Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

5.06.2017
poniedziałek

Bomba pod Łętowską

5 czerwca 2017, poniedziałek,

Nie sądziłem, że na starość spotka mnie jeszcze takie przeżycie. Piękny wiosenny wieczór 5 czerwca 2017 w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu, sto metrów od Kolumny Zygmunta, piękna uroczystość wręczenia pani prof. Ewie Łętowskiej nagrody polskiego Pen Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. W prezydium laureatka nagrody, Adam Pomorski – przewodniczący Pen Clubu, Adam Zagajewski – wybitny poeta i prof. Leszek Kubicki, którzy mieli wygłosić laudacje.

Na wypełnionej po brzegu historycznej sali, która pamięta niejedno zebranie „literatów” źle widzianych przez aktualne władze – elita intelektualna i artystyczna, m.in. Karol Modzelewski z małżonką, niezmordowany Józef Hen, Andrzej Rzepliński (którego zebrani powitali oklaskami), Irena Rzeplińska, Monika Płatek, Ireneusz Krzemiński, Lena Kolarka-Bobińska, Grzegorz Gauden, Andrzej Dudziński i inni.

Jako pierwszy piękną laudację o związkach literatury i prawa wygłosił prof. Adam Zagajewski. Drugą laudację o dorobku Ewy Łętowskiej wygłaszał właśnie prof. Kubicki. W pewnej chwili ktoś podszedł do mównicy i pokazał p. Kubickiemu kartkę, a po chwili gospodarz wieczoru, Adam Pomorski, zaczął coś mówić Kubickiemu „na ucho”. Sądziłem, że chodzi o źle działający mikrofon, ale okazało się, że… uroczystość zostaje przerwana, budynek ewakuowany, ponieważ policja otrzymała sygnał, że została podłożona bomba!!!

Wiadomość tę powitano śmiechem, ale pojawili się funkcjonariusze, mówiąc, że to nie są ćwiczenia, i wzywając wszystkich do spokojnego opuszczenia budynku. Wychodziliśmy spokojnie, schody w Domu Literatów są wąskie, kiedy wyszedłem na ulicę, zobaczyłem następującą scenę: prof. Ewa Łętowska, w czerwonym żakiecie, stoi na krześle z pobliskiej kawiarni i przemawia do zgromadzonego tłumu uczestników uroczystości oraz przechodniów.

Obok samochody policyjne i wóz strażacki. Ktoś krzyczy: „Brawo Błaszczak!”, „Brawo chłopaki!”. Policja oczyściła Dom Literatów i grodziła taśmą chodnik i schody na placu Zamkowym. Opornych grzecznie zachęcała do oddalenia się od budynku. – Ludzie, ten budynek może wybuchnąć! – poganiał policjant. – Kiedy? – zapytała jakaś pani, która nie mogła się doczekać.

Inni przypominali sobie rozmaite zajścia z policją na Krakowskim. Po kilku minutach prof. Łętowska zakończyła swoje krótkie wystąpienie, a zebrani wymieniali się wrażeniami, wśród których oburzenie na chamstwo sprawców tego zajścia mieszało się z kpiną. Zaproszeni goście i uczestnicy składali laureatce i działaczom Pen Clubu gratulacje, wyrazy uznania, ale i współczucia, że coś takiego jest możliwe. Widok prof. Łętowskiej z naręczem kwiatów, na tle samochodów policji, funkcjonariuszy i funkcjonariuszek, a także licznych uczestników i gapiów robiących sobie selfie, na długo zachowam w pamięci.

A także pytanie: czy to terrorysta czy zwykły dureń straszył bombą na wręczeniu nagrody Pen Clubu? Byłbyż to jakiś uchodźca? Bardzo ciekawe, czy policji uda się ustalić sprawcę… Po ostatnich wpadkach policji i MSW przydałby się jakiś sukces.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 197

Dodaj komentarz »
 1. Nikt nie dzwonił. Ziobro poprosił, a Błaszczak wykonał.

 2. Debest iz jet to kam.

 3. Muszynianka
  5 czerwca o godz. 19:29

  „za PO/PSL w latach 2014-15 wzrost PKB był 4,2 i 3,5 procent …”.

  Ten wzrost był w dużej mierze pozorny, generowany przez karuzele watowskie. Polska była np. liderem europejskim w telefonach komórkowych, faktycznie w karuzeli polegającej na obrocie fakturami, ale to się dopisywało do wzrostu PKB. No i tak wam, liberałom-aferałom, rosło aż pod niebiosa.

  ” I że bezrobocie spada już od 2013 roku”.

  Really? W drugiej połowie 2015 znów wam zaczeło rosnąć.
  http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-3%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=bezrobocie&w=300&h=180&cm=0&lp=1

  Od 2016 jest natomiast wyraźny spadek.

  „Osiągnięciem Min Fin jest ustawa „pakiet paliwowy”. I ona przyniosła zyski Lotosowi i innym firmom paliwowym. Ale ściągnęła je z szarej strefy. Nie bronię szarej strefy bynajmniej, ale komuś te zyski zabrano”.

  No szarej strefie zabrano, która nie płaci podatków uderzając w tych, którzy zobowiązania podatkowe przykładnie realizują. Ta szara strefa zapewne też jest za tym, żeby było jak dawniej.

  Wg businessinsaider.com.pl: „Marcowy deficyt stanowi 3,8 proc. z dopuszczonego na koniec roku deficytu w wysokości 59,3 mld zł”. Czyli jest znakomicie.Tym bardziej, że: „Według szacunkowych danych w okresie styczeń – marzec 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 8,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 23,8 proc. rok do roku”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Passent: „Bomba pod Łętowską”.

  Rany Boskie, naszych biją. 🙂

  Z grona podejrzanych nie wykluczałbym ministra w rządzie PO B. Sienkiewicza, znanego z niekonwencjonalnych metod, takich jak podpalenie drewnianej budki przed Ambasadą Rosji w Warszawie. Ujawnił to E. Bieńkowskiej w wielkiej tajemnicy inny „fachowiec”, były szef CBA P. Wojtunik, a rozmowę podsłuchali i nagrali amatorzy, czyli kelnerzy.

 6. Czyżby pisowska propaganda przeciw elitom przyniosła wreszcie porządane efekty?
  A może to jakis REFUGEES, który przez niedopatrzenie dostał się do Polski ?
  A może bomby wszędzie, fantazję ludowi pobudzają ?
  Tak czy tak w Polsce PiSu coraz bardziej śmierdzi trotylem i wszystkimi innymi bombami.
  Jeszcze wykraczą.

 7. Jacobsky
  5 czerwca o godz. 15:10

  „Waszczykowski nie poda ręki Raulowi, bo chyba nie ma tego w programie wizyty. Spotka się tylko z kubańskim MSZ (w części oficjalnej)”.

  A jak poda to co? Nie widziałeś Kaddafiego w objęciach stuprocentowych Europejczyków, jak Blair lub Sarokozy? No to popatrz:

  https://static.independent.co.uk/s3fs-public/styles/story_large/public/thumbnails/image/2015/08/31/09/blair-gaddafi.jpg

  Raul Castro ma swoje za uszami, ale przy Kaddafim jest raczej drobnym rzezimieszkiem. Wśród mniej znanych wyczynów Kaddafiego jest porwanie z Egiptu byłego libijskiego ministra spraw zagranicznych, przywiezienie go do Libii w celu dekapitacji. Kaddafii trzymał później jego głowę w zamrażarce i do czasu do czasu oglądał. Cóż, Berberowie są emocjonali i okrutni, co już IV w. podczas kazań wypominał im św. Augustyn, biskup Hippony (dziś w Tunezji), który zresztą sam miał domieszkę krwi berberyjskiej.

 8. Jaki wstyd. PRL i zomowskie metody. Słów brakuje, nie poznaję Polski.

 9. Z grona podejrzanych nie da się wykluczyć blogowicza Mauro

  On ma wybitne zdolności do konfabulacji. Czy to budki przez B. Sienkiewicza podpalenie, czy wzrostu PKB karuzelą VATowską nakręcenie, czy o cykliczności bezrobocia zapomnienie …

  Nie, Mauro sam nie podłożyłby bomby pod Łętowską. One te wszystkie bzdury zbiera w PiSowym rynsztoku i spuszcza na blog. On robi za ściek.

  Bezrobocie w Polsce wzrasta cyklicznie koło Nowego Roku:
  https://tradingeconomics.com/poland/unemployment-rate

 10. Tanecznym krokiem nadchodzi niebywałly sukces: żaden polski gimnazjalista u progu lata 2017 nie zostanie skazany na powtarzanie roku.

  @byk’owi zalecam wspomnienie Maj 1968 w polskiej Wikipedii.

  Oto zaczyn na zachętę:
  Do pierwszych większych protestów, będących bezpośrednim zapalnikiem maja 1968, doszło w podparyskim Nanterre, gdzie studenci sprzeciwiali się obecności w miasteczku akademickim policjantów w cywilu.

  Aptek przybywa, recept ubywa i aptekarze zaniedbali uodpornienia swych aptek na kostki Bauma i koktajle Mołotowa.

  wino przed, pastylka po

  https://youtu.be/g9pqDOwQu7U

 11. @mauro z Rosji- Muamar Kadafi swoje za uszami miał, ale w porównaniu z przywódcami ISIS albo nawet królem Saudów to był anioł. A co najważniejsze reprezentował nowoczesny islam i nie pozwalał w swoim kraju działać fundamentalistom. I komu to przeszkadzało ???

 12. Pani profesor Ewa Łętowska, na tle tych wszystkich pisowskich prawniczych miernot, jaśnieje niczym perła w koronie. Nic więc dziwnego,że chcieli storpedować tę uroczystość. Chyba jednak osiągnęli efekt odwrotny niż oczekiwali.

 13. Muszynianka
  5 czerwca o godz. 22:33

  „Z grona podejrzanych nie da się wykluczyć blogowicza Mauro
  On ma wybitne zdolności do konfabulacji. Czy to budki przez B. Sienkiewicza podpalenie …”.

  Polecam taśmy kelnerów. No przeciez Wojtunik powiedział to Bieńkowskiej (w dyskrecji oczywiście), ale wredni kelnerzy nagrali. Co za pech i teraz Muszynianka musi się wstydzić.

  „W poniedziałek tygodnik „Do Rzeczy” opublikował fragmenty rozmowy, która miała zostać podsłuchana 5 czerwca 2014 roku w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Według tygodnika podczas rozmowy ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem miała paść sugestia, że Sienkiewicz zlecił policjantom spalenie budki przed rosyjską ambasadą”.

  „CBA zaprzecza autentyczności rozmowy. W odpowiedzi autor tekstu Cezary Gmyz opublikował nagranie z podsłuchów w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Męski głos mówi: „Widzisz, ale facet nauczył ich, że on dzwoni i on im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister osobiście wymyślił taką… wiesz z takiego…”. (PR 18.05.2015 22:04)
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1444826,Afera-ze-spalona-budka-straznicza-przed-ambasada-Rosji

 14. Mad Marx
  5 czerwca o godz. 22:51

  „@mauro z Rosji- Muamar Kadafi swoje za uszami miał, ale w porównaniu z przywódcami ISIS albo nawet królem Saudów to był anioł”.

  Chyba anioł śmierci.

  ” … reprezentował nowoczesny islam”.

  E tam, staromodny islam to zabija w Europie, kilka kilkanaście osób, rzadko więcej. Nowoczesny Kaddafi ustrzelił tylko nad Lockerbie jednorazowo 270 niewiernych.

 15. handzia55
  5 czerwca o godz. 22:52

  „Pani profesor Ewa Łętowska … jaśnieje niczym perła w koronie”.

  🙂

  Już jaśniała w latach 80., mianowana wówczas przez Jaruzelskiego „rzeczniczką praw obywatelskich”. Funkcję i zaszczyty przyjeła, lecz ani razu nie zaintersowała się zwalczaniem praw obywtelskich przez podległe Jaruzalskiemu szwadrony SB.

