Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Smolensk

10.04.2020
piątek

Gorzki piątek

10 kwietnia 2020, piątek,

Dzisiaj 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Czy Państwo wiedzą, dlaczego polska delegacja nie pojechała tam, gdzie zginął najwybitniejszy – zdaniem niektórych – prezydent Polski wraz z małżonką i kwiatem ówczesnej elity władzy, ówczesnej polityki, kultury, wojska?

Dla mnie to jest niepojęte. 10 lat PiS podsycał religię smoleńską, oskarżał swoich rywali, „zdradzieckie mordy”, o morderstwo, latami urządzał seanse nienawiści zwane miesięcznicami, żądał prawdy, wraku, czarnych skrzynek.

I co? Po pięciu latach rządów PiS, po słynnym powstaniu z kolan, nie mamy wraku, nie mamy oryginałów skrzynek, nie mamy prawdy innej, niż ustaliła komisja Millera, bo chyba nikt w teorie wybuchów nie wierzy, jeden z jej głównych autorytetów czmychnął do Stanów, a Macierewicza razem z jego wybuchami mało kto traktuje poważnie.

Mało tego! W okrągłą rocznicę z Polski nie pojechał nikt! Gdyby tak postąpił rząd Tuska albo Millera, rozległoby się wycie: zdrajcy, tchórze, targowica!

Dlaczego Jarosław i rząd nie powiedzą, z jakiego powodu Polska jest dziś nieobecna pod Smoleńskiem? Przecież wybierał się sam premier i jego przełożony – zwykły poseł. Mówi się nam tylko, że strona rosyjska nie zagwarantowała czegoś na piśmie. Na miłość boską – czego?

Czyżby chodziło o pandemonium i kwarantannę, najpierw, powiedzmy, w Witebsku, a potem w Warszawie? Jeżeli polski premier nie ma na to czasu, co w czasie pandemonium jest zrozumiałe, to dlaczego nie mógł polecieć wysoki rangą polityk, np. minister Suski, którego nieobecności w Polsce nikt by nie zauważył, albo europoseł Bielan, który nie raz pełnił delikatne misje, mógł polecieć szef IPN, generał albo inna znakomitość.

Stało się inaczej – Polski dziś w Smoleńsku nie ma i nie wiadomo, dlaczego.

Sprawa druga. Według propagandy rządowej prezydent Duda uruchomił most powietrzny Chiny–Polska. Już od pewnego czasu zapowiadano, że w Polsce wyląduje „największy samolot na świecie”, który przywiezie z Chin sprzęt medyczny do walki z pandemią. I rzeczywiście, we Wrocławiu wylądował gigantyczny samolot Antonow Rusłan (AN-124), długi na 80 m, taki do przewozu dźwigów, pomników, czołgów i innych ładunków ponadgabarytowych. Przywiózł m.in. 180 tys. kombinezonów, 50 tys. par gogli, 1 mln par rękawiczek i inne dobra wartości 25 mln euro. Przed nami następna, większa transakcja, w tym 300 tys. koreańskich testów genetycznych. Wszystko to musi kosztować krocie, bo są to jak zwykle zakupy „last minute”.

Duma z powodu lądowania największego samolotu nie może przesłonić dwóch refleksji: dlaczego w takiej chwili muszą to być kraje autorytarne? Imperialistyczna, putinowska Rosja (samoloty) i „czerwona China” (jak mawiano przed wojną). Osobiście bardzo się z tego cieszę, gdyż dobre uczynki, choćby za ciężkie pieniądze, stanowią krok ku normalizacji. Dobrze, że Polska ma u kogo kupić niezbędny sprzęt – szkoda, że tak późno. Ale na rozliczenia przyjdzie czas po pandemii.

Wczoraj minęła 10. rocznica pogrzebu Krzysztofa Teodora Toeplitza po jego przedwczesnej śmierci – wybitnego krytyka filmowego, eseisty, scenarzysty (m.in. „Czterdziestolatek”), felietonisty, redaktora i współpracownika wielu czasopism, w tym „Polityki”. Krzysztof był godnym kontynuatorem zasług rodu Toeplitzów dla Polski i dla Włoch. Krzysztof, ja i nasze rodziny byliśmy bardzo zaprzyjaźnieni. Dzisiaj szalenie brak jego publicystyki. Niektórzy uczestnicy Jego pogrzebu (Jerzy Szmajdziński, Izabela Jaruga-Nowacka, Jolanta Szymanek-Deresz) nazajutrz zginęli w katastrofie smoleńskiej. Krzysiu, nigdy Cię nie zapomnę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 651

Dodaj komentarz »
 1. W 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej NBP wyemitował dwie monety, złotą (o nominale 100 zł) i srebrną (10 zł). Na rewersie srebrnej laserowo wydrukowane zostały nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
  Tu w powiększeniu:
  https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2020/2020_04___smolensk_10zl_R.jpg

 2. Prezydent Duda o katastrofie smoleńskiej
  wg onet.pl
  „– Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam się stało i dlaczego, m.in. dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje. ”

  Mój komentarz
  To się nazywa – prawda idzie do nas jest już blisko. Takie, a nie inne decyzje podejmowane na samym poczatku są ostatnią przeszkodą, którą ta prawda musi pokonać, żeby do nas dojść.

  Smoleńscy eksperci, agitatorzy i promotorzy hipotezy zamachowej przez dziesieć lat od katastrofy zdołali wykształcić specyficzny język smoleński – gmatwaninę gwary pseudonaukowej, insynuacji, politycznyuch pretensji, pomówień, wzruszeń, zaskoczeń i niewiedzy spowodowanei winą Tuska.

  W sumie jest to palenie głupa (jak zwykle), lecz któż w takiej rocznicowej chwili będzie zwracał uwagę na niuanse.

  W wypowiedzi prezydenta Dudy jest wyraźnie widoczne odejście od głównej linii wyjaśniania katastrofy smoleńskiej jako zamachu na prezydenta RP. Odejście polega na tym, że prezydent nie powiedział nic o zamachu, oświadczył jedynie, że nie wiemy co tam się stało i dlaczego. Nie dość, że nie wiemy co tam się stało, to i nie wiemy dlaczego się stało. W tym – dlaczego – ukryty jest jakiś sens trudny do rozszyfrowania.
  W każdym razie prezydent nie wyrzekł ani słowa o zamachu, o wybuchu, żadnego nawiązania, sugestii, insynuacji. Nic.

  Ta i szereg innych wypowiedzi polityków PiSowskich o katastrofie smoleńskiej, dobór słów, składnia wypowiedzi, logika argumentacji wskazują na to, że:

  politycy ci łącznie z Jarosławem Ka zdają sobie sprawę, że kłamią, że coraz więcej ludzi jest przekonanych, że politycy PiS na kłamstwie smoleńskim wozili się do władzy i że mają teraz problem wizerunkowo-propagandowy – ile narodu jest przekonane, że kłamali i kłamią i jak się z tego wycofać by wilk był syty i owca cała. Jak wykonać niewykonalne.
  Pzdr, TJ

 3. D. Passent: „ … we Wrocławiu wylądował gigantyczny samolot Antonow Rusłan (AN-124), (…) Przywiózł m.in. 180 tys. kombinezonów, 50 tys. par gogli, 1 mln par rękawiczek … . Dlaczego w takiej chwili muszą to być kraje autorytarne? Imperialistyczna, putinowska Rosja (samoloty) i „czerwona China”.

  Pytanie z gatunku zabawnie naiwnych w ustach liberalnego obecnie entuzjasty globalizacji. Po co produkować w UE takie drobiazgi jak są Chiny, fabryka świata? Jeśłi tak się myślało przez lata to proszę nie narzekać na czerwone Chiny, co zresztą w pańskim przypadku brzmi co najmniej dziwnie.

  Proszę też nie wpadać w udawaną panikę z powodu wynajęcia rosyjskiego samolotu, kupuje się takie usługi, które są tanie. W Warszawie po świętach wyląduje z transportem z Chin jeszcze większy niż rosyjski AN-124, w ogóle największy na świecie An-225 Mrija ― w barwach Ukrainy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „dlaczego w takiej chwili muszą to być kraje autorytarne?”

  Bo szykują grunt pod polexit.
  Obowiązująca narracja to: z Unii nie dostaliśmy złamanego eurocenta. Nawet Włochy nie dostały. Płacimy wielkie składki, a jedyne co dostaniemy od Unii to morderców przebranych za uchodźców.
  Za to ze Wschodu płynie szerokim strumieniem pomoc.

  W środę o godzinie 22 słuchałem wiadomości w I programie Polskiego Radia.
  O działaniach Unii w sprawie kryzysu i epidemii nic.
  O rosyjskiej pomocy dla Włoch bardzo dużo i bardzo pozytywnie.
  Że co, że nikt w te bzdury nie uwierzy?
  Ja to już słyszałem po 2010 roku, gdy w bzdury o „zamachu smoleńskim” też nikt nie miał uwierzyć, więc niech te bzdury opowiadają i się sami kompromitują.

 6. Aura Mauro bredzi o wielkich samolotach, Facet polubil temat, zapomina o niewielkiej ilosci przyleconego towaru. Odlotowy Mauro jest na biezaco z biezaca woda.

 7. Daniel Passent: „Po pięciu latach rządów PiS, po słynnym powstaniu z kolan, nie mamy wraku, nie mamy oryginałów skrzynek, nie mamy prawdy innej, niż ustaliła komisja Millera”.

  Setki razy wyjaśniano, że jeśli za zgodą Tuska lot wojskowego samolotu do Smoleńska uznano za cywilny i objęto procedurą ICAO to taki musiał być efekt. Śledztwo zostało w rękach Rosji i nadal trwa, a dowodami w postępowaniu są wrak i rejestratory. W Rosji wszytko jest możliwe, więc śledztwo może trwać choćby i 200 lat. Brzmi to jak ponury żart, bo komisja MAK już w 2010 szybko ustaliła, że przyczyna wypadku była rzekomo banalna, czyli jak zwykle w Rosji chodziło o błędy pilotów.

  Dlaczego Tusk oddał śledztwo Rosji? Prawdopodobnie chciał i musiał, to był czas resetu i zbliżenia rosyjsko-niemieckiego oraz prób korekty ładu w Europie i świecie. Pasażerowie samolotu rządowego stali się ofiarami tej sytuacji. Jeśli chodzi o Putina i Tuska obie strony mają się w szachu, obie zainteresowane są matczeniem. Jednak w polityce wszystko jest do czasu. Na koniec przypomnę, ze Raport Laska/Millera oficjalnie został i unieważniony jako nierzetelny i zwierający liczne fałszerstwa.

 8. Wklejam spod poprzedniego wpisu, bo ten mój post pojawił tuż przed nowym wpisem Gospodarza

  Syn Stanisława Komorowskiego, wiceministra obrony narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej mówi: „Niczego się nie nauczyliśmy. Przez te 10 lat nie dostrzegłem żadnej poważnej dobrej zmiany. Nawet teraz podczas epidemii okazało się, że nasze państwo jest tak samo nieprzygotowane i zdezorganizowane, jak w kwietniu 2010 roku, kiedy bez dostatecznego przygotowania wysłano 96 osób do Smoleńska.
  https://wiadomosci.wp.pl/maciej-komorowski-syn-ofiary-ze-smolenska-niczego-sie-nie-nauczylismy-nie-dostrzegam-dobrej-zmiany-6498094492731009a

 9. W 2010 r. też miały być wybory prezydenckie. Wyjazd do Katynia z ogromnym orszakiem, miał dać Lechowi Kaczyńskiemu zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Okrągła rocznica śmierci polskich oficerów była tylko wygodnym pretekstem do rozpoczęcia kampanii wyborczej.

 10. Piękny świąteczny „zajączek” od artystów z warszawskiego teatru Ateneum
  https://www.wprost.pl/prime-time/10313513/jeszcze-w-zielone-gramy-artysci-z-teatru-aten

 11. Jerz77
  10 kwietnia o godz. 13:10

  „dlaczego w takiej chwili muszą to być kraje autorytarne?”
  „Z Unii nie dostaliśmy złamanego eurocenta”.

  To fakt, jeśli są jakieś środki to z przesunięcia dotychczasowych funduszy. Nowych pieniędzy nie ma. Maseczki i respiratory też były nie do kupienia.

  „Za to ze Wschodu płynie szerokim strumieniem pomoc”.

  Chiny najwcześniej miały szczyt zachorowań i teraz zarabiają, bo są fabryką świata, a maja rozpędzoną produkcję maseczek i tegi typu sprzętu, czyli zbyt jak nigdy.

  „W środę o godzinie 22 słuchałem wiadomości w I programie Polskiego Radia. O działaniach Unii w sprawie kryzysu i epidemii nic”.

  Wyręcz Polskie Radio i napisz o tych działaniach. Czekam z niecierpliwością. 🙂
  Jest powód, że pod adresem Brukseli lecą teraz z różnych kierunków wiąchy i bluzgi.Nie tylko z Włoch.

 12. handzia55
  10 kwietnia o godz. 13:41

  „Okrągła rocznica śmierci polskich oficerów była tylko wygodnym pretekstem do rozpoczęcia kampanii wyborczej”.

  Zbliżają się Święta, może powstrzymaj erupcję prymitywnych argumentów na granicy podłości. Przynajmniej w najbliższych dniach.

 13. Mauro Rossi, godz. 13:33
  „Dlaczego Tusk oddał śledztwo Rosji?”

  Tusk nikomu niczego nie oddawał, bo oddawać nie miał czego. Śledztwo zawsze prowadzi to państwo, na terenie którego nastąpiło zdarzenie. Niektóre rezygnują z tego „przywileju”, bo nie mają technicznych możliwości przeprowadzenia wszystkich badań, albo chcą uczynić pojednawczy gest wobec partnera. Żaden z tych czynników nie wystąpił w sprawie smoleńskiej.

 14. Wrak na medaliki lub monety…Bóg sprawił, że samolot nie doleciał…Tak sobie myślę prywatnie, że nie zbadane są wyroki boskie… a Watykan dyplomatycznie nie komentuje wyroków…w ramach pokory…Taka prawda w piątek…

 15. Jak inni przekopiowują, to ja „tyż”.

  Wg mnie Kozera to wzór obiektywizmu przy Rachoniu, Klarenbachu, Holeckiej czy innych Kłeczkach. Nie wiecie i nie widzicie bo nie oglądacie reżimówki. I słusznie.

  Potwierdzam w całej rozciągłości, z wyjątkiem ostatniego zdania.
  Dla mnie oglądanie TVP 1 i TVP Info, wychwytywanie wszelkich ich kłamstw, manipulacji i przemilczeń to doskonała zabawa.
  I do tego obserwowanie z mściwą satysfakcją, jak bardzo można się skundlić za pieniądze.
  Ale to także „biały wywiad” i próba na jego podstawie, projekcji działań PiS w przyszłości – jakiż to następny „numer” propagandowo przygotowują.

 16. Polska nigdy nie powinna zapomnieć ofiary smoleńskiego szaleństwa „kaczorów” i nie powinna zaprzestać domaganie się prawdy o tej tragedii. To, że ta prawda idzie i dojść nie może, a jej droga okraszona jest insynuacjami, wskazuje tylko na jedno. Dla PiSu liczy się tylko droga, która jest wszystkim, a cel nie ma znaczenia. Dla tego wobec ohydnej politycznej manipulacji tragedią smoleńską PiSu, nie powinnismy mu odpuścić i domagać się od pisiorów wyjaśnienia i ich prawdy . Niech brną dalej w swoje kłamstwa i insynuacje.

 17. W Polsce zbliżają się niedemokratyczne wybory , w których ze względu na kwarantannę, opozycja nigdy nie miała szansy i której zwycięzca, Du*a nie będzie uznany przez kraje UE . Wybory których jedynym celem jest wyprowadzenie Polski spod brukselskiej niewoli, aby dumnie prężący się i wspinający na palce „kaczor” mógł zameldować Putinowi wykonanie zadania.
  Obecna generacja będzie się wstydzić jeszcze przed swoimi prawnukami, ze dała się tak ogłupić i wyprowadzić na manowce, kurduplowi , który z żądzy władzy sprzedał kolejny raz w historii, swoją ojczyznę Rosji.
  Radosnych Świąt Wielkanocnych Redaktorowi i wszystkim blogowiczom życzy Bywalec 2.

 18. Widziałem fragmenty uroczystości rocznicowych i jestem zniesmaczony bo pisowscy oficjele deptali trawniki zupełnie bez potrzeby, jak chamy pijaczki jakieś. Widać było też na ich twarzach głębokie rozczarowanie tym, że zasady trzymania dystansu nie pozwalały im prezesa w dupę całować. Patrzyli tylko na niego z uwielbieniem i wzrokiem przymilającego się psa. Żałosny spektakl.

 19. Mauro Rossi
  @lubat do ciebie
  10 kwietnia o godz. 13:59
  „Dlaczego Tusk oddał śledztwo Rosji?”
  „Tusk nikomu niczego nie oddawał, bo oddawać nie miał czego. Śledztwo zawsze prowadzi to państwo, na terenie którego nastąpiło zdarzenie. Niektóre rezygnują z tego „przywileju”, bo nie mają technicznych możliwości przeprowadzenia wszystkich badań, albo chcą uczynić pojednawczy gest wobec partnera. Żaden z tych czynników nie wystąpił w sprawie smoleńskiej.”

  Wbij to sobie wreszcie do głowy i nie powtarzaj pisowskiej mantry o oddaniu śledztwa, a tym bardziej o zamachu i wybuchach, które pracowicie „udowadnia” od dziesięciu lat szalony Antoni.
  Niechby sobie „udowadniał” nawet do końca świata i dzień później, ale nie za pieniądze podatnika!

 20. Kraj nad Wisłą zaczyna być miniaturą Watykanu…wszystko co ludzkie tu znajdziecie, a największym skarbem jest społeczność myśląca po watykańsku…Tak sobie myślę prywatnie: to hierarchowie kościelni są wspierani modlitwą a nie tubylczy strażnik żyrandola…

 21. Andrzej Tomalak‎ :

  Proszę! Bardzo proszę!

  Niech mi ktoś wytłumaczy….

  Przedwczoraj, ten tęgi umysł Sasin (jak go przedstawił profesor Dudek), tłumaczył mi, że wyborów NIE MOŻNA przesunąć, ponieważ nie pozwala na to KONSTYTUCJA !

  Wczoraj natomiast, PiS przegłosował USTAWĘ, która pozwala pani Witek, zmienić datę wyborów…

  ?????

  230 ludzików ze Zjednoczonej Prawicy zdecydowało, że mają prawo mieć w nosie Konstytucję!!!!

  Siłą rzeczy nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie….,

  czy Prokuratura wystąpiła o uchylenie immunitetu pani Witek i pozostałym 229 osobom?

  Mafia PiS – po trupach Polaków

 22. Poezja rocznicowa 😉
  Nie znam autora.

  TU-154 we mgle

  Nam lecieć nie kazano, wszedłem do kokpita
  i spojrzałem na pole…trzeba brata spytać,
  jak przekonać pilota w mglistej atmosferze,
  by odwagą pokonał nieprzyjaciół wieżę,
  z której Moskal przez radio próbuje dyktować
  Prezydentowi Polski – gdzie ma wylądować.
  Przez mgłę dostrzeże prawdę człowiek wielkiej cnoty,
  co przejrzał dziadów, małpy oraz palikoty.
  I z czystym sercem powie, że mgły tej przyczyna
  tkwi w potajemnym spisku Tuska i Putina.
  Chcą mnie z drogi zawrócić i wysłać do Mińska;
  już widzę, jak się cieszy pewna morda świńska.
  Lecz ja się nie ulęknę broniąc racji stanu;
  już raz mnie zaciągnęli do Azerbejdżanu.
  Wylądujemy tutaj, żeby zbaranieli
  jak Tusk, kiedy wkroczyłem na salę w Brukseli.
  A w najgorszym przypadku – śmierć na posterunku!
  Przynajmniej cały naród nabierze szacunku.
  I aby nie mówili “Lechu-Kamikadze”,
  najlepiej, jeśli jeszcze brata się poradzę.
  “Jarku, jest pewien problem i wygląda ślisko,
  Ruskie chcą nas skierować na inne lotnisko”!
  “Ależ to oczywista przecież oczywistość,
  że kłamią, by nam zepsuć całą uroczystość!
  Nie będzie nas kontroler wodził po manowcach,
  bo przecież to samolot na bazie bombowca.
  Nawet gdy walnie w ziemię, to się nie rozwali,
  powiedz wieży, że stoi, gdzie zomowcy stali.
  Będziemy postępować tak jak było w planie,
  wiesz przecież co masz robić – Wykonać Zadanie!
  A Błasik niech tam dobrze przypilnuje!
  Zadzwoń ponownie do mnie jak już wylądujesz.
  By Ci dodać otuchy – odmówię paciora,
  I masz błogosławieństwo Ojca Dyrektora”.
  Czego nie powiedziano w tej rozmowie braci,
  że, by władzę odzyskać, trzeba czasem stracić.
  “Gdybyś jednak wpakował rękę do nocnika,
  cały naród Cię uczci jako męczennika…”

 23. Podpatrzone u sąsiadów – felieton @antoniusa

  Ostatnio doszedł nowy element do farsy smoleńskiej – jedyny człowiek fachowy, który próbował dojść do prawdy – Pan Lasek – został przez „pana sejma” wyrzucony z podkomisji związanej z katastrofami lotniczymi i nic już nie zatrzyma potężnego potoku prawdy, która nas zaleje razem z barakami blaszanymi, parówkami i puszkami po piwie. Na szczęście wszystkie te gadżety wybuchną w powietrzu i ucierpi głownie poligon „naukowców”, na nas spadnie tylko deszcz kawałków.

 24. Do pełna ! Raz się żyje ! Dziś okrągła rocznica ! – zawołał radośnie Kaczyński do swych poddanych z maszyny propagandowej NSDAPiS.
  I trupie paliwo leje się szerokim strumieniem.

  Czy już są analogie z ukrzyżowaniem najznamienitszego prezydęta Wolski ? Wszak dziś wielki piątek.

  A miało być tak pięknie. Co za wspaniałą okazja do rozpoczęcia kampanii prezydenckiej : foty na tle katyńskich sosenek i brzózek, honorową asysta, Lech wreszcie jak mąż stanu, a nie jako pacynka na kosmatej łapie cwańszego bliźniaka. Padł rozkaz lądować. Nie ma zmiłuj się. Choćby się paliło i waliło.

  Dla cwańszego to była win – win sytuacja. Zamiast posłusznego żywego brata – prezydenta , rezerwuar trupiego paliwa dla robienia swej podłej i perfidnej polityki.

  A posłuszny prezydęt i tak się znalazł. Kto wie, czy nie bardziej posłuszny od brata, poświęconego dla zaspokojenia swojego ciągłego głodu władzy.

 25. Ciekaw jestem czy to tsunami anty PiS zatoczy szerokie kręgi w społeczeństwie.

  Zaraza PiS – po trupach Polaków

 26. Bywalec 2
  10 kwietnia o godz. 14:10

  „Polska (…) nie powinna zaprzestać domaganie się prawdy o tej tragedii”.

  Przy kaczym podziale Polski na dwa wrogie plemiona nazwa „Polska” jest myląca. Moja Polska nie domaga się żadnej prawdy, bo ją zna od pierwszych dni po katastrofie i żadne brednie o zamachu ani na sekundę jej nie zmyliły. Badania rosyjskiego MAK-u i komisji Laska uszczegółowiły tylko mechanikę tej tragedii. Przyczyny, że tak powiem, kulturowe były w panującym w Polsce od wieków feudalnym. wiernopoddańczym stosunku człowieka wyższego do człowieka niższego, nawet kiedy ten wyższy jest fizycznie wyższy tylko jak stoi na drabince. Po zachowaniu wyższych można wnioskować, że się czują równi wszechmogącym bogom.

  Tak więc moja Polska nie domaga się żadnej prawdy nie tylko o katastrofie, bo ją świetnie zna, ale i nie domaga się prawdy o dwóch bogach-sprawcach, bo też tych obsesyjnych gówniarzy świetnie zna – lepiej niż oni sami siebie znają.

 27. Zdradzeni o świcie… Nie wiem, o której cwańszy zadzwonił do brata z poleceniem lądowania. Być może nie był to świt w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale za to z pewnością była to jutrzenka zapowiadająca wschód nowego Słońca narodu.

  Nie mylić z ciemnym ludem smoleńskim.

 28. Na podobieństwo Krymu przyłączyć kraj nad Wisłą do Watykanu, aby zakończyć klęczenie na odległość…Tak sobie myślę prywatnie, że papież bez ziemi nie ma mocy…

 29. pombocek
  10 kwietnia o godz. 15:16

  Oczywiście, przez niedoczytanie samego siebie nazwałem stosunek człowieka wyższego do nizszego „wiernopoddańczym”. Jest kak raz naabarot, ale sądzę, że prócz blogowych szczypawek nikogo moja nieudaczność nie zmyli.

 30. Największą flotą Rusłanów zarządza Ukraina (Antonow był Rosjaninem, o ile pamietam, ale biuro konstruktorskie prowadził w Kijowie).

 31. W roku 2010 w Seattle Art Museum odbyla sie wystawa malarstwa Pablo Picasso. To bylo duze wydarzenie dla mieszkancow WA, OR I bliskiego British Columbia.
  Kazdy eksponat przylecial z Paryza oddzielnym samolotem. Taki jest protokół przy transporcie samolotem unikalnych przedmiotow.
  Zadna amerykanska firma ubezpieczeniowa nie chciala opłacic ubezpieczenia za transport obrazow Pablo Picasso z Paryza do Seattle I z powrotem z powodu ryzyka utraty eksponatow. W koncu amerykanski rzad (US government) oplacil ubezpieczenie. Prezydentem US byl wtedy Barack Obama.

 32. legat

  Wbrew temu co piszesz uczestnicy dzisiejszego zgromadzenia nie utrzymywali nakazanego prawem dystansu.
  Jak informują media zaniepokojeni łamaniem zasad tzw „Narodowej Kwarantanny” mieszkańcy W-wy złozyli już do Sanepidu i na policję zawiadomienia o naruszeniu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz stosownych rozporządzeń -dołaczając do nich stosowną dokumentację.

  Dodam, że państwo wspiera takie doniesienia traktując je jako przejaw samokontroli społecznej bedacej głównym czynnikiem przeciwdziałającym zagrożeniu epidemicznemu.

 33. W lżejszym nastroju, PBS (Public Broadcasting Systen) moim zdaniem najlepszy TV Channel w US, przygotowal serie Flavor of Poland. Zalaczam reportaz z Warszawy.

  https://www.pbs.org/video/warsaw-mzh5pu/

  Do wyboru sa inne regiony w Polsce.

 34. Orca
  10 kwietnia o godz. 15:52
  to bylo o gotowaniu i roznych obyczajach kulinarnych z roznych regionow Polski. Widzialem tylko jeden kawalek.

 35. wydawalo mi sie, ze „temat smolenski” zostal wyczerpany… chyba juz wszystko wiemy o tej tragedii….

 36. Po drzemce w krzakach na granicy podlosci
  Osmio – osobowe zgromadzenie niezamaskowanych policjatow wystartowalo do jednego cyklisty na Pl. Pilsudzkiego , kazdy z wyrafinowanymi argumentami w krzakach na granicy podlosci.. ( krzaki na granicy podlosci a w krzakach cyklista) ..
  dlatego nie mial kto wypisac 12 tys. mandatow – Kaczynskiemu , Brudzinskiemu, Witek , Morawieckiemu i reszcie kilkunastoosobowej gromadki . Gromadka luzna , nie zgromadzona

 37. Na wielu wciaz to dziala jak zastrzyk adrenaliny….

 38. Mało interesowałem sie sprawami Polski.

  Malżonka zazadała zamówienia kanałow TV z Polski a jedyne były dostepne z TVN.Zwróciłem uwage na niesłychany w tej telewizji stopień wrecz zwierzecej pogardy do Blizniaków.

  Prawda -wygladem nie pasowali do lansowanych wzorców jednak intelektualnie przewyzszali Fornalstwo które poprzebierało sie w garnitury od Armaniego.Dodatkowo zwróciłem uwagę ,ze w ich otoczeniu sa Polacy jak śp.Szczygło czy śp .Stasiak i inni mówiący jezykiem ludzi w Maciejówkach jakich znałem w dzieciństwie.

  Obudziłem sie rano i właczyłem TVN24 – znane straszne obrazy które poruszyły Polakow zaś mnie zlaczyły na twałe z Polską.

  W tej sytuacji czulismy podświadomie zagrzenie jaka ta Polska jest slaba.Przyjaciele zaczeli do mnie dzwonic -nawet tacy starsi od mnie 15 lat .Zrobmy cos jak ratować – wysyłamy cie z misja do Polski.

  Wstrzymano komunikacje lotnicza z powodu pyłu wulkanicznego.Znajoma załatwiła mi bilet na jen z pierszych samolotow jaki polecial do Europy.Wylądowałem w Zurychu potem lot do Berlina i stamtad przejazd busikiem do Szczecina.Zawitałem natychmiast do biura Posła Joachima Brudzińskiego i zostawiłem 5 stronicowe Memorandum od mnie i przyjaciol z Chicago.W Polsce byłem zaledwie 7 dni gdyz w tym czasie pracowałem i dłuższa nieobecnosc w pracy nie wchodzila w grę.

  Śmierć Elity nie poszła na marne.Rosna nowe pokolenia mlodych Polaków i Polska idzie w dobrym kierunku – wkrotce znajdzie sie w G20 .

  Elity rzadzace Polską na tyle sa smiałe i z wizja ,ze zastosowaly podobne srodki finansowe jak USA i RFN .

  FORNALSTWO TEGO BY NIE ZROBILO – PATRZ TEKST PROF.RZONCY W RZEPIE.

  Z wioski Palatine Illinois -Jerzy Jan Zakrzewski

 39. Bar Norte,
  no taki czepialski jesteś. Masz rację, nakazanego prawem dystansu nie utrzymywali, to fakt autentyczny ale taki na 25% „nakazanego prawem” to jakby już tak. Bo oni tak ze wszystkim, konstytucja, to też tak na pół gwizdka, kiedy im wygodna. Przyjdzie kiedyś taki czas, jak już pandemia będzie historią, że zdjęcia z tej uroczystości mogą być interpretowane tak, że obecni na niej ręki prezesowi nie podawali bo takiemu jak on przyzwoici ludzie ręki nie podają właśnie.
  Swoją drogą, to akurat te łamane procedury mają miejsce w rocznicę łamania procedur i tego skutków.

 40. Obchody 10. Smoleńska w podobnym chaosie prawnym…Tak sobie myślę prywatnie o syndromie smoleńskim…po trupach…

 41. legat

  „Swoją drogą, to akurat te łamane procedury mają miejsce w rocznicę łamania procedur i tego skutków.”

  Dokładnie! I to ma wymiar symboliczny.

 42. Bar Norte
  Ciekawa rozmowa o sytuacji w Nowym Jorku z polskim filmowcem, ktory wyemigrowal po 1968 roku.
  https://wyborcza.pl/7,75410,25841931,koronawirus-zzera-ameryke-nowy-jork-to-epicentrum-zarazy.html#S.8-K.C-P.1-B.6-L.2.zw

 43. Potrzeby zyciowe policjantow … moga nie miec granic .. (?)

  „Wielkanoc już w najbliższą niedzielę, a w internecie wciąż trwa gorąca dyskusja na temat tego, czy można wyjechać na święta do rodziny. Przepisy są nieprecyzyjne i pozostawiają pole do różnych interpretacji. To, czy dostaniemy mandat, będzie zależeć od policjantów, których spotkamy na swojej drodze. „

 44. PA2155
  10 kwietnia o godz. 16:03

  Myslalam ze taki temat bedzie pasowal przy okazji polskich tradycji na Wielkanoc. Tym bardziej przy wirtualnym stole.

 45. PA2155
  10 kwietnia o godz. 16:05
  “wydawalo mi sie, ze „temat smolenski” zostal wyczerpany… chyba juz wszystko wiemy o tej tragedii”
  🙂

 46. Orca
  10 kwietnia o godz. 16:26

  PA2155
  10 kwietnia o godz. 16:03

  Myslalam ze taki temat bedzie pasowal przy okazji polskich tradycji na Wielkanoc. Tym bardziej przy wirtualnym stole.

  co moge polecic dodatkowo? pania Cwierczakiewicz? troche starawa i niestrawna… i trzeba miec tabun sluzby do gotowania…
  A. Applebaum skompilowawa bardzo ladna i zgrabna ksiazke kucharska z polskimi przepisami, ktore brzmia bardzo realistycznie…. czasami do niej zagladam….

 47. Granice podlosci wirusa .. sa w zaden sposob nie okreslone (nie maja granic)

  „Co wiadomo już o koronawirusie: ?Nie możesz wyjść z domu, ale w razie potrzeby możesz. Maski wcale nie pomagają, ale należy je nosić. Sklepy są zamknięte, ale w razie potrzeby są otwierane. Wirus ten jest zabójczy, ale w zasadzie to nic strasznego. Rękawiczki nie pomogą, ale są potrzebne. Wirus nie wpływa na dzieci, ale dzieci są w niebezpieczeństwie. Nie ma odpowiedniego sprzętu, ale jest go wystarczająco dużo. Istnieje wiele objawów, ale możesz zachorować bezobjawowo. Nie możesz iść do krewnych, ale możesz zamówić im dostawę kurierem, który bez masek i rękawiczek kontaktuje się z setkami ludzi dziennie. Mandaty nie są w żaden sposób prawnie uzasadnione, ale są wymierzane. Nie ogłoszono stanu wyjątkowego, ale władze zachowują się tak, jakby był. Nie ma aresztu domowego, ale z domu wychodzić nie można. Nie ma stanu wyjątkowego, ale wojsko na ulicach jest. W lesie nie ma zagrożenia, ale nie możesz wchodzić do pustego lasu. Zwierzęta domowe nie przenoszą wirusa, ale lepiej ich nie dotykać. Cmentarze są otwarte, ale nie można odwiedzać grobów bliskich. Samochodem możesz jeździ, ale nie możesz umyć i wymienić opon. „

 48. Pozytywna rzecza z okazji swiat jest to, ze Wolne Lektury opublikowaly „Dialog Mistrza Polikarpa ze smiercia” oraz „Legende o sw. Aleksym”….

 49. PA

  Mam w domu ksiazke A Applebaum. Lubie opowieści, zdjecia, wydanie I czasami korzystam z przepisow .
  Pani Applebaum czasami analizuje niektore wydarzenia na NPR.

 50. Chwila wspomnień – ostatnia rozmowa braci:

  – Halo?
  – Cześć Jarek, co słychać?
  – Ty jeszcze w samolocie? Co tak późno? Zaspałeś?
  – Eee.. nic takiego…takie małe spotkanie mieliśmy wczoraj…
  – Kiedy będziecie na miejscu?
  – Chyba już dolatujemy. Trochę się zdrzemnąłem.
  – I jak tam, ładna pogoda?
  – Ziemi nie widać, chmury w dole. Ale tam podobno pi*da jest! Pilot z Jaka tak powiedział!
  – Co z Jaka? Jaki Jaka? Jakiego Jaka?
  – Naszego Jaka, co niedawno wylądował. Mówi, że pi*da jest. Widział na własne oczy.
  – A co ona tam ku*wa robi, przecież miała w studiu u Pośpiecha siedzieć!
  – Nie wiem, może Ponczek ja wysłał. Nasi piloci mówią, że jak pi*da jest, to nie mogą lądować!
  – To powiedzcie jej, żeby zmywała się stamtąd, bo się z nią policzę. Macie lądować, huczna impreza, wszystko ma być tym razem tak, jak zaplanowałem. Pokażemy im! Orkiestra dęta jest?
  – Ma być. Ale podobno ruskie też mówią, że nie można lądować, bo, zaraz, Marysia, jak to było? ..ano właśnie, „nizkij tuman nie dozwaliajet”!
  – Przecież Antek miał siedzieć w krzakach i podsłuchy instalować. Kto mu kazał wyłazić? Boże, z kim ja muszę pracować!
  – Czekaj, zaraz…co? Acha, Marysia mi tu podpowiada, że tuman to po rosyjsku znaczy …
  – Dosyć tego gadania! Lądować w trymiga i galopem do Katynia! Już macie spóźnienie. I nie zapomnij zabrać wieńca!
  Ja o godzinie 09:00 włączam telewizor i chcę widzieć transmisję na żywo!
  – Jarku, przecież tam ten tuman jest, znaczy się ta mgła, co nie dozwaliajet! Jak się rozbijemy?
  – To wtedy transmisja będzie, hehe, nie na żywo. Nie martw się, po to dałem ci dziesięciu biskupów, żeby nic ci się nie przydarzyło.
  Jak oni tam w tym lesie zaczną kadzić, to będzie taka mgła, że na Kremlu Putina w oczy będzie szczypać. Pożałuje, że się z ryżym lisem skumał! A dwóch biskupów masz na dodatek w randze generałów!
  – Ale ja chciałem rabina, mam większe zaufanie, tylko wiesz, on skrewił, nie przyjechał w ogóle na lotnisko… to zły omen…
  – Tak to już jest, jak księdzu pozwolić na żeniaczkę… baba to kula u nogi, zapamiętaj. A biskupi przyjechali?
  – Tak, co do jednego. Aż mnie zamurowało, bo oni zawsze tak się bali latać…
  – Wiem, dlatego w zaproszeniu napisałem, że będzie chór chłopięcy… Słuchaj: przestań trząść portkami, weź się w garść.
  Masz zadanie do wykonania! Chciałeś być tym prezydentem czy nie?
  – Jak to – ja chciałem? Przecież to ty mi kazałeś!
  – I co, źle ci, czy co? Mieszkasz sobie jak ten król w Pałacu, żyrandole, służba, lokaje…
  – Ja się tylko dlatego zgodziłem, bo obiecywałeś Wawel!
  – Będzie Wawel, nie nerwuj się. Po co te kłótnie. Jak przylecisz z powrotem, to się zamienimy. Ja będę prezydentem, a ty odpoczniesz.
  Zrobimy to tak, że nikt nie zauważy. Potem załatwię ci ten Wawel, może jeszcze hetmana chorągwi krakowskiej dostaniesz.
  I własną kaplicę w katedrze.
  – Dziwak się nie zgodzi…
  – Musi się zgodzić, mam na niego haki. Ale rozumiesz, nie mogę teraz stolicy do Krakowa przenosić, nie da rady, dopiero po Euro.
  Zaraz jak nasi wygraąa, przyłączamy Ukrainę i robimy rozpierdziuchę na 24 fajerki. Unia Wschodnia, to będzie coś! Od morza do morza, może monarchię się przywróci…
  – Jareczku, ale ty mądry jesteś!
  – Wiem, cicho. A teraz idź i ląduj. Czekam na meldunek o wykonaniu zadania. Tylko nie przed kamerami, kretynie!
  Ale żeś się wtedy wygłupił…”panie prezesie melduję”… Aż mi okulary pod stół spadły!
  – Przestań mi dokuczać, bo się poskarżę mamie…
  – Mama chora, nie wolno jej niepokoić, słyszałeś co doktor powiedział…no dobra, spadaj już.
  – J-jak to „spadaj”?
  – Ląduj, chciałem powiedzieć, nie łap mnie za słówka.
  – …ale ci mówiłem, że tam jest mgła! A jak piloci mnie znowu oleją? Ja do kokpitu więcej nie pójdę, wstydu się już raz najadłem.
  – To wyślij Błasika, on ich przekona. Wystarczy, żeby tam siedział i gazetę czytał, a oni już będą wiedzieli, co maja robić. Trzeźwy jest?
  – Chyba tak, dopiero trzy małpki wypił.
  – Dobra, to niech walnie jeszcze jedną i idzie. A teraz nie zawracaj mi głowy. Mam ważniejsze sprawy. Kotu trzeba piasek zmienić.

 51. wczoraj we France24 urzadzono konkurs na znajomosc „Marsylianki” przez Francuzow i w strofach piesni odkryto dziwne tresci i znaczenia, ktore umykaly uwadze przy interpretacji oficjalnej…..

 52. Orca
  10 kwietnia o godz. 16:37

  PA

  Mam w domu ksiazke A Applebaum. Lubie opowieści, zdjecia, wydanie I czasami korzystam z przepisow .
  Pani Applebaum czasami analizuje niektore wydarzenia na NPR.

  moim skromnym zdaniem, PBS i NPR poszly ostatnio mocno na „prawo” w strone CNN… przestalem to ogladac i sluchac…..

 53. Mauro Rossi

  Moderacja sie dzisiaj wsciekla, ale moze ta dobra wiadomosc do Pana dojdzie.
  Poscy naukowcy z PAN opracowali test na koronowirusa oparty calkowicie na krajowych materialach .
  Produkcja ma ruszyc w najblizszych dniach.
  https://www.rp.pl/Zdrowie-/200419959-Jest-polski-test-na-koronawirusa.html

 54. PA,


  moim skromnym zdaniem, PBS i NPR poszly ostatnio mocno na „prawo” w strone CNN… przestalem to ogladac i sluchac…..”

  Musialabym wiecej sluchac aby to zauwazyc. Z braku tv service w domu polegam na youtube. W piatek Shields and Brooks I juz wiem co sie wydarzylo przez caly tydzien.
  NPR lubie rozmowy z gośćmi I oczywiscie Wait wait don’t tell me i blues w sobote I niedziele z John Kessler.
  Bardzo lubilam CBC kiedy prowadzila Gloria Makarenko. I rowniez BBC z Katie Kay.
  Pomine komentarz o CNN bo mnie to nie intersuje.

 55. vannelle
  10 kwietnia o godz. 16:38

  Genialne !
  Prosze rozpoczac dzialalnosc satyryczna na Youtube.
  Satyry w IV Rp bardzo brakuje .

 56. Z zadumą wspominam KTT.

 57. Lot do Smoleńska miał być powtórką lotu do Gruzji…a wyszło jak wyszło…Tak sobie myślę prywatnie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki…bo nieszczęścia chodzą do pary…taka ruska ruletka…

 58. Orca
  10 kwietnia o godz. 16:28
  PA2155
  10 kwietnia o godz. 16:05
  “wydawalo mi sie, ze „temat smolenski” zostal wyczerpany… chyba juz wszystko wiemy o tej tragedii”

  Mój komentarz
  Problem jest w tym, ze pan prezydent jeszcze nie wie i mówi głośno o tym, co ma swój wymiar w rocznicę tragedii.

  Prezydent powiedział:
  „Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam się stało i dlaczego, m.in. dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje.”
  Pzdr, TJ

 59. olborski
  10 kwietnia o godz. 16:31

  Mój komentarz
  Na temat wirusa – dokładnie tak jak napisałeś, a właściwie streściłeś komunikaty rządu – beztreściowe opisy-wypisy, banały, strzępy medycznych terminów, zgadywanki, mleko rozlane, przepisy wydane, wiedza udawana, mam pół banana.
  Pzdr, TJ

 60. PA drwi z tragedii zydow…ponizej cytat z PA
  Wytlumacz mi, jak to mozliwe, ze zyles tyle lat wsrod polskich zbrodniarzy.
  Czy wyjazd z kraju po 68 to bylo wygnanie, czy tez dobrowolna ucieczka przed niechybnym pogromem.

 61. tejot
  10 kwietnia o godz. 17:20

  Moliwe ze to jest forma propagandy.
  Mam nadzieje, ze nastepnym razem nikt w Polsce nie załaduje samolot członkami rzadu. Kiedy “Picasso” lecial z Paryza do Seattle – jeden na kazdy lot.

