?
  Nie zauważyłam symptomów wskazujących na to, żeby NATO miało szykować się do wojny. Po co to komu? Ameryce, Rosji – rozpirzać Europę?
  Kto ją odbuduje, jak pochlastają się nawzajem te dwie potęgi – Chińczyki, kosmici?
  Balans sił jest i będzie utrzymany, a że wschodnia flanka sojuszu była zbyt odsłonięta, to fakt, stąd mala korekta na szczycie NATO. Tyle i tylko tyle.

 78. mag
  19 lipca o godz. 18:44
  Nie turbuj się tak kobieto Żoliborza. Tłumaczyłem wiele razy, że ja z Rosją oprócz kultury nie mam nic wspólnego. Tym bardziej z Putinem. Wyznaję starą i mądrą zasadę, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Ot i wszystko. Życie nasze i nasz byt jest zagrożony przez spisek wojenny USA i jego satelitów z NATO. Przeczytaj tekst komentowany przez Wieśka59 i linkowany przeze mnie tekst o 18.18. Co do paluchów, to rozumiem, że teraz one pieką. Masz prezesa, Maliniaka, Ziobrę, episkopat i jasną przyszłość.

 79. @ mag

  Wiesiek to kolejne wcielenie, może nr. 59 tego całego śmieciarza Kowalskiego.

 80. Jest różnica między rusofilem a tubą propagandową Kremla

  Osobiście zachwycam się rosyjską muzyką, malarstwem, baletem, nawet fragmenty z „Eugeniusza Oniegina” znam na pamięć w oryginale. Aczkolwiek do głosu sopranowego Anny Netrebko nie jestem do końca przekonana.

  Ale na dyrdymały geostrategiczne, polityka „równowagi sił”, te imperialne ambicje z epoki CK Austro-Węgier, to ciągłe użalanie się politykierów kremlowskich na zachodnią niewdzięczność wzruszam ramionami.

 81. mag
  19 lipca o godz. 20:52

  Kwestia interesów geopolitycznych jest dość prosta.
  Kto, z kim, przeciwko komu, o co, jaki podział łupów.
  NATO jest amerykańskim narzędziem, niczym więcej.
  Po co się rozszerza i w jakim kierunku?
  Ekspansywny sojusz OBRONNY?

  Silna Europa nie jest w interesie USA.
  Bo byłaby niezależna.

  A we wspólnotę interesów gospodarczych USA i UE nie wierzę.
  W wymiarze globalnej są konkurentami o rynki zbytu.
  W tym i rosyjski…….wbrew pozorom.

 82. Kolejny strzał CIA w Putina. Tym razem przez zamach Turecki. https://pracownia4.wordpress.com/2016/07/19/chaos-w-turcji-turecki-blok-euroazjatycki-kontra-gulen-i-usa/#more-9769
  Znowu nieudany. Atakują jeszcze przez sportowy doping i udział Rosji w olimpiadzie. Będziemy z tego mieli dwie olimpiady.

 83. Muszynianka
  19 lipca o godz. 21:15
  Tu ruszaj se dalej. Aż cie ruszą.

 84. Muszynianka
  19 lipca o godz. 21:15

  Dziecko, co ty pieprzysz?

  W tej walce o globalną równowagę sił, zginęły od 1945 roku dziesiątki milionów ludzi.
  I giną nadal.
  Głupotą jest, niedostrzeganie tego faktu.
  Polityków nie interesuje ile milionów zginie.
  Byle to nie byli ICH WYBORCY.
  Tubylcami nie interesuje się nikt.

  Demokracja zabija więcej obecnie, niż gułagi.
  Stosując okrutniejsze metody i zatrudniając rzeźników, werbując bandy psychopatów i fanatyków religijnych.

  Można pieprzyć jak potłuczony, w zaślepieniu.
  Ale nie jest to HOMO SAPIENS.

  Ps.

  Właśnie słyszę, że Erdogan zajął się szkolnictwem.
  Czystki w szkolnictwie, od nauczycieli po rektorów.
  Ale, „popierajmy swego szeryfa”!!!

 85. wiesiek59

  „Właśnie słyszę, że Erdogan zajął się szkolnictwem.”

  Pozwolisz, że sprecyzuję. W dniu dzisiejszym Erdogan zajął się jedynie szkolnictwem wyższym wywalając z roboty 1 557 dziekanów.

  Ale szkolnictwem niższego szczebla zapewne zajmie się w najbliższych dniach.

 86. Układ sił między Europą a „Górną Woltą z głowicami nuklearnymi”

  Jedno co Rosja może ze swym potencjałem strategicznym, to odgrywać zabijakę; a w Europie liczyć na jej rozbicie. Bo choćby nie wiem jak słaba byłaby Europa, to Rosji nie da się dorównać. Rosja nie była w stanie utrzymać Ukrainy w swojej orbicie wpływów ekonomicznych. W co się teraz Putin bawi?

  http://www.huffingtonpost.com/alexander-golts/putin-russia-world-fear_b_6122028.html

  Putin wants to regain that same “respect” that the West held for Khrushchev, and he sees no other way but to underscore his own unpredictability. I suspect that the recent sorties by Russian strategic bombers over the Atlantic Ocean and the Baltic, North and Black seas are a manifestation of this new unpredictability.

  It is no wonder then that in his Valdai speech Putin said: “Today, we already see a sharp increase in the likelihood of a whole set of violent conflicts with either direct or indirect participation by the world’s major powers.”

 87. Giez
  19 lipca, g.21:02
  Masz dokładnie to samo co ja do „konsumpcji” jako obywatel tego kraju, więc nie udawaj outsidera, pisząc „wasz” rząd czy to tamto „wasze”.
  Ja nie wybierałam ani prezesa, ani Maliniaka, ani Ziobry a już episkopat to wysłałabym do piekła, gdybym wierzyła że piekło istnieje.
  Ciebie nie pytam na kogo głosowałeś ostatnio, ale pamiętam, że na idiotkę Ogórek w wyborach prezydenckich.
  Dlaczego nazywasz mnie „kobietą Żoliborza” nie bardzo rozumiem. Domyślam się tylko, że zgodnie z twoją intencją ma to być chyba obraźliwe. Co do tego ma Żoliborz?! A może stoją za tym jakieś twoje tajemnicze resentymenty.
  Dlaczego nagle piszesz, że z Rosją nie masz „nic wspólnego oprócz kultury” , którą (w domyśle ) podziwiasz i wypierasz się fascynacji Putinem?
  Nie chce mi się cytować twoich postów ociekających wazeliną proputinowską i zachwytami nad Rosją, (są ich cale kilometry w archiwum blogów Polityki i każdy może sprawdzić, jeśli zechce).
  Na koniec pragnę cię uspokoić.
  Nic mnie nie piecze, żadne „paluchy”, bo jako osoba chorobliwie wręcz sceptyczna od urodzenia po dziś dzień i do pewnego stopnia abnegacka, nie angażowałam się w żadne partie i inne przynależności, z których mogłyby wynikać jakieś ekstra frukta na miarę czasów takich czy innych, ani za peerelu, ani po 1989.

 88. Czy uda się zastraszyć CIA i NATO?

  Owszem, da się – nieustannego czytelnika serii „Tygrysa”. Od młodości się udawało, to dlaczego w podeszłym wieku ma się nie udać.

  Nie byłam czytelniczką tej serii. Prawdę powiedziawszy, tu gdzie mieszkam bardziej zagrażają mi bombowce i rakiety FR, niż CIA czy NATO. W Polsce zdaje mi się jest jeszcze gorszy „układ sił” dla mieszkańców, o czym blogowe tuby Kremla od czasu do czasu przypominają.

  Wystarczy jedną lub dwie tuby dźgnąć jakimś faktem, czy przywołanie do rzeczywistości, a wrzask się podnosi. Wielkimi literami bluzgają na cię, cholerka, co za blog red. Passent sobie wyhodował. Moje szczere wyrazy współczucia.

 89. @snakeinweb
  19 lipca, g. 21:04
  Eee, chyba jednak nie.
  Wiesiu59 ma swój specyficzny styl i sposób argumentacji, a hochsztaplera @Kowalskiego – mimo różnych nicków – rozpoznaję na kilometr też po specyficznym stylu, a przede wszystkim nieziemskiej wprost megalomanii, której Wiesiek nie przejawia.

 90. Muszynianka
  19 lipca o godz. 21:33

  Znowu pieprzysz.

  W ilu krajach buszują obecnie oddziały krajów NATO?
  Legalnie, lub nie?
  Zabijając tubylców w nielegalnych z punktu widzenia prawa wojnach?

  To nie przypomina sojuszu obronnego, tylko bandę rozbójników globalnych.
  Chcemy brac udział w rozbojach?
  I to bez udziału w zyskach?

  Kalizm jest dobry, gdy my zabijamy.
  Tyel że akcja rodzi reakcję.
  I za moment zaczną zabijac nas.

  I wybacz, ale przestałem wierzyć w anglojęzyczne media głównego nurtu.
  Stały się narzędziem urabiania opinii publicznej, a nie źródłem informacji.

  Pilger, Styglitz, Chomsky, tez piszą po angielsku, tyle że całkiem inne treści.
  I tym wierzę.
  Są logiczne i zrozumiałe.
  Wskazują konkretne grupy interesów zainteresowane w eskalacji działań, napięcia, zbrojeń, spirali strachu.

  Interesy są czytelne i zrozumiałe.
  Banialuki, nie.

 91. wiesiek

  Wyraźnie nie doszacowałam kategorii domu „w którym stoisz” z Giezem.

  Zastanawia mnie, dlaczego nie piszesz na blogu Pilgera czy Chomsky’ego. Wszak Daniel Passent waszych poglądów wcale nie podziela.

  Wracając do domu, w którym stoisz, przed następnym wpisem uspokój się, poczekaj na sanitariusza, on przyniesie ci wieczorne tabletki. Rozdrażnienie minie, przed snem.

 92. Staliniści, faszyści i inni „użyteczni idioci” kontra reszta Wolnego Świata

  Przygnębiają mnie takie rozgrywki logiczno-słowne, szarady dla młodzieży na emeryturze. Oto garstka nie mainstreamowych ideologów globalizmu a la Putin.

  http://www.thecommentator.com/article/5125/putin_s_useful_idiots_on_right_and_left

  Możecie – zwracam się do „użytecznych idiotów” – mnie tysiącami, milionami słów zalewać o tym, jak CIA mi zagraża, jak NATO swymi buciorami włazi na mój trawnik, jak knują i wyzyskują mnie, ogłupiają …

  Tym czasem mój zwariowany rząd wysyła batalion do obrony Łotwy. A wy zawracacie Niagarę kijem. Zlitujcie się nad sobą.

 93. Muszynianka
  19 lipca o godz. 22:20

  Jak na razie, marsz NATO na wschód, kończy się śmiercią, zniszczeniem, masową emigracją, prowokowaniem wojen, zamachami terrorystycznymi inspirowaniem przewrotów.
  Bardzo dobry efekt.
  Fantastyczny dla grabarzy i producentów broni.

  Nieco się uniosłem, ale absolutnie nie podzielam tak alogicznych jak twoje poglądów.
  Możesz być głęboko przekonana o dobrodziejstwie integrowania nowych krajów z NATO, fakty jednak tego nie potwierdzają.

 94. … oni czyli PIS ma wszystkie nasze krytyki w d… taka to juz jest ta polityka ,,dorej zmiany,,

 95. Poza interesami ekonomicznymi, nie istnieje nic.
  Cała reszta, to frazesy.
  Tak było, jest.
  I będzie, o ile ludzkość dalej będzie nastawiona jedynie na zysk.
  A raczej nie ludzkość.
  Jej elity.
  90% ludzi zajętych jest przeżyciem, walką o byt.
  Tymczasem zmuszana jest do walki o cudze interesy, dochody wąskiej grupki ludzi.

  Wysyłanie Smitha, czy Kowalskiego, by utrzymał pozycje w Afganistanie, by ktoś mógł czerpać tam dochody z handlu opium?
  Śmierć w tak słusznej sprawie, jest godna pochwały…..

 96. Gospodarzu, oprócz podwyżek proponuję dla znacznej części obecnej elyty władzy podwyższenie odpraw na wypadek wcześniejszego zakończenia służby Ojczyźnie. Dodatkowo należałoby się zastanowić nad sensem wprowadzenia specjalnych premii wypłacanych regularnie po ustąpieniu z urzędu, rodzaj odszkodowania za powstrzymywanie się od wspomnianej służby przez okres pięciu, co najmniej lat.

 97. wiesiek

  Nie wiem z jakich źródeł jest twoja logika, nie interesuje mnie to, ani kim się w niej podpierasz.

  Jed jest oczywiste, wręcz widoczne jak na dłoni, że jeśli chodzi o tzw. flankę wschodnią NATO przesunęło swój zasięg o bodaj 9 krajów w sposób jak najbardziej pokojowy, bez zniszczeń i śmierci, ani „masowej emigracji” w sensie uchodźstwa, jedynie migracja zarobkowa z korzyścią dla wielu stron z rynkiem pracy w nowo przyjętych krajach włącznie. Dobrodziejstw dla nich jest ogrom, bezpieczeństwo, gwarancja suwerenności – tylko fanatycy w Polsce chcą powrotu do PRL i zniewolenia przez Rosję.

  Jedyny problem stworzyła Ukraina, która początkowo trzymała z odwiecznym słowiańskim bratem, Rosją, ale gdy przekonała się, że zostaje w tyle, choćby w poziomie i jakości życia oraz domokracji za Polską to się zbuntowała. Odmawianie jej prawo do takiego samostanowienia na bazie jakichś stref wpływu, dominacji z epoki Katarzyny i Mikołajów jest reakcyjne i opresyjne. Niegodne światłego człowieka. To Rosja przyniosła śmierć i zniszczenie do Donbasu, oraz zastój i opresję na Krym. Ukraina była wtedy niezrzeszona i tak chciała pozostać. Ukraina się broni przed napaścią Rosji. Takie są fakty.

  I są też przebierania w nich jak w ulęgałkach. W kraju mojego zamieszkania wśród moich lewicowo zorientowanych znajomych Putin od dwóch lat wzbudza głębokie oburzenie i sprzeciw. Kraj ten jest członkiem NATO, jak najbardziej pokojowo zorientowany, jednocześnie popierający Ukrainę w jej ambicjach wejścia do UE, oraz jej bezpieczeństwo. Także bezpieczeństwo innych krajów członkowskich NATO.

  Czy chcesz powiedzieć, że rząd Kanady i popierająca go większość jest nielogiczna, bez rozumu?

 98. Muszynianka
  19 lipca o godz. 23:16

  Rzad Kanady popiera swojego Wielkiego Brata z południa w każdej sprawie.
  Tak samo zresztą, jak inne anglosaskie kraje.
  Sojusz pięciorga oczu zobowiązuje do bezdyskusyjnego wsparcia.
  Choc ostatnio, wycofał Trudeau wojska z Iraku.
  Interesy ekonomiczne wymuszają pewne działania i współpracę militarną.
  A o ekonomii decyduje dość wąska grupa ludzi- w każdym kraju- wpływająca na decyzje polityczne.

  Może będzie material z dzisiejszej rozmowy Jurasa z Szuszkiewiczem, przedstawicielem Rosji i Ukrainy, na temat rozpadu ZSRR.
  Zaufali zachodnim demokracjom- tak rozumiem konkluzję dyskusji.
  I zostali wystrychnięci na dudka.
  Wykorzystano ich położenie w trakcie transformacji, chwilę geopolitycznej słabości, by się na wschód przesunąć.

  Ambicje Gruzji czy Ukrainy, wybuchły po zmianie rządów na prozachodnie.
  Niewykluczone, że po zmianie rządów na prowschodnie nagle wygasną.
  Ludzi nikt się pytać o zdanie nie będzie.
  Decydują elity.

  A to głębokie oburzenie i sprzeciw „całego cywilizowanego świata” to sobie daruj.
  Figura retoryczna bez treści.
  Ten cywilizowany świat zużywa więcej amunicji, niż w trakcie drugiej światowej, dla forsowania swoich ekonomicznych interesów.

  Nie zapominaj też o ukraińskim lobby w Kanadzie.
  Znacząca grupa wyborców.
  I w przeciwieństwie do polskich, zorganizowana i zdyscyplinowana.

  Motywy wejścia do Gruzji i na Ukrainę, wyjaśniał Brzeziński i Kissinger.
  Nie chce mi się powielać znów myśli tych światłych architektów amerykańskiej geopolityki.
  Im tez wierzę na słowo.
  Złupic Rosję, powstrzymać Chiny…..

 99. Póki co, rotacyjnie patrolowały litewskie niebo polskie myśliwce. Trudno jednak sądzić, by takie gwarancje satysfakcjonowały Litwę. Dlatego trzeba wymiernie i znacząco uwiarygodnić sojusz państw Międzymorza i wschodniej flanki.

  Silna, gotowa na wszystko, doświadczona polska armia powinna stacjonować na Litwie nie „rotacyjnie”, jak zaoferowało NATO, ale na stałe. Należy dla zapewnienia bezpieczeństwa naszemu sąsiadowi wprowadzić liczące po kilka dywizji kontyngenty przede wszystkim dla ochrony litewskiej stolicy – Wilna. Dla uniknięcia prowokacji ze strony zielonych ludzików z Rosji polscy żołnierze, gotowi bronić sojusznika, powinni oczywiście także patrolować ulice Wilna, tak aby żaden Litwini nie czuł się zagrożony przez Rosjan. W celu zapewnienia wysokiego morale wśród polskiego kontyngentu konieczne byłoby zwiększenie liczby Mszy świętych w języku polskim w wileńskich kościołach, a dla lepszej orientacji w mieście – wprowadzenie na Wileńszczyźnie polskich nazw ulic i miejscowości. Tylko w takich warunkach polska armia może stawić czoła rosyjskiemu agresorowi.

  Kolejne dywizje należałoby rzucić do obrony Kowna przed potencjalnym agresorem. Położone w centrum Litwy drugie co do wielkości miasto kraju leży na szlaku komunikacyjnym, który przebiega przez osławiony przesmyk suwalski. Nie wolno szczędzić środków, by także i na tym odcinku zapewnić Litwinom bezpieczeństwo.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,felietony?zobacz/wprowadzmy-polskie-wojska-na-litwe
  =========

  Niezłe……..

  Choć podejrzewam, że Litwini chętniej widzieliby dywizje niemieckie na swoim terenie.
  Braterstwo broni zobowiązuje……

 100. Prawie sami znawcy polityki światowej, aż huczy na blogu od „dyskusji specjalistów” w tej dziedzinie. Przyznaję, że przewijam. Dziwię się tobie mag, że dajesz się wciągać w te „wielce produktywne” wynurzenia. Dobranoc.

 101. wiesiek59
  19 lipca o godz. 23:50. ” Dlatego trzeba wymiernie i znacząco uwiarygodnić sojusz państw Międzymorza i wschodniej flanki” i dalej też.
  A kto i jak ma „trzebać”? Fantazjowanie na wyższym szczeblu.

 102. ”Prawie sami znawcy polityki światowej, ”
  Dziwne, ale jak jakaś paniusia pierdyknie coś potwornie głupiego, to natychmiast pojawia się druga która sobie nie życzy rozmów o ”geopolityce”.

 103. Margit
  20 lipca o godz. 0:13

  Cały ten tekst z „Kresów” to kpina, pastisz, ironia.
  Jeżeli tego nie wyczułaś, to znaczy że nie chwytasz z polityki na przykład polsko- litewskiej niczego.
  Polskie fobie są niczym, wobec litewskich w stosunku do nas.
  Za moment, dojdą i ukraińskie.

  Szowinizm wzbudzony raz, strasznie długo składa się do grobu.
  A poiltycy różnych krajów, dla doraźnych celów, bardzo krótkowzrocznie, wskrzesili tego upiora. Pochowanie go będzie dość trudne.

 104. „Poza interesami ekonomicznymi, nie istnieje nic”

  Taki dołujący pogląd, depresyjny, można by pominąć. Za jego prymitywizm choćby, redukujący wszystko, co do niego nie przystaje, do zera. Bez przyjęcia teorii spiskowej nie próbuj go pojąć. Spisku wąskiej grupy decydentów przeciw całej ludzkości.

  Mnie przygnębienie nie bierze. Na podstawie codziennych obserwacji życia, także politycznego, taki pogląd wydaje mi się wielce wulgarnym. Obracam się w różnych warstwach niemal od góry do dołu, nie jeden polityczny skandal i skandalik obejrzałam z wielu stron … co tu dużo gadać, do spiskowych teorii trzeba mieć pewien stan umysłu, aprioryczne mieć podejście do świata, nie czuć potrzeby konfrontowania własnych wymysłów z realem. I nie znać świata z bliska, nie wysadzać nosa poza swój Królewiec, i nie mieć głowy Kanta.

