Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

12.06.2017
poniedziałek

Przekaz dnia

12 czerwca 2017, poniedziałek,

1. Referendum w sprawie konstytucji, lansowane przez prezydenta Dudę, to zły pomysł. To stawianie wozu przed koniem.

Mówienie o tym, że obecna konstytucja jest napisana przez elitę, a potrzebna jest konstytucja napisana przez lud, to populistyczna demagogia. Może lud napisze także ustawę budżetową, ustawę o zgromadzeniach? Polsce nie jest potrzebna nowa ustawa zasadnicza, należy przestrzegać tej, która obowiązuje, a nie łamać i pisać nową. Ale jeśli nawet taka jest wola suwerena z ulicy Nowogrodzkiej, to kolejność powinna być następująca: najpierw badania opinii publicznej i dyskusja ekspertów, potem komisja konstytucyjna przygotowuje projekt, który zostaje poddany referendum. Obecnie, przy panującej polaryzacji, nie ma warunków do przygotowania nowej konstytucji.

2. Pomysł referendum w sprawie relokacji uchodźców przy okazji wyborów 2019 r. – fatalny. Jego celem nie jest rozpoznanie opinii społeczeństwa, która jest znana, tylko sukces PiS, zrzucenie z siebie odpowiedzialności przez obóz rządzący i zapędzenie Platformy do narożnika, uniemożliwienie wspólnej polityki Unii Europejskiej. Wszystko to jest do pomyślenia, ale koszt społeczny ogromny: wzrost nastrojów ksenofobicznych, jeszcze głębsza polaryzacja w Polsce i w Unii Europejskiej.

3. Wizyta prezydenta Trumpa jest dla Polski korzystna, ale bez przesady. Prawie każdy prezydent USA składał wizytę w Polsce (a wizy jak były – tak są…). Ford, Nixon, Bush, Obama, teraz czas na Trumpa. Wizyta ta jest obustronnie korzystna. Trump osłabi wrażenie, że jest izolacjonistą i kasjerem, którego interesuje tylko 2 proc. PKB na obronność, powtórzy zobowiązanie wobec artykułu 5. (jeden za wszystkich – wszyscy za jednego), zatrze złe wrażenie po podróży na Bliski Wschód, zyska sympatię Polonii amerykańskiej, może liczyć na życzliwe przyjęcie w Polsce i usunąć na dalszy plan rzeczywiste problemy z Europą – przede wszystkim chłód na linii Waszyngton–Berlin, Paryż, Bruksela. Dla przywódców państw Międzymorza, którzy spotkają się wtedy w Polsce (Wrocław lub Warszawa), to photo-opportunity i hand-shake. Dla Polski – przede wszystkim starania o jak największe zaangażowanie USA i NATO na wschodniej flance NATO. Na pierwszy rzut oka – wszystkie strony na tej krótkiej (po drodze na szczyt G7 w Niemczech) wizycie skorzystają, a potem nastąpi powrót do rzeczywistości. Niestety, za tym wszystkim kryje się obustronna chęć osłabienia jedności Unii.

4. Kontrmanifestacja 10 kwietnia, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, stanowiła świadome złamanie prawa, obywatelskie nieposłuszeństwo wobec pisowskiej Ustawy o zgromadzeniach uszytej na miarę cyklicznych miesięcznic. Ustawa ta nigdy nie powinna była zostać przyjęta, ogranicza wolność zgromadzeń i faworyzuje zgromadzenia oficjalne. Uznanie miesięcznic na Krakowskim Przedmieściu, które są przede wszystkim wiecami politycznymi, za akty religijne, to fikcja. A policja ma obowiązek stać na straży prawa (nawet niesłusznego).

Protestując przeciw Ustawie o zgromadzeniach i fikcji polityczno-religijnej, Obywatele RP działają w słusznej sprawie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 253

Dodaj komentarz »
 1. Jeśli chodzi o referendum to PiS powiela poraz kolejny pomysły Orbana , który także przeprowadził takie referendum , w którym nie uzyskał ale quorum , ale wspanałomyślnie uznał je mimo to za wiąrzące.
  W przypadku Węgier chodziło o 1300 osób .
  Koszty referendum w porównaniu do kosztów utrzymania uchodźców były wielokrotnie wyższe , ale tutaj chodzi przecież coś większego , o ojczyznę .

 2. Przeprowadzenie podobnego referendum jest znakomita propagandowa okazją , do konsolidacji i podkreślenia jedności narodowej.
  Kto nie jest za , ten nie jest Polakiem.

 3. Pan Redaktor pisze :
  ,,Polsce nie jest potrzebna nowa ustawa zasadnicza, należy przestrzegać tę, która obowiązuje, a nie łamać i pisać nową.”
  Tymczasem wszystkie wladze, poczynajac od Tadeusza ( Konrada ) Mazowieckiego konstytucje lamia, bo dochod kraju idzie w rece Jednego Procenta, podczas gdy konstytucja okresla system gospodarczy jako ,, spoleczna gospodarke rynkowa.”
  Zamiast Szwecji mamy Zimbabwe.
  https://www.arslege.pl/zasada-spolecznej-gospodarki-rynkowej/k15/a5251/

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. folwarkPn
  12 czerwca o godz. 15:21 miesza procenty…..oraz gospodarke. Taka widocznie gospodarka…

 6. Co tu dużo mówić. Pierwszy terrorysta RP bawi się krajem jak mu się żywnie podoba. A w miarę jedzenia apetyt rośnie. To dopiero początek terroru.

 7. Nawet eksperci „Wyborczej” przyznają rację ws. Frasyniuka: „Policja miała prawo użyć siły”. Jeżeli blokujący nie reagowali na wezwania policji, miała prawo użyć siły.Skoro demonstranci złamali prawo, musieli zostać wylegitymowani. A że nie było to zatrzymanie, policja nie miała obowiązku dopuszczać do tej grupy prawników. Jeżeli funkcjonariusze chcieli zachować kontrolę nad zgromadzeniem, trudno sobie wyobrazić inny sposób postępowania – wyjaśnił mecenas Roman Nowosielski, były sędzia Trybunału Stanu

 8. Nie jestem pewien, co przyniesie wizyta Trumpa. Jeśli zechce podgrzać siły odśrodkowe w EU to obecny rząd dość łatwo do tego namówi. Możemy na tym sporo stracić.

 9. Dwa przekazy dnia: jeden z Nowogrodzkiej …

  drugi ze Słupeckiej (hahaha). Dzień od rany jest spolaryzowany, przedzielony barierkami – tego chciał prezes już dawno, tu stoimy my, tam stoi zomo, drugi sort, sikajvcy na groby, komuniści i złodzieje, obrońcy islamskich terrorystów … i ci mu jeszcze ślina na język przyniesie. To się stało, prezes („łebski polityk”) to już osiągnął. I teraz będzie pisał nową konstytucję, skoro tę obowiązującą tak łatwo można podeptać. Czyli stworzył dom wariatów, pomieszanie pojęć, degradację rozumu i zdrowego rozsądku. Horror.

  Z Trumpem nie jest wiele lepiej. Wizytę na Bliskim Wschodzie – wg. jednych zrobiła ona złe wrażenie, nota bene już stworzyła nowy konflikt na linii Arabia Saudyjska – Katar, a porozumienia Izreal – Palestyńczycyc jak nie była tak nie ma – wg. samego Trumpa ta wizyta była „historyczna”.

  Jedynie w starej Europie sprawy się prostują: w UK wyborcy odrzucili ideę „hard brexit”, we Francji prezydent Macron dostaje wzmocniony mandat do reform, w Niemczech przed jesiennymi wyborami partie malej koalicji (CDU/CSU i FDP) umacniają się w sondażach, nawet we Włoszech w wyborach samorządowych poległ M5S, ruch komediancko-antyunijny. Ale to już mój przekaz dnia.

 10. Pytanie: „W jakim kierunku zmierza Unia? Co z nią będzie za kilka lat”?

  J. Saryusz-Wolski: „Dziś kręci się wokół własnej osi. Z powodu
  wielu kryzysów naraz. I z powodu
  wad konstrukcyjnych: nierównowagi
  systemu państw członkowskich, deficytu
  demokracji, oderwania się elit.
  Przewodniczący Komisji Europejskiej
  mówi, że liderzy państw członkowskich
  powinni przestać słuchać swoich wyborców.
  Rząd francuski przekracza
  dopuszczalny deficyt budżetowy, a on
  tak tłumaczy odstąpienie od sankcji:
  „Przecież to Francja”. (fragment rozmowy w tyg. wSieci).

  „Przecież to Francja”, czyż to nie ładne?

 11. Co przyniesie wizyta Trumpa na Międzymorzu?

  Jednego na pewno nie przyniesie: krytyki polityki Rosji. O tym kraju Trump nie wspomni nawet słowem. Będzie za to perorował o tym, że Polska i inne kraje muszą zwrócić Ameryce pieniądze za ten okres, kiedy nie płaciły odpowiednio na obronę. I jaki Trump jest ważny dla świat, i nikt nie ma prawa wchodzić mu pod nogi …
  Tak sobie ekstrapoluję.

  Proponowałabym ubrać go w zbroję husarza i zrobić z nim szarżę na islamskich terrorystów.

 12. D. Passent: „Pomysł referendum w sprawie relokacji uchodźców przy okazji wyborów 2019 r. – fatalny. Jego celem …. [jest] uniemożliwienie wspólnej polityki Unii Europejskiej”.

  Pytanie: „A temat imigrantów”?

  J. Saryusz-Wolski: „Przekonywałem jeszcze PO, że nie możemy wziąć udziału w rozdzielaniu ciężarów wynikłych z imigracji z Południa, bo przyjmujemy imigrantów ze
  Wschodu, i to powinno wchodzić do całościowego rachunku. Poparł mnie
  w tej sprawie nawet szef EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Przekonałem go do tego. Rząd PO to zlekceważył.

  Pytanie: „Pada argument, że Ukraińcy to nie są polityczni uchodźcy”.

  Ci z Południa też nie są. Formalnie to wszyscy nie są, bo uchodźcą jest się,
  według konwencji genewskiej, tylko w pierwszym kraju po ucieczce. A do
  Włoch przybywają przeważnie ludzie, którzy nawet nie pochodzą z krajów
  objętych wojną. To wynika z danych, które wyciekły z Fronteksu. Mamy
  1,4 mln Ukraińców, przyjęliśmy 90 tys. Czeczenów. Z nawiązką wykonujemy
  obowiązek przyjmowania imigrantów, a jesteśmy biczowani”.
  (fragment rozmowy w tyg. wSieci).

 13. Myśle , że jedynym możliwym kierunkiem rozwoju UE jest dalsze pogłębienie integracji. Mam tu na myśli to , o czym mówi Macron : wspólny minister finansów , wspólny budżet w strefie Euro .
  UE jest organizacją dobrowolną i każde państwo ,,któremu tak integracja idzie za daleko, powinno mieć taką szanse integrowania się , jaką uważa za sobie właściwą i korzystną , ale nie powinno stać w drodze krajom , które chcą szybszej integracji .
  Rossi
  Co do sensacji Syryusza , to oprócz tego zdania które cytowałeś nie udało mi się dotrzeć do odpowiedzi na moje pytanie:
  gdzie?
  kiedy?
  I jak ?
  Tusk opowiedział się za sankcjami dla Polski .
  Czy możesz mnie wspomóc np. Linkiem ?

 14. Bywalec 2 godz 14.59

  Ja Cię bardzo proszę, zainwestuj w słownik ortograficzny. Póki co, „dobra zmiana” nie sięgnęła jeszcze ortografii polskiej. Wiążący nie pisze się przez rz, litości!

 15. Ponieważ Angela Merkel montuje wsród państw G20 sojusz antytrumpowy, który objawić się ma szczycie w Hamburgu można sądzić, że swe wystąpienie w Warszawie prezydent USA poświęci po częsci Niemcom.
  To, że Niemcy są problemem dla prezydenta Trampa jasno mówi też nieoceniony Edward Luttwak w rozmowie z red Pawłowskim z Kultury Liberalnej. Fragment poniżej:

  „Łukasz Pawłowski: Mówi pan, że mądra polityka zagraniczna polega na przeciwstawianiu się wrogom i wspieraniu przyjaciół. Ale kiedy prezydent Trump przyjechał do Europy, można było odnieść wrażenie, że walczy ze swoimi sojusznikami.

  Edward Luttwak: Trump nie walczy z amerykańskimi sojusznikami, ale prosi, by dotrzymali obietnicy i choćby w minimalnym stopniu zatroszczyli się o własne bezpieczeństwo. Jeśli państwa europejskie uważają, że Rosja Władimira Putina stanowi dla nich zagrożenie, powinny coś z tym faktem zrobić i odpowiednio przygotować się pod względem militarnym. Rządy Albanii czy Grecji istotnie nie mogą przeznaczać na zbrojenia dużo większych środków. Ale inne państwa już tak.
  Dlaczego Duńczycy, Szwedzi, Norwedzy nie robią więcej dla zapewnienia równowagi sił na północy Europy? Kanclerz Merkel nie podniesie wydatków na zbrojenia do 2 proc. PKB i oczekuje, że Trump będzie się do niej odnosił przyjaźnie, po tym, jak po raz kolejny powtórzyła: „Nein, nein, nein”. Obama przez lata stosował wobec Niemiec strategię uśmiechania się i poklepywania po plecach. Trump nie chce jej kontynuować i zapowiadał to w kampanii. Niemcy powinny przyjąć to do wiadomości i wypełniać swoje zobowiązania. Ale tego nie robią i to mimo że podpisali odpowiednie zobowiązania, a w dodatku mają nadwyżkę budżetową.

  Łukasz Pawłowski: Prezydent Trump nie tylko skrytykował państwa NATO za to, że nie wydają dość dużo na zbrojenia. Powiedział, że po latach są winne amerykańskim podatnikom miliardy dolarów!

  Edward Luttwak: Powtarzam panu – podpisali zobowiązanie, którego nie wypełnili. W rezultacie powstał zakumulowany dług. Podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie państwa członkowskie zgodziły się na wysłanie wojsk do państw bałtyckich i Polski. Ale na Łotwę wysyłają 175 włoskich żołnierzy. Taką liczbę można wysłać na akcję przeciwko włoskiej mafii i to na pewno nie w Palermo czy Katanii, tylko jakimś mniejszym mieście.

  Łukasz Pawłowski: Ale…

  Edward Luttwak: Tu nie ma żadnego „ale”. Kiedy Trumpowi podano liczby żołnierzy wysłanych do państw bałtyckich przez państwa NATO, powiedział, że ci ludzie robią sobie żarty. 12 Belgów, 4 Duńczyków, pół Norwega – o czym my rozmawiamy?

  Łukasz Pawłowski: Chcę jedynie powiedzieć, że słowa wypowiadane przez prezydenta mają konsekwencje. I pytam, czy strategia publicznego besztania sojuszników jest najlepszym możliwym wyborem?

  Edward Luttwak: Trump, w odróżnieniu od Obamy, nie chce poklepywać po plecach ludzi nieodpowiedzialnych.

  Łukasz Pawłowski: I uważa pan, że jak na nich nakrzyczy, to będzie bardziej skuteczny?

  Edward Luttwak: Poprzednie podejście nie przyniosło rezultatów, więc Trump próbuje innego. Stany Zjednoczone od dawna nakłaniają Europejczyków do zwiększenia liczby żołnierzy oraz ich lepszego wykorzystania. Nic takiego się nie dzieje. Skoro Europejczycy chcą grać w takie gierki, to w porządku. Ale Trump nie będzie tego akceptował.

  Łukasz Pawłowski: Wielu komentatorów twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych obserwujemy zwrot w kierunku izolacjonizmu. Czy pan się z tym zgadza?

  Edward Luttwak: Na pewno tak będzie, jeśli Europejczycy nie zareagują na komunikaty płynące z Waszyngtonu. Czasy, w których Europejczycy zajadali się łakociami, a Amerykanie odwalali brudną robotę, się skończyły. Amerykanie dokonali demokratycznego wyboru i zdecydowali, że nie chcą już płacić za Niemców.

  Łukasz Pawłowski: Przecież Stany Zjednoczone odnoszą ogromne korzyści gospodarcze i polityczne z tytułu roli, jaką odgrywają na świecie.

  Edward Luttwak: To prawda, Amerykanie na tym korzystają. Ale w tym wypadku obok kosztów i korzyści jest też kwestia niesprawiedliwości. To, co Niemcy robią w gospodarce i relacjach międzynarodowych, to zwykłe oszustwo.”

  Całośc bardzo ciekawej rozmowy pod linkiem:

  http://kulturaliberalna.pl/2017/06/05/edward-luttwak-donald-trump-europa/

 16. Współczuję temu chłopakowi w policyjnym mundurze, który chciał pokazać Frasyniukowi, kto tu rządzi. Cóż, w Polsce dzięki idiotycznej ustawie emerytalnej dla policji mamy do czynienia z młodzieżą, która nie wie jak się zachować. I nie chodzi mi tylko o takie graniczne sytuacje jak ta z Frasyniukiem. Co do tych ponoć religijnych i modlitewnych zgromadzeń wokół Jarosława K, przypomina mi się scena z modlącymi się muzułmanami na chodniku w Paryżu i komentarz polskiego obserwatora tego zdarzenia. Nie muszę chyba go cytować, wszyscy średnio inteligentni się domyślą.

  Adrian musiałby najpierw wskazać kraj, w którym lud pisze konstytucję. Pamiętam co prawda, że w CCCP za Breżniewa cały naród radziecki dyskutował nad treścią proponowanej przez KC konstytucji, ale do treści się nie wtrącał. Polska jak zawsze musi kroczyć w jakiejś awangardzie głupoty. To się nie zmienia od stuleci.

  Ja to się nie umiem już doczekać wizyty pomarańczowej grzywy i tego konkursu na miny. Ludzie, cóż to będzie za widowisko! Adrian już ćwiczy uścisk dłoni w prezydenckiej sali fitness, a prezydent Czarnogóry uniki w bliskości pomarańczowej grzywy. Będzie na pewno zabawnie i drogo.

  Podobały mi się dzisiaj niektóre komentarze w Poranku TOK na temat nagrań Sowy u „Sowy”. Później jednak musiałem wyłączyć audycję, bo nie chciałem przejechać nikogo na pasach. Powiem o co mi chodzi. Obrońcy kościoła i polskiego kleru w tej audycji stwierdzili, że przecież to nie cały kościół jest TAKI!!! Ja ripostuję: jak mam plamy na garniturze, to oddaję go w całości do prania. Widać polskiemu katolikowi nie przeszkadza chodzenie w wyplamionym ubraniu.

 17. dandy
  12 czerwca o godz. 12:13

  „A jednak uwiera obecną opozycję wspomnienie Smoleńska”.

  Nie jest to przypadek. Oni wiedzą, że Las Birnam kroczy, już go widać.

 18. jobrave
  12 czerwca o godz. 9:09

  @Mauro Rossi,
  „Miałem na myśli późniejszych „pecepisowców”, wcześniej byli oni w Komitecie Oywatelskim, a jeszcze wcześniej w „Solidarności”.

  Tzw. prawicy Komitetu Obywatelskiego (z Niesiołowskim na przykład) w żadnej mierze nie można utożsamić z PiS, ani nawet PC. Równie dobrze można by mówić o PO, AWS itd. PiS i PO powstały po kompromitacji i rozpadzie AWS i od tego czasu liczy się ich historia.

 19. radzilowJedwabne
  12 czerwca o godz. 2:13

  ” …. jak tobie i tym twoim ziomom nie pasi „dziwna aktywnosc” „środowiska żydowskiego w Warszawie”.

  Ależ pasuje, stanęłem w obronie części środowiska żydowskiego w Warszawie, które nie zgadza się z geszefciarzami z tzw. Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, że należy zburzyć Teatr Żydowski, a grunt sprzedac pod 150-metrowy biurowiec. Czy ty rozumiesz cokolwiek prócz własnych bluzgów?

 20. handzia
  Przewijaj, przewijaj

 21. 77,4% nie głosowało za konstytucją w 1997 roku.
  22,6% głosowało za konstytucją w 1997 roku.
  Konstytucja nie ma więc mandatu społecznego.

 22. 1- Literę KAŻDEJ Konstytucji można złamać poprzez jej interpretację.
  Po to atakuje się, i zmienia, skład TK.
  Pisać nową?
  Po co?
  Czy zmieni to praktykę?
  Papier ścierpi wszystko- w przeciwieństwie do LUDZI…..

  2- Jakoś nie sądzę, nawet bez referendum, by setki tysięcy „uchodźców” a raczej emigrantów ekonomicznych, spotkały się z życzliwym przyjęciem w naszym kraju.
  Po prostu będą stanowić konkurencję na rynku pracy.
  A zaplecza logistycznego w postaci tłumaczy z języków orientalnych, mieszkań, miejsc pracy, po prostu nie mamy.
  Skoro z naszej przepełnionej łódki ewakuują się setkami tysięcy co roku nasi obywatele, to znaczy że krypa przecieka…..

  3- Pan Trump poza wykorzystaniem jego wizyty dla celów propagandowych, nie zrobi dla Polski NIC.
  Co może Polska zrobić dla Trumpa, czy Ameryki?
  Wszystko……co zostanie postanowione w wiadomej ambasadzie.
  Możliwości decyzyjne polskich polityków są minimalne.
  Rozmowy „U Sowy” dobitnie świadczą o świadomości tego faktu u prominentnych polityków polskich.

  4-Kapłani nowopowstałej religii smoleńskiej dzierżą władzę absolutną.
  Schizmatycy i agnostycy będą tępieni z całą mocą.
  Która narasta……

  Interesujące byłoby naukowe porównanie przestrzegania prawa za czasów PRL i obecnego stanu.
  Przypuszczam że tamta demokracja socjalistyczna bije na głowę tę obecną- kompradorską.
  A i stopień swobody decyzyjnej w sprawach międzynarodowych jest obecnie znacznie mniejszy niż poprzednio.