 62. Nie na temat
  Old Movie Stars Dance to Uptown Funk

  https://www.youtube.com/watch?v=M1F0lBnsnkE&t=206s

 63. @PAK4
  co do Rusłan (AN-124) masz racje to zdaje się jedyny egzemplarz na świecie i w dodatku lata w barwach Ukraińskich .
  Co do tego że to nie najfajniej ze wszystko co ważne musimy kupować w Chinach albo w Indiach to oczywiście gospodarz ma racje , nie czepiajmy się drobnych nieścisłości. Co do szkody że nie ma felietonów Toeplitza również się z gospodarzem zgadzam
  pozdrawiam

 64. Orca
  10 kwietnia o godz. 17:06
  CBC nie sluchalem od 2 lat..

 65. Podejmowano takie decyzje jak lądowanie bez widoczności pasa…Tak sobie myślę prywatnie: kto wjeżdża do garażu w czasie mgły bez sprawdzenia czy brama garażowa otwarta…KONSTYTUCJA tego nie zabrania…takie są początki ludzkich dramatów…a wystarczyło zawrócić…zaniechanie było decyzją…

 66. Jeszcze jeden komentarz – tym razem fachowy. Autorem jest @zak1953

  Lotnisko w Smoleńsku, chociaż formalnie zamknięte, posiadało betonowy pas startowy o odpowiedniej długości i szerokości, a także wytrzymałości umożliwiającej lądowania i starty samolotów transportowych. Tyle, że stan infrastruktury nie pozwalał na wykonywanie tam lądowań w trudnych warunkach meteorologicznych. Wszystkie poprzednie lądowania polskich wojskowych statków powietrznych w Smoleńsku, odbyły się w normalnych warunkach meteorologicznych (5 km widzialność, 500 m podstawa chmur. Czyli piloci nie musieli korzystać z dodatkowych pomocy nawigacyjnych. Do tego na pokładzie zawsze znajdował się rosyjski lider (pilot-nawigator), ułatwiający pilotom korespondencję.

  Trzeba pamiętać, iż w czasach Układu Warszawskiego wszyscy piloci znali obowiązkowo język rosyjski. I w tym języku prowadzona była korespondencja radiowa wojsk lotniczych. Byli także wyszkoleni w lądowaniach wg systemu dwóch NDB (do lądowań w trudnych warunkach meteo). I gdyby na pokładzie rządowego Tu-154 M byli starzy piloci wojskowi nie pozwolili by sobie lądować, jak zrobiła to ekipa samolotu 101. Takich lotnisk jak Smoleńsk jest wiele. Np. w Nowym Mieście nad Pilicą.

  Pytanie winno brzmieć, dlaczego nie przestrzegano procedur przewidzianych w lotach HEAD? W tych procedurach określono warunki minimalne lotnisk (techniczne i meteo), załóg lotniczych oraz możliwych konfiguracji przewozu najważniejszych osób w państwie. W przypadku lotu prezydenta Kaczyńskiego wszystkie te regulacje naruszono.
  Można powiedzieć, że to polska bylejakość i tumiwisizm na najwyższym szczeblu władzy, legły u podstaw katastrofy. Ot, w tłumie potakiwaczy i karierowiczów piastujących oficjalne fotele zabrakło fachowców z praktyką. Ci, jako nie swoi, zostali wcześniej wywaleni ze środowiska nowych elit polskich – i to chyba w każdym środowisku politycznym III RP.

 67. tejot
  10 kwietnia o godz. 17:20

  „temat smolenski” jest tak zywy jak Lenin… bez wspomagania…

 68. PA2155
  10 kwietnia o godz. 17:33
  Orca
  10 kwietnia o godz. 17:06
  “CBC nie sluchalem od 2 lat..”

  To samo tu, jeśli nie dłużej…

 69. @ Geozak:
  „Śmierć Elity nie poszła na marne.Rosna nowe pokolenia mlodych Polaków i Polska idzie w dobrym kierunku – wkrotce znajdzie sie w G20 .”

  To jakoś wciąż słabo: za Gierka byliśmy w pierwszej dziesiątce
  No chba, że chciał Pan powiedzieć, że to dzięki śmierci tej elity Polska pnie się w górę

 70. @PA2155 10 kwietnia o godz. 16:05

  wydawalo mi sie, ze „temat smolenski” zostal wyczerpany… chyba juz wszystko wiemy o tej tragedii….

  Więc zamiast niego proponujesz… kulinaria wielkanocne?
  To zabawne. Ale może ktoś się skusi.

 71. wczoraj pretekstem do „wspominek” byly „wursty” z kapusta… tyle ich rodzajow w Bawarii… 🙂

 72. villk,
  ten „jedyny egzemplarz” to nie „Rusłan” tylko raczej „Mrija” czyli AN 225, który wykonuje loty komercyjne.

 73. Jaki zwierzchnik takie lądowanie…katastrofy lotnicze przed Smoleńskiem były ostrzeżeniem…Tak sobie myślę prywatnie: czy nadmiar decydentów na pokładzie nie spowodował ubezwłasnowolnienia załogi z łapanki…Gdzie kucharek…aż do czy leci z nami pilot…

 74. @legat
  sory, masz racje zasugerowałem się tym „największy”

 75. Czytam wiecznie żywe wspomnienie o towarzyszu Leninie. Jak pewnie wiecie w Seattle jest pomnik bohatera Zwiazku Radzieckiego. Pomnik sprowadzil z Czechoslowacji amerykanski nauczyciel ktory pracowal w Czechoslowacji. Podczas rozruchow protestanci przewrocili pomnik towarzysza. Amerykanin uwazal ze jest to ciekawy “art form” i sprowadzil pomnik do Seattle.
  Teraz pomnik stoi w dzielnicy Fremont I jest na sprzedaz. Z okazji 1 maja na pomniku jest sierp I młot z dedykacja od wiecznie żywych towarzyszy. Na Thanksgiving towarzysz Lenin ma na głowie wielka dynie a Gwiazdkowa noc oświetla łańcuch elektrycznych swieczek owiniętych wokol głowy bohatera.
  Wiki ma wiecej na temat tego pomnika w Seattle.

 76. Polska idzie na zwarcie z Unią. Izba Dyscyplinarna nie wykona orzeczenia TSUE bez zgody TK

  https://wyborcza.pl/7,75398,25862137,polska-idzie-na-zwarcie-z-unia-izba-dyscyplinarna-nie-wykona.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  ironic10.04.2020, 17:05
  Wyjść z Unii w przededniu największego być może w historii kryzysu gospodarczego? Tylko pisowcy mogą być tak głupi!

  Nie będzie pisdziel pluł nam w twarz.

 77. Orca
  10 kwietnia o godz. 18:26

  dopiero dzisiaj przez przypadek przeczytalem, ze Seattle stracilo swoja druzyne koszykarska, ktora grala w NBA…. taki ze mnie niedzielny kibic…

 78. PA2155
  10 kwietnia o godz. 16:05

  „wydawalo mi sie, ze „temat smolenski” zostal wyczerpany… chyba juz wszystko wiemy o tej tragedii….”

  O wielu tematach można powiedzieć podobnie. Lub jeszcze podobniej: że niewyczerpane – jak na przykład użycie cudzysłowu. Twój „temat smoleński” niczym się nie różni od konstrukcji „boisko piłkarskie” – w obu cudzysłów jest zbędny (u mnie – niezbędny, bo wyodrębniam z tekstu jako przykłady). W ogóle cudzysłów jest nagminnie nadużywany, zwłaszcza w sformułowaniach, które mają choćby cień metaforyczności, np. „rzuciła mi się w oczy otwarta książka” – niejeden muż i żena słabo rozumiejący język ujmą „rzuciła mi się” w cudzysłów, boć książka się nie rzuca.

  Najbardziej jednak niewyczerpane jest na blogach przygadywanie, że coś jest wyczerpane, że ileż można o tym lub tamtym, że pan tu, panie Pogorzelski, na polskim politycznym blogu o dziewuchach, a tam, panie, Trump…lub Trudeau…

  Zamiast bez przygadywania mówić, jeśli się ma coś do powiedzenia, lub nic nie mówić, przewijać, a nawet nie zaglądać.

  Najbardziej chyba wyczerpanym – i niewyczerpanym – przez tysiąclecia jest temat „człowiek”, nicht wahr?

 79. PA2155
  10 kwietnia o godz. 18:30

  Nie przypominaj mi. SuperSonics!!!
  Howard Schultz sprzedal nasza druzyne. Do dzisiaj wiele osob w protescie nie pije jego kawy.
  Do dzisiaj Seattle nie ma druzyny basketball.
  Dlaczego mi przypomnialeś?

 80. pombocek
  10 kwietnia o godz. 18:36
  z „przygadywanek” wynika czasami wiecej niz pisanie tych samych jalowych komentarzy na zadany temat..chyba ze, ktos lubi akademie rocznicowe i daje sobie upust nagromadzonym frustracjom… ale, IMHO, to kwestia gustu…

 81. Mgła smoleńska wróciła nad Wisłę…Teraz nazywana jest pomrocznością jasną hunwejbinów… Tak sobie myślę prywatnie, że to przypadłość hipochondryczna… nazywana też fatum…

 82. Orca
  10 kwietnia o godz. 18:38

  „Dlaczego mi przypomnialeś?”

  czy ruszylem niewlasciwy kamien?

  ja wciaz kibicuje mojemu dawnemu klubowi futbolowemu w Polsce, ktory po latach blakania sie po klasach nizszych trafil do ekstraklasy… ale tylko od czasu do czasu…

 83. pombocek
  tu jest taka funkcja zwana przewijaniem… zamiast stawiac kazdego do apelu, ze zle, twoim zdaniem, zareagowal, przewijaj….

 84. villk,
  nie pamiętam a dane „zniknęły się” z internetu na temat wykorzystania „Rusłanów” i „Mriji” przez Wojsko Polskie podczas wymiany kontyngentów w Afganistanie. Widać na amerykańskiego sojusznika nie bardzo mogliśmy liczyć a „Herkulesy” z „dezabilu” jakie kupiono od USA to albo za małe albo złom.

 85. PA2155
  10 kwietnia o godz. 18:55

  Wytknąłem nierzadkie, niepotrzebne pretensje do innych, że gadają o tym, co zgłaszającemu pretensje nie pasuje, i to był koniec mojej gadki. Ty, zwyczajem aroganckich dzieciaków, musisz się odpysknąć, bo przyznanie sie do niedorosłego zachowania nie wchodzi w rachubę.

 86. Cóż tam panie w polityce? Kaczorki trzymają się mocno!?

  Nie ma dziś wielkie różnicy między Polską Powstałą z Kolan i Chinami Ludowymi.
  W Chinach są kombinezony i maski chińskie do walki z wirusem, a polskich nie ma. Tak samo jest w Polsce, chińskie już są, polskich nadal nie ma.
  W Chinach wznosi się wielkie budowle, tak samo jak w Polsce, przekopane kanały łączące akweny, mega lotniska, koleje wielkich szybkości dowożące pasażerów do lotnisk.
  W Chinach policja patroluje ulice i wlepi mandat bez dyskusji, tak jest też w Polsce. Media na jednym krańcu metod stawiają Szwecję z minimum ograniczeń, na drugim już nie Wuhan lecz całą Polskę stosującą najostrzejszy reżim w walce z epidemią.
  W Chinach o zgodności ustaw i dekretów z Konstytucją decyduje partia, tak jak w Polsce.

  Jeszcze mi brakuje wielkiego portretu Lecha Kaczyńskiego na głównym placu stolicy Polski jako „architekta zwycięstwa formacji niepodległościowej” (PiS w 2015 r.).
  https://en.wikipedia.org/wiki/Tiananmen#/media/File:Tiananmen_beijing_Panorama.jpg

 87. PA2155
  10 kwietnia o godz. 18:51

  To byla wielka strata. Kiedy Howard oglosil rok temu ze planuje kandydowac na prezydenta US ludzie mu ponownie wypmnieli sprzedaz Sonics. Chyba mało osob w WA głosowałoby na niego właśnie z tej przyczyny.
  Później Howard zmienił plany I juz nie uslyszeliśmy o jego planach na prezydenta.

 88. kooperatywaMandragon

  Dziękuję z ciekawą rozmową ze scenarzystą Andrzejem Krajowskim mieszkającym w stanie Nowy Jork.
  Świetny tytuł: „Jakbym był świadkiem rozpadu imperium”

  Ponieważ pan interesują sprawy organizacyjne związane z epidemią w rewanżu przesylam ciekawy tekst Sylwestra Nowaka, analityka ryzyka, zatytułowany „Jak państwo powinno zarządzać epidemią?”

  https://kulturaliberalna.pl/2020/04/09/epidemia-zarzadzanie-ryzykiem-koronawirus/

 89. Symetryczny
  „Wieniec Putina w Smoleńsku.
  Gest wielkości i cnoty”.
  Po co ten patos? Putin zachował się po prostu, zgodnie z protokołem dyplomatycznym, przyzwoicie i na miejscu.
  Za naszych polityków nigdy nie można ręczyć, że nie dadzą plamy. Zwłaszcza za tych od Kaczora na czele z nim samym.
  Cieszę się, że dałeś głos, czyli jesteś zdrów. Oby tak dalej.

 90. pombocek
  10 kwietnia o godz. 19:09

  PA2155
  10 kwietnia o godz. 18:55

  Wytknąłem nierzadkie, niepotrzebne pretensje do innych, że gadają o tym, co zgłaszającemu pretensje nie pasuje, i to był koniec mojej gadki. Ty, zwyczajem aroganckich dzieciaków, musisz się odpysknąć, bo przyznanie sie do niedorosłego zachowania nie wchodzi w rachubę.

  wydaje mi sie, ze pomyliles miejsce, w ktorym przebywasz… to nie jest klasa szkolna, gdzie mozesz uzywac terminow „smark”, „arogancki dzieciak”, etc. i to calkowicie bezkarnie…
  … i zakladac, ze tylko ty masz racje i mozesz pozwolic sobie na upominanki… korzystaj czesciej z tej funkcji, o ktorej wspomnialem… moze bedziesz szczesliwszy…

 91. Orca
  10 kwietnia o godz. 19:13
  Później Howard zmienił plany I juz nie uslyszeliśmy o jego planach na prezydenta.

  myslisz, ze „kielbasa wyborcza” w tym przypadku bylby kubek kawy marki „Starbucks”?

 92. hej@Orca

  jeden z moich ulubionych wykonawcow Americana/folk country John Prine (1946-2020)
  – zmarl na skutek zarazenia sie COVID-19 – byl u nas z koncertami.

  „Angel from Montgomery”
  https://www.youtube.com/watch?v=MaHNUYAKDn4
  feat. Bonnie Raitt

 93. AN-124 są wynajmowane przez NATO w ramach kontraktów Salis (Strategic Air Lift Interim Solution) i koordynowanych przez Strategic Air Lift Coordination w Eindhoven. Korzystali z tych samolotów armie Belgii, Francji i innych krajów NATO, tak więc transport polskich wojsk nie jest chyba jakimś szczególnym przypadkiem.

 94. @Orca

  Benny54 a.k.a. „ozzy”

  pisalem z innego komputera (jestem poza domem)

 95. Jacobsky,
  OK,co by nie gadać, to odbywa się permanentne plucie na „Ruskich” i ich lidera a jak dochodzi co do czego, to np. jak trzeba zwieźć z orbity swoich astronautów to w łachę pokłonić się „Ruskim” nada i jak NATO potrzebuje przewieźć coś szybko, sprawnie i w odpowiedniej ilości to też. To po co to plucie i ciągłe ujadanie na tych „Ruskich” szczególnie za strony głupich małych kundelków?

 96. PA,

  Nie znam nazwy „kielbasa wyborcza” . Czy to dotyczy wiecznie powtarzanego I bezwartościowego argumentu podczas wyborow?
  Jeśli tak to wartość “shares” Starbucks coffee spadła po sprzedazy Sonics. A krew z naszych serc nadal sie wylewa po stracie naszej druzyny. To byla bardzo dobra druzyna. Kiedy widze logo Starbucks myśle o Sonics.

 97. „na rozliczenia przyjdzie czas po pandemii” – red. Passent

  Tj. jak rzucą szczepionkę na rynek. NBP nie wydrukuje obcych walut na jej zakup. Trzeba będzie coś poświęcić. Albo banany i pomarańcze, albo F-35. Dopiero wtedy przyjdzie czas na rozliczenie Tuska.

  Faktycznie, aż zastanawiające, nigdy bym na to sam nie wpadł, że każda krytyka obecnego reżimu, nawet z okazji smoleńskiej katastrofy, prowadzić musi do winy Tuska. Niektórzy blogowicze muszą cierpieć i straszne bóle odczuwać. Ale choć raz w roku, w Wielki Piątek chyba przecierpią.

 98. Oto popisy antypisowcow, poprawnych politycznie oczytanych humanistow z ostatniego tygodnia;

  murzyn, prywatna logika, saltuje,wyzdrowial na glowe, przyglup, niechluj,koziolek, niepowazny czlowieczek, prawdziwy antysemita, fetyszysta, milosnik kobiet z drewniana noga, osobnik saldo, swoista przylepnosc, publice francuskiej trzeba wszystko tlumaczyc: tu Aha stygmatyzuje wszystkich Francuzow i wszystkie Francuzki, zwariowales, wariactwo,glebokosc gladzi, saldo mortadela, pauvre petit , koledzy nie chcieli sie z toba bawic w piaskownicy, swady propagandy prlowskiej, bazarowy mowco (krzykacz raczej), spadlo ci na uszy i oczy, glupi, klotliwy smark, chlopcze, kleszczowaty chlopczyku,walniety w leb, za darmo robi .

  Powtarzam, to sa przyklady paraintelektualistow z recyklingu.

 99. „Największy antypolonizm jest w Polsce”
  I tu ma Pan Redaktor absolutną rację.
  Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na blogi „Polityki” i przeczytać posty teodorów, saldów mortale, waldemarów, tejotów, lewych, różnych jobrave’ów, mag, symetrycznych i znakomitą większość tutejszych Szanownych.
  Aby napotkać antypolonizm wściekły, aberracyjny – należy otworzyć portal gazeta.pl i nadczytać nieco tamtejszych, komentujących „artykuły” internautów.
  A ponieważ na wyborczą i krytykę polityczną forsa zawsze się znajdzie, wiadomo, skąd (przyznał to niedawno bez zażenowania Sierakowski) – antypolonizm w Polsce ma się dobrze. Ba, ma dobre perspektywy!

  PA szukajacy symetrii przed dwoma laty…..dzisiaj napisalby podobnie…

  Palestyńczykom też się zdaża zabić żydowskie dzieci.
  Zdarza sie, tylko nieco rzadziej.
  Po jednej stronie jest szlachetna IDF z zasadami nowoczesnej armii (nieatakowania cywilow) a po drugiej- terrorysci, jak sie nazywa Palestynczykow w Izraelu (slyszalem to na wlasne uszy od wielu Izraelczykow).

 100. mag
  10 kwietnia o godz. 19:17
  Ty razem symetryczny zrobił dobra robotę wklejając ten link. Widać jasno jak PiS kłamał na temat wyjazdu na uroczystości do Smoleńska .
  Michał Dworczyk, informując o decyzji przełożenia wizyty polskiej delegacji w Smoleńsku tłumaczył, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty i dodał, że odbędzie się ona w późniejszym terminie.
  Tymczasem strona rosyjska zapewniała zi ze swej strony, że udzieliła Polsce wszelkich niezbędnych odpowiedzi i zaproponowała pomoc w organizacji uroczystości, a powodem odwołania wizyty polskiej delegacji, przekazanym przez polską ambasadę, jest pandemia koronawirusa.
  Oto jak wygląda informacja rządu PiS

 101. Orca
  10 kwietnia o godz. 19:45

  PA,

  Nie znam nazwy „kielbasa wyborcza” . Czy to dotyczy wiecznie powtarzanego I bezwartościowego argumentu podczas wyborow?

  oczywiscie, ze nie… fizycznie, to rozdawanie zachet, podczas kampanii przedwyborczej, aby glosowac na jakas osobe…. dawniej, byl to kieliszek wodki i kawalek kielbasy jako zagrycha…. ostatni raz, jezeli sie nie myle, uzyl to senator Stoklosa, niezalezny…

 102. Przodownikom blogosfery……………
Izrael krytykuje wiekszosc (przodownicy nic nowego nie odkryli; szkoda jednak, ze zapominaja prymarnego cytatu o muchach rowniez w tej kwestii), Palestynczykom finansowo pomagala dotychczas jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy. Utozsamianie Panstwa Izrael ze spolecznestwem izraelskim jest niedorzecznoscia sama w sobie. 
Niedorzecznoscia jest wrzucanie do jednego “worka” wielomilionowej heterogenicznej, polaczonej religia spolecznosci. Zakladam, ze w Izraelu zyja rowniez ateisci. Poza tym 38 roznych wyznan. Sadze, ze obecny antysemityzm w Polsce nie ma nic wspolnego z polityka Izraela. Oczywiscie, ze nie mozna utozsamiac wszystkich krytykow Izraela z antysemitami. Moim zdaniem nalezaloby w toczacych sie debatach o antysemityzmie oddzielic kwestie Holokaustu i antysemityzmu oraz rzekomego antypolonizmu. Tego zycze empatycznym przodowniczkom i przodownikowm blogosfery.
Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. 
Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow. Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu Zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce, aby Polska byla Polska (KOR), wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci. 
Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania. Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy „niewygodne“ miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy Polacy wychodza sobie na przeciw, czy przeciw.


 103. Ozzy,

  Przyznaje ze nie znalam John Prine. Widzialam artykuly w gazecie o jego śmierci ale nie czytalam. Nie wiem dlaczego myslalam ze to byl country singer. Dopiero kiedy napisałeś Bonnie Raitt I John Prine posluchalam Angel from Montgomery. Piekna wersja.
  Poza tym piosenka polecana przez Ciebie bylaby odmienna od tradycyjnego country w stylu “All my ex’s live in Texas”. Poslucham wiecej w jego wykonaniu.
  Dziekuje.

 104. PA2155
  10 kwietnia o godz. 19:55

  Czyli cos w rodzaju czeku na sume $1200.00. Tylko rednecks pomysla ze to jest dobry pomysł na uratowanie budżetów rodzinnych.

 105. Orca
  10 kwietnia o godz. 20:06

  PA2155
  10 kwietnia o godz. 19:55

  Czyli cos w rodzaju czeku na sume $1200.00. Tylko rednecks pomysla ze to jest dobry pomysł na uratowanie budżetów rodzinnych.

  you’ve got it…finally..:)

 106. you’ve got it…finally..:)

  🙂

 107. Mial byc cudzyslow przy
  “you’ve got it…finally..:)“

 108. Władza PiS cała swa filozofie oparła na kłamstwie i pomówieniu , tragedią jest że ogromna liczba Polaków tego nie widzi

 109. @Orca

  nazwalbym ogolnie styl „Americana” / folk / bluegrass Johna Prine’ a
  to takze znakomity songwriter…jego „Paradise” ilez bylo covers, ostatni album
  „The Tree of Forgiveness” i na nim ta piekna ballada
  Summer’s End
  https://www.youtube.com/watch?v=9XLaIFTmJF8

  ———-od jakiegos czasu slucham notorycznie i probuje opanowac tekst
  17 minutowej kompozycji Boba Dylana „Murder most foul”

 110. Ozzy,

  Podoba mi sie jego styl I głos.
  Posłucham więcej.

 111. doktor prawa Łukasz Chojniak – Tak naprawdę żyjemy w czasach, gdy źródłem prawa staje się konferencja prasowa nie tylko ministra, ale też tego czy innego policjanta.

 112. Orca
  10 kwietnia o godz. 18:26
  Na Thanksgiving towarzysz Lenin ma na głowie wielka dynie a Gwiazdkowa noc oświetla łańcuch elektrycznych swieczek owiniętych wokol głowy bohatera.
  We wczesnych latach 60-tych w Poroninie , ktoś „załatwił się” na czy bezpśrednio przy pomniku Włodzimierza Ilijcza. Czym się skończyło prowadzone z wielką determinacją śledztwo tego nie opublikowano.

 113. Ogromna liczba z formacji protestancko-katolickiej III Rzeszy widziała ocalenie w malarzu pokojowym…Tak sobie myślę prywatnie, że zbieżność religijna formacji nad Wisłą na podatność propagandową przypadkowa…

 114. 30,1 procent zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni – wynika z danych udostępnionych przez Główny Inspektorat Sanitarny

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-zaskakujace-dane-dotyczace-zakazen/hpwpz7n

 115. Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach. Niech założą maski i się ruszają – powiedział na antenie TVN24 prof. Krzysztof Simon, szef oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 116. Bar Norte, 19:17

  Anglia , Ameryka i ich nasladowcy wyjda z kryzysu odmlodzone ,
  bo pozbeda sie jednostek obciazajacych krajowy budzet
  z powodu wieku czy nieproduktywnych z powodu stanu zdrowia czy obciazen dziedzicznych.
  Zaraza przeciaga jak walec przez domy starcow i osrodki dla osob niesprawnych.
  Malarz, architekt amator i projektant mundurow przewraca sie w grobie z zachwytu,
  ze jego idee maja jednak szanse na przetrwanie tysieca lat.

 117. z frontu COVID-19 / Szwecja

  mniej na ulicach i w sklepach przed swietami – otwarte supermarkety na okraglo, przestrzegana jest odleglosc miedzy stojacymi w kolejkach, nic nie brakuje w sprzedazy.
  Ludzie czesto na specerach, zwlaszcza w miejscach odosobnionych (las, nad woda, w parkach) – priorytet to izolacja ludzi starszych, zwlaszcza w domach starcow (pomagam z zakupach w miare mozliwosci) – tu korzysta sie z kontaktow via Skype.
  Szkoly stopnia podstawowego otwarte – zobaczymy co bedzie w najblizszej przyszlosci ze srednimi i wyzszymi uczelniami. Jest pare kin otwartych.
  Wiele butikow ma zajac sie sprzedaza przyuliczna.

 118. kooperatywaMandragon

  „Anglia , Ameryka i ich nasladowcy wyjda z kryzysu odmlodzone”

  Chyba pan dzieli skorę na niedźwiedziu – do wyjscia z kryzysu to jeszcze daleko, dalej niż się wydaje.

  Własnie przeczytałem, że w Singapurze stawianym za wzór w walce z epidemią (pan też to pisał) od kilku dni skokowy wzrost zakażeń. Jest ich więcej niż w poprzednim szczycie zachorowań. I to nie przywleczonych zza granicy. W połowie przypadków nie wiadomo nawet o co chodzi – znaczy od kogo je chorzy złapali.

 119. Mauro Rossi
  10 kwietnia o godz. 13:33

  „W Rosji wszytko jest możliwe, więc śledztwo może trwać choćby i 200 lat.”

  … a Macierewicz jest zagorzałym zwolennikiem tej praktyki…

 120. @Mauro Rossi 10 kwietnia o godz. 21:30

  Wina za katastrofę w Smoleńsku obciąża jednojajowych.
  Mają 96 osób na sumieniu, to fakt.

 121. Szojgu i Putin (warto powiększyć zdjęcie, Ctrl plus kółko myszy).
  https://m.salon24.pl/58f79b1050b98ea677a3f4ed6fb04b8e,860,0,0,0.jpg
  Wyraz twarzy Putina ― wygląda na człowieka, który robi to co robi, ale trochę go to przerasta.

 122. Piotr II
  10 kwietnia o godz. 21:34

  Jeśli czujesz się na siłach to spróbuj mertorycznie, inaczej nie zawracaj sobie i innym głowy.

 123. Czworo dziennikarzy przed domem szeregowego posła na Żoliborzu sprawdza, czy szeregowy poseł przestrzega kwarantanny domowej, bo – jak twierdzą – widzieli go dzisiaj „jak hulał po pl. Piłsudskiego”. Domu szeregowego posła strzeże około 20 policjantów. W pewnym momencie pojawia się tam nawet gościu w stopniu podinspektora policji (d. major).
  Retransmisja i transmisja:
  https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/700588464078197/UzpfSTEwMDAzODA4MDMzNzM1ODoyMTU5MzkyNjYzNTIwODM/

 124. @Mauro Rossi 10 kwietnia o godz. 22:18

  Merytorycznie: prawda idzie do nas. Idzie, idzie, idzie…
  Pan Jezus już się zbliża…

 125. Mauro Rossi
  10 kwietnia o godz. 22:18

  Piotr II
  10 kwietnia o godz. 21:34

  „Jeśli czujesz się na siłach to spróbuj mertorycznie, inaczej nie zawracaj sobie i innym głowy.”

  …twojej merytoryce ?…nie czuję się na siłach 🙂

 126. @jobrave 10 kwietnia o godz. 22:22
  „Brylant” jest już podeszły w leciech, mocno obwisły, otłuszczony i pomarszczony.
  Poza tym ciąży mu wina za śmierć brata, co niechybnie odbija się na zdrowiu.

 127. Ten Maupo to ma pracę na ugorze…

 128. Pod koniec pokazują chałupę Kaczego i komentują jej wygląd (syf), widać też smętnie zwisającą biało-czerwoną flagę, też zasyfioną.
  Chałupa Kaczego, to symbol obecnej Polski.

 129. @Bar Norte
  10 kwietnia o godz. 20:59

  Namierzanie telefonów nie wystarczyło – i nic dziwnego, skoro wymagałoby to prawidłowych i pełnych danych wejściowych. Tj. wiedzy o tym, kto faktycznie był zarażony w momencie rozpoczęcia śledzenia pozycji obywateli. Tym niemniej, w taki niewielkim i mocno stechnicyzowanym społeczeństwie, była szansa, że to się powiedzie; też bym próbował na ich miejscu.

 130. Wygląda na to, żeśmy się ciut pośpieszyli z położeniem L. Kaczyńskiego na Wawelu. Rzekomo zginął w wiadomej katastrofie – a co, jeśli miał choroby współistniejące, sprawdził ktoś?

 131. Olborski, 10 kwietnia, g.18.31: Dzięki ze a dobry, celny wpis. Widać, że ma Pan dobry słuch na nowomowę.

 132. Mauro Rossi

  Pan Prezydent Duda:
  „Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam się stało i dlaczego, m.in. dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje. ”

  Czyżby Marszałek Senior miał zakaz wstępu do Pałacu ?

 133. Dołączam się do podziękowań dla Olborskiego. Skopiowałem ten tekst do telefonu, żeby w razie czego pokazać policji – jak by się chcieli przywalić z powodu spaceru albo wyjazdu do sklepu. Moim drugim atutem będzie zdjęcie dzisiejsze zdjęcie grupowe PiS-owskiej kamaryli 🙂

 134. @Daniel Passent 10 kwietnia o godz. 22:55
  Wpis o 16:31?

 135. Lekturę „Polityki” zaczynało się od felietonów KTT i Pana Gospodarza.
  Pamiętam Jego autorstwa przezabawny cykl filmów w TVP pod tytułem „Słownik wyrazów obcych”, z niedocenionym wówczas, a zupełnie zapomnianym już dzisiaj Zdzisławem Leśniakiem w roli głównej. W mojej dawnej biblioteczce były jego książki – zbiory felietonów „Pies w studni”, „Co ma wisieć nie utonie”, „Akyrema” (Ameryka) oraz czytany z wypiekami na twarzy panegiryk o Beatlesach „Podróż proletariackich aniołów” – tytuł z pamięci.
  Cześć Jego pamięci.

 136. jobrave
  10 kwietnia o godz. 22:47
  Obejrzałem. Ta willa(?) to obraz Polski.

 137. Mauro Rossi
  10 kwietnia o godz. 22:16
  Putin jest jaki jest. Nie chcę robić ci przykrości zdjęciami Prezesa.

 138. mopus11
  10 kwietnia o godz. 23:14

  Lekturę „Polityki” zaczynało się od felietonów KTT i Pana Gospodarza.

  mala poprawka… KTT pisywal felietony z serii „Kuchnia polska” w warszawskiej „Kulturze” az do jej zamkniecia w stanie wojennym… potem, po reaktywacji „Polityki” i „Trybuny Ludu” jak jednych z niewielu tytulow prasowych w marcu lub kwietniu 1982 r. przeszedl do „Polityki”… wtedy odszedl z „Polityki” m.in. felietonista M. Radgowski, bodajze do „Zwierciadla” i przebudowano kolumne felietonowa…
  Warszawska „Kultura” przestala natomiast istniec..pojawil sie nowy tygodnik, redagowany przez K. Kozniewskiego….

 139. mopus11
  10 kwietnia o godz. 23:14

  mialem dluzszy staz jako czytelnik KTT.. to byl dziennikarz z pokolenia „Po prostu”, ktore wychowalo caly zastep znanych dziennikarzy, chociaz istnialo ca. 1 rok…

 140. legat
  10 kwietnia o godz. 19:00

  Odpowiedź na dylematy twoje red. Passenta, czemu tak drogo i czy drogo?

  https://www.money.pl/gospodarka/antonow-an-225-w-polsce-poznalismy-kulisy-transportu-organizowanego-przez-kghm-6498073374398081a.html

 141. Stefan Kaczmarewicz obok – Działania PiS – głupota czy dywersja?

  Oczywiście – wzrośnie liczba zgonów nie tylko na ostre choroby chirurgiczne, ale również na zawały serca, udary mózgu, „zwykłe” zapalenia płuc i wiele innych chorób. (…)W Warszawie i okolicach, z powodu braku personelu, przebywającego na kwarantannach lub chorego, zamkniętych jest kilka oddziałów szpitalnych, ale także kilka stacji pogotowia. To musi się przełożyć na większe zagrożenie dla zdrowia i życia w ogólnej populacji. (…)
  Niedawne kuriozalne zarządzenie, że test na SARS-CoV-2 można wykonać tylko za zgodą sanepidu albo specjalisty chorób zakaźnych, jest tylko typowym dla PiS przyodzianiem niemocy w szaty cnoty. Do sanepidu nie można się dodzwonić, a jak się ktoś dodzwoni, to zachowania i decyzje niektórych pracowniczek i pracowników tej instytucji świadczą o nieoptymalnym poziomie ich wyszkolenia. A kiedy już stwierdzą: „odezwiemy się w sprawie testu”, to nie należy zbyt żarliwie w taką obietnicę wierzyć. (…)
  Poza tym testów naprawdę nie ma. Pan minister i jego wiceministrowie opowiadają, jakie sukcesy odnoszą na tej niwie. Przedstawiają jednak liczby wykonanych testów, a nie stopień zaspokojenia zapotrzebowania.
  Nie rozumiem, dlaczego rząd, słusznie wprowadzając represje za nieprzestrzeganie kwarantanny (nie mylić z „socjalnym dystansem”), jednocześnie nie wprowadził równie dotkliwych kar za świadome wprowadzanie w błąd personelu medycznego.

  I taaak daaalej…

  https://lekarski.blog.polityka.pl/2020/04/10/covid-19-w-polsce-nie-tylko-wybory-nieslychane-dzialania-pis-moga-podsycac-epidemie-glupota-czy-dywersja/?nocheck=1

 142. Dla zainteresowanych
  Jürgen Habermas o Coronie :
  „Jeszcze nigdy nie było tak wiele wiedzy o naszej niewiedzy”
  https://www.fr.de/kultur/gesellschaft/juergen-habermas-coronavirus-krise-covid19-interview-13642491.html?utm_source=pocket-newtab

 143. zezem
  10 kwietnia o godz. 23:30

  „Putin jest jaki jest. Nie chcę robić ci przykrości zdjęciami Prezesa”.

  Przecież nie chodzi o wygląd, bardziej o fizjonomię. W młodości każdy ma taki wygląd jaki mu dał Pan Bóg, na starość taki na jaki sobie zasłużył. I też nie o maniplacje medialne polegające na publikacji niekorzystnego zdjęcia polityka, tylko o coś zupełnie innego. Dorobek fizjonomistów już dawno powiązał ukształtowanie twarzy z właściwościami psychiki. Putina najwyraźniej to przerasta, a nie jest tak pozbawionym emocji jak Stalin.

 144. zezem
  10 kwietnia o godz. 23:47
  „Dla zainteresowanych Jürgen Habermas”.

  Zaintersowany na pewno będzie Bar Norte.

 145. Mauro Rossi

  „Przecież nie chodzi o wygląd, bardziej o fizjonomię”

  Za Słownikiem Jezyka Polskiego – „Fizjonomia: … wygląd czegoś”

  „Dorobek fizjonomistów”

  Za Wielką Encyklopedią PWN: „quasi-nauka”

 146. PA2155
  10 kwietnia o godz. 23:32

  „… potem, po reaktywacji „Polityki” i „Trybuny Ludu” jako jednych z niewielu tytulow prasowych w marcu lub kwietniu 1982 r. [KTT] przeszedl do „Polityki”… wtedy odszedl z „Polityki” m.in. felietonista M. Radgowski”.

  Nie tylko Radgowski, także Dariusz Fikus, Maciej Iłowiecki, Wanda Falkowska, ogółem 11 osób opuściło wówczas „Politykę”, która „w 1980 nie zdążyła na Sierpień”. W nagrodę junta Jaruzelskiego nie zarządziła w redakcji weryfikacji dziennkarzy, pewnie dlatego, że uczciwi sami odeszli wczesniej.

 147. Mauro Rossi
  10 kwietnia o godz. 23:59
  Ale nie zaszkodziłoby gdybyś i ty przeczytał. Ciekawe.

 148. zezem do Mauro Rossi

  „Ale nie zaszkodziłoby gdybyś i ty przeczytał. Ciekawe.”

  Wołami Mauro do Habermasa nie zaciągniesz.
  Nie czytał Habermasa i nie będzie go czytał. Natomiast czytał o Habermasie w poradnikach agitatora i tym co o nim w nich przeczytał chetnie się dzieli na blogu.

 149. Daniel Passent
  10 kwietnia o godz. 22:55
  Wydaje mi sie , ze chodzi o 10 kwietnia godz. 16.31 . Jesli tak , to ja tylko to znalazlem – pod czyms . Niemniej dziekuje w imieniu anonimowego autora . Zdarza mi sie a nawet lubie , „w poszukiwaniu straconego absurdu ” , zamieszczac cos co zasluguje ..

 150. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 0:07

  „Dorobek fizjonomistów” .
  „Za Wielką Encyklopedią PWN: „quasi-nauka”.

  Za Słownkiem Języka Polskiego: „Fizjonomista, osoba umiejąca trafnie określić charakter człowieka na podstawie obserwacji rysów twarzy; znawca fizjonomiki”.

  W kryminilogii fizjonomika nadal jest uprawiana jako metoda. Dla filozofów lewicowych będzie oczywiście zbiorem stereotypów, ale oni w niuanse nie wchodzą, bardziej ich intersuje jak powino być niż co jest. Natomiast kryminolodzy twierdzą, że opuszczający zakład karny więźniowie, którym dla poprawy wyglądu twarzy przeprowadzono operację plastyczną, rzadziej stają się recydywistami.

 151. Mauro Rossi
  11 kwietnia o godz. 0:14
  odszedl takze A.K. Wroblewski….. potem doszli do redakcji dziennikarze z „Zycia Warszawy” z J. Poprzeczko na czele….

 152. Twarze Putina i Terleckiego skłaniają do zadumy czy są wyrazem higienicznego trybu życia…Tak sobie myślę prywatnie, że oblicze polityka kształtuje wrażliwość ale bez przesady z zarywaniem snu…Fizjonomia jak papier lakmusowy…zdradza uprzedzenia do ruskich pierogów…

 153. jobrave
  10 kwietnia o godz. 22:22

  „Czworo dziennikarzy przed domem szeregowego posła na Żoliborzu sprawdza”.
  Retransmisja i transmisja:
  https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/700588464078197/UzpfSTEwMDAzOD

  Skąd opozycja takich żuli bierze? Wyglądają jakby wczoraj opuścili zakład karny. W dodatku nazywa ich dziennikarzami. Gdyby tak było byliby to koledzy red. Passenta, dziennikarza z zawodu, czy to uprzejme z waszej strony?

 154. Mauro Rossi
  11 kwietnia o godz. 0:26
  „Fizjonomista, osoba umiejąca trafnie określić charakter człowieka na podstawie obserwacji rysów twarzy; znawca fizjonomiki”.
  Jeżeli jest tak jak wyżej, tym bardziej wydaje się być interesująca twarz pana K. w wielu momentach ostatnich lat.
  Bo piszesz także: każdy ma taki wygląd jaki mu dał Pan Bóg, na starość taki na jaki sobie zasłużył
  Jak mówią , nikt nie jest prorokiem we własnym domu.

 155. Mauro Rossi

  Słownik Jezyka Polskiego – fizjonomista „znawca fizjonomiki”

  Wielka Encyklopedia PWN – fizjonomika „quasi-nauka”

  Wikipedia – fizjonomika „pseudonauka”.

 156. „Fizjonomista, osoba umiejąca trafnie określić charakter człowieka na podstawie obserwacji rysów twarzy; znawca fizjonomiki”.

  …no to do dzieła Mauro:

  – Terlecki
  – Tarczyński
  – Sasin
  – Kempa
  – Szydło
  – Kamiński
  – Suski
  …na początek wystarczy…

 157. „Natomiast kryminolodzy twierdzą, że opuszczający zakład karny więźniowie, którym dla poprawy wyglądu twarzy przeprowadzono operację plastyczną, rzadziej stają się recydywistami.”

  …zawód chirurga-plastyka może mieć w PiS-sie wdzięcznych pacjentów…

 158. Gorzka prawda…kto najlepszych skazał na śmierć organizując wspólny lot…Ślad prowadzi do kancelarii prezydenta a organizatorzy wyborczego lotu żyją…To nie jest lista Schindlera warto ujawnić okoliczności jej sporządzenia…Tak sobie myślę prywatnie, że procedury bezpieczeństwa właśnie przewidują minimalizację skutków użycia środka cięższego od powietrza, który lubi spadać… Ktoś wyborczy lot do Smoleńska pomylił z Arką Noego…na co nie było boskiego przyzwolenia…

 159. zezem,

  bardzo celne. Fotka cwańszego, jak charkocze z trybuny sejmowej o zdradzieckich mordach to antologia jeśli chodzi o fizjonomię i charakter.

  W pamięci mam zbliżenia twarzy Causescu, jak zagubiony, z niedowierzaniem w ślepiach patrzy z balkonu pałacu prezydenckiego na coraz bardziej zgalwanizowany i wrogi tłum zgromadzony przed pałacem, próbuje machać do tłumu, ale szybko orientuje się, że to jego koniec. Następne zbliżenia, kilkanaście godzin potem, to ten sam – nie ten sam dyktator na ziemi, pod murem.

  Mam nadzieję, że coś podobnego spotka autora zdrazieckiej mordy. Może nie rozwałka, ale śmietnik historii, kompostownik karłów i pokurczów dziejów.

 160. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 0:22

  „Wołami Mauro do Habermasa nie zaciągniesz. Nie czytał Habermasa i nie będzie go czytał. Natomiast czytał o Habermasie”.

  Habermas to w zasdzie teoria krytyczna w róznych jej odmianach (choć nie on to wymyślił), która postmarksistom zastąpiła walkę klas. Reszta u niego to są rzeczy na które z mojego punktu widzenia szkoda czasu. Ale oczywiście nie mam pretensji, że czytasz Habermasa i go szanujesz, zwłaszcza że żyje tak długo, nawet jak na filozofa.

  Tak z ręka na sercu, czy ty czytasz do poduszki personalistów chrześcijańskich, J. Maritaina lub E. Mounier? Choć tego ostatniego to niemal byś mógł, bo to lewica katolicka.

 161. Mauro Rossi
  11 kwietnia o godz. 0:32

  Glosowanie listowne jest swietnym pomyslem , bo zmniejsza szanse na oszustwa przy liczeniu glosow.
  W USA cale sily zbrojne glosuja listownie i dotychczas nie bylo wypadkow oszustwa.
  Piec stanow wysyla obywatelom karty do glosowania , ktore sa odsylane i liczone bez zadnych problemow.
  W Polsce trzeba by na wsi rozsylac samochody pocztowe co kilka dni po wsiach, bo skrzynki polikwidowane.