  Są dwa ratunki od tej teoryjki nie do zniesienia. Jeden to wybór mniejszego zła. Wszak interesy ekonomiczne kremlowskiej szajki KGB/FSB też istnieją, i są o wiele bardziej dotkliwe dla ludności, ich interesy są ekonomiczne bardziej toksyczne, przestępcze, elementarne. Wystarczy porównać gospodarkę PRL, który funkcjonował wg. spisku tych samych służb (polityczno-ideologiczna nadbudowa była tylko przykrywką). Albo posłuchać doniesień z dzisiejszej Rosji, o korupcji, bezdusznej biurokracji, prowincjonalnej nędzy i beznadziei życia. Donoszą o tym tamtejsi Chomscy i Pilgery, mimo że nie mają takiej wolności słowa i dostępu do mediów, jaki ich odpowiednicy na Zachodzie. Więc Polacy, Węgrzy, Ukraińcy i Łotysze wybierają mniejsze zło – kapitalizm zachodni. Nie słyszałam, aby wybierali się oni do kremlowskiej Unii Euro-Azjatyckiej, aby wychodzili z Unii Europejskiej i NATO. Aby obywatele masowo za tym się opowiadali. Więc jeśli świat jest faktycznie taki zły, to dlaczego mniejszym złem nie jest ustrój Fed. Rosyjskiej.

  Drugi ratunek można znaleźć tylko w ramionach Putina. On jest naszym słońcem, obrońcą i pocieszycielem. Rosja jest ostoją sprawiedliwości, także społecznej, wolności i dobrobytu.

 105. Indoor prawdziwy
  20 lipca o godz. 0:17

  Głowę daję, że ta bąbelkowa, to stary telegraphic observer.
  Styl i poglądy nie do podrobienia.
  Rozszczepionych osobowości, zmieniających nicki, bywa sporo.
  Ale, pewne frazy czy poglądy są dość charakterystyczne.

 106. ”Ale, pewne frazy czy poglądy są dość charakterystyczne.”
  Są dwa podstawowe wątpliwości jeśli chodzi o intencję poprawnych politycznie komentatorów bloga
  1. Bezkrytyczne powielanie tez mediów głównego nurtu, które z punktu widzenia przeciętnie zorientowanego czytelnika odjeżdżają w kosmos wygląda kuriozalnie. Te wiadomości są przygotowane (spreparowane) z myślą o przeciętnym czytelniku w USA, pod jego znajomość geografii, historii i nawet powtarzanie w nieskończoność przez nasze media nie przekona czytelnika. Może on (czytelnik) nie zorientować się jak jest, ale że te brednie są bredniami to wie.
  2. O ile mogę uwierzyć w autentyczność wątpliwości tych co się martwią o bliższą i najbliższą przyszłość, obojętnie w jakim kierunku szukają odpowiedzi/rozwiązania – to nigdy nie uwierzę w czyste intencje tych co tak po prostu piszą bo mają czas, że jest dobrze tak jak jest, a reszta to jakieś trolle Putina.

 107. Muszynianka
  20 lipca o godz. 0:26

  Bla, bla…..

  Tuska wina, albo Putina…..

  KAŻDE działanie można uzasadnić ekonomicznie.
  Przynajmniej o ile JA ZNAM historię.
  Rosja jest tylko jednym z punktów na mapie świata.
  Niekoniecznie najważniejszym w chwili obecnej.
  Zbyt duży priorytet jest jej przypisywany w stosunku do znaczenia rzeczywistego.
  Jej znaczenie, to ZASOBY.
  No i problem z obrabowaniem tego skarbca.
  Cholera, uzbroili się…….

  Co do zbrodniczych teoryjek, proponowałbym zająć się liczbami.
  Kto, gdzie, kogo, kilkrotnie, jakie straty w ludności cywilnej.

  Co do szajek.
  Cheney, Biden, Clinton……nie licząc pomniejszych.

 108. „Niewykluczone, że po zmianie rządów na prowschodnie …”

  Niczego nie da się wykluczyć. Ani tego, że były wybuchy na skrzydle. Ani tego, że rządy na Węgrzech zmienią się na prowschodnie, o Kanadzie nie wspominając …

  Póki co, na Węgrzech rozważają wprowadzenie waluty euro. A w Kanadzie, kto ma pojechać na olimpiadę do Rio (wirus zika).

 109. @ wiesiek, ja „zerknęłam” w twój tekst, nie „czytałam”. A jeśli chodzi o : pastisz itp., to czasy nie bardzo są śmieszne.

 110. Margit
  20 lipca o godz. 0:47

  Zachodnia myśl techniczna, filozofia, imperializm kulturowy, poziom elit.
  I jestesmy w obecnym punkcie zwrotnym historii.
  Zauważ, że dzieje się to w całym świecie zachodnim, prawie jednocześnie- kontestacja elit i ich wymiana. Establishment stracił zaufanie, jeszcze nie całkiem wpływy i pieniądze.
  Sprawa jest poważna, bo tyczy jakiegoś miliarda ludzi.

  Na pewno znajdzie sie jakieś rozwiązanie, ale wymaga czasu.
  Tymczasem, z oślim uporem nazywanym w psychologii fiksacją, serwuje się stare rozwiązania problemów, nieskuteczne w nowej sytuacji ekonomicznej.
  Stare elity generują problemy, a nie je rozwiązują.

 111. poczatkowo myslałem, ze norte panikuje, ale amerykanie rzeczywiscie zaczynaja sie martwic o swoje bomby w incirlik;
  wg erdogana zamach zorganizowała sekta sufich ( jej przywodca, fattyulah güylen mieszka w stanach), aby obalic republike i wprowadzic sułtanat, ale on, ratujac siebie, do tego nie dopuscił; jedna dziennikarka, ktora mieszka przypadkowo obok wakacyjnej rezydencji prezydenta turcji nad morzem srodziemnym napisała, ze gdy ona szykowała sie na najgorsze(na dodatek male dziecko), bo w mediach byl taki fajerwerk,jakby to całe armie byly w ruchu,jednym słowem sodoma i gomora, to nad brzegiem pojawilo sie trzech panow z wedkami i spokojnie zaczelo je rozwijac – widok ten pokrzepił ja psychicznie;

 112. to ze wybor miedzy h i d w usa to wybor miedzy urokiem, a sraczka wie kazdy, ale ze polski msw takie tony z siebie wydusza, jest (jesli to prawda) przerazajace;

 113. Giez
  19 lipca o godz. 8:54

  „Renesans Polski Ludowej. Okres świetności i złoty wiek jej kultury.
  Poszczególne eseje poświęcone są wybitnym uczonym (Aleksander Gieysztor, Bohdan Suchodolski), filozofom (Tadeusz Kotarbiński, Władysław Tatarkiewicz) ekonomistom (Czesław Bobrowski, Edward Drożniak, Michał Kalecki, Adam Krzyżanowski, Oskar Lange, Edward Lipiński, Stanisław Raczkowski, Kazimierz Secomski, Edward Taylor), socjologom (Julian Hochfeld, Jan Szczepański), teoretykom i praktykom różnych dziedzin gospodarki i techniki (Cezary Ambroziak, Jerzy Doerffer, Leopold Gluck, Janusz Groszkowski, Juliusz Poniatowski, Jan Wyżykowski), polityki międzynarodowej (Adam Rapacki)”.

  Pokręciło cię radosny apologetyku?

  Wszyscy wymienieni wykształceni byli przed wojną. W PRL wielu z nich było sekowanych, wyrzucanych z ministerstw, katedr uniwersyteckich, czy w inny sposób represjonowanych, czasowo lub stale. Co ma z Polską Ludową wspólnego na przykład Władysław Tatarkiewicz, poza tym że go usunięto z Uniwersytetu Warszawskiego? To Henryk Holland (ojciec Agnieszki Holland) uczestniczył w nagonce na Władysława Tatarkiewicza i był sygnatariuszem listu w sprawie tolerowania przez prof. Tatarkiewicza „wrogów Polski Ludowej”, i w końcu Tatarkiewicz w końcu został usunięty z uczelni.

  A w ogóle to radosny apologetyku nie myl renesansu z socrealizmem.

 114. erdogan postepuje podobnie jak jaruzelski w sw (1981-83);
  celem ataku sa elity intelektualne;

 115. mayor
  19 lipca o godz. 14:40

  „Nie sposób tu wymienić wszystkich udacznych ministrów PO i PSL, którym też się coś należy od polskiego państwa”.

  Ministrowi Sienkiewiczowi chyba należy się równowartość jego słynnej … kamieni kupy.
  Zaś jego następczyni, to już sam nie wiem co się należy? Chodzi o minister Teresę Piotrowską (jedną z psiapsiółek pani premier), znanej z tego, że miała zakaz wyjazdów do Brukseli na posiedzenia szefów spraw wewnętrznych, i to w apogeum kryzysu związanego z napływem imigrantów, bo …. obawiano się jej kompromitacji. Faktycznie, Piotrowska znana była z absolutnie legendarnej ignorancji, łagodne rzecz ujmując.

 116. mag:
  chyba masz racje i myla mi sie dwie piosenki, jedna gajosa, a jedna rosiewicza z mniej wiecej tego samego okresu czasu;
  chodziłem wtedy czesto do teatru i na imprezy estradowe
  i fajnie bylo słuchac tych panow life, eheu, było, mineło;

 117. szukałem tej piosenki gajosa na jutubie, ale nie znalazłem;
  nie znalazłem tez wielu innych rzeczy, co mnie pokrzepiło psychicznie; gajos potrafi improwizowac, rosiewicz mniej;

 118. Miesza mi sie w glowie: publicysta takiej klasy jak p.Passent puscil takiego baka! To niemozliwe!

  Niemozliwe by pisac o sprawach najzupelniej trzeciorzednych jako kryteriach oceny kogokolwiek.
  Niemozliwe by nie rozumiec ze stosunek do Jedwabnego czy zydokomuny nie moze byc kryterium oceny polskiego ministra edukacji.
  Niemozliwe by miec cos przeciwko apelowi smolenskiemu- przeciez on nie jest wymierzony w nikogo- jest wylaczne oddaniem szacunku tym ktorzy zgineli.
  Niemozliwe by miec cos przeciw odczytywaniu apelu podczas obchodow powstania warszawskego: oba te wydarzenia maja wspolne zrodlo: w bezmyslnosci decydentow.

  Podsumowujac: szanuj prosze autorze czytelnika. W przeciwnym wypadku przegrasz i nastepne wybory. Parlamentarne, prezydenckie, samorzadowe czy chocby prezesa IPN.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 119. zgadzam się z autorem
  http://polskamasens.pl/smok-komentarz/

 120. „Czy chcesz powiedzieć, że rząd Kanady i popierająca go większość jest nielogiczna, bez rozumu?”

  Jest logiczna, ale logika ta polega na tym, ze ten kanadyjski rzad dobrze wie, ze jest w jego interesie szczekac jak Woj Sam kaze (dokladnie jak prawi Wiesiek), bo nawet ten, pozal sie Ozyrysie, rzad zauwazyl, ze 80% kanadyjskiego exportu idzie za poludniowa granice i niepopieranie US Foreign Policy moglo by ten trend zaklocic. Wiekrzosc kanadyjskiego rzadu i populacji ciagle nie wie gaze jest Ukraina.

 121. Rząd Kanady i jej populacja wpatrują się (gaze) w Ukrainę

  http://www.theglobeandmail.com/opinion/editorials/canadas-cautious-but-growing-relationship-with-ukraine/article30907728/

  Przykładów jest kilka w historii na to, jak Kanada nie „szczekała jak Woj Sam”. Premier Chretien odmówił udziału w zmianie reżimu w Iraku w 2003 roku, dwa kraje Anglosaskie o znacznie mniejszych obrotach handlowych z USA (nota bene Kanada do USA wysyła 75% swojego eksportu) oraz jeden kraj Europy Śr-Wsch wysłały wojska. Kanadyjski premier PE Trudeau spotykał się z Castro i zaprzyjaźnił w trakcie 3-dniowej wizyty na Kubie, pierwszej złożonej przez przywódcę zachodniego. Handel Kanady z USA na tych politycznych decyzjach Kanadyjczyków nie ucierpiał. Można powiedzieć, że skoro Kanada nie zajęła obcego terytorium i nie złamała obietnic traktatowych, jak to uczyniła Rosja w 2014 roku anektując Krym, to nie było powodu do embarga czy innej retorsji wobec Kanady. Kanada nie uczestniczyła w wojnie wietnamskiej.

  Ale domysłom, że Kanada będzie kierować batalionem NATO na Łotwie, aby tylko nie stracić partnera handlowego za niepopieranie US Foreign Policy nie ma końca.
  Tuba Putina? Czy „znawca polityki światowej”?

 122. @wiesiek59, 22:00
  Bardzo przystepni krytycy panstwa korporacyjnego na youtube.com to Richard Wollf, nowojorski profesor ekonomii, wyksztalcony na Harvardzie, Stanfordzie i Yale i
  Thom Hartmann, ktory prowadzi piec dni w tygodniu trzygodzinny program radiowy i telewizyjny.
  Chris Hedges , dostepny na youtube jest chyba rownie gleboki, co Noam Chomsky ale brzydki jak Stephen Hawking, wiec troche trudny do ogladania.

 123. Dyktatura w Turcji bedzie rownie goraco popierana przez imperialistow nowojorskich i londynskich, co pare dekad temu dyktatura Pinocheta.
  Guardian dzisiaj pokazuje na swojej stronie internetowej reportaz o dwuch najbardziej znienawidzonych przez rezym dziennikarzach, ktorzy mowia , ze to jest ich kraj i nigdzie nie zamierzaja emigrowac.
  https://www.theguardian.com/world/video/2016/jul/19/erdogans-crackdown-hes-becoming-a-dictator-video

 124. „Dyktatura w Turcji bedzie rownie goraco popierana przez imperialistow nowojorskich i londynskich”

  Imperialiści USA nie mają lekko. Jak zaakceptują dyktaturę, to znaczy że ją popierają. A jak popierają, to gorąco jak Pinocheta. A jak skrytykują dyktaturę, to obalają prawowity rząd. A jak obalą dyktaturę, to łamią międzynarodowe prawo i dają dowód swojego imperializmu. A jak Putin z dyktatorem zadzwoni do dyktatora, aby go wesprzeć w zaprowadzaniu porządku, to robi to dla utrzymania pokoju na świecie.

  Putin personally rang Erdogan on Sunday to express his condolences for civilians, government-loyal and renegade troops who died in fighting. He also highlighted that Russia finds “anti-constitutional actions and violence” unacceptable in a democratic state.

  http://www.newsweek.com/putin-calls-erdogan-voice-support-order-coup-turkey-481307

  I komu tu wierzyć?

 125. „Handel Kanady z USA na tych politycznych decyzjach Kanadyjczyków nie ucierpiał. ”

  Nie ucierpial? Wiec taryfy wprowadzone w 2003 na kanadyjski soft wood lumber i paper products to zwykly zbieg okolicznosci (NAFTA czy nie NAFTA).
  Loonie 62 centy US?
  Wklej jeszcze pare linkow z CBC

 126. Jednodniowy zamach stanu w Turcji wygląda na cyniczną prowokację służb specjalnych, które na gruzach tego „zamachu” zlikwidują lokalną opozycję i zakończą okres demokracji parlamentarnej w wydaniu zachodnim.
  Europejczycy zaskoczeni własnym wizerunkiem w lustrze terrorystycznych zamachów, reagują jak Lotofagowie, pozostając w sennej błogości.
  Od czasu zakończenie II wojny światowej, politykę globalną robią za polityków służby, ważniejsze od polityków.

 127. Markuss (4:26)

  Twoje informacje nie są trafne. USA nie podniosły ceł (tariffs) na kanadyjski softwood lumber akurat w 2003 roku, jest to odwieczny spór handlowy, obie strony mają swoje argumenty, porozumienia się podpisuje co jakiś czas – podaj mi swoje źródło, które sugerowałoby wpływ polityki zagranicznej.

  Loonie, czyli kanadyjski dolar CAD w relacji do USD rósł stopniowo od 2002 roku z 0,63 USD za CAD, do 0,72; 0,77; 0,82; 0,88; 0,94 w kolejnych latach 2003-2007, aby osiągnąć 1,01 (i więcej) w 2011. Nie wiem o co ci chodzi. Ostatnio spadł w związku ze spadkiem cen ropy i woniejszym wzrostem gospodarczym w Kanadzie. Nie słyszałam w CBC czy w innej stacji, aby wspominano o wpływie polityki zagranicznej na relacje handlowe Kanada-USA. Może jakiś pomniejszy polityk kiedyś palnął, ale nie słyszałam. Kiedy to było?

 128. ”Jednodniowy zamach stanu w Turcji wygląda na cyniczną prowokację służb specjalnych, które na gruzach tego „zamachu” zlikwidują lokalną opozycję i zakończą okres demokracji parlamentarnej w wydaniu zachodnim.”

  Pamiętaj Woytek, że jak media, nawet wszystkie media plus wszyscy ”eksperci” podają, że A, to może być A (najmniej prawdopodobne) może być B a może być C.

  Na przykład fakt, iż Erdogan już przed zamachem miał gotowe listy aresztowanych po zamachu w żaden sposób nie świadczy o tym, że zamach nie był autentyczny. Zamach mógł być ”odpowiedzią” wyprzedzającą na mające niebawem nastąpić masowe aresztowania.

  Nieudolnie przeprowadzono więc zapewne zorganizował Erdogan – Bo co? Jak Nuland przeprowadza zamach to jest to zawsze majstersztyk i zawsze się udaje?

  Bo USA nie leży w interesie?
  – a co to jest interes USA – interes Kerry-ego czy jego zbuntowanych pracowników w Departamencie Stanu?
  – a dlaczego USA leżało interesie urządzenia w środku Europy państwa islamskiego które nigdy przedtem nie istniało?
  – a dlaczego USA leży w interesie ”izolacji Rosji” a dokładniej izolacja Europy od rosyjskich surowców i chińskiego rynku?

  itd. Mówię Ci.

  Wszyscy mówią A? No to B,C..W. Albo A, chociaż to najmniej prawdopodobne (a jak jakaś Muszynianka powie to 100% kłamstwo)

 129. Dostają podwyżki na zasadzie BMW: bierni, mierni, wierni.

 130. Mauro Rossi
  20 lipca o godz. 1:29
  Zapomniałeś w ferworze, że Tatarkiewicz miał wąsy. W sumie załosne.

 131. Po tej informacji o podwyżkach powinien nastąpić spadek poparcia dla PiS ,bowiem Polacy są bardzo wrażliwi na takie informacje i szlag ich trafia gdy czytają, że rządzący dali sobie znaczne podwyżki. Czy te zarobki są relatywnie duże nie ma znaczenia.

 132. Cała rzecz z puczem wygląda jednak być o wiele lepiej przygotowana jak to się na pierwszy rzut oka wydaje .
  Poprzedzały ja także manewry polityczne w tureckiej polityce zagranicznej. Nikt z nas przecież nie oczekiwał po niedawnym incydencie , nagłej poprawy stosunków turecko-rosyjskich i osobistych przeprosin Erdogana.
  To , że ideologicznie i w formie rządów Erdoganowi bliżej do Rosji, jak do Zachodu nie jest zaskoczeniem. Nowa jest wroga retoryka Erdogana wobec USA i trudno narazie powiedzieć co jest środkiem w tej całej wolcie politycznej , a co celem.
  Czy Erdogan chce w ten sposób tylko zmusić USA do ekstradycji Gülana, albo wykorzystuje całą sytuację do przeprowadzenia o wiele bardziej znaczącej wolty strategicznej i stworzenia całkiem nowych sojuszy .

 133. mag. O to chodzi!
  Kalendarium amerykańskich wojen, agresji i podbojów.

  1846, 25 kwietnia – 1848: USA przejmują ponad połowę terytorium Meksyku. Czyli dzisiejsze stany: Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming, Kolorado.

  1901: Wprowadzenie wojsk do Kolumbii.

  1902: Najazd na Panamę.

  1903: USA skierowały do Przesmyku Panamskiego okręty wojenne w celu izolowania Armii Kolumbijskiej.

  1903: Inwazja Hondurasu, Republiki Dominikany i Syrii.

  1904: Inwazja Korei, Maroko i Republiki Dominikany.

  1904 – 1905: Wojska amerykańskie interweniują w wojnie rosyjsko-japońskiej.

  1905: Wojska amerykańskie ingerują w rewolucję w Hondurasie.