 23. Duda zapyta czy puste miejsce przy stole wigilijnym dla wędrowca to nie przesada.Bo przyniesie syfa jak sugeruje Kaczyński.Precz z tradycją pustego miejsca stołu bo stół dla naszych tylko ochrzczonych.Tak sobie myślę czy Jezus-Żyd teraz król Polski nie zostanie zatrzymany na wycieraczce przed dziuplą siermiężnych katolików.Choć był uciekinierem. Czy katolicy to jeszcze Polacy bo wyznają religię żydowską.Oto jest pytanie.

 24. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/superminister-od-bezpieczenstwa/v7k36cl

  W miejsce ABW i Agencji Wywiadu powstanie Agencja Bezpieczeństwa Narodowego z szerokimi uprawnieniami.

  Zaraz rozpocznie się wycie na trwogę najbardziej zainteresowanych.
  Wszak pieniądze lubią spokój. 🙂

 25. Bywalec 2
  12 czerwca o godz. 17:01

  „Tusk opowiedział się za sankcjami dla Polski.Czy możesz mnie wspomóc np. Linkiem”?

  „Byłem na sali plenarnej, kiedy Donald Tusk poparł procedurę Komisji Europejskiej prowadzącą do sankcji przeciw Polsce. Powiedziałem sobie w myślach: „Co za szmata”.

  Należy rozumieć, że chodzi o posiedzenie PE. (w najnowszym numerze, nie mogę podać czego, bo „moderacja” skasuje wpis, dziś już trzy skasowała).

 26. Muszynianka
  12 czerwca o godz. 16:24

  „Co przyniesie wizyta Trumpa na Międzymorzu?
  Jednego na pewno nie przyniesie: krytyki polityki Rosji”.

  Pośrednio jest o tym, co linkował Bar Norte.
  http://kulturaliberalna.pl/2017/06/05/edward-luttwak-donald-trump-europa/

 27. fakty: wczoraj ruszyla ukraina do europy ;

 28. W wywiadzie z Luttwakiem zwróciłem uwagę na sformułowanie:

  „Jeśli państwa europejskie uważają, że Rosja Władimira Putina stanowi dla nich zagrożenie, powinny coś z tym faktem zrobić”.

  „”Jeśli państwa europejskie uważają …” – to daje do myślenia.

  Nie „my uważamy” tylko „jeśli oni uważają”.

 29. Przekaz dnia z Czerskiej (red. Żakowski) i z Nowego Jorku

  http://wyborcza.pl/7,75968,21946594,ile-kosztuje-trump.html

  Główna teza, żeby nie powiedzieć – spekulacyjny domysł, jest o tym, że zniknięcie ustaw Ziobry z porządku sejmowych głosowań (bo przecież nie obrad) jest po to, aby uniknąć demonstracji opozycji i obywateli RP przeciw uchwalonej ustawom. Demonstracje rozeszłyby się w świat w czasie wizyty Trumpa lepiej, nagłośniłyby polski przekaz o łamaniu praworządności i trójpodziału władzy, „zobaczyłyby je kamery amerykańskich mediów; protesty w obronie praworządności, a nie mowa Trumpa, zdominowałyby przekaz w USA”. Zatem sędziowie i podsądni mogą odetchnąć jeszcze przez kilka tygodni.

  Dla pytających „CUI BONO?” jest oczywista teza o miliardowych zakupach militarnego sprzętu w USA. Wszak motto tej prezydentury jest „jobs, jobs, jobs”. Czytaj – „zamówienia, zamówienia, zamówienia”. Od Saudyjczyków 100 miliardów, od Międzymorskich 100 miliardów …

  http://www.newyorker.com/cartoons/a20839

  Karykatura w New Yorker, wielkanocna, dzieci starym zwyczajem mają zbierać jajka w terenie, w parku czy ogrodzie, dobry Wujek Donald wydaje im instrukcję – „zamiast jajek będziecie zbierać piłki golfowe, które wpadły do przeszkód z wodą”. W tle zabudowania letniej rezydencji Trumpa na Florydzie.

 30. Przekaz dnia z Czerskiej (red. Żakowski)

  http://wyborcza.pl/7,75968,21946594,ile-kosztuje-trump.html

  Główna teza, żeby nie powiedzieć – spekulacyjny domysł, jest o tym, że zniknięcie ustaw Ziobry z porządku sejmowych głosowań (bo przecież nie obrad) jest po to, aby uniknąć demonstracji opozycji i obywateli RP przeciw uchwalonej ustawom. Demonstracje rozeszłyby się w świat w czasie wizyty Trumpa lepiej, nagłośniłyby polski przekaz o łamaniu praworządności i trójpodziału władzy, „zobaczyłyby je kamery amerykańskich mediów; protesty w obronie praworządności, a nie mowa Trumpa, zdominowałyby przekaz w USA”. Zatem sędziowie i podsądni mogą odetchnąć jeszcze przez kilka tygodni.

  Dla pytających „CUI BONO?” jest oczywista teza o miliardowych zakupach militarnego sprzętu w USA. Wszak motto tej prezydentury jest „jobs, jobs, jobs”. Czytaj – „zamówienia, zamówienia, zamówienia”. Od Saudyjczyków 100 miliardów, od Międzymorskich 100 miliardów …

 31. … i z Nowego Jorku

  http://www.newyorker.com/cartoons/a20839

  Karykatura w New Yorker, wielkanocna, dzieci starym zwyczajem mają zbierać jajka w terenie, w parku czy ogrodzie, dobry Wujek Donald wydaje im instrukcję – „zamiast jajek będziecie zbierać piłki golfowe, które wpadły do przeszkód z wodą”. W tle zabudowania letniej rezydencji Trumpa na Florydzie.

 32. p.s.
  nie bojcie się! jesteście tylko krajem tranzytowym;

 33. Z Edem Luttwakiem nie ma dyskusji

  Mówi on – Trump szedł do wyborów z konkretnymi obietnicami, a jedną z nich było wycofanie się z tego porozumienia. Nie pojmuję, jak ktokolwiek może być tym zszokowany – szokiem byłoby, gdyby tego nie zrobił!

  Osobiście jestem zszokowana z ilu konkretnych obietnic wyborczych się wycofał, ilu nie zrealizował w pierwszych (już 150) dniach … nie wsadził Hillary do paki, nie wprowadził zakazu wjazdu muzułmanom, nie wyrzucił Obamacare, nie zmienił prawa podatkowego, itd.

  Obiecywał też, że przedstawi swoje zeznania podatkowe.

  Ale zostawmy Trumpa obietnice na boku. Mamy tę obserwację Littwaka:

  Czasy, w których Europejczycy zajadali się łakociami, a Amerykanie odwalali brudną robotę, się skończyły. Amerykanie dokonali demokratycznego wyboru i zdecydowali, że nie chcą już płacić za Niemców.

  Agoda. I doodad, że napychali się łakociami oraz pluli na Jankesów, europejska ludność od Mediolanu po Bremę po Edynburg nie znosiła Ameryki, wg. nich to przede wszystkim Gorbaczow wyzwolił Europę a nie Reagan, tym bardziej po GW Busha wojnie w Iraku. Oczywiście białych, uprzywilejowanych Amerykanów boli dzisiaj, że stracili dominującą pozycję, że ktoś im powie Nein lub Non, i nic z tym nie mogą zrobić. Denerwuje ich globalizacja wprowadzona po wojnie i później przez Amerykę, że nie tylko oni napychają się łakociami. Że ich światową dominację gospodarczą ograniczają już nie tylko Niemcy i Japończycy. Luttwak wyraża rozgoryczenie rozkapryszonych prawie 70 latami nieustannie na szczycie. Teraz chcą się izolować, bo już nie mogą na to patrzeć.

  Luttwak oczywiści ma rację mówiąc: Jeśli państwa europejskie uważają, że Rosja Władimira Putina stanowi dla nich zagrożenie, powinny coś z tym faktem zrobić i odpowiednio przygotować się pod względem militarnym.

  Rosja nie jest supermocarstwem zagrażającym USA jak dawniej. W konfrontacji z Chinami jest bezużyteczna, okazuje się. Więc jako mocarstwo regionalne, niech się nim zajmą Europejczycy. Ewentualnie mogą kupić amerykańskie technologie i sprzęt, proszę bardzo. I Europy powoli ku temu zmierza, Polska starym zwyczajem z boku. Po swojemu.

 34. szwajcarzy, w miedzyczasie tak jak niemcy, narzekaja na wegrow, ze nie chca przyjmowac z powrotem zywego towaru (kontraktowo), ktory nie odpowiada ich zachciankom;

 35. @Mauro Rossi,
  Z poprzedniego wątku II. część mojej odpowiedzi, tej, w której występował „mój” ubek, a nad którą moderator znęca się do dziś i pewnie już tak zostanie.

  Ubecy, kapusie, partyjniacy w szeregach PiS, to na ogół ludzie, którzy wiedzą coś, czego ujawnienie nie było, bądź nie jest PiS na rękę, a więc różnych brzydkich lub bardzo brzydkich powiązań albo ludzie, którzy wyświadczyli jakieś przysługi.

 36. Taki Piotrowicz np. miał oskarżać księdza pe-fila z Tylawy, a tymczasem go bronił, zażarcie zresztą. Gdyby nie rola sędziego Kryże w procesie FOZZ, deal z Kaczyńskimi, dziś PiS wytaczałby przeciwko niemu najcięższe armaty, tak jak przeciwko sędziemu Tulei, czy jakiemuś innemu, który podobno gwizdnął gwizdek (pendrive). Przecież Kryże jest wręcz wymarzonym obiektem do pisowskiego ataku, idealnie wypełnia kryteria „komunistycznego ścierwa”: – syn niekwestionowanego zbrodniarza stalinowskiego- Romana („sądzi Kryże, będą krzyże”), a przed wszystkim sędzia stanu wojennego, który skazywał opozycjonistów.

 37. milionerzy i dentyści nadal mile widziani 🙂

 38. Stanisław Piotrowicz np. miał oskarżać księdza pe-fila z Tylawy, a tymczasem go bronił, zażarcie zresztą. Gdyby nie rola sędziego Kryże w procesie FOZZ, deal z Kaczyńskimi, dziś PiS wytaczałby przeciwko niemu najcięższe armaty, tak jak przeciwko sędziemu Tulei, czy jakiemuś innemu, który podobno gwizdnął gwizdek (pendrive).

 39. Przecież Kryże jest wręcz wymarzonym obiektem do pisowskiego ataku, idealnie wypełnia kryteria „komunistycznego ścierwa”: – syn niekwestionowanego zbrodniarza stalinowskiego- Romana („sądzi Kryże, będą krzyże”), a przed wszystkim sędzia stanu wojennego, który skazywał opozycjonistów.

 40. A sędzia Kry… jest wręcz wymarzonym obiektem do pisowskiego ataku, idealnie wypełnia kryteria „komunistycznego ścierwa”: – syn niekwestionowanego zbrodniarza stalinowskiego- Romana („sądzi Kry…, będą krzyże”), a przed wszystkim sędzia stanu wojennego, który skazywał opozycjonistów.

 41. Podwójne standardy na każdym kroku, przy jednoczesnym wymachiwaniu sztandarami, na których wypisana jest „prawda”, „moralność chrześcijańska” itp. A prawdy i moralności ni chu chu.
  I to jest to, co mi przeszkadza, czyli bezczelne łgarstwa, na każdym kroku, dzień dzień, godzina w godzinę, w żywe oczy, na skalę nienotowaną od 1989 roku, a może i od 1956.

 42. Moderator jest uczulony na nazwisko pewnego sędziego i z maniackim uporem zatrzymuje mi akapit dotyczący tego pana. Zastanawiam się nad sensownością takiej moderacji.

 43. Mój przekaz dnia numer dwa

  66 miliardów złotych włożyło państwo w ciągu 10 lat w sektor górniczy. Mimo to kopalnie odnotowują straty, sprzedaż węgla spada, właściciele spółek zatrudniają za dużo osób, a sektorem rządzą związki zawodowe – wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK. Ale rząd nie widzi problemu.

  PiS powinien naprawić NIK. Poprawić raportu już się nie da. Co na to wice Morawiecki? Ostatnio się kryje. Pewnie pilnie przygotowuje prezentację na temat rozwoju.

 44. Luttwak i Rosja

  Faktycznie zgadzam się i dodam, że polityka demokratycznego Trumpa nie różni się od polityki Obamy z partii demokratycznej. Trump, jak Obama, wycofuje zaangażowanie Ameryki z mniej istotnych dla jej bezpieczeństwa regionów. Europa jest mniej istotna. Czas skończyć z tezą GW Busha, z jego oświadczeniem z 22-XI-2002 wmurowanym w Wileńskim Ratuszu:

  ANYONE WHO WOULD CHOOSE LITHUANIA AS AN ENEMY HAS ALSO MADE AN ENEMY OF THE UNITED STATES OF AMERICA.

  Rosja także w wojnie z terroryzmem islamskim jest bezużyteczna, nota bene. Zdobycie Aleppo dla Assada nie pomogło Ameryce ani na jotę. W wyzwalaniu Mosulu i Rakki przydatność Rosji jest zerowa. Jeśli umizgi do Putina, oprócz wyborczej siekaniny Hillary, miały jakiś element wizji strategicznej Trumpa, to i ta wizja nie sprawdza się. Podobnie jak Bliskowschodnie przegrupowania sojuszy, czy straszenie Korei Płn, czy naciskanie Chin.

  Jak mawiał Winston Churchill, Amerykanie najpierw spróbują wszystkich metod i rozwiązań …

 45. Edward Luttwak zasugerował co może mówić Donald Trump w Warszawie (zalinkowany 17,06) natomiast Yascha Mounk podpowiada co może mu odpowiedzieć w Hamburgu Angela Merkell.
  Yascha Mounk to amerykański politolog urodzony w Niemczech, absolwent Cambridge i wykładowcą Harvarda. Wywiad, którego udzielił Kulturze Liberalnej nosi nieco prowokujący tytuł „Unia tak, ale na niemieckich warunkach”.

  Fragmenty:

  „Łukasz Pawłowski: Po kilku rozmowach z Donaldem Trumpem podczas jego pierwszej podróży zagranicznej Angela Merkel powiedziała, że Europa nie może już w pełni polegać na swoich sojusznikach, a w związku z tym powinna wziąć swój los we własne ręce. Czy te słowa to po prostu element kampanii wyborczej przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, czy znak poważnej zmiany stosunku Niemiec do Stanów Zjednoczonych oraz integracji europejskiej?

  Yascha Mounk: Ani jedno, ani drugie. Od czasu zakończenia II wojny światowej niemiecka polityka zagraniczna oparta była na dwóch podstawowych założeniach. Po pierwsze, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa Niemiec. A po drugie, że Stanom Zjednoczonym zależy na utrzymaniu demokracji w Europie Zachodniej oraz jej promocji w innych częściach świata. Oba te założenia nie są już dziś pewne.
  Nie znaczy to jednak, że niemiecka polityka zagraniczna ulegnie zasadniczej zmianie. Większość niemieckich polityków woli udawać, że Stany Zjednoczone są tym samym krajem, co 10–20 lat temu, mimo że to nieprawda (…)

  Łukasz Pawłowski: Ale tego rodzaju twierdzenia mają konsekwencje. Część komentatorów w Europie odczytuje je jako zapowiedź dążenia do ściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej. Po zwycięstwie Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji słychać komentarze, że francusko-niemiecki „silnik” może napędzać reformy Unii w różnych dziedzinach.

  Yascha Mounk: W analizie polityki zawsze błędem jest założenie, że skoro z jakiegoś twierdzenia „A” logicznie wynika twierdzenie „B”, to polityk, który wypowiedział zdanie „A”, zrobi „B”. Zgadzam się, że gdyby Niemcy poważnie uznały zmianę warunków zewnętrznych, z jaką mamy do czynienia, powinno to prowadzić do rozmaitych konsekwencji: po pierwsze – do radykalnego zwiększenia wydatków na wojsko, a po drugie – do uznania potrzeby pogłębienia współpracy na poziomie europejskim.
  Nie sądzę, aby niemieccy politycy byli gotowi zaakceptować te konsekwencje. Część z nich powtarza, że w tym roku już zwiększono wydatki na zbrojenia z poziomu 1,12 proc. PKB do 1,18 proc. PKB. Ale nawet jeśli ten wzrost byłby kontynuowany, to w tym tempie i tak nie uda się osiągnąć poziomu 2 proc. PKB do roku 2024. Inni uważają, że nawet ustanowienie celu na poziomie 2 proc. było błędem.
  Chciałbym wierzyć, że słowa Merkel oznaczają gotowość do podjęcia działań na rzecz rzeczywistego partnerstwa z Emmanuelem Macronem i obudzenia nadziei w krajach Europy Południowej. Ale nie sądzę, by niemiecka polityka wobec kryzysu w strefie euro miała się w najbliższym czasie zmienić, bo nie zmieniła się przez ostatnie 9 lat.
  (…)
  Niemcy popierają Unię Europejską, ale na poziomie bardzo abstrakcyjnym – chcą być częścią UE i chcą, by funkcjonowała jak najlepiej, ale na niemieckich warunkach. (…) Z jednej strony mamy więc do czynienia z wysokim poparciem dla UE wśród zwykłych Niemców, a przede wszystkim wśród elity politycznej. Ale z drugiej, z wielką niechęcią do podjęcia działań, które pomogłyby Europie wyjść z kryzysu.
  (…)
  Większość Niemców jest za Unią Europejską, ale taką, która nie wymaga dodatkowej pomocy dla innych krajów. To ma być przestrzeń, gdzie kraje takie jak Grecja będą naśladować niemiecki model gospodarczy i staną się mistrzami świata w eksporcie albo wyjdą ze strefy euro. Problem polega na tym, że taka Europa nie przetrwa, bo działa na nią zbyt wiele sił odśrodkowych. W relacjach z UE Niemcy chcieliby utrzymania status quo i nie dopuszczają do siebie myśli, że obecne status quo jest nie do utrzymania.”

  Całość poniżej:

  http://kulturaliberalna.pl/2017/06/05/niemcy-usa-unia-europejska-yascha-mounk/

 46. Strasznie jednak uwiera opozycjonistów pamięć o tragedii smoleńskiej. Nawet tych, co nie mieli nic wspólnego z rozdzieleniem wizyt katyńskich. Skąd ta dziwna solidarność ze sprawcami rozdziału. Przecież to Tusk, a nie oni, spiskował z Putinem za plecami własnego prezydenta. Dlaczego więc urządzają kontrmanifestacje 10 kwietnia? Dlaczego je popierają? Skąd ten pęd do samooczyszczenia się, ten odruch kompulsywnego mycia rąk? Lady Mackbet myła obsesyjnie ręce, bo popchnęła męża do zbrodni. A oni co zrobili? Nic. Cieszyli się tylko, że premier od ciepłej wody upokorzył polskiego prezydenta, odsuwając go od obchodów wielkiej historycznej rocznicy. Potem przeżyli szok na wieść, że prezydent zginął. Tylko że obok szoku pojawiła się radość z tej śmierci. Czy to ich tak dręczy? Wygląda na to, że właśnie to.

 47. Dlaczego opozycja nie oddała władzy prezesowi 10 lat temu? Dlaczego nie własny, czyli obcy premier spiskował przeciw własnemu, czyli naszemu prezydentowi? Dlaczego oni spiskują z ogromną obcą agenturą? Dlaczego depczą groby? Dlaczego godzą się na takie barbarzyństwo? Skąd ten ich pęd do mycia rąk w ciepłej wodzie? Dlaczego ten nieszczery szok po śmierci? Dlaczego ich to dręczy? – zastanawia się prezes. I dobrze mu tak.

 48. Przypomnijmy sobie, co takiego się stało w przeszłości, że Europejczycy podbili w ciągu kilku dziesięcioleci kontynent azjatycki i afrykański. Przecież zanim doszło do tego bezprecedensowego podboju, islamskie państwa północnej Afryki nieźle garbowały skórę Europie. Nawet autor Don Kichota musiał robić za osła u jakiegoś marokańskiego fellacha, zanim zapłacono za niego okup. Ówcześni władcy islamscy byli prawie tak głupi jak Pomarańczowa Grzywa. Nie dochodziło do nich, że nowe technologie produkcji stali w Europie wkrótce spowodują upadek ich potęgi. Obecny władca USA upiera się przy technologiach produkcji energii z ubiegłego wieku. To ma przy okazji ogromne znaczenie w redukcji współczesnego Cyklonu B w skali całego globu. Jeśli dodamy do tego obsesje religijne na punkcie regulacji urodzin i tą z drugiego krańca obsesji dotyczących GMO, to szykuje się niezła jatka.
  A tak na marginesie, jestem ciekaw, czy prezydent USA potrafiłby pokazać na mapie Europy Słowenię i Słowację. Pewnie by nie potrafił. W zeszłym roku absolwent polskiej wyższej uczelni dziwił się, że Słowenia ma trochę morskiej linii brzegowej i nie graniczy z Czechami. Teraz wiem, że pewnie spędzał wakacje na San – Escobar.