 16. Odbyło się tegoroczne spotkanie Grupy Bilderberg.
  Obecny był … Sikorski.
  http://swiato-podglad.pl/za-oceanem/odbylo-sie-tegoroczne-spotkanie-grupy-bilderberg-byl-tez-gosc-z-polski

 17. Mauro Rossi, 1:06
  Ewunia Letowska bierze za przyklad do nasladowania zmarlego niedawno faszyste, Antonina Scalie z sadu najwyzszego usa.
  Trudno sie dziwic, ze byla ulubienica Wojchecha J.

 18. Mad Marx, 22:51
  Libia byla Szwecja Afryki- najwyzszy poziom zycia ( dzieki zyskom z ropy przekazywanych obywatelom, a nie wywozonym do nowego jorku i londynu ) i najwieksze swobody obywatelskie ( analfabetyzm nizszy niz w Izraelu ).

 19. „32 proc. dla PiS, 27 proc. PO, na trzecim miejscu Kukiz’15 z 9-procentowym poparciem – to wyniki najnowszego sondażu Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24. Na Nowoczesną chce głosować 8 proc. ankietowanych, na SLD 6 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się PSL (4 proc.), Razem (3 proc.) i partia Wolność (dawnej KORWiN) z 2-procentowym poparciem.”
  (źródło: gazeta wyborcza)

  Ponieważ sondaż „robiony” pod TVN, w rzeczywistości zapewne PiS ma 5% poparcia więcej, a PO 5% mniej.
  Ciekawe, dlaczego społeczeństwo ignoruje wywody muszynianki i filipiki handzi.
  Debile?

 20. quentin
  Społeczeństwo bierze poprawkę .

 21. Tam rzeczywiście była bomba z dżumą solidarnościowo pisowską. I macie Polskie jakom chcieliście.

 22. quentin t.
  6 czerwca o godz. 6:49
  Czyli łącznie macie ponad 70 procent poparcia partii zwyrodniałej hołoty solidarnościowo kościelnej. Pozostaje tylko życzyć wam szczęścia i pomyślności na długie lata.

 23. Mauro Rossi! Ciekawa jestem bardzo jak ty przeciwstawiałeś się tej przebrzydłej komunie i esbecji. Teraz, kiedy rozum podrożał, a odwaga staniała, czepiasz sie ludzi, którzy w tamtych czasach pracowali i starali się robić coś pożytecznego. Ewa Łetowska była pierwszym rzecznikiem, tworzyła ten urząd, robiła to, co w tamtych czasach było możliwe do zrobienia. Zawsze, bez względu na to, jaką funkcję pełniła była świetnym prawnikiem. Dzisiejsi „prawnicy” od siedmiu boleści, z cynicznym uśmiechem na ustach, bez skrupułów łamią konstytucję i inne przepisy prawa, wygłoszą każdą bzdurę, aby tylko prezes był zadowolony, a ich kariera nie ucierpiała.

 24. ……tu nie widze winy D.Tuska !! zapachnialo oddechem siarki pana prezesa !!!

 25. Chcąc deprecjonować kwalifikacje nabyte w PRL- za darmo zresztą- powinien Styropian zacząć od własnych.
  Roi sie w nim od tytułów naukowych, zawodowych, stanowisk zajmowanych w aparacie partyjnym, gospodarczym, naukowym.

  Po takiej wiwisekcji własnych szeregów, styropian miałby moralne prawo do oceniania dorobku innych.
  A tak, jak zwykle, KALIZM…..

 26. Gomólka i spółka

 27. I to jest pomysł! Nareszcie władza będzie mogła przerywać spotkania ludzi, których nie lubi. To tylko tak na początek. Następny wariant będzie taki, że podczas takiej akcji zatrzyma się na „dołku” wybrane osoby pod pretekstem ochrony, albo z zarzutami. Można też w takie miejsca posyłać straż pożarną, kominiarza, inspektora nadzoru budowlanego i co tam jeszcze obecnej władzy do głowy wpadnie. Wszystko oczywiście dla ochrony i w interesie potencjalnych uczestników zgromadzenia. Coś takiego może się oczywiście rozlać po Polsce jak epidemia i już nikt łącznie z władzą nie będzie pewny, czy ktoś nie wywoła alarmu. Każdy kij ma końce dwa.

 28. Udało się w ostatniej chwili zlikwidować porcję famy dla Łętowskiej, co zapewni pewnie premie polityczne od szefa dla podwładnych w PiSie sprawnie wykonujących trick z podłożoną bombą.

  Umknął mediom fakt inny. PiSowcom udało się zablokować konferencję w WACie (miała się odbyć 17 maja), na której miały być m.in. przedstawione wyniki badań naukowców WATdotyczących katastrofy smoleńskiej. Miedzy innymi zgłosił się jako prelegent na konferencję, o zgrozo, Lasek – ignorant, współautor fałszerstw w raporcie Millera i marionetka Anodiny.

  W ostatniej chwili wszystko odwołano. W komunikacie wydanym przez WAT tłumaczono, że:

  „troską każdego organizatora konferencji jest stworzenie jak najlepszych możliwości dyskusji dla szerokiego grona osób zainteresowanych. Z powodu zmian kadrowych w Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz nieobecności niektórych członków Podkomisji we wskazanym terminie, a także małej liczby osób zgłoszonych do udziału w konferencji, Rektor-Komendant WAT podjął decyzję o odwołaniu konferencji, z myślą o zorganizowaniu takiego przedsięwzięcia w terminie późniejszym”.

  Konferencję odwołano wskutek troski, niewielkości grona uczestników oraz zmian kadrowych w komisji smoleńskiej Macierewicza. Tłumaczenie w stylu PiSu – ni przypiął ni przyłatał. Jak nie bomba, to troska o stworzenie jak najlepszych warunków.

  Kolejny raz okazuje się, że dla PiSowców prawda, to zabójcza broń, trucizna dla umysłów.
  Pzdr, TJ

 29. tejot o 12.01:
  „Udało się w ostatniej chwili zlikwidować porcję famy dla Łętowskiej, co zapewni pewnie premie polityczne od szefa dla podwładnych w PiSie sprawnie wykonujących trick z podłożoną bombą.”

  Jakieś dowody na „trick z podłożoną bombą”?
  Czy są to insynuacje podobnie uprawione, jak ta. że bloger tejot to pedofil, doliniarz i łgarz?

 30. Wariant z bombą był już przerabiany w Warszawie przy promowaniu Lecha Kaczyńskiego.

 31. Rossi,

  Z tego, co można wyczytać na stronie MSZ, to Waszczykowski nie spotka się z Castro, a więc nie bardzo rozumiem czemu ma służyć twój wywód z wczoraj. Że nawet najbardziej niezłomni z niezłomnym będą potrafić rozmawiać z komunistami tak jak Sarko rozmawiał z Kaddafim ? O tym, to my dobrze wiemy. W końcu taki jeden komunistyczny prokurator to teraz u was gwiazdor. Pewnie dlatego, że za komuny też był niezłomny.

  Jak to idzie ? Raz sierpem, raz młotem… Bum !

 32. Boją się Pani Ewo na razie podkładają bomby werbalne ale jak będzie spontan na ulicy to trzeba będzie patrzec i po dachach

 33. A ja zapytam co robily dla praw czlowieka kiedy E.L. byla pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich osoby, ktore teraz z piana na ustach ja potepiaja. To stanowisko utworzono na fali slabnacej wladzy w roku 1987 i dobrze byloby zapoznac sie z jej dzialalnoscia kiedy pelnila ta funkcje. Zreszta dobrze byloby zrozumiec, ze jej zadaniem nie bylo rzucac pedarty w siedzibe Jaruzelskiego.
  Moje wspomnienia z tego czasu: mialam male dzieci, ktore oczywiscie chorowaly. Wczesniej istniala mozliwosc brania opieki nad chorujacymi dziecmi przez obojga rodzicow. Nagle zarzadzeniem juz nie wiem jakiego ministra wszystko to ucieto. Napisalam stosowne pismo do ministerstwa, uzasadniajac nie tylko prawami, ale i gospodarczo, ze wiekszy balagan zrobi nieobecnosc nauczycielki w szkole niz urzednika w magistracie ? A jakze, dostalam odpowiedz, ze podyktowane to bylo troska o dziecko, bo matka sie lepiej nim zajmie.
  Wiec napisalam w tej sprawie do Rzecznik, po kilku miesiacach dostalam odpowiedz, ze mam racje i stosowne zapytanie z uzasadnieniem rzecznika zostalo skierowane. Dostalam kopie tego uzasadnienia. Potem juz nastapila rewolucja i chyba znow wrocil stary dobry stan.
  Folwark pn trzeba byc podwojnym trollem, zeby
  1.Piszac o Letowskiej nawiazywac do faszyzmu Scali.
  2. Nie zgadzalam sie w ogromnej wiekszosci z orzecznictwem Scalli w SN, jednak piszac o nim jako o faszyscie trzeba miec rzeczywiscie porabane w glowie. (Zapomniales dorzucic mu epitet zbrodniarz wojenny.)

 34. Nasze operacje „false flag” są jak na razie delikatne.
  Znam takie, które zorganizowane w celu przejęcia władzy, kończyły się dość krwawo.
  Wszytko zależy od stopnia determinacji sponsorów….
  Następca pani Nuland znajdzie pieniądze i wykonawców.

 35. Moja babcia miała zwyczaj w takich przypadkach mówic: co wymagać od wołu? Miesa i rosołu…Ja pytam: co wymagac od PiS-owskiej holoty…

 36. Centrum Badań nad Europą Wschodnią i Sprawami Międzynarodowymi (ZOiS) w Berlinie przeprowadziło sondaż po obu stronach linii frontu na Wschodniej Ukrainie. Po stronie kontrolowanej przez rząd w Kijowie, badanie przeprowadzono w formie bezpośrednich wywiadów. Z kolei po stronie kontrolowanej przez separatystów wykorzystano ankiety telefoniczne.
  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/mysla-mieszkancy-donbasu-sondaz/
  ============

  Wyniki zgodne z przypuszczeniami.
  Poroszczenko wybudował mur pomiędzy ludźmi….

 37. Autor blogu: “Byłbyż to jakiś uchodźca?”

  Czy postawienie takiego pytania nie jest naruszeniem zasad politycznej poprawności? Uchodźcy raczej uciekają przed bombami niż je podkładają czy nimi straszą. Jeśli Autor miał na myśli terrorystę, który udawał uchodźcę, żeby dostać się do bogatej Polski, to taki ktoś nie straszy ani nie ostrzega, tylko bombę podkłada albo przynosi ją na sobie i bez zbędnych ceregieli detonuje. Tak więc raczej na pewno nie był to terrorysta, a tym bardziej uchodźca.

  W tej sytuacji na tapecie pozostają the usual suspects. W felietonie padło nazwisko Błaszczak. To znacznie zawęziło krąg podejrzanych i nie dziwota, że niektórzy blogowicze doszli do oczywistego wniosku, że to był PiS. Teraz pozostaje tylko złożyć meldunek na policji. Nie wiadomo jednak, czy profesor Łętowska byłaby zachwycona takim ustalaniem sprawcy…

 38. Jak ja sie howalem to pisowska holota byla jeszcze porozrzucana w pegieerach oraz pzpr. Patrzcie jak sie lujom we lbach popszewracalo.

 39. Za szybko zapomnieliście o bombach podłożonych w Warszawie, w czasie władania prezydenta wszechczasów.To był majstersztyk propagandowy.A teraz wraca jako podłość.

 40. Tyszka zaznaczył, że kontrakt podpisał rząd PO, w domyśle: za dobrej zmiany to byłoby nie do pomyślenia. Zażądał także zbadania okoliczności transakcji. Jak widać, dopóki afery nie zaczął rząd w Ar-Rijadzie, nikt w Warszawie nie zastanowił się nawet nad tym, jaki charakter ma państwo, z którym zawierany był kontrakt. W 2014 r., kiedy go podpisywano, w najlepsze trwała już wojna w Syrii, w której Katar po cichu pomaga islamskim fundamentalistom. Polscy politycy skupiali się jednak na świętowaniu z powodu zdywersyfikowania źródeł dostaw gazu, co miało pomóc odsunąć się od Rosji itd.

