Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2

24.07.2017
poniedziałek

Spacer ku wolności

24 lipca 2017, poniedziałek,

Prawdziwym bohaterem ostatnich wydarzeń jest społeczeństwo obywatelskie – byt raczej nieuchwytny, wydawałoby się, teoretyczny, mglisty, a w praktyce jak najbardziej konkretny, namacalny i policzalny.
Czytaj całość »

23.07.2017
niedziela

Ekscelencja w mediach

23 lipca 2017, niedziela,

Chcesz wiedzieć, co mówią media światowe – idź na stronę Marka Greli na Facebooku. Ambasador ad personam, (czyli na zawsze) Marek Grela, jeden z najbardziej zasłużonych i utytułowanych dyplomatów polskich (m.in. pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej), śledzi na Facebooku media światowe z ogromnym pożytkiem dla polskiej publiczności. Jeśli chcesz wiedzieć, co piszą i mówią o wydarzeniach w Polsce w Corriere della Sera, agencji XINHUA lub pokazują w telewizji Al Jazeera – nie zwlekaj, tylko wejdź na stronę Marka Greli.
Czytaj całość »

20.07.2017
czwartek

Trójskok ku przepaści

20 lipca 2017, czwartek,

W telewizji (oczywiście nie tej publicznej) pokazano dziś pierwszą stronę „New York Timesa”, a na czołówce dużą fotografię z Warszawy: las rąk i światełek przed siedzibą sądów na placu Krasińskich. Niestety, w tym samym czasie w Sejmie RP las rąk posłów PiS przyjmował ustawę o Sądzie Najwyższym, którą w ekspresowym tempie przyjmie Senat i prawie na pewno podpisze prezydent Duda. (Jego poprawki nie zmieniają istoty sprawy).
Czytaj całość »

19.07.2017
środa

Styl to człowiek

19 lipca 2017, środa,

Kiedy na mównicę sejmową weszła pani prof. Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, Jarosław Kaczyński ostentacyjnie wyszedł z sali. Nie chcę używać grubych słów, ale był to demonstracyjny brak szacunku dla urzędu i dla osoby, która go sprawuje. Kaczyński rozdaje swój szacunek jak z łaski.
Czytaj całość »

6.07.2017
czwartek

Przyjechał, zobaczył, zwyciężył

6 lipca 2017, czwartek,

Donald Trump nie jest moim idolem, raczej przeciwnie, niemniej bez bicia przyznaję, że prezydent USA pokazał się w Warszawie od najlepszej strony. Jego wizyta jest sukcesem zarówno gościa, jak i gospodarzy. Obie strony bywają często i zasłużenie łajane za rozmaite grzechy – pychę, gafy, kłamstwa i niezręczności – ale tym razem mają powody do zadowolenia, a my wraz z nimi. (Witold Waszczykowski ocalił skórę…).
Czytaj całość »

2.07.2017
niedziela

Goerlitz, towarzyszu Szeliga!

2 lipca 2017, niedziela,

Z dziennikarskiego obowiązku obejrzałem i wysłuchałem przemówienie prezesa Kaczyńskiego na kongresie PiS. Pierwsze, co się rzuca w oczy (zwłaszcza widzowi starszemu ), to podobieństwo do zjazdów kierowniczej siły narodu w Polsce Ludowej.
Czytaj całość »

25.06.2017
niedziela

Z bliska lepiej widać

25 czerwca 2017, niedziela,

Gorąco polecam lekturę wywiadu („Deutsche Welle”) z Pavlem Rychatskym, prezesem czeskiego Sądu Najwyższego. Przed 1989 r. Rychatsky był dysydentem (wystąpił z partii w 1969 r. po „bratniej inwazji” na Czechosłowację), po 1989 r. pełnił ważne funkcje, był m.in. prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości.
Czytaj całość »

21.06.2017
środa

Sen nocy letniej

21 czerwca 2017, środa,

Kulminacyjnym punktem wizyty Donalda Trumpa w Warszawie ma być jego przemówienie na wielkim wiecu przyjaźni na jednym z placów stolicy. Plac Krasińskich? Plac Zamkowy? Mniej prawdopodobny jest plac Piłsudskiego, chyba zbyt duży, raczej format papieski niż prezydencki. Zdjęcia i transmisje z tego wiecu, pokazujące Trumpa na tle tysięcy rozentuzjazmowanych Polaków, potrzebne są gościom i gospodarzom.
Czytaj całość »

css.php