 162. Terlecki…

  przypomina mi się stary kawał ze studium wojskowego:

  – Maskiiiii gazoweeee – Włóż ! Maskiiiii gazoweeee – Zdejm !
  – Terlecki !!! Maskę zdejm !
  – Wedle rozkazu, obywatelu poruczniku ! Maska zdjęta !
  – Och k… Ale morda !

 163. Jacobsky
  11 kwietnia o godz. 0:57

  „Mam nadzieję, że coś podobnego spotka autora zdrazieckiej mordy”.

  Musiał ci jakąś wyjątkową i historyczną krzywdę zrobić, w głowę zachodze co to mogło być? Na ogół takie emocje i frustracje związane są z pozbawieniem kasy i stanowisk. Źle ci nie życzę, ale suma frustracji i złych emocji może ci zaszkodzić (zapytaj lekarzy to ci potwierdzą), szybciej niż temu komu źle życzysz.

 164. Na marginesie
  10 kwietnia o godz. 23:46

  Wladze,
  jeszcze poprzedniej ekipy,
  obciely Sanepidowi fundusze,
  tak ze nie ma nietylko na odczynniki , ale i mydlo i paoier,
  wiec nikt tam nie chce pracowac.

 165. Piotr II

  W sumie możemy przystąpić do analizy osobowości wskazanych przez ciebie polityków wykorzystując „dorobek fizjonomistów”, jak to ujął Mauro. Znalazłem bowiem ściągę znanego fizjonomisty dr Gerlinga Reinholda, który dokonał żywota w latach 30 w Niemczech:

  „Najlepiej i najwyraźniej można rozpoznać właściwości charakteru i zdolności z ukształtowania głowy i wyrazu twarzy. Miarodajny jest rozmiar kąta twarzy. Duchowo upośledzone istoty noszą piętno swego ubóstwa w rysach twarzy. Osobliwe zmarszczki zgoła odmienne od zmarszczek spowodowanych troskami, wzrok naprężony, niemal zdziwiony lub też mgliste i ospale patrzące oko zdradzają brak bystrości. (…) Podobnież można i z kształtu poszczególnych narządów głowy wyciągnąć wnioski o zewnętrznej istocie człowieka. (…) Małe, tępo zakończone nosy męskie zawsze są objawem słabości i niedostatku przymiotów duchowych; tępe a grube świadczą zazwyczaj o przewadze materjalizmu i zmysłowości, natomiast nos sępi lub małpki zdradza wewnętrzną dysharmonję i złe przymioty”.

  Jak rozumiem na początek pierwszy z twojej listy czyli Terlecki

 166. Piotr II
  11 kwietnia o godz. 0:43
  – Terlecki – Tarczyński – Sasin – Kempa – Szydło – Kamiński – Suski.

  Najpierw ty, jak wiadomo ciężar dowodu spoczywa na twierdzącym, czyli tobie.

  – Poseł Nitras
  – Poseł Szczerba,
  – Poseł Budka,
  – Premiera Kopacz,
  – Kandydatka Kidawa,
  – Posłanka Scheuring-Wielgus
  – No i sam Tusk (teraz to najciekawszy przypadek)

 167. ozzy
  10 kwietnia o godz. 20:50

  Skoro wladze odmawiaja powszechnego testowania ludnosci na wirusa,
  to moze w Polsce zastosujemy metode Szwecji ?
  Czy w Szwecji szuka sie ludzi zarazonych
  czy jedynie izoluje staruszkow, sercowcow i cukrzykow ,
  ktorzy sa bardziej zagrozeni ?

 168. Mauro,

  przecież nie życzę cwańszemu, żeby go rozwalili jak to zrobili Rumuni z Causescu. Sama satysfakcja z faktu, że kiedyś nadejdzie dzień, w którym zramolałego Kaczyńskiego zwiozą z piedestału taczką na śmietnik historii w zupełności wystarczy. Szkoda kul na kogoś takiego, jak cwańszy.

 169. Jakim cudem Putin w USA wybrał jankesom prezydenta…Tak sobie myślę prywatnie, że koperta prawdę ci powie…albo otwiera drzwi…decyduje zawartość…o tym kto liczy głosy nie wspomnę…

 170. Ciekawe, co by weszło ze skrzyżowania Terleckiego z Piotrowicz…

 171. Mauro Rossi

  „Tak z ręka na sercu, czy ty czytasz do poduszki personalistów chrześcijańskich, J. Maritaina lub E. Mounier?”

  Nie czytam ich do poduszki i w związku z tym o nich nie piszę.

  Mauro, moje uwagi nie dotyczą tego co ty czytasz bo to nie moja sprawa.

  Mnie po prostu zastanawia dlaczego ty notorycznie piszesz o ksiązkach i autorach, których nigdy nie czytałeś.

 172. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 0:40

  „Wikipedia – fizjonomika „pseudonauka”.

  W kryminalistyce fizjonomika jest metodą, podobnie jak portret pamięciowy.
  Możesz protestoac, ale tak jest.

  Wydaje się, że różnimy się co do definicji nauki. W marksizmie naukowe może być wszystko, łącznie z ideologią, może sąd twój problem? Typologia antropologiczna to według ciebie nauka, czy nie? Pewnie nie. Bo jest tam o rasach, co po wojnie było źle widziane, nawet zakazane ze względu na nadużycia i ich konsekwencje w okresie nazizmu. Ciekawe że nadużycia ideologii naukowej (marksowskiej) zakazane nie były i nie są. Czy badanie nad rasami ludzkimi ma sens? Owszem, bo wiadomo że różne rasy inaczej reagują na choroby i środki medyczne. Pierwsze dane z USA wskazują, na większą podatność ludności pochodzenia afrykańskiego na Covid-19.

 173. To bardzo ładnie że gospodarz bloga pamiętał i wspomniał o 10 rocznicy pogrzebu
  niezapomnianego Krzysztofa Teodora Toeplitza i chwała mu za to .
  Ale tak się składa że miesiąc temu zmarł inny długoletni felietonista polityki
  może nawet i najlepszy Ludwik Stomma .
  Myślałem jak widać naiwnie że gospodarz poświęci mu osobny felieton , albo chociaż
  wspomni tak jak to zrobił w przypadku KTT ale nic takiego się nie stało .
  Gospodarz bloga milczał ? .
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ludwik-stomma-zmarl-wieloletni-felietonista-polityki

 174. Mauro Rossi

  Jesteś tak przewidywalny … .

  Gdy tylko wspomniałeś o pożytkach z fizjonomili byłem pewien, że długo nie wytrzymasz i przejdziesz do pożytków z eugeniki i rasizmu.

  I jak się okazuje nawet dwóch godzin nie wytrzymałeś tak cię to paliło.

 175. Maciej2

  „Namierzanie telefonów nie wystarczyło – i nic dziwnego, skoro wymagałoby to prawidłowych i pełnych danych wejściowych. Tj. wiedzy o tym, kto faktycznie był zarażony w momencie rozpoczęcia śledzenia pozycji obywateli. Tym niemniej, w taki niewielkim i mocno stechnicyzowanym społeczeństwie(Singapur), była szansa, że to się powiedzie; też bym próbował na ich miejscu.”

  Mam wrażenie, że ten wirus jest cwańszy niż technologie.
  Dziś przeczytałem, że Norwedzy na swym terenie wyszczególnili już jego 120 mutacji.
  Krótko mówiąc trudno za nim nadązyć.

 176. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 1:32

  „Mnie po prostu zastanawia dlaczego ty notorycznie piszesz o ksiązkach i autorach, których nigdy nie czytałeś”.

  Wielu autorów znanych jest ze skutków, często niezamierzonych, wiec wypada wiedzieć czym się zajmowali. Co nie znaczy, że należy je czytać jak ulubione powieści. Bo ile słów można przeczytać w życiu? Nawet Jorge Luis Borges nie przeczytał wszyskiego tylko prawie wszystko. Czytałeś „Mein Kampf” Hitlera? A po co? I tak wiesz o co chodzi. A Historię Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików? To samo. Może łatwiejszy przykład, czytałeś wszystkie dialogi Platona? Pewnie nie, co nie znaczy, że nie orientujesz się, że istnieją i ogólnie o co w nich chodzi. Kiedy potrzebujesz szczegołów to wiesz gdzie sięgnąć, orientujac się że pewne ważne książki istnieją. Podręczna bibligrafia inteligenta w jego głowie. To takie uwagi praktyczne.

 177. Dziś przeczytałem, że Norwedzy na swym terenie wyszczególnili już jego 120 mutacji.

  Bar Norte,

  Wszystko zależy do tego, co to za mutacje. Bo, w przeciwieństwie do ras, mutacje mutacjom nierówne 😉
  Swoją drogą dane z USA wskazują…

  https://www.brookings.edu/blog/fixgov/2020/04/09/why-are-blacks-dying-at-higher-rates-from-covid-19/

  Blacks, relative to Whites, are more likely to live in neighborhoods with a lack of healthy food options, green spaces, recreational facilities, lighting, and safety. These subpar neighborhoods are rooted in the historical legacy of redlining. Additionally, Blacks are more likely to live in densely populated areas, further heightening their potential contact with other people. They represent about one-quarter of all public transit users. Blacks are also less likely to have equitable healthcare access—meaning hospitals are farther away and pharmacies are subpar, leading to more days waiting for urgent prescriptions. So, health problems in the Black community manifest not because Blacks do not take care of themselves but because healthcare resources are criminally inadequate in their neighborhoods.

 178. @kooperatywaMondragon 11 kwietnia o godz. 1:14
  Ale to władze OBECNEJ ekipy zarządziły, że bez zezwolenia Sanepidu nie wolno wykonać testu na koronawirusa. I na tym polega problem, a nie na tym, kto chce czy nie chce tam pracować.

 179. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 1:48

  „Gdy tylko wspomniałeś o pożytkach z fizjonomiki byłem pewien, że długo nie wytrzymasz i przejdziesz do pożytków z eugeniki i rasizmu”.

  Eugenikę uprawiały jeszcze po wojnie lewicowe rządy w Szwecji, więc o pożytku lub skutkach tego oczekiwałbym paru słów od ciebie. Nie pisałem niczego o eugenice, tym bardziej o pożytku z eugeniki. Znów nadużywasz chwytów erystycznych lub pisząc nadal popełniasz błędy logiczne. A co do „rasizmu”, być może nieświadomie ustawiasz się na pozycjach obskuranckich ― jeśli potwierdzi się, że Covid-19 częściej atakuje rasę afrykańską. I uwaga generalna, co masz przeciwko zróżnicowaniu rasowemu ludzi, co w końcu naturalne, zwłaszcza że lewica uwielbia podobno wszelkie zróżnicowania? No taki paradoks.

 180. @Mauro Rossi 11 kwietnia o godz. 1:14
  Tobie autor „zdradzieckiej mordy” niczym się osobiście nie naraził? Nie masz mu za złe, że jest winien śmierci 96 osób w Smoleńsku i kto wie innych zgonów związanych z koronawirusem?

 181. @Mauro Rossi 11 kwietnia o godz. 1:38
  Ale różnice genetyczne między rasami nie mają nic wspólnego z wróżeniem z fusów… pardon, rysów twarzy. Chrzanisz bez sensu.

 182. Maupo powołał się na Maritaina – to ulubiony „filozof” naszego umiłowanego świętego, człowieka, który został Talerzem. Maritain jest niekwestionowanym idolem watykańskiej gejowskiej mafii. Polecami ci, Maupo „Sodomę” Martela, który objaśnia, na czym polega „kod Maritaina” w łonie kaka.

 183. Mauro Rossi
  11 kwietnia o godz. 1:22

  Poszukaj sobie wśród swoich kolegów chętnych do tej zabawy…bo to twój zachwyt nad fizjonomiką…kretyńskie teorie dla kretynów.

 184. @Piotr II 11 kwietnia o godz. 2:25

  Dlaczego? Przecież twarze mówią sporo. Tępa gięba Beci, obłąkane oczka Świroniego, cwaniaczkowata małpia morderczka Naszczalnika, Pies nawąchany klejem i czym tam jeszcze… Menażeria
  🙂

 185. Na marginesie
  11 kwietnia o godz. 2:36

  Nie idź tą drogą 🙂
  Fizjonomiście Mauro o to chodzi.

 186. @Piotr II 11 kwietnia o godz. 2:41
  wzrok naprężony, niemal zdziwiony lub też mgliste i ospale patrzące oko zdradzają brak bystrości.
  Małe, tępo zakończone nosy męskie zawsze są objawem słabości i niedostatku przymiotów duchowych; (…) natomiast nos sępi lub małpki zdradza wewnętrzną dysharmonję i złe przymioty”.

  Do tego jeszcze delikatny podbródek, świadczący o słabości… Maupo ma na myśli konkretną osobę. Zobacz sam

  https://natemat.pl/305365,katastrofa-smolenska-jaroslaw-kaczynski-opowiada-o-lechu-kaczynskim

 187. Przeczytano mi dzisiaj w czasie jazdy autem na wietrzenie sie nad ocean ( maseczki, nie patrzymy sie na siebie, zeby se nie napluc) wywiad jaki ukazal sie w GW. Oczywiscie na temat horroru w NY. Wywiadu udzielil i tu lista zaslug, stanowisk itd udzielajacego a na koniec imie i nazwisko. Ok, jesli nie mozna skrocic, to widac nie mozna. Kolejna osoba, ktora „zablyskuje” w polskiej prasie na okolicznosc.
  Wiec zaczyna sie idylliczna historia jak to z zona uciekli z NY do swojego letniego domu do hrabstwa Westchester ( w gore od NY), cholera zawsze wiedzialam, ze to sie nazywa powiat, ale skoro hrabstwo. Zem niedouczona. Wiec rano z zona wstaja, pija kawe, obdzwaniaja znajomych, robia 2tys krokow po mieszkaniu, (ja na swoim „wietrzeniu sie” robie przynajmniej 15 tys.) na zakupy specjalnie nie chodza, bo maja zapasy, zachorowan w hrabstwie, czy wsi kilka sztuk. Sielanka wakacyjna. To prawda z ta sielanka, ale powinien napisac tak: my jestesmy w szczesliwej sytuacji, mielismy gdzie uciec , pracy nie stracilismy, pensja nam leci, a na dodatek mamy emerytury, ale ciagle mysle o tych ludziach co pracuja na pierwszej linii frontu, albo o tych co musieli zamknac swoje male biznesy i na ich konto nic nie wplynie…… lista dluga tych straszliwych sytuacji. Widocznie za duzo wymagam od tak szacownego pana i nie mam prawa go pouczac co powinien powiedziec.
  Potem jest juz opis sytuacji w NY, zbior takich niesprawdzonych ciekawostek, naogol z tv. Och, najwiecej przypadkow jest na Manhattanie, bo najwieksze zageszczenie. Naprawde od poczatku Manhattan byl i jest na trzecim miejscu. Najwiecej przypadkow jest w mojej dzielnicy Queens, ktora jest olbrzymia, w wielu miejscach niezageszczona, ale jak pisalam to dzielnica emigrantow, ktorzy w bardzo wielu przypadkach placa za ten swoj status. Wsrod innych takich opowiastek osobe czytajaca wywiad rozbawila informacja jak to miasto coraz lepiej dziala , bo ma dodatkowe szpitale …no i oczywiscie wkolo powtarzana wiadomosc o szpitalu polowym w Javitas Center zamienionym na 2 tys. lozek. Poprzedniego wieczoru moja wspoltowarzyszka wlasnie wrocila z szyft w szpitalu 12hX4dni i przed nia 3 dni wolnego to i humor miala. Wiec mowi, opowiem ci jak to jest z tym szpitalem w Javitas Center. Jak pokazywali w tv na okraglo, lozeczka za parawanem w karnym szeregu, nic tylko przyjmowac pacjentow. Najpierw kilka dni trwalo nim Tr. zgodzil sie, zeby to byl szpital dla corona. Mial prawo decydowac, bo te lozka ustawila Gwardia Narodowa. Dlaczego nie chcial pozwolic? Bo ma waaadze, a prosi NY. Kiedy zgodzil sie to okazalo sie, ze nie bardzo jest kim zapelnic te lozka z wyposazeniem, poniewaz pacjent musi spelniac wiele wymagan, zeby mogl byc tam przetransportowany. Zasadnicze, aczkolwiek prozaiczne jest, ze musi przejsc o wlasnych silach 150 metrow do ubikacji. No bo skad w centrum wystawowym ubikacje w wiekszej ilosci? Tacy pacjenci, ktorzy sa w stanie przejsc 150metrow o wlasnych silach sa rzadkoscia i naogol ida do wlasnego domu. Innym warunkiem jest, ze zawartosc tlenu z paluszka nie moze byc wieksza niz 88%. Ubezpieczenia placa za pobyt w szpitalu tylko jesli jest ponizej tej wartosci, wiec kto bedzie placil za takiego pacjenta, ktory ma juz liczbe 90%? Rozumiecie cos z tego? bo ja nie bardzo. Kolejnym warunkiem jest posiadanie wlasnych lekow na co najmniej 5 dni ( jesli sie cos stale zazywa). Tych wymagan wzgledem pacjenta, zeby mogl byc tam przeniesiony jest tak wiele, ze wlasciwie nie ma kogo przenosic. Chorych na starcie nie bardzo mozna przyjmowac, chyba tez ze wzgledu na te ubikacje. Tam chyba ci gwardzisci obsluguja i nie ich wina, ani nikogo innego, ze takie sa tam warunki. Pacjenci na wiadomosc , ze maja tam byc przeniesieni sa przerazeni, widac wiesc gminna juz sie rozniosla. Nie winie wladz miasta, bo kto mial doswiadczenie w obsludze polowego szpitala na 2000tys. lozek dla pacjentow o najrozniejszym zaawansowankiu tej strasznej choroby. To byloby swietne noclegownia na festiwal Owsiaka, czy inny Woodstock. No to zasmiewalysmy sie z tych kilka ubikacji do ktorych musza sie doczlapac pacjenci i stac w kolejce. Jak mozna sie smiac? Widac mozna. Z kolei oslawiony szpital marynarki wojennej, ktorego tez bronil Tr. ze nie moze byc na korona, stal pusty kilka dni, przyjeto 20 osob, gdy lozek 950. Poniewaz to szpital z obsluga wojskowa, to Tr. nie chcial jej zarazic. Na szczescie okazalo sie w trzecim dniu, ze kilka osob z personelu wojskowego jest chorych i tym sposobem szpital zyskal prawo do corony.
  To co napisalam powyzej moze pozwoli wam zrozumiec, ze najlatwiej jest krytykowac zza klawiatury, a moze zrozumcie troche tych ludzi z pierwszej linii frontu nawet jesli naleza ze stanowiska lub zapatrywania do wrazych wam ludzi. To jest praca ponad sily, emocje, talenty organizacyjne ludzi…. Zrozumcie to!!
  Oprocz korony mamy tez Tr., ktory znow otwiera gospodarke za dwa tygodnie, nie baczac, ze epidemia coraz bardziej sie rozwija. Pod tym wzgledem dobrze, ze jednak gubernatorzy stanowi maja duzo wladzy i po prostu nie sluchaja idioty i zbrodniarza.
  Przed chwila przekroczylismy w USA 18 tys. zmarlych do rana bedzie ze 2 tys, wiecej. Tydzien temu mowil ze umrze nas 240 tys, a jesli tylko 100tys. to bedzie szczesliwa liczba ( taki z niego dowcipnis), dzisiaj juz za dwa tygodnie z fanfarami otwiera gospodarke. Nawet jego totumfaccy z WH blagaja go, zeby nie robil tych briefingow.
  Ostatnie notowania epidemiologiczne sa znacznie laskawsze. Podaja, ze umrze nas tylko 60tys., a dzisiaj jest dopiero 18. Makabryczne, co napisalam? Nie, prawdziwe, Juz zmiekl burmistrz miasta, co mowil, ze nie bedziemy chowac w zbiorowych mogilach, a potem se ludzie zabiora te prowizoryczne trumnmy. Juz pokazano, takie ogromniasto dlugie doly na jednej z wysp , w ktorych uklada sie jedna przy drugiej i wiele rzedow wysokosci pierwsze skrzynie ze zwlokami, kazda oczywiscie z „metka”. Makabryczne, nie jestescie ciekawi takich szczegolow? Lepsze o idyllicznym przeczekaniu epidemii w swoim letnim domu?
  Wiadomosci lokalne to coraz wiecej krotkich wzmianek o wazniejszych osobistosciach, ktore zmarly. Znalam osobiscie dwie osoby, ktore zmarly. Jedna po 80, druga 59. Moj ziec Amerykanin oczywiscie zna takich wiecej.
  Teraz z innej beczki. Naukowcy, z calego swiata chca zrobic chociaz malenki cud i probuja z kazdej strony. Wyscig o wynalezienie szczepionki, chociaz troche wspomagajacego lekarstwa, wyscig o wynalezienie testow, nie tylko na stwierdzenie corony, ale odpornosci immunologicznej, proby leczenia plazma z antycialami od chorych juz wyleczonych ( taka metode zastosowano u B. Johnsona)., Np. w stanie Kalifornia, gdzie z przyczyn niezrozumialych ilosc zachorowan i zgonow jest wielokrotnie mniejsza niz w NY od przyszlego tygodnia co tydzien na probce 1000 osob beda badania przesiewowe ile z nich ma odpornosc immunologiczna. Jedna z teorii mowi, ze ze wzgledu na ogromny kontakt Kalifornii z Chinami moze sa juz ludzie ktorzy wczesniej przeszli ta chorobe.
  A przy okazji – badania szlakow jak dostal sie wirus do Ameryki. Wg uczonych z Harvard, ktorzy przesledzili trase wirusa na omal 90 przypadkach ze Wschodniego Wybrzeza z wyjatkiem jednego wszystkie mialy swoj slad z Europy.
  Omal 100 wybitnych uczonych amerykanskich wydalo oswiadczenie, zeby bardzo uwazac na wyniki testow na corone. Mozna szacowac, ze w ponad 15% podaja mylny wynik.

 188. A ja tam lubię Mauro Rossi ; chociaż nie zawsze go czytam .
  Uważam że to jeden z inteligentniejszych postaci tu na blogu .

  https://www.youtube.com/watch?v=bMly5NzZ5Ek

 189. Blackley
  11 kwietnia o godz. 5:07

  Niezalezne przedsiebiorstwa po kryzysie znikna,
  zostana jedynie molochy korporacyjne i proletariat.

 190. zyta2003
  11 kwietnia o godz. 5:05

  Nie wiem co napisac. Koszmar!
  Chce abys wiedziala ze przeczytalam Twoj tekst I doceniam Twoje reporty.

 191. Warto dzieci zapytać, które bebiko lepsze z wizerunkiem Putina czy Terleckiego…Tak sobie myślę prywatnie o maskowaniu charakterów…Przede wszystkim nie straszyć …mawiał klasyk lekarzy…

 192. O @Mauro Rossi śpiewano już dawno.

  Poniżej świadectwo sprzed 8 lat.

  https://www.youtube.com/watch?v=lB2E6RX7W44

 193. 7 minut smętku.
  Czym tu się zachwycać?
  Gościu wciąż zapomina tekstu!!!
  No full wats, no metal, no drums – no fun!
  Kiepski żel do włosów, brak kantyleny – facet w ten sposób niewiele zarobi!

 194. guzdra
  11 kwietnia o godz. 8:24
  O @Mauro Rossi śpiewano już dawno.

  A trolle i „pożyteczni idioci” do dzisiaj adorują.

  Na dwoje babka wróżyła.

 195. Zaraza. Włochy. Watykan…jaką korzyść mają Włosi z takiej lokalizacji…Tak sobie myślę prywatnie, że Pan Twardowski był bardziej przyziemny, bo Karczmę Rzym miał na oku…oj wtedy się działo… Teraz Morawiecki ma na oku kolaboranta III Rzeszy, który podarował glebę pod państwo papieży i przypomina sukcesy przez innych nazywane zbrodniami Duce…o antykomunistycznym obliczu…kolejny tzw.wyklęty bratanek się rodzi…choć był okupantem w Warszawie…

 196. Gdzie tu inteligencja?
  Najwyraźniej nie rozumiem tego pojęcia!

  Tysiące tekstów blogowych z rozbłyskami prawdy
  i tylko @Blackley zwerbowany.

  Narkotyki są powszechne, ale tylko Himilszbachowi pomagały one tańczyć z muzami.

  No ale ja w opinii blogowej muzyczki zapewne znam się tylko na muzaku a nie na MUZYCE

  Polska szkoła podstawowa definiuje mądrość jako owoc ogromnej nieskutecznej pamięci i umiejętności stworzenia zdania mającego więcej niż 6 słów.

  Taki Chopin, biorąc pierwszego z brzegu – zdradził Naród Polski i chrześcijaństwo, przemilczając że mazurki są wielkanocne i nie chciał napisać żadnego rekwiem.

  No to @Mauro Rossi – wspaniały brylant – niestety zostanie rzucony w ogień szańca.

  Barbarzyństwo szerzy się w Polsce i nie docenia polskich władz, które nie są tak głupie jak szwedzkie.

  https://www.youtube.com/watch?v=2TLsw-OItC8

 197. Stało się, bo propagandowo nie udało się przypisać zarazy Putinowi…Tak sobie myślę prywatnie, że o boskości zarazy nie dowiemy się z ust sekty smoleńskiej…bo to ten sam adres…Kiedyś ludzie mawiali…Bóg sprawił, że…to było ich przyzwoite pojmowanie świata…

 198. Bar Norte
  11 kwietnia o godz. 1:20

  Mój komentarz
  Rossi czerpie swa wiedzę z systemu, w którym został osadzony, jak przedstawia to symbolicznie Bar Norte – z poradnika agitatora.
  Rossi nieświadomie propaguje na EP podstawy faszyzmu pisząc o fizjonomice jako nauce.
  Jarosław Ka jeśli chodzi o jego stosunek do ludzi jest neofaszystą, ponieważ dla niego najważniejszym warunkiem budowania nowego ustroju jest wymiana elit nazywana dla niepoznaki dobrą zmianą. A sam mechanizm wymiany elit, kwalifikacji ludzi do wymiany opiera się na kilku kryteriach, które były stosowane w faszyzmie.
  Oto niektóre z nich

  a) pochodzenie etniczne (nieprawidłowe nazwisko, nieprawidłowe nazwiska w drzewie genealogicznym)
  b) nieprawidłowy wygląd (fizjonomia)
  c) nieprawidłowy życiorys (pobyt we wrogich narodowi ugrupowaniach, skłonność do knucia, przebywanie na studiach we wrogim państwie, itp.)
  d) nieprawidłowa rodzina bliższa i dalsza
  e) stosunek osobnika do rządzącego dyktatora, (dyktatorka) – jeśli jest krytyczny, to tym samym osobnik jest wrogiem ludu i godzien jest wymiany, usunięcia, wydalenia.
  Pzdr, TJ

 199. Morawiecki chwali ojczyznę Mussoliniego na poziomie fascynacji za wnoszone wartości do rozwoju nowej cywilizacji…Tak sobie myślę prywatnie o fascimo…

 200. Dlaczego ludność cywilna nie otrzymała w ramach wojny biologicznej niezbędników z osobistym wyposażeniem przeciwko zarazie…Tak sobie myślę prywatnie, bo uprawianie kultu smoleńskiego jest ważniejsze… o zakupie F-35 nie wspomnę…Ochrona życia poczętego kłania się…Obrona Cywilna wydmuszką…wytrzymać atak niewidzialnego agresora do 10. a potem…

 201. Ludzie to idioci (przykładów kilka)

  https://www.youtube.com/watch?v=BFYRn7o6YqU

 202. kooperatywaMondragon ; 5:33 .

  Nie ma dziś już zapotrzebowania na klasę średnią , zastąpiły ich komputery
  elita i proletariat to wizja przyszłości .

 203. Przypominając Piękną Helenę można by w dochodzeniu do władzy po trupach wyjaśnić:
  Szukaj kobiety

  Ja jako wulgarny ordynariusz natomiast twierdzę, że gdy nie wiadomo o co chodzi,
  to bBIEGA o pieniądze.

  Już nie idzie: biegnie w popłochu.

  Po szczycie pandemii trzeba będzie zdecydowanie podnieść ceny wody, energii elektrycznej, powietrza, benzyny i alkoholu, oraz uchwalić inne tajemnicze podatki nieznane od czasów Fenicjan aż do skrystalizowania Nowogrodzkiego Narodowego Centrum Decyzyjnego.

  A więc trzeba przypadkowe społeczeństwo wziąć za mordę.
  A że potrzeby są ogromne to weźmie się za mordę także Naród, który masowo zaczyna wątpić w Jarosława Kaczyńskiego jako Zbawcę.

 204. guzdra ; 9:26 .

  Z kim byście tu dyskutowali gdyby nie Mauro Rossi ;
  To on pobudza wasze szare komórki do myślenia i tym samym opóżnia
  waszą sklerozę .
  https://www.youtube.com/watch?v=JabGg_RH03g

 205. Nie trzeba długo szukać ludzkiej idioty: 10.46

 206. Z obawy o ICH wkroczenie wprowadzono stan wojenny z wiadomymi ograniczeniami…Teraz kiedy zaraza wkroczyła wprowadzono wiadome ograniczenia ale zabrakło odwagi jak taki stan faktyczny nazwać…Tak sobie myślę prywatnie, że strach przed nowym odbiera mowę…a kiedyś mówiono strachy na Lachy…

 207. guzdra
  11 kwietnia o godz. 9:26
  Lubie czytac twoje Haïku. Odswiezajace!!

 208. guzdra
  11 kwietnia o godz. 10:36

  https://youtu.be/ZSA-W-TV830

 209. Mauro Rossi

  „wypada wiedzieć czym się (autorzy) zajmowali. Co nie znaczy, że należy je czytać (…)Podręczna bibligrafia inteligenta w jego głowie. To takie uwagi praktyczne.”

  No to zrewanzuję się uwagami praktycznymi. Może nie tyle „wypada” jak to ująłeś co raczej warto wiedzieć co kto napisał i gdzie go szukać. Przydaje się to do grzebania w katalogach bibliotecznych, na półkach księgarskich czy w krzyżówkach. Natomiast tych bibliograficznych umiejętnosci, jak piszesz na pewno nie warto wykorzystywać do wyrażania opinii. I to w sposób autorytatywny jak masz zwyczaj czynić.
  Mauro, zapewniam cię nie warto pisać recenzji z nieprzeczytanych ksiązek czy dzielić się wrażeniami z nieoglądanych spektakli teatralnych. Nie tylko zresztą nie warto co nie wypada – skoro akurat to ujęcie do ciebie przemawia.

  „Eugenikę uprawiały jeszcze po wojnie lewicowe rządy w Szwecji, więc o pożytku lub skutkach tego oczekiwałbym paru słów od ciebie.”

  Na blogu była długa i głęboka dyskusja na temat eugeniki zainicjowana przez komentatora, którego niestety już z nami nie ma. Dotyczyła również eugeniki szwedzkiej – zarówno w wersji prawicowej jak i lewicowej, jak również pożałowania godnego kompromisu jaki wobec eugeniki zawarły te opcje polityczne. Brałem w tej dyskusji udział, napisałem co miałem do napisania i koniec z mojej strony. Tym bardziej, że mnie ten ponury temat nie kręci.

  ” jeśli potwierdzi się, że Covid-19 częściej atakuje rasę afrykańską.”

  No własnie, jeśli się potwierdzi na podstawie np badań z Wuhan, Hiszpani, Somalii, Polsce itp. Jak na razie ten trend statystyczny dotyczy kilku ognisk epidemicznych w USA. Przyczyny zresztą syntetycznie wyjasnił Jocobsky w komentarzu z 2,07 podając miarodajne źródło. Mam nadzieję, że oderwiesz się myślowo od sekretów fizjonomiki i przeczytasz.
  Tak więc będziemy mieli okazję o tym porozmawiać jak i o innych wynikach statystyk – w rozmaitych układach. Na przykład tendencji jak dotychczas wskazującej, że w olbrzymiej wiekszości (90 procent) dotyka osób heteroseksualnych aniżeli LGBT, co powinno cię szczególnie zainteresować z uwagi na ideologiczne preferencje.
  Już się Mauro na tę dyskusję cieszę.

 210. tejot

  „Rossi nieświadomie propaguje na EP podstawy faszyzmu pisząc o fizjonomice jako nauce.”

  Nie tyle nieświadomie co raczej lękliwie, asekurancko, opłotkami propaguje.

 211. Teza do obalenia:

  Ludzcy idioci chodzą parami.

 212. @Blackley

  Moja skleroza jest już zwarta, całkowita, zakonserwowana i nie potzrzbuje pracujących na wierszówce w archiwach Makkartiego.

  @ahasverus

  { Wiele | Wielu ) aktywnych na tym blogu { komentatorek | komentatorów } to są osoby, które straciły kontakt z codziennością Polski.

  {Żyły | Żyli } tu gdy przyklad dawał Majewski.

  I tak, { wyjezdne | wyjezdni } mogą nie znać późniejszych – niż wykute przez niego nagrobki – dorobku Jana Himilsbacha.

  Zjawil się rankiem na planie filmowym w sztok pijany.
  Strofowany zapytał: No to naczym ja mam zbudować swoją kreację.

  Ja nie bywam i nie zamierzam bywać w Muzeum Akt Nowych bliskich Zieleniakowi Banachowi ( jako szpitalowi ). Stąd klasyfikacja jako haiku.

  https://www.youtube.com/watch?v=fPt1kzewBVw

 213. @zyta2003, 11 kwietnia o godz. 5:05

  Niemal wszystkie (zachodnio-)europejskie media pokazują te groby na Hart Island, informują również o tym, że najwięcej zakażonych jest w Queens…
  Nowy Jork nie schodzi z czołówek dzienników, bo to zawsze jakaś pociecha dla Europy, że gdzie indziej jest jeszcze gorzej.
  Tak więc nie myśl sobie, że reszta świata nie bierze (medialnego) udziału w amerykańskim koszmarze i bez twoich relacji nikt by nie wiedział, jak jest tam naprawdę.
  Możesz raportować ile chcesz, ale oszczędź sobie tego sarkastycznego tonu „ze najlatwiej jest krytykowac zza klawiatury, a moze zrozumcie troche tych ludzi z pierwszej linii frontu”

 214. Gorzka prawda…Watykan bezradny wobec zarazy…Tak sobie myślę prywatnie o oferowanej przez Morawieckiego pomocy…

 215. Bar Norte

  Korespondentka Krytyki Politycznej z USA bardzo dobrze przedstawia dzisiejsza sytuacje.
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/usa-demontaz-panstwa-to-idealna-pozywka-dla-wirusa-popeda/

 216. Bar Norte

  Sytuacja w krajach skandynawskich w czasie zarazy dla porownania.
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/model-nordycki-w-czasach-zarazy/

 217. Mauro , przyjacielu szlachetnosci , jako ” jeden z inteligentniejszych postaci ” badz uprzejmy opoznic moja skleroze i znalezc krotsza droge do folwarku , ee …. bulwaru
  Cudze chwalicie swego nie..
  „sil.m
  Jemu się marzy pytanie – jak dojechać do Bulwaru Lecha Kaczyńskiego? I by padła odpowiedź:
  – Do Bulwaru Lecha Kaczyńskiego pojedzie pan ulicą Ofiar Katastrofy/Zamachu Smoleńskiego, skręci w prawo w ulicę Braci Kaczyńskich, potem przez Męczenników 10 Kwietnia, dalej prosto przez Prezydenta Tysiąclecia i skręci pan w lewo, w Bojowników o Prawo i Sprawiedliwość. Potem już prosto do Placu Braci Bliźniaków z pomnikiem Jarosława Boga Żywego, a za nim rozpoczyna się Bulwar Lecha Kaczyńskiego.”
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25863143,cmentarz-powazkowski-jest-zamkniety-ale-nie-dla-jaroslawa-kaczynskiego.htm
  Gdyby cos tam , cos tam, to „granica podlosci ” pozostaje tam gdzie byla za murem w okolicznych krzakach . Podlosc , uschnieta , wypalona itp , inteligencja jak inne smieci – na wysypisku .. , bez trybu , pod murem.

 218. Najserdeczniejsze życzenia zdrowia!
  PS
  Droga Madziu, tym razem twoje życzenia nie zostały „załapkowane”.
  Uściski wirtualne.

 219. Według Morawieckiego makaron włoski zastąpi ruskie pierogi…Z ziemi włoskiej do wolski…Tak sobie myślę prywatnie, że sympatia do Rosji wisi na włosku…

 220. PA
  Psycholog o uchodzcach z Afganistanu…

  Nb. ogladam czasami na ulicach i w sklepach mojego miasta przyjezdnych Afganow z ich rodzinami i zastanawiam sie, co oni o nas mysla? Niektorzy chodza wciaz ubrani w swoje stroje przywiezione z ojczyzny.

  PA sugeruje, ze jest „swoj“. PA zastanawia sie i nie mysli.

 221. olborski ; 12:34 .

  Aby dostać się do Bulwaru Lecha Kaczyńskiego trzeba jeszcze przejechać
  ulicą Jana Pawła II czyli Ojca Świętego .

 222. Przetłumaczone z obcego języka:

  Dzisiaj miedzy godz.18:00 a 23:00 satelita
  wyposażony w ultralaser będzie mierzył
  temperaturę ciała ludności, w celu ustalenia
  ekspansji wirusa Corona-19

  Z tego powodu proszeni są państwo, aby
  w podanym przekroju czasowym, stanąć nago
  w ogrodzie, na balkonie albo przed drzwiami wejściowymi.
  Prosimy o trzymanie paszportu, albo prawajazdy
  w wyciągniętej prawej ręce.

  Dziękujemy za współpracę.

 223. Mieszkam tuż przy Starej Ochocie oraz względnie blisko rodzinnych okolic @Jacobsky, o którym wiem, że bywa w Warszawie.

  Ale najważniejsze rzeczy dzieją się teraz w Polsce poza Warszawą i poza dawnymi wizytowymi rejonami stolicy.

  Zbudowano już tysiące mieszkań pod ścieżką { podejścia do | odejścia z } lotniska na Okęciu. Mieszkańcy tych domów będą głusi na <wytrawną muzykę i zapewne agresywni, gdyż dym z papierosa palonego na balkonie będzie wchodził do salonu sąsiada do okien którego jest trzy metry.

  Dziki Zachód będący powojennym bagażem po zrujnowany Warszawskim Getcie jest nie do poznania przez tych, którzy ruszyli z Warszawy w świat p 1989. roku.

  ( Kropka przestała być tylko point stop i jest przymiotnikowa , bo twitowanie czyli ćwierkanie wprowadza zasady, dzięki którym kabaret literacki musi zmieścić się bece – zobacz słownik nowych kolokwializmów .)

  Z metropolii podkarpackiego zagłębia obrzędowego katolicyzmu przesunięto chronionego niegdyś kapłana, o którym kpiono, że przejechany przez niego jest coś winien przejeżdżającemu.

  Rodzinna zakonnica katechetka do nosi spod Rzeszowa, że wypisywanie zlekcji religii jest powszechniejsze niż barbarzyńskiej Warszawie.

  Niektóre miasta Górnego Śląska rozbudowywane niegdyś jako sypialnie straciły około dwieście tysięcy mieszkańców. Za niewielkie pieniądze w północno-wschodniej Polsce można kupić dom gotowy do zasiedlenia.

  Polacy przeprowadzają się do miast.
  Nie opłaca się dociągać ostatniej mili światłowodu do przysiółka wejskiego.

  Niegdyś Polaków dzieliło się na prowincjuszy i resztę.
  Teraz kryterium jest zasięg.
  O zasięg przewrócą się korespondencyjne wybory Rzeczpospolitej.

  Czy emigracja była, czy jest lekarstwem na brak perspektyw?

  Skoro @Lewy przerzuca Politykę za darmo na stacji benzynowej, to trudno na prawidłową odpowiedź na te pytania.

  Studia dziecka i dentysta wyczerpują emigranta i na Polityka on-line nie starcza.

  No i @guzdra w rewanżu nie czyta w Dziennik Gazeta Prawna setndapowych kawałków o kretyństwie Pomarańczowego, bo ( ich tam nie ma ) i jest uzależniony od pisma i dźwięku i nie cierpi na tabloidiotyzm, ani nie bawią go krajowe doniesienia o wchodzeniu Zbawcy w dupę.

  https://www.youtube.com/watch?v=_7ng45Q5NQo&feature=youtu.be

  ( Typowej Polki i typowego Polaka nie stać na amatorskie nagranie dobrym sprzętem audiowizualnym. Na 1 maja życzę sobie YouTube Premium. )

  Rzecz gustu, kwestia smaku.

  Trudno się żyję z aspirującym człowiekiem, który wolał boso niż słomę w butach.

 224. Vladimir Vladimirovich Putin po koronawirusie zaprowadzi nowy porządek świata .

  https://russia-insider.com/en/putin-trump-forced-populist-alliance-vs-globalists-end-jewish-power/ri28611

 225. przez 10 lat od Smolenska w wypadkach zginelo w Polsce okolo +- 40 tys Polakow. W USA +- 400 tys.

 226. Katolicy doczekali dowodu na istnienie Boga…co Watykan przyjmuje z pokorą…Tak sobie myślę prywatnie o zarazie zesłanej wyrokiem boskim w celu dyscyplinowania grzeszników…Rydzyk w ramach kwarantanny sugeruje rozmyślania…nad swoimi czynami…

 227. PA
  twierdzi, ze znal wszytskie niewielkie powiatowe miasta w Polsce w latach 60 oraz sugeruje, ze we wszytskich niewielkich powiatowych miastach byly delikatesy i delikatesy w delikatesach. Delikatny temat na temat znajomosci geografii Polski.
**Ktos twierdzi, ze drugi twierdzi i miesza wszystko…. twierdzi, że Polacy zabili więcej Żydów w czasie okupacji niż Niemcy (zamiast Niemcy, powinno byc Niemcow)

 228. Bosonogi PA slyszal na wlasne oczy…….

  Palestyńczykom też się zdaża zabić żydowskie dzieci.
  Zdarza sie, tylko nieco rzadziej.
  Po jednej stronie jest szlachetna IDF z zasadami nowoczesnej armii (nieatakowania cywilow) a po drugiej- terrorysci, jak sie nazywa Palestynczykow w Izraelu (slyszalem to na wlasne uszy od wielu Izraelczykow).

 229. Żyjemy skoszarowani … pomyślmy wspólnie jak będzie wyglądać nasze polskie życie gospodarcze po pandemii

  https://www.youtube.com/watch?v=FeGHSP_8-Mg

 230. Po obaleniu tzw. komuny w kraju katolickim życie jak w celach zakonnych staje się normą…o take Polske…z dachem nad głową i miską ryżu…Tak sobie myślę prywatnie o modlitwie o wolną…ale w kamaszach…

 231. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę najwięcej, bo 43,96 proc. respondentów, oddałoby swój głos na PiS. Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu” wskazuje, że 22,44 proc. respondentów wskazało z kolei na Koalicję Obywatelską. Trzecie miejsce z wynikiem 15,66 proc. zajęła Lewica. Mniejszą popularnością cieszy się za to PSL-Koalicja Polska, która może liczyć na 8,73 proc. głosów. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajęła Konfederacja, na którą wskazało 7,71 proc. osób biorących udział w badaniu. Poprzednie badanie zostało zrealizowane w dniach 17-18 marca przez Instytut Badań Pollster, a 1077 dorosłych Polaków zapytano o to, na którą z partii oddaliby swój głos. Najwięcej, bo 41,89 proc. ankietowanych wskazało na PiS, co stanowi niemal taki sam wynik jak w lutym.
  Jak widac ludzie nie widzą jak PiS nie przygotował kraju na epidemie i jak panicznie i chaotycznie działa. Jakoś nie dociera do nich ze nie ma żadnych. skrupułów by rozszerzyć epidemie dla politycznego celu Nie dostrzegają że ci polityce kompletnie prawa nie przestrzegają to smutne

 232. Hunwejbini w ramach klauzuli sumienia nie podnoszą ręki na wyroki boskie…Tak sobie myślę prywatnie o nie przygotowaniu kraju nad Wisłą…Jak w Zemście…z nią się zawsze zgadzać trzeba…

 233. „trzeba jeszcze przejechać ulicą Jana Pawła II czyli Ojca Świętego” .