  Tyszka chce również dowiedzieć się od rządu, co będzie z dostawami, jeśli Arabia Saudyjska z sojusznikami zamknie blokadę morską Kataru i taki stan rzeczy będzie się utrzymywał. Zapytanie to całkiem zasadne, pytanie, czy nie zbyt złożone dla Witolda Waszczykowskiego i reszty rządu.
  http://strajk.eu/polskie-pieniadze-szly-na-terrorystow-posel-kukiz15-wstrzasniety/
  ==========

  W sumie, sensowne pytania.

  A w tle, jakiego trzeba mieć pecha w polityce, by ciągle stawiać na sojusze z krajami które tracą na znaczeniu, bądź prowadzą całkowicie rozbieżną z nami politykę.
  Sojusz z GB, Turcją, V-4, Francją.
  Teraz Katar….

 41. Czy ktoś mnie może obudzić?
  Bo to mi się chyba śni. Śni mi się, że Redaktor sobie z nas dworuje opowiadając horrory 🙁

 42. Ktoś zrobił niesamowie zdjęcie bez politycznych intencji. Niemniej wyszła z tego niezła metafora działalności europejskich przywódców.

  http://images.glaciermedia.ca/polopoly_fs/1.20395818.1496541514!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/landscape_804/cpt109409578-jpg.jpg

  Szczegóły tu:
  „http://www.timescolonist.com/man-who-mowed-lawn-with-tornado-behind-him-says-he-was-keeping-an-eye-on-it-1.20394290”

 43. Pani Danielu to taka ” soft” akcja. Dzieki Bogu ze aktyw robotniczy wyjechal z kraju. Dopiero wspomnienia by wrocily. No tak ale Pan zawsze Po slusznej strone mocy.

 44. Mad Marx
  5 czerwca o godz. 22:51
  Nie pisze, kto bylyby anilem w porownaniu z tymze. Niedorzeczne tlumacze nie autora Zielonej Ksiazeczki przez MM oscyluje na granicy rycklingu intelektualnego.

 45. Wszyscy tu piszacy sa epigonami PRLu. Gdyby nie PiS, nigdy nie dowiedzielibysmy sie, jacy jestesmy naprawde. To jest chyba jedyna zaleta obecnych pryncypalow.

 46. Onet: „Wysadzili bankomat w powietrze i uciekli z pieniędzmi.”

  Byłbyż to znowu PiS?

 47. Spoleczenstwo obywatelskie nie tworzy sie wertykalnie, a jesli to li tylko od dolu. Rzecznik/ Rzeczniczka tychze praw ma lub mial funkcje typu „Alibi”.

 48. dandy
  6 czerwca o godz. 15:54
  zajmuja kwestie typu „les duperelles”.

 49. handzia55
  6 czerwca o godz. 9:58

  „Mauro Rossi! Ciekawa jestem bardzo jak ty przeciwstawiałeś się tej przebrzydłej komunie i esbecji”.

  No bardzo, od czasów studenckich. Tak że zasłużyłem u Komorowskiego (sic!) na Krzyż Kawalerski. Chyba nie będziesz tego kwestionować, wszak to Komorowski …

 50. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 14:34

  „Tyszka zaznaczył, że kontrakt podpisał rząd PO …”.

  Ale przecież to był słynny katarski inwestor, czyli podmiot, który nie istniał, nie mniej był ostatnią nadzieją czerwonych z PO. Tę aferę również ujawnił Kamiński, co Tusk zniósł z najwyższym trudem, ale ujawninia afery hazardowej to już przecież nie mógł darować, wiec nasłał na Kamińskiego apolitycznych prokuratorów.

 51. zyta2003
  6 czerwca o godz. 13:32

  „A ja zapytam co robily dla praw czlowieka kiedy E.L. byla pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich osoby, ktore teraz z piana na ustach ja potepiaja”.

  Chyba jednak powinnaś zacząć od siebie, pisząc co ty robiłaś? Może tylko zwiałaś z kraju lądując tam, gdzie miało ci być lepiej? Rozumiem ludzi, którzy niewiele robili, może tylko słuchali rozgłośni zachodnich (dobre i to), bo jednak czym innym jest bierność, a czym innym firmowanie upadającego reżimu komunistycznego poprzez tworzenie legendy państwa cywlizowanego, w którym na papierze istnieje rzecznik praw obywatelskich. A przecież komunizm cały czas był taki sam do końca.

 52. Mauro Rossi

  „Ale przecież to był słynny katarski inwestor …”

  Nie. Tyszce, cytowanemu przez wieśka59, chodzi o kontrakt gazowy z Katarem zawarty przez rząd PO, który w tym roku aneksowaliscie zwiększając dostawy.

  Temu była poświęcona majowa wizyta emira Kataru w Polsce, jak również mozliwościom zakupu broni.

  Więcej znajdziesz poniżej

  http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,593,emir-panstwa-katar-rozpoczal-wizyte-w-warszawie.html

 53. tejot
  6 czerwca o godz. 12:01

  ” … dla PiSowców prawda, to zabójcza broń, trucizna dla umysłów”.

  Ale chyba wierzysz byłemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że przkazuje on prawdę? Na pewno. Zobacz co on wczoraj powiedział.

  Bronisław Komorowski, idąc śladem posła Neumanna, stwierdził, że najlepiej by było, gdyby ofiary katastrofy smoleńskiej spoczywały w jednym grobie, bo wówczas „nie analizowano by, jaka część ciała należała do kogo”. Nie dziwne to, przecież od rodzin ofiar pobierano po katastrofie próbki DNA? Jak dodał Komorowski, tak przecież było po powstaniu warszawskim, część mogił była zbiorowa. I tu odezwała się podświadmość Komorowskiego, najwyraźniej nieco bardziej uczciwa niż jego świadmość, przekazując nam taką oto treść: w czasie powstania rozrywane szczątki ludzkie były efektem … no czego tejot?

  Tak, dobrze myślisz … materiałów wybuchowych. Jak widzisz psychoanaliza przydaje się, bo ludziom zdarza się przekazać prawdę nawet kiedy chcą skłamać.
  Czy w tej sytuacji byłego prezydenta nie należałoby przesłuchać przy użyciu poligrafu?

 54. Bar Norte
  6 czerwca o godz. 16:47

  „Ale przecież to był słynny katarski inwestor …”.

  „Nie. Tyszce, cytowanemu przez wieśka59, chodzi o kontrakt gazowy z Katarem zawarty przez rząd PO, który w tym roku aneksowaliscie zwiększając dostawy”.

  Really? A co wpłynęło wczoraj do portu w Świnoujściu jak nie statek z gazem amerykańskim?

  Katarski Inwestor miał zainwestować w Polsce w zamian za kontrakt na gaz. Tyle że, jak się szybko okazało, inwestor rozmyślił się albo w ogóle nie istniał, a kontrak gazowy był przepłacony.

  Już od niemal dwóch lat nie rządzicie, a nadal potykacie się o swoje stare afery.

 55. Po co katolikom świecka konstytucja skoro nie znają 10 przykazań a jeżeli znają na pamięć to i tak olewają.Gdyby katolicy nie kradli w kraju katolickim to cały wymiar sprawiedliwości jest zbędny.Ziobro robi już bokami aby okiełznać przestępczość w parafiach i zlikwidować przepełnienie więzień też parafianami. Na dziś grożna jest przestępczość własna a nie imigracyjna.Co potwierdzają statystyki kryminalne. Czym różni się migracja z Polski do UK od migracji z Afryki do Polski.Tak sobie myślę,że mentalność przeciwników migracji przypomina odruchy Pawłowa przy znaczeniu terytorium.

 56. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 15:53

  Einstein dowiedziawszy się o zakończeniu I Wojny Światowej, i o tym że nastąpi demokracja mruknął: byle naród zachował rozsądek.

 57. Mauro Rossi

  Czytaj zalinkowane teksty. Z relacji na stronie prezydent.pl, którą zamieściłem wyżej:

  „Po rozmowach delegacji polskiej i katarskiej prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że wizyta Emira Kataru ma charakter historyczny. – Stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat. w ciągu ostatnich lat następuje intensyfikacja relacji gospodarczych – mówił prezydent, który jednocześnie podkreślał: – Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. Umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy”

 58. dandy 6 czerwca o godz. 15:54 Nie, ich drobne nie interesują. Co innego SKOKI, które stały się łupem tych gagatków. Pomyśleli pewnie, że nazwa „skok” zobowiązuje. Na dzisiaj przekręty w kasach kosztują każdego kto ma coś do czynienia z bankami około sto kilkadziesiąt złotych. Mogę się mylić, ale ty to się znasz na bankowości tak jak każdy pisowiec, więc nam podaj kwotę, bo ktoś te 5 mld musi w kasach uzupełnić. I tylko sobie nie myśl, że chciałbym upadku tego rządu. Nie, ma rządzić do końca i skończyć jak AWS. Chociaż to też nie jest pocieszenie, bo taki Ryszard Cz. odrodzi się szybciej niż ja mrugnę okiem. Nie ma dla was Polscy i Polaki ratunku, zostaniecie w już w tej czarnej dziurze na wieki i będziecie się żreć i opluwać o każde głupstwo.

 59. Mauro Rossi

  Jeszcze jedna uwaga.

  Nie podzielam krytycznej opinii Tyszki o umowie gazowej z Katarem, bo 2009 gdy ją zawierali peowcy, w marcu tego roku gdy wasz rząd zwiekszał zamówienia ją aneksując i w maju gdy przyjmowano z honorami emira Kataru licząc na kontrakty zbrojeniowe nie było żadnych przesłanek, że rząd USA podejmie polityczne działania by wyeliminować Katar jako samodzielnego gracza na rynku gazowym.

  Nikt się tego nie spodziewał więc trudno winić za to rząd.

 60. Polskie „Zezowate szczęście”
  Najpierw wszystkie siły polityczne w Polsce domagają sie Dywersyfikacji dostaw gazu , dla uniezależnienia się od dostaw ruskiego gazu, a potem jak się noga powinała , to jeden drugiemu próbuje podłożyć „czarnego Piotrusia” .
  Zachciało się Araba , to macie .

 61. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 17:06
  ”Really? A co wpłynęło wczoraj do portu w Świnoujściu jak nie statek z gazem amerykańskim?”’

  Oj boża krówko, ten gaz Morawiecki kupił w ramach ,jak to określił ,jednorazowego
  kontraktu. Jaki sens ma jednorazowy kontrakt ???
  A no taki ,że Morawiecki w ten sposób chciał wydeptać ścieżkę do salonów Białego
  Domu dla prezydenta.Szczerski wtedy był w Waszyngtonie i mocno się koło tego
  kręcił. Efekt był.Po zakupie gazu jakiś generał amerykański spotkał się
  ze Szczerskim w…..ambasadzie polskiej w Waszyngtonie.
  Może się kiedyś dowiemy ile to kosztowało.

 62. http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,593,emir-panstwa-katar-rozpoczal-wizyte-w-warszawie.html
  Czyżby Prezydent łgał , pozytywnie mówiąc o porozumienie z Katarem z 2009 roku i chwalac sie uzgodnieniu podwojenia dostaw w marcu tego roku .

 63. Takie dwie uwagi na marginesie…..

  1- Katar jest jednym z bardziej świeckich państw regionu.
  Czyzby przyszła kolej na likwidację z tego powodu?
  Podzieli los Kuwejtu?

  2- Inną przyczyną zamieszania może być niepotwierdzone dogadanie się z Iranem i Irakiem, na temat budowy rury- podłączenia się do planowanej magistrali z Iranu do Turcji.
  Europa zyskałaby możliwość dywersyfikacji dostaw.
  Ale, nie jest to w smak:
  -Izraelowi mającemu własne złoża i plany dostaw do Europy.
  -Rosji, oczywiście.
  -USA, bo uniemożliwia to dostawy na europejski rynek ze względów cenowych.

  Dostęp do rynku zbytu jest w obecnych czasach kluczowy.
  Mieć towar i nie móc go sprzedać, to horror.
  A w grę wchodzą biliony $…..