 49. Skuteczna „kryminalizacja” Projektu Oświeceniowego (w skrócie PO) to wielki sukces propagandowy PiS

  Cytuję za Felietonistą (POLITYKA 24) z niewielkimi podkreśleniami.
  Teza jego, jak rozumiem, jest następująca a wyjaśnia ona skuteczność PiSowej agitacji:
  Policy mają kompleks słabości, czyli niższości, w stosunku do Zachodu, bo do Wschodu mają co innego, dlatego narodowo-konserwatywny język władzy jest znany ludowi od dziesięcioleci, jeśli je stuleci i wchodzi im do głowy jak nóż w masło. Dalej Felietonista wyjaśnia – „wolność jednostki, wolność wyznania, wolność słowa, wolność twórczości artystycznej, niezależność sędziów czy trójpodział władzy” to był spektakl, karnawał po upadku PRL (wynik upadku ZSRR), chwilowy spektakl, aż dziw, że trwał 25 lat, powinien był trwać o 10 lat krócej, ale się przedłużył z winy Tuska. Projekt wielu wolności i trójpodziału władzy był od samego początku podkopywany przez prawicę, degradowany, obśmiewany i lżony. „Polscy promotorzy popełnili szereg błędów” – twierdzi Felietonista nie wchodzą w żadne szczegóły. Poza jednym – „wielu Polakom projekt oświeceniowy kojarzy się dzisiaj z ośmiorniczkami i ‚podłymi wrogami Jezusa’”. Czyli osią polskiego myślenia nie jest oświecenie, lecz ośmiorniczki. Nie myślenie, lecz jedzenie. Nie głowa, tylko żołądek.

  Myślałam, że to wariactwo. A to żołądkowa niestrawność. Ale czy od dolegliwości trawienia wiele umysłowych schorzeń się nie wzięło?

 50. Jakość pomysłu referendum zależy od tego jak pytanie referendalne jest sformułowane

  Na referendum konstytucyjne prezydenta Dudy proponuje się pytanie proste:

  ANDRZEJ CZY ADRIAN?

  Zaś na referendum w sprawie relokacji uchodźców/imigrantów w Unii proponuję nieco dłuższe pytanie:

  MILION UKRAIŃCÓW, KTÓRZY PRZYBYLI DO POLSKI TO UCHODŹCY CZY IMIGRANCI?

 51. Polacy powoli przyzwyczają się do PiS, ale „symetryści” szybciej

  Symetrysta, wiadomo, to taki co stawia znak równości między PO i PiS. I przeciw nim jest artykuł Janickiego i Władyki:
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1708344,1,zgubne-przyzwyczajenie-do-prawa-i-sprawiedliwosci.read

  Autorzy konkludują:
  Symetryści widzą pojedyncze drzewa, oglądają je, porównują i dyskutują. A polityczny rozsądek nakazuje widzieć cały las, tak jak to robi Kaczyński. W przeciwnym razie PiS z tego lasu wszystkich „nie swoich” przepędzi. Łącznie z symetrystami.

  Symetrystom te rady na nic się zdadzą, jak znam symertystów – oni z tego lasu dawno przepędzeni, przycupnęli pod trawką na łące.

 52. Test na sprawdzenie czegos zupelnie bez znaczenia
  „Bez Radzia stracilem sens rzycia”.
  -Gie-Piez z toba tancowal

 53. Przeszlo i wyszlo co mialo wyjsc

 54. Przykro mi (?) , ze po …. tu latach musze zrezygnowac z rzadkiego ale pisania . Zbyt duzo id…ów na Panskim blogu sie zebralo ( np 21;13)
  Byc moze polska srednia odbiega od swiatowej ale to nie moze byc usprawiedliwieniem .
  Przykro mi , ze musze uzywac takich slow ale to towarzystwo mi nie odpowiada . Mam nadzieje , ze duma Pana nie rozpiera .

 55. @olborski
  Blog Gospodarza przyciąga b.dziwne indywidua. Obok pisowskich trolli i zwykłych oszołomów, także sieroty po twardym komunizmie i jawnych putinowców. Wolność słowa kosztuje…

 56. „Stawianie wozu przed koniem”

  Tak oględnie się wyraża red. Passent o czymś, co przewąchują od dawna czujni obserwatorzy prezesa. Oczywiście nie oczekuję od obywateli czujności, szczególnie gdy prezes się czai za plecami swoich czynowników. Ale po redaktorach spodziewałbym się, aby nazywali sprawy po imieniu i krótko. Bo propozycja Dudy w/s referendum konstytucyjnego to ustawka.

  Oto w referendum, którego pytań jeszcze nie znamy, zapewne prezes się nad nimi głowi lud, czyli po łacinie – populus wypowie się, co chciałby nowego w konstytucji. Pytania będą tak sformułowane, aby odpowiedzi były oczywiste i przewidywalne, lub niejasne i dające się dowolnie interpretować – wszak to prezes ułoży pytania, opozycja nie będzie miała nic do gadania, tzn. jeśli skrytykuje to wiadomo – jest totalna i sterowana z zewnątrz. Coś jak w PRL było, tylko sprytniej, jakby powiedzieli znawcy – bardziej łebsko.

  Potem sejm będzie pod presją, aby zmienić konstytucję tak jak prezes sobie ułoży. Tzn. opozycja będzie pod presją. Gdy zmiany do konstytucji się uchwali w Sali Kolumnowej, lub przy zastosowaniu innego tricku marszałkowskiego i opozycja zaprotestuje, np. ludzie wyjdą na ulice, to PiS powie, że są targowicą kierowaną z Moskwy/Berlina i nie szanują woli ludu, nie mają prawa, legitymacji, itp, itd. Klamka zapadnie. Nawet referendum w celu akceptacji zmian nie będzie potrzebne. Czyli faktycznie postawienie wozu przed koniem, po mojemu ustawka.

  Oczywiste są te obawy i ostrzeżnia, nie raz padały od 3 maja, gdy Duda rzucił hasło referendum konstytucyjnego. Znawcy PiSowego tematu powiedzą, że powinnam iść do psychoanalityka. Owszem pójdę, solennie obiecuje i przycięgam na wszelkie świętości, ale razem z prezesem.

 57. Gdzie sie podzialy wszystkie poranne chuje.
  Pieluchy na pewno juz zmienione, lewatywa zaaplikowana. Luli pa czy tez salowa zadkiem kabel przetracila?

 58. „Za tym wszystkim kryje się obustronna chęć osłabienia jedności Unii”

  Obustronna? Czy to znaczy prezesa i Trumpa jednako?

  Co do chęci prezesa nie mam wątpliwości, a jeśliby przy okazji utopić Tuska, to byłoby trafienie dwóch ptaszków jednym kamieniem, że się tak wyrażę.

  Ale czy Trump ma chęć osłabienia jedności Unii? On chyba tak daleko nie mierzy wzrokiem, czy innymi zmysłami. Brexit czy niedoszły Frexit były jego celami samymi w sobie. Poza tym decyduje o polityce zagranicznej USA, ale wkład intelektualny ma niewielki. Izolacjonizm i wycofanie jest w istotnej sprzeczności z planem osłabienia Unii. Trump ma wizję podzielenia świata na mniejsze kawałki, na pojedyncze państwa niezblokowane w żadne unie i załatwiania interesów z większymi z nich w formie bilateralnych umów. Ale to jest mrzonka. Jego akcja polityczna wzmacnia determinację głównych państw Unii do integracji, jak szybciej, jak najmocniej.

  Transatlantyczna Polska jest dla Trumpa dogodnym narzędziem do przywalenia Merkel i Macronowi. Ta wizyta, w takim kontekście nie jest korzystna dla Polski. Trump nie jest mile widziany w Londynie. Do Hamburga na szczyt G20 (7-8 lipca) uda się z Polski. Oczywiście krytykowanie tej wizyty uchodzi w Polsce za niepatriotyczne – bo to jest dom wariatów.

 59. Bar Norte
  12 czerwca o godz. 18:39

  W wywiadzie z Luttwakiem zwróciłem uwagę na sformułowanie: „Jeśli państwa europejskie uważają, że Rosja Władimira Putina stanowi dla nich zagrożenie, powinny coś z tym faktem zrobić”. „”Jeśli państwa europejskie uważają …” – to daje do myślenia”.

  Może to było ironiczne? Po Gruzji, Krymie, wschodniej Ukrainie nadal można cieszyć się ciepłą wodą w kranie ― na razie płynie. Co dalej to się zobaczy. Natomiast amerykańska chata z kraja.

 60. jobrave
  12 czerwca o godz. 19:24

  „Moderator jest uczulony na nazwisko pewnego sędziego i z maniackim uporem zatrzymuje mi akapit dotyczący tego pana”.

  Napisz to na blogu A. Szostkiewicza, który wpisy zwalania osobiście i ręcznie, więc jest pewna szansa. Tu działa automat albo szaleje stażysta po jeszcze nie zlikwidowanym gimnazjum. Niebywałe rzeczy potrafi zakwestionować, ale nie wychwycił np. chyży ruj. 🙂

 61. @Lider4
  pisze 12 czerwca o godz. 17:23
  77,4% nie głosowało za konstytucją w 1997 roku.
  22,6% głosowało za konstytucją w 1997 roku.
  Konstytucja nie ma więc mandatu społecznego.

  Drogi mądry inaczej:
  85% nie głosowało za PISem w 2015 roku.
  15% głosowało za PISem w 2015 roku.
  PIS nie ma więc mandatu społecznego.

 62. Izraelskie filmy porno robia ogromna miedzynarodowa kariere. Sa szczere, autentyczne. Nie ukrywaja zadnego najdrobniejszego pryszcza na buzce czy tez dupie artysty. Maly biust, maly kutas, to nie jest problem. To zaleta. Szczegolnie znakomite sa te dla gejow, co goraco polecam Radziowi oraz Sral to Mortadeli.
  http://www.haaretz.com/life/1.789310

 63. 2:11 – Attali: „Wolny rynek obejmie także te sektory, do których do dziś nie miał dostępu. Dla przykładu: sektor opieki zdrowotnej, szkolnictwa, policji, wymiaru sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Ponadto, jednocześnie – w stopniu uzależnionym od nieobecności reguł prawnych – rozprzestrzeni się on na strefy, jakie obecnie uważane są za nielegalne, czy kryminalne, takie jak prostytucja, handel organami, bronią lub racket (wymuszanie haraczu), itp.

  A zatem, będziemy mieli do czynienia z coraz to większą dominacją rynku – powodującą koncentrację bogactw, rosnącą nierówność, priorytet dla rozwiązań krótkoterminowych, tyranię natychmiastowości i pieniądza – aż do końca, tj. aż do komercjalizacji elementu najważniejszego, którym jest życie – to znaczy do transformacji istoty ludzkiej w towar przeznaczony na handel. Człowiek stanie się klonem i robotem produkującym samego siebie”.
  http://ram.neon24.pl/post/138867,potworna-przyszlosc-ktora-obiecuje-nam-handeles-attali
  ===========

  Opisuje rzeczywistość…….

 64. W Europie jest jednak wiele środowisk, którym zależy na pozostawieniu afrykańskim migrantom otwartej drogi do Europy. Nie chodzi tu przy tym ani o motywację humanitarną ani nawet o ekonomiczną (łatanie dziur na rynku pracy), lecz o projekt stworzenia nowego, post-narodowego społeczeństwa. Temu ma służyć lansowane hasło „prawa do zamieszkania” jako przyrodzonego prawa każdego człowieka do osiedlenia się w dowolnym miejscu. Miałoby ono zastąpić prawo do azylu, a zatem „kosztem” zgody na migrację byłoby dobro osób, których życie i wolność są naprawdę zagrożone. Dlatego też, również z tego powodu, można się spodziewać oporu wobec nowego podejścia Europy do Libii i wykorzystania szansy na jej stabilizację.
  http://www.defence24.pl/610486,libia-zamknie-szlak-migracji-decyzja-w-rekach-europy-opinia
  ==========

  do poczytania…..

 65. Dziwna logika Muszynianki.
  Trumpa niechce osłabienia , a może nawet rozbicia UE i
  Całkiem przypadkowo gratulował Brytyjczykom Brexitu
  Poparcie Le Pen to produkt osobistych sympati amerykańskiego Prezydenta
  Także niechęć do układu handlowego z Unią , ale zapowiedź umów bilateralnych , nie ma na celu rozbicia jedności UE ?
  To są tylko te antyunijne działania Trumpa , które wymieniała Muszynianka i które jej zdaniem wynikają jedynie z głupoty Trumpa, ale nie określają celów jego polityki.
  Moim zdaniem Putin umieścił na fotelu prezydenckim w Ameryce „wola trojańskiego”, w celu rozbicia jedności zachodu, tak wiec cele polityczne USA względem UE ,są zbieżne z rosyjskimi.

 66. Wiesiek
  Popularyzuje z duma zwykłych rasistów i faszystów i występuje w obronie białej rasy .
  Jak nisko można upaść z nienawiści do zachodu.
  Zawsze powtarzam , że dobry komunista może się przepoczważyć jedynie w dobrego faszystę.

 67. „Wolny rynek obejmie także te sektory, do których do dziś nie miał dostępu. Dla przykładu: sektor szkolnictwa, policji, wymiaru sprawiedliwości i spraw zagranicznych”

  Calkowicie niedorzeczne, wiekszej bzdury dawno nie czytalem…Poza tym jak zwykle….
  les duperelles…z wyjatkiem jednego, zakompleksionego osobnika….

 68. Walec dziarsko spiskuje, poprawiajac samopoczucie. To ze Muszynianka dolaczyla do czytatieli i cytujacych prase poranna, niczego nie zmieni…

 69. Polscy politycy od 1989 kokietuja niepotrzebnie USA, od tej niby zasady nie odstapila nawet tzw. lewica, czyli postprlowska avant garde. Pozostajemy w ten sposob niejako zakladnikami politycznymi oddalajac sie od najblizszych sasiadow, na Zachodzie i rowniez na Wschodzie. Wydaje sie, ze pozostaniemy w centrum, centrum czego?

 70. Wiesiek widzi w UE wiele srodowisk i bredzi jak zwykle……….

 71. Etnicznie czysta M u s z y n i a n k a teskni za PO, zapominajac o milionach, ktorym z neoliberalami nie jest po drodze, z obecna tylna garda rowniez. Za dwa pokolenia wykluje sie lewica majaca szanse na przywrocenie politycznej rownowagi w obecnym galimatiasie. Na szczescie, gospodarka sobie z tego „nic nie robi”. Wiec nasi przodownicy blogosfery beda mogli w dalszym ciagu latac do Krajow Magrebu oraz kupowac koreanskie samochody. o drobnicy chinskiej nie wspomne.

 72. Salto mordale
  Ja mam czas , dochodzenia są w toku.
  Wyłapią was wszystkich , włącznie z Trumpem.
  A tak poza tym , to u ciebie znowu Dünnschiss z rana.

 73. Zagubiony Dandy 12 czerwca o godz. 21:13 gaworzy nieskonczenie spozywajac suplementy spiskowe…..

 74. Walec nie moze pojac, ze u mnie wieczor, dzisiaj wyjatkowo, a niejaki Trump jest mi calkowicie obojetny.

 75. folwarkPn
  9 czerwca o godz. 4:14 przodownik slowolamaczy teskni za Gierkiem, czy epoka Gierka, nalezaca, na szczescie, do czasow zaprzeszlych. Skad ten ped do niedorzecznosci???

 76. Walec odkrywa swoje mysli, tym razem uczesane i powtarza przeczytane w prasie porannej i przedszkolnej, ze PiS chce sobie podporzadkowac jurysprudencje.

 77. ,, Rosjanom nie bylo nigdy tak dobrze”- mowi rezyser Oliver Stone, ktorego czterogodzinny cykl wywiadow z prezydentem Rosji, zrobionym na przestrzeni dwu lat , ma premiere dzisiaj w amerykanskiej telewizji.

 78. Kolejna deska, tym razem o demokracji dzisiaj, inaczej rozumianej przez starozytnych Grekow….
  Zastanawiam sie, dlaczego przodownicy blogosfery nie racza zauwazyc, ze rozne systemy wladzy , roznie demokracje interpretowaly. Pomijanie historycznego kontekstu jest powaznym bledem. Powaznym bledem jest rowniez zalozenie, ze fundamentem demokracji bylaby tozsamosc rzadzonych z rzadzacymi. Dazenie do spolecznosci homogenicznej prowadzi do wykluczania kazdej mniejszosci, rowniez politycznej. W ten sposob quasi demokratycznie powstawaly dyktatury.
  Elementy multi- i interkultualne sa oczywiscie znaczaca czescia demokracji, sa rowniez kompatybilne z dazeniem do politycznej homogenicznosci. Owe dazenia nie musza i nie powinny kolidowac z proba budowania demokratycznego spoleczenstwa obywatelskiego, jesli beda mialy miejsce w strukturach federalnych, respektujacych prawa mniejszosci, rowniez mniejszosci polityczne. Przy tym nie powinnismy zapominac o signifikatywnym atrybucie demokracji, jakim jest wolnosc, wolnosc nas wszystkich i kazdego z nas osobno, bez obaw przed tendencjami anarchistycznymi.

 79. …krzykacze ,,precz z komuna ,,!!! sa wlasnie jak ci prawdziwi komunisci a raczej nacjonalisci komunistyczni …panie prezesie !

 80. olborski
  13 czerwca o godz. 0:22
  Czego się czepiasz? Masz tu Saldo mortale, Bywalca 2, Maura Rossi, Bar Norte, Muszynianką, byka i Jedwabnego pod skrzydłami Passenta. Elita intelektualnych nudziarzy.

 81. olborski
  13 czerwca o godz. 0:22 rezygnuje z „zadkiego” pisania w blogosferze Passenta…

 82. Wypowiedzi pana Attali warte są zastanowienia.
  Analizy pana Repetowicza, wytężonej uwagi.

  I oczywiście, przeznaczone są dla umysłów światłych, nie miałkich.
  Ludzi myślących samodzielnie, nie powielających treści głównych przekaziorów.

 83. Według „Dagens Nyheter”, szef szwedzkiej policji wbrew wcześniejszym obietnicom nie zdecydował się na upublicznienie listy, gdyż nie ma możliwości poprawy sytuacji. Jak pisze gazeta, w dzielnicach dotkniętych wykluczeniem brakuje policjantów. W samym Malmoe potrzeba 200 nowych mundurowych.
  W 2016 roku szwedzka policja wskazała w Szwecji 53 strefy, których ludność w różnym stopniu narażona jest na wykluczenie ze względu na m.in. wysoką przestępczość oraz niski status socjalny i ekonomiczny. Wśród nich 15 takich obszarów zdefiniowano jako „szczególnie narażone na wykluczenie”.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-przybylo-stref-w-ktorych-policji-trudno-interweniowac,nId,2405523#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ===========

 84. Ciocia Angela przywróciła kontrolę granic swojego gospodarstwa. Ale spoko – tylko do 11 lipca. Nie chce po prostu ciotczysko, żeby na szczyt G20 zjechały jej się gromady antyglobalistów, anarchistów i lewicowów, którzy potrafią tylko protestować. Terrorystów ma już w środku; tych odgrodzi się grubą kreską od gmachu obrad za pomocą kolorowych kredek. Szwagier Izrael na szczyt nie przyjedzie. Za małe PKB. Będzie za to wujek Donald, być może z ciocią Melą. Pojawi się również wujek Wołodia. Szwagier Pol może się wciśnie za kilka lat, jak się dobrze postara. Póki co reprezentuje go babcia Europa.

 85. Tworzenie Konstytucji od nowa faktycznie nie ma sensu, ale niezbędne jest wprowadzenie w niej poprawek, bo nie sprawdziła się w co najmniej dwóch ważnych obszarach.

  Pierwszym jest Trybunał Konstytucyjny. Niejasność konstytucyjnych przepisów w tym zakresie doprowadziła do sytuacji patowej. Gdy jednak Komisja Wenecka, początkowo witana przychylnie przez obie strony sporu, zaleciła nowelizację konstytucji tak, aby sędziowie byli wybierani kwalifikowaną większością przez Sejm, to wówczas i Platforma, i PiS udały, że tego nie słyszą. Jedynie Kukiz postulował podobne rozwiązanie, i to wcześniej niż Komisja Wenecka. Kukizowcy w wielu sytuacjach wykazali, że są dziś jedyną partią w Sejmie traktującą poważnie interes Polski i Polaków, nawet jeśli czasem robią to nieudolnie, co w przypadku politycznych nowicjuszy jest zrozumiałe. Co do dwóch „jedynie słusznych” partii, tj. PO (z przyległościami) i PiS, to nie wiem, dla kogo pracują, ale na pewno nie dla Polski.

  Drugi obszar to zakres kompetencji prezydenta i premiera. Podział tych kompetencji generuje konflikt. Względnie sprawne rządzenie krajem jest możliwe tylko wtedy, gdy prezydent potulnie wykonuje polecenia premiera. Tak było w przypadku Tuska i Komorowskiego, tak jest dziś z Kaczyńskim i Dudą. Gdy i prezydent, i premier chcą decydować i działać samodzielnie, automatycznie dochodzi do konfliktu. Kwaśniewski i Miller, choć z tej samej partii, ciągle darli koty, marnując energię, którą mogliby wykorzystać w lepszym celu. A kłótnie między Tuskiem i Kaczyńskim o krzesła i samoloty doprowadziły ostatecznie do śmierci blisko stu osób. Problem ten bardzo dobrze opisał Robert Krassowski w książce „Czas Kaczyńskiego”, która zyskała sobie pewną popularność (drukował ją poczytny tygodnik „Angora”), ale ani PiS, ani PO nie uznały sprawy za godną uwagi. Ciekawe, dlaczego.

 86. Mauro Rossi

  „Może to było ironiczne?”

  Nie, w tym wywiadzie akurat Luttwak nie jest ironiczny tylko wściekly, że musi odpowiadać na głupawe jego zdaniem pytania. Przesłanie dla Europy jest jasne: Wasze lęki przed Rosjanami to wasza sprawa. Ale za antylękową terapię w naszym wykonaniu płaćcie – tak jak się płaci skutecznym terapeutom.

  Jeszcze wracając do Niemiec, które najwyraźniej zalegają Trumpowi na wątrobie. Zerknij na wywiad z pewnym amerykańskim politologiem urodzonym w Niemczech ale kształconym w USA. Wywiad dla Kultury Liberalnej nosi nieco prowokujący tytuł „Unia tak, ale na niemieckich warunkach”.
  Nie podaję imienia i nazwiska bo moderacja je wstrzymuje.
  Choć naukowiec ów akurat nie jest jak Luttwak konserwatystą to jednak podobnie widzi problemy europejskie. Znaczy, gdy słyszy UE to widzi Niemcy. Jak widać amerykańska perspektywa widzenia Europy jest wspólna, ponad politycznymi podziałami.