  1905: Wprowadzenie wojsk do Meksyku (pomagano dyktatorowi Porfirio Diazowi w tłumieniu powstania).

  1905: Wprowadzenie wojsk do Korei.

  1906: Inwazja amerykańska na Filipiny, stłumienie powstania narodowowyzwoleńczego.

  1906 – 1909: Amerykańskie wojska wkraczają na Kubę w czasie wyborów.

  1907: Wojska amerykańskie wprowadzają w życie protektorat „dolarowej dyplomacji” w Nikaragui.

  1907: Wojska amerykańskie interweniują w rewolucję w Republice Dominikany.

  1907: Wojska amerykańskie uczestniczą w wojnie Hondurasu z Nikaraguą.

  1908: Wojska amerykańskie wkraczają do Panamy podczas wyborów.

  1910: Nikaragua. Wojska amerykańskie wkraczają do portów Bluifilz i Corinto.

  1911: Amerykanie lądują w Hondurasie w celu wsparcia powstania pod wodzą byłego prezydenta Manuela Bonnity przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi Miguelowi Davila.

  1911: Stłumienie antyamerykańskiego powstania na Filipinach.

  1911: Wprowadzenie wojsk amerykańskich do Chin.

  1912: Wojska amerykańskie wchodzą do Hawany (Kuba).

  1912: Wojska amerykańskie wchodzą do Panamy podczas wyborów.

  1912: Napaść wojsk amerykańskich na Honduras.

  1912 – 1933: okupacja Nikaragui, ciągła walka z partyzantami. Nikaragua przekształciła się w kolonię monopolu „United Fruit Company” i innych firm amerykańskich.

  1914: Wojska amerykańskie wchodzą do Republiki Dominikany, walki z powstańcami o Santo Domingo.

  1914 – 1918: Seria najazdów na Meksyk.

  1914 – 1934: Haiti. Po licznych powstaniach Ameryka wprowadza swoje wojska, okupacja trwa 19 lat.

  1916 – 1924: 8-letnia okupacja Republiki Dominikany.

  1917 – 1933: Okupacja wojskowa Kuby, protektorat ekonomiczny.

  1917 – 1918: Udział w I Wojnie Światowej. Początkowo Ameryka utrzymuje neutralność, czyli sprzedaje broń za astronomiczne kwoty, bogaci się niewyobrażalnie, przystępuje do wojny dopiero w 1917 roku – to znaczy prawie przy samym końcu; straciła zaledwie 40 tysięcy ludzi (przykładowo Rosjanie 2 miliony) ale po wojnie ogłasza się głównym zwycięzcą.

  1918 – 1922: Interwencja w Rosji.

  1918 – 1920: Panama. Po wyborach USA wprowadza wojska w celu pacyfikacji zamieszek.

  1919: Kostaryka. Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Tinoco. Pod naciskiem USA Tinoco zrezygnował ze stanowiska prezydenta, jednakże niepokoje w kraju nie ustały. Lądowanie wojsk USA w celu „obrony amerykańskich interesów”. Wybór na urząd prezydenta D. Garia. W kraju przywrócono rządy demokratyczne.

  1919: Wojska amerykańskie walczą po stronie Włoch przeciwko Serbom w Dalmacji.

  1919: Wojska amerykańskie wchodzą do Hondurasu podczas wyborów.

  1920: Gwatemala. Dwutygodniowa interwencja.

  1921: Amerykańskie wsparcie w interesie „United Fruit Company” dla rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Gwatemali Carlosa Herrero.

  1922: Interwencja w Turcji.

  1922 – 1927: Wojska amerykańskie w Chinach podczas powstania ludowego.

  1924 – 1925: Honduras. Amerykańskie wojska napadają na kraj podczas wyborów.

  1925: Panama. Wojska amerykańskie rozpraszają i tłumią strajk generalny.

  1926: Amerykańska inwazja na Nikaraguę.

  1927 – 1934: Na całym terytorium Chin stacjonują wojska amerykańskie.

  1932: Salwador. Inwazja od strony morza. W tym czasie trwało powstanie.

  1936: Hiszpania. Wprowadzenie wojsk podczas wojny domowej.

  1937: Pojedyncze starcie militarne z Japonią.

  1937: Nikaragua. Z pomocą wojsk amerykańskich Somoza dochodzi do władzy obalając legalny rząd Sacasa. Somoza zostaje dyktatorem, członkowie jego rodziny rządzili krajem przez 40 lat.

  1939: Wprowadzenie wojsk do Chin.

  1939 – 1945: Sprzedaż broni na odbywającą się wojnę światową gdzie się dało i ile można było wcisnąć. Wzbogacili się tym sposobem niesamowicie, nie martwiąc się że stali się pośrednimi zabójcami. Pod koniec wojny przylecieli podzielić wojenne łupy. Na Japonię już po ustaniu działań wojennych a w trakcie spisywania aktu kapitulacji zrzucili 2 bomby atomowe celem uzyskania odpowiednich dla siebie warunków kapitulacji i zastraszania świata, co im znakomicie się udało aż do dzisiaj. Również naród ten [raczej jego kolejne rządy – admin] stosuje zasadę: jak raz wejdzie do danego kraju, to z niego nie wychodzi. Od 1945r. okupują Japonię, Włochy i Niemcy oraz inne, coraz to nowe kraje.

  6 Sierpnia i 9 sierpnia 1945: USA zrzuciły na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe.

  1950 – 1953: Wojna w Korei. W działaniach bojowych brało udział 350 tysięcy ludzi, 1 tysiąc czołgów, ponad 300 okrętów. Przeważającą część kontyngentu i sprzętu wojskowego dostarczyły USA.

  Kwiecień 1961: Próba amerykańskiej inwazji na Kubę w rejonie Zatoki Świń w celu obalenia rządu Fidela Castro.

  1965 – 1973: Wojna w Wietnamie. Największy udział sił zbrojnych USA po II Wojnie Światowej.

  1964 – 1973: Operacja zbrojna USA przeciwko Frontowi Patet Lao w Laosie. Brało udział ponad 50 tysiące ludzi.

  Grudzień 1979: Wojna Afgańska z ZSRR [Rosją]. USA i UK zakłada sunnicką al-Kaidę [szkoli i wyposaża w broń] przeciwko Rosji.

  25 października 1983 – czerwiec 1985: Operacja wojskowa USA „Nagła furia” na Grenadzie w celu obalenia lewicowego rządu tego wyspiarskiego państwa.

  Kwiecień 1986: Po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi.

  Grudzień 1989: Wojskowa operacja USA pod nazwą „Just Cause” w Panamie w celu usunięcia szefa kraju, prezydenta Noriegi, oskarżonego o handel narkotykami i o popieranie terroryzmu.

  17 stycznia – 28 1991: Operacja wojskowa USA i ich sojuszników, o nazwie „Pustynna burza”, celem wyzwolenia Kuwejtu od irackiej okupacji.

  1991 – 1995 i 1998 – 1999: Wojna etniczna w Jugosławii i agresja NATO przeciwko Federalnej Republice Jugosławii.

  17 stycznia 1993: USA rozpoczęły atak rakietowy na iracki obiekt gdzie, według twierdzeń Waszyngtonu, prowadzono prace nad bronią jądrową w odległości 20 kilometrów od centrum Bagdadu.

  26 czerwca 1993: USA dokonały uderzenia rakietowego w główny kompleks dowodzenia wywiadu irackiego w Bagdadzie w odpowiedzi na rzekome opracowanie przez Bagdad planów zabicia amerykańskiego prezydenta George’a Busha.

  3 września 1996: USA dokonały ataku rakietowego na Irak po tym, jak wojska irackie przeprowadziły operację przeciwko Kurdom w rejonie Erbil na północy Iraku.

  20 sierpnia 1998: Atak na „cele terrorystyczne” w Afganistanie i Sudanie w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne na ambasady amerykańskie w Tanzanii i Kenii.

  24 marca 1999: Operacja „Sojusznicza siła”. Interesujący jest zwłaszcza ten historyczny przegląd na tle tego, jak zachowują się USA i sojusznicy w sytuacji, kiedy jeden niepodległy kraj próbował spacyfikować jedną samozwańczą republikę.

  7 października 2001: USA przeprowadzają operację w Afganistanie w ramach operacji „Enduring Freedom”, rozpoczętej rzekomo w odpowiedzi na zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku.

  20 marca 2003: Wojna iracka, konflikt który rozpoczął się od napaści sił USA i ich sojuszników na Irak w celu obalenia reżimu Saddama Husseina. Operacja nosiła nazwę „Iracka wolność”.

  Sierpień 2008: Konflikt zbrojny w południowej Osetii. Nieudana próba USA rozpoczęcia wojny z Rosją z wykorzystaniem Gruzji.

  18 Grudzień 2010: Arabska Rewolucja [„Wiosna”] wybucha w Tunezji. Fakt ten jest ten entuzjastycznie przyjęty i w 100% poparty przez sunnickiego islamistę Husseina Baracka Obamę.

  Styczeń 2011: Reżim sunnickiego islamisty Husseina Baracka Obamy wspiera radykalnych sunnickich islamistów Bractwa Muzułmańskiego oraz salafitów w walce o obalenie egipskiego Prezydenta Hosniego Mubaraka. Bractwo Muzułmańskie oraz Salafici [radykalni sunnici] mordują chrześcijan kościoła koptyjskiego w Egipcie.

  19 Marca 2011: Wojna w Libii. Pod wymyślonym i kłamliwym pretekstem stworzono powód do napaści na Libię. Reżim sunnickiego islamisty pomaga swojej al-Kaidzie w Libii przejąć władzę poprzez ustanowienie strefy nielotów [nofly zone] dla broniącego się przed al-Kaidą Kadafiego – a podszczute przez Husseina Obamę reżimy UK i Francji bombardują wojska Kadafiego dając zwycięstwo Al-Kaidzie [Arabskiej Wiośnie].

  Marzec 2011: Reżim sunnickiego islamskiego prezydenta USA Husseina Barracka Obamy wspiera sunnicką al-Kajdę w Syrii w walce o obalenie szyickiego Prezydenta Bashara Al-Assada. Chrześcijanie syryjscy od tej pory są masowo mordowani przez al-Kaidę, popierana i dozbrajaną przez Obamę oraz Turcję, Arabię Saudyjską i Katar.

  Sierpień-wrzesień 2013: Reżim sunnickiego islamskiego prezydenta Husseina Baracka Obamy buduje międzynarodową koalicję przeciwko Syrii [po sfingowanym, fałszywym ataku gazowym z 21.08 w Syrii dokonanym przez al-Kaidę, tzw. operacja false flag]. Hussein Obama grozi Syrii atakiem. W sprawę angażuje się Rosja, zapobiegając wojnie [rozbrojenie chemiczne Syrii].

  2013-2014: Reżim islamskiego prezydenta Husseina Baracka Obamy buduję międzynarodową koalicję przeciwko Rosji w walce o Ukrainę [podchodząc pod granice Rosji – Ukraina, Morze Czarne (Bułgaria, Rumunia, Turcja), Polska, Kraje Bałtyckie i Bałtyk obstawione są przez NATO]. Cel jest jeden: odciągnąć Rosję od Morza Czarnego, Turcji i Syrii, której Rosja aktywnie pomaga zwalczać członków al-Kaidy [sojuszników sunnickiego Husseina Obamy].

  Czerwiec 2014: Obama wydaje 500 mln dolarów na dozbrajanie al-Kaidy w Syrii zwalczającej legalnego Prezydenta Asada.

  Czerwiec 2014: Al-Kaida (ISIS) po 100 latach przywraca Kalifat na terenie Iraku i Syrii z planami ekspansji na Liban i cały świat. Hussein Obama nie robi nic (w swojej książce napisał, że nie zaatakuje żadnego państwa islamskiego a wg. sunnitów szyici nie są prawdziwymi muzułmanami) aby pomóc militarnie rządzonym przez szyitów Irakowi i Syrii, i uwolnić ich od sunnickich dżihadystów z Kalifatu państwa Islamskiego (ISIS)!

  Lipiec 2014: Nad Ukrainą w niewyjaśnionych okolicznościach strącono Boeinga 777 (podobno kontrolerzy ukraińscy naprowadzili ten samolot na ta wysokość i na ten kurs), pomimo że wcześniej zapowiedziano wyłączenie tej przestrzeni powietrznej dla lotów pasażerskich nad terenami zajmowanymi przez separatystów prorosyjskich – i pomimo, że wcześniej załoga postanowiła lecieć wyżej. Podobno również Boeing ten był na tym terenie w towarzystwie 2 ukraińskich myśliwców. Informacje wywiadu ukraińskiego były stworzone, zanim ta katastrofa się wydarzyła, vide źródło na YouTube i LiveLeak niestety tylko w języku angielskim „Special Report: Malaysian Flight False Flag Evidence Revealed”.

  Wrzesień 2014: USA wespół z innymi krajami NATO postanowiło o odebraniu suwerenności narodowej Polsce i Polakom. Już staliśmy się „SZPICĄ”, kolejną jedną wielką amerykańską bazą militarną NATO (USA) – czyli graniczymy z Rosją. W tej sytuacji w razie III Wojny Światowej staniemy się uzasadnionym pierwszym celem rosyjskiego ataku lub kontrataku. Przypominam że w Polsce już są rozmieszczane elementy tarczy antyrakietowej oraz jej rozbudowa. Więc będziemy w razie wojny atakowani pierwsi.

  Wrzesień 2014: Hussein Obama buduje międzynarodową koalicję przeciwko Sunnickiemu Kalifatowi – Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii. Akcja ta może posłużyć jako pretekst aby obalić liberalnego i tolerancyjnego szyitę – prezydenta Asada w Syrii. oraz może obalić rząd szyitów w Iraku. To wywoła zbrojny sprzeciw szyickiego Iranu. co będzie już oficjalnie III Wojną Światową.

  Wrzesień 2014: Hussein Barack Obama mówi, że zniesie sankcje gospodarcze z Rosji, jeżeli Rosja podda się amerykańskiej demokracji (supremacji). Czyli jeżeli Rosja zgodzi się być lennikiem i wasalem Husseina Obamy i jego USA. Czyli mówi do Putina: oddaj mi hołd i płać haracz za ochronę jak płacona jest w islamie dżizja od niewiernych, a będziemy żyli w pokoju. To można nazwać tylko terrorystycznym wymuszeniem poddaństwa polegającego na osłabieniu ekonomicznym i militarnym Rosji.

  Amerykanie mają setki baz wojskowych rozlokowanych na całym świecie a obecnie organizują kolejne na Ukrainie w Polsce i krajach bałtyckich. USA ciemięży cały świat ekonomicznie i terroryzuje militarnie.

 134. ” Nowa jest wroga retoryka Erdogana wobec USA i trudno narazie powiedzieć co jest środkiem w tej całej wolcie politycznej , a co celem.”

  To w pewnym sensie można było oczekiwać po mocnym poparciu USA (i dozbrojeniu) Kurdów w Syrii.

  ”Czy Erdogan chce w ten sposób tylko zmusić USA do ekstradycji Gülana, albo wykorzystuje całą sytuację do przeprowadzenia o wiele bardziej znaczącej wolty strategicznej i stworzenia całkiem nowych sojuszy .”

  Moim zdaniem Gülan i jego ekstradycja to pic na wodę w sensie jeśli nawet w minimalnym stopniu jest zamieszany w pucz (bo jakiś tam pucz, powiedzmy puczek w końcu był. Ludzie umierali ) nawet sam o tym nie wiedząc – nie wydadzą go. Wolta strategiczna o 180 stopni jest b. mało prawdopodobna, gest w stosunku do Putina miał zabezpieczyć ”drugi front” wobec potencjalnego konfliktu z USA (przez Kurdów)

 135. ”Po tej informacji o podwyżkach powinien nastąpić spadek poparcia dla PiS ”
  O poparcie się walczy w drugiej połowie kadencji. Pierwsza połowa to konsumpcja fruktów.

 136. Sprawa podwyżek dla najwyższych urzędników państwowych nie jest dyskusyjna, ponieważ w przeciwieństwie do prezesów spółek skarbu państwa zarządzają czymś więcej. Nie wchodzę w dyskusję, że ci prezesi też często nie posiadają stosownych kwalifikacji. Tak już niestety w Polsce jest i długo będzie. Mnie zelektryzowała wiadomość, że żona prezydenta ma otrzymywać wysoką pensję dożywotnio!!! Czy nie wydaje się wam moi mili, że wracamy do przeszłości, w której rządził monarcha i arystokracja?
  Z tego co mi wiadomo, mąż pani premier pracuje, a przecież też można by mu przyznać jakąś sumkę, żeby się biedak tak nie trudził w wyłudzaniu kasy UE. Czy ktoś z was sobie wyobraża męża Angeli Merkel pobierającego za free 12 tysiaków euro?
  Polska to piekna kraj.

 137. Bywalec:”albo wykorzystuje całą sytuację do przeprowadzenia o wiele bardziej znaczącej wolty strategicznej i stworzenia całkiem nowych sojuszy .”

  Indoor:”Wolta strategiczna o 180 stopni jest b. mało prawdopodobna,”

  chociaż wobec totalnej klęski polityki Zachodu na Bliskim Wschodzie też wykluczyć nie można.

 138. Krótko przed puczem doszło nie tylko do nieoczekiwanego ocieplenie w stosunkach Turcji z Rosją , ale także z Izraelem.
  Te manewry polityczne można interpretować jako oczyszczenie przedpola przed nową strategią polityczną.
  Coraz głośniejsze sa głosy, że Erdogan wiedział o przygotowywanym puczu i że ta informacja , o tej wiedzy, dotarła także do puczystów , dlatego pucz wybuchł przedwcześnie i był tak źle przygotowany, ale dla puczystów był ostatnią szansą. Taka interpretacja tłumaczyłaby też przygotowane listy aresztowań.

 139. Gülen, islamski kaznodzieja, od 1999r. żyjący w USA, uważany jest za drugiego po Erdoganie politykiem i jego byłym sojusznikiem w kwestii umiarkowanej islamizacji ustroju państwa i wypchnięciu armii z życia politycznego Turcji. Gülen i jego ruch Hizmet, mający miliony zwolenników w całym islamskim świecie, opiera się na specjalnym systemie szkolnictwa, działającego w 150 państwach świata. Na absolwentach tych szkół opierał się Erdogan i przy ich pomocy wypychał z zarządzania poprzednie świeckie kadry; zagospodarowywał całą medialną przestrzeń. Ale potem partnerstwo Erdogana z Gülenem zmieniło się w ostrą rywalizację. A propos, w działalności szkolnych fundacji Gulena na terytorium Średniej Azji, Rosji, Chin często odnajdywano ślady, prowadzące do CIA, które właśnie wśród absolwentów werbowało kadry dla islamskiego dżihadu. Ucieczka Gulena do USA i udzielenie mu politycznego azylu jednoznacznie wskazuje na jego kuratora Grahama Fullera
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132744,co-sie-dzieje-w-turcji-19-07-2016
  ==============

  Interesujący wywiad.

 140. M. Leontiew: Na dobrą sprawę Gulen i jego ruch nie tylko byli dobrą przykrywką dla CIA, ale i poręcznym instrumentem amerykańskiej polityki bliskowschodniej. Czy Gulen był organizatorem właśnie tego przewrotu? – Wątpliwe. Czy jego ludzie zaangażowali się w to działanie? – Bez wątpliwości, bo tam po prostu nie ma innych ludzi prócz wychowanków szkół Gulena. Czy mogli o tym nie wiedzieć Amerykanie? – Oczywiście, że nie mogli nie wiedzieć.

  Terry Meysan (francuski dziennikarz): USA wiedziało o planach przewrotu. Obserwowaliśmy zachowanie Obamy na szczycie (NATO) wobec tureckiej delegacji. Amerykanie znów postawili nie na tego konia.

  M. Leontiew: Dla Erdogana Gulen to idea fix, egzystencjalny wróg. Jak Trocki dla Stalina. Ale dla Amerykanów Gulen to karta przeciw Erdoganowi. Teraz ta karta wystawiona na pokaz.

  Premier Turcji: Ten człowiek (Gulen) to lider terrorystycznej organizacji, dlatego nie oglądając się na kraj, w którym przebywa powiem: kto będzie ukrywać kaznodzieję Gulena, nie będzie przyjacielem Turcji i może uważać się za pozostającego w stanie wojny (z Turcją).

  M. Leontiew: To najostrzejsze słowa, wypowiedziane w związku z wydarzeniami. Powiadają, że Erdogan rozpoczął nowy targ z Amerykanami. Na pewno.Erdogan to człowiek owładnięty pasją. Próbowano go zabić, więc stawka tego targu poniesiona jest wysoko.