 64. Większość przeciwników Chomsky’ego nie potrafi mu wybaczyć radykalnej krytyki Stanów Zjednoczonych, która – ich zdaniem – prowadzi często do wybielania wrogów USA. Negatywny stosunek do Ameryki jest też zapewne jednym z powodów, dla których o autorze wydanej niedawno książki „Who Rules the World?” pisze się u nas tak mało. Stany Zjednoczone są w Polsce wciąż uznawane za wzór do naśladowania. Owszem, czasem prawicowi politycy i publicyści popsioczą na prezydenta z Partii Demokratycznej, a liberałowie na prezydenta z Partii Republikańskiej, ale ogólny konsensus jest taki, że Ameryka jest w porządku. Kiedy proponuje – bezpośrednio bądź za pośrednictwem kontrolowanych przez siebie instytucji, takich jak Światowa Organizacja Handlu – deregulację gospodarki, to ją deregulujemy. Kiedy zaprasza nas do pójścia na wojnę, to idziemy, nawet jeśli ta toczy się w kraju, który niczym nam nie zawinił. Kiedy chce wybudować u nas tajne więzienia z pogwałceniem prawa międzynarodowego, to nasi politycy wznoszą się ponad podziałami i nie mają z tym większego problemu.
  http://nowyobywatel.pl/2017/05/30/chomsky-vs-ameryka/
  =========

  Do poczytania…..

  Sporej części ludzi, światło prawdy razi w oczy….

 65. antónio
  6 czerwca o godz. 17:54

  ” … ten gaz Morawiecki kupił w ramach ,jak to określił ,jednorazowego kontraktu. Jaki sens ma jednorazowy kontrak ..”.

  Ogromny, bo to pierwszy amerykański gaz (LNG) w Europie, a USA stają się największym jego producentem w świecie.

  Jeśli wolisz ruski gaz to napisz dlaczego? Oraz kto ci to wmówił.

 66. Waldek B
  6 czerwca o godz. 17:28

  „I tylko sobie nie myśl, że chciałbym upadku tego rządu. Nie, ma rządzić do końca i skończyć jak AWS”.

  A potem znów SLD, prawda? 🙂
  Zawsze cię podejrzewałem o sieroctwo po czerwonych.

 67. PiSowych trolli coś denerwuje, coś ich w oczy kłuje … co to jest?

  Ach, fakty ich walą po pyskach i prawda z drugiej strony. Aby się ocucić i uspokoić muszą siegnąć do rynsztoka po codzienną dawkę PiS-dragów. Co im zostanie, tym szpikują swoich odbiorców. Ile ich jest? Coraz mniej. To wnerwia PiS-trolli. Z sondażu na sondaż odbiorców jest coraz mniej. Nieubłaganie, krok po kroku, coraz mniej.

  A prezes peroruje – konstytucję im zmaluje, Adrian! referendum róbcie, Beata! lud czymś nowym kupcie.
  Jak długo „społeczeństwo: na tym pociągnie?

 68. Wiesiek
  Co masz na myśli pisząc , że Katar podzieli los Kuwejtu ?

 69. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 16:58
  Mój komentarz
  Rossi pitoli o wszystkim, nawet o Powstaniu Warszawskim, byle nawiązać jakoś do materiałów wybuchowych, a jak już nawiązał, to wiadomo – w Smoleńsku był wybuch.

  Logika Smoleńska
  Skoro w PW ciała były rozrywane i w w samolocie TU-154M w Smoleńsku zderzającym się z ziemią ciała również były porozrywane, to było w obu przypadkach tak samo – śmierć od wybuchów, ergo w samolocie Tu-154M w Smoleńsku nastąpił wybuch.

  Logika smoleńska jest niezniszczalna, nie do podważenia, porażająca.
  Powstanie Warszawskie i wypowiedź Komorowskiego według tej logiki razem zestawione są dowodem na to, że w Smoleńsku w samolocie był wybuch (wybuchy), eo ipso w Smoleńsku miał miejsce zamach.
  A ponieważ Tusk przybił piątkę z Putinem 10 kwietnia 2010 roku po katastrofie, a Arabski niemal nie dostał zawału, więc ta katastrofa komunikacyjna, to nie była katastrofa, tylko spisek zamachowo-wybuchowy na życie prezydenta i polskiej elity państwowej.

  Wykonawcą było KGB, FSB, czy jakaś inna służba, która postarała się użyć materiałów wybuchowych nie dających śladów, bezgłośnych, a słyszalnych i nie palących ciał, a wiec była to bomba termobaryczna. Fertig!
  Żadna kwantowa, czy molekularna, jak próbuje fałszować Jacobsky. Była to zwykła najzwyklejsza bomba termobaryczna skonstruowana na bazie gaśnicy proszkowej.
  Pzdr, TJ

 70. Bywalec 2 pisze: – „Zachciało się Araba to macie”.

  Bywalcze 2 a co teraz będzie z niemieckimi haubicami, rakietami z MBDA i kaską za broń ręczną od Katarczyków? Płynęły petrodolary do Ciebie z Kataru a teraz „trup baronowo, grób baronowo, plajta, klapa, kryzys, krach!”
  Zachciało się Araba to macie skumbrie w tomacie.

 71. Bywalec 2
  6 czerwca o godz. 17:51

  ” …. wszystkie siły polityczne w Polsce domagają sie Dywersyfikacji dostaw gazu … a potem jak się noga powinała , to jeden drugiemu próbuje podłożyć „czarnego Piotrusia”

  Dywersyfikacja w praktyce:

  1/ Projekt rurociągu Nord Stream 2, którym gaz rosyjski ma być tłoczony do Niemiec przez Morze Bałtyckie, będzie musiał podlegać unijnemu prawu – poinformował we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. (WNP)

  Chyba że KE zwolni go z tego prawa, rzecz jasna na wniosek Niemiec. Podobnie było z gazociągiem OPAL (lądowa odnoga NS 1), który tylko w połowie podlega unijnym regulacjom, oczywiście na wniosek Niemiec.

  2/Baltic Pipe może przesyłać gaz już w październiku 2022 r. – wynika z harmonogramu procedury open season, opublikowanej we wtorek przez Gaz-System.

  Co jest możliwe, bo Dania wspiera ten gazociąg, a tamtejsza lewica i Zieloni są przeciw Nord Strem 2. Dania może zablokować NS 2, który ma przebiegać przez ich wody terytorialne, na południe od Bornholmu. Co prawda zgodziła się głupio w 2007 roku na przebieg NS 1 przez te same wody i dziś musi główkować jak z tego wyjść. Chyba najlepszym argumentem jest ryzyko związane z bronią chemiczną zatopioną przez Ruskich koło Bronholmu w rdzewiejących dziś pojemnikach. Bryły iperytu znajdowano już na plażach Bornholmu.

 72. Bywalec 2
  6 czerwca o godz. 19:02

  Pani ambasador USA wyraziła zgodę na aneksję Kuwejtu przez Irak.
  Obecnie, prawdopodobnie, Trump wyraził zgodę na aneksję Kataru przez AS.
  Niewykluczone, że również Bahrajnu.

  Na tym etapie rozgrywki trudno wyrokować, ale nie zdziwiłbym się zbytnio.
  Pionki się poświęca w rozgrywce.
  Wojna w Jemenie powaznie nadszarpnęła fundusze saudyjskie.
  Trzeba zrekompensować sojusznikowi straty.

  Kolejnej Pustynnej Burzy by nie było.
  Bo to by była aneksja usprawiedliwiona, wzmacniająca sojusznika.

 73. tejot
  6 czerwca o godz. 19:04

  „Była to zwykła najzwyklejsza bomba termobaryczna skonstruowana na bazie gaśnicy proszkowej”.

  Jak zwykle międlisz.
  Można znaleźć w sieci zwierzenia Ciemnogrodu, jak np.: „Najnowsza FANTAZJA Macierewicza – Bomba TERMOBARYCZNA …”.

  Ale też: „Materiały wybuchowe termobaryczne i o podwyższonej
  zdolności podmuchowej” (Biuletyn WAT Vol. LIX Nr 3, 210)

  http://wwwold.wat.edu.pl/M000000/_Biuletyn/mfhandler.php?file=01_3-2010.pdf&table=3_baza_artykulow&field=dodaj_pobierz&pageType=print&key1=217
  quod libet
  Polecam trochę wiedzy.

 74. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 19:23

  „Pani ambasador USA wyraziła zgodę na aneksję Kuwejtu przez Irak”.

  Życie fałszywki w głowie Wieska onliczone jest na circa 50 lat.

 75. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 19:15

  Strategicznym interesem przemysłu niemieckiego jest mieć jak najtańsze i pewne źródła energii.
  Interesem rosyjskim jest sprzedawać.

  Kto się wpieprza między wódkę a zakąskę, nietrudno się domyśleć.
  Ktoś, komu nie w smak zwiększenie niemieckiej konkurencyjności.

  Mackinder się kłania.
  Sojusz niemiecko- rosyjski zagraża Anglosasom i ich wpływom w skali globalnej.

 76. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 19:29

  Kwestią wiary się nie zajmuję.
  Mam własną……jakby co.
  Racjonalność i prawdopodobieństwo zdarzenia.

 77. Legat
  Ja tam nigdy nie popierałem sprzedaży broni w zapalne regiony , ale jak widzisz Nie tylko natura nie znosi próżni
  A tak swoją drogą , twoja troska jest wzruszająca , ale uwaga USA może nie być zachwycone waszymi geszeftami z podobno finansującym teror, podług Trumpa , Katarem.

 78. Wiesiek
  Z tą zgodą na zajęcie Kuwejtu, to miało być nieporozumienie, które zostało zreszta zaraz skorygowane.
  Trump jeszcze mniej jest świadomy skutków swojego działania .

 79. A ja myślałem , że to Polska stała i dalej stoi w drodze Nord Stream .
  O amerykańskiej interwencji w tej sprawie nic nie słyszałem .

 80. Muszynianka o 19.02 pyta (z nadzieją): jak długo jeszcze?
  Dedykuję więc Muszyniance utwór (nie bójmy się tego powiedzieć, wielki) znaleziony na stronie łódzkiego KOD. Bowiem KODerzy mają to i owo wrażliwe. W efekcie – rozbiła się bania z poezją:

  „Zamknij oczy już noc
  Daj myślom urlop do rana
  Naciągnij na głowę koc
  Nie możesz być niewyspana
  Bo jutro nowe wyzwania
  Przysporzą Ci zmartwień i znoju
  Śpij słodko Ojczyzno kochana
  Choć w nocy zaznaj spokoju
  I chociaż nocne podchody
  Złych dzieci niewdzięcznej garstki
  Przyprawią Cię o ból głowy
  Przydadzą Ci nowej zmarszczki
  To przecież nie raz już tak było
  Że chociaż bez euforii
  Wypchnęłaś mądrości siłą
  Złą bandę na śmietnik historii

  [ 29.01.20016 – Jan Szymański]

  Autor to zapewne jeden z wielu kuzynów Muszynianki, którzy porzucili wszystko (zapewne też żony i dzieci, jak Mateusz) i bywają na każdym z marszów – jak twierdzi ich wyemigrowana kuzynka.

 81. Każda bomba, nawet zmyślona jest pokarmem i radością dla dziennikarze i gazet.

  Pan Passent w gruncie rzeczy jest z pewnością „terroryście” wdzięczny. W sposób łatwiutki starczyło na wierszówkę.

  Zmyślone bomby w samolocie też dały na parę lat robotę i materiał na milion kilometrów wierszówek.

  My czytelnicy życzymy dziennikarzom jak najwięcej soczystych zmyślonych i niezmyślonych „bomb”.

 82. Bywalec 2,
  ja tam nie podejmuję się dyskutować, które islamsko-feudalne państwa są mniej czy bardziej zaangażowane we wspieranie terroryzmu ale już mi się widzi, że za te kontrakty za 350 mld $ Arabia Saudyjska też coś wynegocjowała od Trumpa, być może zgodę na aneksję Kataru, który zdaje się posiada największe złoża gazu na Bliskim Wschodzie stanowiąc tym samym konkurencję dla firm amerykańskich.

  Jakoś tak czarno widzę przyszłość Kataru, jeżeli ją w ogóle ma.