  Fragment wypowiedzi:

  „Niemcy popierają Unię Europejską, ale na poziomie bardzo abstrakcyjnym – chcą być częścią UE i chcą, by funkcjonowała jak najlepiej, ale na niemieckich warunkach. (…) Z jednej strony mamy więc do czynienia z wysokim poparciem dla UE wśród zwykłych Niemców, a przede wszystkim wśród elity politycznej. Ale z drugiej, z wielką niechęcią do podjęcia działań, które pomogłyby Europie wyjść z kryzysu. (…) Większość Niemców jest za Unią Europejską, ale taką, która nie wymaga dodatkowej pomocy dla innych krajów. To ma być przestrzeń, gdzie kraje takie jak Grecja będą naśladować niemiecki model gospodarczy i staną się mistrzami świata w eksporcie albo wyjdą ze strefy euro. Problem polega na tym, że taka Europa nie przetrwa, bo działa na nią zbyt wiele sił odśrodkowych. W relacjach z UE Niemcy chcieliby utrzymania status quo i nie dopuszczają do siebie myśli, że obecne status quo jest nie do utrzymania.”

  Jęsli chcesz przeczytać załość wywiadu to wklej w wyszukiwarkę fragment powyższego tekstu bo jak pisałem moderacja linku nie przepuszcza.

 87. Bar Norte
  13 czerwca o godz. 13:23 podaje nam fragment wypowiedzi i dobrze, ze li tylko fragment. Dalej bowien nie bylbym w stanie czytac tego zawodzenia antyniemieckiego.
  Gadanie faceta na diecie, zastanawiam sie skad tacy osobnicy wiedza, czego chca Niemcy. Pisze oczywiscie niedorzecznie. Poza tym nie chodzi o przetrwanie UE, lecz o jej rozwoj, do ktorego Niemcy jak dotychczas dokladaja. Nie ma czegos takiego, jak niemiecki model gospodarczy, lecz gospodarka lub jej brak. UE laczy w gospodarce, szkoda, ze BN o tym nie wie, socjalna gospodarka rynkowa. Problem polega na tym, ze nie zawsze i nie wszedzie funkcjonuje. Pisanie o Unii „na niemieckich warunkach”, prosze o szczegoly, jest nonsensem, bo sugeruje, ze pozostale kraje nie maja nic do powiedzenia. Krotko mowiac, dobrze, ze Fragment….

 88. dandy
  13 czerwca o godz. 12:47 kontynuuje swoje niedorzeczne jakanie/jeczenie……

 89. Teolog wiesiek59 13 czerwca o godz. 11:28 wirzy w slowo pisane. I dobrze mu tak. O Szwecji jednka nie ma pojecia, o innych krajach europejskich zreszta rowniez nie….

 90. wiesiek59
  13 czerwca o godz. 11:20

  pisze, ze nalezy do umysłów światłych, nie miałkich.
  Ludzi myślących samodzielnie, nie powielających treści głównych przekaziorów. Brawo wiesiek59. Egomania i egotyzm scisle polaczone…

 91. Saldo mortale

  A ja na twoim miejscu przeczytał bym całość wypowiedzi.

  Facet wykłada na najlepszych uniwersytetach amerykańskich i sądząc z tonu wypowiedzi bliżej mu do Demokratów niż Republikanów.
  Warto moim zdaniem wiedzieć jak amerykańskie środowiska opiniotwórcze i doradcze, zarówno konserwatywne (Luttwak) jak i lewicowe (ów facet) widzą przyszłość UE.
  Chodzby na poziomie takie konkretu:

  „Chciałbym wierzyć, że słowa Merkel oznaczają gotowość do podjęcia działań na rzecz rzeczywistego partnerstwa z Emmanuelem Macronem i obudzenia nadziei w krajach Europy Południowej. Ale nie sądzę, by niemiecka polityka wobec kryzysu w strefie euro miała się w najbliższym czasie zmienić, bo nie zmieniła się przez ostatnie 9 lat. (…) Realizacja programu Macrona może pobudzić francuską gospodarkę, co z kolei wzmocni głos Francji w UE, zwłaszcza w porównaniu z okresem prezydentury François Hollande’a. To może skłonić Niemcy do niechętnej zgody na jakieś ustępstwa, które jednak na dłuższą metę okażą się mało znaczące. Z faktu, że Merkel i Schulz pozytywnie mówią o Unii Europejskiej i słusznie martwią się prezydenturą Trumpa, nie można wyciągać wniosku, że Niemcy zaakceptują rozwiązania polityczne, z którymi przez ostatnią dekadę zawzięcie walczyli.”

 92. Bar Norte
  Macronistom, a co z gorącym wrześniem i CGT ?
  Obawiam sie dla ciebie , że Merkel jednak bliżej do Macrona , jak Macronowi do CGT .
  Cieszę się , że na blogu zauważony został kolejny wielki sukces pachołka międzynarodowej finansiery Macrona , nad. zupełnie ogłupiały narodem francuskim i teraz trzeba już prorokować dziury w stosunkach niemiecko-francuskich , aby Unia tylko upadła .
  Osobiście polecam nieco optymizmu , zamiast szukania z góry dziury w całym , ja przynajmniej ten optymizm nie tracę i dla mnie wszystko wskazuje na to , że Unia z Macronem i z Merkel, albo lepiej bez niej , dalej będzie wychodzić z dołka i to z wami , albo jeszcze lepiej i bez was. Ta końcówka to taki symetryczny żart .

 93. Afera Frasyniuka wciąż wałkowana jest w internecie. Na nie i na tak. Ja jego metod nadal nie pochwalam. Zablokować, nie pozwolić, no pasarán!!! W ten sposób można tylko doprowadzić do zaostrzenia konfliktu. Kontrmanifestanci zachowywali się jak ludzie próbujący zakrzyczeć jakiś niepokój. Stąd moje wczorajsze pytanie i udzielona samemu sobie odpowiedź w trybie przypuszczająco-prowokującym: „Czy to ich tak dręczy? Wygląda na to, że właśnie to.”

  Lewica lubi prowokacje (sikanie na znicze, blow job z figurą JP II), myślałem więc, że moja też się spodoba i nikt nie weźmie jej do siebie. Ale gdzie tam! Pierwsze nożyce odezwały się jeszcze przed wybiciem północy – w tonie parodii. Drugie zaraz po północy – w tonie nagany. Jak wiadomo parodia jest zaszczytem dla autora oryginału, może go tylko cieszyć. Przykro mi natomiast, że nożyce, które odezwały sie w tonie nagany, opuszczają blog i nigdy się już nie odezwą. Następne godziny były jeszcze gorsze, bo nie przyniosły ani jednej parodii, tylko wybrzydzanie, albo wyniosłe milczenie. Na szczęście nikt już nie zrezygnował z pisania.

  Policja bada, czy Frasyniuk naruszył nietykalność funkcjonariusza. Cóż mogę na to powiedzieć? Chyba tylko to, że kontrmanifestanci poszli złą drogą. Gdyby jeszcze żył Jacek Kuroń, powiedziałby im z pewnością tak:

  Nie blokujcie marszów smoleńskich. Organizujcie własne.

  Zginęli przecież ludzie z różnych opcji politycznych. Zginęła załoga samolotu, zginęli funkcjonariusze BOR. Trzeba o tym przypominać. Niech pamięć o jednych nie wypiera pamięci o drugich. Ktoś powinien się o nich upomnieć, i to upomnieć się w sposób uporczywy. Wymaga to może pokonania bariery wstydu. Ale nie pora na wstyd, kiedy jedna strona bezceremonialnie zawłaszcza ten tragiczny dzień dla siebie. Pora, żeby jej ten monopol odebrać.

  Tak by na pewno powiedział Kuroń. Dziwne, że Frasyniuk zapomniał o jego naukach.

 94. Bywalec 2

  Nie wiem czemu do mnie odresujesz swe uwagi.

  Adresuj je do cytowanej wypowiedzi amerykańskiego analityka.

  Ja nie podzielam jego pesymizmu co do destrukcyjnej roli Niemiec w UE.

  Choć alergiczne reakcje na jego słowa mogą wskazywać, że jednak coś jest na rzeczy.

 95. Bar Norte
  i jeszcze coś na pokrzepienia serc
  http://www.zeit.de/wirtschaft/2017-02/europaeische-kommission-wachstum-prognose-europa
  Macron musi nieco pokręcić naprawdę na niewielu śrubkach , aby nowoczesna i funkcjonalna francuska gospodarka wyszła z apati i chwilowego dołka

 96. Bar Norte
  Może dlatego, że ty je cytujesz i to z tobą mam bezpośredni kontakt , ale jesli Ci to przeszkadza …

 97. Bywalec 2

  Nie, nie przeszkadza.
  Moja uwaga miała chrakter jedynie porządkowy, bo w powyższych komentarzach z cytatami i linkami zaznaczałem wyraźnie, że są to poglądy osób cytowanych a nie moje.

  Co do Macrona – pożyjemy zobaczymy. Oczywiście pamietając, że władni do dokonywania jego ocen są Francuzi. To głównie ich sprawa.

 98. Bar Norte
  13 czerwca o godz. 13:55
  Niemcy nie ukrywaja i nie ukrywali tego, ze chca Unii jako panstwa federacyjnego. Niemcy i Francja daza do tego samego celu, chociaz Francuzi ze wzgledow na polityke wewnetrzna byli dotychczas ostrozni. Nie podnieca mnie facet wykladajacy w Stanach. Tak jak my niewiele wiemy o USA, podobnie Amerykanie niewiele wiedza o Europie. Wracajac do Macrona, to czekaja go niespokojne czasy, bo ZZ sa we Francji silne, a tzw. reformy polegaja od zawsze na cieciach socjalnych. Skandynawowie i Niemcy maja to za soba. Diabolizowanie Niemcow i Merkel jest niedorzeczne, szczegolnie w zhednoczonej Europie. Lewicowy Amerykanin nigdy nie zostalby czlonkiem np. CGT…

 99. Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przygotowuje propozycje radykalnych zmian w budżecie UE, polegających między innymi na znaczącym zmniejszeniu kwot przeznaczonych dla największych beneficjentów unijnych dotacji: rolników, piszą Giulia Paravicini i Simon Marks z POLITICO.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/propozycja-przewrotu-kopernikanskiego-w-unijnym-budzecie-obciac-dotacje-dla-rolnikow/s5v0z8k
  ==========

  Jakie będą konsekwencje dla producentów?
  I konsumentów?
  Bo polityczne łatwo określić- trzęsienie ziemi…….

 100. Bar Norte, wykładanie na najlepszych uniwersytetach w USA nie wyposaża wykładowcy w 100 % racji, ani nawet w 50 % racji. Amerykanie szanują różnorodność poglądów, co nie oznacza, że te poglądy, to 100 % prawdy.

  Jeśli chodzi, o Niemcy, jeśli chodzi o miesięcznice smoleńskie i Frasyniuka noszonego przez stróżów prawa, to wyżej zamieszczone wypowiedzi są enigmatyczne, okrężne, ogólnikowe, a wnioski, które z nich są wyciągane są podawane jako 100 %-wa prawda.
  Pzdr,. TJ

 101. Salto Mordale
  Widzę nie pierwszy raz u nas pewną zbieżność poglądów , przynajmniej tam gdzie chodzi o Europę.
  Różnica polega może tylko na tym , że ja jestem certyfikowanym antysemitom .

 102. Saldo mortale

  „Nie podnieca mnie facet wykladajacy w Stanach”

  Mnie też nie podnieca.
  Jak zaznaczyłem wyraźnie zaprezentowałem za Kulturą Liberalną amerykański punkt widzenia UE i roli w niej Niemiec – wersji konserwatywnej (Luttwak) i lewicowej (ów analityk, którego nazwiska nie mogę wpisać).

  Nie ma znaczenia czy się nam te poglądy podobają czy nie.
  Ważne jest to, że ten pesymistyczny punkt widzenia zakladający w obu wersjach rychły upadek projektu integracyjnego będzie określał politykę USA wobec UE.

 103. Według konsula honorowego Ukrainy we Wrocławiu, Grzegorza Dzika, — to wystarczający powód, by wprowadzić ukraiński jako drugi język urzędowy w mieście.

  Na zorganizowanym niedawno pierwszym ukraińskim forum – FORUM For Ukrainian Migrants – konsul mówił:

  — „Chciałbym, by drugim językiem, którym posługujemy się w komunikacji i udzielaniu informacji w stolicy Dolnego Śląska, był język ukraiński. — Bariera komunikacyjna może bowiem naprawdę zamknąć komuś drogę do lepszego życia.”

  Konsul proponuje, by napisy w języku ukraińskim pojawiły się na początek tam, gdzie Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia.

  — „Całkowicie popieram przywitanie ludzi z Ukrainy w ich języku, zwłaszcza w tych bramach Wrocławia jak dworzec PKP czy lotnisko”
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukrainski-drugim-jezykiem-urzedowym-we-wroclawiu-tego-chce-konsul-tego-kraju-2017-06
  ============

  ?????????????
  Kogoś porąbało?

 104. tejot

  Gdybym mógł zalinkować wywiad to bym nie podawał notki biograficznej wywiadowanego. Okoliczności mnie do tego zmusiły a nie chęć podnoszenia w komantarzu jako atutu jego kwalifikacji.

  Tym niemniej muszą dodać, że wywiadowany jest wpływową, związaną z Partią Demokratyczną osobą.
  Jest również publicystą liberalnych mediów amerykańskich i europejskich – w tym niemieckich.
  Tak więc uważam, że jego poglądy należy traktować poważnie – nawet gdy się ich nie podziela.

 105. Ta sugestia , że ten jeden wywiad pokrywa całe spektrum amerykańskiej opini politycznej od prawicy , aż do lewicy w stosunku do UE , jest dla mnie mało przekonywujący.
  Nie widzę w tym wywiadzie Trumpa , który ma decydujące słowo, tam gdzie chodzi o wzajemne stosunki .

 106. Bywalec 2

  „Ta sugestia , że ten jeden wywiad pokrywa całe spektrum amerykańskiej opini politycznej od prawicy , aż do lewicy w stosunku do UE , jest dla mnie mało przekonywujący.”

  Bar Norte do Saldo mortale z 15,23:

  „Jak zaznaczyłem wyraźnie zaprezentowałem za Kulturą Liberalną amerykański punkt widzenia UE i roli w niej Niemiec – wersji konserwatywnej (Luttwak) i lewicowej (ów analityk, którego nazwiska nie mogę wpisać).”

 107. Bar Norte
  13 czerwca o godz. 15:23
  To jest na wysokim stopniu uogolnienia, wszytsko i nic. Warte jednak przeczytania.

 108. Po za tym pisanie z pozycji polskiego symetrysty , że to akurat Niemcy stoją w drodze pogłębionej integracji europejskiej to chyba dowcip. Czy nie lepiej byłoby zająć się integracyjnymi skłonnościami własnego rządu (albo jak przystoji symetryście ; kraju).
  Jestem przekonany , że zarówno francuskiemu rządowi , jak i niemieckiemu, ale także innym rządom eueropejskim, wobec bezpośredniego zagrożenia odradzającymi się nacjonalizmami, starczy determinacji do pogłębionej integracji europejskiej i przezwyciężenia krótkowzrocznych egoizmów narodowych.

 109. Bywalec 2
  13 czerwca o godz. 15:16
  Niestety jestes. Po prostu nie zwracasz uwagi na wlasna mowe i jezyk. Zbieznosc pogladow, tu raczej faktow nie ma nic do rzeczy. Moze nawet jestes przesympatycznym czlowiekiem, antysemita swiadomym lub nieswiadomym jednak pozostaniesz.

 110. Bar Norte
  Nie , to nie jest amyrykański punkt widzenia , a jedynie Luttwak i tego nie wymawialnego i to tylko ich.
  Oficjalny amerykański punt widzenia reprezentuje Trump i może jeszcze Putin.

 111. Salto Mordale
  Jak chcesz .

 112. Bywalec 2

  Nie chcę cię dobijać ale podobny do amerykańskiego punktu widzenia pogląd prezentują również co niektórzy Niemcy.

  Na przykład znana ci na pewno prof. Gesine Schwan związana z SPD, którą przecież wspierasz.

  Chodzi o głośny wywiad „Obliczona na krótkie cele polityka Angeli Merkel przyczyniła się do upadku Europy, a Berlin w sposób „bezwstydny” doprowadził do niemieckiej dominacji na kontynencie”

  http://www.dw.com/pl/schwan-polityka-berlina-przyczyniła-się-do-upadku-europy/a-38793681

  W tym przypadku również zaznaczam z góry, że nie podzielam w pełni poglądów pani profesor.

 113. olborski 13 czerwca o godz. 0:22 Też tak zrobię na jakiś czas. Nie mam pojęcia, co też się nie spodobało w moim komentarzu. Poza tym blogi Polityki schodzą na psy. Cóż, ta zabawa tutaj jest chyba tylko dla kilku emerytowanych emigrantów i miejscowych nudziarzy.
  Zajrzę tu po wakacjach.

 114. Mauro Rossi
  13 czerwca o godz. 3:06

  🙂

 115. Wracając do „logiki”, czy rozumowania Trumpa

  Są tacy, nawet na uniwersytetach, którzy twierdzą, że jego myślenie jest dziecinne. Powiedzmy, że jest to rozumowanie wykute w nowojorskich nieruchomościach i nie konfrontowane zbytnio z tym co kombinują spece od polityki zagranicznej. Trump kwestionuje ich utarte metody, standardy i konkluzje. Ale czy może z nimi zerwać? Czy może odejść choć trochę?

  Jeśli Ameryka ma być izolacjonistyczna … oczywiście nie może … jeśli Ameryka ma odwrócić swe zainteresowanie od Europy na korzyść walki z terroryzmem, czyli skupić się na Bliskim, oraz na Dalekim Wschodzie, to w interesie Ameryki jest silna, zjednoczona, wyposażona w twardą siłę Europa. Europa nie ma szans na bycie supermocarstwem konkurującym z USA.

  Jedyne pole do ścigania się z Ameryką to gospodarka. I tu Trumpa uwiera i po nocach dręczy, ta nadwyżka handlowa Niemiec. On nie może ich ścierpieć, bo niemieckie firmy i pracownicy wygrywają z amerykańskimi. To wydaje się być jądro pomyślunku Trumpa. Brexit i ew. Frexit miały uderzyć w europejską dominację i siłę Niemiec. Trump wygląda na napalonego, wręcz oszalałego na punkcie Niemiec.

  Celem polityki amerykańskiej pozostaje silna Unia i kierownicza rola Niemiec. Celem Trumpa jest co najmniej utarcie im nosa, taka amerykańska polityka godnościowa na tle forsy i handlu. Oczywiście wiele zależy od wpływu jaki Trump ma na kierowanie polityką USA. Jak wiemy z doniesień medialnych ta relacja ciągle się uciera, Trump gada i tweetuje swoje, Merkel ręki nie podaje i inne gesty robi, ale … karawana z polityką amerykańską jedzie dalej. Sekretarze są teraz od tego, aby dezycje i wypowiedzi Trumpa odkręcać. Czy Trump rozłam spowodował w Unii? Chyba nie. Czy doprowadził do zniesienia sankcji rosyjskich? Nie słyszałam.

 116. BN
  Wtrace sie; oczywiscie polityka Merkel, to nie jest niemiecki Mainstream. Ceniac GS jestem przekonany, ze obie Panie chca zjednoczonej Europy jako federacji. Dowiedzialem sie przy okazji, ze B wspiera SPD, coraz lepiej. Szkoda, ze tego nie wyczytalem wczesniej.

 117. Bar Norte
  13 czerwca o godz. 16:02
  Bierz prosze pod uwage zblizajace sie wybory w Niemczech.

 118. Bar Norte
  Oczywiście , że wspieram opinię Gesine, ale nie wykluczam , że także Merkel jeszcze może się czegoś nauczyć jeśli niestety , na co się zanosi , wygra kolejne wybory.
  Czego Niemcy , a wiec także Merkel napewno się nauczyli , to tego, że mimo całej gospodarczej potęgi , brakuje im
  Im politycznego autorytetu aby samodzielnie wyznaczać kierunek integracji europejskiej i dlatego z taką nadzieją wszyscy patrzą na Paryż . To, że przezwyciężenie narodowych egoizmów nigdy nie jest łatwe, nie muszę symetryście tłumaczyć, ale teraz dzięki Macronowi widać znowu kierunek i cel (ściślejszą integracje europejską) .
  Otym , że ten cel byłby łatwiejszy do osiągnięcia z SPD nie musisz mnie przekonywać , ale jestem przekonany , że także Merkel nie będzie mogła mu się oprzeć i że będzie on ,wobec warunków zewnętrznych, wręcz jednym z głównych celów jej polityki.
  W twojej sytuacji martwiłbym się raczej symetryczną rolą jaką przyjmie PiS w tym rozwoju wypadków.
  Niemcy i Francuzi są na tyle realistami , że napewno się dogadają .

 119. Saldo mortale

  „Bierz prosze pod uwage zblizajace sie wybory w Niemczech.”

  Biorę, w tym kontekście widzę ostry ton Gesine Schwan.

 120. „Wizyta Trumpa miała jednak skorygować nierównowagę w amerykańskiej polityce zagranicznej” – twierdzi Luttwak

  Chodzi o wizytę w Arabii S. i o rzekomą nierównowagę w polityce wobec konfrontacji na linii Rijad – Teheran; w uproszczeniu muzułmanie sunni kontra szyici. Obama współpracując z UE i Rosją zawarł pakt o wstrzymaniu budowy bomby z Iranem, co ostro krytykował Izrael i na co rzucił się Trump. I jest to kolejna głupota jego „polityki”. I Luttwak mu w tym wtóruje. Nową, korzystniejszą dla Iranu równowagę w regionie wprowadził GW Bush i wojna z Irakiem, która wyzwoliła proirańskich szyitów w tym kraju.