  John Kerry: My zapraszamy do przedstawienia nam dowolnego wiarygodnego dowodu, który wytrzyma próbę rzetelności.

  M. Leontiew: Między USA i Turcją obowiązuje umowa o ekstradycji przestępców, a Turcja jest kluczowym elementem południowej flanki NATO. To Ruskim można opowiadać o ‚wiarygodnych dowodach’, ale ciekawe, czy ten numer przejdzie z Erdoganem. Ciekawe, czy USA zdołają utrzymać ważnego sojusznika, ukrywając jego śmiertelnego wroga.
  ===========

  Fragment wywiadu, bo link nie wchodzi….

 141. ”Krótko przed puczem doszło nie tylko do nieoczekiwanego ocieplenie w stosunkach Turcji z Rosją , ale także z Izraelem.”

  Dodajmy – a tuż po puczu z Iranem.
  http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/07/iran-rouhani-support-erdogan-turkey-military-coup.html
  Może tam już wszyscy mają dosyć siepaczy Obamy?

 142. Trzeba pokazać, że te państwa są wrogie, że działają tam niebezpieczne ugrupowania. Żadnej innej przyczyny nie ma. I tak będzie cały czas; nie można powiedzieć że ten problem się rozwiąże. Nie! Dopóki będzie nafta i gaz i żadnego innego nośnika energii (na bazie wodoru itd), oni będą walczyć i z wami, i z nami. Będą nas skłócać. Im udało się nas „złapać” na zachodni model demokracji, który – jak się okazało – w praktyce funkcjonuje źle i dlatego nasz prezydent już przeciw temu wystąpił.

  Wam próbują zrobić to samo. Oni będą dążyć do skonfliktowania sunnitów z szyitami, Kurdów z Turkami, do sprowokowania konfliktu między Pakistanem i Indiami, będą podpalać nasz Kaukaz i średnią Azję. Chwała Bogu: oni zrozumieją, że niczego nie osiągną. Zachodni świat mądrzeje – to zasługa cywilizacji. Dlatego oni wyjdą z Afganistanu, wyjdą z Iraku.

  Jest jedno „ale”- IRAN. Oni tam nie wejdą, ale będą dążyć do przegrupowania sił. Taka decyzja już niestety została przyjęta w Izraelu. I co będzie z islamskim światem? Będzie jego pełna destabilizacja? I Bliskiego Wschodu, i Kaukazu, i pozostałych? – Oto problem.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132764,co-sie-dzieje-w-donbasie-20-07-2016
  ============

  Jak nie wiesz o co chodzi…….

 143. ”Jak nie wiesz o co chodzi…….”
  Jak nie wiesz o co chodzi to nie pisz. To nie do Ciebie Wiesiek59, tylko jakoś mi tak się skojarzyło.

 144. Interesujący będzie test.
  Czy USA wydadzą swego wieloletniego agenta Gulena?
  Poswięcą go dla interesów?
  Tak jak wielu poprzednich?

  Bo jeżeli tak, to blady strach powinien paść na przedstawicieli ekspozytur w Polsce.
  Takie małe memento, co ich będzie czekać……
  Też mogą byc poświęceni dla interesów.

 145. Giez
  Już raz tę listę zbrodni amerykańskich przytaczałeś.
  Mam dla ciebie zadanie bojowe – sporządź analogiczną listę podbojów Rosji, które raczej bezkrwawe nie były, od powiedzmy – XVII wieku.
  Wtedy uznam, że jesteś wolny od uprzedzeń (np. amerykanofobii) i otwarty na prawdę. A ta nie zawsze koreluje z naszymi wyobrażeniami, do których jesteśmy bardzo przywiązani niekiedy nawet wbrew faktom.

 146. Wiecej zmarnowanej inteligencji ( patrz komentarze pod) w sprawie ew . podwyzki dla Blaszczaka
  Okno wybite i nielubiany przez tę-że przeciag wywiewa ja ( ta zmarnowana inteligencja latwo sie unosi i wszystkie historyczne wiatry maja z nia latwo )
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,145400,20424960,tym-miazdzy-blaszczaka-ministerialny-ksenofob-z-bolszewicka.html#MTstream
  Wybijanie okna prawie zawsze powoduje to samo

  Pani Duda z domu K. tak jak i poprzednie Pd nie otrzymala nigdy w wyniku jakiegokolwiek glosowania nawet jednego glosu wiec nie widze zadnego powodu aby publiczne pieniadze byly wydawane w ten sposob . Jej ew. domniemane klopoty finansowe powinny byc pryw . sprawa jej niezlomnego meza .Powinien byc taki rowniez finansowo , jak przystalo na niezlomnego ..
  Jej pretensjonalnej i kiczowatej nagle ( prawdopodobnie wczesniej byla inna) powierzchownosci nie bede szerzej komentowal. Ta wl. mydlano – operowa zmiana , jezeli zaszla , jest kiczowata .
  Czy gdzies w jakims zakamarku polskiej Konstytucji jest cos o Pd ?

 147. @Mauro Rossi
  20 lipca, g. 1:29
  Wyjątkowo się z tobą zgadzam.
  Radosny apologeta PRL nie zna umiaru i przekracza granice śmieszności.

 148. Może i wszyscy mają dojść Obamy , ale nie wszystkich stać na to, żeby całkowicie odciąć się od amerykańskiej pępowiny.
  Największym tureckim atutem jest strategiczne położenie i tą kartą grają Turcy, ale ta karta może już wkrótce okazać się nieco mniej warta . Amerykańskie zainteresowanie Bliskim Wschodem pod rządami Obamy systematycznie zmalało. Znaczynie regionu jako liferanta surowców energetycznych wobec nowych źródeł energi także systematycznie maleje, zaś minimalna poprawa amerykańsko-rosyjskich stosunków może także w tym kierunku ograniczyć znaczenie Turcji.
  Erdogan jedzie po bandzie, a jego polityka to jest próba merdanie psem przez ogon.
  Turcja to nie jest Rosja . Nie ma ona żadnych znaczących złóż surowców i wielkich rezerw walutowych. Jej gospodarka jest zależna od zagranicznego kapitału. Turcja ma za sobą kilka lat przyspieszonej rozwoju , który spowalnia się proporcjonalnie do nowych ambicji politycznych Erdogana i jego orientacji na Bliski Wschód. Obecny poziom rozwoju nie gwarantuje już zagospodarowanie wysokiego przyrostu naturalnego.
  Erdogan znajduje się właściwie miedzy młotem i kowadłem. Za plecami ma zdestabilizowany region , w którym jego odwieczni wrogowie Kurdowie zaczynają tworzyć własną państwowość i o odtworzeniu imperium otomańskiego , może tylko pomarzyć. Na zachód sam się zamurowywuje. Na koniec może pozostać mu tylko Putin, dla którego bedzie w najlepszym przypadku pożytecznym idiotą .
  Mania wielkości to żaden doradca .

 149. Wiesiek
  ty wiesz co oznacza słowo ekspozytura ?
  Określenie obecnego polskiego rządu jak ekspozytury innych władz i to tylko dlatego, że jego orientacja nie odpowiada twojej , to jednak parszywe pomówienie. Myli ci się z PRLem , gdzie osobiste błogosławieństwo z Moskwy było koniecznym warunkiem , do zmiany władz.

 150. Bywalec 2
  20 lipca o godz. 11:57

  Poziom naszej niezależności, czy samodzielności, dość dobitnie okreslili panowie ministrowie- Sikorski i Sienkiewicz.
  To chyba i ja mogę za nimi powtórzyć podobną ocenę?

  Nie mówię nic więcej, niż dość powszechna opinia o naszej polityce….

 151. Waldek B

  „Mnie zelektryzowała wiadomość, że żona prezydenta ma otrzymywać wysoką pensję dożywotnio!!! Czy nie wydaje się wam moi mili, że wracamy do przeszłości, w której rządził monarcha i arystokracja?”

  Bardzo ciekawe i inspirujące pytanie.

  Wczoraj napisałem w kontekście felietonu red Passenta kilka zdań o coraz bardziej wyczuwalnym poczuciu elitaryzmu establishmentu politycznego.
  Zacytowałem też definicję „elitaryzmu” wg której ów poglad jest nie do pogodzenia z demokracją.

  Wydaje się, że logiczną konsekwencją postępującej elitaryzacji władz może być (samo)wyłonienie się stałej kasty rządzącej krajem – współczesnego odpowiednika arystokracji.

  Zaś w sensie ustrojowym grozić nam może współczesna wersja absolutyzmu oświeconego.

 152. Wiesiek
  Gdzie Sikorski , albo Sieńskiewicz nazwali polski rząd ekspozyturą ?
  I jeszcze raz, czy ty wogóle rozumiesz znaczenie tego słowa ?
  Tutaj nie chodzi nawet o stopień niezależności , albo samodzielności , ekspozytura to jednak co innego.
  To co najmniej oskarżenie o zdradę, albo działalność agenturalną .
  Co do granic niezależności średniej wielkości państw jako Polska to napewno można pisać całe prace naukowe, ale pomawianie ich rządów o to, że są jedynie ekspozyturami, to stwierdzenie obraźliwe dla własnego kraju .

 153. woytek
  20 lipca o godz. 4:29

  „Jednodniowy zamach stanu w Turcji wygląda na cyniczną prowokację służb specjalnych”.

  No tak, znów spisek.
  Erdogan sam się na siebie zamachnął przy pomocy swoich własnych służb.

 154. Trudno ogarnąć olbrzymi materiał dyskusyjny dot. spraw międzynarodowych a wyrażający opinie/ dobre rady blogowych specjalistów.
  Tylko szczątkowe informacje, opinie dotyczą wpisu GOSPODARZA blogu. W sprawie bardzo dużych podwyżek dla rządzących, to naprawdę warto zestawić wypowiedzi/napady na poprzednią ekipę w czasie kampanii wyborczej tej obecnie rządzącej a postępowaniem jej teraz – co za obłuda. Te proponowane podwyżki dla posłów (senatorów chyba też), czy to trochę nie jest także kupowanie tychże?.

 155. Też nie wiem po co Prezydentowej pensja.
  Może dać Prezydentowi, który ma rzeczywiście jakąś rzeczywistą funkcję , taką pensję , że stać go było wreszcie na utrzymanie żony. Czy przewidywana jest także renta osobista dla Prezydentowej , po tym jak przestanie sprawować bycie Prezydentową.
  A co z Premierowym, Ministrowymi ,Profesorowymi, Doktorowymi, Szewcowymi i małźonkami innych osób sprawującymi ważny urząd państwowy , albo społeczny.
  Ograniczenie uposażenia dla małźonków jedynie do Prezydentowej, to elitaryzm .

 156. Waldek B
  20 lipca o godz. 9:52. Zgadzam się z tobą. Jest jednak też różnica między mężem A. Merkel a naszymi/polskimi małżonkami prezydentów. Pierwsze Damy nie pracują. Nie wiem, czy mają zakaz wykonywania jakieś pracy płatnej. Nie wiemy, jak byłoby, gdyby prezydentem Polski została kobieta zamężna.
  Z tym dożywotnym wynagrodzeniem – nie bardzo zgadzam się z tym, ale, znowu, jak to wygląda w innych krajach z prezydentem i czy ta „pensja” zostaje w pełnej wysokości po zakończeniu Urzędu. Pozdrawiam, Margit.

 157. Jak Amerykanie rozwiązali problem poczucia elitaryzmu swej kasty politycznej wyrażającego się w wygórowanym wycenianiu przez kastę kosztów swej pracy.

  Poprzez poprawkę konstytucyjną mówiącą, że „żadna ustawa zmieniająca wynagrodzenie senatorów i reprezentantów nie może wejść w życie przed nową kadencją”.

  Proste.

 158. Pucz turecki uaktywnił geopolitków blogowych do głoszenia niesamowicie zagmatwanych teorii, a szczególnie Wieśka, który mianował polski rząd ekspozyturą.

  Bywalec wyraził wątpliwość, czy Wiesiek rozumie ten termin. Moim zdaniem Wiesiek sugeruje blogowi rozumienie na jeden sposób – w Moskwie centrala, w całej reszcie stolic ekspozytury.
  Jest to jeden z ulubionych memów Wieśka – metropolie i peryferie, którego bardzo chętnie Wiesiek używa do budowania swoich klockowych teorii.

  Swoje teorie buduje Wiesiek z kilkunastu memów, których nie trzeba rozumieć, bo to nie jest celem Wieśka, trzeba składać z nich większe całości będące hipotezami geopolitycznymi, których też nie trzeba rozumieć, bo po co, należy je głosić, bo w tym jest siła geopolitologii sieciowej – głosić, przemawiać, wygłaszać, obwieszczać jak najwięcej.
  Memy takie jak – metropolie i peryferie, elity, pieniądz wirtualny, pułapka długu, Islandia się postawiła, świat anglosaski przegrywa, BRICS, walka o zasoby, bazy, ropa, gaz, metale rzadkie, pani Nuland, NGO, ośmiorniczki, nasz s…n, cui bono itd.

  Nieskończoną ilość konfiguracji Wiesiek osiąga z zestawiające swoje memy-klocki i ładując takie zestawienia na EP jako teorie geopolityczne. Teorie złożone z dwóch, trzech klocków, rzadziej z czterech i więcej.
  Pzdr, TJ

 159. Margit 20 lipca o godz. 12:53 No właśnie, ja też się nie orientuję, jak jest w innych demokracjach. Jestem prawie pewien, że nasz tygodnik wyjaśni nam tą sprawę w następnym numerze. Jednak bez względu jakby nie było, obstaję przy opcji, że małżonka/małżonek nie mają prawa do wynagrodzenia z tytułu małżeństwa z prezydentem. Pani Duda mogłaby wykonywać pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ale widocznie są za małe, albo ego za duże. Podejrzewam też, że ci którzy byli sprawcami tych podwyżek, z premedytacją wkręcili w to żonę prezydenta, a przez to i jego osobę. Coś tam zgrzyta między nim i prezesem, więc teraz się będzie tłumaczył, bo cały impet krytyki skieruje się na Pałac – taka mała teoryjka spiskowa.

  Bar Norte 20 lipca o godz. 12:14 Ależ tak, przecież obserwujemy to nawet w Polsce, a szczególnie w PiS. Całe rodziny są w polityce. Gosiewskie pojechała nawet na trupie byłego i aktualnego. Całkiem zabawnie wygląda ta elitarność władzy we Włoszech. Można odnieść wrażenie, że kolejne pokolenie odbiera fotel posła w testamencie.
  Pozdrawiam

 160. Bar Norte
  20 lipca o godz. 13:13

  Jak Amerykanie rozwiązali problem poczucia elitaryzmu swej kasty politycznej wyrażającego się w wygórowanym wycenianiu przez kastę kosztów swej pracy.

  Poprzez poprawkę konstytucyjną mówiącą, że „żadna ustawa zmieniająca wynagrodzenie senatorów i reprezentantów nie może wejść w życie przed nową kadencją”.

  Mój komentarz
  Bardzo prosty i skuteczny sposób skutecznie paraliżujący pazerność reprezentantów suwerena.
  Podwyżki? Proszę bardzo. Ale dla posłów następnej kadencji.
  Pzdr, TJ

 161. @mag, @giez
  Jak sięgniemy do XIII wieku to okaże się , ze to nie Rosja, nie USA a Mongolia.
  A Bonaparte rozniósł pożogę wojenną dalej niż Hitler bo był i w Hiszpanii i Moskwę zajął co się Hitlerowi nie udało. A Aleksander Macedoński a państwo rzymskie a konkwistadorzy a kolonizatorzy – nikt nie wypomina Belgom 5 -15 ( a może i więcej ) milionów wymordowanych w Kongo etc.
  Z naszego punktu widzenia to istotne są ostatnie lata po II WŚ albo nawet po rozpadzie Bloku Wschodniego.
  Nie tyle znaczenie ma to, kto kim ( jakim ) był kiedyś lecz kim ( jaki ) jest obecnie.

 162. tejot
  20 lipca o godz. 13:39

  Chłopcze…..
  masz jakąś własną koncepcje, czy jedynie stać cię na krytykowanie innych?

  Polska jest wasalem USA, wykonuje jedynie polecenia płynące z zagranicznego ośrodka dyspozycyjnego, wbrew żywotnym interesom kraju.
  I tyle w temacie.
  To powiedział Sienkiewicz i Sikorski, dość dosadnie.
  Odczytanie inaczej tej wypowiedzi jest niemożliwe i nielogiczne.
  Podporządkowanie sie takiej polityce kosztowało nas na przestrzeni lat kilkadziesiąt miliardów euro wpływów z handlu.

  Po raz kolejny, proponuję ci byś zajął się czymś, o czym masz choćby blade pojęcie.
  Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest najprawdopodobniej za trudną sztuką.

 163. erdogan – jaruzelski c.d.
  podobienstwa/roznice – polski general nie musial czekac na pretekst (kiepsko zorganizowana proba przewrotu w obrebie armii) tylko postapil ofensywnie i wprowdzil stan wyjatkowy niejako prewencyjnie; takze uczelnie zostaly przez jaruzelskiego zmiltaryzowane i sprowadzone na linie tak, ze dziekani snuli sie w mundurach, niczym upiory rodem z literatury (czy z wlasnej woli, czy im kazano to nie wiem);

 164. O ile opozycja liberalna przyjęła zapowiedź podwyżek dla kasty rządzącej z pewnym zrozumieniem podszytym sarkazmem o tyle na elektorat PiS owa inicjatywa zadziałała jak czerwona płachta na byka.

  W szergach sympatyków zawrzało.
  Oliwy do ognia dodał tekst red Fijołka zamieszczony na portalu wPolityce.pl.

  Red Fijołek napisał, ze politycy Prawa i Sprawiedliwości „zdumiewająco łatwo lądują na kursie i ścieżce, jaką przed laty obrali politycy PO. Mowa o arogancji i bucie, które rosną w szeregach PiS jak grzyby po deszczu”.

  Tekst wywołał burzę a fragmenty ostrej, nie przebierającej w słowach dyskusji publicyści pisowscy przesyłali sobie nocą na twitterze jako ostrzeżenia.
  Dyskusja zresztą nie odbiegała od rozmów, które prowadzą ludzie w domach czy na ulicach komentując tę inicjatywę.

  Efektem tego oburzenia jest dzisiejsze oświadczenie premiery Szydło do której chyba dotarła cała skala poczynionego błędu politycznego.

  „Poprosiłam szefową mojej Kancelarii minister Beatę Kempę o zwrócenie się do kierownictwa klubu PiS w tej sprawie (podwyżki). Chodzi o zmniejszenie proponowanego uposażenie premiera. Ta podwyżka jest w mojej ocenie za daleko idąca. W projekcie poselskim konieczne są zmiany.
  Zmiana odpowiednich wskaźników dotycząca premiera spowodowałaby, że obniżka dotycząca szefa rządu byłaby o połowę mniejsza niż planowano.
  Żyjemy w określonym momencie, Polacy zarabiają tyle, ile zarabiają. I dlatego trzeba
  znaleźć sposób na budowanie odpowiednich relacji pomiędzy zarobkami władzy, a zarobkami obywateli”.

  „Obniżka dotycząca szefa rządu byłaby o połowę mniejsza niż planowano” – pisze premiera Szydło.

  To chyba połśrodki.

 165. byk
  20 lipca o godz. 14:14 i jakiś wcześniejszy wpis – nie pamietam kogo. Porównywanie „erdogan-jaruzelski”; nie wydaje mi się, że istnieje jakaś nić łącząca obydwa wydarzenia: rok 1981 lipiec 2016; ale ja to laik a nie specjalista.

 166. byk
  20 lipca o godz. 14:14
  „… dziekani snuli sie w mundurach, niczym upiory rodem z literatury (czy z własnej woli, czy im kazano to nie wiem);”
  Co prawda w 1981 byłem już po studiach i po SOR-ze ale pierwsze o tym słyszę.
  Ktoś ze studiujących w tym okresie może to potwierdzić ?

 167. zeby bylo weselej zamknieto w turcji,jak pierwsze, pismo satyryczne;

 168. Skoro już snujemy analogie między współczesnością a komuną (Erdogan – Jaruzelski) …

  Widzę podobieństwo miedzy rezygnacją premiery Szydło z podwyżki swego uposażenia a rezygnacją z podwyżek cukru przez duet Gierek – Jaroszewicz – w 1976.

 169. Władza wybierana w sposób niedemokratyczny i sprzeczny z polską Konstytucją z systemowym wykluczeniem z udziału w wyborach do Sejmu obywateli niezależnych od scentralizowanych, koncesjonowanych partyjnych mafii jest uzurpatorska i nielegalna, a każda złotówka wzięta na opłacanie tej hołoty jest ukradziona.