  „I nikogo na ziemi nie tytułujcie ojcem, bo macie jednego Ojca — tego w niebie” (Jezus z Nazaretu).

 234. Nielegalne zgromadzenie na warszawskim Placu Piłsudskiego

  https://www.facebook.com/859760530781911/videos/628992001284469/

  Ośmiornica PiS– po trupach Polaków

 235. @stasieku!!!

  Nie dołączaj do grona osób uznających, że w kwestii samochodu, komputera i bloga najważniejszy jest Honor.

  Jeśli nie korzysta się z kliknięcia w górną linijkę KOMENTARZE to ukaże się pod wpisem gospodarza dolna linijka
  KOMENTARZE z ROZWIŃ WSZYSTKIE.

  Po takim wejściu na blog nie jesteśmy powiadomieni o tym , czy kilkakrotnie przy jakimś komentarzu opuszczono kciuk w dół.

  ***

  Chodząc na spacery często spotykam psy ujadające na mnie.
  Zawsze je pozdrawiam, bo te zabawki homo sapiensa są stworzone do szczekania.

  Tak to jest z faciami takimi jak @guzdra
  wypranymi z honoru, lub nim nigdy nie splamionymi.

  Kliknięcie w Czytaj wszystko może ujawnić naszą nerwicę w granicach normy, bo nie jest zdolne podnosić opuszczonych kciuków.

  ***

  Jeszua Ha Nocri moim zdaniem bezskutecznie dał się ukrzyżować.

  ***

  Życzę @Mag i tobie @stasieku, aby najbliższe kilkadziesiąt godzin nie zbliżył się do was znerwicowany członek patrolu.

  Ja mam tylko ze spacerów wyłączony Skwer Dobrego Maharadży sąsiadujący z dwoma komisariatami i jedną prokuraturą oraz i podziwiam skrawki zieleni między domami odległymi na tyle aby pograć w piłkę z dziećmi i dostać mandat od policjanta marzącego o premii.

  W przestrzeni publicznej mamy jaja i trudno o wesołość.

  Smacznego i tele-rozmów nie zarażających.

 236. Wczoraj około godz. 10 limuzyna Jarosława Kaczyńskiego wjechała przez boczną bramę na Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Szef PiS udał się na grób matki w towarzystwie licznej obstawy. Tymczasem cmentarz jest oficjalnie zamknięty – zwraca uwagę „Fakt”. (za Onet.pl)

  Osobiście nie widzę w tym niczego złego, że Kaczyński wjechał na cmentarz. Szkoda tylko, że z niego wyjechał.

  Ale może to była tylko próba generalna.

 237. Tym sposobem Rydzyk pozbawiony został ojcostwa…Tak sobie myślę prywatnie dlaczego w religiach jest tylu przebierańców… jak w Wenecji…

 238. @Jacobsky, 14:49
  Humor mi poprawiasz w tej social separation.
  Ukłony i pozdrowienia.

 239. dezerter83 ; 14:36 .

  Dla mnie wsio rawno , ja nie doznłem łaski wiary więc żyję bez łaski i jest mi
  z tym bardzo dobrze , mało tego , jestem wdzięczny dla diabła ze do tego
  nie dopuścił .
  Ja zawsze i wszędzie wolę burdel niż jakąkolwiek świątynię .

  https://www.youtube.com/watch?v=e3Cy4XTuL20

 240. Miłujcie nieprzyjaciół i prześladowców…Tak sobie myślę prywatnie czy takich Bóg począł…

 241. stasieku
  11 kwietnia o godz. 12:37
  no to wesolych Swiat.
  Jutro nie napisze, bo znow mam jakis dyzur. A nie chcialbym sie spoznic.

 242. jobrave
  Wasza krolowa HM Elisabeth II powiedziala, czy tez nie, w oredziu:
  „Please everyone stay in your castels”

 243. @guzdra
  Dziękuję i odwzajemniam.

  Powody „łapkowania” niektórych, zupełnie niewinnych komentarzy, pozostają dla mnie zagadką.
  Angielskojęzyczne filtry software’u – OK, to można zrozumieć. Jakaś kombinacja znaków się autorom źle kojarzy.
  Ale popacz, popacz na całą serię „łapkowań” i spróbuj zrozumieć, znaleźć jakąś prawidłowość.

  Twoje „hokku” czytam, ‘żaluzje’ pojmuję, a tak w ogóle to cieszę się, buddy, że humor cię nie opuszcza i grzebiesz w zasobach w poszukiwaniu niebanalnej muzyki.

  Czymsie

 244. @ahasverus, 15:14
  Pisz, pisz jak najczęściej, tylko nie dawaj się wciągać w ble, ble.
  Tyle ciekawych postów nadałeś, życie masz ciekawe, jest się czym podzielić.
  Serdeczności.

 245. Ta mała odległość członków świty od osoby Wielkiego Polaka i jego wizyty przy grobie matki są dla mnie zrozumiałe. Lizusy mają ukryty dystans do paranoika, a trzeba także poprosić matkę o wybaczenie tego co Wielki robi Małym.

  Ma umrzeć tyle, żeby reszta zrozumiała, a Pan W Niebiosach rozpozna swoich.

  ***

  Póki co, żółto kwitnący mniszek przebija świeżością stokrotki oraz przekwitłe fiołki.
  Zieleń wyszła z ukrycia i kosy śpiewają kosówkom.

  Czas płynie i niedługo nieatrakcyjne wzrokowo ptaszki wieczorem wyjdą na front line naśladując ją:

  https://www.youtube.com/watch?v=BhqRZR3oDpk

 246. …błogosławione łono, które nosiło…Tak sobie myślę prywatnie, że nosił…

 247. Żarty z ceremonialnie okrytych, to nie jest mój wynalazek.

  Nawet nie trzeba znać żadnego prajęzyka, żeby coś skumać przed złożeniem skrzeku.

  https://www.youtube.com/watch?v=iuhw9Qo6P8I

 248. „Please everyone stay in your castels”

  A wasza (była) królowa: „jedzcie ciasteczka, jak nie macie chleba” 😉

 249. Phantomschmerzen kojarza mi sie z Phantomwissen u cierpiacego.

 250. Nim dania opóźnionego obiadu się staną cieplejsze, zaklnę sobie i wam soczyście.

  https://www.youtube.com/watch?v=kVi67FX_s1A

  ***

  @Blackley

  Ja nie jestem wy
  Jam kot swobodny z matki ona.
  Czyż nie widać tego na ekranie?

 251. Francuska Kronika FilmowaFKF
  *Ilosc wupadkow na ulicach spadla o ok 40%. Ofiar smiertelnych podobnie. Moje ubezpieczenie chce, w zwiazku z tym dac mi 30 EU z kazdego kontraktu , jaki u nich mam, zalecajac, abym raczej dal to na cela charytatywne.
  *Ilosc wlaman spadla o polowe. Tak samo ilosc kradziezy pospolitych i nawet tych z „violence”.
  *Coronavirus zarazi nawet z odleglosci 4 metrow od chorego.
  *Przedluzono Do 9 tygodni: taki jest prowizoryczny limit przerwania ciazy z pigulka.
  *Professeur Raoult: debata
  Wg „autorytetow medycznych”, rezultaty jego leczenia hydrox..rquinine i azith.romy.cine sa obarczone pewnymi „naciagnieciami koldry”
  WG prof Raoult 1061 pacjentow otrzymalo lek przez 3 dni po zdiagnozowaniu Corona.
  Po 10 dniach 91,7% nie mialo sladow wirusa w testach i bylo 0.5% smiertelnosci (osoby miedzy74…95 LAT).
  Ale: w jego badaniach 95% mialo inicjalnie forme lagodna zakazenia (normalnie80%)
  sredni wiek chorych to 43 lata, czyli mlodsi niz normalnie, w wiekszosci kobiety, co zmniejsza smiertelnosc.
  . International Society of Antimicrobial Chemiotherapy wyrazilo opinie, ze badania Raoult nie odpowiadaja standartom jakosci
  Syn mi mowil, ze Raoult ma „conflit d’intérêt” z Sanofi. Nie sprawdzalem.
  Nastepna FKF pojutrze

 252. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 16:37

  po raz pierwszy pokazano prof. Raoulta w naszej TV i rzucono haslo, ze gdyby jego bogata osobosc leczyla, to caly swiat bylby szczesliwy….

 253. adam100
  11 kwietnia o godz. 16:11
  To byl apocryphe, tak samo jak oskarzenie jej o kazirodcze relacje z Delfinem.
  Swoja droga, gdybys mial meza, ktory przez siedem dlugich lat nie zdejmie z ciebie kwiatu niewinnosci, to tez bys odjechal.Dopiero jej brat cos zrozumial, i mala operacja znana od trzech tysiecy lat u plemion walesajacych sie na Synaju i na Negev, , uczynila go zdolnym do obowiazku przedluzenia dynastii. Czy poprosili mohela o usluge? Nie wiem. Chirurgia byla na dobrym poziomie w Paryzu. 100 lat wczesniej jego prapradziadek byl wyleczony z wrzodow rectum dzieki nozowi. W podziece oddzielil dekretem i oficjalnie chirurgow i dentystowod cyrulikow i innych fryzjerow.
  A propos domoroslych chirurgow: znasz , co zrobiono z najblizsza przyjaciolka Marie-Antoinette przed oknem jej wiezienia?. To sa „délices” Rewolucji.
  Taki sam apocryphe : „Zabijcie wszystkich. Bog rozpozna swoich”.
  Nie nalezy wszystkiego brac doslownie.

 254. kooperatywaMondragon
  11 kwietnia o godz. 12:26
  Bar Norte

  „Sytuacja w krajach skandynawskich w czasie zarazy dla porownania.”

  kooperatywoMondragonie

  Czy te porównania dajesz gwoli pochwały państwowej służby zdrowia czy też odwrotnie?

  Bo na papierze, te znakomite, socjalistyczne systemy medyczne na łeb biją model amerykański:

  Włochy 12.2 % zmarłych spośród wszystkich zarażonych na C19
  Szwecja 8.8%
  Hiszpania 10%
  USA 3.7%

  Czy nie sądzisz pracowity propagandzisto, że więcej troski należy poświęcać systemom
  które wykazują się wynikami powyżej 8 procent?

 255. Saldo mortale
  11 kwietnia o godz. 16:15
  zamiast wspominac nadmiar szynki w sklepach gomulkowskich napisz esej o roznorodnosci kielbasek z kapusta w roznych regionach Niemiec… jako „koneser” niemieckiego junk food…to jak dyskusja o hamburgerze z MacDonald’sa i Burger Kinga…. uczta intelektualna…
  wciaz obstaje przy tezie, ze twoja rodzina miala przywilej kupowania w slynnych sklepach „za zoltymi firankami”….

 256. adam100
  Jeszcze do tych bulek
  Ddy kobiety paryskie ciagnely rodzine krolewska z Versailles de Paryzy, spiewaly: „Prowadzimy mlynarza, mlynarke i malego czeladnika”,
  nie potrafie znalezc dokladnego cytatu. Moze stad siewziely te bulki: brioches

 257. PA2155
  11 kwietnia o godz. 16:46
  Oh oui!!!, cala prawda. Robi duzo piany, pewny siebie.
  Ale ja nie jestem specjalista, nie wiem sam, co sadzic o jego wynikach. Bedac dzieckiem PRLu, instyktownie ufam oficjalnym instytucjom.

 258. duende
  11 kwietnia o godz. 16:52
  Czy te porównania dajesz gwoli pochwały państwowej służby zdrowia czy też odwrotnie?

  Bo na papierze, te znakomite, socjalistyczne systemy medyczne na łeb biją model amerykański:
  jest tylko jedno pytanie: co ty, jako absolutny ignorant moze powiedziec cokolwiek na ten temat?
  USA sa jeszcze przed tzw. peakiem, a panstwa europejskie juz je osiagnely. W nastepnych 5 dniach przy 2000 zmarlych na dzien, USA bedzie mialo 30 tys.

 259. Pieczone golabki w glinie a la Pietaszek , albo calkiem co innego

  https://www.youtube.com/watch?v=CG_tq5foiiw

 260. @stasieku

  Zbytnia moja pewność siebie oraz łatwość rozpraszania się – i mnie – sprawiała, że przypadkowe kliknięcie klawisza ( lub kombinacji ) powodowała niechciane zakończenie tworzenie komentarza.

  Klikanie trójkącika z intencją dezaprobaty wobec cudzego ( także własnego ) komentarza może wynikać z obarczenia zespołem niespokojnych rąk.

  Pisałem już, że statystyczny współcześniak strasznie się nudzi i nie ma pod ręką nikogo komu można dać w mordę. Lepiej niech jakaś ona łapkuje, niż by miała być damską bokserką i ( zaraza ma rys genderowy ).

  Zajmij się wnukami, aby je uodpornić na bezinteresowną agresję.

  Nierówność społeczna wśród tuziemskich i zagranicznych Polek i Polaków narasta z godziny na godzinę. Dokształć się w kwestii zachowków, by zrozumieć świat w zarazie i zmyj z duszy łapkowanie.

  Abym cię nie musiał uzdrawiać …

 261. duende
  11 kwietnia o godz. 16:52
  Czy te porównania dajesz gwoli pochwały państwowej służby zdrowia czy też odwrotnie?
  to nie jest „panstwowa sluzba zdrowia”, ale rozne modele mieszane oparte na publicznym fundowaniu….prywatny lekarz wykonuje usluge, a panstwo placi… a lekarz nie jest per se „pracownikiem panstwowym”… rzecz pierwsaz- to kosztuje taniej, duuuzo taniej… i jest powszechne…

 262. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 16:57
  adam100
  Taki sam apocryphe : „Zabijcie wszystkich. Bog rozpozna swoich”.
  Nie nalezy wszystkiego brac doslownie.
  Jeszcze do tych bulek

  Nieśmiało dodam:
  „Rewolucja pożera własne dzieci” – Georges Danton

 263. kooperatywaMandragon

  Czytałem już te teksty.

  A może pana zainteresuje materiał z kraju. Uprzedzam, że to nie jest lekka lektura.
  Tekst powstał na podstawie rozmowy red Agnieszki Sztyler – Turovski z dr n. med. Tomaszem Ozorowskim, szefem zespołu kontroli zakażeń i szefem sztabu kryzysowego, czyli zespołu ds. COVID jednego z poznańskich szpitali, konsultantem wojewódzkim d/s mikrobiologii.

  https://kobieta.onet.pl/krononawirus-polska-zakazeni-pacjenci-szpitale-brak-testow-jeden-trefny-pacjent/ey9ezxg

 264. Przodownikom , filarom iluminacji w blogosferze….z wyjatkiem tego, ktory robi z siebie durnia za darmo, jak ktos napisal.
  Palestyna, problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych bladzac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi. Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie.
  Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa, ktora wybrala inna opcje polityczna. Pomijamy spoleczno-polityczny mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”.
  Natomiast irracjonalna niechec do Zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci. Podobnie w dzisiejszej Polsce, obecny jest antysemityzm przy nieobecnych Zydach. Oczywiscie niedorzecznoscia byloby mowienie, ze wszyscy Polacy sa antysemitami.
  Mozna jednak analizowac skale zjawiska. Irracjonalne postawy prowadza czesto do irracjonalnych dzialan. Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw. Kolem ratunkowym moze byc rowniez polityka Izraela lub tesciowa, co nabiera cech humoru rodzinnego. Jakkolwiek wiara nie zawsze jest podstawa okreslenia bytu zydowskiego, to dla wielu wazna jest ilosc przodkow, ktorzy byli jej wyznawcami. Takie perwersyjne kalkulacje mialy miejsce w polskiej polityce po 1989 roku.
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia Zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci. Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.
  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza. Podobnie jest w opisach czasow stalinowskich. Tak reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Motyw eliminacyjny pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa. Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe.

 265. Saldo mortale
  jeszcze o tzw. „moich cytatach”… wiekszosc z nich zostaly pozyczone przeze mnie od innych blogowiczow… chocby ten o „genie antysemityzmu” i wielkosci ofiar w czasie wojny…. skontaktuj sie z wlascicielami praw autorskich, bo je naruszasz, przypisujac je mnie… a tak po prawdzie, cytujesz metoda „Zolnierza Wolnosci” i „Trybuny Ludu”… pojawia sie to u ciebie jak gen recesywny, jezeli tylko wiesz, co to znaczy… 🙂

 266. W winie prawda i pestycydy.

 267. 
…W Niemczech bylo wiele mieszanych malzenstw zydowsko-niemieckich, byli bardziej zintegrowani i z pewnoscia mniej narazeni na antysemityzm, anizeli w wiekszosci spoleczenstw owczesnej Europy…
Nalezaloby dodac ; do czasu….
  Przy okazji przypomniala mi sie Rosenstrasse oraz stojacy tam pomnik, omijany przez lata odwiedzajacych Polski Instytut i sklep przy U. Den Linden; znajduje sie z tylu ciagle w dosc obskurnym podworzu (pomnik).
Ktos kiedys zadal pytanie czy Niemcy ratowali zydow, tak Niemki uratowaly zydow (swoich mezow).

 268. Dlaczego replipiki PA sa infantylne? Bo sa szczere.

 269. Saldo mortale
  11 kwietnia o godz. 17:41

  Dlaczego replipiki PA sa infantylne? Bo sa szczere.

  dostosowuje sie do twojego poziomu…. wciaz polecam Prevagen, aby wzmocnic twoja coraz bardziej zanikajaca pamiec… chyba, ze jest to metoda sama w sobie…

 270. Saldo mortale
  11 kwietnia o godz. 17:41

  co to sa ” replipiki”?

 271. Gdy udaje mi sie osiagnac poziom PA, zadanie wprawdzie latwe , bo wystarczy spojrzec wstecz na marzec i cytowac PA, to PA „podchodzi“ siebie i urzadza sie w„suterynie“.

 272. Twoje pararepliki.

 273. PA ubiegl mnie z poziomem.

 274. Saldo mortale
  11 kwietnia o godz. 17:51

  Saldo, opowiedz nam cos o sobie…moze znajdziemy cos inspirujacego w twojej biografii i zrozumiemy twoja traume… a tak poslugujesz sie wybiorczo faktami i opiniami…

 275. Saldo mortale
  11 kwietnia o godz. 17:52

  PA ubiegl mnie z poziomem.

  cytujesz z uporem jeden blad ortograficzny, ktory przeoczylem…. 🙂

 276. Saldo mortale
  a poza tym, koniec na dzisiaj z przekomarzaniem sie…

 277. PA

  Tłumaczenie interlokutorowi, że lekarz w koordynowanym przez państwo modelu służby zdrowia nie jest pracownikiem pracownikiem państwowym, znamionuje rzadką głębię intelektu.

  Moja ukochana pociecha przebywa na 3 letniej zsyłce w UK, co oznacza, że na bieżąco otrzymuję informacje o efektywności tamtejszego NHS. Jest tanio i powszechnie, to fakt. Oprócz tego jest też dowcipnie – najlepiej leczy paracetamol przez telefon.

  A jak boli szyja albo oko, to idzie się do specjalisty. Wizyta jest ekspresowa, potwierdzona już na 15 grudnia.

 278. @Guzdra
  „Życzę @Mag i tobie @stasieku, aby najbliższe kilkadziesiąt godzin nie zbliżył się do was znerwicowany członek patrolu. ”
  Wzruszyłam się, że o mnie troskliwie pamiętasz i ściskam cię serdecznie, choć tylko wirtualnie.
  Czas odosobnienia ma swoje zalety. Myśli się więcej, słucha uważniej, a i gada chętniej, choć niekoniecznie mądrzej. Ale czy mam rację – nie wiem, bo generalnie myślę, więc wątpię i na odwrót.

 279. PA nie wie, ze jego ortografia mnie wogole nie interesuje. Nie moze pojac, ze irytyje mnie jego filisterstwo. Chociaz Aha jest troche lepszy.

 280. duende
  11 kwietnia o godz. 17:58
  Tłumaczenie interlokutorowi, że lekarz w koordynowanym przez państwo modelu służby zdrowia nie jest pracownikiem pracownikiem państwowym, znamionuje rzadką głębię intelektu.

  no wiesz,tylko intelektualisci tacy jak ty, znajacy problem sluzby zdrowia od podszewki moga sformulowac taka gleboka mysl na ten temat… USA jest ostatnim cywilzowanym krajem, ktory posiada calkowicie prywatny system zdrowia..czyli, w tych ciagotach do komunizmu, cos musi byc….a jak boli szyja to sie idzie do chiropraktora za prywatne pieniadze, jezeli chce sie na „cito”…. moze w twoich okolicach biora cie od razu, ale w Michigan maja podobne terminy do specjalisty jak w Kanadzie, ktora ma „panstwowa sluzbe zdrowia”…. przyjezdzaja tez tutaj diabetycy amerykanscy, aby kupic insuline, ktora jest tu 3 razy tansza, chociaz zostala wyprodukowana na tej samej linii produkcyjnej, co amerykanska…. z innymi lekami jest to samo… a poza tym, nikt nie jest takim milionerem jak ty…

 281. Jaką korzyść mają Włosi ze stacjonowania na ich terytorium dwóch papieży…Tak sobie myślę prywatnie, że to przypomina Fort Trumpa nad Wisłą na podobieństwo dymanych czołgów Saddama…wydmuszki…

 282. We wspolczesnym swiecie mediow, w ktorym dominuja obrazy, czesto tworzace imanentna, autonomiczna sile, mozemy tylko pozornie lub w ograniczony sposob poruszac sie w realnych obszarach. Swiat medialny dostarcza nam bowiem obrazy, co z kolei redukuje nasza zdolnosc do ich wewnetrzenego tworzenia. Obrazy z zewnatrz traktujemy po niejakim czasie jako wlasne, mimo ze sa one czescia swiata fikcji. Poruszajc sie z trudem w takie dla nas nowej estetycznej rzeczywistosci nie jestesmy w stanie odroznic prawdy od fikcji oraz sztuki.
  Krotko mowiac zyjemy w swiecie, w ktorym zludzenie staje sie rzeczywistoscia i odwrotnie. Oba zjawiska walcza o poszerzenie swojego semiotycznego obszaru, co oczywiscie powoduje splycenie obszaru naszej percepcji. W ten sposob tworzy sie miejsce na obszary, w ktorych dominuje fatum.
  Ono poniekad opisuje i tlumaczy spora czesc naszej rzeczywistosci. Kierujac sie racjonalnoscia probujemy oczywiscie hamowac ograniczanie wolnosci rozumu. Rugujemy przy tym emocje z naszego postrzegania przy pomocy wlasnie rozumu. Kwestia otwarta jest jednak czy i jak sie nam to udaje. Konfrontowani jestesmy bowiem na codzien ze zjawiskami, czesto przypadkoymi, mniej lub bardziej „szczesliwymi“, ktore wywoluja napiecie, leki, ktore poteguja nasza slabosc (slabostki).
  Wobec tego postulujemy chetnie racjonalnosc, samoopanowanie jako centralne i w miare stale obiekty naszej etyki czy estetyki. Stoa towarzyszy nam od starozytnosci i przydaje sie oczywiscie w sytuacjach kryzysowych. Nie sadze jednak, aby bylo ono spolecznym remedium minimalizujacym ryzyko i wypychajacym kryzysy (katastrofy) z naszej rzeczywistosci lub swiadomosci. Wlasciwa reakcja byloby racjonalne zachowanie przed, podczas i po kryzysie (katastrofie).
  Z drugiej strony zdajemy sobie doskonale sprawe, ze sam rozum nie gwarantuje nam wiecznosci, bo przemijanie i smierc nam ciagle towarzysza. Dualizm ciala i duszy akcentowano rowniez we wczesnym, wydawaloby sie „zacofanym“ sredniowieczu. Wspolczesna antropologia nie widzi juz sprzecznosci w dualizmie zmyslowosci, rozumu oraz ciala. I tak podobnie zachowujemy sie od tysiacy lat, gdy boski swiat traci swoja sile i znaczenie.
  Nierozwiazywalny problem chrzescijanskiej wolnosci woli i niezbednego pragmatyzmu nie otwiera nam drogi poza nasza rzeczywistosc. Dlaczego godzimy sie jednak na obecnosc fatum w naszym zyciu, jako czesc boskiego planu. Wydaje mi sie, ze fatum ulatwia nam zaakceptowanie stanu obecnego i nieznanego stanu przyszlego. Jednak jedynym powaznym kryterium, ktorym mozemy sie poslugiwac jest przeszlosc. Czerpiac wiedze z przeszlosci mozemy minimalizowac stale konflikty wynikajace z powyzej opisanego dualizmu i ksztaltowac obecna rzeczywistosc, wbrew lekowi, kryzysowi i grozacej, badz obecnej katastrofie. Zdajemy sobie oczywiscie rowniez sprawe z tego, ze swiat, w ktorym przyszlo nam zyc nie jest z gory opisany, ze bardzo wiele zalezy li tylko od nas samych. Dlaczego wiec godzimy sie jednoczesnie na obecnosc „nadbytu“ w naszym bycie. Dlaczego byt jest mniej wazny od bycia? Wiemy bowiem, ze nie ma znaku rownosci miedzy fatum jako sily boskiej i sily rozumu.
  Dlatego pytamy sie permenentnie czy nie jestesmy w stanie uniknac naszego losu oraz czy nie mamy wplywu na nasza przyszlosc. Nie jestesmy jednak w stanie okreslic na ile kierujac naszym losem zmieniamy losowo nasza przyszlosc, pamietajac, ze bez przeszlego nie ma przyszlego. Niezaleznie od tego czy wierzymy w nasza boskosc i boskosc otaczajacego nas swiata jestesmy czesto w stanie go zmieniac.
  Jesli wiara jest wyzsza forma wiedzy, to mamy ulatwione zadanie w kazdej konfrontacji z silami nam niesprzyjajacymi. Jesli natomiast wiedza jest kolejna forma wiary, to nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzic sie z przeszloscia, terazniejszoscia i oczekujaca nas przyszloscia. Owa droga powoduje jednak totalna inercje. Inercja z kolei hamuje postep. Otwarte pozostaje pytanie, jak my ow postep zdefiniujemy, na jaki postep sie godzimy, jaki odrzucamy.
  Owe kwestie czynia nas jednak suwerenem wlasnego losu, mimo wielu zmiennych w naszym zyciu. Nie wiec zadnego sensu powolywanie sie na teologiczne opisy apokalipsy, mimo pociagajacej ezoterycznej sily obu testamentow. Z drugiej strony wspolczesna teologia uczy nas (mimo przekladania wiary nad rozum), ze rozsadne postrzeganie swiata nie zaspokoi naszych tesknat za konformistycznymi rozwiazaniami.
  Jednoczesnie sami zauwazamy, ze brak jasnosci w etyce i polityce prowadzi prosto do dualistycznych , czesto ze soba sprzecznych poczynan. Sila nadzieji pomaga nam bowiem kreowac nowe obrazy pelne fikcji lub oczekiwan niemozliwych do spelnienia. Tworzymy dwie rozne fracje spoleczne No Future in Future now, obie jednak szukajace milosci we wspolnocie, kazdy z nas bowiem potrzebuje drugiego. Czlowiek potrzebuje rowniez utopii.

 283. Poziomki z marca 2018……

  Ponizsze zdanie nowego Przodownika jest zdaniem antysemickim:
  …Kształcą się bo wiedzą że to najcenniejsze co może być i z tego sa PRAWDZIWE pieniądze…
  „Prawdziwy” antysemita i prawdziwe pieniadze. Blackley bawil sie jako dziecko w sklep i placil nieprawdziwymi pieniedzmi i stad te resentymenty.

  Zydzi odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni, solidarni etc..
  Co na takie stereotypowe zdanie powie Nowy Przodownik. Starych nie pytam, juz dawno odkryli bowiek swoje nagie antysemickie twarze.

  …Natomiast wiem że Żydzi przykładami zawsze wielką wagę do kształcenia i wiedzy oraz byli sprawni w sprawach , nazwijmy to , finansowych . Co nie jest zarzutem a stwierdzeniem faktu . Oraz wypływa z tej żydowskiej sprawności wniosek taki ze należy postępować tak samo…
  Nie wiem czy autor powyzszej niedorzecznosci, napisanej prawdopodobnie w dobrej wierze, wie, ze dotyka antysemickich stereotypow. Jesli nie wie, to jest po prostu glupi. Przykro mi, nie potrafie inaczej

  czy ponizsze zdanie nie jest antysemickie?
  ..…Zydzi byli sprawni w sprawach , nazwijmy to , finansowych…
  Jesli nie, to przepraszam za zaplanowana histerie. Produktem ubocznym tejze jest kolejna naga twarz, kolejnego antysemity.

  cytowane…
  Nie wierzę w żadne spiski anglosaskie , syjonistycxne ani inne spiskowe teorie dziejów. Natomiast wiem że Żydzi przykładami zawsze wielką wagę do kształcenia i wiedzy oraz byli sprawni w sprawach , nazwijmy to , finansowych . Co nie jest zarzutem a stwierdzeniem faktu . Oraz wypływa z tej żydowskiej sprawności wniosek taki ze należy postępować tak samo – kształcić się o być sprawnym w kwestiach finansowych . To też antysemityzm , może ,, tenorek i zapaszek ,, ?…
  Tak, to jest typowy, klasyczny wrecz zapis antysemicki.

 284. PA,

  “ przyjezdzaja tez tutaj diabetycy amerykanscy, aby kupic insuline, ktora jest tu 3 razy tansza,”

  Nie tylko insulina. Wiele innych lekarstw jest o wiele tańszych w BC. W Victoria, BC sa apteki z napisem ze akceptuja amerykanskie recepty. Jest rowniez apteka wysyłkowa gdzie mozna kupic lekarstwa o wiele taniej niz w US. Dokladnie to samo lekarstwo I to samo opakowanie.

 285. Jacobsky
  11 kwietnia o godz. 14:49
  Wjechał-wyjechał.
  Jest takie porzekadło: co wolno wojewodzie to nie tobie…

 286. Orca
  11 kwietnia o godz. 19:18
  „Nie tylko insulina.”

  to oczywiste…. kiedys bylem pracownikiem kanadyjskiej firmy farmaceutycznej, ktorej produkcja byla skierowana glownie na rynek amerykanski, chyba w jakims celu… leki w Kanadzie sa wciaz duzo drozsze niz te same specyfiki w Europie, w Niemczech lub w Holandii..
  Trzeba byc ideologicznie zaslepionym na poziomie fanatyka-ignoranta argumentujac za strona amerykanska…w tej argumentacji popiera sie jedynie firmy ubezpieczeniowe i ich interesy finansowe…. stan wyjatkowy jak ten, ktory mamy, kompromituje „niewidzialna reke rynku”, bo ta nie przewidziala brakow w sprzecie, podstawowych lekach, lozkach szpitalnych i personelu… NYC oferuje 20k bonus dla lekarzy i pielegniarek, ktorzy zdecyduja sie na prace w szpitalach nowojorskich….
  Co do opieki szpitalnej…. w duzej aglomeracji, gdzie duzy procent ludzi nie stac na przyzwoite ubezpieczenie zdrowotne, chorzy ida z grypa do ER, w ktorej utrzymanie statystycznego lozka jest 5 razy drozsze niz innej czesci szpitala…. a szpital nie moze odmowic pomocy w ER nawet tym bez ubezpieczenia… mozna zgadnac, kto ponosi koszty… no, ale ideologicznie wszystko jest OK…

 287. Bar Norte , 17:15

  Skoro wladze nie wprowadzaja masowego testowania w najblizszym czasie,
  moze trzeba dowiedziec sie w szczegolach , jak Szwecja obywa sie bez zamykania wszystkiego ?

  Wiadomosci ( dobre dla 99% ) :
  Francja zawiesila oplaty czynszu i mediow.
  Nawet biedny El Salvador tez to zrobil.
  https://www.blackenterprise.com/france-suspends-rent-and-utility-bill-payments-in-wake-of-the-coronavirus-outbreak/

 288. PA,

  Zgadzam sie. Zyta pisala więcej na ten temat.
  Pharma I firmy ubezpieczeniowe najbardziej przyczyniaja sie do kosztow.
  Obecna sytuacja napycha konta bankowe wielu manipulantom (nie wymienie oczywistego nazwiska). Tak jak wojna, robi z wielu milionerow.

 289. Orca
  11 kwietnia o godz. 19:18
  w moim miasteczku sprawa z receptami jest nieco bardziej skomplikowana… chory z recepta amerykanska musi isc na wizyte do lekarza kanadyjskiego i ten, na podstawie recepty amerykanskiej wystawia recepte kanadyjska….
  oboje z zona mamy zabawe z reklamowana w TV GoodRx… sprobowalismy porownac na internecie cene lekow oferowa przez Good Rx z cena w aptece kanadyjskiej, bez kuponu…. i ta ostatnia byla 2 razy nizsza….

 290. PA

  Masz nieładny zwyczaj włączania się do dyskusji osób trzecich, głownie w celu rozładowania czegoś co cię gnębi, rzadko dotykasz meritum.

  Wady i zalety systemu amerykańskiego, owszem znam – nie musisz barokową ornamentyką tego tłumaczyć. Ponadto, cytowanie kogoś, bez zaznaczenia początku oraz końca jest baaaardzo ubożuchnym środkiem artystycznego wyrazu.

 291. Argumentacja amerykanskich pharma na temat roznicy cen między Canada I US obraża każda przytomna osobę.
  Wolę wiecej o tym nie pisac bo to nie prowadzi do zadnych rozwiazań.
  W jaki sposob Obama wprowadzil Affordable Care Act, ze obecny potwor mimo wielu starań nie moze tego zniszczyc to chwała dla Obama .

 292. duende
  11 kwietnia o godz. 19:47

  „Masz nieładny zwyczaj włączania się do dyskusji osób trzecich, głownie w celu rozładowania czegoś co cię gnębi, rzadko dotykasz meritum.”

  Mysle, ze to co napisales to bylo oredzie, w stylu czegos absolutnie bezdyskusyjnego…
  Tu jest blog, otwarte forum… jak chcesz zachowac prywatnosc, napisz do danej osoby prywatny email…
  Wydaje mi sie, ze twoje argumenty na zadany temat byly merytorycznie i artystycznie bardzo bogate i wyczerpujace…. jak wiekszosc twoich poprzednich wpisow…zwlaszcza czesc werbalna… przeciez ty taki artystyczny kpiarz, czyz nie?

 293. 19:52 do PA

 294. maciek.g
  11 kwietnia o godz. 14:19
  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę najwięcej, bo 43,96 proc. respondentów, oddałoby swój głos na PiS.
  Jak widac ludzie nie widzą jak PiS nie przygotował kraju na epidemie i jak panicznie i chaotycznie działa. Jakoś nie dociera do nich ze nie ma żadnych. skrupułów by rozszerzyć epidemie dla politycznego celu Nie dostrzegają że ci polityce kompletnie prawa nie przestrzegają to smutne.

  Mój komentarz
  Moim zdaniem należy popatrzeć w nas i wziąć pod uwagę, że kłamstwo i łamanie prawa w narodzie ma niską rangę jako grzech, negatywny postępek. Jak w narodzie, to i w rządzie. Drobne kłamstwa, jeśli są skuteczne, są oznaką sprytu, mądrości życiowej, a łamanie prawa przez PiSowskich polityków, to coś dalekiego, to teoria i z pewnością to nie jest łamanie prawa takie jak zabicie kogoś, czy ukradzenie miliona złotych.

  PiS chce dobrze, ale opozycja przeszkadza, przepisy są dziwne, nie ma jak ich poprawić, więc dla dobra narodu i państwa rząd musi jakoś lawirować.
  Lawirowanie i łamanie prawa (polityk nieraz musi) jeżeli są robione w dobrej wierze, bo nie ma innego wyjścia i skuteczne, to jak najbardziej należy poprzeć, bo poprzednia władza PO nic nie robiła i nic się nie poprawiało.

  Sądzę, że tak myśli duża cześć krajan o państwie i prawie – ważne są dobre intencje i skuteczność, a teoria, to inna sprawa. Nieraz tacy teoretycy, co tylko piją kawę ekspreso i wino za 100 zł butelka gadali, gadali nie wiadomo co o prawie i co mamy? – Konstytucję, która się nie nadaje. No i rząd musi sobie dawać radę. Tak myśli i daje temu wyraz w poparciu dla PiS duża cześć społeczeństwa.

  W pojęciu większości krajan, to rząd rządzi, a skoro rządzi, to ustala prawo, które musi sprzyjać jego rządzeniu.

  Rola parlamentu w optyce przeciętnego krajana jest widziana mgliście, coś w rodzaju zgromadzenia krzykaczy lub gadaczy, może i potrzebnego, ale ktoś musi tym kierować. Niech ten rząd zostanie, bo oni umieją kierować, pieniądze mają i dają sobie radę z wirusem.

  Takie jest potoczne rozumienie ustroju przez dużą część społeczeństwa Umęczonej.

  Inna sprawa
  Większościowy (jak wynika z sondaży) sprzeciw terminowi majowemu wyborów, nie wynika z braku poparcia dla PiSu, wynika ze strachu przed zarażeniem się wirusem Cov-2. Strach, to jest konkretny czynnik, działający natychmiast, tu i teraz. W polityce działają tylko konkrety, nie koniecznie materialne.
  Strach przed epidemią jest mocno zwizualizowany w mediach i obywatele mu ulegają.
  Pzdr, TJ

 295. duende
  11 kwietnia o godz. 19:47
  jezeli nie pamietasz, w twoim oryginalnym wpisie twierdziles, ze powszechny system ochrony zdrowia, ktory ty nazwales „panstwowym” jest nieefektywny, w stosunku do prywatnego systemu amerykanskiego…. zwlaszcza w czasie zarazy…. co jest absolutnym sylogizmem…IMHO

 296. Rodzice Itzhak Perlman pochodzili z Polski, o czym kilkakrotnie wspomina się w progamie. BTW można sobie życzyć talentu.

  https://www.youtube.com/watch?v=haxPfFi58ww

 297. Za oknem ciemniejący lazur nieba nad Warszawą oraz:

  Chmura warstwowo – pierzasta występująca jako przejrzysta biaława zasłona z chmur o włóknistym lub gładkim wyglądzie, pokrywająca niebo całkowicie lub częściowo. Zasłona chmur cirrostratus może być prążkowana lub przybierać wygląd mglisty. Brzeg chmur jest niekiedy ostro zarysowany, lecz częściej zakończony chmurami cirrus na kształt frędzli. Chmury Cirrostratus powstają wskutek powolnego wznoszenia się rozległych warstw powietrza do dostatecznie dużych wysokości. Chmury te powodują często zjawisko tzw. “halo”.

  Gdy światło słoneczne przestanie się odbijać w oknach najwyższych wieżowców to zabarwią się na ciepłe barwy krawędzie chmur warstwowo pierzastych zapowiadając zmrok.

  A więc lekkiej dobroci nabiera chwila o suszy ponoć dobrze służącej koronawirusom.

  Warszawa już wyschła na wiór. Mieszkańcy parterów oraz zapaleńcy z wyższych pięter rozpoczęli w tych dniach podlewać poszczególne kwiatki właśnie posadzone.

  Przed zarazą zauważyłem element agrokultury praktycznie nieobecny w latach wcześniejszych. Tylko ceremonialnie sadzone drzewa z dobranych gatunków ozdabiające Trakt Królewski u nasady pni miały techniczne elementy sztucznego nawadniania.

  Teraz dziesiątki spośród setek drzewek nasadzonych na Skwerze Dobrego Maharadży ma u podstawy wystającą końcówkę plastikowej rury o średnicy mego przedramienia. Jedyny sens jaki widzę w tym zabiegu to możliwość punktowego podlewania drzewek nieodpornych na suszę.

  Swego czasu pisałem o plantacjach amaruli w Izraelu.
  Fermentującymi owocami tego drzewa upijają się afrykańskie słonie.
  Zatem amarula zapewne jest odporna na suszę.

  Jako potomek mazowieckiej chłopki i mazowieckiego chłopa już dojrzały dowiedziałem się, że winorośl może sięgać korzeniami na 12 metrów w głąb żwirowatego podłoża.

  Od sprzedawczyni na pobliskim targu Zieleniak dowiedziałem się, że wszyscy podwarszawscy sadownicy i ogólnie badylarze mają zasilanie w wodę ze studni głębinowych.

  Od niedawna właściciele domków polskich mogą czerpać wodę ze studni głębszych niż 30 metrów ( nie chodzi tu o dokładność, a o nowe ulgi ). Inwestycja taka jest częściowo fundowana z funduszy inijnych.

  Jak jest z kanalizacją na terenach wiejskich?
  Tego nie wiem, ale sądzę, że jest też wspomagana przez UE.

  Zaraza rodzi atawistyczny strach.
  Ale gdyby Europę nie ogarnęła pandemia, to nad słabnącą obecną władzą w Polsce, która przepuściła zapasy zgromadzone w tłustych latach zebrały by się czarne chmury w politycznej metaforze.

  Zapalony drobny pasiecznik, mój szwager, twierdzi, że zeszłego lata lipa kwitła dwa dni. Nie udało mu się uzgodnić z sąsiadem drugiej wizyty beczkowozu, po tym gdy pompa jego i sąsiedzka zaczęły podawać kompot z mułu. Ponoć na tym samym małym płaskowyżu z widokiem na graniczne Niskie Beskidy wiercono studnie i do 200 metrów nie spotkano cieku.

  Polska była terenem regularnych przejść mokrych niżów na wschodnie tereny Stepu Europejskiego. Była. Niebo dawało pewność.

  Teraz Polki i Polacy będą musieli przyzwyczaić się do życia o suchym pysku.

  I gdy spod medycznych kłopotów wyziera brak solidarności Polaków, to czarno widzę przyszłość.

  I bez mego udziału wróci zgnilizna polskiego życia społecznego sygnalizowana przeze mnie co najmniej dwukrotnie:

  Nie zna życia, kto nigdy nie był na zebraniu wspónoty mieskaniowej.

  Dzięki suszy słabiej będą śmierdziały podrzucane śmieci pod altany śmieciowe zbudowane już tam, gdzie znalazło się miejsce na budowę.

  Śmieci w Polsce zawsze były cudze.
  Teraz rodzi się kradzież wody.

  Póki do złodziei nie strzelają rozpatrzmy ( ponownie – po latach )
  możliwą korzyść z wielbłąda dwugarbnego.

  https://www.youtube.com/watch?v=rK1gTEAV9qA

 298. pombocek
  11 kwietnia o godz. 20:40
  Z cyklu ” marzenia prezesa”

 299. P.A2155 & Orca
  A propos wysokich cen lekow w U S, to jako przyczyne tego stanu rzeczy firmy farmaceutyczne powoluja sie na bardzo wysokie koszty badan jakie ponosza przy ich produkcji I wdrozeniu co jest oczywiscie poza dyskusja.
  Jednak co wydaje mnie sie bardzo dziwne, ze te koszty sa w sumie nizsze od kosztow wydawanych na agresywna reklame leku po jego wprowadzeniu do sprzedazy
  Pozdrowienia

 300. jeremy
  11 kwietnia o godz. 21:25
  powiedzmy, R&D dla viagry kosztowalo 100 mld, ale juz w pierwszym roku sprzedazy zarobiono duzo wiecej…. pozostaje jedno pytanie bez odpowiedzi, dlaczego ten sam lek, z tej samej tasmy produkcyjnej kosztuje w Stanach wielokrotnie razy wiecej niz w innych krajach?
  Reklama leku w TV i magazynach to przynajmnej 20-30% jego ceny… lekarze w innych niz USA krajach smieja sie, jak mozna lek reklamowac jak fast food lub samochody… no i w rezultacie przychodzi baba do lekarza i pokazuje mu palcem lek, ktory zyczy sobie na recepte…

 301. Mauro Rossi

  Katolicka Portugalia kupila milion testow na 10 milionow mieszkancow.
  Katolicka Polska kupila 300 tysiecy testow na 38 milionow mieszkancow.
  Wladze socjalistyczne lepiej dbaja niz faszystowskie.
  https://wyborcza.pl/7,75399,25863423,epidemia-koronawirusa-portugalia-radzi-sobie-dobrze-ale-nie.html#S.polecamy-K.C-B.1-L.1.maly

 302. Dodam jeszcze cene „sympozjow” dla lekarzy i lobbystow w Kongresie…

 303. @villk:
  Rusłanów jest trochę. To Mirija była „jedynakiem”.
  Większość wielkich Antonowów lata w barwach przedsiębiorstwa powiązanego z producentem, czyli ukraińskiego.
  Nie, nie czepiałem się głównej myśli — oceny rządu. Tylko zazgrzytało mi to wskazanie na współpracę rządu z państwami autorytarnymi, bo takiego klucza nie widzę; chyba żeby skontrastować „pomoc z Chin” do „braku pomocy z UE” w przekazie rządowym. Ale samolot temu niewinny.