  Kiedy Trumpowi podano liczby żołnierzy wysłanych do państw bałtyckich przez państwa NATO, powiedział, że ci ludzie robią sobie żarty. 12 Belgów, 4 Duńczyków, pół Norwega – o czym my rozmawiamy? – oburza się Luttwak. I słusznie. Niektóre europejskie kraje są pacyfistyczne, taka jest ich demokracja. Ale podniesienie wydatków do 2 procent PKB we wszystkcih krajach NATO, dużych, średnich i lilipucich zaplanowano na rok bodaj 2023. Trump powinien naciskać w tej sprawie, ale robi to metodami słonia. Ale może są to jedyne skuteczne metody na euro-pacyfistów.

 121. Bywalec 2

  „wspieram opinię Gesine”

  Jeśli wspierasz to powinno być dla ciebie jasne czego skutkiem jest taki a nie inny stosunek PiS do projektu europejskiego.

  Ona to bardzo jasno i przekonująco tłumaczy. Przeczytaj dokładnie zalinkowany o 16,02 wywiad z nią.

 122. Gesine ma przez „Viadrine” specjalny stosunek i stosunki do Polski i w Polsce i jest ostatnią osobą , której zależy na dalszym pogorszeniu tych stosunków, stąd moim zdaniem pewna za daleko idąca wyrozumiałość wobec PiSu , której tak nie można już oczekiwać od Schulza i SPD .
  Za pogorszenie i sukcesywnie malejąca rolę Polski w UE jest jednoznacznie odpowiedzialny PiS i zaściankowe kompleksy Kaczyński. Poprzez Trojkat Weimarski Niemcy i Francja otwarły złote wrota , przez które Prezydentowi Tysiąclecia nie pozwalały przejść osobiste kompleksy i ta linia unijnej polityki PiSu ciągnie przez cała politykę symetryczną tej formacji , aż do głosowania 27/1.

 123. Bar Norte
  i żeby to było jasne , moja ostra krytyka poczynań obecnego rządu PiS , nie jest antypolska .
  Pisałem już o tym wielokrotnie , że mam bliskie stosunki rodzinne po obu stronach , na szczęście momentalnie nie istniejące granicy między Polską i Niemcami i że moja rodzina była jednymi z licznych beneficjętów nowej polsko-niemieckiej przyjaźni. Poza tym w Niemczech to ja świece za polską politykę oczami , nie wy .
  Celem mojej krytyki na polskim blogu nie jest wyrzucenie Polski z UE , ale uzmysłowienie czytelnikom tego, do czego prowadzi w ostatecznej konsekwencji symetryczna, antyunijna polityka PiSu,

 124. A tymczasem w nowym, wspaniałym świecie KODu:

  „Lider KOD-Kapeli, Konrad M. usłyszał wyrok 6.5 roku bezwzględnego więzienia. Krakowski Sąd Okręgowy zaliczył go do grupy przestępczej, zajmującej się handlem kobietami.
  Prokuratura oskarżyła aż 15 osób i wszyscy otrzymali wyroki skazujące. Konrad M. angażował się w latach 2004-2006 w proceder sutenerstwa, zmuszał kobiety, tak jak pozostali oskarżeni, do pracy w nocnych klubach dla mężczyzn w Grecji i we Włoszech. Gang wykorzystał w ten sposób ok. 100 dziewczyn. Sam Konrad M. miał zmusić do wyjazdu 93 z nich.
  Skazany był członkiem KOD i muzykiem, liderem KOD-Kapeli, który pojawiał się na manifestacjach antyrządowych. Śpiewał podczas koncertów, często stawał u boku Mateusza Kijowskiego. Zasłynął zdjęciem z miniaturką Caracala na głowie w proteście przeciwko zerwaniu rozmów offsetowych z Francuzami.(…)
  Na czym polegał biznes lidera KOD-Kapeli? Konrad M. ogłaszał w Internecie, że poszukuje atrakcyjnych i młodych dziewczyn do dobrze płatnej pracy w luksusowych restauracjach za granicą. Gdy zwerbowane kobiety przyjeżdżały na miejsce, przeżywały szok – były zmuszane do świadczenia usług seksualnych.”
  Źródło: PAP.

  Od aferzysty i alimenciarza po sutenera. Oto polska opozycja AD 2017.

 125. Co tu wymagać od rządu przy tej opozycji

 126. Bywalec 2
  13 czerwca o godz. 17:46
  Co tu wymagać od rządu przy tej opozycji

  Mój komentarz
  A sędziowie kradną pendrajwy oraz biorą łapówki. A Tusk jest wnukiem Wermachtu i szmatą.
  Że też nie ma kto pogonić tych alimenciarzy. Jarosław się boi? Czego się boi? Patyczkować się z doręczaniem wezwań, oczekiwaniem na terminy, wysłuchiwaniem komunikatów, że nie ma warunków do lądowania nie ma co. Przywalić raz, a dobrze i będzie spokój
  Pzdr, TJ

 127. Mauro Rossi
  12 czerwca o godz. 17:13

  jobrave
  12 czerwca o godz. 9:09

  Napisałeś:
  „Tzw. prawicy Komitetu Obywatelskiego (z Niesiołowskim na przykład) w żadnej mierze nie można utożsamić z PiS, ani nawet PC. Równie dobrze można by mówić o PO, AWS itd. PiS i PO powstały po kompromitacji i rozpadzie AWS i od tego czasu liczy się ich historia.”

  W komisji weryfikacyjnej, o której pisałem byli akurat ci, którzy od początku, aż po dziś dzień, trwaja przy Jarosławie Kaczyńskim, ale prawdę mówiąc nie o to mi chodziło, ponieważ tych komisji było 49 i różne konfiguracje polityczne w ich składzie i jeśli nie każda, to większość z nich zeświniła się w tym sensie, że pozytywnie zweryfikowała jakichś ubeków, a uczyniła to dlatego że ci weryfikowani mieli papiery na albo na członków komisji, albo na kogoś z ich rodzin, czy kumpli. „Mój” ubek miał papiery na biskupa z Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Lwowskiej (wtedy jeszcze z siedzibą w Lubaczowie), oraz szwagra późniejszego senatora PC, który był jednym z szefów podziemnej „Solidarności”, a także na innych kapusi powiązanych, mniej lub bardziej luźno, z członkami komisji, oraz kilku księży i zakonników. Nb. ów senator wycofał się później z polityki, ale do dziś ma się dobrze na intratnych synekurach. A ze szwagrem sprawa się wydała, więc przeszedł na handel zniczami. Dodam jeszcze, że za komuny wspomniany b. senator, przez 20 lat pracował w jednym z wojewódzkich organów prasowych PZPR, gdzie pisał o wyższości gospodarki socjalistycznej, nad kapitalistyczną. Do dziś zajmuje służbowe mieszkanie, które otrzymał od KW. Po 1989 zaczął głośno ujadać na komunę, równie głośno orędował za lustracją i dekomunizacją.
  Oczywiście dziwne powiązania tzw. opozycji demokratycznej z przedstawicielami – najogólniej mówiąc – starej władzy, nie są li tylko domeną PiS, tyle że jednak, to właśnie PiS miał i ma wypisaną na sztandarach dekomunizację i lustrację, inne ugrupowania w tej kwestii milczały, bądź się sprzeciwiały (najgłośniej środowiska” okołoUDeckie i okołoUWolskie). Mógłbym zrozumieć, że wierchuszka PC, a później PiS nie dysponowała wiedzą na temat swoich działaczy, stąd liczna reprezentacja komuchów i kapusi w ich szeregach, ale tak się składa, że dysponowała.
  Zarówno logika, jak i przyzwoitość nakazywałyby sukcesywne pozbywanie się komuchów i TW, przede wszystkim z własnych szeregów i wówczas PiS byłoby dla mnie wiarygodne, tymczasem tak nie było i nie jest, a jeśli już na temat jakiegoś działacza pojawiają się stuprocentowe kwity, to taki ktoś jest głęboko chowany i ląduje na jakiejś ciepłej, zakamuflowanej posadce. I ja np. odnajduję takich różnych, znanych mi gości, gdzieś w jakichś wodociągach, gospodarce komunalnej (rady nadzorcze, doradcy) administracji pisowskich uczelni, placówkach kulturalnych, szkołach itp. oczywiście tam, gdzie PiS, nawet za rządów PO-PSL miał władzę. Bywa jednak i tak, że kapusiów się nie chowa – niejaki Andrzej Przyłębski nadal jest ambasadorem i to nie w San Escobar, lecz w Niemczech. W przypadku Przyłębskiego, choć dowody na jego kapusiostwo są niepodważalne, IPN, prokuratura wnikliwie badają (co tu badać – data i miejsce urodzenia się zgadza, imiona rodziców również!), a pisowcy każą cierpliwie czekać na „zakończenie czynności”. Wobec innych pisowcy nie są tak wnikliwi, cierpliwi, wystarczy jakaś pogłoska, domniemanie i już mamy „zdrajcę”.
  Mnie się to nie podoba, dlatego mam zawsze ochotę plunąć w mordę Kaczyńskiemu i każdemu innemu parszywemu hipokrycie i kombinatorowi.

 128. DO GOSPODARZA BLOGA:

  Kilka tygodni temu przestał Pan anonsować na blogu swoją wtorkową audycję w TOK FM. Trochę brakuje mi tych zapowiedzi, a szczególnie informacji o zaproszonych rozmówcach i tematyce dyskusji. Czy byłby Pan uprzejmy wrócić do poprzedniego obyczaju? O ile nie ma jakiegoś zasadniczego powodu tej zmiany.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 129. Rozumowanie Quentina T. : Jeśli Konrad Materna zajmował się handlem kobietami, a Mateusz Kijowski nie płacił alimentów, a obaj byli działaczami KOD, to znaczy, że wszyscy działacze i sympatycy KOD handlują kobietami i nie płacą alimentów tudzież wyłudzają kasę. Brawo!
  Ponadto pogardliwie brzmiące słowo „alimenciarz” nie oznacza osoby uchylającej się od płacenia alimentów, lecz osoby zobowiązanej do świadczeń na rzecz potomstwa, tak więc owi „alimenciarze”, to również ludzie, którzy uczciwie, a niejednokrotnie chętnie płacą na swoje dzieci. Przy okazji: wśród pisostwa pełno takich, co uchylali się od świadczenia na rzecz swoich dzieci, ot choćby „poległy” Przemysław Edgar Gosiewski, niepoległy Jacek Kurski, b. pisowiec Ludwik Dorn (wtedy byl pisowcem) i wielu innych. Ciekaw jestem, radiomaryjnięty Quentin, uznałby – podane przeze mnie – okoliczności za podstawę, do stosowania podobnie pogardliwych, piętnujących określeń wobec PiS. tzn. czy napisałby: Oto rządzący Polską AD 2017?

 130. Quentin,
  I jeszcze jedno: w swoim szalonym przemówieniu w Sejmie, kiedy opozycja żądała odwołania Antośka Trotylenki, Tośku stwierdził, nie po raz pierwszy zresztą, że „tam była korupcja” – chodziło o zakup Caracali, co pisostwo powtarza, jak papugi, w tym samy czasie, kiedy ukręcano Caracale, zakupu których dokonywano zgodnie ze wszelkimi szykanami prawnymi, oskarżający dokonał zakupu samolotów dla VIP-ów i uczynił to z pominięciem drogi przetargowej, wybrał po prostu ofertę lobbysty, który „wywalił Caracale”. (Berczyński) biorąc za owo doradztwo dwie stówy dziennie, czy za godzinę. I to jest dopiero afera!

 131. Niezorientowanym, tłumaczę link wklejony przez niejakiego pieza: według amerykańskich mediów, Władimir Putin (jest) najpotężniejszą osobą na świecie, zdolną do wyboru prezydenta USA. Jak rozumiem, ma to być dla nas powód do dumy i satysfakcji.

 132. gotkowal
  13 czerwca o godz. 20:35,

  Dla nas, czyli dla kogo?

 133. @remm 13:11
  Wprowadzenie kwalifikowanej większości w przy wyborze sędziów TK, ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy w sejmie są partie propaństwowe. W obecnej sytuacji, gdy większość mają anarcho-populiści (do których trudno nie zaliczyć Kukiz 15), to prosta droga do likwidacji trybunału. A na tym, obecnie rządzącym — jak widać — mocno zależy.
  Co do sporów kompetencyjnych, między Tuskiem a L. Kaczyńskim, które jakoby doprowadziły do smoleńskiej katastrofy — to może w merytoryczny sposób (nick zobowiązuje), wyjaśnisz na czym miałoby to polegać?

 134. @jobrave
  Nas, czyli Polaków, którzy jeszcze nie zakochali się we Władimirze Władimirowiczu.

 135. Dwie utytułowane paniusie gaworzyły dziś o uchodźcach, demokracji i innych przejawach dumy rodaków. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/staniszkis-o-postawie-rzadu-to-wielki-blad-czuje-sie-upokorzona-cala-ta-sytuacja/y85l6zv Mamy w Europie wędrówkę ludów jakiej świat nie pamięta. Miliony uciekają ratując życie. Żadna jednak paniusie nie była zdolna wyjaśnić co to są za ludzie i dlaczego uciekają. Oni wszyscy uciekają przed amerykańskimi bombami, pożogą, śmiercią, ludobójstwem, ruiną ich domów miast i dobytku. Uciekają przed terroryzmem US/NATO.

 136. gotkowal
  13 czerwca o godz. 20:35
  Zorientowany gotkowal powinie wiedzieć, że fakt prowadzenia przez Polskę wojny z Rosja nie jest powodem do dumy ani satysfakcji.

 137. @dandy:

  „Lewica lubi prowokacje (sikanie na znicze,”

  To w tym twoim kraju lewica sika na znicze? Dopuszcza sie az tak paskudnej profanacji? A kto konkretnie „sikal na znicze”? Szechter z Rywinem czy Bolek z Komorem? Winni profanacji pewnie juz w wiezieniu? Nie wiedzialem, ze w tym twoim kraju az takie zdziczenie zapanowalo, ale skoro sam tak twierdzisz…

  … to pewnie wiesz co mowisz i potrafisz poprzec swoje slowa dowodem rzeczowym – na przyklad nagraniem filmowym. Bo taki dobry katolik i patriota jak ty nie posluguje sie chyba plugawym oszczerstwem jako metoda?

  Ja tylko wiem, ze twoje ziomy z upodobaniem przyprowadzaja swoje psy ns zydowski cmentarz w Warszawie, zeby sobie sympatyczne czworonogi mogly zdrowo pofajdac na zydowskie groby. Taka tradycja, podobnie jak umieszczanie macew w oborach czy na wiejskich podworkach.

 138. @piez
  Och, uciekają wyłącznie przed amerykańskimi bombami. Rosyjskie biorą na klatę. A tak wogóle, czemużto nie uciekają do Rosji?

 139. @piez
  I na czym ta wojna Polski z Rosją polega? Łapią tam naszych agentów, zamykamy rynek przed rosyjskimi produktami?

 140. @Piez

  „fakt prowadzenia przez Polskę wojny z Rosja”

  No bo byliscie potega:

  „Zarówno bolszewikom, jak i Denikinowi jedno jest do powiedzenia – jesteśmy potęgą, a wyście trupy” (z wypowiedzi jasniepana Pisudskiego)

  Niemniej jednak ambitne plany przylaczenia odwiecznie polskiego Kijowa do Macierzy nie do konca sie powiodly, nagle okazalo sie, ze sie trzeba bronic pod Warszawa i pod Radzyminem. Mie przed „Rosja”, tylko zaledwie przed bolszewikami, uwiklanymi w krwawa i dluga wojne domowa.

  Wiele sie nie zmienlo po dzis dzien, nadal jestescie potega. Znaczy mocarstwem.

 141. @Piez

  „Oni wszyscy uciekają przed amerykańskimi bombami,”

  Serio? Znaczy wojne domowa w Syrii wywolaly „amerykanskie bomby”? Nie wiem, co ty palisz wzglednie wachasz. ale to musi byc bielsze nie najbielsza biel.

 142. gotkowal
  13 czerwca o godz. 21:05
  właśnie, lol!

 143. @jobrave

  „pogardliwych, piętnujących określeń wobec PiS. ”

  Nikt nie uzyje „”pogardliwych, piętnujących określen” przeciwko waadzy, chyba ze znajduje sie bardzo daleko poza rzeczonej waadzy zasiegiem. Kazdy raczej chce byc caly i zdrowy i pozostawac na wolnosci. Ja nie wiem, czy ten Konrad handlowal kobietami czy monetami. Ty chyba tez nie wiesz – rozprawa przy drzwiach zamknietych, oskarzony nie przyznal sie do winy, uzasadnienie wyroku utajnione. Pozwole sobie przypomniec, ze nie tak dawno znakomity chirurg, slawa lekarska – zostal wpakowany przez waadze do pierdla („ten pan juz nikogo wiecej zycia nie pozbawi”)

  Waadza i tak sie certoli i patyczkuje. W epoce brzesko-kartuskiej panowal lepszy porzadek. W Sejmie nie bylo zadnej opozycji, tylko OZON i pary oddelegowanych do bloku „bezpartyjnych”. No i cenzura byla jak trzeba a nie taka ciamajdowata autocenzura na pol gwizdka.

 144. @jobrave

  „Mnie się to nie podoba, dlatego mam zawsze ochotę plunąć w mordę”

  Jak juz wspomnialem – Nikt nie uzyje ”pogardliwych, piętnujących określen przeciwko waadzy, chyba ze znajduje sie bardzo daleko poza rzeczonej waadzy zasiegiem. Ty mieszkasz w Anglii, prawda?

  Wolnosc zaczyna sie tam, gdzie mozna bez obaw napisac, ze premier jest durniem a prezydent idiota (albo odwrotnie) – o premierze czy prezydencie kraju w ktorym sie mieszka.

 145. @wiesiek

  „W 2016 roku szwedzka policja wskazała w Szwecji 53 strefy”

  Katoliku,

  twoje ziomy pchaja sie do Szwecji drzwiami i oknami. Pchaja sie do Szwecji w taki tempie, ze stanowia druga co do wielkosci grupe imigrantow (na czele jacys Arabowie, z Iraku czy Syrii). A twoi ziomale-wspolwyznawcy od razu za nmi. Nie wiedza ze w tej Szwecji tak zle i niedobrze czy jak?

 146. @Muszynianka

  „66 miliardów złotych włożyło państwo w ciągu 10 lat w sektor górniczy. Mimo to kopalnie odnotowują straty,”

  Na szczescie w tym twoim kraju nadal kwitnie jedna galaz gospodarki: Eksport sily roboczej na rynki pracy bogatych krajow Zachodu. Kazdy jak sie na zmywak zalapie, do pieniadze do kraju wysyla. Juz wczesniej byly kraje, ktore maja taki wlasnie model gospodarczy. Na przyklad Meksyk. Nie kazdy potrafi zmajstrowac radar, procesor czy rakiete – ale na ogol kazdy potrafi sie rozmnazac. Tak wiec tego towaru eksportowego na pewno nie zabraknie.

  No i wzmiankowany towar jest na mur beton czysty rasowo – jako ze ten twoj kraj jest „jednolity etnicznie”.

 147. wychodzi na to, ze nie wszystkim sie spieszy do walhali i chetnie spaceruja po piekle, zwanym dekadenckim i zgnilym zachodem;

 148. @byk

  „chetnie spaceruja po piekle, zwanym dekadenckim i zgnilym zachodem;”

  :-)))
  :-)))!!!!

 149. @radzilow.Jedwabne
  Napisałeś m.in. : „Wolnosc zaczyna sie tam, gdzie mozna bez obaw napisac, ze premier jest durniem a prezydent idiota (albo odwrotnie) – o premierze czy prezydencie kraju w ktorym sie mieszka.”

  Cieszę się, że wróciłeś (naprawdę!), natomiast co do wolności – no cóż w Polsce też możesz napisać, ale na tym podobieństwo do cywilizowanych krajów się kończy, bo zaraz cię capną za obrazę „majestetu”RP i trudno się później wywikłać przed sądem, jeśli jednak się uda, to czekają delikwenta inne sankcje: szykany w robocie łącznie z wydupczeniem z niej albo -jeśli prywaciarz – skarbówka weźmie go pod lupę i na bank coś mu znajdzie, dziecko (dzieci) zaczną mieć problemy w szkole, policja zacznie się baczniej takiemu przyglądać, więc zamknąć mordę. Nb. to był główny powód, dla którego wyniosłem się z Polski, bo materialnie, jako rentierowi (nie mylić z rencistą) nie działo mi się źle i nie chodziło mi o to, że w Polsce było mi duszno w sensie -nazwijmy to – duchowym, przeszkadzała mi „wschodniość”, a ściślej jej najgorsze przejawy.

 150. @Saldo mortale

  „Dazenie do spolecznosci homogenicznej prowadzi do wykluczania kazdej mniejszosci, rowniez politycznej. ”

  To chyba oczywista oczywistosc?

  Wladza potrzebuje wroga jak tygrys swiezego miesa a panienka zeby ja na dobranoc… no wlasnie. Wizerunek wroga scala i jednoczy. Znakomity przyklad to historia II RP, gdzie udalo sie w koncu zrobic porzadek. Tylko waadza zasiadala w Sejmie i w Senacie. Zero opozycji. Dla „mniejszosci politycznej” byl Brzesc i Bereza – albo banicja. Kto waadzy podpadl, to w najlepszym wypadku trafial do wiezienia. Ale niejednemu odbito nerki czy wybito oko.