 83. Bywalec 2
  6 czerwca o godz. 19:43

  Zakładam, że to nie była pomyłka, tylko świadome działanie.
  Jedno zresztą z ciągu napuszczania krajów na siebie i dzielenia, by rządzić.

  Przestałem się kłócić.
  Wygooglaj sobie i sam oceń stopień prawdopodobieństwa.
  Podaję fakt który ma bardzo dużą dozę prawdopodobieństwa.
  Co do dementi, najczęściej jest to oficjalne potwierdzenie.

 84. Prowokator Passent lubi wbic szpile. Tak mu zostalo od czasu kiedy naczelnym byl Rakowski.

 85. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 19:27
  Czy ty w ogóle kapujesz coś z tego co wyczytałeś w załączonym artykule? Po tym co napisałeś jest jasne zupełnie nic nie kapujesz.

 86. Bomby pod prof. Łętowską nie było ale jest podłożona pod Małgorzatę Sadurską. Może raczej świnia a nie bomba ale zawsze. Coś tam w tej adriańskiej „kancelaryi” chyba nie teges. Jakiś kret kancelaryjny podrzucił hienom medialnym wcale nie padlinę a raczej sam „mniód z kiszką”. No i co, Małgośka wymisiewiczuje czy wygraduje albo wykilianuje sobie PZU czy niekoniecznie? Jak jednak tak, to dopiero będzie bomba!

 87. A ja myślę, że chodziło o rozpędzenie szanownego towarzystwa. Bo bomba to najlepszy sposób.

 88. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 19:27
  Ignorancie techniczny. Aby bomba termobaryczna wybuchła z optymalna skutecznością potrzebny jest tlen z powietrza do możliwie pełnego przereagowania materiału palnego. By tak było trzeba ten materiał optymalnie wymieszać z powietrzem, co zazwyczaj wykonuje się przy użyciu konwencjonalnego materiału detonującego, a samo jego użycie we wnętrzu kadłuba rozerwało by go. Na dokładkę tego powietrza potrzeba bardzo dużo (dla przereagowania 1kg węgla potrzeba by było ponad 10m3 powietrza o ciśnieniu 1 at – w samolocie jest ciśnienie w kabinie poniżej 1 at , a więc sporo więcej . te 10 m3 mieści się w około 5 – 6 mb bieżących kadłuba tupolewa. Jak widzisz możliwość techniczną realizacji ? czynie łatwiej było by zdetonować parę kilogramów trotylu? skutek ten sam.

 89. TKosowski
  6 czerwca o godz. 21:19
  Zgoda, tylko że takie metody maja krótkie nóżki

 90. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 19:27
  I jeszcze jeden szczegół , bomba taka daje bardzo wysoka temperaturę w dużej przestrzeni , a więc ślady jej musieli by nosić pasażerowie (ich ubrania , włosy ) oraz fotele i inne wyposażenie samolotu, tego nie dało by się nie zauważyć. Po co więc kretyńsko powtarzać bzdury Berczyńskiego?

 91. maciek.g,

  ty nic nie wiesz. To nie bomba termobaryczna, ale bar termobombowy, w którym po kilku setach z meduzą roją się takie brednie, jak ta Berczyńskiego.

 92. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 19:29

  „Strategicznym interesem przemysłu niemieckiego jest mieć jak najtańsze i pewne źródła energii”.

  I dlatego likwidują energetykę jądrową? I stawiają na eneregtyke wiatrową „jako najbardziej pewną”? I dlatego mają dwa razy droższą energię elektryczną niż USA i już najdroższą w Europie? Czy w przyszłości przemysł niemiecki będzie konkurencyjny? To i pośrednio i nasze zmartwienie, bo zapaść gospdarcza Nimiec może obudzić tam stare upiory.
  A furia teutonica to nie przelewki.

  „Interesem rosyjskim jest sprzedawać … Kto się wpieprza między wódkę a zakąskę, nietrudno się domyśleć”.

  Czyżby na blogu objawił się kolejny zwolennik kondominium … 🙂

  „Sojusz niemiecko-rosyjski zagraża Anglosasom i ich wpływom w skali globalnej”.

  A jak myślisz o sojuszach, to czy twój kraj okupowały kiedyś wojska anglosaskie? Jak sądzisz? A może to nie jest twój kraj? Pisz śmiało o co ci chodzi.

  „Kwestią wiary się nie zajmuję. Mam własną … jakby co. Racjonalność i prawdopodobieństwo zdarzenia”.

  Raczej bym cię określił politycznym mistykiem żyjącym na pustyni.

 93. maciek.g
  6 czerwca o godz. 22:00

  ” .. bomba taka [termobaryczna] daje bardzo wysoka temperaturę w dużej przestrzeni , a więc ślady jej musieli by nosić pasażerowie (ich ubrania , włosy ) oraz fotele i inne wyposażenie samolotu, tego nie dało by się nie zauważyć”.

  A pokazali ci na zdjęciach z wrakowiska jakieś fotele?
  Jeśli tak to poprosze o link do tych zdjęć.

  A zrobili oględziny i sekcje zwłok?

  „Po co więc kretyńsko powtarzać bzdury …”.

  Ja się tylko pytam. Nie pytając się nie uzyskam odpowiedzi.
  Czy może nie wolno pytać?

 94. Na ulicy Trybunalskiej mieszka sobie Staś Pytalski.
  Co gdy tylko się obudzi pytaniami dręczy ludzi.
  Staś używa teraz nicku Mauro Rossi i ciągle pyta o wybuchy…

 95. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 22:12

  W długiej perspektywie czasowej, na odpowiednim stopniu rozwoju, przy konkurencyjnej cenie pozyskiwania energii „zielonej” ekologia i przestawianie się na inne źródła ma sens.
  Przed tym etapem, jest bezsensownym z punktu widzenia ekonomii działaniem.
  Jesteśmy na etapie walki o rynki zbytu na poziomie GLOBALNYM, a nie regionalnym, tu karty zostały juz rozdane.

  Pozyskanie dużych ilości gazu- Niemcy mają 36% udział w imporcie EU, to pomost, bufor, umożliwiający rezygnację z atomu, czy węgla.
  Nawet niemiecką gospodarkę zarzynają dopłaty do paneli i wiatraków.
  Bez nich, nie a to na razie ekonomicznego sensu, podraża jedynie produkcję.

  Na marginesie dodam……
  Do wytwarzania kluczowych elementów paneli, czy wiatraczków, potrzebne są metale ziem rzadkich.
  Których producentem w 95% są…Chiny.
  Stąd między innymi ich gorliwe popieranie alternatywnych źródeł energii.
  Nie ma zapotrzebowania, zostaja z gigantycznymi mocami produkcyjnymi na lodzie.
  A tak, mogą dość swobodnie dyktować ceny zbytu.
  Albo, nakładać embargo…….

  Po nałożeniu- teoretycznie- takiego, niewiele nowych rakiet, telefonów, paneli, różnego rodzaju elektroniki nowej generacji powstanie.
  Przez pewien czas surowce będą niedostępne.
  Aż do wyprodukowania zamienników, bądź wznowienia produkcji po uzyskaniu technologii przez zachód.
  Współzależności na świecie są coraz bardziej skomplikowane….

 96. maciek.g
  6 czerwca o godz. 20:58

  „Czy ty w ogóle kapujesz coś z tego co wyczytałeś w załączonym artykule? Po tym co napisałeś jest jasne zupełnie nic nie kapujesz”.

  really 🙂
  „Ignorancie techniczny. Aby bomba termobaryczna wybuchła z optymalna skutecznością potrzebny jest tlen z powietrza do możliwie pełnego przereagowania materiału palnego”.
  🙂
  A z czego wonosisz, że musiała wybuchnąć w „z optymalną skutecznośćią”? Zwykła skuteczność nie wystarczy? Mówimy o kabinie pasażerskiej średniego, stumiejscowego samolotu, a nie jaskini Bin Ladena w Afganistanie.

  Polecam dłuższy fragment tekstu do ktorego podałem link na str. 12, zaczynający się od słów:
  „W pierwszej kolejności wykonano testy podziemne. Materiał wybuchowy służący do tworzeniakraterow lub też niszczenia zapor wodnych detonuje się w warunkach zamkniętych, bez dostępu tlenu z otoczenia”.

  No popatrz, a jednak to możliwe. Wbrew tobie.

  Czyli, jak wynika z dalszej lektury tekstu, udział dużej ilości tlenu może wzmocnić siłę eksplozji, ale to zależy od rodzaju ładunku, a są one bardzo różne. Poszczególne kraje mają swoje rozwiązania techniczne, Rosja także. Niby logiczne, bo ładunki termobaryczne przeznaczone są do niszczenia zamkniętnych pomieszczeń, schronów, bunkrów, jaskiń itd., które akurat nieograniczonym dostępem do powietrza atmosferycznego to się nie muszą charakteryzować. Poza tym może domyślasz się, że w kabinie pasażerskiej samolotu jest jednak tlen.

 97. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 22:12

  Posłuchaj może kilku wykładów Bartosiaka?
  Mamy niepowtarzalną szansę geopolityczną, ze względu na nasze położenie.
  Tylko trzeba wybrać właściwie.
  Zadbać o interesy Polski, nie Imperium.
  I to takiego w fazie schyłkowej.

 98. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 22:51

  „W długiej perspektywie czasowej, na odpowiednim stopniu rozwoju, przy konkurencyjnej cenie pozyskiwania energii „zielonej” ekologia i przestawianie się na inne źródła ma sens”.

  No popatrz, a do tej pory byłeś alternatywny i twierdziłeś coś całkiem przeciwnego.
  Może jest tak, że wszystko zależy od tego co przeczytasz ostatnio? Są tacy ludzie, którzy przejmują poglądy ostatniego rozmówcy.

 99. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 22:58

  Właśnie Dania wycofuje się z DOTOWANIA aut elektrycznych.
  To jeszcze nie ten etap rozwoju.
  Bez dotacji, energia ekologiczna jest nieopłacalna.
  To technologia przyszłości nie doby obecnej.
  Ale, do każdej religii sie dopłaca…
  Nie uzyskując wymiernych korzysci.
  Na początku trzeba zyskać wiernych, najlepiej na koszt budżetu państwa.

 100. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 22:55

  „Mamy niepowtarzalną szansę geopolityczną, ze względu na nasze położenie.
  Tylko trzeba wybrać właściwie”.

  Czyli co konkretnie trzeba wybrać twoim zdaniem? ?

  „Zadbać o interesy Polski, nie Imperium”.

  Ależ do tej pory dbaliśmy o interesy imperium.

  Najbardziej dbał W. Pawlak, który podpisał pierwszą umowe gazową z Rosją (1995) i ostatnią (2010). Ta ostatnia byla tak skandalicznie niekrzystna dla Polski, że musiała ją zrewidować Komisja Europejska. Dzięki czemu nie bęzie ona obowiązywać do 2030 r. jak przyklepał Pawlak z Tuskiem, tylko do 2022. Pawlakowi pomagał jak mógł L. Miller, który wycofał się z planowanego przez J. Buzka kontraktu na gaz norweski, kiedy jak mawiał, że „rosyjski gaz zawsze będzie najtańszy”. Okazało się wkrótce, że rosyjski jest najdroższy.
  Ciekawe, czego w przyszłości dowiemy się o Waldemarze Pawlaku?

 101. Jesiania 2016 gratulowalam tu podroznikom z Polski Grzegorz Ozimiski i Maciej Stromczynski za przejscie Pacific Crest Trail (PCT), ktory prowadzi wzdluz Zachodniego Wybrzeza.

  Grzegorz i Maciej dlugo nie czekali, aby pojsc na nastepny szlak. Tym razem pojda wzdluz wschodniego wybrzeza. Szlak nazywa sie Appalachian Trail (AT). Gratulacje!

  Tu jest informacja
  Mam nadzieje, ze policja blogowa nie zablokuje tego komentarza 🙂

  https://polakpotrafi.pl/projekt/appalachian-trail-polnoc-poludnie-3500-km-marszu?utm_source=projects

 102. Istnienie tlenu w kabinie samolotu jest jednym z istotnych , ale nie koniecznych dowodów na bombę termobaryczną w samolocie prezydenckim. Wskazują na to liczne doświadczenia dokonane także bez dostępu tlenu.