 304. A propos ceny lekarstw. Macie ceny i detale
  „Google traduction” s’il vous plait. Zona wola na kolacje
  Pour rappel, le chiffre d’affaire annuel généré par le marché mondial des médicaments approche les 1000 milliards d’euros avec une rentabilité moyenne de l’ordre de 20% de profit net sur ventes.

  Les industries pharmaceutiques évaluent à 1 milliard de dollars le montant des sommes engagées de la découverte d’un principe actif à sa reproduction industrielle, prenant en compte les nombreux échecs, une molécule sur 10 000 criblées est prometteuse, et le délai, entre 12 et 15 ans avant la mise sur le marché. Mais le coût réel de la R&D reste très difficile à évaluer en raison de l’opacité des laboratoires à ce sujet. Il apparait surévalué et avec certitude nettement inférieur aux dépenses de promotion du médicament.

  La politique des prix des « Big Pharma » n’est pas plus transparente : les prix varient(parfois fortement) d’un pays à l’autre, aboutissant même quelquefois aux cas aberrants de médicaments vendus plus chers au Sud qu’au Nord. Une enquête sur un anti-ulcéreux de Glaxo montrait que son prix variait de 2 US$ en Inde à 132 US$ au Salvador et 196 US$ au Chili (plus cher que dans un pays industrialisé comme l’Australie 27 US$).

  Sovaldi, traitement de l’hépatite C coûte aux US 84.000 $ la cure versus 41.000 euros dans l’hexagone.

 305. adam100
  godz. 20:17
  Bylem na Perlmanie i paru innych w Roy Tomson Hall . Przy moich mozliwosciach , wszyscy tam brzmia mniej wiecej podobnie .. dobrze .

 306. Roy Thomson Hall

 307. legat,

  nie myślę, żeby polskie i natowskie wojska były transportowane An-124 należącymi do armii rosyjskiej. Putin i stosunek do niego nie ma tutaj nic do rzeczy. Jeśli NATO korzysta z usług antonowów, to latają one w barwach komercjalnych firm:

  Antonov Airlines : 7 sztuk.
  Polet Airlines : 5 sztuk.
  Libyan Arab Air Cargo (en): 2 sztuki.
  Volga-Dnepr Airlines : 10 sztuk.
  Maximus Air Cargo (en) : 1 sztuka.

 308. zezem,

  ja bym chciał, żeby on tam wjechał raz, a dobrze. Na zawsze.

 309. Proszę to obejrzeć , tak wygląda nasz świat w oczach koronowirusa.
  https://www.instagram.com/p/B-2mPIhhgxZ/

 310. PAK4
  11 kwietnia o godz. 21:37

  „ … zazgrzytało mi to wskazanie na współpracę rządu z państwami autorytarnymi, bo takiego klucza nie widzę; chyba żeby skontrastować „pomoc z Chin” do „braku pomocy z UE” w przekazie rządowym. Ale samolot temu niewinny”.

  Red. Passentowi chodziło, by wynająć duży samolot na terenie UE. A tu pech, takich samolotów nie ma. Jest B747 (Jumbo Jet) Cargo, ale to ― pomijając koszty wynajmu ― samolot amerykański i Passent by się tym brzydził. Przynajmniej za prezydentury Trumpa. Europejski gigant A380 nie lata w wersji Cargo, bo plany produkcji samolotu towarowego (A380F) zostały kilka lat temu wrzucone do kosza, a ostatnio nawet produkcja pasażerskiego A380 zaniechana. Cóż, Europa zwija się, więc pozostały do wynajęcia samoloty, którymi Passent wyniośle gardzi.

 311. Orca
  10 kwietnia o godz. 19:13
  „To byla wielka strata. Kiedy Howard oglosil rok temu ze planuje kandydowac na prezydenta US ludzie mu ponownie wypmnieli sprzedaz Sonics. Chyba mało osob w WA głosowałoby na niego właśnie z tej przyczyny. Później Howard zmienił plany I juz nie uslyszeliśmy o jego planach na prezydenta.”

  Wielka szkoda. Ten sprytny sprzedawca przepalonej kawy zbieranej przez niewolnikow w Amaryce Pd. bylby znakomitym materialem na urzad prezydenta, doskonale podtrzymujacym tradycje tej funkcji.

 312. ten artykul, ktory skopiowalem, pochodzi z:
  „Medicament un bien commun”
  Lewa strona krajobrazu politycznego, lecz te liczby: 1 miliard $ na znalezienie molekuly, pokrywa sie z tym, co kiedys slyszalem. Z yski netto firm farmaceutycznych to 20%.
  wiecej potem idzie na promocje, niz wydano na badanie.
  Ale: przyjaciel jest dyrektorem fabryki produkujacej komponenty do perfum. Francja, wbrew legendzie, jest 5ym producentem tych produktow po USA, Japonia, Niemcy, i Wlochy czy chiny. Potem kompozycja , to juz firmy francuskie. Ktorych akcjonariuszami sa szkockie wdowy i kalifornijscy emeryci.
  Koszt produktu we flakonie 100ml waha sie miedzy 3 a 5 eu. Flakon kosztuje chyba drozej nie to co jest w srodku. Najwiecej idzie na reklame. Nicole Kidman czy Charlize Theron pracuja za uczciwa dole.
  Ale lekarstwa i perfumy, to nie jest ten sam produkt.

 313. Rząd nałożył na Polaków reguły, które sam publicznie łamie. Wszyscy to zobaczyli. To nie jest już śmieszne, to jest wręcz smutne i świadczy o klasie rządzącej.

  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200419872-Najwazniejsze-osoby-w-panstwie-daly-Polakom-najgorszy-przyklad.html

 314. Mauro Rossi

  „pozostały do wynajęcia samoloty, którymi Passent wyniośle gardzi.”

  Mauro, tyle razy cię uprzedzałem żebyś czytał teksty z którymi polemizujesz.

  Gdzie w poniższym cytacie red Passent gardzi wynajetymi samolotami?

  „Duma z powodu lądowania największego samolotu nie może przesłonić dwóch refleksji: dlaczego w takiej chwili muszą to być kraje autorytarne? Imperialistyczna, putinowska Rosja (samoloty) i „czerwona China” (jak mawiano przed wojną). Osobiście bardzo się z tego cieszę, gdyż dobre uczynki, choćby za ciężkie pieniądze, stanowią krok ku normalizacji.”

 315. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 22:35

  pisalem o „sympozjach” organizowanych przez firmy farmaceutyczne…. dzieki nim zobaczylem na wlasne oczy 3 noblistow, w tym G. Blobela… wszystko oplacone z tej kasy… podobno lekarze w niektorych osrodkach nie musza placic za lunch, bo zawsze jest cos za darmo…. przynajmniej dobra kawa i danish przy okazji doksztaltu…

 316. Michał Piróg do polityków PiS: Przyjdzie taki czas, że my będziemy chodzić swobodnie, a wy będziecie siedzieć
  https://rozrywka.dziennik.pl/plotki/artykuly/6482042,michal-pirog-obchody-rocznica-katastrofy-smolenskiej-pis-jaroslaw-kaczynski-pomnik.html

 317. Cherubinek
  11 kwietnia o godz. 22:26

  Słowa “to byla wielka strata” zacytowałaś bez konteksku. Moje slowa “to byla wielka strata” dotyczyly sprzedazy Sonics. Szkoda ze pominełaś kontekst bo bez kontekstu te słowa moga rzeczywiście dotyczyć kawy.

 318. Jacobsky,
  nie mam wiedzy dokładnej to nie będę brnął ale Ty też nie masz, bo piszesz np. o libijskich liniach i dwóch Rusłanach a jeden z nich został zniszczony na lotnisku podczas wojny a drugi zdaje się zarekwirowany za długi przez Ukrainę. Z kolei Polet Airlines już nie istnieją od chyba 5 lat.

 319. Mauro Rossi

  Czy zna Pan ocene 8 – letnich rzadow PO-PSL pod tytulem ,,Raport o stanie panstwa ”
  wydana w 2016 roku przez prawicowa oficyne Capital ?
  Rownie obrzydliwe, co sekcja pluc osoby zmarlej na koronowirusa.

 320. olborski
  11 kwietnia o godz. 21:48
  100% racji

 321. Orca i PA2155,
  jak będziecie biegać po cenach leków to jak to nie będzie kłopot to byłbym ciekaw ile kosztuje u Was jedno opakowanie (28 tabletek) Harvoni. Tak przy okazji. 😉

 322. PA2155
  11 kwietnia o godz. 22:41
  To sa nie tylko sympozja, lecz wiele innych rzeczy. Zawoalowana korupcja. Nawet nie za wiele. Ale dotyczy to jedynie lekarzy/specjalnosci ktorzy duzo wypisuja. Jest we Francji prawo, obowiazek zglaszania „podarkow”, ktorych wartosc przekracza 10 eu. Ale jezeli np tzw zabranie naukowe odbywa sie w restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin, to co tu jest do deklaracji?.
  Kuzyn w Polsce jest profesorem medycyny. To sa dopiero interesy z Tzw grantami i innymi stymulantami finansowymi. We Francji jest to dosc sztywne.
  Jezeli chodzi o system „ochrony zdrowia” we Francji: Sa dwa sektory w prywatnej Sluzbie zdrowia
  Secteur I: obowiazuja ceny Kasy Chorych, Sécurité Sociale. Wizyta normalna u lekarza
  to 25 eu, 10 minut czy godzina. U specjalisty tak samo. Do niektorych specjalistow trzeba nieco czekac, ale nie tyla co w UK.
  Secteur II: ceny wolne, ale nie do konca. Np radio panoramiczne zebow w sektorze I (moj), to 20 eu, w Secteur II w Paryzu to nawet 80 eu.
  Tzw médecine de ville, to gabinety prywatne. Jest nieco gabinetow mutualistes, tzn ubezpieczen prywatnych. Poza tym Szpitale publiczne i kliniki prywatne. Mialem na moje nieszczescie przywilej kilkakrotnej hospitalizacji i mam niezwykle pozytywna opinie: uprzejmosc, komfort i kompetencja.
  Ciekawostka: mialem pacjentke z Kanady do chirurgicznego usuniecia zebow madrosci niewyklutych. Roznica ceny pokryla jej bilet aller-retour Montréal-Paris.Nie wiem czy to prawda.

 323. legat
  11 kwietnia o godz. 23:06

  Zobaczylam co to jest harvoni I zobaczylam cene. Przypuszczam ze sprawdziles na web wiec nie powtorze. Mam nadzieje ze jesli potrzebujesz harvoni to nie musisz placic takiej ceny.
  Mamy w rodzinie lekarzy. Wprawdzie jeden jest ER a drugi pediatrician ale moze dowiem sie cos na temat ceny harvoni.

 324. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 23:07
  ja juz wczesniej zostalem obsobaczony o ten „panstwowy” system zdrowotny w Europie…podobno sztywny i beznadziejny, wzorowany na komunizmie, czyli be z definicji… 🙂
  Podobnie jak we Francji jest w Kanadzie…. jak kogos stac na szybkiego Roentgena szyi to moze skorzystac z prywatnej poradni radiologicznej… to samo z USG i kilkoma innymi rzeczami… na szczescie nie musialem….
  Usuwanie zebow madrosci chirurgicznie zdarzylo sie mojej corce…. w prywatnym gabinecie (uslugi dentystyczne sa platne w Kanadzie… niektore firmy daja ubezpieczenie dentystyczne, C$ 1500 na rok na osobe)… oczywiscie ubezpieczenie nie pokrywa ortodoncji i leczenie kanalowe jest placone w 50%… pamietam, ze musialem za to zaplacic z wlasnej kieszeni, ale bylo to moze C$ 200-300, ale dawno temu…

 325. olborski
  11 kwietnia o godz. 21:57

  Wyjątkowo sympatyczny wirtuoz. Obejrzyj tego linka

 326. legat
  11 kwietnia o godz. 23:06
  ja jestem na emeryturze i mam leki za darmo…gdybym byl w Polsce to moznaby to zalatwic za tzw. cene lekarska, nawet jezeli nie jest to generyk…

 327. PA2155
  11 kwietnia o godz. 23:20
  We Francji wszystkie akty tzw leczenia zachowawczego, czyli leczenie kanalowe, leczenie prochnicy, usuwanie jest w zasadzie pokrywane w 100%: 70% kasa chorych i 30% prywatne ubezpieczenia, ktore kazdy ma. Akty protetyczne sa obecnie z cenami limitowanymi: korona metalowa to 290eu, korona ceramiczna to max 550 eu.
  Akty parodontologiczne nie sa zwracane i implanty tudziez nie.
  Np obowiazujaca cena cleaning: usuniecia kamienia nazebnego to 28.92 eu, co oczywiscie nie pokrywa kosztow gabinetu, jezeli na jednej wizycie robi sie dwie arcady to 43.38 eu. usuniecie normalne to 33eu. Ostatnio podniesiono nieco ceny leczenia prochnicy i prewencji.

 328. Orca,
  nie,dzięki, kuracja już zakończona z powodzeniem. Ja tylko tak z ciekawości. Naprawdę. Kuracja trwała 6 m-cy, znaczy 6 opakowań było. Już nie potrzebuję. Po prostu była kiedyś u mnie taka sytuacja, że przymierzałem się do sprzedaży całego majątku ale się udało inaczej. To był dla mnie bardzo stresujący okres bo dosłownie była to „sprawa życia i śmierci”. Już dawno jest po wszystkim z pozytywnym zakończeniem. Naprawdę chodzi mi tylko o zaspokojenie ciekawości jak to teraz jest z ceną tego specyfiku – nic więcej. Ale dzięki wielkie za zainteresowanie.
  Harvoni to taki antywirusowy specyfik na HCV i okazał się skuteczny nawet na ten bardzo zjadliwy szczep – wiem bo właśnie byłem świadkiem jak zadziałał choć wirus zdążył już wcześniej zniszczyć przeszło 80% wątroby.

 329. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 23:36
  to prawie darmo, w porownaniu z Kanada…
  mam w kraju „prywatnych” stomatologow w rodzinie, to wieksze roboty zostawiam na wizyte w kraju…

 330. Legat,

  Przypuszczam ze podobnie jest w US (jak pisze PA) dla osob w wieku emerytalnym czyli osob ktorym przysluguja ubezpieczenie o nazwie Medicare. Poczekam co odpisza lekarze I przekaze na blogu.

 331. PA2155,
  dziękuję, ja naprawdę tylko z ciekawości. Po prostu był taki czas, że mi się zagotowało pod tyłkiem gdy już ten specyfik dopuszczono w Europie. Po prostu taką wojenkę z chorobą się toczyło i tak sobie myślałem kiedy ceny na ten specyfik spadną i czy w ogóle.

 332. legat
  11 kwietnia o godz. 23:40

  Dobra wiadomosc! Mimo wszystko przekaze co sie dowiem.

 333. legat
  11 kwietnia o godz. 23:44
  nie dziekuj, rozumiem sprawe… sam przeszedlem w zyciu (nie tylko ja) kilka trudnych chwil i stac mnie na odrobine empatii…
  teraz w amerykanskiej TV reklamuja inny lek na HepC… podobno tylko 6 doz wystarcza do wyleczenia…

 334. PA2155
  11 kwietnia o godz. 23:40
  Za studia sie nie placi, nikt nie ma dlugow na lata, po otrzymaniu dyplomu.
  Jezeli chce sie dosc dobrze zarabiac, to po prostu trzeba duzo pracowac.
  Innym aspektem jest -jak na razie- malo procesow w sadzie, wiec ubezpieczenia od odpowiedzialnosci sa bardzo male. Mimo wszystko wydaje mi sie ze u wiekszosci lekarzy/dentystow tzw etyka zawodowa nie jest czczym haslem. A poniewaz jutro mam dyzur, to zycze ci juz teraz dobrej butelki Graves, Pessac-Léognan lub Saint Estephe na jutrzejszym stole. Za 25 eu, mimo ze ceny bardzo poszly w gore, mozna kupic naprawde dobre wino. Nie podam nazw bo mnie zblokuje

 335. We francji lek na HepC kilka lat temu, cala kuracja kosztowala ok 42 000 eu. Teraz pewnie mniej. W ciezkich przypadkach Kasa chorych placi za wszystko

 336. ahasverus
  11 kwietnia o godz. 23:53
  zycze tobie rowniez Wesolych Swiat, nie tylko tobie ale wszystkich blogowiczom, zarowno tym, ktorzy mnie lubia, jak i tym, ktorzy mnie nienawidza… 🙂

  poszukam tych marek, bo tu sprowadzaja czasami dziwne rzeczy…

 337. Ahasverus,
  dziękuję za informację, to znaczy że u nas koszty były zbliżone do tych u Ciebie. Wiem, że Indianie 😉 , znaczy Hindusi nie oglądając się na patenty zaczęli produkować generyk co pewnie ma jakiś wpływ na cenę leku. Może rzeczywiście już spadla.

 338. PA2155,
  a co to wg Ciebie jest ten „doz” – czy to znaczy 12 sztuk? Czyli 72 prochy łykane po sztuce na dobę? Nie zatrybiam. Ale nie ważne. Ważne że HCV jest już uleczalne a leki skuteczne i dostępne. Jeszcze raz ukłony za zainteresowanie.

 339. PA,

  Drogi sasiedzie, dla Ciebie I rodziny serdeczne zyczenia.
  W Europie juz spia, a czasami pisze z osobami w Greenwich Mean Time (Joe?) I reszta kontynentu- Ozzy, Legat I pozostali mili blogowicze. Wesolych Świat. W naszej rodzinie kilku religii jest po raz pierwszy wirtualny obiad. Bedziemy na Face Time.

 340. legat
  12 kwietnia o godz. 0:19
  wg TV 6 porcji… od dozy…

 341. Zyta,
  Przesylam pozdrowienia. Prosze przekaz podziekowanie dla “First Responders” w Twojej rodzinie.

 342. Gądecki: w cierpieniu trzeba widzieć piękno… u katolika więcej cierpienia…Tak sobie myślę prywatnie, że nadzieja w reinkarnacji jako zwykły poseł nr 2…Alleluja i do przodu…!

 343. @zyta2003
  11 kwietnia o godz. 5:05

  Ciekaw jestem czy USA będą teraz dalej niestrudzenie zajmowały się krzewieniem demokracji na świecie czy tez może skupia się na wprowadzaniu udoskonalonej wersji „american dream” u siebie?

 344. Orca,
  dziękuję za życzenia i je odwzajemniam ale byłbym nie fair gdybym nie powiedział, że wszelkie święta to traktuję tylko jako okazję do spotkań rodzinnych. Jestem zatwardziałym ateistą i w żadne zmartwychwstania w związku z tym nie wierzę, podobnie jak w węże gadające ludzkim głosem i rozdające gołym laskom jabłka i tym podobne historyjki. Niektóre są pouczające jak np. ta gdy to Kain zabił Abla. Bodajże szczęką końską chyba. Z niskich pobudek zresztą.

 345. legat
  12 kwietnia o godz. 0:44

  Moja religia to góry I ocean. Całkowity “spiritual experience”. 🙂
  Dlugie szlaki bez końca….
  Nie czuję zorganizowanej religii.

 346. Legat,

  Twoje pytanie o cenę harvoni. Przede wszystkim dobrze ze tego nie potrzebujesz. Odpowiedz nie jest tak prosta jak w przypadku PA, czyli w Kanadzie. W US harvoni jest bez oplaty w niektorych okolicznosciach w innych jest mozliwosc zakupu po niskiej cenie. Jesli chcesz moge napisac jakie sa rozne okklicznosci decydujace o cenie, a wlasciwie o kosztach ze strony pacjenta.
  Pierwsze slowo jakie otrzymalam w odpowiedzi na pytanie o cene harvoni bylo ze cena jest “immoral”.
  Dobrze ze juz tego nie potrzebujesz.

 347. duende ;

  Znowu pojawiło się to coś czyli duende ;
  Dowodzi nad wyższością wszystkiego co hamerykańskie a przecież nie od dziś wiadomo
  że ze wszystkich krajów rozwiniętych Hameryka ma najgorszą służbę zdrowia
  i do tego najdroższą .
  Czekam kiedy będzie tu udowadniał o wyższości McDonalda , coca coli i popcornu
  nad kuchnią francuską czy włoską .
  Co za idiota z tego duende ; gdzie on pobierał nauki , kto go wychował ?
  nie wiadomo , ale wiadomo że jego ukochana pociecha opuściła go ,więc wariuje .

 348. https://www.business-gazeta.ru/article/462708

  A może ten idiot duende ; ma już tego chip’a i dlatego tak bredzi .

 349. Religie to inna wersja mitów greckich…człowiek lubi krainę czarów…Ale wtedy nie było telewizji publicznej…Tak sobie myślę prywatnie, że sprowokowane z góry ukrzyżowanie przypomina Smoleńsk, można było zawrócić czyli zapobiec ukrzyżowaniu, a tego nie uczynił…czy to jest ojcowska troska czy bezczynność…Ale bez ukrzyżowania reszta nie ma sensu…ukrzyżować…a teraz zaraza ma się dobrze… będzie kolejne, bo taka jest logika męczeństwa za wszystkich…Żydzi mieli pecha…stali się ofiarą prowokacji…przez opuszczenie…Dzisiaj świecka służba zdrowia ratuje ofiary zarazy tego samego autorstwa…

 350. Orca,
  jesteś kochana a ja przepraszam, że Ci zawracam … głowę rzeczą, która jest już teraz mniej ważna dla mnie. Tak naprawdę, to nie chodziło o mnie samego jak o ważniejszą dla mnie połowę. Od tkwienia tej choroby „pod sufitem” to nie łatwo się uwolnić bo podobno większość ludzi z marską wątrobą, nawet wyleczoną przenosi się do tego podobno lepszego świata na skutek nowotworu wątroby więc cały czas już trzeba się pilnować żeby ewentualnie dać sobie szansę na „zejście” z innego powodu. Stąd zapomnieć się nie daje i dlatego przy okazji Waszej wymiany zdań o dostępności medykamentów pozwoliłem sobie na to pytanie. Wiem, że wynalazca leku razem ze swoją firmą „się sprzedał” jakiemuś cwaniakowi i na początku kuracja była horrendalnie droga. Niektórzy hepatolodzy twierdzą, że w Polsce zakażonych może być do 400 tysięcy z czego znakomita większość się o tym dopiero dowie. Ciekawostką jest, że podstawowe badanie na obecność przeciwciał jest w Polsce chyba cały czas płatne nawet u osób zagrożonych, np. takich jak ja byłem.

 351. legat
  12 kwietnia o godz. 0:44
  To nie Kain tylko Samson, nie Abla tylko Filistynow, nie Szczeka konska tylko osla. Gdy mu odrosly wlosy po zdradzie Dalili. A poza tym Wszystko prawda. To jak te Wolgi w Erewaniu
  Jest taka piekna historia z tym zwiazana; opowiedziana chyba przez Egon Bahr. Innym razem

 352. Popis blogowej felczerki…

  Musisz być bardzo nieszczęśliwym człowiekiem, który odreagowuje swoje traumy nieustanną agresją, małpią złośliwością, posługując się kłamstwami, pomówieniami itp.
  Przypominasz w tym @Teodora, choć jego łatwiej mi zrozumieć, bo jest drugim pokoleniem ocalałych z Holokaustu (co zawdzięczam w dużej mierze lekturze książki Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz”)
  Ale uważaj! Zła karma wraca.

 353. Marzec trwa od 68 roku.
  Paryska Frankfurcka wiosna 68 trwaja rowniez; i na tym polega roznica w rozumieniu swiata i skutkow rewolty 68 na Zachodzie i skutkow powstania z kolan Moczarowcow. 354. in …

  W winie prawda oraz pestycydy.

 355. Święconka w Guantanamo…Tak sobie myślę prywatnie o ludziach w kwarantannie…przed zarazą u jankesów…

 356. czy ponizsze zdanie nie jest antysemickie?
  ..…Zydzi byli sprawni w sprawach , nazwijmy to , finansowych…
  Jesli nie, to przepraszam za zaplanowana histerie. Produktem ubocznym tejze jest kolejna naga twarz, kolejnego antysemity.

 357. – slyszalem i czytalem, ze „Humor zydowski jak sama nazwa wskazuje, to dowcipy wymyslone przez Zydow o Zydach”
  Slyszalem i czytalem, ze jak zlodzieja zlapac za reke, to bedzie klamal: „to nie moja reka”.
  Jak Polakowi podsunac pod oczy ludobojcze, ociekajace morderczym hejtem POLSKIE dowcipy. PO POLSKU napisane, z POLSKIEJ domeny „portal.w.interiowo.pl/d_zydy”, gloryfikujace masowe mordowanie Zydow jako cos fajnego, smiesznego i wesolego – to taki katolik bedzie klamal, ze to nie jego tylko ze „sami zydzi”.
  Po kazdemu.
  A jak Polakowi podsunac pod oczy ludobojcze, ociekajace morderczym hejtem POLSKIE dowcipy. PO POLSKU napisane, z POLSKIEJ domeny „portal.w.interiowo.pl/d_zydy”, gloryfikujace masowe mordowanie Zydow jako cos fajnego, smiesznego i wesolego – to taki katolik bedzie klamal, ze to nie jego tylko ze „sami zydzi”. Tu kolejna wasza witryna z ludobojczym hejtem w formie „dowcipow”

 358. Powyzej pociety wpis dla Mag od RJ.

 359. Ahasverus,
  znaczy ten Samson, który z procy Golema ustrzelił? A ta Dalila to z kim go zdradzała? Wiem że nie Dalila ale Dawid chciał pozdradzać swoje żony z Batszebą i dlatego wysłał jej męża Uriasza na wojnę żeby go tam zaciukali, co się zresztą stało chyba. No i król żydowski się mógł ciupciać z Batszebą wdową, tak?

 360. Dlacze PiS moze rzadzic jeszcze dziesiec lat i wiecej…….?

  Czy spogladanie wstecz jest zawsze wyrazem postawy konserwatywnej. Oczywiscie nie, tak jak antycypowanie nie ustawia nas automatycznie w szeregu Avantgarde. Wsteczni sa osobnicy stojacy w miejscu, ktorzy cierpia na intelektualna inercje. Samozadowoleni usmiechaja (czyt. wysmiewaja sie) sie do politycznej poprawnosci. Wykazujac odwage lub raczej intelektualna niefrasobliwosc sciela sobie miejsce wsrod elity wydawaloby sie. Kandydatka na prezydentke uwaza feminatywy za naruszajace powage urzedu. Otoz kandydatka i rzekomo niepoprawni politycznie towaroznawcy jezykowi staja sie ofiarami figli jezyka i mowy. Nie zauwazaja zmian, bo inaczej nie potrafia. Niektorych jak Aha i Jobrave stac jedynie na gluchy smiech. Towarzyszy im oczywiscie Lewy. Wspomaga Mag i Pa.
  Dla wielu swiat jest dyskiem, na ktorym alergia na feminatywy jest nieuleczalna. Podobnie reaguja antropologiczni troglodyci perorujac na spoleczne tematy. Nie majac sciagi, nie maja zadnego rozwiazania i ograniczaja sie przy tym do slepej Kritik. Niektorzy probuja ratowac sie historia. Jak smieszny jest ten nieruchomy swiat ilustruje ponizszy przyklad;

  niedawno przeczytalem, ze Szymborska jest poetka, a Tokarczuk pisarzem. Coz, patrioci jezykowi uzurpuja sobie prawo do powszechnosci popelniajac od dziesiatek lat te same bledy.

  W ustawie o szkolnictwie wyzszym zapisano, ze nauczyciela akademickiego bedacego w ciazy nie mozna zatrudnic w godzinach ponadwymiarowych bez jego zgody.

  Dlaczego godzimy sie na taki jezykowy balagan i kpimy jednoczesnie z poprawnosci politycznej, z osob politycznie zaangazowanych nazywajac ich lewakami. W porywach dobroci i wyrozumialosci nazywamy ich idealistami, a w porywach zlosci, ideologami. Przy tym nie pozostawiamy sobie miejsca na jakakolwiek korrekte.

  Miejsce sie znajdzie dla dzialaczki, dla polityczki juz nie. Pamietam podobna pseudodebate przed polwiekiem we Francji. Poslanki dobrej zmiany sa poslami, marszalkami, bo nie chca psuc jezyka i mowy, naszej narodowej mowy przeciez. Bralczyk publicznie glosi, ze na korekte jeszcze za wczesnie.

  Problem nie jest jednak problemem politycznym, chociaz niektorym sie tak wydaje. Niestety wynika ze zwyklego nieuctwa. Bowiem w XVIII wiecznych slownikach widoczne byly okreslenia jak: dozorczynia, karczmarka, piekarka, kuchmistrzyni, klucznica, wierszopisyni, wielkoradczyni.

  Sto lat pozniej byly juz hospitantki, sluchaczki. Na poczatku XX wieku niechetnie sie natomiast godzono na gwalcenie jezyka narodowego okresleniami zawodu adwokatki.

  W koncu Wodz Naczelny podpisal dekret o prawach wyborczych Polek. Obecny prycypal i byla premiera zwracaja sie tylko do Polakow. Pomijajac fakt, ze zapominaja, mowiac o obywatelach, o wspolobywatelkach i wspolobywatelach.

  Przed stu laty czytac mozna bylo anonse o przyjeciu na posade magistra lub magistry. Polska Zbrojna pisala; ida powstancy i powstanczynie. Tygodnik Polski pisal podobnie. W Gazecie Sadowej pojawia sie swiadkini. Nazwy zenskie pojawiaja sie w jezyku i mowie rowniez po 45 roku. Niektorzy maja ciagle problemy sufiksami i prefiksami. Dla Bralczyka jest jeszcze za wczesnie na co? Na naruszanie powagi urzedu. Dla powagi rofesora, ktory sie osmiesza jest za pozno.

  Niektorzy chcieliby czekac cale lata, niektorzy niecierpliwia sie. Na szczescie Rada Prezydium PAN wyznaje poglad koniecznosci smetrii nazw osobowych zenskich i meskich. Pozostaje pytanie czy polszczyzna jest kobieta. Nie wszystkich zaskakuje zywotnosc jezyka i jego rozwoj. Owi osobnicy proponuja nam swojskie infantylizmy jezykowe, artykulowane przez elity, przez obecnych politycznych pryncypalow wrecz akcentowane. Do tego dochodza zdrobnienia, ktore chetnie uzywamy, aby kogos jezykowo karesowac (to dla Aha) lub po prostu obrazic (to dla Jobrave i pozostalych Przodownikow blogosfery).

  Jezyk podaza i nadaza za emancypacja polityczna obywatelek i obywateli, a „wietrznie“ wczorajsi nie znosza wrecz zapachu poprawnosci politycznej. Aha sie dusi atakujac nowe dajac wyraz swoim lekom lub odsuwa je do czasu futur a., jak zacny profesor.

  O kandydatce na prezydentke nie wspomne. Bo najpiekniejszym jezykowy figlem jest parasol chroniacy nas przed deszczem. Pisalem o tym wczesniej.

  Kto natomiast pamieta, co pisal ojciec polskiego jezykoznawstwa JBdeC.

 361. Ten artykuł pewnie przerysowany , ale zupełnie możliwe że bliski prawdzie
  Improwizacja z powodu kompletnego nieprzygotowania rządzących nie ulega wątpliwości
  https://kobieta.onet.pl/krononawirus-polska-zakazeni-pacjenci-szpitale-brak-testow-jeden-trefny-pacjent/ey9ezxg

 362. Zostań w domu…zrób swoje Guantanamo bez wyroku…Tak sobie myślę prywatnie: czego to człowiek nie wymyśli…aby nie zarażać…postawił na kiblowanie..

 363. Popis empatycznej Mag…..

  Obawiam się jednak, że „słoiki”, których w Warszawie nie mało, mogą na „słoika” zagłosować.
  Nie żebym miała coś przeciw „słoikom”, dopływ tzw. świeżej krwi dobrze robi każdej społeczności, ale mogłyby (te słoiki) płacić podatki w Warszawie, czego starannie unikają. Tablice rejestracyjne samochodów, którymi jeżdżą, zdradzają, skąd pochodzą.
  Nie twierdzę, że prezydent stolicy koniecznie musi być warszawiakiem, ale akurat Trzaskowski jest OK. Jedyną jego wadą dla pisowczyków, którzy chcą wreszcie zdobyć stolicę jako tę wisienkę na torcie, jest bycie człowiekiem PO.
  Żoliborz serdecznie pozdrawia Ochotę.

 364. PA po bredniach o Kosowie, peroruje o…

  Mozna uwazac, ze polska kumuna byla paskudna, ale w tv i w kinach pokazano wiele dobrych filmow; radio nadawalo muzyke pop, a raczej jej dobry wybor. Drukowano dobre ksiazki. W zasadzie wychowalem sie na tym. Dzis, po latach uzmyslawiam sobie ile dobrych ksiazek gdzies zniknelo. W zamian wydaje sie mnostwo pospolitego chlamu. W tamtych czasach chcielismy zachowania tego, co bylo dobre plus uwolnienia tych pozycji, ktore blokowala cenzura. Nie wiem, czy wtedy ktos chcial w zamian dominacji KK i ten kapitalizm buraczany. I zycie polityczne, ktorego mozna sie tylko wstydzic.
  Mag pisze, ze wtedy bylo mniej cynizmu i pospolitego chamstwa. Wiecej klasy i edukacji. Zgadzam sie z tym. Tylko, kto zawinil?

 365. Mag i magowi ludzie…

  Mag do Kletina….. zapomniala napisac „wietrzna“ demokratka z Zielonym Sztandarem…
  Przynajmniej jestem wieczną demokratką (nieustraszoną – dodam), a ty nikim. Co najwyżej zgorzkniałym frustratem na obczyźnie (?), którego jedynym celem jest kogoś upatrzonego wydrwić, obgadać, pomówić itp.
  Niesympatyczna to rola, raczej nie „nabijająca” ci plusów w blogowym towarzystwie i dziwię się, że lubisz ją odgrywać. Masochizm czy co?
  Acha, nigdy nie miałam kędziorów, tylko długie proste włosy.

 366. Berlin jest biedny, ale sexy, a my?

  O poziomie naszej edukacji, w tym edukacji seksualnej (stanowiacej wazna czesc edukacji ogolnej) w PRLu swiadczyl symbol polskiej i wschodniosasiedzkiej seksualnosci oraz edukacji w tym obszarze,
  W latach powojennych jej poczatkiem, poczatkiem i koncem zarazem byl
  b r a t e r s k i  p o c a l u n e k moskiewskich pryncypalow udajacych sie na wizytacje po Europie Wschodniej. W czasach zaprzeszlych dominowala estetyka zdefiniowana przez towarzyszy radzieckich z owym pocalunkiem jako znaczacym predykatem tamtych czasow.
  W socjalrealizmie malo bylo miejsca na seks (plec). Kobiety w chustkach, mezczyzni w kombinezonach. Nie wspominam o okresie zimowo-kufajkowym, bo ani klimat wschodnio-europejski, ani owczesna moda, brak mieszkan nie sprzyjaly praktycznej edukacji seksualnej.
  Kobiety w swoim przebraniu upodabnialy sie do mezczyzn, ci z kolei tracili (pocili) swoje partnerskie atrybuty przy piecach hutniczych. Do tego dochodzily fobie z powodu calkowitego braku skutecznej antykoncepcji. Krotko mowiac, nie bylo po wojnie miejsca w Europie Wschodniej na plciowosc. Calkowity brak edukacji w tak waznym obszarze dla przyszlosci ludzkosci i jej zdrowia psychicznego cechowal czasy zaprzeszle. Seks (plciowosc) skrzetnie ukrywano.
  Dominowala socjalistyczna, l e w i c o w a (a)moralnosc, wlasciwie pozbawiajaca nas mozliwosci uczenia sie oraz poznawania wlasnego ciala i plci oraz ciala i plci drugich. Amoralnosc bylaby wlasciwym okresleniem opisujacym czasy zaprzeszle. Po dominujacej pruderii nastapila gierkowa odwilz umozliwiajaca nam (wybralem sie specjalnie do Krakowa) obejrzenie kilku aktow plci odmiennej (ciekawe okreslenie).
  Wyrazny byl jednak brak aktow meskich, bo to przekraczalo granice postrzegania sztuki. Waznym “momentem” w naszej aseksualnej edukacji bylo specjalne wydanie Literatury na swiecie (kupilem na Lubelskiej przeplacajac wielokrotnie). Wczesniej zdjecia w itd oraz Panoramie , chetnie kupowane “w teczkach” przez przedstawicieli stacjonujacej w Polsce przyjaznej nam radzieckiej armii wyzwolenczej. Potem byly juz li tylko momenty w programach kabaretowych.
  Zastanawiam sie, dlaczego akt kobiecy uwazalo sie wowczas (pewnie po dzien dzisiejszy) za bardziej wysublimowany oraz godny pokazania. Cialo bylo tabuizowane, homoseksulalizm, trawestyci byli nie tylko wysmiewani, byli ofiarami szykan i przesladowan.
  Pozostaje pytanie czy byl to przyczynek do ksenofobii czy reakcja ksenofobiczna wynikajaca z braku znajomosci rzeczy, braku edukacji i kultury seksualnej. Wladza w latach powojennych zaborczo traktowala kwestie naszej seksualnosci. Kiedys pisalem o “Sekwencji sw. Eulalii” i zaznaczonym tam (IX wiek) dualizmie ciala i duszy. Niestety nie moge napisac o powojennych prynycypalach (bez zasad) politycznych, ze nie ograniczali nam naszego zycia plciowego, redukujac je do indywidualizmu (o dualizmie nie bylo przez cale lata mowy).
  Ow indywidualizm prowadzil podobno do slepoty. Kolonijni pedofile nie byli jednak odprowadzani do prokuratury, bo “cisza” wokol plci (seksu) byla najwazniejsza. “Zagospodarowano” wprawdzie tzw. Ziemie Zachodnie, zatrzymujac nasza edukacje seksualna na Wschodzie. Na szczescie sztuka niejako antycypuje nasze zycie i dodaje mu niezbednego uroku, rowniez w tej plaszczyznie.
  Zastanawiam sie, dlaczego nikogo z blogowych pseudolewicowcow nie dziwi pruderia oraz zaklamanie czasow zaprzeszlych w kwestiach seksu, obecne po dzien dzisiejszy. Polska i Europa Wschodnia sa aseksualne i pozbawione erotyki, rzadko widocznej (pokazywanej) w sztuce przez kolejne lata az po rok 89. Rzeczywistosc pozostaje daleko w tyle za sztuka. Przypominam sobie dywagacje bylego ministra kultury czy edukacji na temat edukacji seksualnej. Dlaczego dominuje Mainstream beretowy wykluczajacy nasza seksualnosc z zycia spolecznego. Widoczny jest problem naszej seksualnoci rowniez w blogosferze.
  Nasz kraj, w ktorym feminizm jest okresleniem obrazliwym, homoseksulalizm uwazany za zboczenie, pedofilia pojeciem obcym, nieobecnym w rodzinie, a “wszechobecnym” w kosciele postrzegana jest jako problem trzech liter ONI, jest krajem pustyni seksulanej. Trwajaca dyskusja o koscielnych pedofilach (samo okreslenie “molestowanie” jest eufemizmem) jest typowa dla naszej pruderyjnej mentalnosci.
  My nie mamy z tym nic wspolnego. Winni sa paryscy “rewolucjonisci” z 68 roku, gdy byl to ruch (przynajmnej w USA) wyraznie polityczny, okreslani poblazliwie jako dzieci kwiaty, winny jest celibat (powinienen byc zniesiony z innych wzgledow), winne sa sprywatyzowane – sprzedane media (media bez czytelniczek i czytelnikow nie moglyby zaistniec), winni sa drudzy oraz klerycy, jakby oni przychodzili do kosciola prosto z nieba .
  My natomiast oczyszczeni pudrem pruderii ostatnich 70 lat udajemy slepych i gluchych nasladujac oczywiscie kosciol, ktory chetnie “zalatwilby” swoj i nasz problem za zamknietymi drzwiami.
  Saldo mortale
  PS
  Prosze nie pisac kontrowersyjnych komentarzy o Europie Zachodniej, do 1968 roku bylo podobnie.

 367. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25864551,dla-jaroslawa-kaczynskiego-otwarto-zamkniety-cmentarz-w-sieci.html#s=BoxOpMT
  Najwyrazniej Prezesowy Ból , lepszy od bulu Komorowskiego i pozostalych innych bóli bo ktos z bólem ale otwiera bez trybu te bramy…. czy tez ” Polska to jednak stan umyslu , jak delirium” ??
  Leczenie bólu , limuzyna z ochroniarzami ( ból tak wielki i symboliczny, ze nie daje sie rady zebrac starych i zapalic nowych swieczek ) to takie symboliczne leczenie bólu , sprawianiem prawdziwego bólu psychicznego ochroniarzom i innym .
  Zapalanie swieczek ochroniarzami .. symboliczne jest niewatpliwie , przeciez ( litery symboliczne ) tak samo jak mozliwe przewidzenia , ze jest sie symbolicznie ukrzyzowanym za zycia.
  ” Ale czy mam rację – nie wiem, bo generalnie myślę, więc wątpię i na odwrót.”

  Leczenie wlasnego bólu sprawianiem bólu innym przyszlo mi do glowy po przypadkowym obejrzeniu filmu R . Bugajskiego ” Zacma ” . Wczesniej nie mialem pojecia o jego , tego filmu , istnieniu .
  ( Scena legitymowania bohaterki w knajpie przez dwoch milicjantow – czapka z glowy)
  Czas odosobnienia ma swoje zalety. Pisze sie chętniej, choć niekoniecznie mądrzej. Tnp nie wiadomo

 368. Ochrona życia poczętego aż do śmierci…czyli 60+…Tak sobie myślę prywatnie o zbieżności z wiekiem emerytalnym…i 1 obolem na przeprawę…takie perspektywy wysokości emerytur…

 369. – Jeżeli nie chcemy tragedii ekonomicznej, to musimy odmrozić gospodarkę jak najszybciej – mówił w programie WP Koronawirus poseł PiS Andrzej Sośnierz. Jednocześnie apelował, by zaangażować się w ofensywne zwalczanie koronawirusa. Jego zdaniem należałoby „wyłapać” i przetestować potencjalnych nosicieli, a następnie odizolować wszystkich, którzy mieli z nimi kontakt. – W takich warunkach w ciągu 4-5 tygodni mielibyśmy znaczny spadek liczby zachorowań – twierdzi poseł PiS…
  I co z tego że niue głupi0o gada – nikt w tym rządzie go nie posłucha , bo i tak guru Kaczyński decyduje

 370. maciek.g
  Jego zdaniem należałoby „wyłapać” i przetestować potencjalnych nosicieli, a następnie odizolować wszystkich, którzy mieli z nimi kontakt.