  Ale to dziadostwo się samo obsługuje jak świnie w swoim prywatnym chlewie.

 170. kaesjot
  20 lipca o godz. 14:33
  kazdy zamach stanu ma w sobie cos z operetki; nie twierdze, ze wszyscy(dziekani), ale sie zdarzali; to byl czas szczurów i chomików, a nie jak probóje sie nam dzisiaj wcisnac: diablów i aniolów;

 171. ”zeby bylo weselej zamknieto w turcji,jak pierwsze, pismo satyryczne;”

  Bo żarty się skończyły – jak powiedział mędrzec.

 172. norte:
  juz sie jej na dlugo nie pozbedziecie;prorokuje, ze, co najmniej, 8 lat 🙂

 173. kaesjot
  20 lipca o godz. 13:52
  Powiedział co wiedział. W sumie bzdury.

 174. dobra jest tez ta nowa premierowa angielska – te czólenka!

 175. Indoor prawdziwy
  20 lipca o godz. 14:47
  kiedy tu sie smiac? sam ostrzal biblioteki w dubrowniku kosztowal nas (ludzkosc) ok 20 tys. unikatowych dokumentow naszej cywilizacji;

 176. Wiesiek
  Koncepcja oznacza tyle co pomysł , albo projekt.
  Ciekaw jestem twojej koncepcji ?
  Że jest źle i będzie gorzej to wiemy, ale czy to wystarczy za koncepcję ?

 177. Giez
  20 lipca o godz. 14:49
  Giez Cię ukąsił ?
  A może to był bąk bydlęcy ?
  Lepiej, żeby to był ten pierwszy, bo ten drugi przenosi groźne dla bydła i ludzi choroby.

 178. Sam link wszedl ale komenarz z linkiem juz nie.

 179. „W sumie bzdury.” – he, he, to brzmi prawie jak pochwalny, chitynowy brzęk;

 180. byk

  „dobra jest tez ta nowa premierowa angielska – te czólenka!”

  A jakie miny! Też jestem pod wrażeniem.

 181. ” OBNIŻKA dotycząca szefa rządu byłaby o połowę niższa jak planowano”.
  A więc jednak obniżka , a nie podwyżka, ale też pytam dlaczego tylko o połowę niższa dla Szydło ?
  Przy tej roli, znaczeniu i osiągnięciach byłbym za cała , a nie jedynie połową obniżki.

 182. Bywalec 2
  20 lipca o godz. 14:56

  Z bycia podwykonawcą przemysłu niemieckiego, pomimo wszystko można nieźle żyć.
  Bycie podwykonawcą amerykańskich zamierzeń gwarantuje utratę życia.
  Taki według mnie jest dość prosty w sumie wybór.

  Panowie ministrowie prywatnie wyrazili taką opinię:
  -że w polityce Polski jest taka „murzyńskość”
  -że robimy „laskę” Amerykanom

  Nie widzę powodu by kwestionować ich opinię o naszej polityce.
  Jest samobójcza….

 183. Link z 10,04 wszedł w końcu.
  Do poczytania….

 184. Wiesiek
  i to jest twoja cała koncepcja i ekspozytura ?

 185. Czy wzmożny chatter kremlowskiej imbecylii blogowej ma jakiś związek z redukcją emerytur dla esbeków? Mówcie chłopaki szczerze, wprost co boli, bez nerw.

  A może odbywa się darmowa dystrybucja nadwyżki anabolików przygotowanych na olimpiadę, zalegających obecnie wszystkie Uniwiermagi (data ważności do 2016)? Wiadomo kto tą olimpijską prowokacją stoi.

  Liczą się tylko interesy … A co my, trolle bez interesów mamy teraz począć?

 186. Bywalec 2
  20 lipca o godz. 15:30

  Czyżbyś nie potrafił czytać ZE ZROZUMIENIEM?
  Samodzielnie wyciągać wniosków?

  Dla mnie sa jednoznaczne.

 187. Wiesiek
  Myślałem , jak ktoś pisze koncepcja to powinien mieć jakiś pomysł , ciebie to nie dotyczy.
  A jeśli ktoś używa pojęcia ekspozytura , to dysponuje dowodami, ale ciebie to niedotyczy .
  Wiesiek
  A z tym zrozumieniem to jest taka rzecz, że jeden rozumie tak , a drugi znowu na poziomie zasadniczej szkoły górniczej i w twoim wieku się to już nie zmieni, bo ty szukasz już tylko potwierdzenie do tego co kiedyś tam zrozumiałeś.

 188. Afera z podwyżkami dla kasty rządzącej nabiera tempa i dramaturgii.

  Jak informują media prezes Kaczyński się wściekł bo jak twierdzi nie zapoznano go z projektem ustawy o podwyżkach. A gdy pytał o szczegóły to go oszukiwano.
  Potraktował więc projekt jako dzieło spiskowców, którzy chcieli korzystając z wakacji przepchnąć go przez parlament by umknął uwadze opinii publicznej – szkodząc oczywiście PiS.

  Jak informują politycy z najbliższego otoczenia prezesa los spiskowców ma być pożałowania godny a sam projekt jeszcze dziś może wylądować w koszu.

  Powyższa informacja tłumaczy zaskakującą decyzję premiery Szydło o rezygnacji z częsci podwyżki wynagrodzenia.

 189. Zły przykład Turcji promieniuje na Polskę.
  Czyżby próba puczu w PiSie , na szczęście także nieudana ?

 190. Wygłodzone przez osiem lat świnie jak się dorwą do koryta, to tak mają. Kwiczą, mlaskają i pierdzą niemiłosiernie.

  Jak już się nażrą to się uspakajają. I tak jest już aż do następnej „dobrej zmiany”.

 191. ”I tak jest już aż do następnej „dobrej zmiany”.”

  Ja bym napisał – ”Tak było i tak jest już aż do następnej „dobrej zmiany”.”

 192. Ciekawe, że tak krytykowali ośmiorniczki.

 193. ”Ciekawe, że tak krytykowali ośmiorniczki.”
  Bo prawdziwy patriota zagryza ogórkiem kiszonym.

 194. @ duende, 15:31
  W Sewilii straszne upaly, wiec prosze zakladac berecik jak trzeba wyjsc z domu.
  Dla osob z innej strefy klimatycznej o udar nie trudno.

 195. http://dailycaller.com/2016/07/13/new-ties-emerge-between-clinton-and-mysterious-islamic-cleric/
  Ciekawe związki Gulen-a z Clintonami. Tydzień temu jeszcze puczka nie było.

 196. Jest komentarz w najnowszej Polityce nt. pierwszych Dam w różnych krajach (praca, wynagrodzenia i tp.)

 197. Szanowny pan Wiesiek, nic ino zarzuca wszystkim naokoło,że są mocno debilowaci i nie potrafią czytac. Poza tym obraża. Zaraz napisze, że chce dowody; wieśku sam znajdź je w swoich wpisach.

 198. Czytanie autora blogu red.Daniela Passenta i Blogowiczów mnie wystarcza ( szkoda, że z dziewczyn tylko panie Mag i Magrit reprezentują – napaści na tez panie to pospolite chamstwo ) .
  Zachwycony jestem transmisjami z Tour de France ( widoki i dobry komentarz pana Krzysztofa i Tomasza ) . Alpy to Alpy .
  Wieczorem o 19 :50 Kraśko zapowiada rozmowę z Merem Odessy ,już zwiastun zapowiadał , że ten Gruzin Agent US będzie na mawiał do bitewki z Rosją .(Ciekawe będzie pytany o zdetonowanie dziś w Kijowie dziennikarza . no a od jutra TVN zaprogramowany na anty Donaldowe opinie powoli będzie ( prognoza ) tonował kpiarskie do tej pory opinie o Trumpie .
  W Kwestii pieniędzy wg. pomysłów PiS nie mam krytycznej opinii -niech biorą (za wyjątkiem Honorowania I Damy dożywotnio )., ponieważ ten ciąg do Kasy zakończy się masowymi rozbitkami .
  Bardziej będzie mi zajmowała wizyta Nowej premier WB w Berlinie – chodzi o pierwsze wrażenia a Dziennik RTL o 18:45 wystarczy.

 199. OJ,ojej Margit – przepraszam za niepoprawne napisanie Twojego Nicku .
  Z Serdecznym Pozdrowieniem

 200. ”Ciekawe będzie pytany o zdetonowanie dziś w Kijowie dziennikarza”
  Tragedia. Umarł, a ja nawet nie wiedziałem, że żył.
  Polskie media podkreślają, że pisał na Putina. Więc wiadomo. KGB i NKWD.
  Węgierskie, że ostatni artykuł jaki zdążył napisać, był o napadzie na bank w wykonaniu pułku Azov.

 201. Radek Sikorski; mąż, gwiazda wolności i podłości. Czyjś agent?
  http://sophico21.blogspot.com/

 202. Margit
  20 lipca o godz. 18:12

  Nie widzę żadnego powodu, by akcja nie wywoływała reakcji.
  Wycieczki ad personam, wymagają takiego samego odzewu.

  Można krytykować mój tok myslenia, czy wyciągane na podstawie faktów wnioski.
  Natomiast wycieczek personalnych nie lubię……

 203. Putin ciągle stawiając na Kadyrowa wie, że niewiele ryzykuje. Jeżeli nawet, to póki co, to ryzyko mu się opłaci. Dzięki Kadyrowowi w Czeczenii wyrosło pokolenie doceniające znaczenie pokoju dla codziennego życia, które nie chce wojny, pragnie stabilizacji i pokoju. Umocnienie w niej sufizmu z kolei usunęło grunt spod nóg salafickich misjonarzy, którzy, dopóki w Czeczenii będzie rządził Kadyrow, będą traktowani jako wysłannicy szatana i „odsyłani” do swego protektora. Obawy, że któregoś dnia Czeczenia ogłosi niepodległość, póki co wydają się przesadne.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/chwatit-uze-kormit-kawkaz
  =========

  Interesująco o kaukaskim węźle.
  Byc może, jedynym wyjściem jest używanie miecza na rozplątanie?

 204. Pyszna, kolejna, afera w niemieckim Bundestagu.
  Posłanka z ramienia SPD przez jedenaście lat (!!!) posłowania mamiła wyborców i parlamentarzystów fałszywym życiorysem. Najważniejsze to: matura plus studia prawnicze i z zakresu
  nauk politycznych. Ani jedno,ani drugie nie odpowiadało prawdzie.
  Zasiadała w kilku gremiach zajmujących się finansami…
  Mimo rezygnacji z funkcji posła należy jej się odpowiednia odprawa i dobry dodatek do emerytury.
  Tak więc nie matura lecz chęć szczera…
  Kapitan z Koepenick pozdrawia!

 205. Informację PAP o wywaleniu projektu ustawy o podwyżkach dla kasty rządzącej do kosza potwierdził poseł sprawozdawca:

  „Wycofujemy projekt ustawy przewidujący podwyżki wynagrodzeń dla członków rządu – oświadczył w Sejmie poseł PiS Łukasz Schreiber. – Nie będzie żadnych podwyżek wynagrodzeń dla posłów i senatorów – podkreślił.”

  I tak wymuszone okolicznosciami na prezesie Kaczyńskim słowo stało się ciałem.

  Moim zdaniem historia z podwyżkami odsłoniła bardzo ciekawe uwarunkowania polityczne w jakich PiS-owi przyszło sprawować władzę – na jakie sam się skazał przyjmując dla wyborczej wygranej „pakt z diabłem” czyli elektoratem socjalnym.
  Tak jak przypuszczałem PiS mentalnie do tego był nie przygotowany, nieświadomy konsekwencji takiej umowy politycznej i stąd rażaca wpadka polityczna z podwyżkami dla prominentów jego państwa.

  Wpadka moim zdaniem nie ostatnia.

 206. Bar Norte
  20 lipca o godz. 20:00

  Prezio jest pryncypialny i konsekwentny.
  Jego potrzeby są górną granicą dla reszty.
  Punkt dla niego……

  Można było załatwić to prostą poprawką.
  Dochody posłów, ministrów, są nieopodatkowane, albo mają próg powiedzmy 100 000.
  I po problemie…….
  Któż zwróciłby uwagę na taką poprawkę?

 207. Migracja w UE, w ramach której ludzie wykształceni przenoszą się ze Wschodu na Zachód, utrudnia wyrównanie dochodów między regionami Europy i szkodzi gospodarce krajów wschodnich – głosi opublikowany w środę raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

  Od początku lat 90. duże fale migracji między Wschodem a Zachodem kontynentu objęły blisko 20 mln osób, czyli około 5,5 proc. populacji Europy Środkowej i Wschodniej – czytamy w raporcie MFW.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw-zachod-zyskuje-ale-wschod-traci-na,242,0,2126322.html
  ===============

  To oczywista oczywistość, na którą nie reagują nasi politycy……

 208. ”Migracja w UE, w ramach której ludzie wykształceni przenoszą się ze Wschodu na Zachód, utrudnia wyrównanie dochodów między regionami Europy”

  Nie martw się wrócą. Bogatsi. O jedno doświadczenie.
  Chyba, że przyjmą islam.

 209. wiesiek59

  „Można było załatwić to prostą poprawką.”

  Nie sądzę, PiS jest pod polityczną lupą.

  Z tym, że w swej nieświadomości, wytresowany przez 10 lat sadził, że jest pod lupą jedynie swej opozycji liberalnej, która akurat do podwyżek dla kasty rzadzącej ma zrozumienie.
  Liczył, że więc się rozejdzie po kosciach.

  Ale nocą i dziś od rana się dowiedział, że jest również pod lupą swego socjalnego elektoratu, który tego typu podwyżek po prostu nie toleruje.

  Przykre, ostre starcie prawicowo-konserwatywnego elitaryzmu z socjalnym egalitarymem. Oczywiście przykre dla pisowskich prawicowych konserwatystów (elitarystów).

 210. Indoor prawdziwy
  20 lipca o godz. 20:30

  Pół mojej rodziny ukorzenił się na globie.
  Nie wrócą ani oni, ani ich dzieci.
  Zaadaptowali się do innych kultur.
  Zasymilowali się, weszli w związki z …..egzotycznymi? partnerami?

  Na przykładzie piszących tu emigrantów, sam widzisz że to raczej niemożliwe- ich powrót.

 211. To już druga wpadka PiS z jego socjalnym elektoratem – po strajku pielęgniarek.

  W obu przypadkach kompletna bezradność, bo przecież są zakladnikami tego elektoratu.
  To nie rytualne pyskówki o TK czy Smoleńsk w których się czują dobrze – jak z liberalną opozycją.

  Ciekaw jestem ile czasu minie zanim zrozumieją, że na „walki z układem”, „politykę historyczną” czy „dekomunizację” będą sobie mogli pozwolić dopiero wtedy gdy kupią sobie jego przychylność.
  Na przykład nie wk…iając go udzielanymi sobie nawzajem podwyżkami.

 212. odnosnie „czystki” w PO, wyglada na to ze Grzesiu jest bez jaj,…maly tchorz, nie pozbyl sie pyszczacej Efki „dla ciebie pani Ewa”, Stefanka od szczawiu i mirabelek i Malgoski specjalistki od gospodarki.

 213. Indoor
  wypiera się znajomości ukraińskiego dziennikarza Pawła Szeremeta , który został dzisiaj zamordowany w Kijowie, a przecież gdyby był on rzeczywiście krytykiem Putina , to Indoor w swojej funkcji napewno by go znał, a przecież nawet nie wiedział o jego istnieniu.

 214. ”Na przykładzie piszących tu emigrantów, sam widzisz że to raczej niemożliwe- ich powrót.”

  Jak wiesz ja w Polsce żyję od 45 lat, gdy przyjechałem miałem 19. Oczywiście nie zamierzam wracać na Węgry, ale gdybym musiał to bym wrócił. Mój syn już by nie wrócił (najwyżej by wyemigrował, tym łatwiej by mu szło że ma paszport węgierski) a wnuki tym bardziej.
  Za to węgierskie fora i grupy dyskusyjne omijam z daleka. Raz kilkanaście lat temu coś tam chciałem się wymądrzać (w temacie na którym rzeczywiście się znałem) to dostałem takiego kopa w d.pę, że do dziś pamiętam.
  Zwracam uwagę, że nasi emigranci – komentatorzy nie mają pojęcia ani o Polsce ani o swoich krajach.
  Za to ze świeżą emigracją (unijną) jest nieco inaczej. Osobiście znam sporo młodych (kiedyś) ludzi którzy po kilku(nastu) latach czy to z Reichu czy to z Wysph wrócili na stale do Polski i to mimo iż wcale tam im najgorzej nie szło. Inna sprawa czy wytrzymują długo zanim z powrotem wyjadą.

 215. folwarkuPn kochaniutki, dziekuję za szybką samoindetyfikację.

  U nas w Sevilli – jest musowo cieplo, znacznie cieplej aniżeli w miejscu z którego nadajesz swoje nasycone pierogami smsy. Oprócz ciepła, 34% społeczności jest bez roboty, młodzieży aż 60%. Na tapas, z zasiłku pozostaje niewiele.

  Jeżeli Angole wraz banksterką wyjadą, to jest nadzieja, że wszystko znowu zatrybi. Wejdą Chińczyki z prawdziwymi pieniędzmi, tchatcheryzm zrobi yeboodoo, a podemośniacy zastosują najlepsze rozwiązania z importu (Wenezuela?).

 216. @ duende,22:24
  Hiszpanie moga podziekowac za swoj los
  NEOFEUDALOM z Brukseli.
  Nowy Jork i Londyn plywaja na chinskich pieniadzach, wiec jesli te poplyna tez do Hiszpanii, to nie bedzie to nic dziwnego.
  Szwajcarzy oprocz turystyki maja bardzo silny przemysl, co pozwala na zrownowazony rozwoj.
  Anglicy i Grecy z samej turystyki nie wyzyja.
  Francja placi za sciganie Kadafiego i w Nicei i innych popularnych miejscach tez pewnie turystow bedzie mniej.
  Mimo innych pogladow, zawsze chetnie czytam Panskie komentarze.

 217. Pora podsumować kolejny dzień tzw „normalizacji” w Turcji – w ramach blogowego cyklu „NATO – Sojusz wspólnych wartości”.

  Dziś uwaga prezydenta Erdogana skupiła się na szkolnictwie niższego szczebla. Jak informuje DW w dniu dzisiejszym licencje uprawniajace do wykonywania zawodu utraciło 21 tysięcy nauczycieli poejrzewanych o „odchylenie gulenistyczne.”

 218. Jeśli zaliczymy Rosję do Europy , to proszę teraz zgadnąć w którym europejskim kraju zginęło dotychczas najwięcej osób w islamistycznych zamachach ?
  Za co właściwie płaci Rosja ?

 219. W Turcji wprowadzono dzisiaj stan wyjątkowy , co po takim puczu właściwie nie budzi zdziwienia. Zdziwienie budzi jedynie termin. Właściwie dlaczego dopiero dzisiaj i jaki związek ma to jeszcze z puczem ?
  Równocześnie wprowadzono zakaz wyjazdu dla akademików .
  Taki zakaz mogłoby być wzorem dla Polski . Pretekstem mogłoby tutaj być próba podniesienia diet poselskich za plecami Prezesa, która także można interpretować jak zamach stanu.

 220. byk
  Na dobranoc. Jeśli nawet się nie powtarzam,to chyba nie szkodzi.
  Mi się to bardzo podoba.
  https://www.youtube.com/watch?v=1VVfk-vQ1JQ

 221. mag:
  dziekuje, ale nie wyswietla sie u mnie – in deutschland verboten 😉
  zezem:
  mnie bardziej martwia ci sanitarisze ze strzykawkami, co szprycuja do nieba jak na tasmie produkcyjnej, a administracje szpitali przymykaja oko;

 222. „wenn es nicht auf dem laufsteg klappt, gehe ich zur bundeswehr” mowi mloda dziewczyna;

 223. zezem:
  ilu, jak sadzisz, obecnych politykow zdalo mature „o wlasnych silach”?

 224. jeszcze weselej: erdoganowi idzie za wolno i dokreca srube – wprowadzil stan wyjatkowy;

 225. byk
  20 lipca o godz. 14:14
  bezsensowne porównanie. Nie pisz banialuk i nie pisz nieprawdy o stanie wojennym w Polsce. Chcesz tak jak PiS tworzyć historię na nowo?