  Zarowno PiS jak i PO odwoluja sie do szczytnej tradycji II RP. Zarowno Dmowski jak i Pilsudzki spogladaja na stolice z pomnikow. Problem polega na tym, ze trudno zapwowadzic porzadki brzesko-kartuskie i zasysac gigakase z Unii. Jseli jednak OOT stana sie dostatecznie liczne, to bez kasy z Unii tez da rade. A rzad sie jakos wyzywi.

 151. gotkowal
  13 czerwca o godz. 20:55

  @jobrave
  Nas, czyli Polaków, którzy jeszcze nie zakochali się we Władimirze Władimirowiczu.
  ————————————————-
  I tu mamy chyba do czynienia z pewnym paradoksem, mam wrażenie bowiem, że ci którzy tak ostro, wszem i wobec potępiają Putina, w skrytości ducha kochają za to, za co oficjalnie go nienawidzą, choć może „kochają”, to nie jest właściwe słowo, ale „podziwiają”, już tak, Putin im imponuje -nieraz słyszałem z ust pisfanów, że „Putin, jaki jest, taki jest, ale potrafi wszystkich trzymać za mordę”, że się nie cacka z lewactwem, to zresztą można wyczytać, przy różnych okazjach na pisowskich forach, tam też najwięcej entuzjastycznych wpisów napotkałem po tym, jak Rosja zaczęła bombardować ISIS i rebeliantów anty-asadowskich.
  Pisowcy bardzo by chcieli, żeby ich Kaczy też potrafił fruwać odrzutowcem, znał dżudo i jakiś język obcy, żeby był na „ty” z Obamą, czy Trumpem, umiał pływać itp. no i za mordę, przede wszystkim za mordę trzymać nie swoich, a swoim luzować i dogadzać. 🙂

 152. jobrave o 22.19:

  dowodem na twój bełkot o szykanach (policja, sądy, skarbówka, kłopoty dzieci w szkole, „wydupczenie „z roboty) są losy kilku milionów Polaków, którzy regularnie nadają publicznie (po części słusznie) na obecną władzę, chodzą na manifestacje KODU (wszak to setki tysięcy?!), rozrabiają na forach internetowych itp.
  Wszyscy już siedzą, nieprawdaż?
  Prawda jest taka, że jesteś żałosnym bałwanem, który zapewne wystawiał puste faktury VATowskie i zwiał w obawie przed prokuratorem.
  Bo było „duszno”.
  Niewątpliwie, duchota intelektualna aż bije z twoich żałosnych wypocin, znaffco…

  Jeste

 153. Jestem także zachwycony powrotem Jedwabnego.
  Nikt tak nie ożywia blogu, jak osobnik z IQ na poziomie kozła.

 154. @quentin napisal

  „Nikt tak nie ożywia blogu, jak osobnik z IQ na poziomie kozła.”

  Coz – rozne nacje Przedwieczny niejednakowo rozumem obdarzyl. Nie bez powodu w amerykanskiej popularnej kulturze Polak kojarzy sie z blyskotliwa inteligencja, fachowa wiedza i imponujaca madroscia. N kanwie takich wlasnie stereotypow powstaly w USA tzw Polish Jokes.

  Stereotypy na ogol skadsis sie biora. Dlatego wlasnie Polska slynie ze swoich sukcesow w zakresie nowoczesnych technologii, imponuje licznymi nagrodami Nobla, medalami Fieldsa, powala na kolana osiagnieciami przemyslu lotniczego (np slynny polski odrzutowiec Flaris) albo stoczniowego (np imponujaca szybkoscia budowa ORP „Slazak”).

  Z ostatnich imponujacych dokonan:

  „„Wypadek w stoczni Nauta. Dok zatonął wraz ze statkiem” „Dok zatonął wraz z norweskim statkiem w Stoczni Nauta w Gdyni”

  Polak potrafi.

 155. quentin t.
  13 czerwca o godz. 22:50

  jobrave o 22.19:

  Niewiem jak jest z Twoim IQ, natomiast PiSQ masz, bez wątpienia, wysokie. Nazwanie prezydenta, czy premiera durniem jest w Polsce karane, demonstracje i krytyczne opinie JESZCZE nie. Ludzie krytycznie wypowiadający się o obecnym rządzie, a pracujący w urzędach i innych placówkach zarządzanych przez pisowców, są poniżani i zwalniani pod byle pretekstem, dotyczy to również tych, którzy negatywnie wypowiadają się o duchowieństwie, nie ma to -oczywiście – jeszcze takiej skali, jak za komuny, ale wszystko ku temu zmierza.

  A teraz zmów paciorek, je*nij baranka, śnij o Wielkiej Polsce.

 156. radzilowJedwabne
  13 czerwca o godz. 21:34
  @wiesiek
  „W 2016 roku szwedzka policja wskazała w Szwecji 53 strefy”

  ” … twoje ziomy pchaja sie do Szwecji drzwiami i oknami”.

  Jerzy Grunwald dopiero co ogłosił, że na stałe wraca ze Szwecji do Polski. Z tych powodów.

 157. Muszynianka
  13 czerwca o godz. 16:47

  „Niektóre europejskie kraje są pacyfistyczne, taka jest ich demokracja”.

  Powinny te kraje ostro zażądać od Putina wprowadzenia pacyfizmu w Rosji. Jest spora nadzieja, że Putin przelęknie się ich ostrego tonu. Można też pomyśleć o łańcuchu serc lub demonstracji na golasa ― to zawsze działa.

  Lub też …

  Swedish feminists galloping against the patriarchy.

  https://www.youtube.com/watch?v=taXQ06rRS1c&feature=youtu.be

  Na widok galupujących feministek armia Putina z pewnością rzuci się do panicznej ucieczki, pomyśli, że to atak samobójczy lub przemoc seksualna.

 158. Bywalec 2
  13 czerwca o godz. 17:17

  „Poprzez Trojkat Weimarski Niemcy i Francja otwarły złote wrota …”.

  I przez te złote wrota ze wschodu na zachód leci kasa zarobiona w setkach hipermarektów, że o bankach i znanym opertorze komórkowym nie wspomnę.

  Jakaś herbatka ziołowa była w użyciu?

  Tak tylko się pytam. 🙂

 159. jobrave
  13 czerwca o godz. 18:07

  Poradź swoim kolegom (a i sam przejrzyj swoje szuflady i piwnice), by oddadali ubeckie papiery wyprodukowane przed 1990 rokiem tam, gdzie ich miejsce. Według prawa one mogą być tylko w archiwach IPN, ich nielegalne przechowywanie zagrożone jest karą więzienia. Nie jesteś, jak może błędnie przypuszczasz, anonimowy w sieci.

 160. Piez, 21:00
  Ilu mlodych syryjskich kawalerow pani Jadzia trzyma juz w altance w swoim palacowym ogrodzie ?

 161. – co ty nato? grunwald wraca do polski.
  – no to co? pewnie chce pod posadzke w licheniu;

 162. ach, te dramatyczne wyjazdy i rownie pasjonujace powroty do macierzy, przy czym te pierwsze odbywaja sie z natury cicho sza, a drugie obchodzi sie hucznie;

 163. homo ludens;

 164. ozzy:
  a ty kiedy zamierzasz wrocic? zamroze szampana;

 165. kiedy, po wygraniu przez izrael wojny szesciodniowej, przetoczyla sie przez prl fala antysemityzmu, zorientowalem sie, ze u jej podloza lezala zdrowa porcja zawisci, jesli nie nienawisci, taki pierwiastek z pogromow na ukrainie w XIX w., czy hiszpanskiej inkwizycji w wiekach XV i XVI;
  ludzie, ktorzy takie sprawy organizuja pozostaja chetnie w cieniu, tacy eichman i sk-a; najlepszy byl novak
  https://de.wikipedia.org/wiki/Franz_Novak
  twierdzil, ze nic nie wiedzial i ze auschwitz byl dla niego tylko dworcem kolejowym na planach dyspozycyjnych (sic);

 166. „. Simon Wiesenthal berechnete später, dass Novak für jedes einzelne Opfer, das er nach Auschwitz zur Ermordung gebracht hatte, nur drei Minuten und 20 Sekunden Haftzeit verbüßen musste.”

 167. Jacek Bartosiak. Wspaniały facet. Po prostu nie mogę się nadziwić, że ktoś taki istnieje w Polsce.

  https://www.youtube.com/watch?v=xDZIMWlHEf0&
  8 pytań z geopolityki

 168. Rossi
  I to Trójkąt Weimarski jest odpowiedzialny za wyzysk Polski ?
  Wreszcie drugi przekonywujący argument przeciw niemu po sraczce.
  Jako lekarstwo polecam autarkie, ona leczy od lewicy do prawicy .

 169. Tak się bowiem złożyło, że wszystkie kraje Europy Środkowej, w których zaistniały owe kolorowe rewolucje były kluczowe dla nowych wielkich projektów gazowych, co więcej miały miejsce dokładnie wtedy kiedy toczyły się kluczowe rozgrywki o owe wielkie projekty. Analogiczny podtest miały podobne wydarzenia w świecie muzułmańskim.

  Praktycznie wszystkie kluczowe wydarzenia polityczne w Europie Środkowej od roku 2004 roku można opisać w kontekście owej nowej wielkiej batalii energetycznej, której nasza część świata stała się epicentrum.
  https://wolnemedia.net/anatomia-kolorowych-rewolucji-1/
  =======

  Ciekawa wersja tłumaczenia tego, co obserwujemy.

 170. Putin jakoś musi wytłumaczyć swojemu narodowi, dlaczego cały świat chce napaść na Rosję.
  Tymczasem prawda jest taka , że wbrew temu co nie którzy od dzirsieęcioleci prorokują , podaż surowców energetycznych, a więc tych które są głównym źródłem dochodów także Rosji nie maleje , ale za to spadają ceny i popyt przedewszystkim dzieki oszczędności energi , oraz energi odnawialnej .
  Strategiczne znaczenie surowców energetycznych maleje , a nie rośnie , jak chciałaby to putinowska propaganda.

 171. Nieprawdą jest, że Nord Stream jest całkowicie w Rosyjskich rękach . 51% udziałów ma Gazprom , reszta jest w rękach przedewszystkich w rękach wielkich zachodnich firm chemicznych.
  Naginanie faktów dla bzdurnych teorii.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream_AG

 172. radzilowJedwabne i inni krętacze.
  13 czerwca o godz. 21:18
  Nie wspominając Wietnamu, pożogę i śmierć na Bliskim Wschodzie od Afganistanu, Iraku, Syrii, Somali, Libii, Jemenu po Ukrainę wnieśli zbrodniarze US/NATO. Od czasu II WŚ w wyniku amerykańskich wojen i agresji zginęło ponad 20 milionów ludzi. W samym tylko Iraku zabito 1 455 590 osób i codziennie przybywa nowych.

 173. @piez
  Да здравствует СССР, надежда свободы. Да здавствует товарищ Путин.

 174. http://www.energetyka24.com/609442,ukrainscy-oligarchowie-narzedziem-w-rekach-kremla-widmo-katastrofy-sektora-energetycznego-analiza
  =========

  Trochę o sąsiadach……

  I drobna refleksja.
  Ukraińscy oligarchowie od zachodnich korporacji nie różnią się NICZYM.
  Maksymalizować własne zyski, kosztem reszty społeczeństwa i wyprowadzać je do rajów podatkowych…..

 175. Ze względu na interesy eksportowe Stanów Zjednoczonych aktywizują się one politycznie w zakresie zwalczania projektu Nord Stream 2, który może na wiele lat „zacementować” środkowoeuropejskie rynki gazowe wiążąc je długoletnimi umowami z Gazpromem. Główna oś działań Waszyngtonu to wywieranie presji na kraje nordyckie, głównie Danię, tak by opóźnić budowę rurociągu (mającego przebiegać przez duńskie wody terytorialne) i dać szansę na rozwój konkurencyjnych projektów jak dostawy LNG czy Korytarz Norweski, który ma zdywersyfikować dostawy w Europie Środkowej. Z pewnością Waszyngton i Warszawa będą koordynować działania w tym zakresie, tym bardziej, że mimo uruchomienia procedury open season (rezerwacji przepustowości) na połączenie rurociągowe Polska-Dania nadal nie można wykluczyć budowy drugiego terminalu na gaz skroplony w Zatoce Gdańskiej (chodzi o jednostkę FSRU), co zwiększyłoby import LNG i tworzyło dodatkową szansę biznesową dla Amerykanów.

  http://www.defence24.pl/610576,trump-w-polsce-bron-i-gaz-dla-miedzymorza-10-punktow
  ===========

  Walka o rynek zbytu……
  Jak zwykle zresztą.

 176. To znana prawda, że amerykańscy imperialiści, przy wsparciu NATO — napadają. ZSSR czy Rosja udziela bratniej pomocy. Budapeszt ’56, Praga’68, Kabul’79, Gruzja’08, Ukraina’14, Syria’15 i omało co, Warszawa’80.
  Jak długo, będą tu jeszcze grasować putinowskie trolle?

 177. elipsoida 13 czerwca godz.19:41:
  Obiecuję poprawę i będę z wcześniej podawał nazwiska „Gości Passenta” w Radiu TOK FM, oprócz sytuacji, kiedy niektórzy zaproszeni do ostatniej chwili trzymają nas w niepewności.
  Pozdrawiam!

 178. @Piez

  „radzilowJedwabne i inni krętacze.” „wnieśli zbrodniarze US/NATO. ”

  Gostek, do NATO to akurat nalezy twoj piekny kraj. Jesli NATO to „zbrodniarze”, to okerslenie dotyczy takze twoich ziomow. Warto przy okazji przypomniec, ze twoje ziomy nader chetnie pchaly sie do wyzwalania Iraku od Arabow oraz Afganistanu od Pasztunow. Domysla sie, ze to pewnie byly wojny sprawiedliwe i obronne – Arabowie pewnie na ten twoj kraj napadli i musieliscie sie bronic? A moze wam grozili „zepchnieciem do morza”? Zablokowali porty?

  Jak NATO takie zle i niedobre – to …a wypad z NATO. A co do pozogi – to podpalacz nie powinien sie czepiac.

 179. @gotkowal

  „ZSSR czy Rosja udziela bratniej pomocy. ”

  Cos w tym jest. Jak by nie udzielila, to by tego twojego kraju na mapie w ogole nie bylo. No bo odkad ten wasz Smigly-Zajac wslawil sie slynna operavja pod Zaleszczykami, dajac dyla razem z cala halastra generalow, polkownikow i majorow – to twoj kraj z mapy zniknal. Bylo – i nie ma.

  Jesli sie w ogole twoj kraj z powrotem na mapie pojawil, to tylko dlatego, ze Rosja Radziecka udzielila bratniej pomocy. Niemcow wyniosla na kopach, wyzwolila twoj kraj spod hitlerowskiej okupacji, doszla do Berlina i nauczyla Niemcow rozumu okrezna droga – do glowy przez zbite ..sko. No i podarowala Wroclaw, Szczecin, Slask z kopalniami, piecset kilometrow wybrzeza.

  Drugiego razu chyba nie bedzie, bo nikt nie lubi, jak sie profanuje i plugawi miejsca pochowku poleglych zolnierzy.

 180. @Mauro Rossi

  ” karą więzienia”

  Facet, a mnie wiezieniem nie postraszysz? Bo w tym tygodniu nikt jeszcze nie straszyl.

  Jeden twoj ziom to juz od paru lat zapowiada, ze w mojej sprawie toczy sie „postepowanie” „w prokuraturze rejonowej”. NAwet numer akt podaje.CZekam zatem rok po roku na te miedzynarodowe listy goncze. I jakos nic.

 181. @MAuro Rossi

  „Jerzy Grunwald dopiero co ogłosił, że na stałe wraca ze Szwecji do Polski. Z tych powodów.”

  Ta, slyszalem, ze w Szwecji zaloba narodowa z tego powodu.

  A tysiace twoich ziomow osiedlaja sie w Szwecji kazdego roku.

  Do Polski wracaja czasem emeryci, tacy jak Grunwald (67 lat). Oczywiscie wladz szwedzkich nie informuja o tym, ze wyjezdzaja. Grunwald najwyrazniej nadal zameldowany w Szwecji:

  https://personer.eniro.se/resultat/Jerzy+Grunwald

  https://www.hitta.se/jerzy+grunwald/helsingborg/person/0LWjCnUUUG

  Jednym slowem – Szwecja jest zla ale szmal ze Szwecji dobry.

 182. @MAuro Rossi
  „Jerzy Grunwald dopiero co ogłosił, że na stałe wraca ze Szwecji do Polski. Z tych powodów.”
  Ta, slyszalem, ze w Szwecji zaloba narodowa z tego powodu.
  A tysiace twoich ziomow osiedlaja sie w Szwecji kazdego roku.
  Do Polski wracaja czasem emeryci, tacy jak Grunwald (67 lat). Oczywiscie wladz szwedzkich nie informuja o tym, ze wyjezdzaja. Grunwald najwyrazniej nadal zameldowany w Szwecji:

  https://www.hitta.se/jerzy+grunwald/helsingborg/person/0LWjCnUUUG

  Jednym slowem – Szwecja jest zla ale szmal ze Szwecji dobry.

  Twój komentarz czeka na moderację

 183. Grunwald najwyrazniej nadal zameldowany w Szwecji:

  https://personer.eniro.se/resultat/Jerzy+Grunwald

  Jednym slowem – Szwecja jest zla ale szmal ze Szwecji dobry.
  Twój komentarz czeka na moderację

  Moderacja nie lubi odnosnikow. Jeden przechodzi. Dwa juz nie. Dlatego na forum „Polityki” latwo wklajac durne klamstwa i kocopaly (jak na przyklad klamstwo MR na temat rakiet „Spike”) – a juz trudniej dowiesc prawdy swoich slow za pomoca odnosnika.

 184. „Ryszard Schnepf będąc polskim ambasadorem w Hiszpanii i w USA, pobierał dodatek na pokrycie kosztów utrzymania rodziny pomimo, że jego żona była w tym czasie zatrudniona w TVP. W sumie ok. 448 tys. zł. – informuje we wtorkowym wydaniu „Super Express”.

  No i potwierdza się, jaka powiada „Miś”: „Wszystkie Ryśki to porządne chłopy”. A Ryśki resortowe to zwłaszcza.
  https://youtu.be/cdTkpmCPY4M

 185. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 11:42

  „Grunwald najwyrazniej nadal zameldowany w Szwecji”.

  Dwa tygodne temu osobiście zameldował w telewizji, że wraca do Polski, bo w Szwecji nie da się żyć.

  „Facet, a mnie wiezieniem nie postraszysz”?

  Ty już jesteś więźniem swoich obsesji.

 186. @radzilowJedwabne
  Zdecydowanie masz rację. Najpierw z Hitlerem, 23.08.1939, uzgodnili plan pomocy (za pośrednictem Ribbentropa), a 17.09 — przystąpili do jego realizacji. Potem pomagali jeszcze wielokrotnie: w ’40-stym w Katyniu, Charkowie, Miednoje, w ’44 w Wilnie, Lwowie,
  Białymstoku, Warszawie. Aż trudno wyrazic, jak jesteśmy wdzięczni.

 187. @gotkowal

  „Najpierw z Hitlerem, 23.08.1939, uzgodnili plan pomocy (za pośrednictem Ribbentropa),”

  Z Hitlerem to te twoje ziomy mialy wzorowe stosunki, na spole z Hitlerem rozszarpaly Czechoslowacje. Robbentopa podejmowaly twoje ziomy jak krola. Zachwycano sie sposobem w jaki „kanclerz Hitler” rozwiazuje „kwestie zydowska”. Wasz ambasador w Berlinie, niejaki pan Lipski, przewidywal, ze Polacy postawia „kancerzowi Hitlerowi” piekny pomnik w Warszawie, jesli tylko „rozwiaze kwestie zydowska”. Zaklamac to raczej trudno, bo zachowaly sie pamietniki Lipskiego.

  Potem rzeczywiscie zaczely sie niesnaki o korytarz.

  „Aż trudno wyrazic, jak jesteśmy wdzięczni.”

  Was jest raz, katoliku. Forma pluralis maiestatis przysluguje glowom koronowanym. Ciebie jak na razie nikt nie koronowal. A swoja droga / to oczywiste, ze dla calkiem sporej ilosci twoich ziomow wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej bylo ciosem w samo serce. Interes sie psul. Takie na przyklad szmalcownictwo, wazna wowczas galaz gospodarki – tracilo racje bytu.

 188. @Mauro Rossi

  „Dwa tygodne temu osobiście zameldował w telewizji, że wraca do Polski, bo w Szwecji nie da się żyć.”

  … ale jakos szwedzkich wladz o tym nie poinformowal. Jak widac z zamieszczonych przeze mnie wczesniej linow – nadal jest zameldowany w swoim mieszkaniu przy Gustav Adolfs Gata 19B 252 68 w Helsingborgu. Przeciez na glowe nie upadl, zeby samemu sobie narobic strat.

  A tysiace twoich ziomow osiedlaja sie w Szwecji kazdego roku. W 2015-ym zajeli dobre trzecie miejsce, po przybyszach z Syrii i z Eritrei.

 189. Kilkuosobowa, polska Grupa Zadaniowa „Gniew Eufratu”, walczy na zachód od Rakki. Dowódcy wojsk koalicyjnych oceniają, że miasta, w którym nadal może przebywać nawet 150 tys. cywilów, broni 3 do 4 tys. islamistów. Koalicja nie zamyka okrążenia dając islamistom możliwość wyjścia z miasta i ograniczenia ofiar wśród cywilów. Z Rakki i okolicznych miejscowości uciekają mieszkańcy, dla których amerykańskie bomby i pociski zawierające biały fosfor są równie niebezpieczne jak islamscy fanatycy.
  https://wiadomosci.wp.pl/szturm-na-stolice-isis-upadek-miasta-stworzy-wiecej-problemow-niz-rozwiaze-6133171386734209a
  ===========

  Nie ma to jak „bombowa demokracja”……
  Co robią tam Polacy?