  Oczywiście. Wyłapać ich co do jednego i wyleczyć i sprawa załatwiona. Po co więc tyle szumu?

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 371. Marcin Kierwiński

  To się w głowie nie mieści. Niespotykany poziom buty i arogancji‼️Cmentarz zamknięty dla Polaków ale nie dla Kaczyńskiego‼️ Ludzie są karani mandatami za wejście do parku, lasu etc. Nie mogą odwiedzić swoich bliskich spoczywających na cmentarzach. Kaczyński zaś wjeżdża na Powązki limuzyną z ochroną. Ostentacja władzy i pogarda dla prawa. Państwo z papiery sprywatyzowane przez jednego człowieka.‍♂️

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 372. „Jego zdaniem należałoby „wyłapać” i przetestować potencjalnych nosicieli, a następnie odizolować wszystkich, którzy mieli z nimi kontakt. – W takich warunkach w ciągu 4-5 tygodni mielibyśmy znaczny spadek liczby – ”
  Jak na moj gust nazbyt to podobne do czegos co juz bylo kiedys .. chyba nazywalo sie to „ostateczne rozwiazanie ” czy jakos tak ..

 373. maciek.g

  „Jego zdaniem (Sośnierza) należałoby „wyłapać” i przetestować potencjalnych nosicieli, a następnie odizolować wszystkich, którzy mieli z nimi kontakt.
  (…)
  I co z tego że nie głupio gada”

  Przypuszczam, że na twojej aprobacie dla pomysłów Sośnierza ciązy poswiadome przekonanie, że nie jesteś „nosicielem” i nie miałeś kontaktu z nosicielami. W związku z tym podswiadomie zakładasz, że owo „wyłapywanie” a następnie „odizolowywanie” nie ciebie będzie dotyczyło.

  Z tym, że nie wiem na czym realnym opierasz to przekonanie.

  Naprawde „dla odmrożenia gospodarki” w/g pomysłów Sośnierze gotów jesteś dać się „wylapać” i trafić do miejsc opisanych w materiale, który zalinkowałeś w komentarzu z 10,23?

 374. „Wyłapać ich co do jednego i wyleczyć i sprawa załatwiona”
  Nie jest jasne czy jakies leczenie jest przewidziane

 375. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 13:20
  Myślę logicznie , a ty nie. Odizolowywanie potencjalnych nosicieli wirusa jest słuszne i gdybym znalazł się w takiej grupie nie protestowałbym przeciw izolacji. Popieram zarządzenia rozsądne i logiczne, durnych i nielogicznych oczywiście nie. A durnym jest dla przykładu zabronienie korzystania z lasów państwowych i uprawiania tam sportu prze przestrzeganiu ogólnych zasad ochrony przed wirusem. Zbyt długie paraliżowanie gospodarki może spowodować tragiczne skutki dla ludzi i śmiertelność większą niz korono wirus. To samo dotyczy absurdalnej sytuacji w służbie zdrowia gdzie umrze więcej ludzi z powodu zarządzeń państwowych niż umarło by w wyniku epidemii.

 376. olborski
  12 kwietnia o godz. 13:23
  Wygłupiasz się. Wiadomo że nie da się
  „wyłapać ” tak jak wiadomo, że obecnie nie ma skutecznego leczenia , jest wspomaganie by pacjent przetrwał (oczywiście dotyczy to ciężkich przypadków). Są oczywiście jakieś tam nowinki że osocze ozdrowieńców działa skutecznie , że jakieś tam lekarstwa na febrę cos tam pomagają itd.
  Izolowanie potencjalnych nosicieli ma odciążyć szpitale zakaźne gdzie nie jest zbyt wiele sprzętu do ratowania chorych z zapaleniem płuc.i zmniejszyć umieralność zakażonych poważnie chorych. Na dokładkę ogranicza to liczbę zachorowań.
  Puścić na żywioł jest najłatwiej , ale to grozi kara strofą

 377. Cos sie zacina .. za duzo chetnych ?

 378. maciek.g

  „Odizolowywanie potencjalnych nosicieli wirusa jest słuszne i gdybym znalazł się w takiej grupie nie protestowałbym przeciw izolacji.”

  Najpierw „wyłapanie”, zapomniałeś o „wyłapywaniu”.
  Przypuszczam, że Sośnierz podobnie jak ty nie ma nic przeciwko temu by go „wyłapywano” a potem dla „odmrożenia gospodarki” izolowano.
  Szkoda, że jakoś dziennikarz go o to nie zapytał.

  W zasadzie to się tylko dziwię, że obaj nie daliscie się jeszcze dobrowolnie zakazić, nie pozwoliliście nakasłać sobie w twarz jakiemuś nosicielowi, bo im szybciej te 60 procent populacji się zakazi tym lepiej dla gospodarki, tym krócej będzie „zamrożona” – jak twierdzą epidemisci ekonomiczni.

 379. Najwięcej zarażeń w szpitalach…zamknąć szpitale taka jest logika, jak masz gorączkę stłucz…Tak sobie myślę prywatnie, że szpital jak filtr…pytanie czy personel medyczny ma być jednorazowy…

 380. adam100
  12 kwietnia o godz. 13:03
  Odpowiedziałem już olborski’emu – przeczytaj
  Czepianie się słów nie jest niczym mądrym . Jasne jest że Sosniarrzowi chodziło o odizolowywanie potencjalnych nosicieli wirusa by ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. On nie jest głupi i zdaje sobie sprawę, że niektórych zainfekowanych po prostu nie da się zidentyfikować . To że ktoś jest z PiS nie znaczy, że zaraz jego pomysły są głupie. Ten gość swego czasu dobrze zorganizował na śląsku dostęp do przychodni więc coś potrafi .

 381. „Nie jest jasne czy jakies leczenie jest przewidziane”

  Jest ryzyko (sprawa wysoce zakaźna), że się będą sami leczyć (=kurować?!) 🙁

 382. maciek.g
  12 kwietnia o godz. 13:50

  adam100
  12 kwietnia o godz. 13:03
  Czepianie się słów nie jest niczym mądrym .To że ktoś jest z PiS nie znaczy, że zaraz jego pomysły są głupie.

  A żartować można?

  Jak pisdziel nie jest głupi, to jest sq*synem. Innej alternatywy NIE MA

 383. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 13:46
  Czy przypadkiem nie widzisz jakie głupoty wypisujesz? Czepiłeś się słowa wyłapać i dorabiasz jakąś teorie. Piszesz dalej taj jakbyś kompletnie nie zrozumiał tekstu który napisałem. POrzeczytaj co napisałem do olborskiego i adama i nie pisz bzdur typu ” bo im szybciej te 60 procent populacji się zakazi tym lepiej dla gospodarki, tym krócej będzie „zamrożona” – jak twierdzą epidemisci ekonomiczni.”
  Podaj przykład tych ekonomistów – linki!!

 384. adam100
  12 kwietnia o godz. 13:57
  Może i jest takim synem , ale jak mówi czy pisze coś rozsądnego to nie negować , bo to bez sensu. Wielu popierających PiS to ludzie pogubieni i oszukani, na dokładkę uparci w myśleniu i na tyle dumni, że nie chcą uznać ze ich oszukano . Znam takich – na co dzień życzliwi , uczynni , nie oszukują , ale nie ma szansy ich przekonać ze Kaczyński to bezideowy niemoralny polityk marzący o władzy dla samej władzy. Uwierzyli we wszystkie kłamstwa PiS i twierdzą ze PO jeszcze gorsze.Joz teraz entuzjazmu u nich nie widzę , ale upór w trwaniu i rozpaczliwe wyszukiwanie wszystkiego co może źle świadczyć o opozycji, bo to ma uratować ich „honor”

 385. Jest ryzyko (….), że się będą sami leczyć – bedzie można żartować

  https://www.youtube.com/watch?v=KJnhlMMhmds

 386. maciek.g

  Nie czepiłem się słowa „wyłapać”, bo żeby izolować to istotnie trzeba napierw tych do izolacji „wyłapać” – jak to ujął Sośnierz.
  Obejrzyj sobie jakiś film dokumentalny z Wuhan to zobaczysz jak ich tam efektownie „wyłapywano” i „izolowano” – choćby zamurowując w mieszkaniach.

  Maćku.g, o epidemistach ekonomicznych sporo na blogu pisano i linkowano. Najwyraźniej nie zwrociłeś uwagi. Należy do nich np Trump, Bolsonaro, Johnson, Łukaszanka i wspomniany przez ciebie Sośnierz. Ludzie ci traktują koronawirusa jak grypę i są zwolennikami uzyskania przez społeczeństwa tzw „odporności stadnej”, na skutek podobno kontrolowanego zakażania, co ma najlepiej służyć gospodarce.
  Jest oczywiste, że postulowane przez Sośnierza picerstwo polegające na „wyłapywaniu nosicieli”, które tak ci się spodobało, w praktyce sprowadzać się bedzie do efektownego propagandowo łapania cienia. Tak naprawdę Sośnierzowi chodzi wyłącznie o „odmrożenie gospodarki” czyli zakażanie całej populacji w celu jak wyżej.

  Sośnierz rygory przeciepidemiczne traktuje jak przynoszace straty ekonomiczne marnowanie czasu. Jego zdaniem im szybciej przynajmniej te 60 procent się zakazi tym lepiej.

  Stąd moje pytanie – czemu dla dobra sprawy tj gospodarki narodowej, która ci tak lezy na sercu nie pozwoliliście się jeszcze z Sośnierzem zakazić? Czemu stosujecie się do rygorów przedłużając w ten sposób stan „zamrożenia gospodarki”?

 387. Chyba kilka minut leczenia to za malo . Łukaszanka , Sośnierz , Bolsonaro …. wybieram 4 -ta alternatywe ..
  https://www.youtube.com/watch?v=fmKgMA8rrUI

 388. Bar Norte,
  no przestań. Sośnierz z Maćkiem mają rację. Można by nawet rozważyć dalsze kroki po wyłapaniu i izolowaniu. Można np. zakładać plastikowy worek na łeb zapobiegający rozsiewaniu wirusa i po paru minutach, jak już delikwent nie będzie miał szans na rozsiewanie wirusa to wrzucić elementa do uprzednio przygotowanego dołu z wapnem. No i czy taki wirus da radę się wydobyć z takiego doła? Ze zgryzoty zdechnie.

 389. Do zmiany KONSTYTUCJI nie myjcie rąk…woła przyboczny Gowina…Tak sobie myślę prywatnie czy gwałcona jest myta…jako czynią szopy…

 390. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 14:34

  Co sie robi w Szwecji,
  ze wszystko funkcjonuje normalnie ?

 391. Mauro rossi

  Probosz parafii Jozefa Robotnika
  kupi kombinezony dla personelu szpitalnego za pieniadze przeznaczone na nowe konfesjonaly.
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25864875,ksiadz-zamiast-konfesjonalow-kupi-kombinezony-dla-szpitala.html?_ga=2.83194130.527239903.1585702278-1683932762.1577798814#S.main_topic-K.C-B.7-L.2.maly

  Teraz kolej na cadyka z Torunia.

 392. Szwecja…co ma wisieć nie utonie…Tak sobie myślę prywatnie w pokorze przyjmujący wyroki boskie…skoro 2 papieży nie panikuje…

 393. legat

  Sośnierz, reprezentujący w PiS nurt korwinistyczny nie jest pierwszy i ostatni z takimi pomysłami.

  Jak sobie przypominam na blogu z tego nurtu zacytowano jako pierwszego przydupasa Trumpa, wicegubernatora Teksasu, który w „Fox” zaapelował do starych by poświęcili życie dla gospodarki młodych. Z tym, że ten dziarski 70 latek nie zadeklarował, że w razie czego zrzeknie się łóżka szpitalnego i respiratora na rzecz kogoś młodszego.

  Sam zresztą wkleiłem kooperatywieMandragon jeden z manifestów biznesmena Hajdarowicza – też rzecznika masowego zakażania.
  W Kulturze Liberalnej zapytano wprost Hajdarowicza czy byłby gotów zarazić się dla powodzenia swych interesów. Zgrabnie wybrnął, że był we Włoszech więc pewnie już chorował. Ale gdy go zapytano czy byłby gotów zarazić bliskich dla powodzenia swych interesów to już się zapowietrzył i zaprzeczył.
  Ale już poźniej, niezrażony tym pytaniem, ciągnął swoje jak Mauro w takich sytuacjach.

 394. kooperatywaMandragon

  „Co sie robi w Szwecji,
  ze wszystko funkcjonuje normalnie ?”

  Niec się nie robi, zakażają się swobodnie. Mają jeszcze luzy w szpitalach z tym, że środka do narkoz już brakło.

 395. wg gubernatora NY, A. Cuomo, sprzedaz broni zostala okreslona jako „essential service”…. mozna nawet sprzedawac bron palna nawet w systemie „drive through”, jak hamburgery… moze dojdziemy do sytuacji opisanej w filmie „Purge”…

 396. legat
  12 kwietnia o godz. 10:17
  Dalila to mu wlosy obciela mimo kwarantanny.
  A masz racje ze, ten David to dobry model. Wyslac meza na wojne, aby zaopiekowac sie wdowa.
  Dabrze, ze nie bylo wtedy samologtow, bo inni by ucierpieli jako ofiary pobiczne.
  Widze, ze resztki znajomosci z Biblii jeszcze jako tako. A moze to czytales tylko dla sprosnych kawalkow, ktorych jest tam od licha?
  A piesn nad piesniami to to juz calkiem jak Abélard i Heloïse !!!

 397. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 17:46

  Szwedzi nie boja sie masowych zgonow ?
  Spoleczenstwo godzi sie bez protestu na polityke rzadu,
  ktora jest w konflikcie z praktykami zapobiegawczymi na calym swiecie ?
  Wydawali sie dotychczas bardzo zdroworozsadkowi .
  Wytlumaczeniem moglyby byc teorie, ze obecnie wszystkie przypadki zapalenia pluc i grypy podciaga sie pod przypadki koronowirusa i na samego wirusa umiera niewielu zdrowych ludzi.
  A masa ludzi z zawalem, wyrostkiem i innymi naglymi przypadkami umiera, bo nie ma czasu i miejsca dla nich, bo cala uwaga jest poswiecona zakazeniom.
  Drugim argumentem jest , ze calkowite zalamanie gospodarki spowoduje smierc z glodu wiekszej liczby, niz zgonow na skutek wirusa.

  Profesor immunologii z Uniwersytetu Columbia w NY w wywiadzie dla RT twierdzi, ze koronawirus bedzie jednak zbieral zniwo przez wiele nastepnych lat i ze mozna bylo ograniczyc liczbe zgonow , gdyby wladze utrzymywaly instytuty epidemiologiczne w pelnej gotowosci po wybuchu pierwszej epidemii SARS.
  https://www.youtube.com/watch?v=SXGI_ASKXak

 398. ahasverus
  znalazlem ksiazke F. Fureta „Zmierzch pewnego zludzenia”… jest polskie tlumaczenie, wydane przez PIW…

 399. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 kwietnia o godz. 17:32
  ,,Szwecja…co ma wisieć nie utonie…Tak sobie myślę prywatnie w pokorze przyjmujący wyroki boskie…skoro 2 papieży nie panikuje…”

  W Ameryce fanatyczne ugrupowania religijne nadal odprawiaja masowe nabozenstwa,
  bo wola smierc ( swoja i innych, ktorych zaraza ) niz nieobecnosc w kosciele.
  Kazdy kraj ma swojego Oszusta z Torunia.

 400. kooperatywaMandragon

  Jak bym czytał neoliba Hajdarowicza!

 401. Proba Mag…w panice….wesola Mag

  Pisałam ponownie dziś w południe o wczorajszym marszu narodowców w Warszawie i ostrej reakcji policji, ale wobec… kontrdemostrantów.
  Nie rozumiem braku odzewu. Nikogo to nie obchodzi?
  Rozumiem że w mniejszym stopniu – osób z Polski „wyjechanych”, choć jednak regularnie tu pisujących, ale tubylców?!

 402. Celem wierzących jest zbawienie, a do niego prowadzi śmierć…Tak sobie myślę prywatnie: dlaczego świecka służba zdrowia i restrykcje blokują zbawienie…Wystarczy, aby nawróciła się…w celu solidarnej śmierci…

 403. PA2155
  12 kwietnia o godz. 18:30
  Wow. Super. Napisz co o tym myslisz. Passé d’une illusion.
  On zaczynal, tak jak wiekszosc historykow we Francji, z pozycji marksistowskich. Po ’68 Potem sie nawrocil. tak jak Le Goff, J-F Ravel, Finkelkraut, wiekszosc juz nie zyje.
  J-F Ravel to byla ciekawa postac, lecz raczej jako polemista i dziennikarz. Przynajmniej nie udawal. Pamietam jak po smierci G Marchais, Chirac pitolil cos o osobie , ktora miala pewna zasady, przekonania. Ravel napisal: po co udawac. Byl to tepy gosc, poddany calkowicie WKPB, niezdolny do dyskusji. I ze De morituri nihil nisi bene jest zle, bo zamyka gebe prawdzie. Pisze sens , a nie tresc. Nie byl on historykiem, jak F Furet, dlatego nie jest znany poza Francja.
  Dzisiaj po dyzurze bedzie na stole Château Giscours. W appellation Margaux, jest to wino na razie po przystepnej cenie. Popyt w Chinach na wina Bordeaux spowodowal absurdalny skok w gore cen.
  Margaux, nie Château tylko appellation, sa to wina bardziej taniques, ktore niezbyt podobaja sie kobietom. Wiec nie kupuj tego zonie. Dla nich to Saint Emilion, Saint Julien czy Pessac-Léognan , ktore to w zasadzie jest czescia appellation Graves. Sa to wina bardziej „souples”, czyli lagodniejsze. Ja tez je preferuje.
  Pisales o snobizmie about wino. Zdarzylo mi sie kilka (naprawde kilka) razy pic wino z tej najwyzszej polki. Nie ja kupowalem! Rzeczywiscie doskonale, lecz ja nie rozrozniam bardzo dobrego wina za 80 eu od tego za 1800 eu. Ponadto gdy kazdy lyk wazy 20 eu, to masz interes aby sie nim delaktowac i szukasz okazji aby o tym komus opowiadac. Vanitas vanitatum, et omnia vanitas; Np Chateau Yquem to legenda slodkich win sauternes. 2015 jest za ok 350 eu. 2001 za ponad 600 eu. Nalezy do LVMH; Tuz obok, po sasiedzku, te same warunki, w appellation Sauternes, jest chateau Guiraud. Ja bardzo lubie, to nie to samo oczywiscie co yquem ale naprawde swietne i kosztuje ok 60 eu. To tak jak z kawiorem chyba: jest super, bo inni nie moga sobie na to pozwolic;

 404. olborski
  Bylem na Perlmanie i paru innych w Roy Tomson Hall . Przy moich mozliwosciach , wszyscy tam brzmia mniej wiecej podobnie .. dobrze

  Dorzućmy paru innych dobrze brzmiących (nic nie kosztuje)

  https://www.youtube.com/watch?v=b8-H0r0iL6Q
  ( Music Film of 1969 with Du Pré, Perlman, Barenboim, Mehta & Zukerman )

 405. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 14:34

  Jeżeli Trump, Bolsonaro, Johnson, Łukaszanka sa ekonomistami to życzę zdrowia , bo na rozum już za późno.

 406. Ashaverus’ie,
  „element” o takim światopoglądzie jak mój z większym zainteresowaniem kiedyś czytywał sobie biblię niż przeciętny katol. Jestem przekonany, że większość klęczonów zna jakieś biblijne opowieści o charakterze przypowieści łykanych wraz z interpretacją i wybiórczo prezentowanych owieczkom przez kapłana. Nie ma szans na to, by jakoś krytycznie podejść do tekstów. Zauważyłem, że biblia jest w zasadzie niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców, szczególnie pisarzy i scenarzystów. Stąd niektóre historyjki zapadają w pamięć.

 407. ahasverus
  12 kwietnia o godz. 19:16
  na razie musze zamowic te ksiazke, co troche zajmie mi czasu…
  z winami w Kanadzie jest taki internetowy klub snobow, ktory ocenia rozne wina, bo LCBO sprowadza wina z roznych stron swiata… max jest 100 punktow, ale jest duzo win w granicach 90-92, wiekszosc francuskich jest od 82 do 92 i sa drozsze od chilijskich albo argentynskich albo z NZ lub Hiszpanii…. kupilem kiedys dosc przyzwoite niszowe wino z Czarnogory za ekwiwalent 10 euro i raz z Gruzji… francuskie sa od 10 do 40… nie jestem az takim koneserem, aby rozrozniac subtelnosci…. Kanada tez produkuje wina, zwlaszcza w regionie Niagary… nawet w okolicy mojego miasteczka wzdluz brzegow jez. Erie… cos przyzwoitego do domowej pizzy lub makaronu jest dostepne za C$8, z Wloch…BTW tu prawie nie ma win z twoich okolic….

 408. adam100
  12 kwietnia o godz. 19:16
  bylem kiedys na koncercie Midori w Detroit… ale to gwiazda mniejszej wielkosci… tak jak Joshua Bell 🙂

 409. Ofiary zarazy zostały opuszczone czy zdradzone…w ramach miłosierdzia od 2000 lat głoszonego…Tak sobie myślę prywatnie, że życie wyprzedza religie…co nazywamy utraconą kompatybilnością…

 410. Twitter, debata o naturze wirusa

  Anna Maria Żukowska: Skoro Poczta Polska wprowadza kwarantannę na listy, czyli przetrzymuje je, zanim je wyśle 72h, to wynika to z tego, że na tych kopertach mogą znajdować się żywe wirusy. Dlatego właśnie nie powinniśmy przeprowadzać tych wyborów w tym czasie.

  Piotr Guział: 1. Wirusy nie są żywe 2. Wirus na przedmiocie nie jest aktywny, no chyba że się na przedmiot splunie lub kichnie. Trudno sobie wyobrazić 30 mln splunięć i kichnięć wycelowanych w pakiety wyborcze 3. Pakowanie nastąpi maszynowo, a listonosze będą w maseczkach 4. Lewica i zabobony?

 411. maciek.g

  „Jeżeli Trump, Bolsonaro, Johnson, Łukaszanka sa ekonomistami to życzę zdrowia , bo na rozum już za późno.”

  Ekonomistami epidemicznymi, napisałem.

 412. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 18:41

  ,, Jak bym czytał neoliba Hajdarowicza!”
  Ale dlaczego Szwecja robi to, co robi ?

 413. Tradycyjnym sposobem klejenia kopert jest ślinienie własnym językiem…chyba, że w domu jest pies rasy bernardyn…Tak sobie myślę prywatnie, bo za komuny był rybiego pochodzenia…Koperta może być zdalną spluwaczką na otaczającą rzeczywistość…

 414. PA2155
  12 kwietnia o godz. 19:36
  adam100
  12 kwietnia o godz. 19:16
  bylem kiedys na koncercie Midori w Detroit… ale to gwiazda mniejszej wielkosci… tak jak Joshua Bell

  Czemu bywasz
  w
  gorzej jak można
  w
  lepiej 🙂

 415. kooperatywaMandragon

  „Ale dlaczego Szwecja robi to, co robi ?”

  Przecież panu wyżej napisałem, że ma jeszcze rezerwy w szpitalach.

 416. kooperatywaMondragon
  11 kwietnia o godz. 21:35

  „Katolicka Portugalia kupila milion testow na 10 milionow mieszkancow … Wladze socjalistyczne lepiej dbaja niz faszystowskie”.
  To znaczy lepiej dbają władze katolicko-socjalistyczne? Rozumiem, że będzie losowanie testów, a nie że socjaliści najpierw się przetestują. 🙂 A może władze socjalistyczne wspierają koncerny farmaceutyczne?

 417. PA2155
  12 kwietnia o godz. 19:35
  Ja tez nie jestem zadnym koneserem, ale tak jak ty musisz znac sie na populacjach bobrow i grizzli w okolicy terytorium Yukon, tak ja mam obowiazek cos liznac o winach, aby nie wyjsc na durnia „w towarzystwie”.

 418. SŁOWIANIN STANISŁAW

  „Tradycyjnym sposobem klejenia kopert jest ślinienie własnym językiem…”

  Stąd własnie ta 72 godzinna kwarantanna listów na poczcie o której wspomniała Żukowska.

 419. Mauro Rossi
  12 kwietnia o godz. 19:43

  Prezes
  powtarza za Stalinem i Trumpem.
  ze najwazniejsze jest,
  kto liczy glosy.

 420. PA2155
  12 kwietnia o godz. 20:17

  ahasverus
  12 kwietnia o godz. 20:10

  PA2155
  12 kwietnia o godz. 19:35
  Ja tez nie jestem zadnym koneserem, ale tak jak ty musisz znac sie na populacjach bobrow i grizzli w okolicy terytorium Yukon, tak ja mam obowiazek cos liznac o winach, aby nie wyjsc na durnia „w towarzystwie”.

  u nas takich nie ma… to dziedzina innych blogowych „Kanadyjczykow”…. …
  przypuszczam, ze nasz przyjaciel Saldo musi byc koneserem w sprawie wszelakich win i trunkow, chleba, kielbasek niemieckich i szwajcarskich i innych sztuk wyzwolonych jako czlek bywaly w swiecie

 421. Panowie Duda, Morawiecki, Kaczyński i cała zgrajo polityków PiS. Usta macie pełne frazesów: my dumny naród, promujecie pamięć historyczną, opowiadacie o nowych wartościach moralnych … itd, itp

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3123159807748321&set=a.2086577208073258&type=3&theater

  Ośmiornica PiS– po trupach Polaków

 422. ahasverus
  12 kwietnia o godz. 19:16
  lecz ja nie rozrozniam bardzo dobrego wina za 80 eu od tego za 1800 eu.
  Od dawna kieruję się moim smakiem , nie ceną.
  Przed laty będąc we F kupiłem wino , bo miejscowi je brali… Zdarzyło mi się pierwszy wtedy raz ,że po łyku resztę wylałem do zlewu…
  Bardzo cenię sobie stosunkowo niedrogie „Primitivo – Dopio Passo, Salento” jest też „Puglia”, ale mniej (dla mnie) smaczne.
  Za wino z winnic Rioja np. w Europie 7-8 E (są oczywiście droższe), w Kanadzie płaciłem ponad 40 CAD.
  Swego czasu przeprowadzono test wśród konsererów piwa. Podano różne piwa typu „pils” oczywiście bez oznakowania. Po wielominutowym mlaskaniu i wywracaniu oczyma wybór padł jak się okazało na to z najniższego segmentu cenowego.

 423. ahasverus
  tutejszy lud upija sie glownie piwem i to kanadyjskim… w sklepie monopolowym sa ciagle apele do uczuc patriotycznych….tzn. zeby kupowac „kanadyjskie”…

 424. zezem
  12 kwietnia o godz. 20:19
  „Bardzo cenię sobie stosunkowo niedrogie „Primitivo – Dopio Passo, Salento” jest też „Puglia”, ale mniej (dla mnie) smaczne.”

  tez to lubie do pizzy lub makaronu… sa tez dobre wina z Sycylii i Sardynii…

 425. Mauro Rossi
  12 kwietnia o godz. 19:43

  W czasie zarazy
  glosy beda liczyc Ksieza- Patrioci.

 426. Pindolicie, za przeproszeniem.
  Nie Sycylia, Argentyna, Chile…

  szczepy panowie, szczepy

  Nebbiolo
  Sangiovese
  Merlot
  Cabernet Savignion

  und so weiter und so weiter

 427. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 19:44
  Tworzysz nowo-słowa, są bez sensu i z ekonomią nie mają nic wspólnego. To, że polityk liczy, ze wypowiadając się tak osiągnie większe poparcie i więcej ugra, jest tylko mi wyłącznie jego oceną polityczną, nie mająca nic wspólnego z ekonomię .

 428. PA2155
  12 kwietnia o godz. 20:23
  tez to lubie do pizzy lub makaronu…
  A co do kaszanki?

 429. adam100
  12 kwietnia o godz. 20:33
  Ze szczepami byłbym ostrożny. Ostatni szczep na ustach całego świata to
  corona virus disease 2019

 430. zezem
  12 kwietnia o godz. 20:46

  PA2155
  12 kwietnia o godz. 20:23
  tez to lubie do pizzy lub makaronu…
  A co do kaszanki?

  nie jadam i nie mam problemu z winem do tego dania..

 431. >Bar Norte 12 kwietnia o godz. 14:34
  „Nie czepiłem się słowa „wyłapać”, bo żeby izolować to istotnie trzeba napierw tych do izolacji „wyłapać” – jak to ujął Sośnierz. Obejrzyj sobie jakiś film dokumentalny z Wuhan to zobaczysz jak ich tam efektownie „wyłapywano” i „izolowano” – choćby zamurowując w mieszkaniach.”

  Tak, ale… chyba łatwiej będzie na początek po prostu nie przywrócić tym ludziom pewnych praw publicznych obecnie czasowo zawieszonych dla wszystkich. Mam tu na myśli głownie prawo do przemieszczania się i do pracy. Ażeby te prawa nabyć spowrotem trzeba będzie się wykazać „dobrym zdrowiem”, a to pojecie będzie można z czasem krok po kroku rozszerzać, oczywiście dla dobra i bezpieczeństwa publicznego. Czyli odwracamy stolik o 180 stopni, to nie władza ma w pocie czoła wyłapać chorych. To raczej obywatele powinni się wykazać, ze nie są chorzy. Oczywiście nie będzie przymusu żeby się wykazać, ale będą tego konsekwencje.

  Pracy dla wszystkich pozwalającej na sensowne utrzymanie się po prostu nie będzie. Generalnie wydaje się więc, ze w dłuższej perspektywie chodzi tu przede wszystkim o racjonalny podział społeczeństwa, jak to władze Hiszpanii określiły w niedawnym chwilowym przypływie szczerości (wyłapanym zresztą szybko przez media), na grupy według tzw. użyteczności społecznej.

  Takie plany są już robione np. w USA a w cytowanych przez ciebie Chinach zostały już wprowadzone w życie w postaci chińskiego wynalazku, tzw. elektronicznego kredytu społecznego bez którego obywatele nie mogą już praktycznie funkcjonować w chińskich miastach.

  https://www.businessinsider.com/the-government-is-considering-covid-19-immunity-cards-2020-4

 432. Z sympatii do PA.

  Nie pij prosze francuskiego wina, jesli nie jest bio. 1/3 pestycydow we Francji „idzie“ na wino, nie mowiac o innych truciznach konserwujacych juz „gotowe „ wino.

  Spedzilem pare lat w Langwedocji i mialem szczescie poznac winiarza z dziada pradziada. Wlasciwie corke winiarza. Poznalem rowniez dobre wina z malych spoldzielni. Spedzilem pozniej pare lat na Ziemii Nantejskiej i zauwazylem, ze stolowe wino jest tansze od wody mineralnej. Pamietam jednak dwa wyborne biale: GP i M. Pamietam tez upijanie sie „nowym“ winem, nie polecam. Jedynym krajem, w ktorym nie uzywa sie pestycydow jest Nowa Zelandia. Warto pamietac. Potem po latach rozsmakowalem sie w winie hiszpanskim. Od pietnastu lat nie pije alkoholu w zadnej postaci. Kielbaski jadam sporadycznie podczas pobytow w Berlinie, z obowiazku je spozywam, aby nie stracic niemieckiego paszportu. Wole od czasu jagniecine, oczywiscie od producentow bio.

  Aha popelnia jeden blad kierujac sie i akcentujac cene. Tak postepuja jednak wszyscy arrywisci. Arrywisci twierdza rowniez, ze znaja sie na winach i rozpoznaja dobre wino.

  Lewy kupuje wino w supermarketach

 433. Oglądam właśnie film „Czarny mercedes”.

  Szanowny Panie Redaktorze Danielu Passent,
  Gospodarzu nasz nieoceniony, oczom własnym nie wierzyłem! To chyba Pana debiut na wielkim ekranie?!
  Gratulacje!

 434. Jakie wino do Polish kobasa ?

 435. I popelnia blad.
  Znalazlem fajna restauracje na Blotach, Speisenkammer, jeszcze przed Corona, polecilbym rowniez s
  restauracje w hotelu Zur Bleiche. Po drodze do Polski.

  Tak naprawde to winem i whisky, to sa czary mary. Z jedzenia smaki kuchni naszej Pani Mani, smaki z dziecinstwa po prostu. Starczy zwierzen, bo PA mnie rozpozna. Czasem sie zastanawiam czy korzystal z pomocy ICM, IOM przy emigracji CDN.

 436. Orca
  12 kwietnia o godz. 20:58

  Jakie wino do Polish kobasa ?
  najlepsza chyba czysta… 🙂

 437. PA

  🙂 🙂 🙂

 438. Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 21:00
  „Czasem sie zastanawiam czy korzystal z pomocy ICM, IOM przy emigracji CDN.”
  a co to takiego?

 439. Aha nie chcial wyjsc na durnia i wyszedl na arrywiste, na durnia wlasnie. Zal mi PA.

 440. Orca
  12 kwietnia o godz. 20:58
  ale juz dawno tego nie pilem i smak znam tylko z relacji z drugiej reki…

 441. Organizacja, IOM pozniejsza nazwa, pomagajace w emigracji z Europy do krajow trzecich.

 442. Orca,
  Из всех французских вин я предпочитаю спиртное, потому что оно вкусное, легкое и мягкое.

 443. maciek.g

  „To, że polityk liczy, ze wypowiadając się tak osiągnie większe poparcie i więcej ugra, jest tylko mi wyłącznie jego oceną polityczną, nie mająca nic wspólnego z ekonomię .”

  Masz na myśli polityka Sośnierza do którego koncepcji epidemiczno-ekonomicznych się z zapałem odwoływaleś?

 444. Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 21:07

  Organizacja, IOM pozniejsza nazwa, pomagajace w emigracji z Europy do krajow trzecich.

  jezeli dobrze pamietam bylo to Vluchtelingen Werk w Holandii… ale ich koneksje byly zadne… musialem to sobie zalatwic na wlasna reke…

 445. zezem
  12 kwietnia o godz. 20:49
  adam100
  12 kwietnia o godz. 20:33
  Ze szczepami byłbym ostrożny.

  Najgorsze są jednak przeszczepy 🙂

 446. PA

  Native Americans na naszych terenach maja w swoich sklepach duzy wybor vodka Made in Poland. Nie maja Polish kobasa.

  Maja bardzo dobry wybor win. Szczegolnie z miejscowych winnic.
  Polish vodka ani zadna inna vodka nie jest u nas popularna na stołach.

 447. PA2155
  12 kwietnia o godz. 21:13

  Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 21:07

  BTW nie mam talentow sledczych, nie prowadze kartotek personalnych, nie posiadam hakow…. polegam tylko na swojej pamieci.. twoje rzeczywiste dane osobowe nie maja dla mnie zadnego znaczenia… don’t worry, be happy… 🙂

 448. Szczep: pszenica? ziemniaki?

 449. kooperatywaMondragon
  12 kwietnia o godz. 18:28
  Na temat C-19 będzie mnóstwo ważnych publikacji, habilitacji. Już ważni i bardzo ważni wirusolodzy walczą o to kto ma rację. Jak się to weźmie po latach i „wyciśnie”, to zostanie jak zwykle…

 450. ICM i pozniej IOM to jest quasi panstwowa organizacja o statusie dyplomatycznym. Problematyczne byly proby emigracji do USA i Nowej Zelandii. Dzieki koneksjom tych organizacji mialem mozliwosc poznac Europe i srodowisko naszych rodaczek oraz rodakow w latach 80–96 starajacych sie o wyjazd z Niemiec, Wloch i Francji.

 451. Orca
  12 kwietnia o godz. 21:16
  nie mam tez kontaktow z miejscowymi Polonusami parafialnymi i , musze to przyznac, obsunalem sie w tradycjach patriotycznych… tzn. chyba sie wynarodowilem…

 452. Legat,

  Litości – ja nie mówić po rosyjski. Google wie wszystko! I przetlumaczyl!
  Vino, signore, Vino! Moj ulubiony sok z winogron!

 453. Cherubinek

  „o racjonalny podział społeczeństwa, jak to władze Hiszpanii określiły w niedawnym chwilowym przypływie szczerości (wyłapanym zresztą szybko przez media), na grupy według tzw. użyteczności społecznej.”

  Akurat kryterium „użyteczności społecznej” dotyczyło prawa do podłączenia (korzystania) z respiratora. Zresztą to nie tylko hiszpańskie kryterium, bo w innych państwach też o tym wspominano.

  Oczywiście, że owo kryterium może być z powodzeniem przeniesione na korzystanie z innych praw. Takie wizje już są anonsowane – choć jak na razie z pewną niesmiałościa w Europie. No ale to w ramach oswajania z tzw „nową rzeczywistością” do której ma nastąpić „powrót”.
  Zgadzam się też, że to rozwinięcie koncepcji chińskiego „kredytu społecznego”

 454. PA,

  “ nie mam tez kontaktow z miejscowymi Polonusami parafialnymi i , musze to przyznac, obsunalem sie w tradycjach patriotycznych… tzn. chyba sie wynarodowilem…”

  Tylko mów po cichu bo ryzykujesz 🙂

 455. PA oskarzal mnie o brak humoru….tu nie chodzi o dane osobowe, lecz obskurna, jakby powiedzial Aha, mistyfikacje. Zabawe w blogosferze. Obnazanie twarzy i stop niektorych.

 456. adam100
  Perlman , Vangarow , J. Bell , Pincas Zukerman , Papale – Primitivo di Manduria,
  K. Zimmerman , Radu Lupu , Lang Lang , Misha Maisky , Don Nicanor- malbec

 457. zezem
  12 kwietnia o godz. 20:19
  Naturalnie, bo etykietka wplywa na nasza ocene. Niektore Tokay wygraly w testach na slepo z Yquem. Pije sie wino , ktore ci smakuje, a nie te , ktore smakuje innym.
  Moja wybitna (wybitnie pretensjonalna) bratowa pokazywala z duma, jakie to wina zakupila w swoim klubie znawcow. Na etykietce drobnymi literkami pisalo: coopérative, czyli zlewki z roznych winnic, i czasami z roznych rocznikow. Ale jezeli patrzac na cene, jej to smakuje… . Jezeli robisz dobra pizza, ostro ja przyprawiasz, to jakiekolwiek wino, oprocz octu, bedzie ci smakowalo. Nie ma co otwierac Petrus
  Ale nie nalezy przeginac. Dobre wino, to dobre wino,a nie coopérative.

 458. Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego żąda postawienia Polski i Węgier przed unijnym trybunałem za wykorzystywanie pandemii koronawirusa do łamania demokracji

  Według wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego przykładem autorytarnych decyzji władz w Warszawie jest dążenie do przeprowadzenia w maju – mimo pandemii koronawirusa – wyborów prezydenckich

  https://www.facebook.com/krutulpawel/photos/a.1809197842729614/2529075664075158/?type=3&theater

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 459. Orca
  12 kwietnia o godz. 21:24
  „Tylko mów po cichu bo ryzykujesz ”
  ja juz nad grobem, to mi nie zalezy…. 🙂

 460. Emopatycznym……w blogosferze….
  Koniec wojny i lata powojenne byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci wydawal sie zbedny po wojennych tragediach, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.
  Wracajac do postaw antysemickich w Polsce, to nie mialy one oczywiscie charakteru likwidacyjnego, nie zawsze jednak ograniczaly sie one do wykluczania (pogromy, organizowana przez UB emigracja/faktycznie “deportacja” zydow-Polakow do Austrii zaraz po wojnie).
  Obecnie, po 1989 roku, roku kolejnej cezury oraz zmian polityczno-spolecznych jestesmy czesto konfrontowani z kolejna pustka oraz brakiem politycznej wrazliwosci w jej wypelnianiu po zakonczeniu eksperymentu “realnego socjalizmu” (wszyscy mieli zatrudnienie, nie wszyscy mieli jednak prace.

  Dzisiejsi politycy przescigaja sie w uzywaniu atrybutow; narodowy, patriotyczny, polski , meczenski i powstanczy. Prowadzi to do uproszczen w pamieci spolecznej. Pamiec spoleczna nie powinna opierac sie na mitotworstwie.
  Gdy dekorowanie prawdy w czasach zaborow mialo sens, to kontynuowanie i pielegnowanie mitow narodowych nie pomniejsza naszej alienacji. Zatracamy w ten sposob zdolnosc rozumienia realnych warunkow bytu panstwowo-narodowego.
  Czesto mowimy o wyjatkowym polozeniu Polski, ktore od stuleci czyni z niej ofiare sasiadow. O tym, ze sasiedzi mieli rowniez pozytywny wplyw na nasz rozwoj i my na sasiadow, raczej zapominamy . Megalomanskie sa przy tym nasze oceny i samoocena.
  Stereotypy swiadczace o naszej niezwyklosci sa smieszne i niebezpieczne, bo w historii Polski mity tworzyly czesto fakty historyczne.. Zapominamy, ze nasi rodacy sluzac w obcych, zaborczych armiach podbijali Balkany, Kaukaz, Azje i czynili to nie tylko pod przymusem. Dlatego jakiekolwiek relatywizowanie ciezaru naszej historii jest niedorzecznoscia sama w sobie.

 461. Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 21:25

  PA oskarzal mnie o brak humoru…
  chyba znowu pomyliles mnie z kims innym… sprawdz swoje kartoteki… 🙂

 462. olborski
  12 kwietnia o godz. 21:26
  Papale – Primitivo di Manduria,

  Starożytni Grecy wymyślili π (pij)
  polscy matematycy czołują w temacie.

 463. Saldo
  Podalem ceny win, aby pokazac , ze to absurdalne. Ponadto skromnie zaznaczylem, ze mnie na te z gornej polki moralnie nie stac. Tzn , ze uwazam to za bezsens; Ale jest to najlepsza lokata. Kupujesz, czekasz z butelkami 5 lat i masz 30% do przodu. Tez tego nie robie.
  Ale czy nie to samo z ciuchami markowymi. Placisz za metke. Juz nie mowie o „Haute Couture”
  A tak w ogole. Dlaczego ty sie zawsze czepiasz. Jestem panu wdzieczny za umieszczenie mnie w dobrym towarzystwie: Lewy, PA2155, jobrave, a te ciagle szarpanie za nogawki sie panu nie nudza, nie zbrzydna?

 464. PA,

  “ ja juz nad grobem, to mi nie zalezy…. ”

  Nie licz na to 🙂

 465. O tym, ze sasiedzi mieli rowniez pozytywny wplyw na nasz rozwoj i my na sasiadow, raczej zapominamy . Megalomanskie sa przy tym nasze oceny i samoocena.
  Chodzi tu o ciagle obecne majaczenia w opisie natury zydow oraz ich dzialan, cechujacych sie zawsze i wszedzie podstepem. Oczywiscie owe cechy sa mniej lub bardziej eufemistycznie krytycznie wyrazane czy tez bezkrytycznie
  w y c h w a  l a n e .
  Zydzi nie przyjechaliby do kraju, w ktorym grozilyby im pogrom. Charakter podobnych elukubracji prowadzacy do tego, ze zblizamy sie niebezpiecznie do granicy teorii spiskowych, mozna dostrzec rowniez w naszej blogosferze. Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy.
  Podatna na takie irracjonalno-paranoidalne idee jest skrajna prawica, nieobce sa one rowniez lewicy. Bohaterami sa zydzi, masoni, jezuici, Anglo-Sasi (USA), imperialisci i inni. Ponad podzialami kulturalnymi, spolecznymi i politycznymi odnajdujemy opisy historii, spoleczenstw, polityki, w ktorych dominuja spisek i rozwiazania polityczne tzw. sciagi-gotowce na kazdy problem. Czesto poczatkiem jakiegokolwiek konfliktu i jego rozwiazaniem sa wlasnie Zydzi lub lewicowcy (czy tez Zydzi o lewicowych pogladach).
  Tak zwani intelektualisci ubarwiaja je ironia, “samousmiechaniem” lub szczypta uogolnienia zblizajac sie do dyskursu majacego pozory filozofowania. Nie moze on jednak byc przerywany na przystanku“na zadanie” w zaleznosci od naszego nastroju politycznego. Taki stosunek do rzeczywistosci jest niezdrowy. Nie pomoga tu rowniez wysilki Przodownikow blogosfery.