 103. snakeinweb
  6 czerwca o godz. 20:05

  „Każda bomba, nawet zmyślona jest pokarmem i radością dla dziennikarze i gazet”.

  Może ofiary ze Smoleńska są zmyśłone, a może należałoby je pochować w zbiorowej mogile, bo nie dawało się ich zidentyfikować, nawet w XXI wieku i czasach powszechnych identyfikacji genetycznych? Ale czy wówczas, w 2010 roku, nie pytano by się, dlaczego te zwłoki są w kawałkach? Jak sam widzisz, tak źle i tak niedobrze. Czy jest tu jakieś inne rozwiązanie niż sala sądowa dla prominentów PO?

 104. Bywalec 2
  6 czerwca o godz. 23:20

  „Istnienie tlenu w kabinie samolotu jest jednym z istotnych , ale nie koniecznych dowodów na bombę termobaryczną w samolocie prezydenckim. Wskazują na to liczne doświadczenia dokonane także bez dostępu tlenu”.

  Można by to bezspornie wykazać robiąc sekcje zwłok tuż po katastrofie i oceniając stan płuc ofiar. Fala uderzeniowa zostawia ślady w płucach ofiar eksplozji. I dlatego tych sekcji nie było.

 105. Orca
  6 czerwca o godz. 23:16

  „Tym razem pojda wzdluz wschodniego wybrzeza. Szlak nazywa sie Appalachian Trail (AT)”.

  Ale cały??? W jednym sezonie? Liczy ponad 2 tys. km.

 106. Mauro Rossi,

  PCT przeszli w jednym sezonie. Dlugosc 4,265 kilometrow. Trasa AT mierzy 3,500 kilometrow. Rowniez przejda w jednym sezonie. PCT przeszli z poludnia na polnoc. AT beda szli z polnocy na poludnie. Szczegoly na zalaczonym wczesniej linku.

 107. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 18:56
  ”Ogromny, bo to pierwszy amerykański gaz (LNG) w Europie, a USA stają się największym jego producentem w świecie”

  Wow!! Morawiecki pierwszy w Europie odkrył ,że Amerykanie sprzedają gaz!!!
  Patrz pan,że niemce i żabojady nie potrafią robić dobrych interesów i ciągnąć
  statkiem gaz przez calutki Atlantyk.
  I nie znają zasady ,że kontrakty zawiera się na jeden statek,bo kontrakt na 100 statków jest droższy.

  Mam gdzieś narodowość gazu. Liczy się cena i stabilność.

 108. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 23:25

  Mauro !! Nie przywiązuj się człowieku do wybuchu.Pod nowym przewodniczącym
  może powstać nowa teoria i będziesz skołowany.

 109. antónio
  7 czerwca o godz. 0:12

  „Morawiecki pierwszy w Europie odkrył ,że Amerykanie sprzedają gaz”.

  Powiedzmy, że sami Amerykanie to odkryli, a Morawiecki robi z tego użytek.

  „Patrz pan, że Niemce i żabojady nie potrafią robić dobrych interesów i ciągnąć
  statkiem gaz przez calutki Atlantyk”.

  Może dlatego, że nie mają terminali LNG. 🙂 Natomiast Hiszpania ma ich 6, UK chyba ze 3 i planuje dalsze, Litwa ma 1 (mały), Polska jeden (duży), Chiny 11, Japonia 6 lub 7 itd. Świat się rusza, Australia wchodzi na rynki LNG.

  „I nie znają zasady ,że kontrakty zawiera się na jeden statek,bo kontrakt na 100 statków jest droższy”.

  No nie znają, bo nie handlują LNG. Francja mało używa gazu, bo wkońcu ma kilkdziesiąt elektrowni atomowych, a Niemcy podpinają się rurami pod Rosję tworząc z niej dominujacego gracza w tej częsci Europy.

  „Mam gdzieś narodowość gazu. Liczy się cena i stabilność”.

  O nie, liczy się dominujaca pozycja na lokalnym rynku. Dopiero ona coś nam powie o cenach i stabilności dostaw. W świecie nie ma niczego pewnego, łącznie ze stabilnością.

  Polityka UE zmierza teraz do skutecznego wdrożenia tzw. trzeciego (antymonopolwego) pakietu energetycznego, co Niemcy od lat pracowicie sabotują, chcąc zostać głównym dystrybutorem rosyjskiego gazu w naszej części Europy. Dla nas dominujaca pozycja Rosji jest groźna, dla Niemców mniej, choćby dlatego, że oni mają dostęp do Morza Północnego złóż norweskich oraz holenderskich.

 110. antónio
  7 czerwca o godz. 0:16

  „Pod nowym przewodniczącym może powstać nowa teoria …”.

  Hipoteza o kilku mniejszych sekwencyjnych eksplozjach podczas ostatniego kilometra lotu (na lewym skrzydle i w ustrzeniu tylnym) oraz jednej dużej, termobarycznej (w ostatnich sekundach) wynika choćby z rezultatów widocznych gołym okiem. A także skutków o których teraz tyle się mówi.

 111. wiesiek59,23:08
  Musi Pan doliczyc do ceny ropy 600 miliardow rocznie zciaganycych od obywateli amerykanskich ( zamist na szkoly i biblioteki ) na przemysl wojenny, zabezpieczajacy szlaki przesylowe.
  Przy takich wydatkach energia sloneczna , wiatrowa i wodna jest duzo tansza i nie powoduje smierci tysiecy brudaskow na Bliskim Wschodzie.

 112. Zacząłem się już obawiać , że względu przytłaczających dowodów na bombę termobaryczną , stracimy całkowi cię z oczu te wiele mniejszych wybuchów na skrzydłach i w innych częściach samolotu , które przecierz też nie ulegają watpliwości i co do których ukazało się już tyle literatury naukowej.
  Nie powinniśmy także zapominać o tych dowodach, mam tu na myśli przedewszystkim telofony ofiar przeprowadzone już po zamachu, a wskazujące jednoznacznie na to, że nie wszyscy pasażerowie polegli bezpośrednio w zamachu i dla zatarcia śladów zbrodni byli mordowani i dobijani przez zamachowców.
  Przy tak przytłaczających i licznych dowodach zbrodni, dziwi tylko jeszcze reakcja polskich władz , a właściwie jej brak .

 113. ” w ustrzeniu tylnym) oraz jednej dużej, termobarycznej (w ostatnich sekundach) wynika choćby z rezultatów widocznych gołym okiem”
  Od dziecinstwa zajmuje sie lotnictwem, sam latalem, ale o „ustrzeniu tylnym” w życiu nie słyszalem.
  A rezultaty rzeczywscie widać , słychać i czuć, szczególnie na blogach Polityki, gdzie bryluje @mauro z rosji.

 114. Dzięki sekcji zwłok udało się bezspornie stwierdzić, że stan płuc poległych, ich uszkodzenia, mogły jedynie powstać w wyniku fali uderzeniowej , jaka powstaje przy wybuchu.
  Czy trzeba jeszcze więcej dowodów i kiedy wreszcie władze polskie wyciągną właściwe konsekwencje z drugiej zbrodni smoleńskiej ?
  Czy odpowiedzialni za tą zbrodnie dalej powinni bezkarnie prechadzać sie po parkietach. światowej polityki.
  Tusk był niedawno w zasięgu polskiej jurysdykcji i co wypuszczono go mimo przytłaczających dowodów winy .

 115. W styczniu 2015 napisałam, że utrzymujące się bardzo niskie ceny mogą być oznaką, iż zderzamy się z granicami środowiskowej pojemności planety. Realizujący się na naszych oczach scenariusz koresponduje z oczekiwanymi przeze mnie wydarzeniami.

  Nie trzeba dodawać, że stagnacja płac w powiązaniu z szybko rosnącymi kosztami produkcji ropy prowadzi do niedopasowania pomiędzy:

  Liczbą konsumentów, których stać na zakup ropy
  Kosztem ropy, o ile jej cena odpowiada kosztom produkcji
  https://exignorant.wordpress.com/2016/02/17/przed-nami-upadek-deflacyjny/
  ===========

  Do poczytania…..

 116. Rossi
  może link pod spodem wyjaśni ci nieco dlaczego Niemcy nie mają i niepotrzebują własnego LNG .
  Rotterdam leży nad Renem, a holendersko-niemiecka współpraca gospodarcza funkcjonuje .
  https://www.portofrotterdam.com/de/transport-und-industrie/lng-drehscheibe

 117. Wiesiek
  Wierzysz każdemu durniowi i tak ignorant pozostaje ignorantem.
  Ceny ropy są stabilne i to na niskim poziomie przedwszystkim w dzieki wysokiemu podażowi.
  Płace w UE rosną i pomału zaczyna także rosnąć inflacja.
  Link jest raczej lewicowy zbliżony do związków zawodowych i SPD.
  https://www.europalupe.eu/wirtschaftsrecht/die-lohnentwicklung-in-europa-461513

 118. Wiesiek
  Tutaj masz jeszcze link do poziomu inflacji w strefie Euro.
  http://www.handelsblatt.com/finanzen/geldpolitik/inflation-im-euro-raum-draghis-dilemma/19462882.html
  Wyrwałeś sie z tą deflacją , jak Filip z konopi.

 119. Wiesiek
  Dopiero co uskarżałeś się na krocie jakie zarabiają wielkie koncerny naftowe, a juz zaczynasz się martwić , że cena nie pokrywa kosztów wydobycia ropy ?
  Pokrywa, pokrywa, chodź nie wszędzie.

 120. As oil production reaches its limits, countries everywhere will have to scale back on consumption, and Saudi Arabia is no exception. It is not clear how soon this drop in consumption will come for Saudi Arabia–at some point there will be a clash between falling oil exports and the revenue available to keep up current government programs, and oil consumption will have to fall. Saudi Arabia is better set than most countries in terms of reserve funds, but at some point these too will run short, and Saudi Arabia will have to economize.
  https://ourfiniteworld.com/2011/12/05/saudi-arabia-headed-for-a-downfall/
  ==========

  Ucieczka do przodu?

 121. Bywalec 2

  Ty zdaje się naprawdę nie potrafisz wiązać faktów…..
  To że zarabiają krocie koncerny, nie oznacza że zarabiają krocie szeregowi pracownicy.

  Cały problem ze współczesnym modelem ekonomicznym polega na tym, że tnie się płace.
  A to płace pracowników zapewniają konsumpcję, nie wynagrodzenia prezesów i dyrektorów.
  W efekcie, spada udział płac w PKB świata zachodniego.
  I to wykańcza jego pozorną zamożność.
  Popyt nakręcany kredytem tej dziury nie zasypie.

 122. Europejskie strategie oporu

  Wszystkie tryby dyplomacji Waszyngtonu – od prezydenta, przez sekretarzy stanu i cały aparat Departamentu, a także organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie, media, a z pewnością też służby specjalne i agentury wpływu – pracują nad wielkim wyzwaniem, by skierować europejską politykę energetyczną przeciw Rosji. Jednak rządy europejskie, podobnie jak energetyczne koncerny starego kontynentu, wciąż starają się zachować z Rosją możliwie najlepsze kontakty.Jeśli USA głoszą powszechnie, że „Rosja trzyma Europę jako zakładnika” dzięki swym dostawom gazu, to w Europie dominuje przekonanie o współzależności – to obopólnie korzystna wymiana: Europa zdobywa rynek dla swoich wysoko przetworzonych towarów, kupując w zamian rosyjskie surowce. Ambasada USA w Berlinie tak opisuje niemieckie podejście: „Niemcy są bardzo zależni od rosyjskich surowców, ale nie widzą tego jako słabości, uważając, że Rosja jest równie zależna od Niemiec jako konsumenta”. Francuzi z kolei uważają, że „lepsza jest zależność od Rosji niż od Iranu, który jest jedyną realną alternatywą”.
  http://nowadebata.pl/2017/05/17/amerykanska-gra-energetyczna-o-europe-czesc-2/
  ===========

  W INTERESACH nie ma przyjaciół…..