 226. Ted’dy bear
  21 lipca o godz. 2:47
  Facebook jest CIA wielką machiną szpiegowską. Coraz więcej bezwolnych i ogłupiałych baranów daje się w tę szpiegowską grę wciągnąć..
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/jeff-rothschild-pomaga-amerykanskiemu-wojsku-w-cenzurowaniu-facebooka-2016-07

 227. Amerykańska globalizacja wojny.
  The “globalization of war” is a hegemonic project. Major military and covert intelligence operations are being undertaken simultaneously in the Middle East, Eastern Europe, sub-Saharan Africa, Central Asia and the Far East. The U.S. military agenda combines both major theater operations as well as covert actions geared towards destabilizing sovereign states.

  Under a global military agenda, the actions undertaken by the Western military alliance (U.S.-NATO-Israel) in Afghanistan, Pakistan, Palestine, Ukraine, Syria and Iraq are coordinated at the highest levels of the military hierarchy. We are not dealing with piecemeal military and intelligence operations. The July-August 2014 attack on Gaza by Israeli forces was undertaken in close consultation with the United States and NATO. The actions in Ukraine and their timing coincided with the onslaught of the attack on Gaza.

 228. Ministrant Morawiecki ,,… porównał wybór pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton do wyboru między dżumą z cholerą. ”
  Trump i jego ciemna strona sa znane ze styropianowych mediow .Panstwo korporacyjne nie daje spoleczenstwu wyboru. Zostaje tylko mniejsze zlo- przed wyborami w tym roku trudno przewidziec, ktory kandydat wiecej krajowi zaszkodzi.
  Trump jest promowany przez aparat propagandy, zeby walka ciagnela sie przez kolejne miesiace, zapewniajac olbrzymie zyski korporacjom medialnym, chociaz beton obu partii obstawil na Hillary Clinton.
  Niezalezne media amerykanskie analizuja teraz ciemne strony kandydatury Hillary Clinton.
  Gary Null Show twierdzi, ze od czasu Abrahama Lincolna, zadna Pierwsza Dama nie brala udzialu w rzadzeniu panstwem na taka skale, jak pani Clinton.
  Panstwo Clinton narobilo krajowi niepowetowanych szkod i proces ten bedzie kontynuowany ,kiedy znowu zamieszkaja w Bialym Domu.
  1.Clinton zmarginalizowal glos parlamentu w dyskusji nad traktatem handlowym miedzy USA, Meksykiem i Kanada, nazywajac go porozumieniem.
  Wprowadzajac w zycie NAFTA Agreement, Clintonowie zrujnowali amerykanski przemysl, pozwalajac na przeniesienie z kraju albo zlikwidowanie 60 tysiecy zakladow wytworczych i fabryk.
  2.Clinton w 1994 roku rozszerzyl stosowanie kary smierci o 64 nowe przewinienia.
  Skutkiem zmian w prawie karnym jest liczba 2,4 miliona ludzi w wiezieniach, w coraz wiekszym prywatnych
  ( korporacje budujace prywatne wiezienia – o nizszym standarcie niz publiczne- sa obok bankierow glownymi sponsorami Clintonow ).
  3.Clinton pozbawil pomocy samotne matki i inne osoby w ciezkiej sytuacji zyciowej zmianami w systemie opieki spolecznej w 1996 roku.
  4. Deregulacja systemu bankowego w 1999 roku, z czego najbardziej znanym posunieciem byla likwidacja
  ustawy Glass-Steagall , sluzacej krajowi od 1933 a oddzielajaca spekulacje od dzialalnosci kredytowej, doprowadzila do katastrofy finansowej w 2008 roku, ktora kosztowala zwyklych ludzi pracy 700 miliardow dolarow.

  Panstwo Clinton za worki srebrnikow przeobrazaja Ameryke w kolonie JEDNEGO PROCENTA.
  W Polsce media nie moga zrozumiec, jak pan jareczek mogl zahipnotyzowac spoleczenstwo dla zdobycia wladzy.
  Jego sponsorzy stosuja pewnie te same techniki manipulacyjne co sposorzy panstwa Clinton.
  pan jareczek kontynuuje przeciez kierunek wytyczony przez Tadeuszka Mazowieckiego, choc robi to troche inaczej.

 229. folwarkPn
  21 lipca o godz. 9:12
  Co z tego? Gdy tym zbrodniczym mocarstwem rządzi kompleks militarno przemysłowy i tajemnicza CFR. Reszta to mistyfikacja i pozory.

 230. mag
  20 lipca o godz. 11:34
  Nie doczytałaś, To była inna lista, przez kogo innego opracowana. Tym niemniej w szczegółach są one zbieżne. Wynika z niej, że w ciągu ponad 200 lat istnienia, to mocarstwo nie prowadziło zaborczych wojen tylko przez 5 lat. A tak przy okazji to powinnaś więcej czytać, szczególnie źródeł niezależnych, gdyż coraz bardziej, jak większość tutaj, stajesz się ofiarą propagandy i dezinformacji.

 231. Niezależność mediów jest mitem.
  Oczywiście oprócz tych , którym Wiesiek i Jasny Giez wystawią certyfikat niezależności.

 232. „Moim zdaniem historia z podwyżkami odsłoniła bardzo ciekawe uwarunkowania polityczne w jakich PiS-owi przyszło sprawować władzę – na jakie sam się skazał przyjmując dla wyborczej wygranej „pakt z diabłem” czyli elektoratem socjalnym.
  Tak jak przypuszczałem PiS mentalnie do tego był nie przygotowany, nieświadomy konsekwencji takiej umowy politycznej i stąd rażaca wpadka polityczna z podwyżkami dla prominentów jego państwa.”

  Mój komentarz
  Kartko, moim zdaniem trafiłeś w sedno – PiS nie był przygotowany do wykonania swoich socjalnych obietnic.
  Moim zdaniem PiS w osobie Prezesa w ogóle nie był przygotowany, bo wyobrażał sobie państwo jako wózek, który może ciągnąć jeden człowiek i dopiero u steru zaczyna zdawać sobie sprawę, jak państwo przerasta jego wyobrażenia o nim i jak ciężkim kamieniem u szyi jest demokracja.
  Pzdr, TJ

 233. Zapomniałem jeszcze dodać , że na tytuł niezależnych mediów , zasługują oczywiście tylko te media, które utwierdzają Jasnego Gieza i Wieśka w ich jedynie słusznych poglądach . Tak więc należą do nich w całkiem oczywisty sposób tuby propagandowe Kremla : „Sputnik” i „RT”.

 234. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 9:54
  Bywalec 2, ciemny Ch..j

 235. Giez
  Poproszę o listę niezależnych źródeł, dzięki którym „naprostuję” swoją wiedzę.
  Nadal czekam na wykaz podbojów, wojen i w ogóle rozmaitych aktów agresji ze strony Rosji. Czyżby ta lista była dłuższa niż w przypadku USA, czy też oba mocarstwa mierzysz miarą… Kalego.

 236. byk
  Szkoda, ze ci się „nie otwiera”.
  To jest przezabawny duecik Gajosa i Magdy Umer „Pa!-Role”, pastisz słynnej włoskiej piosenki „Parole, parole” śpiewanej m.in. przez Dalidę i Delona

 237. Jeśli nawet się powtarzam , to chyba szkodzi mi przezabawne pasticcio zoliborsko – krakowskie , po naszemu – napewno dalidowo – delonowy pasztet ( wym. pasticzczo na czczo (5.35am) W kolo Macieju ciezko strawne jest ale do sierpnia niedaleko . bulba

 238. Giez
  21 lipca o godz. 10:09. Chyba w twoim pięknym słowie postawiłeś o jedną kropkę/punkt za dużo. Frustracja twoja musi być duża.
  Nie gustuję w takim języku.

 239. ”Nadal czekam na wykaz podbojów, wojen i w ogóle rozmaitych aktów agresji ze strony Rosji.”
  Na co czekasz! Dawaj! Wykaż się wyjątkowo jakąś wiedzą i przedstaw sama.

 240. Margit
  21 lipca o godz. 12:22
  Dobrze, że umiesz rachować do trzech. Był to test na inteligencję. A w rzeczywistości chodzi o to aby każdy cymbał wiedział, że nie wolno przekręcać ani wykpiwać nicków. PO czystce Passenta większość tutaj ma zmienione nicki.

 241. mag
  21 lipca o godz. 11:00
  Co jest źródłem niezależnym zależy od wiedzy, kultury i od pryncypiów moralnych. Każdy więc wybiera sam.

 242. mag
  21 lipca o godz. 11:00

  Podboje rosyjskie skończyły się równo z końcem II światowej.
  Linia rozgraniczenia ustalona w Jałcie i Poczdamie.
  Wycofali wojska z Austrii, Mandżurii.
  Udzielali wsparcia militarnego sprzyjającym im siłom politycznym, ale nie okupowali żadnego kraju poza swoją strefą wpływów.
  Jej rozszerzanie nie przebiegało zbrojnie, tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych państw NATO.

  I to jest ta subtelna różnica pomiędzy wmawianiem agresywności, a faktami agresji.
  Propaganda może dużo, ale faktów nie zatrze.

  Czy Rosja ma prawo wywiązywać się ze zobowiązań wojskowych?
  Zapewne takie samo jak inne kraje…..
  ===========

  Pan Trump mi sie dziś po raz kolejny spodobał, nazywając rzeczy po imieniu.
  Amerykańskie interesy są na pierwszym miejscu.
  Czyli, miejsca pracy i handel międzynarodowy na równych prawach.
  Wymuszanie korzystnych warunków dla działania korporacji, nie wchodzi w ten pakiet.
  Chyba będzie spokojniej na świecie….

 243. mag
  21 lipca o godz. 11:00

  Wykonaj ctrl-f, moje komentarze podpierane są różnymi linkami do źródeł niezależnych.
  Dodaj je do zakładek przeglądarki, poczytaj, niektóre zapewne zostawisz po zapoznaniu się z treścią portalu, inne skasujesz.
  Nic prostszego zrobić to z innymi odnośnikami.

  Informacje mediów głównych są cenzurowane bądź tendencyjne.
  Pewne fakty podaje się ze sporym opóźnieniem.
  Mnie bawi to, co w trawie piszczy……

 244. Ciekawe. Jeśli Erdogan mówi prawdę (Al-Dżazira) że MIT (nie mylić z MIT) o 16-ej dostało informację o planowanym terminie puczu (03:00 następnego dnia) a w wyniku przecieku puczyści przyspieszyli akcję (i próbowali dokonać niemożliwego – przebić się czołgiem przez korki w piątek po południu przez Stambul) to wobec tego kto przekazał puczystom informację o tym, że MIT zna plany?

 245. W drodze na szafot

  Fragment eseju Chrisa Hedgesa.

  Zasięg i skuteczność propagandy korporacyjnej przyćmiewa nawet osiągnięcia Adolfa Hitlera i Stalina. Poszczególne warstwy fałszu są wyrafinowane i skuteczne. Serwisy informacyjne są państwową propagandą. Wymyślne widowiska i formy rozrywki, które ignorują rzeczywistość lub udają, że fikcja wolności i postępu jest prawdziwa, przykuwają uwagę mas. Edukacja jest indoktrynacją. Pseudointelektualiści wraz z technokratami i specjalistami, którzy są posłuszni neoliberalnej i imperialnej doktrynie państwa, wykorzystują swoje akademickie kwalifikacje i erudycję, by oszukiwać społeczeństwo. Obietnice złożone przez państwo korporacyjne i jego politycznych liderów – zapewnimy ci byt, ochronimy twoją prywatność i wolności obywatelskie, zadbamy o środowisko naturalne, nie dopuścimy, byś został wykorzystany przez banki i drapieżne korporacje, zapewnimy ci bezpieczeństwo i godną przyszłość twoim dzieciom – są zaprzeczeniem faktów.
  https://exignorant.wordpress.com/2016/07/20/propaganda-i-fabrykowanie-spolecznego-przyzwolenia/
  ===============

  Niezłe……

 246. Indoor prawdziwy
  21 lipca o godz. 13:45

  Kto ma najlepszy wywiad na świecie?
  W tamtym regionie?

  Tylko trzy kraje- Francja, Rosja, Izrael.
  Dwa dni wcześniej, ewakuowano konsulat francuski i wycofano dyplomatów, co może być wskazówką.
  Nagła poprawa stosunków z Rosją i Izraelem, tydzień wcześniej, też może wskazywać na coś.
  Nie wszyscy chcą obalić Erdogana i zmienić jego następcę na kolejną kukiełkę.
  W interesie niektórych, jest by trwał.

 247. ”Nagła poprawa stosunków z Rosją i Izraelem, tydzień wcześniej, też może wskazywać na coś.”

  I z Iranem tuż po puczu.

  ”Kto ma najlepszy wywiad na świecie?
  W tamtym regionie?”

  Informację o czasie puczu MIT ponoć przekazali Rosjanie. Nie jest wykluczone, że MIT lub sami Rosjanie powiadomili przy okazji puczystów, bowiem żeby można było czystkę robić, pucz musiał dojść do skutku.
  Fakt, że Gulen miał poparcie części administracji amerykańskiej, finansował kampanię Clinton, organizował wycieczki kongresmanów itd. Nie analizowałem dostępne w Internecie i pochodzące sprzed puczu artykuły amerykańskie na ten temat (jeden link podałem nieco wcześniej) bo nie mam czasu.
  Faktem jest też, że NGO firmowane przez Gulen miał bardzo wielu zwolenników w Turcji (w administracji, w wojsku itd.) i nie tylko w Turcji.
  Generalnie nie uważam za wykluczone, że szykowano kolejną zielona, ale mało ekologiczną rewolucję. Byłoby geograficznie logiczne Tunezja>Libia>Egipt>Syria>Turcja.

 248. „Asceci” i „Hedoniści”

  Nowa odsłona walk miedzy frakcją elitarystów („hedoniści”) i frakcją egalitarystów („asceci”) w PiS na tle podwyżek dla kasty rządzącej.

  Rano media poinformowały, że na stronach Sejmu zawieszono kolejny projekt podwyżek dla prominentów państwowych, byłych prezydentów oraz uposażeń dla ich żon. No i oczywiście uposażenia dla Agaty Dudy.

  Projekt złozyła „grupa posłów PiS” – jak nalezy rozumieć „hedonistów”.

  Równocześnie na portalach zaczęły się pojawiać nowe galerie memów z premierą Szydło i prezydentową Dudą pod ogólnym hasłem „Nowy program socjalny PiS – 5 tysięcy plus dla członków rządu”.

  Projekt długo nie powisiał na stronach Sejmu. Ledwie dziennikarze zaczęli się wgłębiać w jego treść gdy pojawił się na konferencji prasowej szef klubu PiS i marszałek Sejmu Terlecki wraz z osowiałym posłem sprawozdawcą Schreiberem oznajmiając, że klub wycofuje złożony projekt z uwagi na jego „niedopracowanie”.

  Myśl swego marszałka następująco rozwinął rozwinął w ramach samokrytyki poseł Schreiber („hedonista”):

  „To był projekt bazowy, o którym mieliśmy rozmawiać. Nie ma jednak przyzwolenia społecznego na tego typu projekty. Odczytaliśmy głosy naszych wyborców, głos Polaków. Dlatego wycofujemy projekt. Powstało wrażenie, że to posłowie chcą dla siebie jakichś podwyżek, dokonać skoku na kasę. Dlatego z tego zrezygnowaliśmy. Dla nas ważniejsze było uregulowanie statusu Pierwszej Damy, uregulowanie statusu prezydentów, specjalistów, podsekretarzy w ministerstwach. Ale nie ma zgody społecznej, nie ma przyzwolenia wyborców. Dla nas to ważne – potrafimy się cofnąć, nikt nic nie dostał.”

  Zaś marszałek Terlecki dodał definitywnie kończąc dyskusję: „Nie ma żadnego innego projektu PiS w sprawie podwyżek”.

  W necie trwa ozywiona dyskusja czy to klęska „hedonistów” i czy mozna zapewnienia marszałka Terleckiego („ascety”) traktować poważnie.
  Tym bardziej, że jeszcze wczoraj dzisiejszy „asceta” Terlecki był „hedonistą” i podwyżki z entuzjazmem wspierał.

 249. Poniżej turecki materiał promujący Erdogana:

  Turcja za rządów Erdogana – Co powinniście wiedzieć o tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie

  1. Turecka gospodarka pomiędzy 2002 a 2012 rokiem wykazała wzrost o 64% (realny PKB) i 43% (PKB na głowę).

  2. Erdogan odziedziczył dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 23,5 mld USD, zredukował go do 0,9 mld USD w 2012 roku. Nie zawarł nowej umowy z MFW i wyczyścił saldo oraz ogłosił, że to Turcja może pożyczyć pieniądze Funduszowi.

  3. W 2010 roku pięcioletnie swapy ryzyka kredytowego na tureckie obligacje były w obrocie przy stawce o 1,17% niższej niż średnia dla dziewięciu krajów członkowskich UE i Rosji.

  4. W 2002 roku Turecki Bank Centralny miał 26,5 mld USD rezerw. W 2011 roku było to 92,2 mld. W trakcie rządów Erdogana inflacja spadła z 32% do 9% w 2004 roku.

  5. Za rządów Erdogana liczba portów lotniczych w Turcji wzrosła z 26 do 50.

  6. W okresie od 2002 do 2011 roku zbudowano 13,5 tys. kilometrów dróg ekspresowych.

  7. Po raz pierwszy w Turcji zbudowano kolej wysokich prędkości w 2009 roku. W trakcie 8 lat zbudowano 1076 kilometrów linii kolejowych, a 5449 km wyremontowano.

  8. Erdogan zwiększył wydatki na zdrowie o wiele bardziej od wszystkich swoich poprzedników. Wprowadził program bezpłatnego lecznictwa dla ubogich.

  9. Erdogan zwiększył wydatki na edukację z 7,5 mld lirów w 2002 roku do 34 miliardów w 2011 roku. Edukacja jest największym wydatkiem tureckiego budżetu, liczba uniwersytetów wzrosła z 98 w 2002 roku do 186 w październiku 2012 roku.

  10. W 1996 roku kurs tureckiej liry to 222 za dolara, w 2016 roku to 2,94 za dolara amerykańskiego.

  Dzisiaj tylko Turcy mają potencjał do działania. Arabowie są rozbici. Subkontynent indyjski nigdy nie wydał liderów społeczności islamskiej, tylko lokalnych despotów bez żadnego globalnego wpływu. Nawet opozycja, w tym liderzy Kurdów, wsparli Erdogana. Zachodnie media szkalują go, mówiąc o jego autokratyzmie, dlatego że nie jest posłuszny. Jest jedynym, który zrzucił jarzmo MFW i zmusił Izrael do przepuszczenia pomocy dla Gazy. Osmanowie pierwsi pobili Europejczyków i rządzili nimi przez 400 lat, zostawiając swoje piętno. Trudno to znieść białym ludziom, dlatego go nienawidzą. Chcą lokajów, którzy klękają przed nimi, zamiast przed Bogiem.

  THE TURKISH COUP: FOR RUSSIA FROM TURKEY WITH ENOUGH LOVE TO LAST UNTIL THE GREAT WAR
  http://katehon.com/article/turkish-coup-russia-turkey-enough-love-last-until-great-war

  Przetłumaczył: Mariusz B.
  ================

  Taki nieco inny punkt widzenia……..

 250. widzę , że zamieszczona przezemnie wczoraj hipoteza , że pucz został odkryty i dla tego wybuchł źle przygotowany i przed czasem , wzbudziła ożywioną dyskusję między rzeczywistymi specjalistami służb ; kto odkrył , kto kogo zawiadomił i dlaczego .
  Wszystko to nawet jeśli jest czasami sprzeczne jest interesujące i wiele wznosi do tematu.
  Dziękuje.

 251. ”widzę ”
  gó.no widzisz. Ciekaw jestem czym Cię karmią, że takie brednie z siebie wydalasz.

 252. „Podboje rosyjskie skończyły się równo z końcem II światowej”

  Rosyjskie, czy radzieckie? – w kwestii formalnej. Ale trzeba mieć nieźle … że tak powiem, trzeba mieć podłą opinię o wiedzy i umysłch PT Blogowiczek i Blogowiczów, aby taką agitkę rzucić na ten umęczony blog, o wiedzy i umyśle Gospodarza nie wspominając. Ludzie mają krótką pamięć jak wiadomo, raptem ćwierć wieku minęło od rozpadu ZSRR, od likwidacji wielu baz NATO w Europie Zachodniej (w tym kanadyjskiej w Lahr), od cięcia wydatków na obronę przed ZSRR – tzw. „pokojowa dywidenda” (ang. peace dividend), z której skorzystały gospodarki, budżety i programy socjalne wszystkich krajów Wolnego Świata, Europy Zachodniej najbardziej. Dekada lat 1990 w USA to okres bodaj największej szczęśliwości, pełnego zatrudnienia, bogacenia się na masową skalę – bywałam tam i widziałam na własne oczy. O kryzysie kubańskim, wojnie koreańskiej, radzieckiemu zaangażowaniu w Wietnamie, niesienie bratniej pomocy w imię naukowego socjalizmu do Angoli, Etiopii, Nikaragui, Somalii, do Berlina, Budapesztu i Poznania w latach 1945-90 szkoda nawet gadać.