  Wlasnie poprawnosc polityczna oraz postawy humnistyczne uniosa nas w przyszlosc. Ignorujac lub wykluczajac ich niezbedna koniecznosc oddalamy sie lub pozostajemy w przeszlosci (te dwa ostatnie zdania dedykuje je Wiesiowi)
  Uzaleznianie cech i postaw humanistycznych, spolecznych, politycznych czy tez gospodarczych kogokolwiek od jego religii, rodziny, rasy, pochodzenia, miejsca zamieszkania etc.. jest wyrazem czystej ksenofobii, rasizmu, a w przypadku Zydow; antysemityzmu. Przeciwstawianie owych postaw jest sztucznym tworzeniem barier, bo wychodze z zalozenia, ze zyd, katolik i luteranim oraz inni moga myslec podobnie, moga sie tez roznic, miedzy soba rowniez. Szkoda, ze Przodownik tego nie potrafi lub nie chce zrozumiec.
  Gwoli przypomnienia; asymilacja wyklucza integracje, bo niszczy tozsamosc kazdego z nas. Zastanawiam sie, gdzie i komu mogliby zaszkodzic Romowie i Sinti oraz dokad wyslaby ich Aha, dylemat polega na tym, ze mialby do wyboru Egipt lub Indie.

 466. Apropos Tokay:

  Jak się okazało, teść dostawał co roku w prezencie butelkę Tokaja. Jak zabrakło na stypie wódki, to otwarto szafę, wyciągano i rozlewano; rocznik 1975, 1976, 1977 …….

 467. ahasverus
  12 kwietnia o godz. 21:41

  „A tak w ogole. Dlaczego ty sie zawsze czepiasz”

  moze to poczucie przynaleznosci do dawnej „arystokracji komunistycznej”? ta legenda tej kucharki…. my to holota, ktora kiedys probowala dobijac sie do „salonow”…. nie wyleczona pogarda…. 🙂

 468. Aha nie wie, ze za metke placa arrywisci. Niektorzy placa za dobry melanz bawelny i jedwabiu….jak w wielu koszulach Faconnable. Problem polega na tym, ze kodu ubierania nie mozna sie nauczyc. Aha jeszcze o tym nie wie i stapa boso.

 469. Orca
  12 kwietnia o godz. 21:43

  czasami przypadkowo wpadalem na „Polonusow zamorskich”, ale oni od razu wiedzieli, ze nie naleze do ich grupy… 🙂

 470. PA2155
  12 kwietnia o godz. 21:54

  Kto to jest “Polonus zamorski “

 471. Orca
  12 kwietnia o godz. 22:00

  PA2155
  12 kwietnia o godz. 21:54

  Kto to jest “Polonus zamorski “

  Polonus parafialny, Polak-katolik, etc. … Polak-emigrant zyjacy w tym swoistym getcie etnicznym, najczesciej wokol swojego kosciolka….takie Jackowo, mniejsze lub wieksze….

 472. PA,
  Polecialam kiedys za granice czyli do Chicago. Z ciekawosci odwiedzilam polska dzielnice, Jackowo. W Jackowo jesli ktos mowi po angielsku to turysta.

 473. Ktos tu pisze z Palatine. Palatine to przyjemne miejsce daleko od Jackowo. Nie ma nic wspolnego z Jackowo.

 474. Orca
  12 kwietnia o godz. 22:07

  PA,
  Polecialam kiedys za granice czyli do Chicago. Z ciekawosci odwiedzilam polska dzielnice, Jackowo. W Jackowo jesli ktos mowi po angielsku to turysta.

  moja zona zna przypadki Polakow z sasiedztwa, ktorzy po 25 latach zycia w Kanadzie nie mowia zupelnie po angielsku…. zdarzyl sie jej (mojej zonie) podobny przypadek Wietnamki z podobnym stazem emigracyjnym, ktora nie rozumie nic… 3 razy oblala egzamin na obywatelstwo…. ten drugi przypad mozna w pewnym sensie wytlumaczyc: kibieta zostala przywieziona z Wietnamu jako zona Wietnamczyka urodzonego w Kanadzie, ktorego rodzina posiadala knajpe wietnamska i traktowala te Wietnamke przez 20 lat jako niewolnice…. nie wiadomo, czy w tym czasiewychodzila ona kiedykolwiek na zwenatrz…

 475. Orca,
  na winach to słabo się znam i mam małe doświadczenie. Za młodu, za studenckich czasów wychowałem się na piwie i rieslingach a wódka mi nigdy nie smakowała. Jak już byłem dużym chłopcem to znalazłem się w trudnej sytuacji logistyczno-żołądkowej i dość często musiałem odwiedzać latrynę. Wtedy koledzy z Portugalii poradzili mi bym w trakcie posiłku wypijał pełną szklankę czerwonego wytrawnego wina a po posiłku drugą. Organizm zareagował rewelacyjne, stolczyk się unormował znakomicie. Od tego momentu polubiłem generalnie spożywanie wytrawnych czerwonych win, głównie do posiłków. Moje doświadczenie zaczęło się od win francuskich średniej klasy a przydział był „jedna flaszka na dwóch” na dobę. Tak poznałem też trochę kuchnię francuską w której – ku memu zdumieniu – ziemniaki podawano jako element sałatki. Następnie, trzymając się przyzwyczajenia często nabywałem francuskie czerwone wina wytrawne i porównywałem do tych z Chile, Kanady, Australii, z Bałkanów. Doszedłem do wniosku, że wcale te francuskie nie są znowu aż o tyle lepsze by uzasadnione było płacenie za nie generalnie więcej.

  Powoli zacząłem prowadzić selekcję negatywną. Znaczy pierwszy zawód był zarazem ostatnim. Zrobił się problem, gdy musiałem sam ograniczyć spożycie o połowę a towarzyszka w ogóle. Jedna otwarta flaszka pita przez dwa dni to jeszcze OK ale przez więcej to nie za koniecznie bo się psuje, stąd w ostatnich latach nabywam czerwone wytrawne w kartonach 5 litrowych bo po napełnieniu kieliszka powietrze tam się nie dostaje i się nie psuje. Tak oto zubożyła się moja degustacja win. Jestem skazany na kartony z workami w środku. Tylko w większych „zgrupowaniach” piję ze szkła a jeśli sam to z kartonu niestety. Ryzykuję dużo, bo jak zdecyduję się na coś czego nie znam jeszcze to jest tego aż 5 litrów! Gdy któreś sprawi mi zawód to zostawiam na większe spędy i wlewam do karafki. No, „taka sytuacja”.

  Ja słabo mówić po rosyjsku ale słyszałem kiedyś taki żarcik na temat win no to go Ci przesłałem.

 476. PA2155
  12 kwietnia o godz. 22:15

  Tu sa podobne historie właśnie z imigrantami z niektorych krajow w Azji. Nic dziwnego ze instrukcja na spis ludnosci (census) ktory wlasnie sie odbyl, instrukcja dla wyborcow I wiele innych jest napisana w kilku azjatyckich jezykach. Szpitale zatrudniaja tlumaczy , w tym kilku jezykow z Azji.
  Jezyk hiszpanski jest wszedzie “obecny” ale to chyba ma zwiazek z jakimis przepisami. U nas mieszka duzo osob ktorych ojczysty jezyk jest hiszpanski. Oni bardzo szybko sie asymiluja a ich dzieci mowia plynnie po angielsku I hiszpansku. Azjaci maja tendencje do izolacji w swoich “gettach”.

 477. „Kto to jest “Polonus zamorski “
  Polonus parafialny, Polak-katolik, etc. … Polak-emigrant zyjacy w tym swoistym getcie etnicznym, najczesciej wokol swojego kosciolka….takie Jackowo, mniejsze lub wieksze….”

  To już chyba w genach Polaków („polactwa”) żeby zawsze i wszędzie dzielić się na tzw. sorty?

 478. Orca
  12 kwietnia o godz. 22:07

  PA,
  Polecialam kiedys za granice czyli do Chicago. Z ciekawosci odwiedzilam polska dzielnice, Jackowo. W Jackowo jesli ktos mowi po angielsku to turysta.

  corka z zieciem kupili nam bilety na pociag do Chicago… czekamy az zaraza zelzeje… 🙂

 479. legat
  12 kwietnia o godz. 22:21

  Ciekawa historia o korzysciach picia czerwonego, wytrawnego wina. Wiem o sprzedazy w kartonach I sami kupujemy karton jesli nasze ulubione wino jest dostepne w sklepie w kartonie. Pijemy tylko jedno wino z winnicy Charles and Charles. Jest to nasze ulubione wino z winnicy w stanie WA.
  Twoja historia potwierdza teorie korzysci picia czerwonego wina.
  Ciesze sie ze czerwone wino pomoglo przy poprawie zdrowia.

 480. PA

  “ czekamy az zaraza zelzeje… ”

  Wszyscy na to czekamy. 🙂

 481. Porąbało redaktorski Antypis z Polityki.Piszą ,że tym co pojechali na wycieczki do Australii czy Syjamu
  rząd PMM powinien im fundować powrót za darmo.Musieli płacić niepotrzebnie gdyż UE sprowadziła by ich do Europy.

 482. Art. 31. [Niepoczytalność, poczytalność ograniczona. Warunki odpowiedzialności karnej]
  § 1.
  Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

  I tak rozumieć trzeba bezkarność wizyty nacielnika na cmentarzu

 483. Z dużym uznaniem należy odnotować, że ekipa PMM doskonale panuje nad statystykami zachorowań w kraju. Po chyba tylko jednodniowym przekroczeniu 400 przypadków nowych zachorowań, obecnie nowe przypadki nie przekraczają już 400 dziennie, a dzisiaj oficjalnie tylko ciut powyżej 300, a wiec oficjancie zaledwie 5% przyrostu. Podobnie jest z oficjalnymi statystykami przypadków śmiertelnych.

  A co mówią lekarze?
  „Nie ma wiarygodnych statystyk umieralności na COVID-19 w Polsce. Tak było z grypą. W Polsce od zawsze jest tendencja do tego, żeby nie wpisywać w akt zgonu, że nastąpił z powodu zakażeń. Nikt nie jest tym zainteresowany. Zgon z powodu zakażenia oznacza aferę w szpitalu, obowiązek zgłaszania tego do sanepidu. Prościej wpisać powód zgonu: „niewydolność oddechowa”.”

  https://kobieta.onet.pl/krononawirus-polska-zakazeni-pacjenci-szpitale-brak-testow-jeden-trefny-pacjent/ey9ezxg

 484. @ PA2155
  Może uściślisz rok kiedy byłeś na Jackowie w polskiej dzielnicy jak piszesz gdzie język angielski był czymś wyjątkowym .
  Ja mieszkałem do 1999 r w Chicago na Jakubowie ,parafia st.James.W tym czasie koniec XX w na Jackowie mieszkali tylko nieliczni Polacy i zostało tylko przy głównej ulicy Milłoki kilka biznesów.

  Po Polakach przyszli Portorykanie i Meksykanie.Gdy oni zaczynają mieszkać domy traca na wartości i wykupują je firmy deweleporskie.Tak się stało z Jackowem.Obecnie to dzielnica gdzie Polaka na zamieszkanie tam nie stać.Pobudowano townhausy,domy do rentowania i dzielnica zupełnie nie wyglada jak kiedyś,Bliskosc Down Town -kolejka i autobusy powoduje jej atrakcyjnośc dla Milleniusow .Jeśli pozostał tam jakiś niegramotny uwarzany za fajtłape nierozgarnięty Polak to obecnie jest milionerem.Zapewne jeśli sprzeda nawet swoją budę z dykty to co najmniej za $500 tys wróci do Polski z ładnym proszem zaś jego dom zrównany z ziemia i tam powstanie nowy nowy wartosci $ 850 tys lub więcej..

  Polacy zamieszkiwali wiele atrakcynych i strategicznych miejsc w Chicago z które w popłochu opuścili a które sa obecnie do zamieszkania przez milionerów.

 485. @ PA 2155
  Teraz trudno by było mi okreslić gdzie jet zlokalizowana jakać duza grupa Polaków czyli jakieś Jackowo.Jak pisałem wielokrotnie ja mieszkam w Village of Palatine gdzie mieszka 75 tys w tym podobnp 10 tys polskiego pochodzenia.

  Polacy podobnie jak inne grupy etniczne łatwo zlewają sie w tzw.tygiel amerykański.W 3 pokoleniu traca jężyk .Zwiazki z polskoscia maja poprzez kosciół katolicki.Potrafia na msze jechać 100 km do koscioła gdzie byli chszczeni ich dziadkowie.To oni utrzymuja te kościoły w dzielnicach gdzie nie spotkasz jednego bialego.

 486. Geozak
  12 kwietnia o godz. 23:47

  @ PA2155
  Może uściślisz rok kiedy byłeś na Jackowie w polskiej dzielnicy jak piszesz gdzie język angielski był czymś wyjątkowym .

  to nie bylem ja… nigdy nie bylem w okolicach Chicago…

 487. Cherubinek

  Statystyczne wypłaszczanie fali epidemicznej o czym mówią lekarze ma krótkie nogi, bo przecież szpitale dysponują okresloną ilością miejsc ze sprzętem. Gdy dojdzie do ich „zatkania” chorymi prawda wyjdzie na jaw.

 488. legat
  12 kwietnia o godz. 22:21
  mam nieco podobny problem, bo zona wezmie kieliszek, gora dwa i musze konczyc.
  Lecz sa specjalne korki wypompowujace powietrze z zaczetej butelki i sie nie oksyduje. Dzieki temu nastepnego dnia mozna je skonczyc.
  Jakosc win francuskich za granica niestety zniszczyli posrednicy, ktorzy byle badziewie, jak to sie mowi na kurpiach, sprzedawali jako wykwintne Château. W Polsce ku mojemu zdziwieniu widzialem super piwnice w prowincjonlnym Lidl.
  Ale prawda jest ze klimat i ziemia np w Chile jest doskonala na winnice. Argentuna tez;
  Wina z Sycylii, Sardyni i poludnia Francji np Cahor, Languedoc, Cote du Rhône maja duzo slonca i maja na poczatku fermentacji wiecej cukru wiec sa nieco ciezsze i mocniejsze (alkohol). I Taniczne.
  Zalezy z czym je pijesz. I z kim!!!
  troche smutne jest , ze wina tak jak ubiory, filmy, Mcdonaldy i inne twore uniformizuja sie: podobny smak, mily, nie za szorstki, itp. I wszystko bedzie wygladac i smakowac tak samo. Problemem win francuskich jest tez za duza ilosc „appellations”. Nawet osoby jako tako obeznane sie gubia w tym gaszczu.

 489. Cherubinek
  12 kwietnia o godz. 23:20

  „A co mówią lekarze? „Nie ma wiarygodnych statystyk umieralności na COVID-19 w Polsce.”

  Pozostaje ci wraz z ciemnogrodem wierzyć w spiski i relacje anonimowych lekarzy, którzy oczywiście mają ogląd całości, wiedzą w jakim szpitalu kto i na co umiera. Typowy motyw filmu katastroficznego klasy B ― rząd spiskuje, ludzie umierają, anonimowi lekarze bezinteresownie walczą o ich życie z epidemią i podłym rządem. 🙂

 490. Geozak
  13 kwietnia o godz. 0:01

  Ja napisalam ze jesli ktos mowil po angielsku to turysta.
  W Chicago bylam chyba 10 lat temu I z ciekawosci zobaczylam Jackowo. Moje wrazenie to bardzo spolecznie I kulturowo odizolowane miejsce. Nawet Chinatown w Seattle ma wiecej przykladow asymilacji z jezykiem angielskim I zwyczajami mieszkancow tych okolic niz to, co widzialam w polskiej dzielnicy w Chicago.
  Jesli to sie zmienilo na lepsze to bardzo dobrze.

 491. Mauro Rossi do Cherubinek

  „Pozostaje ci wraz z ciemnogrodem wierzyć w spiski i relacje anonimowych lekarzy”

  Nie chcę cię zanudzać ale powtórzę – jeśli coś komentujesz to doczytaj do końca.

  Zacytowana relacja nie pochodzi od anonimowych lekarzy tylko od konsultanta wojewódzkiego d/s epidemicznych, który pod nazwiskiem zdecydował się na wypowiedź mimo zakazu ministra.

 492. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 0:13

  „Statystyczne wypłaszczanie fali epidemicznej o czym mówią lekarze ma krótkie nogi, bo przecież szpitale dysponują okresloną ilością miejsc ze sprzętem. Gdy dojdzie do ich „zatkania” chorymi prawda wyjdzie na jaw”.

  Mówiłeś podobnie jak nie było wypłaszczenia, że prawda wyjdzie na jaw.

  Jest lepiej niż w zeszłym tygodniu, krzywa wzrostu zachorowań wypłasza się, a trend nabiera regularności. W ostatnim tygodniu (niedziela 5.04. ― niedziela 12.04) dynamika wzrostu zachorowań maleje. To co po przecinku jest procentowym wzrostem zachorowań w stosunku do dnia poprzedniego, w nawiasach dane procentowe w zaokrągleniu.

  Niedziela [5.04.] 1,1310 (13 proc.) Poniedziałek 1,0758 (8 proc.) Wtorek 1,0986 (10 proc.) Środa 1,0736 (7 proc.) Czwartek 1,0711 (7 proc.) Piątek 1,0682 (7 proc.) Sobota 1,0673 (7 proc. ) Niedziela [12.04] 1,0500 (5 proc.).

 493. Mauro Rossi

  Najmocniej przepraszam – lekarz o którym wspomniałem w komentarzu z 0,23 to dr n. med. Tomasz Ozorowski, szef zespołu kontroli zakażeń i szef sztabu kryzysowego, czyli zespołu ds. COVID-19 jednego z poznańskich szpitali, konsultant wojewódzki mikrobiologii.

  Ps. Serdecznie dziękuję za prezentację spłaszczania statystycznego fali epidemicznej.
  Cieszę się, że wróciłeś do tradycji nocnych refleksji nad exelem.

 494. @Mauro Rossi 13 kwietnia o godz. 0:17

  Mauro, akurat „ciemnogród wierzący w spiski” to mi się z inna frakcja społeczna kojarzy. W reportażu jest mowa o nieudolności i braku przygotowania. Zresztą to nie jest zawsze i wszędzie wina rządu ale w imię jakiej racji rząd PiS to tak uporczywie (i nieudolnie) ukrywa?

  Tym niemniej, pewnie niechcący ale jednak otarłeś się o prawdę w swojej wypowiedzi. Nasza krajowa rzeczywistość rzeczywiście przypomina film katastroficzny kategorii B.

 495. Cherubinek, 23:20

  Administracja naszej kolonii odrzucila zakup miliona testow na koronowirusa.

  Bedzie mniej emerytur do placenia , zmniejszy sie liczba osob szukajacych pracy , wiec bezrobocie sie zmniejszy , budzet sie zrownowazy.
  https://wyborcza.pl/7,75398,25849752,ministerstwo-odrzuca-oferte-sprzedazy-miliona-testow-bo-importer.html

 496. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 0:13

  ,,Statystyczne wypłaszczanie fali epidemicznej o czym mówią lekarze ma krótkie nogi, bo przecież szpitale dysponują okresloną ilością miejsc ze sprzętem.”

  Szwecja obudzi sie poniewczasie, czy maja tajny plan ocalenia ?

 497. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 0:23

  „Nie chcę cię zanudzać ale powtórzę – jeśli coś komentujesz to doczytaj do końca. Zacytowana relacja nie pochodzi od anonimowych lekarzy tylko od konsultanta wojewódzkiego d/s epidemicznych, który pod nazwiskiem zdecydował się na wypowiedź mimo zakazu ministra”.

  Kręcisz, Bar Norte, konsultantem ds. epidemiologicznych w Poznaniu jest prof. Jerzy Marcinkowski z Katedry Medycyny Społecznej Zakładu Zdrowia Publicznego. (Wykaz konsultantów wojewódzkich – stan na dzień 03.04.2020 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia). Dr Tomasz Ozorowski jest konsultantem ds. mikrobiologicznych. To właśnie on zrobił taką fotkę (jest podpisany) ilustrującą, że wszystkiego brakuje i ogólnie bryndza.
  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/m2TktkpTURBXy9iMWQ0ZTRhZGZiM2Y0ZjZlZmVhMmIxMDJhYzE1MDA4OC5qcGeSlQMAAM0FAM0C0JMFzQMUzQG8

  W ciemno zakładam, że Ozorowski pracuje w szpitalu podległym miejscowemu samorządowi (Onet nie podaje jaki to szpital), czyli tęczowemu Jaśkowiakowi. Media opozycyjne cały czas szukają lekarzy, którzy potwierdzą co trzeba, czyli mądrość etapu: jest taki Armagedon, że wybory nawet przez Internet nie mogłyby się odbyć, a co dopiero pocztowo. W Warszawie jest 10 szpitali podległych stołecznej PO, więc stamtąd należy oczekiwać dalszych „rewelacji” w stylu Kononowicza, że „nie będzie niczego”.

 498. kooperatywaMandragon

  „Szwecja obudzi sie poniewczasie, czy maja tajny plan ocalenia ?”

  Dwa dni temu rząd zawarł z opozycją pakt w zakresie ograniczania przez niego praw obywatelskich bez angażowania parlamentu.
  Czyli rezerwy w szpitalach się konczą, koniec luziku i czas na rygory przeciwepidemiczne.

 499. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 0:29

  Przed godziną 0:57 nie przeczytałem twojego wpisu z godz. 0:29.

 500. ahasverus 13 kwietnia o godz. 0:15 do mnie: –mam nieco podobny problem, bo zona wezmie kieliszek, gora dwa i musze konczyc.
  Lecz sa specjalne korki wypompowujace powietrze z zaczetej butelki i sie nie oksyduje.

  Ahasverus’ie,
  dziękuję za radę z której skorzystam. Już obejrzałem te korki w internecie i po świętach nabędę na pewno. Piszą, że z taką pompką próżniową, to wino ma szanse przeżyć i kilka dni w napoczętej flaszce.
  Coś Ci powiem o pewnym lokalnym winie. Otóż w początku lat 90 pałętałem się trochę po Bałkanach i gdy bywałem w Chorwacji, to w pewnym miejscu gdzie pojawiałem się dość często zawsze zamawiałem sobie lokalne wino czerwone wytrawne „Babić”. To jakaś rodzina produkuje chyba w niewielkich ilościach bo nigdzie indziej już go nie spotkasz. Gdy po paru latach pojawiłem się w tej Chorwackiej knajpie z rodziną na wakacjach, kelner mnie poznał i bez pytania tego Babicia do stołu przytargał. Wniosek – musiałem go wytrąbić kiedyś tam sporo. Jakbyś kiedyś był w Chorwacji to polecam spróbować. Może będzie Ci smakować tak jak mnie.

 501. Mauro,
  nie podałeś ekstrapolacji na wybory 10 maja. Opuszczasz się.

 502. Mauro Rossi

  „Media opozycyjne cały czas szukają lekarzy, którzy potwierdzą co trzeba, czyli mądrość etapu: jest taki Armagedon, że wybory nawet przez Internet nie mogłyby się odbyć, a co dopiero pocztowo.’

  Nie zajmuję się kampanią wyborczą tylko epidemią. Dlatego wolę się opierać na opinii konsultana wojewódzkiego d/s mikrobiologii niż twojej.

  Zresztą dobrze by było gdybyś się okreslił czy piszesz o epidemii w ramach kampanii wyborczej czy nie.
  Mauro, mieszanie tych dwóch tematów rodzi podejrzenie, że np prezentowane przez ciebie statystyczne spłaszczenia fali epidemicznej na podstawie danych MZ wklepanych do exela są elementem kampanii wyborczej.
  A chyba nie chciał byś by czytelnicy twoich komentarzy odnosili takie wrażenie? Prawda Mauro?

 503. legat

  „nie podałeś ekstrapolacji na wybory 10 maja. Opuszczasz się.”

  Może tym razem Mauro chciał sprawić wrażenie, że to nie o wybory chodzi?

 504. Wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley (SPD) domaga się podjęcia zdecydowanych kroków wobec krajów UE, Polski i Węgier, bo ― je zdaniem ― rządy tych krajów pod pretekstem walki z pandemią ograniczają demokrację i rządy prawa. Jak widać PE walczy z Covid-19 jak może i umie. Chyba Barley popełniła małą myślozbrodnię nie konsultując swych kroków z opozycją w Polsce, która od wielu dni stanowczo domaga się ograniczenia demokracji i prawa, czyli stanu wyjątkowego. Jak widac eurokratom, „ludziom rozsądnym” i „na pewnym poziomie” nogi plączą się jak po tanim alkoholu. W Włoszech coraz częściej zdarza się zrywanie flag UE przez mieszkańców Italii poirytowanych bezczynnością Brukseli w czasie epidemii i kto wie, czy tendencja ta nie stanie się szerszym ruchem społecznym w Europie.

 505. Mauro Rossi z 1,27

  Zapomniałeś o nagłówku „PAP Biznes” oraz godzinie i minucie nadania tej depeszy.
  W ten sposób straciła na powadze i dramaturgii.

 506. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 1:02

  Porownanie socjaldemokracji z Dzikim Zachodem :
  Kanada – insulina 32 dolary,
  USA- 300 dolarow.

 507. @ Orca

  10 lat temu na Jacowie trafić na Polaka trzeba było mnieć wyjątkowe szczęście dlatego twółj wpis raczej należy potraktować jako wielce odbiegający od realnej prawdy.

  Wystarczy logicznie pomyśleć i znać realia w USA i jak asymilują się Polacy ,

  Jackowo znacznie zasiliła emigracja zarobkowa w latach 70- tych i Solidarnosciowa 80 tych.Ci którzy przyjechali na zarobek mieli cel zarobić i wracać.Emigracja Solidarnościowa zaczeła nabywać pierwsze domy na Jackowie połowa 80-tych.Przeciętnie w domu się nie mieszka dłużej jak 10 lat max. a ja zmieniłem w ciągu 36 lat 4 domy.Tak więc jak napisałem poczatek XX wieku śladu po Polakach na Jackowie już nie było pozostali nieliczni biedacy tez może upośledzeni językowo,Większośc przeniosła się na przedmiescia ,czesc zmarła częsc wyjechała do Polski.

  Wybacz Orca ale piszesz głupstwa i niepotrzebnie się popisujesz jakoś wiedzą której nie posiadasz.

 508. Geozak
  13 kwietnia o godz. 2:05

  Dziekuje za korekte.

 509. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 kwietnia o godz. 19:37

  POPiS bedzie mial zrownowazony budzet, bo nie bedzie trzeba placic emerytur.
  Tylko w Niebie i Piekle bedzie troche tloku.
  Pogoda dla 1%.

 510. piosenka: Jeszcze żyjemy… na „lany poniedziałek”

  śnieg odgarniemy
  – jeszcze żyjemy
  gdy psa na długi spacer weźmiemy
  – jeszcze żyjemy
  a kiedy Wisłę wpław przepłyniemy
  dopiero wiemy
  że my żyjemy

  życie jest zbiorem drobnych zdarzeń
  pochodną jest starzenia
  kochajmy nastrój drobnych spraw
  bo one tworzą naszą twarz
  którą wiek zmienia

  w twarz dostaniemy
  – jeszcze żyjemy
  gdy własną miłość my podepczemy
  – jeszcze żyjemy
  lecz gdy przez mękę cierpień przejdziemy
  dopiero wiemy
  że my żyjemy

  życie jest zbiorem drobnych spraw
  pochodną urodzenia
  kochajmy nastrój drobnych spraw
  bo one tworzą naszą twarz
  którą wiek zmienia

  gdy głosujemy
  – jeszcze żyjemy
  kiedy z pandemii się wypiszemy
  – jeszcze żyjemy
  gdy kompradora znów wybierzemy
  dopiero wiemy
  że my żyjemy

 511. Mural na jednej z kamienic w Bydgoszczy, pojawił się w ciągu nocy. Skrzyżowanie Pięknej i Jaskółczej. Brawo Bydgoszcz!

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3140089552681929&set=gm.2104921306306789&type=3&theater

  Zaraza PiS – po trupach Polaków

 512. Szczep ziemniaczany:

  Przychodzi pół baby do doktora.

  Doktor: gdzie druga połowa?
  Baba: wypita. 🙁

 513. Bar Norte
  12 kwietnia o godz. 21:12
  Upór w myśleniu szkodzi. Sosnierz nie jest politykiem z tzw pierwszej półki PiS i mówiąc prawdę nie ma żadnej możliwości wpływania na politykę Jarosława. Chce ci przyciemnieć, że ten człowiek dobrze zorganizował dostęp do lekarzy w przychodniach na śląsku
  Jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych monitorował program informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Za wdrożenie rejestru usług medycznych kierowana przez niego kasa chorych została nagrodzona tytułem „Lidera informatyki 2002”.
  Tam zniknęły kolejki przed przychodniami , a w Warszawie ludzie by dostać numerek stali przed drzwiami przychodni grubo przed jej otwarciem
  Wiedze medyczna z pewnością posiada , a niektóre z jego pomysłów nie są głupie chociażby wykorzystanie pustych obecnie sanatoriów do kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy z zagrożonych krajów i innych których oceniono jako potencjalnie zainfekowanych.
  Nie wiem skąd wymyśliłeś że on chce epidemie puścić na żywioł bowiem o niczym takim nie wspominał.
  Oczywiście jest politykiem i wiele jego działań politycznych mnie i nie tylko mnie się nie podoba. Został wykluczony z PO za krytykę stanowiska kierownictwa partii w sprawie możliwości powstania koalicji POPiS (mówił o możliwym rozłamie w PO), potem pozostawał bezpartyjny.Od 19 stycznia 2006 należał do klubu parlamentarnego PiS.
  3 grudnia 2010 wystąpił z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i ogłosił przejście do KP Polska Jest Najważniejsza. W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu (z listy PiS, jako przedstawiciel Polski Razem.
  Nie jest to polityk o jakiś stałych poglądach i wpływy jego w PiS sa marginalne.

 514. Tomasz Lis

  Tego nieszczęsnego wirusa najlepiej widać pod mikroskopem, ale sam też jest swoistym monstrualnym mikroskopem problemów społeczno-politycznego mechanizmu. Organizmy słabe wirus zabija. Demokracje słabe dobija.

  W kategoriach społeczno-politycznych działa w sumie podobnie do tego w medycynie. Nie umiera się na koronawirusa, ale z powodu koronawirusa, który uderza w organizmy z osłabioną odpornością. On nie niszczy praworządności i demokracji. Dobija za to systemy i państwa, które z praworządnością i demokracją mają największe kłopoty. Tak jak problemy z płucami, rak czy udar bywają chorobami współistniejącymi, tak w kategoriach politycznych chorobami współistniejącymi są dla wirusa nieudolna, ale bezwzględna, cyniczna i zainteresowana wyłącznie sobą władza. To na tę chorobę Polska cierpi permanentnie. Koronawirus jedynie przyspieszył proces niszczenia reguł, zasad i konstytucyjnego systemu ochronnego.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 515. Pan Nizinier Gełuzak bynjamiej prawdy piszy bu Gienyk Paluch tyż w Hamyrycy na budowi robił i du dziś gada pu hamyrykańsku: ołrajt. W Szikagu si nałuczył tam dzie stulnica Hamyryki je, dzie Pan Prezyłt Trup urzynduji. A jak Gienyk był to Pan Trup jeszczy nie był tylku Rygan.
  Polaki głupie nie som. Jak pujedzi zagramanicy tylku cuś pusłyszy i zara szprecha pu hamyrycku i każdyn jinny jenzyk zapamienta.
  Jak Gienyk zdjencia pszysłał z Hamyryki to lódowkie takie duże mjał jak autobus i utwarte pokazał a tam szysku byłu: kiełubasy jakie żyś ściał szynkie kunserwowe i wendzune i ananananansy i banananany tyż wystawali z półków i kakała i kawy jakiżyś ściał i ni gadaj jedyn z drugim ży jenzyka ni znajom. A Gienyk sy trzy chałupy u nasz wybudował z mozajkamy i ni gadaj ży ni bu ja sam widział.
  Panie Nizinierzy ta załatw Pan jakeś rubote tam u siebi.

 516. Że też tego grzesznego miasta
  Niebo Ogniem Piekielnym i Morowym Powietrzem nie wypaliło!
  I to publiczne propagowanie na ogólnoświatowym kanale!

  Prezydentem zostanie Szymon Hołownia i zobaczę:
  Ten kanał nie istnieje!

  Tamten kryzys sprzed 90 laty i obecny to kara za kąpanie się w grzechu!

  Blues to muzyka brudnych myśli i brudnych rąk!

  It Must Be Good
  Co za bezczelność! Ja bym w starym jabcoku ich utopi!

  https://www.youtube.com/watch?v=9Zo4vRd0c3A

 517. W Turkmenistanie zakazane jest używanie słowa: Korona wirus i noszenie masek.

  https://www.youtube.com/watch?v=Dbw5jgfx82M

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 518. Kto wie czy aura Mauro zauwazalna jest w Europie. Mauro nie zna PE, nie zna Europy. Stad jego leki o Europe? Mauro nie wie, ze Unii, Polska stanie sie jej zasciankiem, nie tylko politycznym.

 519. Empatycznym……sciaga…
  Stereotypy swiadczace o naszej niezwyklosci sa smieszne i niebezpieczne, bo w historii Polski mity tworzyly czesto fakty historyczne.. Zapominamy, ze nasi rodacy s procesu alienacji duzych grup spolecznych (nie wpsominam o przymusowych przesiedlenia ze Wschodu i na wschodzie Polski.
  Kultura obwatelska wyrastala powoli w swiadomosci postpanszczyznianskiej, w ktorej “kwitl” antysemityzm ludowy, wykorzystywany w celach politycznych w zaleznosci od potrzeb rodzimej mysli narodowej.
  Kosciol katolicki chetnie korzystal (korzysta) z elementow antysemityzmu ludowego. Antysemityzm niemiecki i polski laczy natomiast jego antropologiczny opis.
  Powtarzam antysemityzm, nie zbrodnia i zaglada.
  Gdy dekorowanie prawdy w czasach zaborow mialo sens, to kontynuowanie i pielegnowanie mitow narodowych nie pomniejsza naszej alienacji. Zatracamy w ten sposob zdolnosc rozumienia realnych warunkow bytu panstwowo-narodowego.
  Czesto mowimy o wyjatkowym polozeniu Polski, ktore od stuleci czyni z niej ofiare sasiadow. O tym, ze sasiedzi mieli rowniez pozytywny wplyw na nasz rozwoj i my na sasiadow, raczej zapominamy .

  Proby tlumaczenia jakiegokolwiek stanowiska politycznego, spolecznego oraz „podpieranie“ ich narodowoscia, religia, pochodzeniem spolecznym etc. maja zawsze posmak postawy anty. Jesli chodzi o Zydow, to maja nie tylko posmak, one sa antysemickie i generuja jednoczesnie podobne postawy dotychczas lub zawczas ukryte oraz ukrywane.
  Jest to jedyny plus takiej gimnastyki ntelektualnej. Przeciwstawianie wyznawco religii, narodow, pochodzenia spolecznego w opisie zjawiska braku tolerancji jest politycznym bladzeniem w brunatnym szarocieniu oraz typowa postawa anty. Nie ma Izraelitow arabskiego pochodzenia, sa arabscy Izraelczycy. Wielu z nich szuka schronienia przed konfliktem po „niewlasciwej“ stronie (izraelskiej). Wielu z nich narazonych jest na szykany obu stron.
  Jak wielokrotnie wspominalem, jednostronne postrzeganie zlozonego konliktu wileu stron jest niedorzeczne. Uzaleznianie problemu obywatelskiej lojalnosci wobec panstwa od religii, pochodzenia, narodowosci wyklucza mozliwosc istnienia panstwa wielokulturowego i wielonarodowego. Jest to zmudny process, czesto niemozliwy do zaltwienia dekretem czy kolejna rezolucja UN.
  Szkoda jednak czasu na szukanie przykladow odleglych w przestrzenii, wystarczy spojrzec na polskie media drukowane i doznamy iluminacji w konfrontacji z cala paleta postaw anty (antyekologicznej, antywegetarianskiej, antykobiecej, antyseksualnej etc.). Zastanawiam sie nad reakcjami naszych rodakow zaprawionych w gimnastycznych bojach o tolerancje i wielokulturowosc przy nasilonej fail imigracyjnej siegajacej w przyszlosci 15% populacji.
  Warto spojrzec poza Odre i zauwazyc jak nasi sasiedzi blizsi i dalsi sobie z tym problemem radza (lub nie). Przyczyny polskiego antysemityzmu sa irracjonalne, dlatego ich szukanie jest bladzeniem narodowym duktem. Wystarczy troche wrazliwosci spolecznej oraz politycznej, aby te zjawiska zauwazyc. Wychodzenie z zalozenia, ze brak przyczyn ma natychmiastowy wplyw na skutki oraz zmiany spoleczne i polityczne jest bladzeniem lub wykluczaniem wspomnianej irracjonalnosci w postrzeganiu problematyki antysemityzmu.
  Bladzac tym duktem wychodzimy z zalozenia, ze w kraju o sladowej ilosci Zydow nie moze wystepowac antysemityzm per se. Ciesze sie, ze Polska zmienia sie na lepsze i nie mam zadnych watpliwosci oraz trudnosci w postrzeganiu tych zmian. Nie obawiam sie rowniez surowej pryncypialnosci, bo tylko ja zachowujac oscylujemy po stronie MA.

 520. Zaraza obnażyło słabe strony NATO…jedna rakieta biologiczna czy atomowa wielkości zrzuconych na Hiroszimę czy Nagasaki, a służba zdrowia w Europie pada…Jaką użyteczność mają wojska lądowe i technika wojenna kiedy brakuje maseczek czy respiratorów…Tak sobie myślę prywatnie: może białe flagi ratujące życie warto posiadać lub użyć prześcieradło…albo rozmawiać z sąsiadami…sankcje to walenie sztachetą po parkanie…

 521. maciek.g

  Mnie nie interesuje z jakiej półki politykiem jest Sośnierz i jaki ma wplyw na na prezesa Kaczynskiego, bo to nie ma nic do rzeczy.
  Natomiast istotne jest to, że Sośnierz jest politykiem z wyborów a więc jego deklaracje wynikają z oczekiwań jego elektoratu. W tym przypadku elektoratu o pogladach korwinistycznych w wersji soft a więc znużonego, zniecierpliwionego już rygorami przeciepidemicznymi za sprawą których cierpią jego interesy.

  Wykorzystanie infrastruktury sanatoryjnej do potrzeb kwarantanny nie jest pomysłem Sośnierza tylko wprost wynika z ustawy o stanie klęski żywiołowej.

  Nie pisałem o „puszczeniu na żywioł” epidemii tylko o tzw kontrolowanym zakażaniu populacji. Jest bowiem oczywiste, że znoszenie konkretnych rygorów przeciwepidemicznych w trakcie trwania epidemii oznacza świadomą decyzję o zakażaniu konkretnych grup społecznych.

  Natomiast trwające latami plątanie się Sosnierza między PO a PiS jest zrozumiałe – no bo i gdzie mógłby się plątać ze swoimi poglądami i podzielajacym te poglądy elektoratem?

 522. Rosyjskie dowcipy na temat koronowirusa. Nie tłumaczyłem, bo lepiej brzmią w oryginale.

  ***
  Есть три способа борьбы с коронавирусом.
  1. Китайский – жесточайший карантин, вбухать кучу денег.
  2. Шведский – не делать ничего.
  3. Русский – объявить китайский, реализовать шведский, разницу спиздить.

  ***
  – Давай без презерватива.
  – Может ещe и маски снимем?

  ***
  Израильский министр здравоохранения Яаков Лицман, назвавший коронавирус божьей карой за гомосексуализм, вскоре сам заболел коронавирусом.
  Мгновенный каминг-аут.

 523. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 10:29
  Czyli recepta na koronowirusa wg twoich wpisów. zablokować wszelkie kontakty ludzi do czasu wytłumienia epidemii , a potem dopiero ruszyc z gospodarka (o ile się wtedy da ruszyć) . Jak widzę praktycznie nigdzie na świecie tak nie zrobiono czy to nie dziwne?

 524. „Hallelujah”

  W słowniku The Random House Dictionary of the English Language czytamy, że „hallelujah” znaczy z hebrajskiego: „Wysławiajcie Jehowę”.

 525. Do natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw wezwała w czwartek Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego I prezes tego sądu Małgorzata Gersdorf. Wezwanie prezes Gersdorf ma związek z wydanym w środę orzeczeniem TSUE.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-malgorzata-gersdorf-reaguje-na-orzeczenie-tsue,nId,4430745?fbclid=IwAR3EjGlHj1gtK9RIcOA6c7B14hnvkaMSF9vns0lpTLgbxfK1GaHJ74camSk#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Oj nie pasuje to faszystom z PiS, oj nie pasuje.

 526. PiSowski faszysta odpowiedział:

  W środę rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski w rozmowie z PAP powiedział, że postanowienie TSUE w żaden sposób nie podważa funkcjonowania tej izby, ani statusu sędziów, którzy w niej orzekają.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-malgorzata-gersdorf-reaguje-na-orzeczenie-tsue,nId,4430745?fbclid=IwAR3EjGlHj1gtK9RIcOA6c7B14hnvkaMSF9vns0lpTLgbxfK1GaHJ74camSk#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  za przeproszeniem

  Jebać PiS

 527. maciek.g

  Ale o tym już wielokrotnie pisałem na blogu. Zresztą nie tylko ja pisałem.

  Cała walka z epidemią w kontekście braku szczepionki i lekarstwa sprowadza się do utrzymywania droga działań administracyjnych takiego poziomu zakażeń by wytrzymał go system opieki medycznej.
  Poziom aktywności gospodarczej społeczeństwa tylko z tego wynika.

 528. Sejm uchwalił ustawy zamieniające mandaty na kary administracyjne bez udziału sądu nakładane ze skutkiem natychmiastowym i ściąganymi przez komornika w przypadku unikania zapłaty. Policja zbiera dowody a kary wymierza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

  Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu bo nie będzie postępowania mandatowego.

  Odwołanie rozpatruje organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej wyższego stopnia i jego decyzja jest ostateczna, przy czym decyzja pierwszoinstancyjna jest już wykonalna. Na decyzję ostateczną służy skarga do sądu, ale kara musi zostać zapłacona.

  https://www.wykop.pl/ramka/5423083/pis-zamienia-mandaty-na-kary-administracyjne-bez-mozliwosci-odwolania-sie/?fbclid=IwAR3Nnm1enjG1e-t22GOGkxrNJmV6sZvKbA7wNZF90gmVwAyc4yoGvSXdssY

  Za złamanie zakazu przemieszczania się będzie grozić kara od 5000 zł do 30.000 zł.

  Za naruszenie zasad kwarantanny kara pieniężna wynosząca do 30.000 zł.

  Za naruszenie zakazu zgromadzeń grozi kara od 10.000 zł do 30.000 zł

  Uwaga: nie dotyczy herszta faszystów

 529. До сегодняшнего дня я ещё никогда не протирал бутылку водки спиртом.

  Jeszcze nigdy, aż do dziś nie przecierałem butelki wódki spirytusem.