 190. Bywalec 2
  14 czerwca o godz. 8:58

  „Nieprawdą jest, że Nord Stream jest całkowicie w Rosyjskich rękach. 51% udziałów ma Gazprom”.

  Nord Sream 1 to 51% udziałów Gazpromu. Ten 1 proc. mówi kto ma głos decydujący w spółece Nord Stream AG zarejstrowanej w Zug (Szwajcaria). 49 proc. mówi zaś kto sfinanswał przedsięwzięcie no i w jakim procencie. Nord Stream 2 to 100 proc. udziałów Gazpromu. Przy okazji: Gazporm Germania od lat z sukcesami walczy o dominującą pozycję na rynku gazowycm we wschodnich Niemczech, bo niemiecki regulator jest dziwnie łągodny i wyrozumiały.

 191. byk
  14 czerwca o godz. 5:13

  „kiedy, po wygraniu przez izrael wojny szesciodniowej, przetoczyla sie przez prl fala antysemityzmu …”.

  Powinieneś jeszcze dodać, że ta fala przelała się przez kręgi partyjne, ubeckie, tzw. aktyw robotniczy, ogólnie wspieraczy tego systemu i do dziś tam pewnie nie opadła, choć niekórzy już przeszli na pozycje postkomunistyczne, liberalne i brukselskie. Zwykli, normalni ludzie komentując ówczesną propagandę partyjną opowiadali sobie dowcipy typu „Kur wie lepiej” i słuchali rozgłośni zachodnich, by się czegoś dowiedzieć.

  „u jej podloza lezala zdrowa porcja zawisci, jesli nie nienawisci, taki pierwiastek z pogromow na ukrainie w XIX w., czy hiszpanskiej inkwizycji w wiekach XV i XVI”.

  Złowo „zawiść” jest w tym kontekście równie bzdurne co kuriozalne. W ogóle nie rozumiesz co to była inkwizycja i do czego służyła, a są już przeciez dostępne współczesne opracownia naukowe ten temat; ty najwyraźniej opierasz się na peerelowskich pseudonaukowych ramotach.

 192. Czym się Katar tak naprawdę naraził? –
  — Przede wszystkim popieraniem Palestyny. Więc podobnie jak parę krajów europejskich będzie mieć poważne problemy z utrzymaniem spokoju w regionie;
  — Katar odmówił Stanom płacenia haraczu;
  — Katar poparł jedwabny szlak chiński, co jest anatemą, bo Arabowie boją się zalewu chińszczyzną;
  — Katar produkuje dużo gazu skroplonego, który przesyła na przykład do Dubaju; całkowita blokada państwa może spowodować katastrofę dla Dubaju, dla którego katarski gaz jest głównym źródłem energii;
  — Katar chce też wysyłać gaz do Europy;
  — Katar przyjął ogromną ilość uchodźców z Bahrainu, którzy uciekają przed szalonymi prześladowaniami w kraju. Teraz Bahrain życzy sobie przysłać tych uchodźców, których czeka paskudny los w kraju. O tym, co się naprawdę dzieje w Bahrain, media nam za często nie podają. Podaje Al Jazeera, która teraz jest też pod ostrzałem Arabii Saudyjskiej, bo za dużo pokazuje obrazków z codziennego życia w Gazie.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/138887,co-sie-dzieje-na-bliskim-wschodzie-13-06-2017

 193. Polacy okrutnie przesladowani w Szwecji:

  „Chcieli policzyć się z imigrantami za molestowanie Polki. Mają poważne kłopoty … Nowe, wstrząsające fakty związane z planowanym podpaleniem ośrodka dla imigrantów w Nynäshamn w Szwecji. Jak się okazuje, atak miał być zemstą za molestowanie Polki w metrze. … Planowany atak na ośrodek dla imigrantów miał być brutalną odpowiedzią na molestowanie młodej Polki, do którego doszło kilka dni wcześniej w sztokholmskim metrze. Miał się go dopuścić właśnie mieszkaniec obozu w Nynäshamn.”.

  http://niezalezna.pl/76099-chcieli-policzyc-sie-z-imigrantami-za-molestowanie-polki-maja-powazne-klopoty

  No po prostu skandal i okropnosc. Wstretne szwedzkie wladze przeszkodzily Polakow w dokonaniu podpalenia osrodka dla imigrantow z BW. Okropne te szwedzkie wladze.

 194. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 12:23

  „Kilkuosobowa, polska Grupa Zadaniowa „Gniew Eufratu”, walczy na zachód od Rakki”.

  „Nie ma to jak „bombowa demokracja”…

  Wiesiu, ty nie teoretyzuj tylko zacznij wyzwalenie tej ludności od łańcucha serc, zrób malowankę na chodniku, przebignij się nago lub przgalopuj jak szwedzkie feministki przez centrum Warszawy. Bojwnicy ISIS umrą ze strachu lub ze śmechu, tak czy owak na pewno będą martwi, a cywilna ludność wyzwolona i to bez bomb.
  Bo rusz się wreszcie sprzed komputera, zrób coś dla świata.

 195. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 10:37

  „Ze względu na interesy eksportowe Stanów Zjednoczonych aktywizują się one politycznie w zakresie zwalczania projektu Nord Stream 2, który może na wiele lat „zacementować” środkowoeuropejskie rynki gazowe wiążąc je długoletnimi umowami z Gazpromem”.

  „Walka o rynek zbytu …”.

  Raczej przełamanie rosyjsko-niemieckiego monoplu. Przy pomocy LNG nie zajmie się pozycji dominującej na rynku gazu.
  Ale taką pozycje w tej części Europy chciałby mieć Rosja przy pomocy Niemiec, które od lat podpinają się na sztywno kolejnymi rurami do Rosji. Berlin idzie na to z głupoty, chciwości i strachu (co do proporcji tych trzech czynnków można się spierać).

  A jak myślisz z czego pokrywane są rosyjskie zbrojenia, czy nie eksportu surowców? Pacyfikacja Czeczenii atak na Gruzję, aneksja Oseti, Abchazji, Krymu, wschodniej Ukrainy chyba kosztuje.

  Rosyjskie wydatki na armię: „W 2012 roku … wyniosły 4,0 % PKB, w 2013 4,2%, 2014 4,5 %, 2015 4,9 %, a w 2016 roku 5,3 %. Wzrosły one z 57 mld $ w 2013 roku do 70 mld $ w 2016 roku (ceny stałe z uwzględnieniem kursu walutowego 2015). Jednocześnie gospodarka rosyjska notowała spadek PKB o 3% w 2015”.

 196. Bywalec 2
  14 czerwca o godz. 8:58

  „Nieprawdą jest, że Nord Stream jest całkowicie w Rosyjskich rękach. 51% udziałów ma Gazprom”.

  Nord Sream 1 to 51% udziałów Gazpromu. Ten 1 proc. mówi kto ma głos decydujący w spółece Nord Stream AG zarejstrowanej w Zug (Szwajcaria). 49 proc. mówi zaś kto sfinanswał przedsięwzięcie i w jakim procencie.

  Nord Stream 2 to 100 proc. udziałów Gazpromu.

  Przy okazji: Gazporm Germania od lat z sukcesami walczy o dominującą pozycję na rynku gazowycm we wschodnich Niemczech, bo niemiecki regulator jest dziwnie łagodny i wyrozumiały.

 197. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 12:38

  „Wstretne szwedzkie wladze przeszkodzily Polakow w dokonaniu podpalenia osrodka dla imigrantow z BW”.

  Gdyby przedtem nie było molestowania kobiet nie wystąpiłby problem podpalenia. Co władze szwedzkie zrobiły, aby nie występowało molestowanie kobiet przez emigrantów?

  Problem należy rozważać od początku i zgodnie z ruchem wskazówki zegara, a nie od końca.

 198. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 12:20

  @Mauro Rossi
  „Dwa tygodne temu osobiście zameldował w telewizji, że wraca do Polski, bo w Szwecji nie da się żyć.”

  „… ale jakos szwedzkich wladz o tym nie poinformowal”.

  Może ze względu na swobodę podróżownia na terenie UE.

 199. @radzilow
  Skąd wiesz, czy jestem katolikiem?
  To nie Polacy wymyślili i zrealizowali „der Endlösung”. Historia stosunków polsko-żydowskich nie zaczyna się od Dmowskiego, nie kończy na ONR-ze i marcu 68′. Poza tym szowinizm niejedno ma imię. Czekający na mesjasza, który zegnie innym karki, by naród wybrany mógł panować — też coś o nim wiedzą.

 200. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 11:11
  Jak zwykle pleciesz bzdury. Powtarzasz typowe argumenty propagandy CIA. Zwykle Twoich wypocin nie czytam.

 201. @Piez

  Gostek,

  kierdyknij cos o „masakrze” w „Deir Yassin” / „Sabra” /”Shatila” / „Nalibokach” /”Koniuchach” (niepotrzebne skreslic). Zawsze mozna sie posmiac, kiedy folksdojczeria szmalcownicza drugiej generacji wymysla ponure kierdoly o „masakrach”, w ramach ktorych „zydzi” „mordowali polskich patriotow” (wariant prawicowy) albo „morduja palestynskie dzieci” (wariant lewicowy).

  A ja wracam do lektury tego waszego „Zolnierza Wolnosci” sprzed 50 lat. Z 3-go czerwca 1967-go roku. Ale sie wtedy cieszono!

  A pare dni pozniej juz sie tak nie cieszono…

 202. @gotkowal

  „Historia stosunków polsko-żydowskich nie zaczyna się od Dmowskiego, nie kończy na ONR-ze i marcu 68′. ”

  No pewnie ze nie, Zydow mordowano w pogromach jeszcze przed Dmowskim. A masowe, sadystyczne, okrutne mordowanie calych spolecznosci (Radzilow, Jedwabne, Wasosz, Sczuczyn itd itp) to juz czasy pozniejsze niz dzialalnosc ONR-u.

  „Poza tym szowinizm niejedno ma imię.”

  Zgadza sie. Na przyklad Zydzi, wypedzeni z tego twojego kraju w ramach kolejnych czystek etnicznych, czy tez tacy, co pouciekali przed pogromami – bezczelnie, szowinistycznie i po chucpiarsku zyja i oddychaja na odleglym kontynencie, na malenkim kawalaczku pustyni. Bezczelnie zyja i oddychaja, ktory to fakt stanowi Zbrodnie Wojenna, Zbrodnie Przeciw Ludzkosci a takze Krwiozerczy Antypolonizm.

 203. @Mauro Rossi

  „Może ze względu na swobodę podróżownia na terenie UE.”

  Takich „podroznikow” to jest wsrod twoich starszych wiekiem ziomali calkiem sporo. Jak osiagna 65-y rok zycia, to wracaja do twojego kraju nie informujac tego kraju, ktory im buli czynsz za mieszkanie, dodatek mieszkaniowy i na ogol jeszcze jakis dodatkowy szmalec. Akurat w krajach skandynawskich to jest spora forsa. Nikt oczywiscie „na glowe nie upadl”, zeby poinformowac gospodarzy o zmianie adresu – lepiej robic ich w konia i pobierac wzmiankowane dodatki, to w koncu ekwiwalent jakiegos tysiaca dolcow miesiecznie. Zamiast zdac mieszkanie prosciej je wynajac. Dobra gorka z wynajmu i leci dodatek.

  Tubylcow robia twoje ziomy w jajo na rozne sposoby. Ten opisany powyzej to dosc rozpowszechniony sposob.

 204. @Mauro Rossi

  „nie wystąpiłby problem podpalenia. Co władze szwedzkie zrobiły, aby nie występowało molestowanie kobiet przez emigrantów?”

  No przeciez mowie, ze wstretne szwedzkie wladze sa zle i niedobre, bo przeszkodzily w slusznym i patriotycznym podpaleniu osrodka przez twoich ziomow. To przeciez oczywista oczywistosc, ze w Szwecji rzadza twoje ziomy, I ze im wolno podpalic to, co im zawadza. A wstretne szwedzkie wladze nie tylko przeszkodzily w tym szlachetnym zajeciu, jakim jest podpalenie – a jeszcze twoich patriotyzcnych rodakow pozamykaly do mamra.

 205. gotkowal; 11:49 pisze tak.

  ……………Potem pomagali jeszcze wielokrotnie: w 40-stym w Katyniu,Charkowie
  Miednoje a w 44 w Wilnie,Lwowie,Bialymstoku,Warszawie……………..

  W ten sposob czyszczono Polske z jasnie panow i warcholow,nie wszystkich
  jednak roztrzelano wiekszosc jednak wyszla na wolnosc zasilajac potem
  polskie wojsko Berlinga i Andersa.
  Zanim kogokolwiek zoztrzelano General Sierow i jego ludzie z kazdym z osobna
  rozmawiano ale niektorzy byli tacy jak ty,nie rokowali zadnej nadziei a przyszla
  nowa Polska warcholow i zdrajcow nie potrzebowala wiec nalezalo rozstrzelac.

 206. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 14:20

  W Grecji, Hiszpanii, i kilku innych krajach Południa, mieszka ponad 3 miliony Brytyjczyków na emeryturze.
  Czy nie robią tego samego „myku”?
  Przypuszczam, że postępują dokładnie tak samo.
  Emerytura brytyjska, koszty życia znacznie niższe.

 207. Strach patrzeć jaka menażeria ruskich troli opanowała ten blog.
  Od jawnych wielbicieli Putina , którzy widza w nim zbawiciela świata , przez pseudo syjonistów na usługach nięśmiertelnej „ochranki” , aż do Otwartych popleczników mordu katyńskiego .
  Śmieszne by to może i było, gdyby nie było takie straszne.

 208. Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 3:27

  Gdybym nawet poradził, to nie sądzę, że skorzystają z mojej rady, bo przecież ponieśliby konsekwencje za ukrywanie dokumentów, które nb. mają już wyłącznie wartość historyczną, bo obecnie nie da się nikogo szantażować ubeckimi kwitami – wszystko można sobie sprawdzić poprzez internet, kto kapował.
  Ten ubek już dawno temu tłumaczył mi, że ci TW, których teczki zlikwidowano nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ ich dane znajdują się również w dokumentach dotyczących innych spraw, zniszczenie teczki personalnej odwlekało jedynie w czasie sprawę ujawnienia. W mojej teczce figuruje np. facet, który donosił na mnie, a teczki personalnej nie posiadał, a nie posiadał, bo prowadzący go ubek zniszczył ją, mimo tego sprawa wyszła na jaw.
  Zasoby IPN zostały udostępnione w sieci i obecnie wiadomo, kto kim był, ale na tym się sprawa nie kończy, bo zawsze można powiedzieć, że ubecy sfałszowali.
  Nie to mi jednak chodziło, lecz o hipokryzję, o to, że są kapusie i komuchy nasze oraz ich. Nasze są OK, ich – nie, dlatego cała ta dekomunizacja jest niewiarygodna i dziwię się, że lud pisowski, tak pryncypialny w osądach, stosujący czarno-białe kryteria, jest tak bardzo wyrozumiały wobec swoich i problemu nie widzi.

 209. @wiesiek59

  „Czy nie robią tego samego „myku”?”

  Nie, katoliku. Nie robia „tego samego myku”.

  „Przypuszczam, że postępują dokładnie tak samo.”

  To blednie przypuszczasz.

  Kto uczciwie pracowal cale zycie, wypracowal sobie przyzwoita emeryture. I nie potrzebuje zadnych „dodatkow mieszkaniowych” czy innych ani mu takie dodatki nie przysluguja. Taki ktos oczywiscie moze sie na stare lata osiedlic gdzie mu sie podoba. Emeryture wypracowal – i nalezy mu sie ta emerytura jak psu buda, niezaleznie od tego, czy ja wydaje u siebie czy pod palmami.

  Kto wypracowal fige z pasternakiem, bo „na glowe nie upadl” – tex jakos sobie zyje, ale juz znacznie skromniej. Sama renta starcza nie wystarczy na przezycie. I dlatego po 65-ym roku zycia moze taki ktos dostawac socjal – ale juz bez nakazu pracy czy comiesiecznego stawiennictwa w urzedzie. Mowiac skrotowo – emerytura socjalna. Tyle ze nalezy sie wylacznie ludziom, ktorzy na terenie kraju rzeczywiscie mieszkaja.

  I dlatego kazdy cwaniak, co „na glowe nie upadl” – jak ma mozliwosc, to na stare lata wraca do kraju przodkow. A gospodarzy o tym nie informuje, mieszkania nie zdaje tylko wynajmuje (dwa materace gabkowe na izbe to standard), ma gorke z nielegalnego wynajmu i duza gorke dodatkow socjalnych. Przesadzilem piszac ze to tysiac dolcow – przy dzisiejszym kursie jakies 800.

  W Polsce taki ktos to panisko. Co miesiac dochody lepsze niz polski informatyk czy lekarz. No i gites, w koncu nikt „na glowe nie upadl” zeby przestrzegac prawa w kraju gospodarzy.

 210. Niewykluczone, że szwagier Izrael doznaje głębokiego rozgoryczenia ilekroć wspomni, jak wujek Wołodia, władający wspaniałym krajem o powierzchni siedemnastu milionów kilometrów kwadratowych, dołączył sobie do tej puli w ciągu jednego dnia, bez jednego wystrzału, cudowny Krym o powierzchni większej niż Izrael, Gaza i Zachodni Brzeg razem wzięte. Po prostu wziął do ręki ten prześliczny klejnocik geograficzny i dorzucił do Rosji, niczym piękna kobieta wrzucająca niedbale do torebki puderniczkę, podczas gdy on, szwagier Izrael, musi od pięćdziesięciu lat żmudnie, w krwawym znoju, wyrywać osiedle po osiedlu z cudzej ziemi i odgradzać się od obrabowanych właścicieli betonowym murem, nie mając żadnej gwarancji, że zrabowane zdoła utrzymać. Mówi bowiem pismo święte: Kto ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; kto zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane. Amen.

 211. @wiesiek59

  P.S. Napisalem „Kto uczciwie pracowal cale zycie, wypracowal sobie przyzwoita emeryture. I… Emeryture wypracowal – i nalezy mu sie ta emerytura jak psu buda, ”

  Powyzsze oczywiscie NIE DOTYCZYLO zlych i niedobrych syjonistow, ktorym twoj kraj podp.. sorry, wstzrymal emerytury po 68-ym roku w charakterze slusznej i sprawiedliwej kary za nadmierna dlugosc nosa.

 212. @dandy

  „usi od pięćdziesięciu lat żmudnie, w krwawym znoju, wyrywać osiedle po osiedlu z cudzej ziemi”

  Chyba sie twoj minister obrony narodowej z toba nie zgadza. Ani twoj minister wpraw zagranicznych. Ani twoj prezydent. Ani twoja Pani Premier.

  „Minister Macierewicz w Izraelu. „Mamy nie tylko wspólne wartości, ale też wiele wspólnych celów” – podaje prawicowy, pro-PiS-owski portal „wPolityce”.

  Najwyrazniej obecne polskie wladze niewiele sie przejmuja parszywym jazgotem folksdojczerii kominowo-gazowniczej.

 213. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 15:30

  Obiło mi się gdzieś o oczy, że tę niesprawiedliwość naprawiono niedawno….
  III RP przyznała jakieś dodatki byłym polskim obywatelom, zamieszkałym w Izraelu i kilku innych krajach.
  Co prawda kilkaset zł nie $, ale zawsze to coś…….

 214. O IQ PBS świadczy fraza z jej przemówienia wygłoszonego w Oświęcimiu.
  „Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli”

  PBS posłusznie respektuje każde mrugnięcie okiem Prezesa i gdzie tylko się da ględzi, wymawia, krzyczy o uchodźcach i obronie swoich obywateli przed.
  Podobnie, jak jeszcze do niedawna nie schodziło jej z ust pięćset plus, jak jeszcze wczoraj krzyczała o szaleńcach w Brukseli.
  Posłuszna, powtarzalna, nakręcalna, słabo zorientowana osoba, w sam raz nadająca się na stanowisko premiera przy szeregowym pośle Jarosławie Ka.
  Pzdr, TJ

 215. @wiesiek

  „Obiło mi się gdzieś o oczy, że tę niesprawiedliwość naprawiono niedawno….”

  Naprawio dawno. Pod koniec lat 80-tych. Jak w twoim pieknym kraju nie bylo co jesc, Rosiewicz spiewal „Wysoki Sadzie, zjadlem sasiada” a pomoc dla Bojownikow o Wolna Palestyne przestala pasowac, bo dwoch sie postrzelalo miedzy soba w warszawskiej „Wiktorii” o ladna arabeske.

  Pan general spawacz usilowal sobie poprawic stosunki z USA i z innymi. I trzeba bylo – aj-waj – wyplacic wstecz po urzedowym kursie tym, co jeszcze byli przy zyciu.

  Ale dlaczego piszesz, ze to byla „niesprawiedliwosc”? Pzeciez co i raz zamieszczasz akty strzeliste do iranskiej bomby atomowej, ktor ma zetrzec zlych i niedobrych syjonistow z mapy swiata? Jak by przywalila, to by waszych ukochanych „Palestynczykow” tez odparowala, ale to wam chyba nie przeszkadza.

 216. @tejot

  „O IQ PBS ”

  Facet, pochwal sie dokonaniami tego waszego przemyslu stoczniowego. Sukces goni sukces. Z ostatnich imponujacych dokonan:

  „Wypadek w stoczni Nauta. Dok zatonął wraz ze statkiem” „Dok zatonął wraz z norweskim statkiem w Stoczni Nauta w Gdyni”

  Polak potrafi.

 217. Piez
  14 czerwca o godz. 13:57
  To nie czytaj i nie pisz niedorzecznosci…..

 218. Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 12:59 wymadrza sie w szukaniu znaczenia jajka i kury…..