  Jaka będzie odpowiedź entuzjastów i kibiców Putinowskiej Rosji na takie dictum acerbum?

  „… to jest … ble, ble, ble …” – krótkie i rzeczowe trzy argumenty, jakże silniejsze od przysłowiowego „a u was biją murzynów.

  Ja też kibicuję Rosji. Chciałabym, aby Rosja nie kompromitowała się dopingiem w sporcie sponsorowanym przez rząd. Aby Ukrainę przeciągnęła na swoją stronę nie metodą dywersji, propagandy i hybrydowej wojny, lecz mocą swej gospodarki i sprawnością, efektywnością modelu gospodarowania. Aby nie straszyła NATO bombowcami latającymi bez sygnalizacji transponderem i zagrażania bezpieczeństwu cywilnych lotów. Aby nie łamała umów dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego, nawet jeśli są one nazwane „budapesztańskim protokołem”. Aby nie była globalnym czy choćby regionalnym awanturnikiem. Rosja mi się marzy …

  Na koniec, uwaga osobista. Mieszkałam większość życia, albo u boku jednego światowego hegemona, w kraju zdominowanym politycznie, ideologicznie i gospodarczo, kraju odizolowanym od świat, gdzie w szkołach uczono radzieckiej historii najnowszej. Albo, tj. drugą cześć życia spędzam w kraju położonym wzdłuż obecnie jedynego hegemona – USA. W kraju rzekomo zdominowanym przez model, ideologię, politykę tego potężnego amerykańskiego sąsiada. Nie zamierzam nikomu niczego dowodzić, nie widzę, nie mam w tym żadnego interesu. Ale powiedzieć porównując relacje Kanada-USA oraz PRL-ZSRR że to niebo i ziemia to nic nie powiedzieć. Dla mnie życie, praca, kariera, dobrobyt, poczucie bezpieczeństwa w tym socjalnego obecnie, w Kanadzie „pod dominacją USA”, jest super, więcej niż mogłam się spodziewać emigurj„Podboje rosyjskie skończyły się równo z końcem II światowej”

  Rosyjskie, czy radzieckie? – w kwestii formalnej. Ale trzeba mieć nieźle … że tak powiem, trzeba mieć podłą opinię o wiedzy i umysłch PT Blogowiczek i Blogowiczów, aby taką agitkę rzucić na ten umęczony blog, o wiedzy i umyśle Gospodarza nie wspominając. Ludzie mają krótką pamięć jak wiadomo, raptem ćwierć wieku minęło od rozpadu ZSRR, od likwidacji wielu baz NATO w Europie Zachodniej (w tym kanadyjskiej w Lahr), od cięcia wydatków na obronę przed ZSRR – tzw. „pokojowa dywidenda” (ang. peace dividend), z której skorzystały gospodarki, budżety i programy socjalne wszystkich krajów Wolnego Świata, Europy Zachodniej najbardziej. Dekada lat 1990 w USA to okres bodaj największej szczęśliwości, pełnego zatrudnienia, bogacenia się na masową skalę – bywałam tam i widziałam na własne oczy. O kryzysie kubańskim, wojnie koreańskiej, radzieckiemu zaangażowaniu w Wietnamie, niesienie bratniej pomocy w imię naukowego socjalizmu do Angoli, Etiopii, Nikaragui, Somalii, do Berlina, Budapesztu i Poznania w latach 1945-90 szkoda nawet gadać.

  Jaka będzie odpowiedź entuzjastów i kibiców Putinowskiej Rosji na takie dictum acerbum?

  „… to jest … ble, ble, ble …” – krótkie i rzeczowe trzy argumenty, jakże silniejsze od przysłowiowego „a u was biją murzynów.

  Ja też kibicuję Rosji. Chciałabym, aby Rosja nie kompromitowała się dopingiem w sporcie sponsorowanym przez rząd. Aby Ukrainę przeciągnęła na swoją stronę nie metodą dywersji, propagandy i hybrydowej wojny, lecz mocą swej gospodarki i sprawnością, efektywnością modelu gospodarowania. Aby nie straszyła NATO bombowcami latającymi bez sygnalizacji transponderem i zagrażania bezpieczeństwu cywilnych lotów. Aby nie łamała umów dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego, nawet jeśli są one nazwane „budapesztańskim protokołem”. Aby nie była globalnym czy choćby regionalnym awanturnikiem. Rosja mi się marzy …

  Na koniec, uwaga osobista. Mieszkałam większość życia, albo u boku jednego światowego hegemona, w kraju zdominowanym politycznie, ideologicznie i gospodarczo, kraju odizolowanym od świat, gdzie w szkołach uczono radzieckiej historii najnowszej. Drugą cześć życia spędzam w kraju położonym wzdłuż drugiej, obecnie jedynego hegemona – USA. W kraju rzekomo zdominowanym przez model, ideologię, politykę tego potężnego sąsiada. Nie zamierzam nikomu dowodzić. Ale powiedzieć porównując relacje Kanada-USA oraz PRL-ZSRR że to niebo i ziemia to nic nie powiedzieć. Dla mnie życie, praca, kariera, dobrobyt, poczucie bezpieczeństwa w tym socjalnego obecnie, w Kanadzie „pod dominacją USA”, jest super, to więcej niż mogłam się spodziewać emigruj„Podboje rosyjskie skończyły się równo z końcem II światowej”

  Rosyjskie, czy radzieckie? – w kwestii formalnej. Ale trzeba mieć nieźle … że tak powiem, trzeba mieć podłą opinię o wiedzy i umysłch PT Blogowiczek i Blogowiczów, aby taką agitkę rzucić na ten umęczony blog, o wiedzy i umyśle Gospodarza nie wspominając. Ludzie mają krótką pamięć jak wiadomo, raptem ćwierć wieku minęło od rozpadu ZSRR, od likwidacji wielu baz NATO w Europie Zachodniej (w tym kanadyjskiej w Lahr), od cięcia wydatków na obronę przed ZSRR – tzw. „pokojowa dywidenda” (ang. peace dividend), z której skorzystały gospodarki, budżety i programy socjalne wszystkich krajów Wolnego Świata, Europy Zachodniej najbardziej. Dekada lat 1990 w USA to okres bodaj największej szczęśliwości, pełnego zatrudnienia, bogacenia się na masową skalę – bywałam tam i widziałam na własne oczy. O kryzysie kubańskim, wojnie koreańskiej, radzieckiemu zaangażowaniu w Wietnamie, niesienie bratniej pomocy w imię naukowego socjalizmu do Angoli, Etiopii, Nikaragui, Somalii, do Berlina, Budapesztu i Poznania w latach 1945-90 szkoda nawet gadać.

  Jaka będzie odpowiedź entuzjastów i kibiców Putinowskiej Rosji na takie dictum acerbum?

  „… to jest … ble, ble, ble …” – krótkie i rzeczowe trzy argumenty, jakże silniejsze od przysłowiowego „a u was biją murzynów.

  Ja też kibicuję Rosji. Chciałabym, aby Rosja nie kompromitowała się dopingiem w sporcie sponsorowanym przez rząd. Aby Ukrainę przeciągnęła na swoją stronę nie metodą dywersji, propagandy i hybrydowej wojny, lecz mocą swej gospodarki i sprawnością, efektywnością modelu gospodarowania. Aby nie straszyła NATO bombowcami latającymi bez sygnalizacji transponderem i zagrażania bezpieczeństwu cywilnych lotów. Aby nie łamała umów dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego, nawet jeśli są one nazwane „budapesztańskim protokołem”. Aby nie była globalnym czy choćby regionalnym awanturnikiem. Rosja mi się marzy …

  Na koniec, uwaga osobista. Mieszkałam większość życia, albo u boku jednego światowego hegemona, w kraju zdominowanym politycznie, ideologicznie i gospodarczo, kraju odizolowanym od świat, gdzie w szkołach uczono radzieckiej historii najnowszej. Drugą cześć życia spędzam w kraju położonym wzdłuż drugiej, obecnie jedynego hegemona – USA. W kraju rzekomo zdominowanym przez model, ideologię, politykę tego potężnego sąsiada. Nie zamierzam nikomu dowodzić. Ale powiedzieć porównując relacje Kanada-USA oraz PRL-ZSRR że to niebo i ziemia to nic nie powiedzieć. Dla mnie życie, praca, kariera, dobrobyt, kontakty z ludźmi, poczucie bezpieczeństwa w tym socjalnego, obecnie, w Kanadzie „pod dominacją USA”, jest super, to więcej niż mogłam się spodziewać emigrując.

  „Że aż się posikam” – jak palnąć lubi blogowicz, nicka podawać nie potrzebuję chyba.

 253. p.s. Oops, z entuzjazmu, aż mi się potroił. Pewnie dlatego, że „Boh trojcu lubit”.

 254. Wiesiek
  Z tym końcem podbojów rosyjskich z końcem IIWojny światowej to znowu bredzisz.
  To z kim USA prowadziła te wszystkie wojny zastępcze w czasie zimnej wojny , z Duchem Świętym Marksizmu ?
  Rewolucji światowej nigdy być nie miało ?
  I Wszystko od Korei , przez Kubę , Wietnam i Afganistan to była bratnia radziecka pomoc i amerykańska agresja.
  To , że w ostatecznym rozrachunku dostaliście w dupę, też nie uświęca środków.

 255. maciek.g
  21 lipca o godz. 9:00
  uczelnie zostaly ZMILTARYZOWANE tak jak zaklady pracy; byles w PRON-ciu czy twoj tatus?

 256. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 15:19

  Zwykle najpierw był bunt przeciwko kolonialnej polityce dotychczasowego hegemona, potem instruktorzy wojskowi, kontrakty na broń.
  Raczej nie używano zwartych oddziałów rosyjskich w bezpośrednim starciu.
  Wyjątek jest jeden- Afganistan.

  Dekolonizacja odbywała się w latach 1950- 70, czasem nawet trwa do dziś.
  I ingerencje krajów zachodnich w wewnętrzne sprawy innych, łącznie z agresją militarną pod fałszywymi pretekstami są regułą.

  Doczytaj, co było z Kubą.
  I na jakich zasadach i kiedy Rosja udzieliła Castro wsparcia.
  Marksiści to był ruch globalny w tamtych czasach, niekoniecznie mający związki z Moskwą. Ot, taka idea krążyła po świecie, mająca wiele ośrodków i koncepcji rozwiązywania problemów społecznych.
  Komunista mógł z Rosją nie mieć nic wspólnego do końca swych dni.

 257. przemysl ma erdogan juz dawno pod kontrola; a ostatnio dostal na dodatek( od szeryfowej)2,5 mld eura kieszonkowego na drobne wydatki zwiazane z transferem zywego towaru z bliskiego(i dalszego) wschodu do niemiec, szwecji itd;

 258. Wiesiek
  Ten marksizm to całkiem jak demokracja ruch globalny , ale nie dla wszystkich kultur jedynie słuszny.
  Marksizm okazuje się słuszny jedynie jeszcze dla bodajże Korei Północnej .

 259. Rząd chyba dostał amoku. Nastepny projekt podwyżek też został wycofany(dzisiaj koło południa). To jakaś paranoja, zachorowali na wściekliznę?

 260. Wiesiek
  Los tych komunistów , którzy nie chcieli nic mieć wspólnego z ojczyzną każdego prawdziwego komunisty, był przypieczętowany .

 261. Ted’dy bear
  21 lipca o godz. 15:35

  Ostatnio EBC zaczał skupować długi PRYWATNYCH!!! korporacji międzynarodowych.
  Czyli, czyścić bilanse tych ponoć najbardziej produktywnych i konkurencyjnych firm.
  Taki kapitalizm dla bogatych, co są za duzi by mogli upaść.

  Takie działania u nas, byłyby wykluczone.
  Najlepiej by było by wymusić upadek naszych firm i je przejąć.
  Oczywiście za darmowy kredyt podlegający umorzeniu przez EBC……

  Kółko się zamyka.
  Bogaci zawsze znajdą sposób by ostrzyc biedaka i go zadłużyć.
  To jest wyższość kapitalizmu nad każdym innym systemem takich sztuczek nie stosującym.

 262. @Waldemar ,wczoraj, 18:24. Nie choruję na przekrecanie imienia/niku, nawet nie zauważyłam. Ponieważ raczej sama nie jestem specjalnie złosliwa, (raczej bywam wsciekła), to nie posądzam też innych o to; ale czarne plamki każdy ma ( to o sobie).
  A Rząd w sprawie podwyżek dla siebie, karuzeluje w najlepsze.

 263. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 15:47

  Nudne jest tłumaczenie oczywistości.
  Teologia Wyzwolenia to marksiści z inspiracji Moskwy?
  Czy sprzeciw wobec wyzysku biedaków przez bogatych?
  Prawicowe szwadrony smierci, wybijające działaczy związkowych i księży, kto tworzył, szkolił, uzbrajał?
  Zabito w ten sposób kilka milionów ludzi w Ameryce Pd.
  Aby amerykańskie korporacje mogły bezproblemowo wyzyskiwać mieszkańców tych krajów. Kto wspierał dyktatorów?
  Krasnoludki?

  Ekspansja Rosji wstrzymana została dawno temu.
  Ekspansja korporacji i wyzysku trwa nadal.
  A niesprawiedliwość rodzi odwet w postaci terroryzmu i ruchów partyzanckich.
  Wspieranych, lub nie- z zewnątrz.

  Terror lewicowy istnieje tak samo jak prawicowy.
  Tylko że jedni są za zmianą, drudzy za konserwacją systemu.
  Oba okrutne, ale ten lewicowy jest mi blizszy.
  Zwiększa szanse na lepszy poziom życia biedaków.

 264. Wiesiek59; 15:51.

  Masz racje w tym co piszesz,tylko kto to rozumie dla wiekszosci tu
  piszacych to czarna magia.
  Dziwi mnie tylko cierpliwosc polskiego spoleczenstwa takie odwazne
  bylo za ,,komuny” a teraz tak spokornialo,jak oni to zrobili zamieniajac
  ich w baranow.
  C:\Users\msy\Pictures\golenie_na_zero.jpg
  Ps.
  Minela polnoc ide spac.

 265. Rosyjscy atleci padliną .
  Czegośmy się doczekali , sekowania dopingu państwowego, na rzecz indywidualnego.
  Czy nie prościej byłoby, żeby każdy prawdziwy sportsmen, już na koszulce nosił napis tej firmy farmaceutycznej , której zawdzięcza swôj sukces sportowy, zamiast jakiegoś CCCP.
  A hymny państwowe też jeszcze zawsze moźna odegrać. Na Formule 1 grają nawet dwa razy . Raz indywidualnie dla kierowcy, a drugi raz dla ekipy .

 266. Sportowcy……

  Któż ma najlepiej na świecie rozwiniętą farmację?
  Poszedłbym tym tropem.
  Kraje opóźnione w jej rozwoju nie sa w stanie produkować środków na tyle nowoczesnych by nie podlegały wykryciu.
  Kraje przodujące są dwie generacje do przodu, metody wykrywania nie nadążają za postępem……..

  Ot, i cała tajemnica.

  Tu i ówdzie rozwija sie terapie genowe, modyfikacje genotypu.
  I w tym kierunku pójdzie sport.
  Produkcji championów…….
  Mistrz wyprodukowany przez Du Ponta, kontra produkt Bayera- na przykład.
  Choć, może dostarczycielami będą bardziej „skośne” nacje, nie mające religijnych blokad na ten kierunek rozwoju nauki.

 267. ”Mistrz wyprodukowany przez Du Ponta”
  Etam. On ma taką kanciastą głowę, bo miał za mały inkubator. A muskularny bo od małego miał pod górkę do szkoły. To mu mięśnie wyrosły. A Ty od razu że Du Pont.

 268. Wiesiek
  Z twoich wpisów można by wyciągnąć mylny obraz świata , że CCCP wspierała zawsze ruchy wyzwoleńcze i walczyła z dyktatorami , w przeciwieństwie do USA, ktora za zadanie stawiało sobie jako cel te dyktatury utrzymać . W tym samym zdaniu mógłbym wymienić za tobą kraje w których USA starała się zupełnie bezsensownie na siłę wprowadzać demokrację, ale właściwym dla nich jest system dyktatorski , jak ten ostatnio popierany w Syri przez Rosję , Asad.
  Na szczęście marksizm w jego sowieckim wydaniu okazał się chorobą dziecinna zagrażającym społeczeństwom przechodzącym z feudalizmu, do kapitalizmu. Te społeczeństwa które ta choroba dotknęła zapłaciły za nią gorzką cenę zapóźnienia cywilizacyjnego , co do dzisiaj jest nie tylko udziałem Kuby , ale także innych społeczeństw , które na tą chorobę cierpiały , w tym nie na końcu Polski i Rosji.
  Na szczęście ten okres chorób dziecinnych mamy za sobą i jedna rzecz się ostatecznie wykrastalizowała. W rosyjskim mirze nie ma miejsca na demokrację i rządzą w nim despoci. Demokracja jest systemem właściwym dla Zachodu.

 269. Wiesiek
  i o tym piszę . Komercjalizacja dopingu jest nieuchronna .
  Próba jego nacjonalizacji przez Federację Rosyjską , była łabędzim śpiewem rosyjskich władz w tej dziedzinie polityki .

 270. Wiesiek
  Co do milionów ofiar wojenn zastępczych . Tam milio , tu milio i już mamy miliard .
  Pofolguj sobie .

 271. @ mag
  @ Bywalec 2

  Najlepszym przykladem mediow niezaleznych w USA jest codzienny godzinny program
  nowojorskiej dziennikarki Amy Goodman ,, Democracy Now ! „, ktory jest utrzymywany z dobrowolnych skladek sluchaczy.
  Dostepny w sieci z calym archiwum poprzednich audycji za darmo, nadawany w tygodniu pn-pt w radio i telewizji.
  Drugim swietnym przykladem przeciwnikow panstwa korporacyjnego sa wyklady profesora ekonomii, tez nowojorczyka, Richarda Wolffa, wyksztalconego na Harvardzie, Stanfordzie i Yale ,jezdzacego z wykladami po kraju i publikujacego ponad godzinny raport co miesiac o stanie panstwa w sieci- latwy do znalezienia na youtube.
  Szesc wielkich korporacji trzyma reke na gardle mediow w Ameryce, wiec wiekszosc wie tylko to co NYT albo WSJ glosza codziennie swoim parafianom.
  To tak jak ogladanie kaczystowskiej telewizji.

 272. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 16:43

  Tworzysz iluzje i sam w nie wierzysz.
  Na zachodzie nie panuje demokracja, tylko plutokracja.
  1$= 1 głos.
  Wyniki wyborów w dużej mierze zależą od nakładów na kampanię.

  Ruchy narodowo wyzwoleńcze wyzwalały od kogo?
  I przez kogo były zwalczane krwawo?
  Kto wspierał tych zwalczających?
  Wyzwalanie się z dominacji krajów demokratycznych z nazwy jest niezakończone.
  Kto bombarduje tych powstańców, dziś zwanych terrorystami dla medialnej niepoznaki?
  Nie ci sami, co 100 lat temu?

  No i przestań bajki opowiadać o zapóźnieniu cywilizacyjnym.
  Meksyk, Pakistan, czy Brazylia, Sudan- to jest dopiero postęp w rozwoju kapitalizmu.
  Postęp u nich dopiero będzie.
  Bo w końcu wyrwali się spod dominacji dawnych mocarstw.
  Choć ekonomiczna dominacja trwa nadal.

  Zapóźnienie cywilizacyjne wielu krajów wynika z drenażu kapitału z krajów III świata do tego I. Zarówno finansowego jak i ludzkiego.
  Żeby ktoś żyl za 100$ dziennie, wielu musi żyć za 2$……
  Dlatego poziom życia na zachodzie jest wyższy niż gdzie indziej.
  Przez 200 lat łupiono swiat i kumulowano zasoby.