 530. Ухань, ноябрь 2019 г.
  – Доктор, я съел непрожаренную летучую мышь, я теперь умру, да?
  – Ну что вы так, все когда-нибудь умрут.
  – Все умрут? Боже, что я наделал…

  Wuhan, listopad 2019 r.
  – Doktorze , zjadłem niedopieczonego nietoperza. Czy ja umrę?
  – No cóż, wszyscy kiedyś umrą.
  – Wszyscy? O Boże, co ja narobiłem…

 531. dezerter83
  13 kwietnia o godz. 11:03
  W słowniku The Random House Dictionary of the English Language czytamy, że „hallelujah” znaczy z hebrajskiego: „Wysławiajcie Jehowę”.

  Tak przy okazji, to można sobie wysławiać inne rzeczy też.

  Tylko przy okazji wedle powiedzonka: „Zabić dwie muchy za jednym zamachem.”

 532. Zaraza…stało się…Watykan nawrócił się na świeckie metody zwalczania chorób…kupuje medyczne środki za pieniądze zwane bożkiem świata…Tak sobie myślę prywatnie, że alternatywna wiara w bożki pomaga…z tacy pomocą…taka odwrócona hipoteka…co jest warta wiara bez pieniądza…

 533. Мэр Москвы Собянин призвал жителей столицы во время карантина брать пример с Ленина, который уже почти 100 лет не выходит из дома.

  Mer Moskwy – Sobjanin wezwał mieszkańców stolicy, by podczas kwarantanny brali pzrykład z Lenina, który już od ponad 100 lat nie wychodzi z domu.

 534. Słowiański humor, to jest to…Tak sobie myślę prywatnie: niech cierpią grzesznicy, na których zesłano zarazę za burzenie pomników wyzwolicieli od brunatnej zarazy…kij ma dwa końce…

 535. adam100
  13 kwietnia o godz. 11:29
  „Tak przy okazji, to można sobie wysławiać inne rzeczy też. Tylko
  przy okazji wedle powiedzonka: „Zabić dwie muchy za jednym zamachem.”

  Nawiązując do znaczenia tego hebrajskiego słowa, byłoby jednak trudno upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

 536. Zamiast homilii. Michnik w GW.
  „Państwem rządzić będzie totalitarny aparat władzy, a społeczeństwem obywatelskim katolicki kler”. Powróci stereotyp endecki, łączący nacjonalistyczną ksenofobię „z tym osobliwym typem katolicyzmu, co to potrafi zespalać nienawiść i kłamstwo w życiu publicznym z kultywowaniem cnót ewangelicznych w domowej prywatności”. Z nauki Jana Pawła II pozostaną frazesy, z idei „Solidarności” – „zbrukane kłamstwem emblematy. Polska pogrąży się w prowincjonalnym nacjonalizmie i odmętach ciemnej plemiennej nienawiści”.

 537. dezerter83
  13 kwietnia o godz. 12:19

  Chcesz rozmawiać o nieziemskich światach, to posłuchaj:

  Kathleen Ferrier „Abschied” Das Lied von der Erde

  https://www.youtube.com/watch?v=3V8HN_P-eBw

 538. Symetryczny
  13 kwietnia o godz. 12:19
  „Z nauki Jana Pawła II pozostaną frazesy”.

  Już w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, w katolickim tygodniku społecznym Ład, Wojciech Chudy opisywał tę sytuację bardziej szczegółowo i proponował, by zastanowić się nad ‛zjawiskiem, które od wielu już lat trapi duszpasterzy, socjologów i psychologów religii, a które polega na coraz częściej spostrzeganej rozbieżności pomiędzy życiem religijnym a życiem codziennym. Uczestniczy się we mszy, a zaraz po opuszczeniu kościoła całkiem dosłownie zapomina się o Bożym świecie. Wpada się w inny świat. W świat walki naszej powszedniej, w którym prowadzi się życie tak, jakby Boga nie było’.

  Jeszcze dalej poszedł wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Henryk Muszyński, gdy oznajmił: „Ewangelia nie zdołała nas wewnętrznie przemienić. Polacy są narodem chrześcijańskim jedynie statystycznie. (…) Trudno negować fakt, że dla wielu ludzi chrześcijaństwo staje się bardziej zwyczajem niż religią”.

 539. Hunwejbini nad Wisłą czekają na transport od pekińskich hunwejbinów…Taka braterska pomoc…Oby nie był szpiegujący…Tak sobie myślę prywatnie: kto szkaluje sprzedawcę za gnębienie chrześcijan…o Tybecie nie wspomnę…A innym wypominają Krym i Donbas…Czyli można…Jak Kaczyński z wizytą na cmentarzu…ja mówię co wolno…

 540. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 11:08
  nie tylko dla ciebie , bowiem jak czytam wielu nie rozumie powiązań medycyny i przemysłu
  Nowoczesna medycyna oprócz lekarzy , pielęgniarek , salowych i personelu pomocniczego potrzebuje pomieszczeń farmaceutyków , środków czystości , dezynfekcji, ochrony osobistej, transportu itd itd Wymaga zapewnienia energii , wody, żywności , kanalizacji , usuwania nieczystości oraz całej gamy specjalistycznej aparatury i jeszcze bardzo wielu innych rzeczy , a te może dostarczyć jedynie przemysł , rolnictwo , budownictwo itd. Aby wszystko dobrze funkcjonowało potrzebne jest naprawianie na bieżąco tego co się popsuje. Wniosek jest jeden, bez sprawnie funkcjonującego przemysłu , transportu, handlu , usług i rolnictwa nowoczesna medycyna nie istnieje.
  Aby nie zabić medycyny trzeba nie zabijać przemysłu i wszelkiego wytwarzania dóbr w kraju, a to wymaga by wszyscy je wytwarzający , dostarczający i zabezpieczający pracowali na swych miejscach pracy w miarę normalnie.
  Rządy mogą jedynie wymusić chwilowe zawieszenie działalności kulturalnej , sportowej czy turystycznej jednak muszą tam pracującym zapewnić zasiłek by moli przetrwać (bo to tez bardzo istotne działania dla ludzi)
  Na dodatek oprócz chorych mamy zdrowych którzy potrzebują tez żywności , wody, energii (wszelkiego rodzaju) ubrań, transportu itd itd., a to może zapewnić tylko sprawnie działający system wytwarzania.
  Nie widzący tego , a zapatrzeni jedynie w likwidację wirusa , gotowi są poprzeć leczenie gorsze od choroby. (czyli operacja likwidacji wirusa się udała , ale pacjent zmarł)

 541. Adam Szostkiewicz

  Limuzyną na cmentarz.

  Nie takie miały być święta. Ani sanitarnie, ani politycznie. Narody w areszcie domowym – tego nigdy w dziejach świata w takiej skali nie było. Nie było zamkniętych na tak długo granic państwowych w Unii Europejskiej. Jak łatwo je było zamknąć, wstrząsnęło Olgą Tokarczuk i wielu innymi mieszkańcami Europy, mną też.

  Nie jestem jednak skrajnym cywilizacyjnym pesymistą. Granice się otworzą, mury runą. Unia przetrwa, zachodni świat przetrwa. Ma wciąż ogromne zasoby i rezerwy materialne, intelektualne i duchowe. A my, a Polska?

  Na razie dzielimy los z 4 mld innych ludzi objętymi restrykcjami epidemicznymi. Żyjącymi w różnych ustrojach, demokratycznych i zamordystycznych, w różnych kulturach i religiach. My przez trzy pokomunistyczne dekady żyliśmy w systemie demokratycznym.

  A po pięciu latach „dobrej zmiany” żyjemy w jakiejś chaotycznej i szyderczej prowizorce. Ani demokracja, ani zamordyzm. Stan przejściowy, Bóg jeden wie, dokąd zmierzający. Kilka przykładów tej pomroczności, z różnych poziomów, ale o tej samej wymowie.

  Minister Ziobro będzie zasięgał opinii zaprzyjaźnionej z Kaczyńskim prezes Przyłębskiej w sprawie orzeczenia nakazującego Polsce zawiesić funkcjonowanie tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE hamuje z piskiem pisowską „deformę” sądownictwa, na jego wdrożeniu praworządność w Polsce może tylko skorzystać, a rząd zarobiłby w Brukseli plus wizerunkowy: że jednak w Warszawie nie jest tak źle jak w Budapeszcie, gdzie Orbán zawiesza parlament i zaczyna rządzić dekretami.

  Polska by zarobiła, ale pisowska władza by straciła, więc orzeczenie zostanie zignorowane, a Unia będzie musiała na ten delikt i afront jakoś zareagować, ale jak i kiedy?

  Na razie premier Morawiecki nie może wydusić słowa prawdy o potężnej finansowej pomocy UE dla ratowania gospodarki, w tym polskiej.

  Poseł Kaczyński wjeżdża limuzyną na cmentarz, mijając drzwi, na których wisi ogłoszenie, że minister zdrowia zarządził epidemiczne zamknięcie cmentarzy.

  Posłanka Nowacka, która respektuje zarządzenia sanitarne, nie może wejść na ten sam cmentarz, by odwiedzić grób matki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

  Minister Szumowski, który wydał zarządzenie, głosuje za łżewyborami w maju, narażającymi ludzi na zakażenie. Ludzie oddolnie, społecznie ruszają na pomoc służbie zdrowia i chorym, szyjąc maseczki, zrzucając się w zbiórkach publicznych na ten cel, bo rząd z pomocą zwleka lub nie ma dostatecznych funduszy, choć na TVP i biznesy o. Rydzyka fundusze się znalazły.

  Nie wiem, co może wkurzyć zwykłych zjadaczy polskiego chleba bardziej niż ta wizyta Kaczyńskiego na cmentarzu, kiedy miliony ludzi nie mogą odwiedzić grobów swoich bliskich z nakazu władzy, dla której jedynym autorytetem politycznym, prawnym, religijnym i jakim tam jeszcze jest właśnie prezes PiS.

  Taka ma być przyszłość?

  Jedynowładztwo i czołobitność rodem z Rosji lub Chin w kraju przerabianym na folwark zwierzęcy?

  Czy takie nauki mają płynąć od władzy do obywateli?

  Przecież Polsce potrzeba dziś współdziałania władzy i opozycji, przesunięcia nieszczęsnych wyborów prezydenckich, odbudowy zaufania w społeczeństwie. To wszystko leży w zasięgu ręki. Potrzeba tylko dobrej woli liderów.

  Mamy siedzieć w domach, to siedzimy, ale wkurza nas łamanie przepisów przez tych, którzy je wydali. Wkurza nas forsowanie łżewyborów podczas pandemii i wykorzystywanie jej do samochwalstwa władzy.

  Wkurza nas niekompetencja, bezduszność i arogancja rządzących obchodzących się ze społeczeństwem tak, jakby myśleli, że tego nikt nie widzi i nic im to wszystko nie zaszkodzi.

  Nie takie miały być te święta. Jak wspólny los, to wspólny.

  Wszystko to i racja, tylko ze takie samo biadolenie jak w większości.
  Nabiadolił się Adam Szostkiewicz?

 542. Symetryczny
  13 kwietnia o godz. 12:19

  „Zamiast homilii. Michnik w GW. „Państwem rządzić będzie totalitarny aparat władzy, a społeczeństwem obywatelskim katolicki kler … Powróci stereotyp endecki”.

  OjDyr Adam straszy tym od ponad 30 lat. W 1990 roku czytelnik „Wyborczej” mógł w to wierzyć, a dziś to chyba jak ma dysfuncję umysłową.

 543. A cudu nadal nie ma…Autorytet papieży wystawiony jest na próbę…Kazania z ambon zaczynają przypominać reklamę zwykłego proszku…Tak sobie myślę prywatnie, że wiara w mycie rąk staje się religią…

 544. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 1:32

  „Mauro Rossi z 1,27 Zapomniałeś o nagłówku „PAP Biznes” oraz godzinie i minucie nadania tej depeszy. W ten sposób straciła na powadze i dramaturgii”.

  Informacja ta była na kilku portalach, w tym DW Polen, może dlatego wydała ci się tak niewiarygodna? 🙂 Akurat PAP tego nie dał. Tak już bywa, jeśli coś nie idzie po naszej myśli to wydaje się niemożliwe, a jeśli to na pewno jest niepoważne.

  https://news.google.com/search?q=Katarina%20Barley&hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

 545. maciek.g

  Dziekuję za wyklad tym niemniej chciałby zwrócić twoją uwgę na to, że tzw „wygaszanie (zamrażanie) produkcji (usług)” nawet w najbardziej drastycznych przypadkach nie obejmuje działów gospodarki bez których ludność nie mogłaby jakoś przetrwać. Mam na myśli np przemysł rolno-spozywczy, farmaceutyczny, medycznych środków ochronnych, produkcję energii, jej dystrybucję, dystrybucję żywności, utrzymanie kluczowego transportu, sektora informacyjnego itp.
  Innymi słowy – rządy w nawet najbardziej zaognionej sytuacji epidemicznej utrzymują w ruchu to co jest niezbędne do przeżycia – choć na pół gwizdka. Mają w tym zresztą swój własny, egoistyczny interes bo gdyby tego zaniechały to byłoby po nich.
  Dobrze to obrazuje przykład z Turcji, gdzie w ostatni piątek, półtorej godziny przed północą (22,30) na skutek wzrostu fali epidemicznej ogłoszono ścisłą kwarantannę od północy – w tym obejmującą zamkniecie sklepów. W efekcie przez półtorej godziny ludność rozbiła i rozgrabiła wiekszość marketów w Stambule. Skutkiem tych sprowokowanych głupotą rządu zamieszek dymisję musiał złożyć szef tamtejszego MSW.

  Tak więc ten twój wykład jest ni w pięć ni w dziewieć do realnej sytuacji.

 546. Rządzący są rodem z Watykanu a nie Rosji i Chin..ale wielu redaktorów woli przemilczeć ten fakt…Tak sobie myślę prywatnie, że rządzący to katolicy…po co ukrywać ich beztalencie do przyzwoitości…

 547. Mauro Rossi

  „Informacja ta była na kilku portalach, w tym DW Polen, może dlatego wydała ci się tak niewiarygodna?”

  Ależ nie zakwestionowałem tej informacji jako, że dotarła do mnie już dwa dni temu dzieki Brukselczykom – w tym dzięki Tomaszowi Bieleckiemu z DW i GW, którego sam kiedyś polecałeś.

  Natomiast nocą odniosłem się nie do informacji tylko do opinii, ktorą zaprezentowałeś. Opinii uderzająco podobnej do depesz „PAP Biznes”.
  Powtórzę więc, że tego typu opinie zyskają na powadze dzieki nagłówkowi „PAP Biznes” oraz na dramaturgii dzieki podaniu godziny i minuty ich wygłoszenia.

 548. kooperatywaMondragon
  12 kwietnia o godz. 20:15

  „powtarza za Stalinem i Trumpem”.

  Stalin to lewica, Trump jako faszysta to ostatecznie też lewica. Ostatnio taki samokrytyczny jesteś? 🙂

 549. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 14:15

  Moim zdaniem tej informacji nie było w serwisie PAP, ale jeśli wiesz lepiej to zacytuj lub wklej link. Dajmy się zaskoczyć.

 550. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 14:02

  W Tucji długi czas nie robiono nic, a potem nagle wielkie buum. A przeciez mieli przykłady jak to należy robic, w Europie Polski i Czech, a w Azji Taiwanu, Korei, Japonii.

 551. We Włoszech mafia pomaga, aby uzależnić na przyszłość, Chiny pomagają w podobnym celu inni podobno też…tak sugeruje Fotyga…Zaraza ma odwrócić uwagę świata od naruszania praw człowieka i praworządności…Tak sobie myślę prywatnie, że dlatego hunwejbini nad Wisłą nie fotygują się pomocą, aby nie budzić podejrzeń…

 552. Wierzyć PiS=dysfunkcjonalny umysł.

 553. Wczoraj minęła 10. rocznica pogrzebu Krzysztofa Teodora Toeplitza po jego przedwczesnej śmierci – wybitnego krytyka filmowego, eseisty, scenarzysty (m.in. „Czterdziestolatek”), felietonisty, redaktora i współpracownika wielu czasopism, w tym „Polityki”. Krzysztof był godnym kontynuatorem zasług rodu Toeplitzów dla Polski i dla Włoch. Krzysztof, ja i nasze rodziny byliśmy bardzo zaprzyjaźnieni. Dzisiaj szalenie brak jego publicystyki. Niektórzy uczestnicy Jego pogrzebu (Jerzy Szmajdziński, Izabela Jaruga-Nowacka, Jolanta Szymanek-Deresz) nazajutrz zginęli w katastrofie smoleńskiej. Krzysiu, nigdy Cię nie zapomnę.

  Znałem Krzysztofa Teodora Toeplitza z publicystyki, wywiadów, książek, filmów i jako redaktora „Wiadomości Kulturalnych”. Znakomita postać, zazdroszczę Panu Danielowi tak bliskiej przyjaźni z KTT.

 554. Mauro Rossi

  „Moim zdaniem tej informacji nie było w serwisie PAP, ale jeśli wiesz lepiej to zacytuj lub wklej link.”

  Ależ ja nie wiem czy była czy nie była, zresztą tego nie napisałem.

  Natomiast napisałem, że poetyką i merytoryka opinii, którą przedstawiłeś nocą uderzająco przypomina depesze „PAP Biznes”. W tym sensie aż się prosi by takim nagłówkiem ja przyozdobić – dla wzmocnienia propagandowego efektu.

  Natomiast ze stawianiem jakiś państw na wzór Turkom to bym się na twoim miejscu powstrzymał jako, że nic nie jest zakończone a sytuacja rozwija się dynamicznie.
  Jeszcze nie tak dawno za wzór stawiałeś USA pod światłą prezydenturą Trumpa a teraz już na ten temat milczysz.

 555. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 14:02
  Piszesz
  „Tak więc ten twój wykład jest ni w pięć ni w dziewieć do realnej sytuacji”

  Pytam się co ma wspólnego niemądry zakaz władz Tureckich który wywołał zamieszki do tego co napisałem?
  Nic , zupełnie nic.

 556. Mauro Rossi,
  portal Money podaje: – „Polska Grupa Lotnicza, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowała w poniedziałek, że odstępuje od zakupu niemieckich linii Condor Airlines. Powód? Oficjalnie nieznany, ale nieoficjalnie – niedopełnienie obowiązków finansowych przez niemiecką linię.”
  A tak się cieszyłeś. że taki Condor był ładny, Niemiecki.

 557. Komisarz UE: kraje europejskie powinny chronić swoje firmy przed chińskimi przejęciami

  Margrethe Vestager w rozmowie z „Financial Times” ostrzega przed ryzykiem przejmowania europejskich firm, które znajdują się w trudnym położeniu. – Obecna sytuacja naprawdę pokazuje potrzebę, dlatego pracujemy bardzo intensywnie. To jeden z naszych priorytetów – mówi unijna komisarz.
  Dlaczego „polscy komisarze” nie ostrzegają przed przejęciem polskich firm przez kapitał zagraniczny? Czyżby to już zostało ustalone i podzielone w ramach tajnych kontaktów dotyczących ustawy nr 447 ?

 558. To się mogło wydarzyc

  https://www.facebook.com/PiSnaKsiezyc/videos/522801751961946/

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 559. maciek.g

  „Pytam się co ma wspólnego niemądry zakaz władz Tureckich który wywołał zamieszki do tego co napisałem?
  Nic , zupełnie nic.”

  Ależ ma.
  Na tym przykładzie widać bowiem, że państwa w swoim interesie nie mogą „zamrażać” gospodarki w działach niezbędnych ludności do przetrwania. Przykład konsekwencji odcięcia ludności od dostaw żywności z powodzeniem można przenieść na pole medycyny. Odcięcie w ten sposób ludności od pomocy medycznej spowodowałoby podobne konsekwencje.

  Tak więc twoje rozważania o powiązaniach gospodarki z medycyną i ewentualnych zgubnych skutkach „zamrażania” owych działów gospodarki dla opieki zdrowotnej nie mają sensu, bo do tego w interesie władz nie dojdzie.
  Te działy przemysłu i usług nie są i nie będą „zamrożone”, bez wzgledu na zakres wprowadzanych rygorów administracyjnych związanych z epidemią.

 560. Tanaka
  13 kwietnia o godz. 14:43
  „Znałem Krzysztofa Teodora Toeplitza z publicystyki, wywiadów, książek, filmów i jako redaktora „Wiadomości Kulturalnych”. Znakomita postać, zazdroszczę Panu Danielowi tak bliskiej przyjaźni z KTT.”

  w taki sposob to ja tez znalem KTT.. 🙂 nawet bardziej intymnie, bo uczestniczylem w spotkaniu z okazji rocznicy „Po prostu” w „Hybrydach”… i raz przyszedl na moj wydzial…. 🙂

 561. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 16:26

  Holandia idzie za przykladem Szwecji,
  zaczyna kwarantanne i chorych i zdrowych,
  bo ilosc lozek szpitalnych i personelu ma swoj limit,
  nawet w najbogatszych krajach.

 562. Mauro Rossi
  13 kwietnia o godz. 14:29

  Ma Pan calkowicie racje.
  Trump to lewica,
  bo podobnie jak miniprezes zaszedl ,, opozycje” od lewa ,
  pomagajac biednym ( 500+ i 13 emerytura ),
  Trump zaszedl od lewa ,, opozycje ”- partyjny beton Demokratow,
  wysylajac po tysiac dolarow w tym miesiacu
  i wprowadzajac powszechny system opieki zdrowotnej na czas zarazy.

 563. myslalem, ze Kanadyjczycy chca sie uniezaleznic od dostaw chinskich i ich sily roboczej, a to pomysl jak wyjety zywcem z dawnej komuny…
  https://www.cbc.ca/news/politics/canada-building-own-ppe-supply-chain-in-china-1.5530259
  czyli zamiast produkowac samemu, beda miec wlasny magazyn w Szanghaju i wlasnego przewoznika…. cala reszta po staremu…

 564. SŁOWIANIN STANISŁAW
  13 kwietnia o godz. 14:39
  ,,We Włoszech mafia pomaga, aby uzależnić na przyszłość, Chiny pomagają w podobnym celu …”
  PO ma placone za utrzymywanie PiS u wladzy.

 565. nawet GazWyb robi klake prof. Raoultowi
  https://wyborcza.pl/7,75400,25865656,profesor-raoult-ratuje-swiat-przed-koronawirusem.html#S.8-K.C-P.1-B.5-L.2.zw
  co tylko swiadczy o poziomie jej dziennikarzy…

 566. SLOWIANIN STANISLAW

  PO nie pomaga, bo nie zalezy im na przyszlosci, teraz jest im dobrze.

 567. kooperatywaMandragon

  Linkuję nowy wywiad red Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem z ekonomistą dr Wojciechem Paczosem z Cardiff University. Tekst nosi tytuł „”Musimy zrobić coś, co napawało nas grozą od czasów Gierka. Potężnie się zadłużyć i dopuścić inflację”.

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25865220,musimy-zrobic-cos-co-napawalo-nas-groza-od-czasow-gierka-poteznie.html

 568. jobrave
  13 kwietnia o godz. 11:12

  „До сегодняшнего дня я ещё никогда не протирал бутылку водки спиртом.

  Jeszcze nigdy, aż do dziś nie przecierałem butelki wódki spirytusem.”

  moze to traktowac jako zart, ale znam organizmy (grzyby), ktore pasozytuja na etanolu i sluza do studiow strukturalnych organelli komorkowych zwanych peroksysomami, ktore sa odpowiedzialne za detoksykacje komorek…. czyli nie zawsze dezynfekcja….i smierc, jej szybki krok….

 569. PA2155
  13 kwietnia o godz. 17:10
  To są już po prostu yaya. I ten dytyrambiczny tytuł!!

 570. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 16:26
  To nie było żadne zamrożenie tylko przykład głupiego rozporządzenia które spowodowało zamieszki. Zupełnie czym innym sa ograniczenia wywołujące bankructwa zakładów pracy . To zazwyczaj zaczyna się niespodziewanie i wcale nie natychmiast po wprowadzeniu zarządzeń a ze znacznym opóźnieniem i potem jest lawina której nie daje się zatrzymać. To powoduje katastrofę gospodarczą z wszystkimi skutkami tejże.

 571. ahasverus
  13 kwietnia o godz. 17:36

  PA2155
  13 kwietnia o godz. 17:10
  To są już po prostu yaya. I ten dytyrambiczny tytuł!!

  podejrzewam, ze nastepnym etapem bedzie wezwanie opozycji i swiatlych specjalistow polskich, aby w trybie naglym zakupic przynajmniej 10 ton tego specyfiku w trybie naglym, za jakakolwiek cene…

 572. PA2155
  Był nawet sondaż we Francji: czy hydroxychloroquine jest skuteczna i czy należy ją bezzwłocznie stosować?
  55 % ankietowanych odpowiedziało „oui”.
  Vox populi vox Dei. Lecz tez przykład , ze Koło Fortuny i inne Milioner są referencją kultury wielu homo sapiens.

 573. ahasverus
  13 kwietnia o godz. 17:56

  55 % ankietowanych odpowiedziało „oui”.

  tonacy chwyta sie nawet brzytwy… w srod Polonusow zamorskich popularny jest zabek czosnku, ktory przyciaga po implantacji komorki rakowe… nawet zdoworozsadkowi w momencie desperacji probuja tego…

 574. maciek.g

  „To nie było żadne zamrożenie tylko przykład głupiego rozporządzenia które spowodowało zamieszki”

  Zastanów się co piszesz.
  W Turcji doszło własnie do klasycznego, czasowego, administracyjnego „zamrożenia” działalności handlowej.” Zamrożenie” właśnie na tym polega i może być stosowane również w innych sektorach gospodarki. Oczywiście z wyłączeniem niezbędnych do przetrwania ludności.
  Ponieważ w Turcji doszło owego „zamrożenia” handlu, również żywnością, realnie bez uprzedzenia i ludność nie miała kiedy zgromadzić zapasów doszło do zamieszek oraz ograbiania sklepów.

 575. Kierowca (prawdopodobnie pod wpływem) w Polsce w województwie łódzkim w miejscowości Rąbień dojeżdżając samochodem Suzuki z dużą prędkością do ronda wzbił się na wysokość siedmiu metrów i przelatując w powietrzu około 50 metrów uderzył w zabudowania kościelne.
  Straż i policja mieli dużo pracy.

  Internauta podzielił się takim spostrzeżeniem: „Gdyby wylądował telemarkiem dostałby ładne oceny, a tak hm”
  Polak potrafi

  PS. Był to jeden z najlepszych lotów jakie oglądałem w telewizji

 576. Nad Wisłą zapobieganie jest grzechem, tak jak pomaganie w leczeniu…To wynika z filozofii katolickiej klauzuli sumienia, bo choroba to kara za grzechy…jest ponadpartyjna…Tak sobie myślę prywatnie: dlatego ubieranie masek czy rękawiczek, to jak używanie prezerwatywy…Co demonstruje Kaczyński…

 577. moze jakis stary przeboj do przypomnienia?
  https://www.youtube.com/watch?v=m8FCZ5x8Gpg

 578. @Symetryczny 13 kwietnia o godz. 12:19
  „Zamiast homilii. Michnik w GW.”…

  Czy jakaś nowa lekcja z tego co powiedział Michnik wynika?

 579. @legat 13 kwietnia o godz. 15:51
  „Mauro Rossi, portal Money podaje: – „Polska Grupa Lotnicza, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowała w poniedziałek, że odstępuje od zakupu niemieckich linii Condor Airlines.”

  Po prostu w nowych okolicznościach ten deal nie miał już sensu. Niemcy oczywiście zdają sobie z tego sprawę. Mam nadzieje ze LOT robi to fachowo i będą się mogli wywinąć bez większych kar umownych. Może być to tez gra na drastyczna zmianę warunków umowy, w co jednak raczej wątpię.

 580. Orca 10 kwietnia 2020 roku o godzinie 18.26 przypomniała historię pomnika Włodzimierza Lenina stojącego obecnie w Seattle (USA).
  Mieliśmy Lenina w Poroninie (oryginał) i co z nin jest?
  Stoją tam teraz drewniane rzeźby wodza rewolucji, ale ten niewielki pomnik przypominał pobyt Lenina wśród polskich górali.
  W Warszawie stał ładny pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Zniszczony jak te starożytne posągi przez talibów.
  Są pomniki wyraziste, historyczne, wspaniałe i piękne.
  W Berlinie siedzący Karol Marks ze stojącym obok Fryderykiem Engelsem nikomu nie przeszkadzają. Historia ludzkości toczy się wolno, czasami przyspiesza i nic nie poradzimy na to, że artyści chcieli wyrazić swój geniusz w malarstwie, rzeźbie czy piśmie.
  W Polsce mamy przepiękne świątynie. Wspaniałe obiekty. Czyż nie powinniśmy przed geniuszem artystów, architektów, poetów i pisarzy pochylić czoła. Historii nie zmienimy.

  W miejscu katastrofy Tupolewa gubernator Obwodu Smoleńskiego złożył w dziesiątą jej rocznicę okazały wieniec. Nie zauważyłem w telewizji relacji z tej uroczystości

 581. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 18:23
  Żadne zamrożenie tylko idiotyczna nieprzemyślana decyzja . Gdyby zapowiedziano wcześniej, ze nie będzie sprzedaży przez 48 godzin to ludzie zrobili by na ten czas spokojnie zapasy. Skoro zaskoczono i nie dano czasu wynik wyszedł zgodnie z tym co można było przewidzieć.
  To zupełnie co innego niż działania ograniczające działania przemysłu. Te nie dają natychmiastowej reakcji bo przemysłowcy próbują jakoś przetrwać. Początki problemów widać po rosnącej liczbie zwolnię pracowników. Gdy państwo w porę nie podejmie właściwego dla gospodarki działania przemysłowcy zaczynają ratować siebie ogłaszając bankructwo. Jak zaczyna być to lawinowy proces na ratunek bywa już zbyt późno.

 582. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 17:25

  Sroczynski jak zawsze ,
  jak dobre wino, dziekuje !

  Ameryka mogla sie zadluzyc po uszy i splacic koszty Drugiej wojny Swiatowej – jedyne 4 biliony dolarow na dzisiejszy pieniadz ( sponsorzy partyj R+D w ostatnich tygodniach podarowali tyle samo korporacjom bankowym ) , bo mieli wlasne pieniadze.
  My pewnie mozemy zrobic to samo, poki nie przejdziemy na obca walute.

 583. Zadłużenie Condora przewyższa długi szpitali nad Wisłą…żeby latać trzeba być zdrowym…Tak sobie myślę prywatnie o kolejności wydawania na spłatę długów pieniędzy podatników…nazywanej koszulą bliższą…

 584. Smoleńsk…złożenie wieńca…Tak sobie myślę prywatnie: czy prowokowanie na tv czerwonym pasku treści: sprawcy zawsze wracają na miejsce…ma sens…

 585. Cherubinek,
  decyzje co do kupna Condor’a zapadały pod koniec stycznia, równolegle z prognozami dotarcia koronawirusa do Europy. Rząd pisowski miał przecież informacje na ten temat. Nie przyszło im do głowy że kupowanie firmy niemieckiej której załoga wymusiła wcześniej spore zabezpieczenia socjalne będzie poważnym obciążeniem w dobie kryzysu? To ukazuje niekompetencje pisowskiej ekipy w LOT i kretynizmu w rządzie Morawieckiego. Na to nie ma usprawiedliwienia – moim zdaniem. Te piski, pienia Morawieckiego jak to Polska przejmuje niemieckie firmy okazały się o dupę potłuc podobnie jak zachwyty pisowskiego tuza na tym blogu, Mauro Rossiego. Rozpływał się nad siłą gospodarki pisowskiej, która okazała się żałosną nędzą. Jeśli uważasz, że wycofanie się z kupna Condor’a jest trafne, to ja się zgadzam, tylko po kiego było w to brnąc w ogóle? To tak jak ze sprzedażą masek po 10 zł kiedy już było wiadomo, że będą niezbędne a potem dyrektorzy szpitali odkupowali je po 170 zł. Beztroski, bezmyślny kretynizm tej kaczej drużyny.
  Banda bezmózgich zasrancen i tyle.

 586. ls42
  13 kwietnia o godz. 19:09
  „Są pomniki wyraziste, historyczne, wspaniałe i piękne.”

  a co z pomnikami JP2 i Kardynala Tysiaclecia w roznych pozach, ktorymi sa upstrzone polskie miasta?

 587. Liczba nowych zakażeń:
  Sobota 11.04: 401
  Niedziela 12.04: 318
  Poniedziałek 13.04: 260

  A tu drobny szczegół uzupełniający, czyli liczba wykonanych testów:
  Sobota 11.04 : 11 265
  Niedziela 12.04: 8 447
  Poniedziałek 13.04: 5 623

  Tak czy inaczej, liczba nowych zakażeń zmniejszyła się niemal o połowę. Do końca kwietnia spadnie do zera, można robić wybory. Zagranica zazdrości nam rządów PiS. Prawda, Rossi?

 588. Do końca kwietnia spadnie do zera, można robić wybory.

  Dla kogo ty to piszesz trollu?

  Zaraza PiS – po trupach Polaków

 589. Remm,
  no o co Ci naprawdę chodzi? Jak nie ma kogo testować to po co testować? Widzisz, dopóki nie testowano DPSów to był spokój a teraz co, ewakuacje, porzucanie podopiecznych, wojewodowie pod karą grzywny nakazują medykom służbę w prywatnych DPSach a to wszystko przez testy. Nie byłoby testów, nie byłoby problemu a pensjonariusze „schodziliby” na niewydolność krążeniowo-oddechową. Nie ma testów, nie ma zapadalności.

 590. Remm,
  przepraszam, nie widziałem wcześniej tego wpisu bezmózgiego kretyna i nie chcę byś pomyślał że stoję w tym samym rzędzie 😉

 591. Trump jako prawdziwy dzialacz robotniczy chce uczcic 1 Maja powrotem Ameryki do pracy.

 592. Rabin w Polsat News aktualnie
  „Dzieci nie odpowiadają za winy ojców”
  i „Mamy na sumieniu wiele grzechów…. w większości dotyczą zaniedbania środowiska”
  Teraz ksiądz prof. „Trzeba być bardzo ostrożnym w formułowaniu oskarżeń….”

 593. remm
  13 kwietnia o godz. 19:46
  Dziękuje za to zestawienie. Wiedziałem że coś nie gra w tym nagłym spadku zakażeń. Mniej testów o połowę i wynik 260 zainfekowanych.
  Czyli gdyby było dwa razy więcej wyszłoby 520 infekcji?
  Dla niedzieli z proporcji wynika 425 infekcji (to pasuje do soboty jak ulał)
  Czekamy więc na wtorek czy to bedzie czarny wtorek?

 594. Słowianin Stanisław 19.19
  Obsługa lotniska w Smoleńsku nie mówiła po polsku i to im można zarzucić.
  Z drugiej strony gdyby potrafiła mówić po polsku i odpuściła procedury to w tamtych warunkach atmosferycznych jedyną zrozumiałą komendą byłoby ……….

 595. @maciek.g

  Może mniej testów, bo święta?
  Minister się pochwalił przecież, że może testować 20 000 dziennie. A ludzie nadal czekają całymi dniami na wyniki…

 596. Dla Saldo Zawsze Slusznego, wspomnienie z dziecinstwa

  „Za nieboszczki zwanej komuną władza miała specjalne sklepy, w których mogła kupować mięso i wyroby mięsne niedostępne dla ludu pracującego miast i wsi. Mówiono, że „klasa robotnicza je szynkę ustami swoich przedstawicieli”. Nazywano je sklepami za żółtymi firankami”.

 597. @remm 13 kwietnia o godz. 19:46

  No tak, ilości robionych testów w excellowej ekstrapolacji Mauro nie było. Nie całkiem rozumiem dlaczego. Przecież zgodnie z obowiązującą linią mógł Mauro powiedzieć iż w trosce o oszczędności rząd nie widzi potrzeby robienia kosztownych testów w sytuacji gdy jak na dłoni widać że liczba zakażeń z dnia na dzień spada.

 598. Smoleńsk. Widocznie Bóg tak chciał…Tak sobie myślę prywatnie tłumacząc wyroki boskie na język polski…

 599. le:
  gacie opadły 🙂

 600. Cherubinek

  „Przecież zgodnie z obowiązującą linią mógł Mauro powiedzieć iż w trosce o oszczędności rząd nie widzi potrzeby robienia kosztownych testów w sytuacji gdy jak na dłoni widać że liczba zakażeń z dnia na dzień spada.”

  Mauro to niejednokrotnie podkreślał wskazując na dowód w postaci swych ekstrapolacji.

 601. norte:
  „Skutkiem tych sprowokowanych głupotą rządu zamieszek dymisję musiał złożyć szef tamtejszego MSW.”
  nie musiał, ale złożył, ale boss znad bosforu dymisji nie przyjał i kazał mu sie zabrac do roboty;

 602. Ostatnie wpisy:

  Giertych wróży upadek Kaczyńskiego! W liście podbijającym sieć totalnie pogrążył prezesa PiS
  Wybory prezydenckie zostaną uznane za nieważne?! Parlament Europejski zabrał głos, ma dość PiS
  “My będziemy chodzić swobodnie, a wy będziecie siedzieć”. Michał Piróg ostro do polityków PiS!
  ONZ weźmie się za Szumowskiego?! 17-latek złożył na niego skargę do Rady Praw Człowieka
  “Czy nie boję się pisać do Pana? Nie!”. Ten list do Kaczyńskiego udostępnia dziś cała Polska!

  https://netinfo24.pl/2020/04/12/majowe-wybory-zostana-uznane-za-niewazne-parlament-europejski-zabral-glos-ma-dosc-pis/?fbclid=IwAR0mwYSutq7qRs0yTR0hX6DX5yo_A_kvfl3VJOiaHqfwk5QBPCnW7nXKwqM

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 603. Paweł Deresz jest przekonany, że to Jarosław Kaczyński kazał bratu lądować w Smoleńsku. „Wcześniej czy później to się potwierdzi” – mówi mąż jednej z ofiar katastrofy – Jolanty Szymanek-Deresz.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/412511,pawel-deresz-to-jaroslaw-kaczynski-kazal-bratu-ladowac-w-smolensku.html?fbclid=IwAR1XEyphIdtwTiE4c1VI4QYOxaI7VKWBviY3-mEFED1Pqe_nukVPfPQvPns

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 604. Bar Norte
  13 kwietnia o godz. 20:38

  Ludzie starzy , wiec przewaznie przewlekle chorzy ,
  sa najdrozsi w utrzymaniu przez podatnikow czyli panstwo.

  Krzywousty, oprocz zmuszania do pracy za miske ryzu w warunkach gospodarki postapokaliptycznej
  zastosuje zasady eugeniki dla zrownowazenia budzetu
  w oslabionej nizszymi wplywami podatkowymi gospodarce.

 605. Faszystka Mazurek do Tuska: Faryzeuszu, lepiej abyś dzisiaj milczał!

  https://shareinfo.pl/mazurek-do-tuska-faryzeuszu-lepiej-abys-dzisiaj-milczal/?fbclid=IwAR3Mbd2d_QeXrS909yDCoGbp40MPz9arCVK9i_HeX2lrs2HJaBjP5Djpo64

  Mirosław Nowak;
  Zginął przez swojego brata i na siłę lądowanie

 606. 13 kwietnia o godz. 20:28
  endlich! ss ma kontakt z bogiem i bedzie teraz tlumaczyl na polski;

 607. W dyskusji telewizyjnej padło „Polska jest obecnie amerykańskim protektoratem wojskowym”
  Nie mogli się zgodzić czy to dobrze czy źle.

  Następne twierdzenie „Pieniądze kończą się w tempie niewiarygodnie szybkim, ale to nie musi skończyć się niewyobrażalną katastrofą i dalej może być źle, albo bardzo źle”
  I dalej „Musimy mieć pieniądze”

 608. @legat 13 kwietnia o godz. 19:40

  Teraz maja większy i trudniejszy problem do rozwiązania jakim będzie zapobieżenie plajcie samego LOT-u. Firma ma większość swoich samolotów na długoterminowych umowach leasingowych za które trzeba płacić podczas gdy maszyny stoją w hangarach nie generując dochodu a piloci nie wylatują godzin niezbędnych dla utrzymania uprawnień IATA.

 609. byk

  Dzięki za korektę wieści z Turcji.

 610. Cherubinek,
  no nie przesadzaj. Leasingodawca nie jest samobójcą. Jak dostanie samoloty z powrotem z bankrutującej firmy to co z nimi zrobi? Jestem pewien, że się dogadają. Kryzys dotyka prawie wszystkich. Kryteria IATA pewnie też złagodnieją. Ale pewnie że łatwo nie będzie z wyjątkiem fryzjerek i kosmetyczek, które jeżdżą do stałych klientek i wykonują usługi na krzywy ryj. Firmy cateringowe też pewno nie narzekają za bardzo.

 611. Gdy spojrzymy na miejsce katastrofy widzimy okazały głaz z tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy którym przedstawiciel prezydenta Putina i gubernator Obwodu Smoleńskiego złożyli wyrazy współczucia polskiemu narodowi wraz z wieńcem, a w pewnym oddaleniu lapidarium z krzyżem przy którym delegacja z polskiej ambasady w Moskwie złożyła wieńce.
  W moim przekonaniu piękny kamienny głaz z rosyjskim wieńcem jest bardziej przekonywujący w wyrazie artystycznym i uczuciowym. Można jednak postawić pytanie dlaczego polskie MSZ nie potrafiło wspólnie z Rosjanami zorganizować rocznicowych uroczystości?

 612. norte:
  zawsze chetnie, jak jest czas i okazja;

 613. kooperatywaMandragon z 20,51

  Jak rozumiem to raczej refleksja po lekturze wywiadu Sroczyńskiego z Paczosem.

 614. @legat 13 kwietnia o godz. 21:27

  Nie przesadzam. Nie twierdze przecież ze się nie dogadają ale to nie likwiduje samego problemu tylko zmniejsza nieco koszty postoju bo się podziela stratami. Większe tuzy przestworzy niż Lot już się martwią bo dobrze wiedza ze jest o co.

  Nawet jak kryzys trochę zelżeje to branża lotnicza nie będzie w czołówce beneficjentów tylko w ogonie. Cargo zmaleje w miarę proporcjonalnie do znokautowanej ekonomii a przeloty osobowe to po pierwsze turystyka, która tez spadnie jak ludzie będą bez pracy, a po drugie przeloty biznesowe, które są proporcjonalne do ekonomii. Ponadto, przynajmniej w początkowym okresie, firmy nauczone teraz, ze jednak można dużo załatwić on-line, nie będą skore szybko powrócić wysyłania czeredy menedżerów do latania 1000 km na jedno 2-godzinne spotkanie. To po prostu nie będzie miało ekonomicznego sensu w sytuacji kiedy zarządy będą walczyły o przeżycie.

  Oczywiście PLL Lot jest spółką skarbu państwa. Wiec tutaj rożnych scenariuszy nie zawsze mających dyktowanych logiką ekonomii można się spodziewać.

 615. adam100
  13 kwietnia o godz. 20:54
  Faszystka Mazurek do Tuska: Faryzeuszu, lepiej abyś dzisiaj milczał!

  Mój komentarz
  Pani Mazurek dała godny odpór. Tusk awansował na faryzeusza.

  Prawda o zamachu samolotowym wybuchowym wielopunktowym termobarycznym na prezydenta RP 10 lat idzie do nas i nie może dojść. Raport naukowców z Uniwersytetu Wichita, Kansas USA miał być na początku roku, potem, przed 10-ta rocznicą katastrofy smoleńskiej, teraz ze względu na pandemię Macierewicz „przełożył” publikację raportu na świętego nigdy.

  Otóż żadnego raportu nie było i nie ma. Jest zbiór chaotycznie zestawionych oskarżeń, pomówień i wymysłów.
  Macierewicz zwodzi, w kłamstwach brodzi i kłamie bardziej niż najgorszy złodzij, przepraszam – faryzeusz.
  Pzdr, TJ

css.php