 123. Gdyby bóg z za chmurki wysunął nogę i kopnął w dupę to zbiegowisko pogańskich hipokrytów. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114871,21923644,prezydent-premier-i-rzad-pis-na-mszy-w-zakopanem,,1.html#BoxNewsLinkZ39&a=66&c=61

 124. PROFESOR Selim Chazbijewicz /autor/
  Oda dla Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy narodu,

  Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,
  Ty , który od nowa polską godność wskrzeszasz,
  Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,
  To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.
  Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski,
  Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski,
  Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale,
  Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale
  W kierunku mocarstwa od morza do morza,
  By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk
  A nawet ptaki co krążą w przestworzach,
  Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.
  O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków,
  Który nasz naród wyprowadzisz z klęski,
  Który zdobędziesz imperium Lechitów,
  I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.
  Niech będzie pamięć Twego brata Lecha
  Na zawsze w kraju świętego Wojciecha
  Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany.

  Kiedyś podobni geniusze pisali: „Niech żyje nam marszałek Stalin co usta słodsze ma od malin…. itd
  Był to socrealizm. Teraz mamy srocrealizm.

 125. Piez
  7 czerwca o godz. 9:49
  No i co w związku z tym?

 126. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 9:52
  Nic w związku z tym. Szkoda, że tam Ciebie nie było.

 127. Bywalec 2
  7 czerwca o godz. 8:07

  Wiesiek59
  „Dopiero co uskarżałeś się na krocie jakie zarabiają wielkie koncerny naftowe, a juz zaczynasz się martwić , że cena nie pokrywa kosztów wydobycia ropy”?

  Nie doszukuj się w wieśkowych przekazach logiki.

 128. Piez
  7 czerwca o godz. 9:55

  „Nic w związku z tym. Szkoda, że tam Ciebie nie było”.

  Ale prznajmniej ty byłeś.

 129. wiesiek59
  7 czerwca o godz. 9:18

  „Europa zdobywa rynek dla swoich wysoko przetworzonych towarów, kupując w zamian rosyjskie surowce”.

  A gdzie Rosja może kupić BMW i Mercedesy jak nie w Niemczech, bo Niemcy ropę mogą wszędzie? Gaz też. Niemcy poprzez skrajnie lewicową tresurę po wojnie stały się antyamerykańskie i kontestują amerykański imperlializm ekonomiczny w Europie. Rosyjski klasyczny imperlializm kolonialny Niemcom nie przeszakadzał. Politycy wyciągają z tego wnioski dla siebie. Kohl miał jeszcze swobodę maneru, Merkel już jej nie ma i chcąc nie chcąc musi żyrować anschluss Krymu i wszystkie następne kroki Kremla.

 130. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 9:56

  Logika jest prosta.
  Zyski firm naftowych powiedzmy rosyjskich, brazylijskich, czy saudyjskich, sa opodatkowane i zasilają budżety wymienionych państw.
  Zyski Shella, czy Exxson, zasilają raje podatkowe.

  Skomplikowane?
  Jak dla kogo, nie sądź wszystkich własną miarą….

 131. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 10:09

  Czy Krymska Republika AUTONOMICZNA miała prawo oderwać się od Ukrainy?
  Pożyjemy, zobaczymy, co zadecydują Szkoci, czy Katalończycy……

  Tożsamości narodowych nie da się zadekretować i wymusić siłą.
  To że jakiś dupek z rządu centralnego nie zgadza się na secesję, nie świadczy o niczym.
  Szkoda tylko krwi przelanej w takiej wojnie.

  Nie może być również tak, by istniały dobre i złe secesje.
  W zależności od widzimisię jakiegoś regionalnego mocarstwa.
  Sprawa Kurdów właśnie na tapecie.
  Niedoścignionym wzorcem będzie chyba cywilizowane rozstanie Słowacji z Czechami.
  Choć i akurat rozwód Krymu z Ukrainą odbył się bezkrwawo.

 132. wiesiek59
  7 czerwca o godz. 10:21

  „Czy Krymska Republika AUTONOMICZNA miała prawo oderwać się od Ukrainy”?

  A Czeczenia od Rosji?

  „Pożyjemy, zobaczymy, co zadecydują Szkoci, czy Katalończycy …”.

  Myli ci się referendum z anschllusem.

  „To że jakiś dupek z rządu centralnego nie zgadza się na secesję …”.

  Konkretnie to Jelcyn i Putin nie zgadzali się na secesję Czeczenii.

  ” … rozwód Krymu z Ukrainą odbył się bezkrwawo”.

  Anschullus Austrii też był bezkrwawy ― początkowo, bo krew polała się później i w dużych ilościach. W przypadku Krymu też, drętwa reakcja świata ośmieliła Putina do „wyzwalania wschodniej Ukriany”.

 133. Mauro Rossi
  6 czerwca o godz. 22:54
  Tak jak pisałem ty kompletnie nie rozumiesz jak działa bomba termobaryczna. Ona kompletnie nie nadaje się do eksplozji wewnątrz pomieszczeń. Bomba MOAB potrzebuje do eksplozji wielu tysięcy metrów powietrza i opróczniszcenia eksplozja i implozja niszczy tez wysoka temperatura wywołując pożary.
  Gdyby taka bomba wybuchła w tym samolocie ciała były by nie tylko porozrywane ale i popalone tak że nikt nie byłby w stanie bez badań rozróżnic zwłok.
  Jesteś chory na głupote ityle

 134. wiesiek59
  7 czerwca o godz. 10:13

  „Zyski Shella, czy Exxson, zasilają raje podatkowe.
  Skomplikowane”?

  A wszyscy myślą, że ExxonMobile płaci podatki w Irving (Teksas), gdzie jest siedziba spółki, ale może nikt w USA nie zauważył, że największa firma świata nie płaci podatków w Ameryce. Ty jeden to dostrzegłeś oraz małżeństwo Clintonów. Winny teraz będzie Rex Tillerson, sekretarz stanu w administracji Donalda Trumpa, do ubiegłego roku szef ExxonMobile. Modelowo jesteś wodzony za nos, ale z takimi jak ty nie jest to trudne. Najbardziej zabawny i „pożyteczny” jest sensat, który „wie wszystko” i nie umie na siebie spojrzeć z boku.

 135. maciek.g
  7 czerwca o godz. 11:06

  „Tak jak pisałem ty kompletnie nie rozumiesz jak działa bomba termobaryczna. Ona kompletnie nie nadaje się do eksplozji wewnątrz pomieszczeń”.

  Pechowo dla ciebie wszystkie żródła podają, że broń termobaryczna przeznaczona jest głównie do niszczenia pomieszczeń, w tym bunkrów.

  „Bomba MOAB potrzebuje do eksplozji wielu tysięcy metrów powietrza …”

  Prócz najbardziej popularnej w mediach termobarycznej kilkutonowej amerykańskiej bomby MOAB, mamy też pociski z głowicami, granaty termobaryczne oraz amumicję termobaryczną. O wszystkim tym mogłeś poczytać w linku, ale na przeszkodzie stanęło twoje legendarne lenistwo.

  „Gdyby taka bomba wybuchła w tym samolocie …”.

  Gdyby, a gdyby kilkukilogramowa ?

  „ciała były by nie tylko porozrywane ale i popalone”.

  Że były porozrywane to już wiemy, a skad wiesz, że nie były popalone? Poczekaj na wyniki ekshumacji.

  „Jesteś chory na głupote ityle”

  🙂 A co to są „ityle”?

 136. Bywalec 2
  7 czerwca o godz. 12:00

  Obiło ci się o uszy pojęcie „spółki- córki” rejestrowane w rajach podatkowych, w celu uniknięcia podatków od zysków?

  A może afera „Panama papers” bezśladowo przemknęła poza obszarem twoich zainteresowań?

  Sposobów wyprowadzania pieniędzy poza krajową jurysdykcję jest multum. I zostały wprowadzone jako akty legislacyjne przez lobbystów takich właśnie konsorcjów w tym celu.
  Nie walczy z tym procederem prawie nikt.

 137. Wiesiek
  Twoja wiedza, wbrew temu co sądzisz jest śladowa , a sposób pojmowania tych resztę na poziomie instruktora zasadniczej szkoły górniczej i właściwie nie wiem dlaczego z tobą się trudzę .
  Nic nie jest takie proste, jak tobie to się wydaje, to tylko twój intelekt jest taki prymitywny .
  Dzisiej rano zaczęliśmy dyskusję od twojej teorie, że grozi nam deflacja i że zarobki spadają , a wydobycie ropy jest nieopłacalne . Spójrz gdzie dotarliśmy w międzyczasie . Ty publikujesz swoje absurdalne tezy na tematy o których nie masz pojęcia w ekspresowym tempie, aby potem jeszcze szybciej je opuszczać .
  I znowu wymyślasz nowe bzdury , aby także te za chwilę porzucić , a potem uskarżać się , że inni nie mają poglądów .

 138. Po splądrowaniu libijskiego skarbu wartości 30 miliardów dolarów ‚rebelianci’ ruszyli na południe, terroryzując miasta i wioski. Po przekroczenu Sahary wkroczyli do Mali i zniszczyli ten słaby kraj. Gorliwi Francuzi wysłali samoloty do swojej byłej kolonii, by ‚zwalczyć Al-Kaidę’ i bajzel, jaki sami stworzyli.

  14 października 2011 roku prezydent Obama oznajmił, że wysyła siły specjalne do Ugandy, żeby się włączyć do wojny domowej. W ciągu następnych paru tygodni amerykańskie siły zbrojne zostały wysłane do Południowego Sudanu, Kongo i Republiki Centralnej Afryki. Gdy Libia była już zabezpieczona, zaczęła się amerykańska inwazja na Afrykę; media jakoś dziwnie tego nie dostrzegły.

  W Londynie otwarto wielką wystawę broni, zorganizowaną przez rząd brytyjski. Na trybunach ktoś krzyczał: “pokaz radosnej działalności w Libii”. Londyńska Izba Handlu i Przemysłu zatytułowała wystawę “Bliski Wschód: potencjalnie ogromny rynek dla brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego i firm ochroniarskich”. Gospodarzem wystawy byl Królewski Bank Szkocji, główny inwestor w przemysł bomb kasetowych, które bardzo namiętnie używano przeciwko ludności cywilnej.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/138806,co-sie-dzieje-na-swiecie-07-06-2017
  ============

  Fakty można różnie układać…
  W zależności od zawartości puszki mózgowej……

 139. Bywalec 2
  7 czerwca o godz. 13:17

  Nie dostrzegam cienia argumentacji w twoim wywodzie, że moje tezy sa bzdurne…..
  Ba nawet zdania własnego na jakiś temat.

  Dyskutowaliśmy swego czasu o OZE.
  Wykazałeś swój poziom kompetencji…..
  Z całą resztą poglądów, jest zapewne podobne.

 140. wiesiek59
  7 czerwca o godz. 13:24
  Ci „rebelianci” w Libii to zbrodniczy kartel US/NATO w osobach krwawej Hilary,Berlusconiego, /tego od bunga bunga/ Sarkoziego i Blaira. To zbrodniarze wojenni kiedyś wieszani.

 141. Jacobsky
  6 czerwca o godz. 22:06
  Pewnie masz rację , tylko co on takiego pije, że wypisuje takie farmazony

 142. Wiesiek
  A co to jest to OZE ?

 143. Dopiero dzis przeczytalem. Oczywiscie, ze mogla to byc prowokacja blaszczakowskich sluzb specjalnych. Jednak na 100% nie da sie wykluczyc, ze wsrod 38 milionow Polakow znalazl sie jeden, ktory zadzwonil, bo mu odbilo…Jesli to drugie, to policja zaregowala tak, jak zareagowalaby kazda policja w Europie. Niepokojaca jest swoista polska schizofrenia. Czy w normalnych krajach(w podobnej sytuacji) znalazby sie choc jeden czlowiek, ktory watpilby w to, ze telefon mial miejsce? Lub, z drugiej strony, czy ktos pomyslalby ze to prowokacja policji? Nie wierze.
  Wychodzenie z tej schizofrenii bedzie trwalo lata… Moze sie udac pod warunkiem, ze:
  1. PiS zostanie odsuniety od wladzy,
  2. Wszystkie antykonstytucyjne ustawy pisowskiego sejmu zostana uniewaznione,
  3.Prokuratura(wtedy juz nieziobrowska) zajmie sie wszystkimi, ktorych bedzie podejrzewac o lamanie prawa. I jesli uzna za uzasadnione, to odda sprawy do sadu. Ten wyda wyroki. Wszystko jedno czy ktos nazywa sie Kaczynski, Szydlo, Ziobro, Duda czy inaczej. Bez tego normalnosc nie wroci nigdy.