  Kontrowersyjna niegdyś teza że większość ludzkiej populacji preferuje zamordyzm, bo gwarantuje to przewidywalność i pełną michę, potwierdza sie w przypadku większości populacji globu.
  Z Polską włacznie.
  Więc nie bądź taki Europejczyk…..
  Potrzeby Maslova za moment mogą byc credo dnia……

 273. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 16:57

  Liczyłem to kiedyś z grubsza.
  Od 1945 roku zginęło w wojnach zastępczych i w ramach powstrzymywania komunizmu, jakieś 40 milionów ludzi.
  Oficjalnie.
  Ile zginęło w Afryce w trakcie walk o dostęp do złóż ropy, diamentów, kontrolę nad byłymi koloniami- tego nie wie nikt.
  Bo nikt trupów nie liczył…..
  No i poza tym, jedna susza i masz milionik co najmniej, z przyczyn naturalnych niejako.

  Generalnie zresztą, kraje które nie mają służb ratunkowych, nie istnieją spisy ludności, nie istnieje znośna administracja, składają się na odizolowane enklawy zamieszkałe przez różne plemiona, sa niepoliczalne jeżeli chodzi o straty.
  Kto policzy?
  Analfabeci?
  I co zbierac po nalocie dywanowym dokonanym przez B-52?
  Na bombardowania Kambodży, Laosu, Wietnamu, zużyto 3 000 000 ton bomb.
  1 bomba, jeden człowiek zabity zgodnie z szacunkami.
  Strasznie nieefektywne i kosztowne to było…..
  Na jednego z Vietcongu, zużywano średnio 20 000 pocisków karabinowych……
  Nic dziwnego że przy takiej rozrzutności Ameryka zbankrutowała…….

 274. wiesiek59

  „Wyniki wyborów w dużej mierze zależą od nakładów na kampanię.”

  To się już przestaje sprawdzać biorąc pod uwagę głośne kampanie wyborcze z ostatnich miesięcy.

  Świadomość społeczna najwyraźniej wymyka się z dotychczasowych reguł.

 275. ”Próba jego nacjonalizacji przez Federację Rosyjską , była łabędzim śpiewem rosyjskich władz w tej dziedzinie polityki .”

  Daleko im do Mistrza.

  https://www.theguardian.com/sport/2003/apr/24/athletics.duncanmackay

 276. Wiesiek
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plutokracja
  To, że kraje na wschod od Odry preferują zamordyzm i już zapomniały , że za czasów tego zamordyzmu , szczęśliwość wcale nie była taka pełna , o tym nie musisz mnie przekonywać.
  Co do tego, że na Zachodzie nie ma demokracji , to raczej niechętnie dam się przekonać , przez zwolennika dyktatury.
  Pisz o tym co lubisz i na czym się znasz i to wychwalaj.

 277. Marksiście wiejscy, na start!

  Ci to mają farmację! Steroidy do mózgowe, firmy Chomsky et al. O starym, sprawdzonym Leninie – „Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu” nie zapominając. Ale nie są to bynajmniej substancje zakazane.

  Mi osobiście nie są do życia potrzebna. Poza tym z marksistami się nie ścigam. Dobrze mi tu i teraz i jeszcze dłużej. Ostatnio znajomek Polonus mnie namiętnie przekonywał, abym „powróciła na ojczyzny łono” na starsze lata, swojskości zażyć, kości złożyć godnie. Bo on wraca, mieszkanie tam już prawie spłacone, przy Kruczej nota bene. Nie mogłam się od niego odczepić, tak mnie namawiał tysiącami słów i argumentów. Aż mu palnęłam, że jest za blisko Rosji, że cholerka wie, co Ruskim (i Trampowcom w USA) do głowy strzeli. Bo tu chociaż biegun północny, nas od Rosji dzieli, ocean lodowaty i połacie tundry … I zastopował. Aż się obawiam, że może jemu entuzjazm do powrotu z emigracji przeszedł.

 278. Bar Norte
  Wspomóż Wieśka i udowodnijcie mi , że to co w UE to plutokracja , a u was nie rządzi oligarchia.
  Nie raz już pisałem na tym blogu i upraszam was usilnie idźcie wreszcie tam , gdzie rządzi sprawiedliwość i gdzie forma rządów wpelni odpowiada waszej mentalności.
  Wasze członkostwo w UE , także twoje BarNorte i Wieśka jest gigantycznym nieporozumieniem.
  Nie zadawajcie więcej gwałtu naszą plutokracją , waszemu poczuciu sprawiedliwości.

 279. Wiesiek
  I znowu nieprawda. Zbankrutował na końcu CCCP , a Wietnam jest dzisiaj sojusznikiem USA.
  Czy masz także dane na temat bratniej pomocy CCCP dla Wietnamu i jak przyczyniła się ona do postępu w byłym Wietnamie Północnym.

 280. Bywalec 2

  Przyznam, że nie rozumiem twego komentarza.

  W UE różne środowiska polityczne rządzą, współrządzą, rózne aspirują do rządzenia. Wsrod nich są również takie, które śmiało mieszczą sie w definicji plutokracji.
  Mnie jest bliżej do środowisk w UE, które stoją w opozycji do tutejszej plutokracji.

  Co do sprawiedliwości … .

  Pojmuję politykę jako grę interesów.
  Oczywiście, że w trakcie tej gry, jako jej element ideologiczny wartość jaką jest „sprawiedliwość” się podnosi w rozmaitych kontekstach.
  Ale to ma znaczenie wtórne bo owa „sprawiedliwość’ dla różnych społeczności czy grup co innego znaczy. Co innego w kontekście wzajemnych relacji znaczy dla Niemców a co innego dla Greków. Czym innym jest dla europejskiej finasjery a czym innym dla europejskiego prekariatu.

  Bywalec 2, jak rozumiem usiłujesz narzucić jakąs swoją wizję UE wypraszajac z niej tych, którzy jej nie podzielają.
  Z tym, że cały jej urok polega na tym, że jest zróżnicowana. Na przykład obok europejskich plutokratów są również antyplutokraci.

 281. Bar Norte
  za przykładem Wieśka wyjątkowo łatwo przechodzą wam przez usta równe oskarżenia. A to , że polski rząd jest ekspozyturą u Wieśka , albo tak jak teraz u ciebie , że nasz rząd jest plutokracją .
  Relatywizacja tych oskarżeń przez murzyńskość , albo przez różne interesy i grupy interesów wpływające na decyzję rządzących , w niczym nie zmienia niedorzeczność tych oskarżeń i po to dałem wam link do definicji plutokracji.
  Bar Norte ta różnorodność , która Polska i PiS wprowadzają do UE , tą mają wielu do zaoferowania i z tej nie tylko ja ale także wielu innych w Unii chętnie zrezygnują i to macie tylko sobie do zawdzięczenia.
  Członkostwo w UE , w przeciwieństwie do RWPG nie jest przymusowa.

 282. Bywalec 2

  Jak rozumiem twoją irytację wzbudził antyamerykanizm komentatorów z którymi polemizujesz.

  Ale ów antyamerykanizm jest bardzo wyraźny również ideologii lewicy niemieckiej. A szerze, ideologii lewicy europejskiej.
  W tym sensie krytyka polityki USA jest również jedną z wartości europejskich – w tym przypadku lewicowych.
  Więc nie wiem czemu cię to tak irytuje na blogu, że aż chcesz komentatorów z UE wypieprzać.

  Czym mam ci wklejać zdjecia z demonstracji i zamieszek w Niemczech, których motywem przewodnim była krytyka polityki USA?

 283. Bywalec 2

  „wyjątkowo łatwo przechodzą wam przez usta równe oskarżenia (…) że nasz rząd jest plutokracją .”

  Ale nigdy nie pisałem, że rząd niemiecki to plutokracja.

  Nie żeń mnie z tym czego nie napisałem.

  Zresztą wiesiek59 też nie pisał, że Merkelowa to plutokratka.

 284. Bar Norte
  W twoim wpisie z 17:19 w którym popierasz tezę Wieśka o plutokracji, nigdzie nie pisze , że chodzi o USA.
  A krytyka Więśka dotyczyła współczesnej demokracji jako takiej.
  Co do Niemieckiej demokracji , to nie musisz mnie przekonywać , że funkckcjonuje.
  Przekonaj Wieśka, zamiast popierać go w jego niedorzecznych uogólnieniach.

 285. Bywalec 2
  21 lipca o godz. 17:41

  70 lat wojny z dominacją francuską i amerykańską, to trzeba docenić.
  Jaki był wkład Francji w rozwój Wietnamu?
  A amerykański?

  Bycie kolonią gwarantowało biedę do końca świata.
  Wiele krajów postkolonialnych dalej tkwi w tej pozycji.
  Jezeli mają własne zasoby i w miarę sensowne elity, to mogą zaprogramować swój rozwój. Jeżeli nie mają, stagnacja lub regres jest pewny.

  Wietnam jest rynkiem zbytu.
  I jedynie o to zawsze chodzi.
  USA nie robią łaski, tylko interesy.
  Wróg zawsze może stać się przyjacielem.
  I odwrotnie.
  To jedynie kwestia interesów i chwilowej koniunktury.
  I tego zdajesz się nie rozumieć.
  Doraźności polityki.
  Mocarstwa nie mają WIECZNYCH przyjaciół ani wrogów, tylko INTERESY.

  Szkoda że nie jesteś w stanie zinternalizować tego, przeczytać ze zrozumieniem i wyciągnąć wniosków.
  Jezeli Polska czy Niemcy będą miały rozbieżne interesy z hegemonem, błyskawicznie możemy zostać ogłoszeni wrogami wolnego świata…..
  A pretekst zawsze można sfabrykować.
  Tak to działa.
  A nie, że wierni sojuszom, zasadom, traktatom.

  Ps.
  Żyjesz w demokratycznym jak na razie kraju, popierasz demokrację.
  Więc skończ wisty w stylu- przenieście sie.
  Jestem U SIEBIE.
  Pluralizm światopoglądowy, rozstrzał opinii ci się nie podoba?
  Toż to totalitaryzm!!!
  Masz ciągotki do „ein Volk, ein Reich, ein Führer”???????

  Mnie podoba się różnorodność.
  Wymiana zdań działa inspirująco, pozwala zwerbalizować i przemyśleć własne poglądy na różne kwestie. Doprecyzować niektóre.
  Po to tu jestem między innymi.
  Pomimo różnic, z niektórymi da sie porozmawiać.
  Z dogmatykami w końskich okularach, niekoniecznie…….

 286. Wiesiek
  Ustaw mnie sobie , bo piszę z Niemiec, jako faszystę , a wszystko dla takiego prymitywa jak ty wychowanego na PRLowskiej papce, zaraz stanie się jasne.
  Bezczelności to ci jeszcze nigdy nie brakowało.
  Co do polskich sojuszów to tak jak ty jestem zawsze wpelni otwarty na zmiany , o czym przez cały czas piszę.
  Co do robienia łaski , to rzeczywiście prawda, że Ameryka nie robi łaski Wietnamowi, ale ten wyzysk , to jeszcze zawsze lepiej, niż ruska łaska. Przynajmniej tak wynika z wietnamskiego i nie tylko wyboru.

 287. ‚Nie zadawajcie więcej gwałtu naszą plutokracją , waszemu poczuciu sprawiedliwości.”
  Ooooo! Europejczyk się znalazł. Ciesz się, że jeszcze Ci Imam pozwala korzystać z Internetu.

 288. ”Ale ów antyamerykanizm jest bardzo wyraźny również ideologii lewicy niemieckiej. A szerze, ideologii lewicy europejskiej”

  Prawa ręka to ta, którą piszesz długopisem lub ołówkiem.
  Takie coś. Pamietasz?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82%C3%B3wek

 289. Co do rozbieżności interesów między amerykańską metropolią , a niemieckim wasalem , to wbrew twoim teorią są one częstsze jak na to twoje teorię pozwalają. Mimo tego obie strony wciąż jeszcze o wiele więcej Łączy jak dzieli.
  Podobnie jak Polskę i Kreml.

 290. Indoor
  Nie podskakuj . Łaska Putina tęż na pstrym koniu jeździ . Dzisiaj jesteś obecny na blogu , a jutro, kto wie ?

 291. Wiesiek, Bar Norte, Indoor .
  Kocham pyskówki , a więc , nie dopuszczajmy sobie.

 292. ”Nie podskakuj . Łaska Putina tęż na pstrym koniu jeździ .”
  Mi nikt nie płaci, nie instruuje ani instrukcji nie muszę czytać.
  I powtórzę : przekonuje mnie logika tych, co się martwią o przyszłość, poddający w wątpliwość informacje zawarte w publikacjach ukazujących się w mediach gównego nurtu. W tym nawet pokrętna i samolubna logika Muszynianki.
  Ale nie wierzę bezinteresowną aktywność ludzi powielających ewidentne kłamstwa jakimi jesteśmy karmieni od lat.
  Mam też prośbę do Redakcji: jak już musicie zatrudniać kilku ”przekonanych” to wytypujcie mniej agresywnych ale bardzie kumatych.

 293. Bywalec 2

  W komentarzu o 17,19 akurat polemizuję z wieśkiem59 zwracając uwagę, że ostatnio nie sprawdza się zasada iż można sobie kupić zwycięstwo wyborcze.

  Ale ponieważ nawiązujesz po raz kolejny do plutokracji to ci jasno odpowiadam:

  Tak, zgadzam się z wieśkiem59, że wpływ najbogatszych grup społecznych (interesy plutokracji) na politykę UE był (jest) nadmierny i w efekcie doprowadził do poważnego kryzysu UE – z ktorym się zmagamy.

  Pisałem zresztą o tym niejednokrotnie cytując również niemieckie źródła.

 294. Indoor
  Nie musisz z siebie robić ofiary, tynią jesteś .

 295. Bar Norte
  Wpływ lobistów na nasze demokracje , obojętnie jaki by był , jest zawsze za duży, ale w demokracji prawdopodobnie także nieuchronny. Czego nam potrzeba to całkowita otwartość i jasności, kto gdzie i za co płaci.
  Mimo tego jesteśmy daleko oddaleni od systemu , który upoważniałby was, nazywanie naszego systemu politycznego plutokracją.

 296. Bywalec

  plutokracja za Słownikiem Języka Polskiego:

  1. „forma rządów, w której władzę sprawują ludzie najbogatsi”
  2. „warstwa społeczna składająca się z ludzi najbogatszych”

  Prawda jest taka, że to oni mają najwięcej do powiedzenia – również w europejskiej polityce.

  Kryzys UE jest tego wynikiem. To próby mniej lub bardziej żywiołowego buntu przeciwko tej kaście i doprowadzonej przez nią do absurdu demokracji.

 297. Bywalec
  21 lipca o godz. 18:36

  Będzie się dyskutowało sympatyczniej, jezeli powstrzymasz się od niefortunnych sformułowań.
  Akcja będzie rodzić reakcję…….

  Jako podstawowe kryterium oceny skuteczności polityki jakiegoś kraju, stosuję bilans handlowy. To jest kryterium obiektywne, pozbawione naleciałości ideologicznych.
  I nieźle określa status danego kraju, stopień niezależności.
  Tracimy, czy zyskujemy na obecnej linii polityki zagranicznej?
  Możemy zyskać przy jej zmianie?

  Reszta to bzdety zaciemniające obraz sytuacji.

 298. Bar Norte
  21 lipca o godz. 19:15

  Cały zachodni świat zdaje się cierpieć na tę przypadłość- wyalienowanie elit, zajętych pomnażaniem PRYWATNYCH dochodów.
  Wywołało to wszędzie reakcję obywateli, z ich wymianą łącznie.
  Medialne wygibasy w przedstawianiu problemu na łamach mediów, próby zwekslowania na tematy zastępcze dyskusji, selekcjonowanie czy tendencyjność informacji podawanej przez media, jest dość znamienna.

  W niektórych kręgach władzy, można zaobserwować wręcz panikę.
  Od dziesięcioleci utrwalony podział łupów jest zagrożony.
  Ludzie „nieodpowiedzialni” pochodzący spoza autoryzowanych, moga ją uzyskać.
  I zmienić wektor działania, pozbawić dochodów dotychczasowych beneficjentów, wpuścić nowe twarze do polityki……

  Najlepiej widać to w USA i Francji.

 299. ”Wywołało to wszędzie reakcję obywateli, z ich wymianą łącznie.”
  Jak się wymienia obywateli?

 300. Wiesiek
  i to jest to co mnie u ciebie tak irytuje .
  My wszyscy na blogu mamy określone poglądy polityczne , ale tylko ty masz aspiracje absolutnego obiektywizmu , pozbawionego wszelkich naleciałości ideologicznych , może oprócz niechęci do demokracji i wszystkiego co anglosaskie i podziwu do wszystkiego co autorytatywne i z rosyjskiego miru.
  I właśnie ten rodzaj i pretensje do obiektywizmu , budzą rzeczywiście złe instynkty we mnie.
  A więc nie twoje promoskiewskim poglądy , ale pretensje do obiektywizmu.

 301. wiesiek59

  „W niektórych kręgach władzy, można zaobserwować wręcz panikę.”

  Własnie w tym kontekście widzę paniczne wycofywanie przez Kaczyńskiego projektu podwyżek dla prominentów państwowych.

  Dziś prof Kik podobnie to tłumaczył – w obliczu nastrojów społecznych Kaczyńskiemu pozostała jedynie taka decyzja.

 302. Francja ma mnóstwo problemów i to nie tylko gospodarczych i te mają wiele do czynienia z nieudolnością obecnej klasy politycznej , ale nie koniecznie z podziałem dochodu narodowego, ale bardziej z jego stagnacją. Brakiem wzrostu gospodarczego i rosnącym bezrobociem.

 303. Bar Norte
  Ja wiem , że internet jest cierpliwy i zaraz znajdzie się taki co napisze , że jest całkiem inaczej , ale według moich informacji to londyńska city i przedsiębiorcy w UK byli przeciwko Brexitowi , a mimo to przeszedł.
  To kto tu rządzi, kapitał , czy naród ?
  Albo była to już rewolucja społeczna w myśl zasady , a chodźbym miał gryźdź tynk ze ściany , to kapitaliści też mniej zarobią ?
  Z perpektywy krawędzi michy , czy to aby pełna perspektywa ?

 304. Bywalec
  21 lipca o godz
  Kolega jadacy przez Niemcy w przydrożnej knajpie mimowolnie podsłuchał rozmowę prowadzoną w języku polskim.
  Jeden z rozmówców mówil – ” niech mi tylko, k…wa, tego nie przepchną w Sejmie, to ich, k…wa tak załatwię, że do usranej smierci mnie popamietają. Powiedz tamtym, że się niech nie martwią i szykują kasę”.
  Pytania:
  – kim jest ten pan i kogo reprezentuje ?
  – kto i co ma mu przepchnąć w Sejmie ?
  – kto ma się nie martwic i na co ma szykować kasę ?
  W świetle tego, co przedostało się do wiadomosci publicznej z „afery taśmowej” można domniemywać, iż kolega faktycznie to słyszał choć nie wykluczone , że byli to aktorzy ćwiczący dialogi do serialu „politic fiction”

 305. Bywalec

  „londyńska city i przedsiębiorcy w UK byli przeciwko Brexitowi , a mimo to przeszedł.
  To kto tu rządzi, kapitał , czy naród ?”

  Dwie uwagi:

  1 – Powinno być: „To kto tu rządzi, kapitał , czy praca ?
  2 – Wedle opinii angielskich mediów kapitał i biznes po częsci głosowali również za brexitem

  No ale brexit jest dowodem na kryzys, na pękanie dotychczasowego systemu.

  O tym własnie wyżej pisałem.

 306. Bar Norte
  Biznes=praca
  Teraz to ja nie rozumiem i co znaczy poczęści głosowali z Brexitem ?
  Brexit napewno jest dowodem na kryzys, ale dla mnie dowodem na kryzys państw narodowych, których politycy winę za swoją nieudolność przez lata zwalali na UE. W ten sposób pozbawiona kompetencji Bruksela stała się wygodnym chłopcem do bicia, zwalniającego tych polityków z politycznej odpowiedzialności.
  Na kogo nieudolni politycy europejscy zaczną zwalać odpowiedzialność za swoją partaninkę , jak zabraknie Unii , to możesz sobie podpatrzeć u naszego wschodniego sąsiada, oczywiście na innego wroga zewnętrznego.
  A czym się to skończy to wiemy z historii.
  To, że mamy na blogu rosyjskich trolli, ktorzy bez żadnej rzenady podbijają anty-unijny bębenek , to znaczy tylko jedno, że to Rosja będzie największym beneficjentem rozbicia UE i że liczy na to, że na tej drodze uda się jej odbudować swoje sowieckie imperium, cze go nam wszystkim, ale szczególnie wam, szczerze życzę.

 307. We are the world. https://www.youtube.com/watch?v=m3vqLb3md_o
  Taniec pijanych sukinsynów. Grabarzy świata.

 308. Każdy w dzisiejszych czasach jest świetnym fachowcem, a jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że wiedzy brak.

css.php