 219. @Wiesiek

  „niesprawiedliwość”

  Sprawiedliwosc, znaczy dziejowa, to chyba macie teraz. Jesli ktos cale zycie sluzyl dajmy na to w wydziale dochodzeniowo-sledczym, wsadzal za kraty mordercow, rabusiow, chuliganow, gwalcicieli – to pewnie myslal, naiwny, ze wysluzyl sobie dobra emeryture.

  A takiego wala! Prawa nabyte dzis sa – a jutro nima. Jak w ruskim cyrku.

 220. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 15:36 gdyby nie byl niedoinformowanym ignorantem , wiedzialby, ze „byli obywatele”, wogole obywatelstwa polskiego nie stracili. To byla taka sztuka wieskowa, czy wieslawowa…owczesnych pryncypalow.

 221. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 15:36 sili sie na prymarna angdote, gdy chodzi o ludzkie tragiczne przeciez losy. Empatia przodownika w czytaniu samizdatow jest dosc ograniczona, jej nosiciel rowniez.

 222. …O IQ PBS świadczy fraza z jej przemówienia wygłoszonego w Oświęcimiu.
  „Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli”….
  Ta Pani nie wie, co i oczym mowi, niestety, jej Adapter podpowiadajacy rowniez nie.

 223. Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 3:26 w swoim obledzie zapomina o VAT oraz innych podatkach.

 224. radzilowJedwabne
  13 czerwca o godz. 22:23
  Postrzegam podobnie, lecz nasi przodownicy blogosfery gubia sie w szarocieniu ostatnich lat. PO bylo mniejszym zlem i nie mialo szans na lepszy koniec. Na szczescie koniec PiSu najpozniej po nanastepnych wyborach tez nadejdzie. Obie opcje nie leza na mojej politycznej drodze. Dziwi mnie jednak alergiczna reakcja naszych przodownikow blogosfery na Twoja osobe, nie Twoje wpisy przeciez….przy okazji stalem sie rowniez specjalista jezykowym przynajmniej.

 225. mortale (może mordale?):
  „PO bylo mniejszym złem i nie miało szans na lepszy koniec. Na szczescie koniec PiSu najpozniej po nanastepnych wyborach tez nadejdzie”

  Widzisz, żenujące bolki twojego rodzaju nigdy nie biorą odpowiedzialności za brednie, które znikają w odmętach netu. Gdyby, za dwa lata, spytać o losy tej „prognozy”, która zostanie, jak twój zwyczajowy bełkot, zapomniana – oczywiście się jej wyprzesz. Jak niejaka Zyta, która przed wyborami w 2015 roku wieszczyła wspaniałe zwycięstwo PO, a potem udawała głupią.

  P.S. Rozkoszą dla obserwatora są twoje próby wchodzenia psychopacie jedwabnemu do tyłka. Musiałeś mieć ten problem już jako cherlawe dziecię. Który polegał na robieniu „łaski” największemu chamowi w klasie w obawie przed łomotem ze strony innych kolegów.

 226. Saldo mortale
  14 czerwca o godz. 16:58

  Mało interesujący, marginalny dla mnie temat….

 227. Salto Mordale
  Führe zagubionych

 228. Piez, 13:57
  Krowie placki trzeba omijac z daleka.

 229. wiesiek59,12:37
  Wall Street organizuje kolejna kolorowa rewolucje, tymczasem podburzajac tych Rosjan, ktorzy sa za mlodzi by pamietac czasy kukielki neoliberalow-wiecznie pijanego borysa.
  Rezyser filmu JFK twierdzi przy okazji premiery wywiadow z obecnym prezydentem Rosji, za ani za Mikolaja II ani za Chruszczowa nie mieli Rosjanie tak dobrze jak obecnie.

 230. „Reakcja na Twoja osobe, nie Twoje wpisy” – mądraliński wie najlepiej co, kto, jak i komu (17:10)

  Dawniej na wsiach w wychodkach z boku sterczał gwóźdź do wbijania nań kawałków gazet – na ten gwóźdź pasują takie wpisy. O chamskość i natarczywość tych tzw. wpisów chodzi, bynajmniej nie o osobę jak tu nachalnie się wciska. Choć wpisy świadczą w jakimś stopniu o osobie, ale ludzkie wady są do wybaczenia. Rozumiem rozgoryczenie delikwenta wydarzeniami sprzed 50 lat. Oczywiście słuszny atak na endeckie wybryki w Polsce jest na jak najbardziej na miejscu, oraz wytykanie piszącym tutaj niewłaściwych sformułowań. Ale ta forma zajadłego ataku i personalnej nagonki absolutnie nie powinna mieć miejsca na tym blogu. I tak dziko jest, więc może dajmy przykład kulturalnego wychowania jeśli ktoś takowe posiadł.

 231. Komisja Europejska wszczęła w środę w tonie ulitmatwnym procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z „niewywiązywaniem się przez te państwa” z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Kraje te mają miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE.

  Moim zdaniem odpowiedź powinna przypominać słynną wymianę korespondencji między Turcją a Kozakami Zaporoskimi w XVII wieku.

  Pismo sułtna Mehmeda IV do Kozaków Zaporoskich.

  Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.
  /Sułtan turecki Mehmed IV/

  Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!
  Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, k …a twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i ch…u zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, k …a twoja mać.
  O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w d …ę pocałować!
  /Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami/.

  🙂

 232. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 15:34

  Napisałem niedawno o niebywałym akcie antysemityzmu w postaci rozbiórki Teatru Żydowskiego w Warszawie w celu pozyskania działki pod 150-metrowy biurowiec, a ty przechodzisz nad tym do porządku dziennego. Już cię to nie obchodzi? Może to popierasz?

 233. @Mauro Rossi

  „ozbiórki Teatru Żydowskiego w Warszawie w celu pozysk”

  A rozbierajcie sobie na dobre zdrowie. Albo nie rozbierajcie. Albo costam. Czy tobie sie wydaje, ze to komukolwiek chocby kolo zupy fruwa? Ten zaf..ny „teatr” akurat tak samo kazdego obchodzi, co to idiotyczne „muzeum”.

  Kierdyknij lepiej jakies nowe klamstwo, w rodzaju tego smierdzacego klamstwa na temat rakiet „Spike”, ktorych kolejny tysiac kupila juz obecna wladza, ta po Dobrej Zmianie. ALbo o tym, jak „Palestynczycy” zyli „w Palestynie” od „czasow neolitu”. A dziwnym trafem Zydzi, ktorych tam przeciez nie bylo, tylko napadli na Pradawne Ziemie Palestynskie juz w 20-tym stuleciu – dziwnym trafem sa zbiorowo odpowiedzialni za to, ze „ukrzyzowali Pana Jezusa”.

  A jeszcze lepiej – napisz cos o lotnictwie, posmiejemy sie razem.

 234. @Mauro Rossi

  Nawet wasza WIpipedia uczciwie podaje, ze to

  „L domniemana piśmiennicza pamiątka historii Siczy Zaporoskiej, najprawdopodobniej znacznie później napisana mistyfikacja”

  Znaczy lipa. Cos jak Protokoly. Cos jak „zniewazenie siostr Radwanskich” albo „sikanie na znicze”. Lipa. Klamstwo. Bzdura.

  Cos jak ta bomba termobaryczno-helowa przemycona przez Tusku z Szechterem z pomoca Komora na poklad Tupolewa. Choc podobno i Kopacz bra udzial w przygotowaniach do Zbrodni.

 235. @Muszynianka sie madrzy na temat „kulturalnego wychowania”. Przypomnijmy zatem te, przepraszam za wulgaryzm, _kulture_, ktora charakteryzuje wypowiedzi @Muszynianki:

  „Do zakutej żydowskiej wrażliwości … Jest jeszcze trzeci fakt historyczny, z którym zakuta wrażliwość żydowska nie może się pogodzić: (3) Marzec-68 był on skutkiem wyniku wojny 6-dniowej … ydowska wrażliwość nie jest w stanie zdzierżyć faktów … zakutych głowach nadwrażliwych Żydów … Mam wrażenie, że ten stan umysłu i ducha nie pozwala Izrealitom dojść do pokojowej zgody z Palestyńczykami i dlatego muszą sięgnąć po metody apartheidu …”

  „esteś dla mnie chamem i oszołomem” „Żyd z Polski wyjechany to widocznie musi być najgorsza sffołoch pod słońcem.”, „ednak przygłup jesteś, wśród „wybranego narodu” też się zdarza.”, „ordynarnego, prymitywnego jazgotu”, „jesteś męskim ***ujem.)”

  „Czekam pokornie, aż ktoś zamknie tobie japę,”

  Wszystko to @Muszynianka, cytaty zaczerpniete z jej jakze plodnej tworczosci.

  Zdarza sie , ze ktos sadzi smierdzace klocki i popisuje sie wlasnym chamstwem. Zdarza sie ze tak robi kobieta.

  Ale najlepsze jaja sa wtedy, kiedy takie… cos giebnie zdanko o – hihi – „kulturze”.

 236. Pan red. Szostkiewicz „wymoderował” ten wpis, może ma gorszy okres.

  Red. Szostkiewicz: „Kadry PiS: Małgorzata „90 tysięcy” Sadurska”.

  Min. Sadurska: „W 2000 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2003 odbyła studia podyplomowe z zarządzania i organizacji w Lubelskiej Szkole Biznesu”.

  Jeśli wyniki finansowe PZU pogroszą się ze względu na kwalifikacje kadry menadżerskiej to odpowiedialność spada na PiS i będzie to miało znaczenie w najbliższych wyborach. Niech Pan Redaktor dostrzega różne aspekty rzeczywistości.

  A teraz kadry PO: Ryszard „448 tysięcy” Sznepf.

  Jak ustalił „Super Express”, „Ryszard Schnepf (66 l.) będąc polskim ambasadorem w Hiszpanii i w USA, pobierał dodatek na pokrycie kosztów utrzymania rodziny. W sumie ok. 448 tys. zł! Problem w tym, że dodatek mógł być przyznany jedynie, kiedy małżonka dyplomaty Dorota Wysocka-Schnepf (47 l.) nigdzie nie pracowała. A pani ambasadorowa pracowała wtedy w … TVP”.

  Nie miałem żadnego problemu z kadrą menadżerską PO w spółkach skarbu państwa. Każda partia mająca szansę na rządzenie musi mieć takie kadry, a tego nie da się wyuczyć na kursach lub grając w Monopoly. Z pewnością należy mianować na stanowiska w spółkach skarbu również młodych ludzi (Sadurska to rocznik 1975). Ostatecznie każda partia bierze odpwiedzialność za rządzenie w kraju i zarządzanie jego majatkiem. Jeśli popełnia błędy to ponosi konsekwencje, jak w przypadku Misiewicza. Tak działa demokracja.

  Wpis ten wydał się Szostkiewiczowi tak skandaliczny i tak nie pasujący do tego co on napisał, że go skonfiskował.

 237. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 19:31

  @Mauro Rossi
  „ozbiórki Teatru Żydowskiego w Warszawie w celu pozysk”
  „A rozbierajcie sobie na dobre zdrowie. Albo nie rozbierajcie. Albo costam”.

  W tym teatrze grano sztuki w jidisz, no i repertuar żydowski. Nawet po ekscesach antsemickich zorganizowanych w 1968 przez PZPR Teatr Żydowski ocalał, ale nie przeżył rządów PO w stolicy.

 238. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 19:37

  „najprawdopodobniej znacznie później napisana mistyfikacja”.

  Przecież nie o to chodzi, a o ton w jakim należy odpowiedzieć sułtanom w Brukseli.
  W każdym razie musisz przyznać, że Izrael by tak odpowiedział.

 239. @Mauro Rossi

  „W tym teatrze grano sztuki w jidisz”

  … podczas gdy z tego twojego kraju wypedzono praktycznie wszystkich i kazdego Zyda, przy akompaniamencie ku..skich wrzaskow „Zydy wynocha do Izraela”, „Syjonisci do Dajana”, „Polska dla Polakow”.

  Jednoczesnie dzialal ten zaf..ny „teatr”. Dziwnym trafem nikt w normalnym swiecie nie kupil tego cuchnacego kitu.

  Zaf..ne „muzeum” czy idiotyczna szopka w Krakowie na Szerokiej tez nie zasloni napisow „zydzi do gazu”, stadionowych bannerow „smierc garbatym nosom” ani ludobojczych, kominowych „dowcipow” o „eartosci opalowej” „zydow”.

 240. @Mauro Rossi

  „a o ton w jakim należy odpowiedzieć sułtanom w Brukseli.”

  Twrado i zdecydowanie. Maja dawac kase. Znaczy szmal. To oczywista oczywistosc, ze maja bulic dziesiatki miliardow eurosow na twoich ziomow. A sprobuja nie dac – to reka, noga, mozg na scianie!

 241. @Mauro Rossi

  ” Izrael by tak odpowiedział.”

  Ze jak? Przeciez to podobno „zagrabione przemoca Prastare Ziemie Palestynskie”. Chyba Mauro Rossi powinien uzgdnic stanowisko z Mauro Rossi. Bo na razie to jest za a nawet przeciw.

 242. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 19:37

  „Cos jak ta bomba termobaryczno-helowa przemycona przez Tusku”.

  Tusk jest tchórzem, więc czegoś takiego nigdy by nie zrobił. Ale mówi się (po cichu), że 7 kwietnia 2010 po wylądowaniu Tuska w Smoleńsku samolot rządowy Tu154-101 przez kilka godzin stał bez polskiej kontroli na lotnisku i że wtedy mógł zostać „uzbrojony” przez nieznanych sprawców. Dwa dni później tupolew miał wylecieć w swój ostatni lot do Smoleńska. Samoloty dyspozycyjne biznesmenów są dużo lepiej chronione ― przede wszystkim zamykane, ustawia się kamery, strażników, czujniki ruchu itd. W Smoleńsku było inaczej, najwyraźniej ktoś tych 96 osób wystawił …

 243. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 20:05

  ” … o ton w jakim należy odpowiedzieć sułtanom w Brukseli.”
  „Twrado i zdecydowanie. Maja dawac kase. Znaczy szmal”.

  Zauważ, że chodzi o nieprzyjmowanie tzw. uchodźców, czyli imigrantów, Izrael też nie przyjmuje, zapewne domyślasz się dlaczego.

  Grupa Wyszehradzka jest płatnikiem netto, to znaczy więcej wpłaca niż otrzymuje. Może przestać płacić i podzielić tę kasę między siebie. A w następnym kroku opodatkować zachodnie hipermarekty, a banki upaństwowić. Zresztą, dopłaty UE to 10 proc. polskich inwestycji, naprawdę nie ma się czym podniecać.

 244. radzilowJedwabne
  14 czerwca o godz. 20:03

  „@Mauro Rossi„W tym teatrze grano sztuki w jidisz”
  … podczas gdy z tego twojego kraju wypedzono praktycznie wszystkich i kazdego Zyda”.

  To władze komunistyczne wypędzały Żydów, a one same rządziły w Polsce przecież z nadania Związku Sowieckiego. Żadnych demokratycznych wyborów w PL nie było, więc dla mnie władze komuistyczne miały status okupacyjny. Tak więc z pretensjami to najlepiej udać się do tyg. „Polityka”, który w latach 60. był ważnym organem propagandy partyjnej. I nawet jeśli bezpośrednio nie brał udziału w hecy antysemickiej to przez cały czas, aż do samego końca, popierał rządy komunistyczne.

  Jednak wielu Żydów pewnie by nie wyjechało po 1968 roku, w tym jak przypuszczam Ida Kamińska, która do 1968 roku była dyrektorem Teatru Żydowskiego w Warszawie. Jednak zaważyła presja bezpieki w wyniku donosów Szymona Szurmieja, który tropił syjonistów wśród żydowskich aktorów. W IPN leży stos jego donosów do bezpieki na innych Żydów. Nie musze dodawać, że po wyjeździe Idy Kamińskiej Szurniej został dyrektorem Teatru Żydowskiego przy pl. Grzybowskim.

 245. @Mauro Rossi, @Muszynianka

  „o władze komunistyczne wypędzały Żydów, a one same rządz”

  Twoje ziomy wypedzily wszystkich i kazdego Zyda, zostaly jednostki. Twoje ziomy, Polacy, mordowali Zydow w pogromach jak sie okazja nadarzala – przed wojna, podczas wojny i po wojnie. Dzis juz ten twoj kraj jest „jednolity etnicznie”, znaczy judenrein jak na parteitagu w Norymberdze, juz za bardzo nie ma kogo gromic czy wypedzac. Totez obecnie drze sie ryje ze Izrael „istnieje nielegalnie”, ze to „pradawne ziemie palestynskie”, ze „zydowscy zbrodniarze” etc ad absurdum. Tyle tylko, ze dzis ten smierdzacy festiwal ku..skiej, wariackiej nienawisci jest zupelnie bezzebny. Juz sie nie przelozy na zadne „wydarzenia”.

  Po pierwsze – nie macie armat…

 246. @Mauro Rossi

  „nieprzyjmowanie tzw. uchodźców, czyli imigrant”

  A przyjmujcie sobie. Albo nie przyjmujcie. Albo costam. Czy tobie sie wydaje, ze to komukolwiek chocby kolo zupy fruwa?

  Jeszcze pare twardych i zdecydowanych wypowiedzi pod adresem zlej i niedobrej Unii – i Unia przestanie wam dawac gigakase. Znaczy sie megaszmal. A bez unijnego szmalu i bez unijnych rynkow pracy, o wlasnych silach – to bedziecie mieli taki dobrobyt jak II RP.

  „ehradzka jest płatnikiem netto, ”

  No to wypad z Unii jak jestescie „platnikiem netto”. Jak jeszcze do calego interesu doplacacie – to na kiego fuja do tej Unii nalezycie? A jak wam …a w ten Unii zle i niedobrze – to …a wypad.Nikt na lancuchu was tam nie trzyma.

 247. @Mauro Rossi

  „Tusk jest tchórzem,”

  Mowisz, ze te twoje ziomy przez dwie kolejne kadencje wybieraly sobie „tchorza” na glowe rzadu? Trudno uwierzyc, ale skoro sam tak twierdzisz… Marnie to wszystko swiadczy o twoich ziomach.

  ” Ale mówi się (po cichu), że 7 kwietnia 2010 po wylądowaniu Tuska w Smoleńsku samolot rządowy Tu154-101 przez kilka godzin stał bez polskiej kontroli na lotnisku i że wtedy mógł zostać „uzbrojony” przez nieznanych sprawców. ”

  Znaczy ta wasza Ochrona Rzadu tak swietnie dziala, ze prezydencki samolot moze stac na lotnisku na nieprzyjaznym terytorium i kazdy moze do niego wejsc? Kilka godzin nikt nie pilnowal? Fajne swiadectwo wyatawiaja twoje wypowiedzi twoim wlanym ziomom. Jesli nie umieja nawet upilnowac prezydenckiego samolotu – to co w ogole umieja?

 248. @Ted’dy bear
  13 czerwca o godz. 6:19
  „Izraelskie filmy porno robia ogromna miedzynarodowa kariere.”

  Jak na razie to miedzynarodowa kariere robia izraelskie aktorki. W tym twoim kraju w kazdym premierowym kinie leci „Wonder Woman”. Nasza dziewczyna, Gal Gadot w roli glownej. Jak na razie bojkot na w/w film oglosil Liban, Jordania i Tunezja. Zla i niedobra syjonistyczna aktorka odsluzyla dwa lata sluzby zasadniczej w Cahalu. Do bojkotu przylacza sie Algeria.

  Ja w ogole nie rozumiem, jakim cudem w Polsce moze lecieic film z tak niesluszna aktorka w roli glownej. Nie zamierzacie aby oblosic „bojkotu” i „embarga”? Bo wtedy wszyscy sie od razu poplacza. Aczkolwiek film w pierwszy weekend po premierze zarobil sto trzy banki. Znaczy zielonych.

 249. Rossi wpada w bagienko absurdów i komunikuje na EP o nowej hipotezie zamachowej.

  Tusk poleciał 7 kwietnia do Smoleńska i zostawił samolot na lotnisku bez ochrony (zgodnie z umową zawartą na molo w Sopocie z Putinem). W tym czasie nieznani FSB-owcy, lub inne krasnoludki uzbroili samolot:

  w bombę termobaryczną – ustawili między fotelami skrzynię o rozmiarach 0,5 m x0,5 m x 0,5 m, a następnie rozmontowali w dwóch miejscach lewe skrzydło, do którego założyli w dwóch miejscach niesłyszalnie wybuchające ładunki oraz rozmontowali statecznik, do którego założyli odpowiednią porcję cicho wybuchającej substancji, po czym zmontowali wszystko do stanu, ze mucha nie siada i udali się do stanowiska zdalnego odpalania bomby termobarycznej i niesłyszalnych materiałów wybuchowych, znajdującego się w krzakach na terenie lotniska (taką lokalizację ustalił w jednym z referatów na konferencji smoleńskiej ekspert Macierewicza), by sprawdzić, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, przygotowane do odpalenie na 10 kwietnia.

  Wszystko było dopięte, co sprawdziło się 10 kwietnia 2010 roku, gdy w samolocie TU-154M błądzącym we mgle nad lotniskiem kolejno wybuchały ładunki w skrzydłach i statecznika, a na końcu zgodnie z planem (uzgodnionym na molo w Spocie przez Tuska z Putinem) została odpalona termobaryczna skrzynia i zgodnie z planem zabiła prezydenta i 93 inne osoby. Trojga nie dało się zabić, ci wychodzili z samolotu i zostali dobijani strzałami w głowę dyżurnych enkawudzistów, którzy zgodnie z umową (zawarta przez Tuska i Putina na molo w Sopocie) wypełniali swoje obowiązki jako egzekutorzy kontrolni.

  Na następny dzień zostały przybite piątki Tusk do Putina, Putin do Tuska, by pogratulować sobie wspólnego sukcesu.
  Pzdr, TJ

css.php