 144. maciek.g
  7 czerwca o godz. 14:15

  Hel. Smolenski hel, sigle malt.

 145. wiesiek
  Każdy normalny człowiek wie , że energia odnowialna to przyszłość ludzkości . Wszyscy też wiemy i możemy to już teraz obserwować , że wraz z rozpowszechnieniem tej energi , oraz postępem technologicznym jej ceny spadają.
  Niemcy które są jednym z pionierów tej formy energi i mało tego, zrezygnowały jeszcze z elektrowni atomowych , mają się znakomicie ich przemysł funkcjonuje , a kraj ten mimo tego rzekomo zabójczego handicapu irytuje wszystkich swoimi nadwyżkami eksportowymi .
  Przejście na odnawialne energię zapewniło Niemcom kolejny boom technologiczny i przewagę nad konkurencja .

 146. Za podcasty TOK FM trzeba płacić. Oznacza to, że nigdy już nie dowiem się, czy Autor blogu poinformował we wtorek swoich rozmówców, że ojcem sukcesu w RB ONZ nie był Radosław Sikorski. Ojca sukcesu zresztą w ogóle nie było. Była matka sukcesu – Anna Fotyga. Podejrzewam jednak, że była to prawda zbyt trudna do przełknięcia, by Autor blogu zaryzykował podanie jej do wiadomości uczestnikom audycji i słuchaczom. Dlaczego zresztą miałby to zrobić, skoro Tomasz Sakiewicz też nie wszystko mówi swoim słuchaczom i czytelnikom?

 147. jacob:
  niestety, tak; polecam takze zapiski z podrozy po kamczatce, czechowa; no, ale i z aresztu trudno uciec, hrabia kropotkin pisze o tym w pamietnikach;

 148. Onet: „Trwa śledztwo ws. podpalenia polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie pod koniec maja; sprawca wciąż nie został jednak ustalony.”

  Byłbyż to znowu PiS?

 149. Również redaktor Ewa Siedlecka zajęła się na swoim blogu podłożeniem bomby w warszawskiej siedzibie Pen Clubu. Ciekawe – pomyślałem sobie – czy ona też będzie próbowała podkodowo… najmocniej przepraszam, oczywiście podkorowo ewentualnie podprogowo, ustalić PiS jako sprawcę. Ale nie, w jej felietonie nazwisko Błaszczak nie padło. Padło natomiast, że policję poinformowano o bombie drogą mailową – z sieci uniwersyteckiej. Redaktor Siedlecka znacznie zawęziła w ten sposób krąg podejrzanych, ale czy doprowadzi to niektórych blogowiczów do oczywistego wniosku, że był to UW? Przypuszczam, że wątpię.

  P.S. Redaktor Siedlecka nie zdradziła również, czy Redaktor Passent poinformował ją podczas wtorkowej audycji TOK FM, że to Anna Fotyga jest matką sukcesu w RB ONZ, a Radosław Sikorski nadal pozostaje tylko mężem swojej żony.

 150. bomby, bomby!
  najlepsza jest ksiecia puecklera i regularnie serwuje sie ją na loveships, ktore krązą pomiedzy antarktyką i antarktydą, a i
  „costa concordia” miala te potrawe w spisie;

 151. ach, te syreny i syrenki;

 152. niemcy; szeryfowa (i jej partia) bije wszelkie rekordy i kompletnie panuje nad opinia publiczna; socjaldemokracja zapada sie pod ziemie w tempie con fuocco robiac za kelnera w w dzikim kurdystanie i okolicach ;

 153. Bywalec 2 7 czerwca o godz. 14:45 pisze: Przejście na odnawialne energię zapewniło Niemcom kolejny boom technologiczny i przewagę nad konkurencja .

  Bywalec 2,
  Z pewnością masz kupę racji w tym ustępie szczególnie, że aby zdławić konkurencję Niemcy doprowadziły do tego, że UE wprowadziła cła zaporowe na panele fotowoltaiczne i w ten sposób mają „przewagę nad konkurencją” a „boom technologiczny” to Niemcy niwelują tak naprawdę w ten sposób egoistycznie chroniąc własnych producentów. Są więc w tym przypadku akurat szkodnikiem podobnie jak kiedyś w przypadku forsowania rzekomo oszczędnych żarówek, których recykling jest na tyle trudny, kosztowny i skomplikowany, że środowisku generalnie ta polityka bardzo zaszkodziła.

  Tak, że z tej Twojej racji to kupa głównie zostaje. Do swoich wiatraków na Bałtyku to nawet linii energetycznych nie potraficie zbudować przecież.

 154. Matka: Anna Foryga
  Ojciec: nieznany
  Sukces: niewątpliwy, jak każde otrzymanie krzesła z rozdzielnika, walkowerem ?
  Z pewnością nie pierwszy to i nie ostatni tego typu sukces.

 155. Piez
  7 czerwca o godz. 16:43

  Coś dla tutejszych ekspertów Smoleńskich.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201706075623842-katastrofa-smolenska-rosja-nowe-dokumenty/

  Jak pisze Sputnik: — „Chodzi o to, że ciała były składane w trumnach bez ablucji i przygotowań do pogrzebu, ponieważ to właśnie Polska planowała „przeprowadzenie dalszych ekspertyz”. Rosyjscy eksperci pracowali w warunkach bardzo ograniczonego czasu i zrobili wszystko, co było możliwe w tej sytuacji”.

  Rosja już zaczyna sypać swych dawnych wspólników? Czy tylko ich ostrzega, no zachowujcie się, bo inaczej to … wy wiecie, że my wiemy.

 156. Jutro dzień Jeremiego Corbyna!

 157. „Ojciec: nieznany”

  Znany, znany. A imię jego – rozsądek polityczny.

 158. No to dobrze, ze za peerelu również panował rozsądek polityczny, skoro Polska zasiadała w RB ONZ, i to na tych samych zasadach. Chyba trzy razy.

  Rozdzielnik krzeseł manifestacją działania rozsądku politycznego… Ciekawy gambit.

  W każdym razie lepszy zdrowy rozsądek niż niepokalane poczęcie jako ojciec.

 159. Szkoda tylko, że przez osiem lat politycznego rozsądku brakowało Platformie.
  Matka sukcesu Tuska w Brukseli – Angela Merkel.
  Ojciec: kran z ciepłą wodą.

 160. Piez, 9:17
  James Bond- Daniel Craig bedzie swietny w roli Wladimira Putina w filmie o konfrontacji miedzy Imperium Dobra a Imperium Zla albo nawet w filmie biograficznym.
  Oliver Stone udziela tez dlugiego wywiadu po angielsku Wladimirowi Posnerowi dla telewizji rosyjskiej – w ktorym mowi, ze sluzyl na ochotnika w Wietnamie, ale nie jako sanitariusz , jak Ernest Hemingway w czasie I Wojny..

 161. dandy
  Ojciec pisowskiego sukcesu:
  Zimny Lech pod Wawelem ?

 162. Jacobsky
  7 czerwca o godz. 22:52

  Powiem ci coś jak Polak Polakowi. Jesteś wymarzonym oponentem. Nie trzeba Ci nawet podawać sznura do ręki. Sam go sobie ukręcisz i się na nim powiesisz. To bardzo miły widok. Choć z drugiej strony litość bierze.

 163. dandy,

  Zimny Lech pod Wawelem – dobrze robi na skołatane nerwy i histerię.

 164. Dla ekspertów Smoleńskich. Dalszy ciąg opowieści o przebiegu partyjnego pikniku dostojników PiSu na grobach ofiar w Katyniu. https://pl.sputniknews.com/swiat/201706085628734-katastrofa-smolenska-Rosja-MAK/

 165. Była bomba pod Łętowską będzie bomba pod Owsiakiem? Błaszczak już straszy terrorystami i bliskością niemieckiej granicy.

 166. Jacobsky
  7 czerwca o godz. 23:47

  „Zimny Lech pod Wawelem – dobrze robi na skołatane nerwy i histerię”.

  Jacobscy, czyli la mentalité primitive et soviétique.

 167. Mauro z Rosji,

  Ten francuski to po to, żeby plebs nie zrozumiał ?

  Jak nie przepadasz za zimnym Lechem, no to strzel sobie coś innego.

  Albo zapal maryśkę ….

 168. Jacobsky
  Tres bien, tien la route!

 169. Piez,9:45
  Po dzisiejszym zagarnieciu wladzy, korporacyjne marionetki Tereski May, wzorujac sie na PiS,przejmuja wszystkie urzedy wladzy lokalnej.
  Neoloberalizm, jak stalinizm, posluguje sie wszedzie tym samym scenariuszem.

 170. 53:47

  “Repolonizacja banków zakończona.
  Dnia 7 czerwca, doszło do przejęcia przez rząd pakietu kontrolnego w Banku Pekao.
  Jeszcze przed transakcją zagraniczne instytucje kontrolowały 56,6 proc. rynku. Obecnie to krajowe podmioty zyskają przewagę i ponad 53 proc. aktywów.”

  GW jeszcze nie ogłosiła, kto jest prawdziwym ojcem tego sukcesu.

 171. Prymarny z akcentem na marny (biedna rzeka) Mauro Rossi
  8 czerwca o godz. 10:43 „trzepia” sie Jacobsky’ego… Podoba mi sie
  Mauro z Rosji, oczywiscie nie on i nie jego wpisy.

 172. Mnoza sie matki oraz ojcowie, tylko dzieci brak…

 173. Adam Szostkiewicz
  6 czerwca o godz. 17:57

  @mauro
  naprawdę nie ma co do tego wracać, zwłaszcza jeśli argumentem ma być portal pisowski. Czy do pana dociera tylko propoganda pisowska? Nawet mentor obecnego prezydenta z UJ się odciął od jego działań prawnych w sprawie TK.

 174. Jest lepiej l ale czy już czas ogłaszać koniec repolonizacji polskiego systemu bankowego ?
  http://banking-magazine.pl/2015/06/16/najwieksze-banki-polsce-wedlug-miesiecznika-bank/

 175. Zastanawiam sie , gdzie beda polskie banki pozyczac pieniadze, szczegolnie w przypadku ewentualnego , kolejnego kryzysu finansowego.

 176. Bywalec 2
  8 czerwca o godz. 15:47
  „… czy już czas ogłaszać koniec repolonizacji polskiego systemu bankowego ?”

  Owszem. Repolonizacja już się dokonała – ponad 53% aktywów jest w rękach polskich podmiotów. Teraz zaczyna się czas kontynuowania repolonizacji i doganiania na tym polu czołowych państw europejskich I zamorskich. „Dla porównania, w Niemczech krajowe banki mają 89,3 proc. aktywów sektora, we Włoszech 89,6 proc., w Hiszpanii 91,2 proc., we Francji 92,9 proc. a w USA 96,3 proc.”

 177. Corbyn idzie jak burza po zwycięstwo.

 178. Saldo mortale. 16:40
  Spekulanci Imperium Dobra stwarzaja pieniadze z niczego w czasach kryzysu.
  Lichwiarze naszej kolonii na razie moga robic to samo ( w przeciwienstwie do Grekow ).

 179. Saldo mortale
  8 czerwca o godz. 16:40

  „Zastanawiam sie , gdzie beda polskie banki pozyczac pieniadze, szczegolnie w przypadku ewentualnego , kolejnego kryzysu finansowego”.

  Nigdzie, bo mają wysokie aktywa. Może same będą pożyczać.

 180. MR mysli nigdzie, bo ma wysokie aktywa….

css.php